Van der Stoel bezoekt zieke En-lai Tsjoe Kissinger jaagt olielanden in harnas Feyenoord toont grootse klasse geen tijdverlies.. x^ Sfocwa Gloeiende raket in aantocht China wil sterkere band met EG Bevrijdingsbewegingen in Angola zijn het eens In deze krant VAN DER VELDE diiekt naar de vakman let op dit bord! Wie niet horen kan,laat voelen EEt?DAG HORECAVA EEN JAAR WIJZER Nieuwe Leidse Courant MAANDAG 6 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 233 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR IEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 leiden: zoetenwoudseweg^J tel: 63322 o wasseraar CITROËNA v.zv.nijeveldtstP372tel:19221 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur CAIRO, TEHERAN, KOEWEIT (Reuter, UPI, AP) De reac ties op Kissingers verklaring, dat hij een gewapend ingrijpen in geval van een uiterste nood toestand voor de industrielan den niet uitsluit, heeft in het Midden-Oosten tot reacties ge leid die variëren van ongelovig tot woedend. Premiér Amir Hoveida van Iran, op bezoek in Cairo verklaarde zaterdag dat gebruik van militair geweld te gen olieproducerende landen door één supermogendheid militaire in terventie van een andere supermo gendheid tot gevolg zou hebben en een grote catastrofe zou veroorza ken. Hoveida geloofde echter dat een invasie in de oliegebieden van de Perzische Golf onmogelijk is. 'Hoewel, in deze wereld kan men van alles .verwachten', voegde hij er aan toe. In Washington verklaarde minister Kissinger geen noodsituatie inzake de olieaanvoer uit net Midden-Oos ten te voorzien, die de Verenigde Staten zou doen overwegen geweld te gebruiken. De Sjah van Iran werd in een blad in Teheran geciteerd als zeggende: 'Niemand kan ons de wet voor schrijven. of ons een vuist tonen' en de Libische premier Jalloed zei dat de Arabische olieproducenten 'niet bang zijn voor de dreigemen ten en het gebruik van geweld door de geïndustrialiseerde landen.' Iran heeft geklaagd dat het van de Verenigde Staten nog steeds 365 ri^iljoen dollar heeft te vorderen wegens schulden d;e de V.S: in de Tweede Wereldoorlog heeft aange gaan. Uit de VS wordt gemeld, dat Libië zijn olieëmbargo tegen de VS in alle stilte heeft opgeheven omdat de olieverkopen naar het buiten land enorm terugliepen. De Teheraanse krant Kayhan, die tot dusver een pro-Amerikaanse koers aanhield, schreef dat 'het nieuwe dreigement van dr. K.' (ADVERTENTIE) Nederlandse Vereniging van Carrosseriebedrijven Zacht weer Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matig tot krachtige, in het Wadden gebied nu en dan harde wes telijke wind. Minimum tempe raturen rond 7 graden en maxima ongeveer 10 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Wisselvallig en enige daling van temperatuur. Morgen zon op: 08.47 onder: 16.46 maan op: 04.07 onder: 12.54 Veemarkt opgeheven in Amsterdam HUNTSVILLE, ALABAMA (Beu- ter) Achttienduizend kilo gloei end heet schroot zal vrijdag er gens ter wereld uit de lucht ko men vallen. Dat is de zakelijke betekenis van een mededeling van het Amerikaans bureau voor lucht- en ruimtevaart NASA, dat op die datum de tweede trap van de Saturnus 5 raket die in 1973 het ruimtelaboratorium Skylab lanceerde, in de dampkring zal terugkeren. Ongeveer de helft van het ruim 36 ton wegende gevaarte, aldus de mededeling, zal door de wrijving met de lucht zo heet worden dat het verbrandt vooradt hot aardop pervlak bereikt wardt. Dat is het gebruikelijke einde van kunstma nen die afgeremd door de ijle gassen van de atmosfeer op meer dan honderd kilometer hoogte, in een steeds lagere baan geraken. Maar dez.e raket-trap ligt kenne lijk in eèn zo ongelukkige baan dat die verbranding maar gedeel telijk plaatsvindt. Pas 24 uur van te voren zal de N ASA bij benade ring weten waar 2ijn achttien ton afval terecht zal bomen. Wat men van plan is als daarbij een dicht bevolkt gebied bedreigd wordt, is niet duidelijk. Er zijn speculaties dat de resten dan met een geleide raket uit de weg geruimd zouden kunnen worden, maar de Ameri kaanse militaire autoriteiten wil len daar om veiligheidsredenen niets van zeggen. Een dergelijke operatie zou overi gens naar alle waarschijnlijkheid neerkomen op een kernexplosie in de atmosfeer, wat in strijd zou kunnen zijn met het geldende kernstopverdrag. Komen daaren tegen de brokstukken van de ra ket ergens neer, dan is Amerika volgens een ander verdrag ver plicht de aangerichte schade te vergoeden. De Sjah van Iran: niemand kan ons de wet voorschreven klaarblijkelijk niet tegen Iran is gericht, maar 'Iran kan niet onver schillig blijven tegenover deze drei gende woorden, zelfs niet als ze later worden afgezwakt of half te ruggenomen.' Libië's premier Jalloed werd om commentaar gevraagd in de Turkse hoofdstad Ankara waar hij een be zoek brengt. Nadat de minister had gezegd niet bang te zijn, merkte hij op 'Ik wil Kissinger graag zijn ei gen uitspraak voorhouden: het is makkelijker om je in een oorlog te storten, dan om er je uit los te maken.' Het Libanese blad 'Al Nahar' schrijft dat de verklaring van Kis1- singer in de eerste plaats bedoeld is voor Saoedi-Arabië. 'Maar aange zien dat land bereid is zich tevre den te stellen met de huidige olie- - prijzen of deze zelfs te verlagen, is het gevaar van een militaire inter ventie uitgesloten', concludeert het. Zinloos Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/PEKING Geheel onverwachts heeft minis ter Van der Stoel zaterdagavond laat een bezoek gebracht aan de Chinese premier Tsjoe En-lai. De besprekingen tussen de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken en de ernstig zieke Chinese premier duurden langer dan een half uur. Een vermoeide en zieke Tsjoe En-lai schudde minister Van der Stoel zaterdagavond in een ziekenhuis in Peking de hand. Het Koeweitse blad 'Al Qabas' is van mening dat Kissingers verkla ring over een eventuele militaire interventie in olieproducerende landen 'van elke logica en politieke zin ontbloot is en bedoeld is voor binnenlands gebruik in de Verenig de Staten,' Het blad voegt er echter aan toe dat elke bezetting van olie- putten eén proces van 'Vietnamise- ring' met zich zal brengen. TUCUMAN Tot radeloos heid gebracht doordat de te lefoondienst van Tucuman zijn telefoon maar niet kwam - repareren. besloot Ramon Adrian Araujo. president van het opperste gerechtshof van de Argentijnse provincie Tu cuman, gebruik te maken van zijn macht. Hij liet de direc teur van het telefoonbedrijf in de gevangenis zetten. Tijdens een van de verhoren van de directeur in het ge rechtsgebouw, waarbij tal van werknemers werden gehoord, begon het apparaat ten huize van Araujo plotseling weer te rinkelen. De tijdsduur v$n het onderhoud toont duidelijk !aan dat China er alles aan gelegen is om de banden /met de lidstaten van de EG te versterken. Dp-meeste buitenlandse bewindslieden die de afgelopen maanden Peking bezochten werden slechts enkele minuten tot Tsjoe En-lai toegelaten. Tijdens zijn laat ste bezoek aan China sprak de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger der tig minuten met Tsjoe En-lai. De leider van de Democraten in de Amerikaanse Senaat, Mike Mans- field, bracht onlangs een bezoek van veertig minuten aan Tsjoe En- lai. De heer Van der Stoel veronder stelde dat hij slechts enkele minu ten tot de Chinese premier toegela ten zou worden. De Nederlandse minister sprak echter ruim een half uur tegen elf uur 's avonds met Tsjoe in een ziekenhuis in Peking. Felle uitval Minister Van der Stoel hoorde pas MOMBASA (Reuter, UPI, AP) De drie Angolese bevrijdings bewegingen zijn het na drie da gen van besprekingen in de Keniase havenplaats Mombasa eens geworden over een geza menlijk programma waarmee zij naar de onafhankelijkheids onderhandelingen met Portugal zullen gaan die vrijdag begin nen. De volksbeweging voor de bevrij ding van Angola (MPLA), het nati- Ik had zo gerekend op dat feest Van onze sportredactie AMSTERDAM Niet alleen Spitz Kohn, trainer van FC Twente, maar ook bondscoach George Knobel, hadden -gister middag alle bewondering voor een uitstekend Feyenoord. De Rotterdammers wonnen met 4- 0 hét treffen tegen FC Twente en' toonden hun klasse in de tweede helft zo overtuigend dat Knobel sprak over 'wereldklas se'. Voor de-rust nam De Jong de eerste Feyenoord treffer voor zijn rekening. In de twee de helft zorgden Kristensen (twee doelpunten) en Ressel voor de aanvullende produktie. Voor Feyenoord en met name Wim van Hanegem zal het duel in Rotterdam waarschijnlijk ernstige gevolgen hébben. Van Hanegem die net een schorsing van twee weken achter de rug heeft, liep na rust tegen een gele kaart op. Na een forse omhelzing met Epie Drost toonde scheidsrechter Charles Coerver het duo de gele kaart. (Op de foto gaat het stuk kar ton in de richting van Drost). Feyenoord is bang dat met het belangrijke treffen tegen PSV zeer dichtbij eer schorsing van Van Hanegem ernstige gevol gen kan hebben. PSV staat nu in verliespunten gelijk met Feyenoord. Dat kan dus vooral bijgeschreven wor den op FC Den Haag. Na het gelijke spel tegen Feyenoord en de overwinning op Ajax volgae nu een gelijkspel (1-1) tegen PSV. Daarbij bleek overi gens opnieuw zeer duidelijk dat René van de Kerkhof het bij het Nederlandse publiek ge daan heeft. Ook nu weer werd de man die voor PSV scoorde bij iedere beweging met de bal uitgefloten. onaal front voo rde bevrijding van Angola (FNLA) en de nationale unie voor de totale bevrijding van Angola (UNITA) maakten gisteren bekend dat zij tot het beoogde ver enigde front waren gekomen. In een verklaring zeggen zij onder meer dat Cabinda, de olierijke en clave in Noord-Angola een 'inte graal en onvervreemdbaar' deel van Angola uitmaakt. Na het overleg werden, drie afzonderlijke docu menten uitgegeven, een beginsel verklaring, een slotcommuniqué en een aparte vredesovereenkomst tussen de MPLA en het FNLA, de bewegingeriv die elkaar het felst hebben bestreden. Overgangsregering- Volgens waarnemers hebben de drie bewegingen elkaar voor een zeer groot deel gevonden. Ze gaan ech ter niet volledig samen. Evenmin lijken alle vraagstukken over lei derschap en ideologie opgelost. In het slot-communiqué werd gezegd: 'De afgevaardigden hebben een ge meenschappelijk politiek uitgangs punt gevonden' voor het vormen van een overgangsregering, de toe komst van hun strijdkrachten in Angola en de totstandkoming van toekomstige instellingen. Waarne mers verwachten dat elk van de drie bewegingen drie ministers zal leveren aan de overgangsregering waarin ook de Portugezen zitting zullen hebben. In de verklaring wordt bezorgdheid geuit over de verslechtering van de economische situatie en wordt Por tugal gevraagd maatregelen te nemen ter bescherming 'van de be langen van de arbeiders. Verder wordt gezegd dat de bevrijdingsbe wegingen dienen te streven naar en democratische maatschappij en de uitbanning van raciale en gods dienstige discriminatie. MPLA en FLNA besloten in een apart ak koord de wederzijdse vijandelijkhe den stop te zetten, samen te werken voor het welzijn van alle Angolezen en zich te onthouden van inmenging in eikaars interne aangelegenheden. Men verwacht nu dat Portugal het Angolese vrijheidsstreven geen be langrijke obstakels meer in de weg zal leggen. Portugal heeft eerder gezegd dat een gesprek over zelf standigheid alleen maar is uitge steld omdat er nog onenigheid tussen de bevrijdingsbewegingen zelf bestond. Inmiddels heeft een presidentiële woordvoerder in Lis sabon meegedeeld dat de onafhan kelijkheidsbesprekingen vrijdag in de zuidelijke provincie Algarve zul len beginnen. De preciese plaats wordt 'om veiligheidsredenen' ge heim gehouden,aldus de woord voerder. kort voor het diner, dat zijn Chine se ambtsgenoot, Tsjia Koean-hoea, hem aanbood, dat hij later op de avond de premier zou ontmoeten. In zijn toespraak tijdens het diner haalde minister Tsjia Koean-hoea fel uit tegen Rusland en de Vere nigde Staten. 'De twe e grote mo gendheden worden thuis dóór pro blemen gekweld en bestrijden el kaar met toenemende hevigheid. Europa is bet brandpunt van hun acties. Met honing op de lippen, maar moord in hun hart praten zij over 'ontspanning'. Maar wat -doen ze in werkelijkheid? Zij voeren de bewapeningswedloop op en berei den zich voor op dé oorlog', zei Tsjia. 'Onder deze omstandigheden moe ten de volken van alle landen, en hierbij inbegrepen de Europese lan den, zich volledig voorbereiden op een oorlog die wordt begonnen door een supermogendheid. Wij zijn blij te zien dat de volken van West Europa steeds meer wakker worden en streven naar de versterking van de eenheid van de Westeuropese landen op basis van onafhankelijk heid en op basis van samenwerking met de volkeren in andere delen van de wereld, in het bijzonder de derde wereld'. Vice-premier Eerder op de dag was minister Van der Stoel eveneens geheel onver wachts ontvangen door vice- prémier Teng Haiao-ping, de man die als opvolger van Tsjoe En-lai wordt genoemd. De vice-premier hield minister Van der Stoel voor dat West-Europa twee dingen moet doen: de krachten bundelen en de bestaande eenheid versterken en de verdediging van hun grondgebied verhogen. Dat de Chinese regeringsleiders bij hun besprekingen met minister Van der Stoel vooral Europese aan gelegenheden ter diséussie stellen is niet verwonderlijk Minister Van der Stoel mag dan niet als afgezant van de EG naar China zijn gegaan, bij terugkomst zal hij wel verslag van zijn reis aan zijn Europese collega's uitbrengen. Bij zijn aan- -komst in Peking waren vrijdagmid dag alle ambassadeurs van EG-Iid- staten aanwezig. Dekken! Ruimtevaart heeft ook zijn keerzijde. Wij hebben dat altijd wel gedacht en soms ook geschreven, maar nu weten we het zeker. Vrijdag komt een fors stuk raket 'ergens' terugvallen. Dank zij uw oplettende krant bent u gewaarschuwd. Abonneer eens iemand. Da's nooit weg. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG <3RAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Tijdens zijn besprekingen met zijn Chinese collega Tsjia Koean-hoea sprak minister Van der Stoel vrij dagmiddag, zaterdagmorgen en gis termorgen behalve over Europese zaken ook over de wereldontwape ningsconferentie, ontwikkelingssa menwerking en bilaterale kwesties. Wat betreft het laatste punt spra ken de ministers over wederzijdse handelsbetrekkingen, culturele con tacten en een scheeps- en lucht vaartakkoord. Landingsrechten Concrete resultaten zullen deze be sprekingen niet opleveren, want dit bezoek moet volgens de Nederland se minister vooral als een 'good- will-reis' gezien wórden. Dat wil zeggen dat minister Van der Stoel landingsrechten voor de KLM in Peking en Sjanhai niet aan de orde zal stellen. Met deze landingsrech ten zou de lijnverbinding Amster- dam-Tokio beduidend korter wor den. Minister Van der Stoel zei hierover: 'Ik zal mij beperken tot het stellen dat het wenselijk is dat er een luchtvaartakkoord komt'. De minister van buitenlandse za ken, die de sfeer tijdens de bespre kingen 'uiterst plezierig' noemde, blijft tot woensdagmiddag in Chi- Binnenland 'Sociale wetten discrimineren'5 Griffiers ongerust 5 Pelgrimage dóór de geschiedenis 6 Buitenland Sadat laat arrestaties verrichten 7 Rockefeller leidt CIA-onderzoek7 Kerk Kerk en staat in DDR2 Kunst Jaar van de vrouw in opera en concertzaal8 Acteertalent verspild 8 Nieuwe boeken 2 en 6 Kerkbladen 2 Le/.ers schrijven 2 Radio en tv 4 Strips, reullleton 4 Recept, puzzel 4 Commentaar 5 Probleem e Weer7 Familieberichten 14 (ADVERTENTIE) iingen, ziekenhuizen, bedrijfsrestaurants en -kantines. C. jf /Q /Q Januari, dagelijks 10-18 uur. Amsterdam raï ll II W/ Toegang op uitn. i 4,-Jrein-toegang-biljetten bij NS-stations I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1