N ieroverplanting snel uitbreiden Aandrang op premier Australië emigratie niet te beknotten Juwelendief schiet achtervolgers neer mm Callaghan praat met Vorster Geneeskundigen luiden noodklok Het Kwartet $9 J* i Napalm in Cambodja landel in aandelen van Burmah Oil opgeschort Zogezegd Opklaringen Het jaar van de vrouw Geen plan voor stimulering Voetbalverbod op Malta Vrachtwagen dwars op weg: twee doden Franse president naar Afrika Aanslagen op ambassades in Damascus Aardigheidje Meisje overleeft val van 16 meter In deze krant Nieuwe Leicke Courant ZATERDAG 4 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 232 vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING m rir^tcn Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoett" Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur f»af W" 1, ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter) De han- (del in aandelen van de Burmah Oil maatschappij werd gisteren in op- jdracht va nde commissie voor han- idel in fondsen en aandelen tijdelijk opgeschort. Burmah Oil. de op één ina grootste Britse oliemaatschappij heeft eerder deze week om regerings steun gevraagd om haar financiële imoeilijkheden te boven te komen. De opschorting zal tien dagen geldig jzijn en eindigen op 12 januari. 'Ik geloof dat zij (de Europese landen) aan een zeer groot ge voel van onveiligheid lijden. Zij erkennen dat hun veiligheid af hangt van de VS, dat hun eco nomisch welzijn afhangt van de VS en zij weten dat wij in de grond gelijk hebben met wat wij doen'. Minister Henry Kissinger Vandaag op de meeste plaat sen droog weer en vanuit het westen opklaringen. Zwakke tot matige wind uit zuid-west tot west. Minimum tempera turen omstreeks 3 graden, maxima circa 7 graden. Vooruitzichten voor morgen en overmorgen. Af en toe regen of motregen. Temperaturen boven normaal. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.43 maan op: 01.37 onder: 11.55 Overmorgen zon op: 08.44 onder: 16.44 maan op: 02.54 onder: 12.22 Premier Whitlam nou zie ik het wijzertje hele maal niet meer. LOESAKA, PRETORIA (Reuter, UPI, AP) Premier John Vorster van Zuid-Afrika en de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Ja mes Callaghan. zullen vandaag een onderhoud hebben, zo heeft de Britse ambassade in Pretoria giste ren meegedeeld. Het gesprek zal plaatsvinden in de omgeving van Vorsters vakantie oord in Port Elizabeth. Callaghan's Zuidafrikaanse ambtsgenoot Hil- gard Muller en de Britse ambassa deur in Zuid-Afrika Hugh Bottom- ley zullen ook aan het overleg deel nemen. De kwestie-Rhodesië zal het hoofdthema van de besprekin gen zijn. Het zal de eerste keer zijn dat een Britse minister van buitenlandse zaken een ontmoeting heeft met Vorster sinds deze acht jaar gele den Zuid-Afrika's regeringsleider werd. Callaghan zelf zei bij zijn vertrek uit Loesaka naar Gabarone, de hoofdstad van Botswana, dat hij 'binnen enkele dagen' een onder houd zou hebben met de Zuidafri kaanse premier. Hij zal in Botswa na besprekingen voeren met presi dent Seretse Khama. Callaghan zal ook nog een bezoek brengen aan Malawi, Tanzania, Kenia en Nigeria. Van een verslaggever UTRECHT Het aantal niertransülantaties in Nederland moet op korte termijn worden verdrievoudigd. Dat is de enige verantwoorde reactie op het groeiende aantal patiënten bij wie de nieren niet meer werken. De capaciteit van c'e icunstniercen- tra kan niet eindeloos worden uit gebreid. Op het ogenblik wordt zul ke uitbreiding trouwens afgeremd, zonder dat toeneming van het aan tal transplantaties wordt bevorderd. Dat betekent ongetwijfeld de dood van patiënten die anders hadden kunnen worden geholpen. Dit schrijven drie hoogleraren in de inwendige geneeskunde in het Nederlands tijdschrift voor genees kunde. 'De overheid moet ofwel de politieke beslissing nemen, een door haarzelf aan te geven deel van Ondanks de aftocht van Amerikanen duurt in Indo-China de strijd voort. Zowel in Vietnam als in Cambodja jwordt nog steeds hard geochten. Bij Russey Srok in Cambodja werd dit jongetje gefotografeerd, terwijl hij een jnapalmbom wegdroeg. De bom was afgeworpen door vliegtuigen van de regeringsstrijdkrachten uit Phnom Penh. Van onze Haagse redactie DEN HAAG -- De Nederlandse regering zal bij de Australische premier Whitlam, die gisteren voor een bezoek in ons land is aan gekomen, bepleiten dat de emigratie van Nederlanders naar Australië niet wordt beperkt. Sinds de oorlog zijn ruim honderd vijftigduizend Nederlanders naar Australië geëmigreerd. Volgens de huidige regeling moeten emigranten directe familie in Au stralië hebben, of een beroep uitoe fenen waaraan in Australië behoef te bestaat, willen zij in dat land toegelaten worden. De Nederlandse regering wil deze regeling zo hou den, maar is anderzijds niet van plan uitbreiding fan de emigratie mogelijkheden aan te vragen. Ook is het kabinet, zo ze' drs. Den Uyl gisteren, niet van plan deze emi gratie vanuit Nederland te gaan stimuleren. Het kaoinet zal dit wel overwegen als er een duidelijke aanleiding toe is, maar die ziet drs. Den Uyl momenteel niet. De groeiende werkloosheid in Ne derland beschouwt hij in ieder ge val niet als zo'n aanleiding, want: dan zou Nederland zijn werkloos heid gaan exporteren, terwijl er in Australië al veel meer werklozen zijn. Australië en Canada zijn de belangrijkste twee emigratielanden voor Nederland. Canada De Canadese premier Trudeau brengt op 10 en 11 maart op uitno diging van de regering een bezoek aan Nederland. De onderwerpen die met Trudeau besproken zullen wor den zijn nog met bekend, maar ook ten aanzien van Canada geldt dat Nederland de emigratie niet zou stimuleren. LA VALETTA De voetbal bond van Malta heeft tot na der order een totaal voetbal verbod op Malta uitgevaardigd. In de afgelopen weken is het bij vele wedstrijden om en rond - het veld tot grote vechtpartijen gekomen. Spelers en suppor ters van de eerste divisieclub St. George hebben o.a. een scheidsrechter en een grens rechter dusdanig getrapt en geslagen en met stenen ge gooid dat zij beiden in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een en ander speelde zich af in het bekende Gzirastadion, waar enkele weken geleden de wedstrijd plaatsvond.in groep acht van het toer noot om het Europees kampioen?.-; ,'ap tus sen Malta en West-Duitsland. Het verbod houdt in ieder ge val in dat het komende week einde geen voetbalwedstrijden op Malta zullen plaatsvinden. De veréniging van scheids rechters zal in een vergadering haar houding gaan bepalen waarbij verwacht wordt dat zij acties gaat ondernemen indien de houding van spelers en sup porters niet zal veranderen. de patiënten met een ongeneeslijke nierziekte te bestemmen tot over lijden zonder behandeling met de kunstnier, of moe'en kiezen voor een beleid dat voor alle patiënten behandeling garandeert' aldus prof. Wijdeveld (Nijmegen), prof. De Graeff (Leiden) en prof. Stuyven- berg (Utrecht). Zij vinden het bijzonder teleurstel lend dat de verantwoordelijke over heidsinstanties over het beleid in deze zaak nog steeds geen uitspraak hebben gedaan. Al in begin 1972 bracht de Gezondheidsraad advies uit, en dat is volgens de drie hoog leraren een uitstekend rapport. De daarin voorgestelde maatregelen zouden inderdaad behandeling voor alle patiënten garanderen en zelfs tegen minder kosten dan wanneer men de zaak maar op zijn beloop laat. De kosten van transplantatie zijn in principe eebmalig, behande ling met een kunstnier duurt le venslang. (Het rapport adviseerde, de transplantatiecapaciteit zo snel mogelijk op te voeren tot vierhon derd per jaar. waarmee men aan de behoefte zou kunnen voldoen j red.). 1 Ivunstniercentra Opvangen van de behoefte met meer kunstniercem-ra, is bovendien i gewoonlijk ondoeniijk. menen de schrijvers. Er zijn r.iet genoeg art- I sen en gespecialiseerde verpleeg kundigen om al die. patiënten te helpen. Het heeft al enorm veel j mc ite gekost om sinds 1964 te j komen tot 34 cenir-t met in totaal I 825 behandelingsplaatsen. Als trans plantatie niet krachtig wordt aan gepakt, zouden volgens het rapport van de~ Gezondhei isxaad in 1977 ongeveer 1400 behandelingsplaatsen moeten zijn. 'Het gaat niet aan', schrijven de drie hoogleraren, 'artsen en zieken huizen voor de noodzaak te plaat sen, patiënten voor deze levensred dende behandeling af te wijzen. Deze artsen en ziekenhuizen wor den daarmee in de onmenselijke en principieel onaanvaardbare positie gebracht, individuele patiënten aan de gevolgen van het uitblijven van een overheidsbeleid te moeten on derwerpen'. Uitbreiding van het aantal trans plantaties is volgens de auteurs 'in principe zeer wel mogelijk'. De zes bestaande transplantatiecentra zou den. na het wegnemen van een aantal knelpunten, al 240 tot 300 operaties per jaar kunnen doen. ongeveer tweemaal zoveel als nu. Voorlichting Een van de knelpunten blijft intus sen het aanbod van donornieren. Dat is op het ogenblik te laag. Maar volgens de Hoogleraren kan deskundige en evenwichtige voor lichting over de mogelijkheid, na de dood de nieren ter beschikking te stellen, de bereidheid daartoe bij de Nederlandse bevolking wel gro ter maken. (ADVERTENTIE) W. Smeenk Zonen PIANO'S - ORGELS JBBi STARINGPLEIN 7 mMÜ TEL. Q20-185151 III AMSTERPAM. Wan een onzer verslaggevers ARNHEM Op de autoweg tussen Arnhem en Apeldoorn is gisteren een personenauto in botsing geko men met een vrachtwagen met aan- ger. die vanaf een zandpad de weg opdraaide. De beide inzittenden van de personenauto, het bejaarde echt paar A. Riggeling-Vleeming uit Arn hem. kwamen daarbij om het leven. Binnen enkele minuien ingerekend Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een ongeveer 30-jarige man heeft gistermiddag om kwart over vijf een roofoverval gepleegd op de juwelierszaak Richard n.v. in de Kalverstraat. Enkele minuten later kon hij door de politie op de Grimburgwal worden ingerekend. Zijn poging om in het drukke straat beeld te verdwijnen mislukte, omdat dat bedrijfsleider van de zaak, J. J. A. Tausch. onmiddellijk de achter volging inzette. Hij werd daarop door de overvaller drie maal in de buik geschoten en stortte ineen. Een Utrechtse hoofdagent van politie, de 30-jarige D. van Breejen die met zijn vrouw op bezoek was in Amsterdam, werd bij een poging tot achtervolging PARIJS (Reuter) President Valêry Giscard d'Estaing heeft gisteren be kendgemaakt dat hij in februari Afrika zal bezoeken. Op een ontmoeting met journalisten in de Franse hoofdstad zei hij dat: hij zal deelnemen aan een bijeen komst van Franstalige staatshoof den. DAMASCUS (UPI) In de ambas sades van Egypte en Jordanië in de Syrische hoofdstad Damascus zijn gisteravond twee bommen ontploft. De explosies hebben zware materiële schade aangericht, zo is uit bronnen bij de Syrische politie vernomen. De explosies vielen samen met de opening van overleg tussen minis ters van buitenlandse zaken van Syrië, Egypte enfJordanië en ver tegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO in Cairo. Daar zou het beleid worden geco ördineerd jegens Israël met het oog op volgende stappen naar een op lossing van de crisis in het Midden- Oosten. Libanon heeft gisteren aangekon digd een klacht in te dienen tegen Israël bij de VN wegens de voort durende acties van dat land op zijn grondgebied. Ook gisteren hebben Israëlische militairen operaties in zuidelijk Libanon ondernomen om Palestijnse guerrilla's uit te scha kelen. Geen stelsel heeft ons ooit zo kunnen verbazen als het cadeaustelsel. Het kabinet heeft plannen om het verder te beperken. Evengoed ligt er nog steeds een aardigheidje op u te wachten als u even uw best doet op die bon hieronder. Abonneer eens iemand. Dat tikt aan! NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel Is niet nodig. Die betalen wij. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER O NIEUWE HAAGSE CRT C NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) met een kogel in de borst getroffen. De agent was ongewapend. Enkele voorbijgangers renden vervolgens de overvaller achterna, terwijl de kogels hen om de oren suisden. Niemand werd geraakt. Op de Grimburgwal kon de man door de inmiddels gear riveerde politie worden ingerekend. Hij bleek al enige tijd uit een ge vangenis ontsnapt te zijn. De toestand van de bedrijfsleider was gisteravond na een spoedopera tie nog kritiek. Onmiddellijk na het. incident werden de beide slachtof fers naar het Binnengasthuis ge bracht. De Utrechtse politieman maakte het redelijk na eveneens operatief te zijn behandeld. Gisteravond rond zes uur zochten honderden mensen op de Grimburg wal naar losse edelsteentjes, die de overvaller vlak voor zijn aanhou ding had weggegooid. Het meren deel van de buit kon bij zijn arresta tie worden achterhaald. Gisteravond was de waarde ervan nog moeilijk te omschrijven, omdat de man haas tig zijn buit bij elkaar had gegraaid. Geruchten deden nog de ronde, dat er sprake zou zijn van twee overval lers, maar de politie acht te weinig grond voor deze veronderstelling aanwezig. (ADVERTENTIE) Verhuist U of heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dokkum :Tel .05190-2292-2580 LELYSTAD: Tel.03200-21600-21400. Van onze correspondent ARNHEM De zeventienjarige Jannie Pater uit Renswoude heeft een val van zestien meter over leefd. Het meisje zou iets gedronken heb ben. Ze is daarna over de afschei ding van een zeshoog gelegen gale rij van een flatgebouw aan de Maanderbuurtweg te Ede gevallen. Het meisje heeft die val overleefd doordat ze op een met grind bedekt dak van een fietsenstalling terecht kwam dat kennelijk iets heeft mee gegeven. Ze raakte weliswaar zwaar gewond, maar ligt nu ln het Julia- naziekenhuls te Ede en Ls bulten levensgevaar. Binnenland Plan voor een mierenreservaat 'Enorm medisch centrum wordt verkeerd gebouwd' Buitenland Zorza over Sow jet-boeren lyaHÉ Laatste trek van pygmeeën 15 Kerk In een stampvolle Indonesische kerk Werksters bij Koos Postema Bavianen en slijkgeuzen Kunst Wat willen we van Nederlandse film? 13 Legenden van Sarah Bernhardt 13 Sport Overweg en FC Twente wennen snel 17 Economie Historische ontdekking VS: energiecrisis is echt 19 Feuilleton 6 Rni]lu-lv-|iro»>iiinma's 6 Fitinlllehi-rlclitcn JO Onmrutirlek 14 St-ltiinkriihrlok 14 Puzzels 14

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1