'Sociale dienst schiet in Rotterdam ernstig tekort' Prijsbewust spelen in de Staatsloterij Amsterdams feest begon in Westerkerk Zeeuws plan voor nieuwe Relletjes schippers-vereniging Welzijnsorganisaties komen met waslijst van klachten Auto grijpt 3 zusjes: dode, twee gewonden Lange wachttijden, willekeur en een slechte voorlichting Geen receptie maar instuif Gesprek met ds. Al je Klamer Brandjes volop bij begin van nieuwe jaar de Staatsloterij Werklozen-comité blijft bij eis van duurtetoesïag Prof. Diepenhorst: Hoofdstad sprong stééds roekeloos om met stadsschoon Amsterdammers opgeroepen tot solidariteit Veroordeeld voor overval sexboetiek TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 JANUARI 1975 BINNENLAND T3/K5 (ADVERTENTIE) Van een verslaggever ROTTERDAM Rotterdammers die zich tot de gemeentelijke sociale dienst van hun woonplaats wenden worden slecht geholpen. Dit is de strekking van een 'zwartboek', dat samengesteld is door een aantal medewerkers van welzijnsorganisaties, met name de Stichting Rechtswinkel Rotterdam. Volgens het zwartboek zou de ge meentelijke sociale dienst, die on der meer belast is met uitvoering van de algemene bijstandswet en de wet werkloosheidsvoorziening, op een groot aantal punten tegeno- ASTEN (NB) Op oudejaarsavond zijn in Asten drie zusjes aangere den door een personenauto, die be zig was een andere auto in te halen. Een van de meisjes, de ne genjarige Petronella Seegers, kwam om het leven. Haar zusjes van tien en veertien jaar werden zwaar ge wond. De aanrijding gebeurde vlak bij de woning van de meisjes in Asten. Zij liepen aan de linkerkant van de weg in dezelfde richting als de auto reed. HEERENVEEN De 24-jarige tim merman-metselaar A. L. Ree uit Langeweer is op oudejaarsavond met zijn auto tegen een boom gere den en op slag gedood. OUDE TONGE De 81-jarige W. J. de B. uit Oude Tonge is omgeko men toen hij met zijn fiets aan de kant van de weg liep en door een achteropkomende auto geschept werd. - MAINZ De 27-jarige Theo Burg graaf Uit Schiedam is tijdens het uitladen van zijn vrachtauto in Mainz aangereden en overleden. Een Duitse automobilist reed tegen de aanhangwagen van de Neder landse vrachtwagen op. WIRDUM (Fr.) De 62-jarige J. K. Smit kwam om het leven bij een gecompliceerd ongeluk op nieuw jaarsdag op de Breedijk onder het Friese Wirdum. Bij de botsing wa ren vijf auto's betrokken. Vier men sen met ernstige verwondingen zijn naar een ziekenhuis in Leeuwarden overgebracht. HULST De 65-jarige mevrouw Th. van den Bosch-Zuidema uit Den Haag is woensdag in het ziekenhuis in Hulst overleden na een verkeers ongeluk, eerder op de dag in Honte- nisse. Zij zat in een personenauto die in een bocht van de weg raakte. Twee mensen werden bij het onge luk gewond. (ADVERTENTIE) ver haar cliënten tekortschieten: lange wachttijden op het spreekuur, lang uitblijven van beslissingen, een onvoldoende wijze van ont vangst en doorverwijzen van de cliënten, een willekeur in de beslis singen, onvoldoende voorlichting etc. Het zwartboek is ontstaan doordat de rechtwinkel Rotterdam regelma tig mensen op het spreekuur kreeg en krijgt met klachten over deze dienst. Samen met andere welzijns organisaties begon de rechtwinkel een onderzoek naar het functione ren van de dienst. Een werkgroep, die het onderzoek instelde, kwam tot de conclusie dat de sociale dienst niet probleem-oplossend werkt maar juist voor de mensen nieuwe problemen schept. Organi satie, werkwijze en benadering van de dienst zullen grondig moeten worden herzien, wil zij werkelijk de moeilijkheden van haar cliënten oplossen, aldus het zwartboek. Een onderzoek, waaraan twaalf welzijnsorganisaties meewerkten, leverde in één maand 129 klachten op (per jaar zou dan 1548 zijn). De belangrijkste klachten zijn: Op het spreekuur is de gemid delde wachttijd twee uur. In alle gevallen bleef een beslis sing over een bijstandsuitkering langer uit dan een maand, welke termijn in de wet genoemd wordt (bij aanvragen van een telefoon is de gemiddelde wachttijd tenminste drie maanden). Ambtenaren van de dienst zou den regelmatig afspraken niet na komen en de indruk bestaat dat buitenlanders onheus bejegend worden. Ambtenaren zouden onvoldoen de weten naar welke instellingen zij moeten doorverwijzen. Als een vrouw gaat samenwonen of als de dienst denkt dat zij dit doet, wordt de uitkering vaak zon der meer ingetrokken. Bij stopzetting of wijziging van de uitkering wordt volgens het zwartboek niet tijdig bericht. Er zouden problemen zijn wat betreft het verkrijgen van een akte van onvermogen. Aanvragen zouden onzorgvuldig behandeld worden ('het dossier is zoek'). Wat betreft eenmalige verstrek kingen zou de bijstandswet wille keurig uitgevoerd worden. Moeilijkheden wat betreft het verhaal op ex-echtgenoten. Personeelstekort De gemeentelijke sociale dienst en B. en W. van Rotterdam zouden volgens het zwartboek uitstekend op de hoogte zijn van de proble men. Men zou die wijten aan het nijpende personeelstekort. Volgens het zwartboek is dat personeelste kort echter slechts een afgeleide oorzaak. Werkelijke oorzaken zou den zijn: een beperkte beleidsvisie bij de leiding van de dienst, welke visie doorwerkt in de organisatie structuur van de dienst: een kwali tatieve en kwantatieve onderbezet ting. Vorig jaar kreeg de Rotterdamse sociale dienst 47.231 aanvragen wat betreft de bijstandswet en 7.794 wat betreft de wet op de werkloos heidsvoorziening. Van een verslaggever APELDOORN Burgemeester Dijckmeester van Apeldoorn houdt dit jaar geen nieuw jaarsreceptie. In plaats daar van zal morgen in de grote hal van het stadskantoor een nieuwjaarsinstuif worden ge houden, waarbij iedere burger welkom is. Tussen het handenschudden, de hapjes en de drankjes door kunnen de bezoekers van de instuif de tentoonstelling (die tot 10 januari duurt) 'Van herberg tot raadhuis' bezichti gen. Foto's, dia's, schilderijen en oude voorwerpen vertellen het verhaal van het Apel- doornse raadhuis, dat begint in de oude herberg 't Hert' en eindigt met de tekeningen van de plannen voor de herbouw in de stijl van het gebouw anno 1898. Deze week in HERVORMD NEDERLAND o.a. En oude en een nieuwe voorpagina: 30 jaar Hervormd Nederland. Het verhaal van een rijke die door het oog van de naald kroop. Prof. Roscam Tabbing: kan de derde wereld ons bevrijden? Mulder, Rothuizen en Van Peursen over het Beroep op Kerkleden. Ooit een normaal mens ontmoet? Enbeviel *t? Waar blijven de goede films? Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR.: Abonneméntsprijs 23,per half jaar: 46.— per jaar. Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Antw.nummer 1776, Den Haag. Dit beeld vertoonden vele steden en dorpen in de nieuwjaarsnacht: fikse straatbrandjes, die politie en brandweer handen vol werk gaven. Deze foto werd in Amsterdam genomen. <x Elke maand zo'n 800.000 prijzen - totaal ruim 30 miljoen gulden.. Gemiddeld 4 prijzen op 10 loten. 70% van de inleg aan prijzen. Elke loterij een hoofdprijs van 500.000,„schoon". ip Lotenverkoop van 6 januari af De lotenverkoop begint steeds op de eerste maandag van de maand, dus voor de januari-Ioterij op 6 januari. Bij de plaatselijke kantoren Staatsloten zijn te koop bij d'e plaatse lijke kantoren. Voor adressen: zie de telefoongids onder Staatsloterij of bel 070-653955. Prijs per lot 25,„vijfje" 5, Er zijn voldoende loten verkrijgbaar, maar wacht niet tot de laatste dag. Trekkingen op 15,20 en 22 Januari Elke loterij heeft drie trekkingen; de?e zijn openbaar en worden gehouden in de Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag, om 18.00 uur. Uitslagen op de televisie De trekkingsuitslagen ziet u dezelfde avond nog op de televisie 'en de volgende dag in de dagbladen. Uitbetaling prijzen na 3e trekking De prijzen worden uitbetaald na de 3e trekking, dus ook die welke bij de leen de 2e trekking zijn gevallen. Van een verslaggever WEMELDINGE In Zeeland bestaan plannen voor oprichting van een nieuwe vereniging voor scheepvaartbelangen in het Delta gebied. De oprichting daarvan zou gepaard moeten gaan met op heffing van de afdeling 'De Bevelanden' van de koninklijke schip persvereniging Schuttevaer. Volgens het bestuur van de af de-, ling Bevelanden functioneert de 125-jaar oude vereniging 'Schutte vaer' niet voldoende. Ze houdt zich te veel bezig met kruimelwerk, zo als waterputten, gasboeien en ba kens en te weinig met werkelijk belangrijke zaken. Volgens de voorzitter van de afde ling Bevelanden, mr. Huber uit Goes, wordt het werk nog steeds gedaan door een hoofdbestuur dat uit vrijwilligers bestaat. Volgens de heer Huber ls dat een ondoenlijke zaak. Schuttevaer telt in totaal 3500 leden, van wie maar duizend wer kelijke schippers, terwijl er tiendui zend schippers in heel Nederland zijn. Omdat het hoofdbestuur na jaren lang aandringen van de afdeling Bevelanden geen verandering wilde aanbrengen in de bestuurlijke opzet van Schuttevaer, stelde het afde lingsbestuur zijn leden voor, de af deling Bevelanden op te heffen en een nieuwe vereniging op te rich ten. die niet alleen opkomt voor de technische, maar ook voor de eco nomische kanten van de binnen- als voorbeeld de Limburgse scheep vaartvereniging. UTRECHT Het 'Landelijk Actie comité Werklozen' heeft aangekon digd geen genoegen te nemen met het besluit van minister Boersma om de werklozen géén extraatje toe te kennen van tweehonderd gulden. Volgens het actiecomité zal het kun nen worden beschouwd als een soort duurtetoesïag om de feestda gen door te komen. De meer dan dertig plaatselijke actiecomités hebben enkele tienduizenden hand tekeningen verzameld. Men over weegt de handtekeningenlijsten aan minister Boersma te overhan digen, aldus de heer A. van der Lugt, voorzitter van het landelijke actiecomité. Ook bezint men zich momenteel op andere acties. Het actiecomité zegt dat de duurte toesïag niet moet worden be schouwd als een 'aalmoes' of als liefdadigheid. Werklozen horen de zelfde rechten te hebben als de werkende mensen. Voor veel bedrij ven is het verstrekken van gratifi- Vervolg van pagina 1 assistentie gevraagd. Aan het Ber- telmanplein in Amsterdam-zuid brandde een levensmiddelenwinkel uit. In Amsterdam-Noord moest een mobiele eenheid van de politie hardhandig optreden tegen onge veer 150 jongelui die de doorgang versperden voor een ambulance, die een gewonde kwam ophalen. Groningen In de Groningse wijk Helpman moest eveneens een mobiele een heid de wapenstok trekken, toen een groep jongeren een weg ver sperden en met Molotov-cocktails gooide. De politiemannen werden bekogeld met rotjes. Er eerden ze ven arrestaties verricht. Opvallend rustig was het in Rotter dam. waar de politie slechts zes keer in actie moest komen bij bal dadigheden. In totaal liepen daarbij vijf mensen verwondingen op. Den Haag caties en tantiemes aan het eind scheepvaart. Mr. Huber noemt hier van het jaar een normale zaak, RITA 'Ik vind, dat Ellen voor iedere minuut die ze je laat wachten een bonbon minder moet heb ben.' Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een meer dan 24 uur durende feestelijke marathon heeft de viering van het zevenhonderdjarig bestaan van de hoofdstad, op nieuws jaars dag, ingeluid. Manifestaties, tentoonstellingen en tal van nationale en interna tionale evenementen zullen in de loop van 1975 de aandacht vragen, met als te neur: 'Wonen, leven en werken in de stad van zeven eeuwen'. Dc feestelijkheden werden gistermiddag officieel geo pend in de Westerkerk, waar burgemeester Samkalden in aanwezigheid van een aan tal genodigden, onder wie de ministers De Gaay Fort man en Van Doorn en de commissaris van de konin gin in Noord-Holland wees op de betekenis van de stad, haar bevolking, haar arbeid, maar ook op haar sociale noden: de nog steeds zorg volle huisvesting in verou derde wijken. Dr. Samkal den riep op tot een grote' solidariteit van de Amster dammers om de viering vooral een constructief ka rakter te geven, om mede bouwstenen te leggen voor de toekomst. Nadat hij het feestjaar voor geopend had verklaard, deed de burge meester dit ook ten aanzien van de expositie 'Rembrandt gefotografeerd', die tot 31 december in de Westerkerk te zien is. Twee gastsprekers gaven, in een omlijsting van orgelspel van Simon C. Jansen, hun visie op Amsterdam. Prof. mr. Dr. I. A Diepenhorst sprak over 'Bemin dan Am sterdam'. De hoogleraar schetste de wordingsgeschie denis van de stad, sociolo gisch en politiek. Hij rele veerde dat Amsterdam steeds een lastige stad is geweest, waar het vóór 1400 al moeilijk was de orde te handhaven. Ook is de hoofdstad volgens hem steeds roekeloos omgespron gen met zijn stedelijk schoon. 'In 1812 Waren de dagen van de Waag op de Dam geteld. Tien jaar later stortte het magazijn van de O.I. Compagnie in. Om streeks 1870 deed zich een dempingsmanie voor en werd de gootbeid van de Pijp geschapen, aldus spre ker. 'De op ziGÜ self geslaag de stationsbouw van Cuy- pers sluit de open ligging op het IJ af. Nadien dept Am sterdam het Rokin, haalt de Nieuwezijds Kapel neer, sloopt het Pesthuis, zet een de aanblik der stad schen dende blokkendoos op het Weesperplein neer, breekt de Koepelkerk aan het Leidse Bosje af en veroorzaakt ra vages ter wille van een me tro.' Desondanks gaat er ook voor prof. Diepenhorst van Amsterdam nog altijd 'een ongewone bekoring uit.' In dit verband roemde hij de 'Amsterdamse levenskunst, de dartele slagvaardigheid, de humor en de wel aanma tigende en toch niet mis plaatste verontderstelling dat men anderen leiding moet bieden.' Hij besloot met het citeren van het de vies, dat na de bevrijding door koningin Wilhelmina ('ondanks, met en door haar eigenaardigheden een groot vorstin') aan de stad ver leend is: 'heldhaftig, vastbe raden, barmhartig', een de- Op de feestelijk met vlaggen versierde Dam werd het zevende eeuwfeest van Amsterdam begonnen met onder meer een grote poppenkast, waarin André van den Heuvel en Kitty Janssen als Jan Klaassen en Katrijn optraden. Uit een naast de poppenkast opgestelde 'toverdoos' werd een vlucht duiven losgelaten. vies, 'dat de in 1849 door keizer Maximiliaan aan het stedelijk wapen toegevoegde keizerskroon ver in waarde overtreft.' Jong geslacht Prof. dr. Fr. de Jong Edz., 'hoogleraar in de politieke en sociale geschiedenis, gaf in zijn toespraak een beeld van de invloed van de be volking op de stad in de loop der tijden. 'Er is', aldus deze spreker 'als in de zes tiende eeuw, strijd en onze kerheid aan alle kanten.' Maar er is ook 'een jong geslacht uit alle landen, dat zijn eenheid vindt, daar, waar de tolvrijheid begon, de wereldhandel haar cen trum had, de regenten hun trotse macht vertoonden en waar het volksleven ook in opstanden laaide. Is er dan tóch een klein beetje nieuw Jerusalem in Amsterdam?' Vlaggen, klokgelui en een bonte manifestatie op de Dam. 's middags, vormden mede de uiterlijke kenteke nen van het begin der feest viering. Gisteravond waren er bijeenkomsten in de stadsschouwburg, stedelijk museum, Carré en Melkweg. Nachtconcert De 'eerste feestklanken wer den gehoord In het eercte uur van het nieuwe jaar, toen ook in de Wester kerk. maar toen vol-bezet het Amsterdams Philharmo- nisch Orkest een f eest- concert gaf, na afloop waar van dirigent Anton Kersjens geestdriftig werd terugge roepen. 's Middags opende dr. Samkalden een speciale ten toonstelling .van werk van hoofdstedelijke kunstenaars in Artl et Amicltiae. De grootste schade in Den Haag werd aangericht in de Woudberg straat, waar een dependance van de Dalton-mavo in brand werd gesto ken. Het gebouw ging geheel in vlammen op. De schade wordt ge schat op 100.000 gulden. Twee slooppanden werden in de brand gestoken. Een kraakpand in de Schenkstraat dat door zes mensen werd bewoond, en een leegstaande kerk in de Kokstraat. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In Den Haag is het gisteravond voor de tweede maal tot een bot sing gekomen tussen politiemensen en ongeveer zeventig jongelui, die op de Hoefkade ruiten van winkels ingooiden. Ook op de vroege och tend van Nieuwjaarsdag moest de wapenstok er aan te pas komen om de groep jongelui te verspreiden. Toen waren er al dertig winkelrui ten gesneuveld. Uit enkele winkels werd drank gestolen. In de Hase- broekstraat bekogelden baldadigtl jongelui politiemannen met bier flessen en stenen. Twee agenten raakten daarbij gewond. In de Al- berdinck Thijmstraat werd een vier jarig jongetje, die voor het raam naar het vuurwerk zat te kijken, door een schampschot met een kogel geraakt. De schutter bleef onbekend. In Zutphen gooiden twee jongens van achttien en twintig jaar oud een aantal zelf gemaakte Molotow- cocktails door de vensters van het Gerechtsgebouw. Een brand kon nog juist worden voorkomen. Een van de daders heeft bekend. Het motief was wraak jegens de justitie, omdat zij meenden te lang in voorarrest te hebben gezeten. In het Brabantse Someren zijn twee mannen mishandeld, waarvan er één een drievoudige armbreuk op liep. Dit gebeurde toen een vijftal mannen benzine uit. een auto wilde stelen. Toen datn iet lukte, richtte het gezelschap in de omgeving een ravage aan en verdwenen spoorloos in een auto zonder kenteken, hwiled MAASTRICHT Twee Inwoners van Nuth zijn op oudejaarsdag door de rechtbank in Maastricht voor een overval op een sexboetiek in Sittard veroordeeld. De 22-jarige J.G. kreeg drie jaar, de twintigjari ge J.B. een jaar en negen maan den. Op 3 september overvielen zij de exploitant van de sexboetiek, bedreigden hem met een pistool en sloegen hem. Met geld, een film projector en enkele films gingen zij ervan door. In Schimmert beroof den zij een paar weken eerder een taxi-chauffeur. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5