Poppenfestival in het Hot Haags etablissement nieuw voor ons land Minder schepen passeerden brug over Woudwetering 'De koning komt' Elf Turken aangehouden Twee Flatjes met één nummer BHW blijft tegen overdracht van boilers door gem. Voorschoten Grootste ertsschip op Maasvlakte IBB-Kondor sponsor JJVS Jongen ernstig door exploderend olievat gewond geraakt Leidse kynologen houden clubmatch Jongen stierf op voetbalveld Provincie niet akkoord met toekomstige verbindingsweg Linquenda en Getsewoud TROUW/KWARTET MAANDAG 6 JANUARI 1975 STAD EN REGIO L3 (ADVERTENTIE) HORLOGES De bestp wereldmerken hebben wij voor u, Seiko, Eterna, Certina, Prisma, Junghans, Citizén, EWE-Ancre. Voor 39,50 heeft u bij ons al een echt 17 st. Anker uurwerk, schokvrij en waterwerend. Een gouden 17 st. Anker da meshorloge voor slechts 79,50 Eigen ateliers, dus le klas vak-service. UW HORLOGER v. d< WATER Haarlemmerstraat 181 WOUBRUGGE In het afgelopen jaar nam het'aantal schepen dat de provinciale brug over de Woudwe tering passeerde iets in aantal af, maar de totale tonnage steeg met 45.500 ton. In totaal passeerden 7548 vaartui gen bij het beroepsvervoer, waar voor de brug 6080 maal werd geo pend; voor 255 schepen werd de brug niet gewipt. Alles bijeen 7803 'schepen (v.j. 9442). Bij de pleziervaart passeerden 2758 motorjachten. 1485 zeiljachten en 1445 plezietboten. Hiervoor moei de brug 4258 maal geopend worden. In totaal 5688 pleziervaartuigen (v.j. 6846). Voorts passeerden nog 13.165 pleziervaartuigen waarvoor de brug niet gewipt werd. Alles bijeen passeerden de brug in 1974 24.541 schepen (v.j. 30.199), waarvoor de brug 10.338 keer werd geopend. Dit houdt in gemiddeld 29 keer per etmaal. LEIDEN Dinsdagavond 14 janu ari wordt in de grote zaal van De Burcht klankbeeld 'De Koning komt' vertoond. Aan de hand van vele Bijbelse?: Oud- er. Nieuw Testa- mentische profetieën wordt het we reldbeeld van het verleden, heden en de toekomst getooid. De toe gang voor deze avondr^-die door de Johan Maasbach Wereldzending uit Den Haag wordt georganiseerd is'ivrij. Het begint om 8 uur. ROTTERDAM De politie in Rotterdam heeft het afgelopen weekeinde elf Turken aangehouden, die illegaal in Nederland verbleven. Zij trof de buitenlanders aan in een woonhuis aan de Loofdakstraat. De politie was op hen gestuit om dat in het betrokken pand enige onenigheid was ontstaan. De minis ter van justitie zal beslissën of en wanneer zij het land zullen wordeh uitgezet. DEN HAAG Bewoners van de Ranenburglaan keken vreemd op toen zij daar twee Flatjes 600 (de een wit en de ander rood van kleur) zagen staan met precies he zelfde kenteken: 07-59-EP. Zij belden de politie, die beide wa gens in beslag nam. Zij bleken in het bezit te zijn van een 27-jarige Groninger, die bij zijn verloofde' op de Hanenburglaan op bezoek kwa. Om de wegenbelasting te ontdui ken, had hij op zijn tweede auto valselijk eenzelfde kenteken aange bracht, weswege hij vervolgd zal worden. V, ort-ni ouvs-üï t-dc-Te/rio korl-niouvïS-Tiit-fle-TCffio kor t -ninu -tl it-3 e-mgio kork-ni<ïiiv.T;-liit-3G-To^io kor k -niomm-ui t-cfc-TOfrl o KATWIJK Vrijdag 10 januari om 8 uur is er in 'Open Hof' aan de Rijnstraat een hoorzitting over de in voorbereiding zijnde maatrege len op verkeerskundig gebied in dit dorpsdeei. Ir. P. H. Hofstra-uit Gro ningen zal nadere informatie ver- KATWIJK Woensdag 8 januari om 19.30 uur zal de commissie voor onderwijs en vrije tijdsbesteding bijeenkomen in het gemeentehuis. VOORHOUT De oranjevereni- - ging organiseert 15 januari een di- a-middag voor de bejaarden in het Parochiehuis. VOORHOUT Dinsdag 7 en woensdag 8 januari brengt de to neelvereniging Cultuur Verheft het toneelstuk 'Sil de Strandjutter' op de planken. De voorstellingen ber- ginnen om 8 uur en worden gehou den in het Parochiehuis. KATWIJK Voor het ophalen van grof huisvuil is donderdag 9 januari aan de beurt de maandag- en woensdagwijk. KATWIJK De heer J. Klein Ha- - neveld spreekt vanavond, maandag 6 januari in de Oranjezaal over De Vliegende boekrol'. Aanvang acht uur. KATWIJK De CHU-gemeente- raadsfraktie houdt de laatste maan- dag van de maand spreekuur in het Hervormd Jeugdhuis aan de Voor straat tussen 7 en 8 uur. LISSE Maandagavond 6 januari houden de leden, van de buurtvere niging 'Wilhelmina' een kienavond in 'Het Baken' achter Rehoboth. Aanvang 8.15 uur. LISSE Dinsdagavond 7 januari komen de dierenfokkers bijeen in het clubgebouw van de 'Luchtklie-- vers' in de Gasstraat. Aanvang 8 uur. Het organiseren van een jong- - dierendag zal aan de orde komen. LISSE Dinsdagavond vanaf 8 uur kan men zich in het Poelhuys laten inschrijven voor een ver- keerscursus georganiseerd door de afd. Lisse van 'Veilig Verkeer' en de Recreatiecommissie1 van 'De Poel'. LISSE Woensdagavond 8 januari komen de postzegelverzamelaars afd. Bollenstreek van Philatelica in een jaarvergadering bijeen in de grote zaal van de Pauluskerk. Na -• afhandeling van de jaarstukken is er kienen. Raad Lisse vergadert LISSE Woensdag 8 januari ver gadert de gemeenteraad om 8 uur. De agenda vermeidt o.a. de volgen de voorstellen: wijziging vergoe- dingsregeling brandweer; benoe- ming leden Commissie Sport en Recreatie; herziening exploitatie vergoeding 1972; r.k kleuterschool 'Engelenbak'; subsidie 3de Wereld werkgroep; plantsoenaanleg Ruis- j hornlaan; instelling Schoolraad; verdaging vaststelling eerste herzie- ning bestemmingsplan'Landelijk Gebied'; wijziging Aig. Politieveror dening. VOORSCHOTEN De gemeente Voorschoten heeft enige maanden geleden de bewoners van gemeen- tewoningen mededeling gedaan dat de huurboilers in eigendom moeten worden overgenomen door de be woners. De Bond van Huurders en Woningzoekenden (BHW) heeft zich na deze mededeling scherp op gesteld tegenover de gemeente en constateerde dat de gemeente Voorschoten een onrechtmatig voorstel deed. In de gemeenteraad !S aangedrongen op overleg met de bewoners en werd voorgesteld een huurderscommissie te benoemen. die steeds in overleg met de ge meente een nuttige funktie zou kunnen hebben. Wethouder Oosterbaan heeft in de cember een gesprek gehad met eni ge huurders en afgevaardigden van de BHW. Volgens de wethouder is tijdens dit gesprek veel opheldering verschaft en is er een bepaalde vorm van samenspraak ontstaan. Afgesproken is o.a. dat de ruim 200 van de 700 huurders, die bezwaren hebben tegen overname van de boilers, nogmaals een brief zullen ontvangen, waarin het voor en te-1 gen van een huurboiler uiteengezet - wordt en waarin de huurders voor de keuze gesteld worden óf meer huur betalen óf het restant van de boilerprijs (ongeveer 35) in ter mijnen te betalen. De BHW heeft weer een buurtkrant uitgegeven en wijst alle onderhan delingen af. De BHW is tegen de benoeming van een huurderscom missie, omdat dit overbodig is daar de BHW de belangen wel beharti gen kan. BHW stelt in de buurt krant dat ae gemeente bang is voor intimidatie door de BHW. Tijdens de bespreking met de wethouder stond een politieauto voor het ge meentehuis. Dat klopt, maar de po litieauto stond er alleen om de auto's en bromfietsen die door het rodeverkeerslicht rijden op te van- gen en was niet aanwezig voor de BHW. De gemeente Voorschoten gaat zeer voorzichtig te werk met het afsto ten van de huurboilers. De BHW heeft hard aan de gemeentebei ge trokken, de gemeenteraad is ge schrokken en de brief die toegezegd werd in december is nog niet het college van B. en W. gepasseerd, zodat, de huurders, die de boilers i niet in eigendom wensen te krijgen nog in het onzekere verkeren. Verwacht wordt dat binnen korte tijd een oplossing gevonden kan worden voor de bezwaren van de huurders, i Vergeleken met twintig jhar geleden moeten de huren van - de boilers snel worden aangepast. Verwacht wordt dat er dit jaar 2x 15 pet. huurverhoging op de prijs van de oude boilers komt en bij plaatsing van een nieuwe boiler komt die boven de 10 per maand te liggen. De BHW is hier tegen, de gemeente probeert dit echter met cijfers waar te maken. DEN HAAG In het flexibele HOT aan de Oranjebuitensingel wordt van dinsdag 7 tot en met zon dag 12 januari een belangrijk popenfestival gehouden met Nederlandse en buitenlandse produkties. Het eerste programma- wordt 7 ja nuari 20.30 uur verzorgd door de Nederlandse poppenspeler Feike Boschma. In een toelichting schrijft hij: 'Ik ben eigenlijk altijd op zoek naar de zuivere marionet. En daar bedoel ik een pop mee die zich niet uit door een gespro ken tekst, maar door bewegingen. Die zuivere marionet kan eigenlijk van alles zijn en heeft bovendien het voordeel dat hij qua vorm niet aan de beperkende technische voorwaarde is gebonden dat je je hand erin moet kunnen doen, Zo'.n pop kan meer of minder doorschij- nend zijn, zo dun als een rietje of zo eenvoudig als een sjaal. De be wegingen van de pop komen uit het materiaal voort. Daardoor ont staan nieuwe vormen. De beheer sing van de beweging van het ma teriaal geeft de illusie. En die illu sie is de essentie van het theater'. Woensdag l 8 januari om 14.30 en 20.30 uur geeft Centrum "Uilenspie gel Brugge voorstellingen van resp. 'DeBloemenprinses' en 'Thyestes' naar het stuk van Hugo Claus. Ui lenspiegel is 15. jaar geleden opge richt door P. Hinderyckx en komt voor het eerst naar ons land. Bij zonder is dat hij voor 'Thyestes' gebruik maakt van de in België weinig voorkomende techniek der stokpoppen. 9 januari is de dag van het Drage Teatret Kopenhagen (20.30 uur) met 'De droom van Harlekyn'. Deze groep is een kommune van acht kunstenaars en komt voor het eerst naar ons land. Vrijdagavond 10 ja nuari (20.30 uur) brengen zij 'Het Groene Paard' in het Hot. Daarop aansluitend wordt een totaal-pro gramma gepresenteerd doojr Henk Abbing uit Amsterdam met 'Théa- tre A' en poppenfilms, o.m. 'De Hand' van Trnka. Het poppenfestival wordt in het weekeinde besloten met zaterdag 11 januari 20.30 uur de première van 'Al zo liefvan Popstudio Hin- derik, ontleend aan een passage uit een horror-produktie, Henk en Ans Boerwinkel met 'Figurentheater Triangel' en wederom de vertoning vgin experimentele poppenfilms. Zondag 12 januari om 20.30 uur is tenslotte het voor 't eerst in ons land optredende poppentheater Putsinel-Lis Claca met een dubbel programma te zien, nl. 'Rommella- den' en 'Het verhaal van het wa ter'. In deze laatste-Indiaanse-le- gende worden de meterhoge mario netten door de spelers zichtbaar bewogen als in de traditionele Ja panse techniek. Dit alles speelt zich af op een toneel van zes bij vier meter:, zodat van poppenkast beslist geen sprake meer is. Voor het gehele festival zijn abon nementen verkrijgbaar aan de kas sa van het Hot voor 20 (CJP 10). Er is ook losse verkoop per voorstelling, Uitvoerige program ma's zijn voor een gulden aan de balie van het Hot te koop. Het Drage Teatret uit Kopenhagen komt in het Hot met 'Het Groen» Paard' op 10 januari. Schone en smakelijke kunsten in 'Pour Boire' Van een onzer verslaggevers De Rotterdamse haven heeft het grootste ertsschip ter wereld, het MS Svealand, op bezoek. Het schip heeft 230.000 ton ijzererts uit Brazilië aan boord, bestemd voor de hoogovens in Duitsland. Het wordt gelost bij het enige overslagbedrijf in West-Europa dat bulkcarriers van een dergelijke grootte kan lossen, het Verenigd Over slagbedrijf Maasvlakte. Het Zweedse schip is sinds 1973 in de vaart. Het is 338 meter lang (even groot als drie voetbalvelden) en 54 meter breed. LEIDEN De voetbalvereniging UVS heeft een sponsor gekregen in de Leidse bouwonderneming IBB- Kondor. UVS en IBB-Kondor heb ben daartoe één dezer dagen een contract afgesloten. De sponsoring omvat, voorlopig een periode van één jaar. Donderdagavond overhan digde ir. p. van der Maas, directeur van NH3B-Kondor, een cheque aan Piet Kruit, voorzitter van UVS, waarmee het contract nog eens werd bezegeld. Door deze financiële injectie zal UVS in staat zijn de medische be geleiding van haar spelers te verbe teren en de selëctievoorbereiding op het nieuwe seizoen beter ter hand kunnen nemen. Als tegen prestatie voor de sponsoring zullen de UVS-spelers voortaan op het veld verschijnen in door IBB-Kon- dor geschonken groene trainings pakken. De erbij horende voetbal- tassend die ook een geschenk zijn, zijn voorzien van de naam van de sponsor. Bouwonderneming IBB-Kondor vestigde zich in het voorjaar van 1974 definitief in Leiden en bouwde in Leiden de Groenoordhal. Op het ogenblik bouwt zij op het Waardei- land. DEN HAAG In een voormalige paardenstal aan de Frederikstraat wordt vandaag het etablisse ment 'Pour Boire' geopend, 'een nieuw podium voor Smakelijke Schone Kunsten', zoals de exploi tanten de horecagelegenheid noemen. 'Pour Boire' vindt volgens deze heren z'n grondslag in een filosofie, die in de beeldende kunst niet nieuw meer is. 1 De gedachte achter: 'Pour Boire' hebben de initiatiefnemers zo ge- i formuleerd: 'Kunst moet zich kun nen uiten. De actie van de kunste naar stimuleert het publiek, de re actie van het publiek inspireert de kunstenaar En doet de Kunst groeien'. Wat heeft deze gedachten j nu met de horeca te maken? Wel, zeggen de geestelijke vaders van j 'Pour Boire', wij kennen niet alleen Schone Kunsten, maar ook Smake lijke Kunsten: de kunst in de fijne keuken en de kunst op het wijnchateau. Jules Leyesdorff van 'Le Mangerie' aan de Laan van Roos en Doorn en Auke Piek van P. en N. Wijnkopers te Amsterdam I willen: deze 'kunstvormen' tonen in hun 'Pour Boire'. De onderneming zal een keur van spijzen en dran ken aan het publiek presenteren, niét alleen in natura maar ook via I informatie. Dat gebeurt dan in een j fraaie ruimte; waar ook andere kunstuitingen mogelijk zijn, beel dende kunst, cabaret en muziek bijvoorbeeld. De eerste I SCHEVENINGEN Eric Jan Kor- bee (12) uit Den Haag is ernstig I gewond geraakt toen vrijdagmiddag een olievat dat hij en zijn vriendjes I op een vuurtje op het strand had I den gerold ontplofte. Hij werd ge troffen door een steekvlam en met ernstige brandwonden aan gezicht, beide armen en benen en rug in het Julianakinderziekenhuis opge nomen. Zijn toestand is kritiek. LEIDEN Zondag 19 januari houdt de kynologenvereniging Rijnland een clubmatch in de Groenoordhal. Op de show zullen zes bekende rashondenkeurmeesters 250 rashonden keuren. Van elk der verschillende rassen wordt eerst de beste hond van elk ras aangewezen. Deze vormen dan negen 'groepen. Uit de mooiste van elke groep wordt dantenslotte de beste hond van de show gekozen. De heren „Leyesdorff en Piek heb ben het Haagse interieur-architec tenbureau Frantzen in de arm ge nomen om aan de Frederikstraat 36 de eerste 'Pour Boire' van Neder land gestalte te geven. Het is de bedoeling van de initiatiefnemers dat onder meer in Amsterdam en in het zuiden des lands soortgelijke etablissementen gerealiseerd wor den. De Haagse vestiging is- met de officiële opening van vandaag overigens nog niet 'af'. Vandaag wordt het wijndrink- en informa tielokaal geopend, later <in het jaar zal 'Pour Boire' uitgebreid worden. De sfeervol ingerichte ruimte die al in deze eerste dagen van 1975 z'n deuren openzet was eens de plaats, waar enkele generaties groente mannen hun paard stalden. Sinds 1893 is het pand aan de Frederik straat een groentenhandel geweest, maar nu prijken groenten alleen op het menu. De menukaart is voorlo pig nog bescheiden: de nadruk ligt allereerst op de 50 soorten wijnen, die 'Pour Boire' te bieden heeft Een aantal van dezé wijnen kan in het etablissement geconsumeerd worden, het merendeel van de uits luitend Franse wijnen is bestemd om verkocht te worden. DEN HAAG De 16-jarige Ri chard René Wiggers uit de V.AN DER Vennestraat overleed zater dagmiddag plotseling op het voet balveld van Blauw-Zwart aan de Kijkduinsestraat. Op het moment van zijn overlijden nam hij niet actief aan het spel deel, dochwas er een tegenstander in de buurt. Sectie in het ziekenhuis Leyenburg wees uit, dat hij gestorven was aan een' verborgen hartgebrek. Van enig schedel- of hersenletsel is niets gebleken. Aanvankelijk werd hiervoor gevreesd, omdat hij Oude jaarsnacht betrokken was geweest bij een vechtpartijtje om een vuur op de hoek van de Van Mierevelt- straat-Van der Vennestraat, waarbij hij een licht wondje aan de hoofd huid had opgelopen. NIEUW-VENNEP Burgemeester nen als de weg er komt. en wethouders varv Haarlemmer- B. en W. menen dat dit argument meer stellen de raad voor in beroep teniet wordt gedaan omdat bij te gaan bij de Kroon tegen de eventuele aanleg van de weg on afwijzing van de provincie inzake middellijk ten westen van de wijk de toekomstige verbindingsweg tus- langs de Nieuwerkerkertocht een sen Linquenda en de toekomstige strook grond van ca. 25 meter nieuwe wijk Getsewoud. breedte geheel vrij van bebouwing De gemeente heeft in het bestem- komt. mingsplan Linquenda een groen- Gesteld wordt verder dat Getse- strook open gehouden waar t.z.t. de woud een woonwijk kan worden verbindingsweg zal moeten liggen, van ca. drieduizend woningen. Als De provincie stelt dat in de uit 234 de nieuwe weg, die uitmondt op de woningwetwoningen bestaande wijk Kalslagerring niet kan doorgaan al het openbaar groen zal verdwij- zijn er twee alternatieven mogelijk, namelijk doortrekking van de Eu- ^ÊommaiÊmm genje Prévinaireweg. richting IJ- weg, of een parallelweg aanleggen langs de S. 20. B. en W. voelen hier echter niets voor. Het één en ander zou betekenen dat de toekomstige wijk Getsewoud slechts bereikbaar zou zijn via de IJweg en de Venne- perweg. Twee ontsluitingswegen voor een wijk met 3000 woningen vinden B. en W. onverantwoord. Aan de raad wordt dan ook geadviseerd in be roep te gaan bij de Kroon tegen de beslissing van G.S. In 'Pour Boire' kan men de con sumptie van wijn koppelen aan het vergaren van informatie over deze drank. Op een grote leestafel liggen namelijk naast diverse dag- en weekbladen enkele wijnatlassen. 'Neem gerust de tijd voor wijn', is het devies van 'Pour Boire', waar een glas wijn circa een daalder kost. Een fles wijn' zal van eigenaar ver wisselen voor een bedrag dat vari eert tussen vijf gulden en vijfen tachtig gulden. Jules Leyesdorff, een van de mensen achter 'Pour Boire'; 'Wij kunnen goede wijnen voor zeer redelijke prijzen aanbieden omdat wij de aankoop van wijn zelf verzorgen'. Pour Boire zal niet alleen veel wij nen, maar ook veel spijzen presen teren. Het is de bedoeling dat over een paar maanden in het pand aan de Frederikstraat een traiterie geo pend wordt. Zo'n traiterie biedt kant-en-klare gerechten om mee te nemen. 'De traiteur zal de kunst der fijne keuken beoefenen', heet het in de gedachtengang van 'Pour Boire'. De uitbreiding van 'Pour Boire' om vat ook de uitbouw van het restau rant, dat in de nieuwe lokaliteit opgenomen is. Dan zal wellicht de 'niet-smakelijke kunst' nog een ex tra impuls krijgen. Het is, zoals gezegd, de bedoeling, dat in 'Pour Boire' ook e en plaatsje gevonden wordt voor muziek, cabaret, beel dende kunst etc. De gedachten gaan momenteel uit naar onder meer optredens van bekende en minder bekende pianisten, een bal lade-zanger en kleinkünstenares Marjol Flore. De beide heren die 'Pour Boire' nu openen zien de toekomst voor het Haagse etablissement en van over eenkomstige ondernemingen elders in het land rooskleurig in- Wellicht wordt 'Pour Boire' een even bekend begrip als pizzeria of bistro. 'De enthousiaste geluiden, die nu reeds uit het publiek te horen zijn, doen veel goeds vermoeden', aldus de mensen achter 'Pour Bohre'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3