Kerk in DDR zoekt naar houding tegenover staat n w Uit de kerkbladen fllsiilfitll Amsterdamse mummie blijkt veel jonger Conferenties Trouw Kwartet Portret Moboetoe vervangt kruisbeeld Het evangelie naar Gert 'Schakel diakenen in bij psycho-sociale hulpverlening' Nieuwe boeken Dood van bejaarde niet gewelddadig TROUW/KWARTET MAANDAG 6 JANUARI 1975 KERK/BINNENLAND T2-K2 Van een medewerker N OOST-BERLIJN In de vijf en twintig jaar dat de DDR bestaat is ook in het geloofsdenken het een en ander veranderd. Een oudere predikant, met wie ik sprak was alleen negatief. Hij vertelde verhalen over christenen, die omdat ze christen willen zijn, gediskrimineerd worden in de D.D.R. Ik geef enkele kort weer. De zoon van een zeer vooraanstaand man besluit theologie te studeren en krijgt alle mogelijke moeilijkheden, omdat zijn vader een hoge post bekleèdt in de D.D.R.-staat. Hij wordt tenslotte onmondig verklaard, want een normaal mens doet zoiets niet. Een Jonge christen beschikt over grote begaafdheden. Hem wordt een officiersopleiding aangeboden met grote vooruitzichten. Echter op voorwaarde dat hij bedankt voor de kerk. Dat weigert hij en nu werkt hij als een eenvoudige elektricien en kan nooit verder komen. Een predikantszoon krijgt van zijn school ln het geheim later zijn einddiploma thuis; officieel is hij gezakt, omdat hij uit een predi kantsgezin komt; aldus vertelt zijn leraar hem. Deze oudere predikant is alleen verbitterd, is alleen anti-commu nist. Hij durft dat hardop te zeg gen. Zijn enige hoop is, dat eens de bevrijding zal komen, maar hij voegt er droevig aan toe: dat zal ik niet meer beleven. Denken alle christenen zo in de DDR? We konstateren, dat velen, vooral de ouderen zo denken. Maar de laatste jaren is een groep ge groeid, die poogt in hun officieel atheïstisch staat zich positief als christenen op te stellen. Ze zijn beslist geen marxisten, maar ze willen wel pogen hun - geloofsden- ken in te brengen in hun communis tische samenleving. Jonge predikant Ik geef kort weer een gesprek met een Jongere predikant. Hij vertelde me; we wonen nu een maal ln de DDR. en God geeft ons hier een opdracht We moeten niet vertwijfeld hopen op een andere maatschappij vorm. Dan zijn we dromende christenen. Ik weet, dat de kerk in de kapitalistische landen geduld wordt, maar in werkelijk heid ook doodgedrukt wordt, hoewel anders dan bij ons. De kerk is daar officieel vrij, maar je merkt daar niet veel van. want het kerkelijk leven bij jullie neemt ook af. Welke invloed had 25 jaren com munisme op ons christenen en onze kerk? Allereerst: we staan meer dan ooit open voor maatschappelij ke vragen. Vroeger zweeg de kerk over politiek, want we wilden geen vuile handen krijgen. Nu weten we dat boter en koffie en bijna alles te maken heeft met politiek. We pro beren nu over deze problemen na te denken We hebben ontdekt dat juist de christenen een sociale ethische verantwoordelijkheid draagt. We zijn niet meer alleen anti-communistisch als in de tijd van bisschop Dibelius (overleden in 1967). Toen was de kerk alleen negatief in de oppositie. Dat is mislukt. Gelukkig maar. Wat kenmerkt ons geloof sdenken? Het is meer zakelijk en niet zo ideologisch. We aanvaarden de si tuatie zoals die hier is en pogen in ons sterk ideologisch systeem wat zakelijkheid en nuchterheid in te brengen. We zeggen steeds: we ko men er niet' met mooie propagan- da-leuzen, maar wat doen we nu praktisch? Ik wil daarvan een voorbeeld ge ven. Onze ouderling is chemicus. Hij werkt bij een wetenschappelij ke instelling. In dat bedrijf wordt, een zogenaamd arbeidskollektief opgericht. Dat wil zich bezig hou den met anti-kolonialisme. Nou, dan gaan wij duitsers aan het the oretiseren! Onze ouderling werd lid van dit kollektief. Hij volgt een kerkelijke kursus over anti-racisme. Hij poogt nu ln zijn kollektief uit de mooie leuzen, uit de ideologie los van de staat te komen tot het zakelijke. Los van de staat Zo iets was ln de tijd van Dibelius onmogelijk. Toen zou deze ouder ling als pseudo-communist, nog erger als collaborateur gezien wor den. Wij zijn niet meer zo bang voor de voortschrijdende sekulari- satie als in het Westen. We hebben de voordelen ontdekt, dat we hier helemaal los van de staat zijn. Het Otto Dibelius is enorm gevaarlijk als de kerk een verlengstuk van de staat is, ja daarvan afhankelijk zoals de West- duitse kerk in financieel opzicht. De liberalen daar hebben gelijk, als ze een volkomen scheiding tussen kerk en staat wensen. Hier kun je als kerk alleen leunen op het geloof in Christus. De Westduitse kerk heeft daarnaast te veel1 en boven dien valse steunen. We ontdekken dat de laatste paar jaar velen, die ver van c|e kerk afstaan, vragen naar het evangelie. Ze hebben een atheistische opvoe ding gehad, die gebaseerd is op het marxisme. Maar velen ontdekken nu een hiaat: ze vragen naar de zin van het leven. Daarover zwijgt het marxisme. Ze zoeken dan antwoord bij de kerkmensen, die met deze vragen wel bezig zijn. Ze willen wel van het evangelie horen, maar niets te 'maken hebben met de kerk, want die is te zwaar belast door het verleden. Ze dwingen ons in hun gesprekken met ons nu eens onze oude thelogieën en dogma's te vergeten en opnieuw antwoorden te zoeken uit het evangelie. Ze zoeken niet de kerk, ook niet dorre theolo gie, maar levend geloof. Geen voetstuk Vervolgen? ontdekten we, dat de kerk geen kultusinstituut is, dus een instelling om religieuze behoef ten van mensen die, deze hebben, te bevredigen. Ja, onze staat wil ons graag terugdringen tot kultus: doop, vrome preken, avondmaal, kerkelijke begrafenis. De Russen snappen niets van onze kerk, die midden in het leven der mensen en ook van de staat, wil verkeren. Ze zijn hun orthodoxe kerk gewend, die vooral sacraal is. We hebben hier geleerd, dat de kerk- geen amb- tenkerk is, waarin de predikant al les overheerst en alles te zeggen heeft. Vooral in Duitsland staat de predikant wel erg op een zeer hoog voetstuk. Bij ons is de predikant daarvan af gestapt en mede chris ten geworden, geen bevelvoerder en allesweter, en ook geen sacraliteit. Hij werd bij ons mens. Tenslotte: we hebben als Duitsers toch wel veel moeite met demokra- tie. Altijd al. Dat was al in de tijd der monarchie, dat werd heel erg onder Hitier. Hier overheerst de staat almachtig het hele leven, ook de kerk. Maar hierdoor werd de kerk wakker. Ik geloof niet, dat de kerk erop achteruit gegaan is, juist omgekeerd: we leerden bewust christen te zijn en .moesten' volko men nieuwe wegen zoeken om in deze situatie kerk en christen te zijn. Ik heb het gevoel, dat de kerk in het Westen, die zogenaamd in de vrijheid leeft, stil is blijven staan, ja soms in slaap gevallen is. En nu versta ik onder kerk: de christenen en niet de theologie, synode of predikanten. AMSTERDAM De mummie van het bijbels museum, de enige in Amsterdam, blijkt duizend jaar jonger te zijn, dan men altijd gedacht had. Röntgenonderzoek aan de Vrije Universiteit heeft aangetoond, dat de jonge Egyptische vrciuw in de tijd van'Jpzus geleefd heeft. Dit blijkt uit de wijze, waarop de mummie is gecon serveerd. Tot nu toe had men de tijd van omstreeks 900 voor Chris tus aangenomen. UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Doopbewijzen Het stuk van ds A. A. Spijkerboer in 'Woord en Dienst' ken ik niet, alleen het bericht in Tr./Kw. 30-12- '74 .Kerken geven al minstens 20 jaar lang doopbewijzen af voor het gewraakte doel. De synodale reactie komt dus rijkelijk laat. Het minis terie van Buitenlandse zaken, afd. Reiswezen, heeft bij mijn weten altijd principieel geweigerd om aan consulaten die daarom vroegen bij aanvragen voor visa doopbewijzen mee te zenden, zich daarbij beroe pend op de Nederlandse wet. Heel netjes. Het lijkt dan ook verdacht veel op een ariërverklaring. Ik heb mij gerealiseerd dat het niét om een ras-verklaring kon gaan, maar om een politieke verklaring. Daar om heb ik, begin zestiger jaren, voor een reisgroep naar Jordanië verklaard dat geen van de deelne mers lid was van een politieke (sic) zionistische organisatie. Dat bleek voldoende te zijn. Het is ló gisch dat dat land geen politieke vijanden wil toelaten. Ds. Spijker boer dringt reizigers een waar schijnlijk verkeerd gesteld pro bleem op. Hij kan zelf opheldering krijgen door naar het dichts bij zijn de Irakeese consulaat te gaan, een visum aan te vragen (met bewijs van de vereiste inentingen) en twee dingen te beweren: geen doopbewijs te kunnen overleggen, (natuurlijk gaan er mensen naar Irak die geen doopbewijs hebben, omdat ze nooit gedoopt zijn) en te verklaren geen lid te zijn van enige Irak vijandige organisatie. Een ge sprek met de consul brengt dan wel aan het licht of het om ras of om politiek gaat. Oegstgeest H. J. Franken De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.glro X60Q. Doopbewijs (2) Uw slotconclusie ln uw redactionele beschouwing van 31 december on der het hoofd Doopbewijs' is, dat het synode-moderamen van de her vormde kerk terecht het advies aan zijn gemeenten heeft gegeven, geen doopbewijzen meer af te geven aan reizigers naar Arabische landen, die deze alleen aanvragen om te kun nen aantonen, dat zij geen 'jood' zijn. Deze conclusie dient instem ming. Echter, u laat daaraan, voor afgaan de opmerking, dat de eis van een land als Irak, niet racis tisch en antisemietlsch is, maar bedoeld is als veiligheidsmaatregel. Zoals ook 'Israël zelf niet anders zal handelen met b.v. een Amerikaan van Palestijnse afkomst, waarbij zijn Palestijn-zijn voor Israël zwaar der weegt dan zijn Amerikaanse nationaliteit. Nu is het niet alleen beslist niet waar dat in Palestina of in een ander Arabisch land geboren Arabieren, die later een Westerse nationaliteit hebben verkregen niet in Israël worden toegelaten. Boven dien laat Israël zelf3 grote aantallen Palestijnen, die thans de Jordaanse of een andere Arabische nationali teit hebben, elk jaar voor familie bezoek in Israël toe. Het staat ook Palestijnse studenten van de West- bank, die in een Arabisch land studeren, toe jaarlijks voor familie bezoek hun vakantie in Israël door te brengen, en dit ondanks de ern stige bedreiging van Israël's veilig heid. Uw verdediging van Irak gaat dus in het geheel niet op. Amsterdam Dr. Henriette Boas Doopbewijs (3) Dat achter de Iraakse eis om een doopbewijs volgens uw commenta tor geen racisme of principiëel anti semitisme moet worden gezocht, lijkt mij ten enenmale onjuist. Het gaat hier om een scheiding aan te brengen tussen Joodse Nederlan ders en niet-Joodse Nederlanders. Dit is volledig anrisemietisch. Er is in beginsel geen enkel verschil tus sen de Iraakse eis en de door de nazi's geëiste ariërverklaring., U geeft Irak in feite gelijk met een beroep op de oorlogstoestand in het Mid den-Oosten. U maakt bewust geen onderscheid tussen Jóden en Israë liërs. Een en ander betekent dan dat u feitelijk instemt met de ook door Irak aangehangen antisemieti- sche leugen van de 'wereldwijde Joodse samenzwering'. Uw opmer king over Nederlandse ambassa deurs in Arabische landen, die moeten uitleggen, dat deze maatre gel geen praktisch effect heeft is laf, niet principiëel en onwaardig voor een zich christelijk noemend blad. Vlissingen P. Kammermans Moskeeën Ik vraag me af of het niet beter zou zijn de mohammedanen in ons land op bijbelse gronden te bena-» deren, inplaats van grote gebouwen te doen verrijzen waar het heiden dom bevorderd wordt. Of part dit ook al ln de oecumene? Woerden J. Zekveld Molukkers 'Uit de krant van 28.12.'74; 'Moluk kers slaags met politie. 13 agenten en 2 Molukkers voor behandeling naar een ziekenhuis. Bombarde ment van straatstenen op politie; politie jeeps beklem in omgevallen dranghekken en bekogeld met klin kers, ijzeren en houten staven'. Toen verscheen een waterwerper en mocht de politie terug gooien met water! Pas op, dat geen van de demonstranten zich bezeert! Wordt het nu geen tijd,, autoriteiten, om de politie wat meer vrijheid van optreden te geven in omstandighe den als boven genoemd? Ik voer hier geen pleit voor onnodig ge weld. Het gaat er mij ook niet om dat hét hier toevallig Molukkers wa ren. Ik vraag slechts:' wordt op deze wijze het gezag nog gehandhaafd, of stuurt men hiermede aan op een dictatuur? Dat zou verschrikkelijk zijri! Alblasserdam H. Dekker Bijbelse gerechtigheid (2) In uw blad van 28-12-74 stelt Dr. Hans Ruedi Weber, theologisch ad viseur van de Wereldraad van Ker ken, de kern van het Evangelie disputabel. Hij noemt het kerkelijk belijden 'traditioneel' en spreekt van 'bijbelse analfabeten'. Hij ver geet dat 'mensen' de- culturen en structuren maken! Structuren zijn dankbare objecten voor Satan om het Koninkrijk Gods tegen te staan; hetzij marxisme, kapitalisme of racisme en welk isme ook. Er is altijd wel een 'verenigend' denk beeld waar Satan de mensen achter aan doet lopen. Natuurlijk hebben wij verantwoording voor onze naas te, dichtbij en ver; maar dan naar de mening van Gods Geest die Zijn Koninkrijk bouwt op het funda ment 'Jezus Christus' dat onwan kelbaar en eeuwig is. Daarvan wil. de Wereldraad van Kerken toch ook medearbeider zijn? Bloemendaal N. A. Marbus Het onderzoek geschiedde door dokter T. Falke, die'naasj medicij nen ook egyptologie gestudeerd heeft, en dr H. te Velde, lector aan het instituut voor semitistiek en archeologie van het nabije oosten in Grbningen. Ook werden een gemummificeerd hoofd en een gemummificeerde kat, KINSJASA Na het afschaffen van het kerstfeest, de christelijke voornamen en hel godsdienstonder wijs, wil president Moboetoe van Zaire nu ook' de kruisbeelden en andere religieuze afbeeldingen weg- hebben van de muren van alle openbare gebouwen, scholen inbe grepen. Het politiek bureau heeft verordend, dat deze voorstellingen moeten worden vervangen door het portret van de president. Enkele bisschoppen hebben hun priesters aangespoord, krachtig te reageren. Bij overmacht' moeten zij maar te gen de autoriteiten zeggen, dat zij zelf eigenhandig het kruisbeeld weghalen. beiden eigendom van het bijbels museum doorgelicht. Het hoofd bleek 3000 - 3500 jaar oud te zijn en 'behoord te hebben aan een man van 25 tot 30 jaar. Bij de kat kwam een staaltje mummificeerdersbe- drog aan het licht. De kat bleek namelijk maar een halve (kat (al leen kop met bovenlijf). In de hel lenistische periode (332 voor Chris tus tot 642 na Christus) werden katten, Ibissen, slangen en kroko dillen in Egypte gezien als goden en geschiedde het mummificeren van deze dieren in massaproduktie. Op de foto: de mummie van de jonge vrouw in de oorspronkelijke sarkofaag, waarvan de bovenhelft is opgelicht. Volkswagen duurder LEUSDEN Volkswagen-impor teur Pon heeft de prijzen van de merken VW en Audi met gemiddeld twee procent verhoogd. De prijsstij ging ten opzichte van eind 1974 varieert van 1,5 tot 2,5 procent, met uitzondering van de nieuwe Audi 50. De goedkoopste kever, de VW 1200, kost nu 7.696 gulden inclusief BTW, de Golf komt al op 10.248 gulden. Ben Hoekendijk interviewde voor zijn blad Opwekking Gert en Her- mien Timmerman. Gert preekt nu ook en vertelt daarover: Ik heb een toespraak en vèrtel hoe wij tot het geloof zijn gekomen. En dat het voor iedereen is. Dat we allemaal kinderen van één Vader zijn. Dat iedereen zonde heeft, en je door middel van je geloof veel rustiger en fijner met je leven naar de Heer toe kunt gaan. En dat je juist in deze tijd van haat en ge weld een vrede kunt vinden bij de Heer. Daarna heb ik een mooie vergelijking,, het geloof en de ver ontreiniging van de Rijn. Vater Rhein heb ik genomen als voor beeld. Hij stroomt van oorsprong van de Alpen af. Maar onderweg wordt hij door de fabrikanten aan getast. Hetzelfde kun jq van het geioof ook. zeggen. Door de anti christ, het communisme, babyion en door egoïsme, kun je het reine woord van God zó vervyilen, dat het even troebel binnenkomt als de Rijn ons land. Dat moet hersteld worden. De opdracht van iedereen is om dat woord van God wederom rein te maken. B. H. Dus je staat echt op de bijbel als het fundament, Gods woord. Dat is het eerste wat er is geweest. Liefde. Goed zijn voor elkaar. B. H. Een krant citeerde jou: Alle mensen zijn kinderen van God. Ge-) loof je dat? God kende ons al voor dat we in de moederschoot waren, en daarom zijn we allemaal kinderen van God. Daarom zijn we allemaal uitverko ren op deze aarde om geboren te mogen worden. We moeten daar dankbaar voor zijn. Waar maken wat je waard bent. Het zij in je beroep, en vooral ook geestelijk, dat je met de Heer verbonden bent. (B. H. Ja. maar houdt dat nou in dat ik, als ik als een beest leef, toch behouden ben?) Nee. God's uitgangspunt was een ideale mens te maken. Adam en Eva. Al gauw zag Hij dat Adam en Gert Timmerman Eva tot zonden overgingen. Daar mee was de mens gedoemd i.n zon-f de verder te leven. En God nam afstand van de mensen. Hij zei; 'Maar toch zal ik mensen eruit, halen en die zullen ben leiden om tot bekering te komen'. Mensen hebben een oppepper nodig om tot God te komen. En die oppepper kan zelfs bestaan uit ellende. Dat je even stil gaat staan wat God nu bedoelt met jouw leven. Naschrift van Ben Hoekendijk: 'Het is duidelijk, dat Gert en Hermien de Heer willen dienen, ook al is hun theologie nogal verward. Je zou het kunnen noemen 'het evan gelie naar Gert'. Blijde boodschap In het blad van de Belgische gere formeerden De Open Poort vertelt pastoor Jos Biesbrouck uit Ware- gem wat een charismatisch ver- Bidden nieuwde beleving van het evangelie voor hem betekent: eucharistie, aanbidding1 en biecht voor mij een veel intenser beteke nis en waarde gekregen. Vervolgens een echte geloofsopbouw, die mij aanzet tot veel meer gebed, bijbel studie en bezinning. Deze geloofs opbouw doet mij echt smaak vin den in het Woord van God, zijn blijde boodschap. Het heeft zo een doorwerking in mij, dat mijn spre ken over Jezus en zijn evangelie merkbaar aanstekelijk werkt op an deren die er ook gaan naar verlan gen. Een derde punt. De naam 'Je zus' is mij erg dierbaar en veelzeg gend geworden; want het is de naam van die levende persoon, van wie ik zoveel houd en die zoveel in mij werkt. Daarvandaan is mijn leven veel vreugdevoller en blijer geworden, zelfs temidden van te genspoed, moeilijkheden en lijden. Voortdurend wordt het in mij een vaster staande overtuiging, dat het evangelie een kracht is voor wie doet wat er in staat Soms lijkt de toestand mij het meest belangwek kend toe, als er geen uitweg meer in zicht is, want dan is het zeker zijn tijd! Een vierde punt. Het be wustzijn van het geheimnisvol Li chaam van Christus is veel sterker geworden in mij; jammer dat ik het niet uit kan drukken zoals ik het ervaar. Het dwingt mij tot dank en lofprijzing. Vooral in de wekelijkse charismatische bidstond komt dit bijzonder tot uiting. Sinds ik vervuld ben met de H. Geest weet ik mij nooit meer alleen in mijn gebed; zelfs ais ik afgezon derd van anderen bidt, gebeurt dit samen en in eenheid met mijn medegelovigen die deel uitmaken van dat grote geheel van Christus' geheimnisvol Lichaam. Hiertoe be horen voor mij als rooms-katholiek ook Maria en de heiligen van mijn voorkeui;; want ook zij leven ver bonden aan de Wijnstok en in een heid met ons. Allereerst een persoonlijke ervaring zoals nooit tevoren, dat de levende en verrezen Heer mij werkelijk liefhad. Het is een ervaring die mij rust geeft en sterk maakt tegen alle geestelijke verwarring van deze tijd. Dank zij die ervaring hebben het. rooms-katholïeke tijdschrift Speling (voortgekomen uit de orde der carmelieten), dar. zich ten doel stelt een creatief en methodisch zoeken naar een nieuwe spirituali teit, heeft een speciaal nummer ge wijd aan gebed en meditatie na Dorothee Sölle (deze omschrijving is van ons). Als het zicht op God verduisterd is, wat betekent bidden dan nog? Van de joodse psalmdich ters, Frans van Assisi, Gregorius van Nyssa valt in deze situatie toch nog veel te leren. Voor zeven gul den te bestellen Dij "drukkerij Gia- notten, Bredaseweg 61, Tilburg. Wapenveld, blad van academici, overwegend uit de gereformeerde bond in de Nederlandse hervormde kerk, wijdde een themanummer aan de waardering van de gescha penheid met bijdragen van dr. C. van Leeuwen (bijbelstudie),, dr. E. Schroten (ethiek), prof. dr. S. van der Linde (Calvijn en de geschapen werkelijkheid), drs. P. F. Th. Aal- ders (de scheppingsnotie bij Van Ruler) en prof. dr. C. Graafland (schepping en voleinding). Ver krijgbaar door vijf gulden te stor ten op giro 26 69 06, t.n.v. admini stratie Wapenveld, Magnoliahove 19, Kwintsheul. Nationale commissie gaat door met IKVOS DEN HAAG De stichting inter kerkelijk vormingswerk ontwikke lingssamenwerking (IKVOS) in Den Haag gaat door met haar werk. De kerken' hebben toegezegd dit jaar en het volgende Jaar veertig percent van de kosten van de IK VOS te dragen. Het overige wordt betaald door de Nationale Commis sie Ontwikkelingsstrategie (de vroegere commissie-Claus), die tot dusver het IKVOS geheel betaalde. Over 1975 en 1976 betaalt de rooms-katholieke kerk 83.000 gul den aan het IKVOS mee. De her vormde kerk draagt 70.000 en de gereformeerde kerken dragen 54.500 gulden bij. In zeven streken van ons land werken IKVOS-werkers in en vanuit de kerken ter begeleiding van regionale en plaatselijke initia tieven terwlllfe van ontwikkelings samenwerking. Het hervormde aandeel in het bud get van het IKVOS komt uit de 'twee percent van Montreux', die hervormde kerkeraden afdragen aan de generale diakonale raad. Van de twee percent (van het ker kelijk budget) wordt een kwart ln ons land gehouden en besteed voor vormingswerk. De rest (sinds april 1971 in totaal 585.000 gulden) werd aan Genève overgemaakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In een brief aan staatssecretaris Hendriks (volksge zondheid en milieuhygiëne) heeft de generale diakonale raad van de hervormde kerk gepleit voor de in schakeling en training van leke- krachten in de psycho-sociale hulp verlening. Deze lekekrachten zou den getraind* gesteund en geadvi seerd moeten worden door deskun digen. De brief wijst erop, dat de kerken in hun ambtsdragers, met name in hun diakenen, een vrijwillig kader hebben, door middel waarvan de kerken een actieve bijdrage kunnen leveren aan het signaleren en hel pen lenigen van de nood op psycho-sociaal terrein. Een nadere bestudering van de relatie niet- deskundige /deskundige is, aldus de brief, dringend gewenst, i De brief is ee^i reactie op de nota van staatssecretaris Hendriks over de geestelijke gezondheidszorg. Het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken en het vrij zinnig protestants centrum voor maatschappelijk werk hebben hun adhesie aan de hervormde brief toegezegd. 0 Geloofsoverdracht aan kinderen. Zaterdag 25 januari van half elf tot half vijf. Toerustingscentrum te Baarn (tel. 02154-7636), bedoeld voor gemeenteleden, met name ou ders van opgroeiende kinderen. 0 Aansluiten bij de behoeften van jeugd van 12-16 jaar. Zaterdag 1 februari van half elf tot half vijf. Toerustingscentrum te Baarn (teL 02154-7636), bedoeld voor medewer kers clubwerk. f) Jongerenpastoraat. Zaterdag 18 januari van half tot half vijf. Toe rustingscentrum te Baarn (tel. 02154-7636), bedoeld voor jeugdou- derlingen. Kerkdienst als leerproces door Die ter Trautweln (uit het Duits ver taald en bewerkt door dr. E. de Vries), ultg. Kok, Kampen, 95 pag., prijs 12,50. Dit boekje is afge stemd op de 'ontwikkelde, niet the ologisch geschoolde Nederlandse le zer', zegt de bewerker (godsdienst leraar te Den Haag) in zijn inlei ding, waarin hij zijn keuze uit Trautweins proefschrift 'Lernpro- zesz Gottesdienst', toelicht. Natuurgeneeswijze in cte praktijk, door P. Heinsberg. Uitg. Rivière en Voorhoeve, Zwolle. 277 blz - 21.50. Waarom zo vér, Jordan, roman door J. Ehle. Uitg. Omniboek, Den Haag. 294 blz. 19.90 Was die week niet wat kort?, door D. de Vries. In dit boek zijn artike len bijeengebracht die de auteur geschreven heeft voor NRC-Han delsblad, het Vaderland en de Ami- goe di Curacao over zijn reizen door Zuid-Amerüka, Thailand, Au stralië en Indonesië. Uitg. Nijgh en Van Ditmar, Den Haag. 129 blz. 16.50 De hartstochtelijke rebel, het le vensverhaal van Hector Berlioz, ge schreven door F. W. Kenyon. Uitg. Omniboek Den Haag. 311 blz -^~ 19.90 Het dal van de raven een roman ln de 19e eeuw geschreven door N. Buckingham. Uitg. Omniboek, Den Haag 207 blz 15.90 Madonna Rachel, een historische roman spelend in het Venetië van vlak na het uitbreken van de Fran se revolutie, gescheven door V. Coffman. Uitg. Omniboek, Den Haag 249 blz 18.90 Kant-tekeningen over de onmoge- lijkheid om de weerschijn van de maan in een aarden waterkruik te vangen, een psychologie van men selijke ontplooiing door R. van Ier- sel. Uitg. Boom, Meppel. 128 blz 14.50 Visies op subcultuur door R. Schwendler. De schrijver geeft een analyse van het verschijnsel sub cultuur en van de vele subculturele vormen waarin fundamenteel pro test tegen de economische, politie ke morele en culturele wetmatighe den van de 'maatschappij' uitkris talliseert. Uitg. Boom, Meppel. 352 blz 24.50 Bosbouw ln de achttiende eeuw, door A. H. G. Schaars. Uitg. De Walburg Pets, Zutphen. 141 blz 15,- Na 1 januari 1975 4,- Voor abonnees op de Gelderse His torische Reeks 9,- (na 1 januari: 15,-). Jaarabonnement 15,- na 1 januari 22,50 Het verschijnsel maatschappij. Maatschappijbeelden in het denken sinds de 18e eeuw, door R. Collins en M. Makowski. Uitg. Boom, Mep pel. 277 blz 24,50 Kontinent 1, Duitse uitgave uitge bracht door uitg. Van Ditmar, Am sterdam, met bijdragen van Sol- schenizyn, Sacharow, Ionesco, Kor- nilow, Bordsky, Slnjaweki, Co- lomschtock, Piatigorsky Ströhm, Pachman, Filip, kardinaal Mtnds- zenty. Schachowskaja. 260 blz 19.80. Van een verslaggever LEEUWARDEN De 60-jarige me vrouw E. B. van der Pol, die vrijdag- avond in haar flatwoning in het Friese Drogeham onder verdachte omstandigheden dood werd aange troffen, is een natuurlijke dood ge storven. Patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust van het gerechtelijk la boratorium, die zaterdag sectie op het lichaam verrichtte, is tot de slot som gekomen dat er geen reden is om aan een misdrijf te denken. De overleden vrouw werd vrijdagavond op haar bed gevonden, terwijl in haar woning een grote wanorde heerste. Haar hond moet hiervoor volgens de politie verantwoordelijk worden geacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2