Shakespeare leefde in een kleine ijstijd EEN 'INTER VOL GJ EVAREN Radio- en televisieprogramma's Even puzzelen Personalia Tv-documentaire 'De weermachine rie' Vijf A-omroepen en Teleac meer zendtijd Tonnen schade bij brand papierfabriek Van Gelder Velsen vanavond det.v.-uitzending morgen het boek tijdelijk f 14,50 Gasontploffing vernielt huis Plttlge piepkleine Nczwarte pilletjes. Laatste en eerste Limburgse steenkool komen naast elkaar Jongen maakt dodelijke val in bejaardenhuis CATHERINE GASKIN Kleding gestolen NCRV-radio begint serie over verandering in jaren zeventig TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 JANUARI 1975 BINNENLAND/RADIO-TV T4/K4 Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In Napoleons tijd was het aanmerkelijk kouder dan nu. Ook de mensen in de Gouden Eeuw leefden in een fris klimaat. Weerdeskundigen van nu noemen de winters van Shakes peare een kleine ijstijd. Maar het was weer veel warmer dan nu toen de Noormannen uitzwermden over Europa en dat was ook het geval toen het Romeinse rijk triomfeerde. Dit is een handje wetens waardigheden die bij het bezoek naar de vragen: komt er een nieu we ijstijd? bovenkomen. Hoe komt het dat we de laatste jaren natte zomers en kwakkelige winters hebben in Nederland? Waarom beginnen de najaarsstor men al in september om tot eind december door te gaan? Hoe kwam het dat er in Afrika zeven jaren van droogte waren? Vanwaar ko men de orkanen, die in Australië, Amerika en de Filippijnen him ver nielende kracht bot vieren? Ten slotte: waarom vielen de moessonre gens in India zo laat en spoelde de grond in Bangla DesJ door over stromingen weg? gen een antwoord geven. De Ame rikaan prof. dr. George Kukla en dr. Willi Dansgaard tonen zich erg bezorgd. 'Er was al eens een reus achtige ijsoverval. Enorme ijsmas sa's braken plotseling los van de noordpool en dreven over de noordelijke landen', zegt de laatste. Meer ijstijden Aanzet Al deze vragen vormen de aanzet van de avondvullende documentaire 'De weermachinerie' over het groot ste weeronderzoek aller tijden van deskundigen uit veel landen, die de Zandloper 1 13 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 KRO-televisle vanavond uitzendt: 20.21 uur; Nederland I. De zes lan den die hebben meegewerkt zijn: Engeland, Amerika, Canada, West- Duitsland, Zweden en Nederland. Onderzoekingen zijn gedaan in het eeuwige ijs van Groenland, in de woestijn in Senegal (een van de Sahel-landen), tussen de Pondero- sa-sparren in het Amerikaanse Ari zona, maar ook aan de oevers van het Twentse riviertje De Dinkel. Groenland •Het ijs op Groenland is veertien eeuwen oud. Deense weerkundigen hebben met hun boormachines vas te sneeuw omhoog gehaald en naar Kopenhagen vervoerd waar ze in magazijnen met een temperatuur van ver onder nul worden bewaard om ze te onderzoeken op klimaats veranderingen door de eeuwen heen. De verschillende ijslagen worden gekenmerkt door verschil lende soorten zuurstof. Er was wei nig zuurstof in koude tijden, maar in warme perioden waren er zware zuurstofatomen. Met een sterke magneet worden de verschillende soorten zuurstof gesorteerd. Aan het weerkundig onderzoek in de woestijn van Senegal hebben schepen, vliegtuigen en satellieten uit veel landen hun bijdrage gele verd. Het wordt het grootste en kostbaarste experiment genoemd op weerkundig gebied. We leven nu eenmaal in een tijd van superlatie ven. Maar behalve zich bezig te houden met de vraag: waar komt toch dat wisselvallige en gevaarlij ke weer vandaan kan men verder weinig doen ter voorkoming. Wan neer een orkaan in aantocht is wordt dat wel geconstateerd, maar aan diens weg is weinig te veran deren. Prof. dr. Kukla zegt dat er in de laatste twee miljoen jaar veel meer ijstijden zijn geweest dan we altijd hebben gedacht. Zeker twintig. De warme perioden daartussen duur den korter dan we aanamen. Niet meer dan een 10.000 jaar. De war me periode waarin we nu leven heeft net zijn tienduizendste ver jaardag gevierd. De vraag blijft nu of deze weten schapsmensen, die op die tiendui zendste verjaardag aan het speuren zijn naar de oorzaak/soms na een half leven studie, zich niet alleen bezighouden met het waarom van alle klimaatsverschillen, maar ook of er maatregelen zijn om katastro- fes te voorkomen ?n of er maatre gelen zijn om zich te wapenen in geval van ijstijd? DEN HAAG De omroeporganisa ties-A (AVRO. KRO, NCRV, TROS en VARA) krijgen er per 1 januari een half uur televisie per week bij. Samen komen zij daarmee op 46 uur en veertig minuten televisie zendtijd per week. Dit blijkt uit de zendtijdverdeling voor 1975, die mi nister Van Doorn heeft vastgesteld. Ook de zendtijd' van de stichting Teleac wordt verruimd en wel met een half uur per week tot vier uur en 29 minuten. De totale wekelijkse televisiezendtijd voor Nederland I en II en de daarmee verbonden zenders wordt daarmee gebracht op 72 uur en 54*4 minuut. Van een verslaggever VELSEN Een deel van een opslag hal van de papierfabriek Van Gelder in Velsen is op nieuwjaarsdag door brand verwoest. In de hal lag cello- lose opgeslagen. De schade wordt geraamd tussen de zeven ton en de één miljoen gulden. De brand heeft hal en inhoud voor ongeveer en kwart vernield. Waar schijnlijk zou het nablussen de ge hele afgelopen avond en nacht voortduren, verwachtte men. Bij het uitbreken van de brand waren geen mensen in de hal aanwezig zodat zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan. De oorzaak was gisteren nog onbekend. SMIDJE VERHOLEN 76: Wanneer men nu mocht den ken, dat de smidse van smidje Ver holen ten ondergang gedoemd was, dan heeft men het glad mis. De antieke brandspuit van boer Knolle mocht dan misschien niet veel wa ter geven, gelukkig was er een smidse is geweest om benzine uit staat bleek de vlammenzee te do ven. Dat voorwerp had smidje Ver holen nu in de hand. Hij was op het hulpgeroep van dikke Toos ko men toesnellen en toen hij zag wat er precies plaats vond, had hij geen ogenblik geaarzeld en had hij het brandblusapparaat van de muur ge grepen. Met een druk op de knop zette hij het geval in werking en met een fikse straaL van de rijke lijk schuimende inhoud b luste hij de brand. Het had er allemaal véél ernstiger uitgezien dan het in wer kelijkheid was. Nou ja, tenslotte had alleen maar de plas benzine op de vloer, gebrand. De schade bleek dus erg mee te vallen en beperkte zich alleen maar tot een paar ge blakerde balken aan de zoldering. Daar stonden smidje Verholen en een paar omstanders nu naar te kijken. 'Mo'k misschien nablussen?' wilde boer Knolle weten. 'Veur het gewone naobluswark geeft mien antieke spuit nog waoter genogt, denk ik zo'. - 'Nee, niet nodig boer Knolle,' zei smidje Verholen vriendelijk. 'Hartelijk bedankt voor de medewerking. Maar ehik zou best eens willen weten wie er in de smidse id geweest om benzine uit mijn auto te laten lopen....' - 'Dat kan ik wel vertellen, 'zei dikke Toos toen. 'Het was een griezelige kerel met een soort bontmuts op zijn hoofd....' 'Janus Paxse' riep de smid - 'Dat weet ik niet', gaf Toos geheel naar de waarheid te kennen. 'Je hebt me al een boel van Janus Paxse verteld, maar ik ken die vent niet. Ik heb hem nog nooit gezien. Als je je echter over tuigen wilt, hij zal hier wel ergens liggen. Ik heb .hem met de koeke- pan een tik op zijn hoofd gegeven en daar scheen-ie niet tegen te kunnen, want hij zakte gelijk in elkaar'. - Toen gingen ze natuurlijk meteen de brandstichter zoeken maar ze vonden hem niet. Dat kon ook niet, want Janus liep op het ogenblik als een levende fakkel door de eenzame velden, tot grote schrik van zichzelf en van een of ander koebeest.... PELLI, PINGO EN HUN VRIENDEN (ADVERTENTIE) Jaarrengèn gebonden Sesam-special met veel illustraties in kleuren en zwartwit na 31 maart wordt de prijs f 24,50 koop nu er nog voorraad is In de boekhandel De Ponderosa sparren zijn Onder zocht met een instrument dat In een smalle koker een dwarsdoor- snee van de bomen naar buiten haalt. De jaarringen vertellen de geschiedenis van de bomen, maar ook het klimaatsverloop. Pondero- sa-sparren worden heel erg oud. Het onderzoek zelf leert dat in het jaar van de goudkoorts, 1849, het klimaat slecht was. Het riviertje De Dinkel verlegt een arm en aan de nieuwe oevers ont dekte dr. Thomas van der Hammen in het zand een 'landschap' van 18.000 jaar geleden in zand en stuifmeelkorrels van bomen en planten. Een laagje fijn grint her innert aan de ijstijd Krijgen we een nieuwe ijstijd? daarop moeten deze onderzoekin- Vul horizontaal in: 1. roosvormig sieraad, 2. platvis, 3. kolfhamer, 4. buitenmuur, 5. duw, 6. medeklinker, 7. medeklinker, 8. wig, 9. gelaatskleur, 10. spijker, 11. gil, 12. kleur. Bij juiste Invulling leest men verti caal 13 de naam van een soort reiger. Oplossing van dinsdag Hor. 1. mokka, 5. tael, 7. raster, 9. monter, 10. hg., 12. loot, 13. leder, 14. eet, 15. alk, 16. 11, 17. ed.. 18. Ede, 19. Ide, 20. serre, 21. pret, 22. tr., 23. alweer, 25. steven, 27. Nero, 28. krent. Vert. 1. ma, 2. kroot, 3. kant, 4. ast, 5. Terek, 6. ar, 8. telle, 9. moeder, 10. helder, 11. griet, 12. leest. 15. Adèle, 18. Erato, 19. Irene, 21. peer. 24. W.V.K., 25. sr., 26. at. TILBURG Als gevolg van een gasontploffing is gisteren rond het middaguur een woning aan het St. Annaplein ln Tilburg vernield. De ontploffing veroorzaakte ook ern stige schade bij vier aangrenzende huizen. Van zes andere woningen werden de ruiten vernield. In het pand waar de ontploffing plaats vond waren tien mensen aan wezig, waarvan er vier verwondin gen opliepen. Na behandeling in. een ziekenhuis konden zij gisteren nog naar huis terugkeren. De schade is nog niet vastgesteld. (ADVERTENTIE) Einde van mijnindustrie HEERLEN Op oudejaarsdag is in Heerlen de laatste steenkolenmijn van ons land gesloten: de Oranje Nassau-Mijri I. Op het gemeente huis van Heerlen bood de directie van de Oranje-Nassau-mijnen het gemeentebestuur van Heerlen het laatste gedolven stuk steenkool aan. Het zal een plaats krijgen in het oudheidkundige museum van Heerlen naast het eerste stuk steen kool, dat 75 jaar geleden werd aan geboden toen de .mijnindustrie ln Heerlen begon. Burgemeester GIjzels van Heerlen zag in de beëindiging van de mijn industrie in Zuid-Limburg geen reden tot blijdschap: 'Dit is een dag van droefenis', zei hij. 'Het sluiten van de mijnen heeft voor veel mensen trieste gevolgen, bij gebrek aan vervangende werkgele genheid, of om andere redenen'. Op het terrein van de Oranje-Nassau- Mijn zal dit jaar begonnen worden met de bouw van kantoren voor het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat ten dele van Den Haag naar Herlen zal verhuizen. MOERGESTEL De elf-Jarige G. van Boxtel uit Moergestel is op nieuwjaarsdag overleden aan ver wondingen die hij opliep toen hij een bezoek bracht aan het bejaar denhuis Reuselhof te Moergestel. Hij was daar met zijn ouders op bezoek bij zijn opa. Tijdens een spel in de trappenhal is hij door de glazen voordeur gevallen. In het Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg overleed hij kort daarna. Overleden In Amsterdam is overleden jhr. ir. Pieter Feyo Onno Rembt Sickinghe (74), hofmaar schalk van koningin Wilhelmina en oud-intendent van koninklijke pa leizen in Den Haag en Amsterdam. Jhr. Sickinghe werd in 1963 eervol ontslagen uit zijn functie van in- tendent en als directeur van het koninklijk huisarchief. Tegelijk werd hij benoemd tot intendant- honorair. Jhr. Sickinghe was de zoon van een van de eerste kamerheer-ceremo niemeesters van koningin Wilhel mina. Hij studeerde in Delft voor elektronisch ingenieur en haalde ook een diploma aan de technische hogeschool ln het Zwitserse Zürich. Van 1928 af werkte hij als inge nieur bij verschillende maatschap pijen. Hij was reserve-'kapitein bij de veldartillerie. In 1939 werd hij bênoemd tot intendant der konink lijke paleizen in Den Haag en Amsterdam met uitzondering van het paleis Lange Voorhout. Benoeming Prof. dr. Marius Flot^- huis heeft het voorzitterschap van de Nederlandse afdeling van het internationale Gustav Mahler Ge- sellschaft aanvaard. Dit voorzitter schap was na het overlijden van prof. dr. Bernet Kempers. 54 'En vind je dat niet laf?' 'Als je niet een beetje bang was. zou ik bang om jou zijn', zei hij vlug, bevreesd dat zij hem zou on derbreken. 'Sally.wil je me iets beloven?' 'Wat?' 'Gewoon beloven: me een beetje vertrouwen'. Zij had net gedacht dat er geen halve waarheden meer moesten worden gezegd en dat betekende meer dan geen leugens vertellen, het vereiste vertrouwen. 'Ja, Josh. wat moet ik beloven?' 'Zul Je me niet vergelen als we in St. Martin zijn? Want ik ben er, en je kunt altijd met me praten, en vergeet maar dat je me niet kent. Je kent mij heel wat beter dan Elizabeth O'Mara. Ik ben je vriend. Sally, of je dat op het ogenblik al of niet beseft doet er niet toe. Misschien ls zij dat niet.in het begin niet.misschien wordt ze het ook nooit. Maar vergeet niet dat ik er ben. en dat Ik het niet laf vind als je bang bent, en dat ik niet geloof dat twijfel ooit een lafaard van iem'and heeft gemaakt'. 'Dank Je, Josh'. 'Niet vergeten, hè?' 'Nee.en dank je'. Hij liet haar hand los. maar het was of zij hem nog steeds voelde. Zij keek weer naar St. Martin, zij wa ren nu de eerste hulzen van het dorp al voorbij, en zii moest zich bukken en omhoog kijken om het kasteel op de rots voor hen te zien. De weg liep nu tussen de huisjes door en werd plotseling smaller. Ze reden over oude keien en kwamen toen plotseling op het dorpspleintje terecht. Het enige café stond tegen over het gemeentehuis. Het dage lijks werk was klaar en de eerste gasten van die avond zaten al aan de gele tafels. Er waren er een paar die de vraag hoorden toen Josh de auto liet stoppen. Hij leunde naar buiten en vroeg aan de kelner die bij de rand van het trottoir stond: 'Le chateau, s'll vous plait?' 'Le chateau?.St. Martin?' De man wierp een lange onderzoeken de blik op de inzittenden van de auto en zij konden de verrassing en nieuwsgierigheid van zijn gezicht lezen. 'A la gauche, monsieur.a la gauche'. En h Ij wees naar de bochtige smalle straat links op het pleintje en toen omhoog en zei langzaam in het Engels: 'De berg op. sir.zover u kunt, zover de automobiel kan komen'. Aan de tafeltjes hoorde iedereen wat hij zei en de gebaren waren niet mis te verstaan. Het leek wel of alle hoofden op het plein zich omdraaiden en alle ogen de auto volgden toen hij linksaf en de berg opging. Jackson Hayward was wakker ge worden. 'Dat had ik je ook, wel kunnen vertellen jongen: de berg op tot je niet verder kunt'. De weg was erg steil en de keien hadden door de eeuwen een grijs- Van een verslaggever EINDHOVEN Voor dertigduizend gulden aan kleding is gestolen uit het kledingatelier van de gebr. Wolde in het Brabantse Leende. Uit een aangrenzende loods verdween bovendien voor enkele duizenden guldens aan kleine elektrische ap paraten. Radio vandaag Speciaal TV vandaag groene tint gekregen. Er hing een sfeer van verwachten om hen alle drie zodat zij de vermoeidheid een ogenblik niet voelden. Jackson Hayward probeerde de as weg te vegen: Sally bekeek zich in het spiegeltje van haar poederdoos en dacht aan de elegante, bevallige vrouw die ze van de foto's kenden. Ze zag er stoffig en warm uit; het pakje was voor Londen heel ge schikt geweest maar veel te wa.rm voor hier. Elizabeth zou haar na tuurlijk onverzorgd vinden. Alleen Canfleld zag er behoorlijk uit. Ze had gemerkt dat hij echt een erva ren reiziger was, net als Devlin vroeger.h ij droeg gemakkelijke kleren die niet kreukten, had maar één koffer bij zich en de reis ver liep zonder gedoe. Zij had zich wat verlegen en een beetje te mooi gevoeld toen zij op het Londense vliegveld naast hem stond, en ze keek wat ongelukkig naar haar beeld in het spiegeltje. 'Je ziet er geweldig uit'. Hij zei het zacht, en boog zich wat naar haar over, maar hield ondertussen zijn ogen op de bochtige steile weg ge richt, die zo smal was doordat de huizen zo vlak tegenover elkaar stonden. Hij glimlachte toen hij het zei. Vreugde en zekerheid ver warmden haar en s teunden haar tot hij lemde en zij een bocht omgingen en plotseling tegenover twee houten deuren ln een grote stenen poort stonden. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.02 Het levende Woord. 7.08 (S) Preludium. 7.30 Nws. 7.41 (S) Hier en nu. 7.55 (S) Aangestipt. 8.00 (S) Te Deum Laudamus. 8.24 Op de man af. 8.30 Nws. 8.36 Gymn. voor de hulsvr. 8.45 (S) Podium. 9.45 (S) Onder de hoogtezon. 10.30 Nws. 10.33 (S) Or- kestpalet. 12.00 (S) Bel Canto. 12.26 Med. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 (S) Herv. middagpauze- dienst. 13.15 (S) Llc&ya globaal. (15.30 Nws. 16.30 Hier en nu.) 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. NCRV: 18.00 (S) Zuid Hollands Opera Koor met plano. 18.30 Nws. 18.41 Wereld panorama. 18.53 Zojuist verschenen. 19.00 (S) Leger des Hellskwartler. 19.15 (S) De wereld zingt Gods lof. 19.55 Overdenking. 20.00 (S) licht platenprog. 21.50 BIJ de tijd. 22.10 De kerk vandaag. 22.30" Nws. 22.40 (S) Hier en Nu. 23.00 Stroomver snelling - en toch welvaren. 23.20 (S) Album. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.11 Ochtendgymn. 7.20 (S) Dag met een plaatje. (8.00 Nws. 8.11 Radlojourn. 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Spiegel van Belgle. 9.35 Wa- terst. AVRO: 9.40 De Ned. schoolradio. 10.00 (S) Kleutertje luister. 10.10 (S) Arb.vlt. (11.00 Nws. 11.03-11.05 Radlo journ.) 11.30 (S) Rondom twaalf. (11.55 Beursber.) 12.30 Modern platteland. 12.35 (S) Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Radlo journ. 13.21 (S) Alert. 13.50 (S) Gewijde koormuz. 14.10 (S) In de wetenschap, dat. 14.30 (S) De Ondergang, hoorspel (3), 14.53 (S) Aspecten. 16.00 Nws. 16.03 Radlojourn. 16.05 (S) Gebakken venster banken: kindermagazine. 17.00 (S) Mo biel. 17.55 Med. AVRO: 18.00 Nws. 18.11 Radlojourn. PP- 18.20 WD. IKOR: 18.30 Kleur. AVRO: 19.00 (S) De wereld van de Ope ra: Hertog Blauwbaards burcht, Bartok. NOS: 19.50 Den Haag vandaag. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Radlojourn. 20.10 Inleid, tot het avondprog. 20.15 (S) Res. Ork. met solist. 21.20 (S) Klass. planomuz. 21.55 (S) Essay: kunstprog. 22.25 (S) Dichter bij de muziek. 22.50 Vanavond laat nieuws. 23.20 Radlojourn. 23.25 (S) Jazz Spectrum. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM III TROS: 7.02 Drie op Je boterham. 9.03 Pep op drie. 11.03 Drie draalt op verzoek. 12.03 Drie draalt tussen de middag. 14.03 Pop-Kontakt. 16.03 De Hltmeesters. NOS: 18.02 Joost mag niet eten. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 Ferry Maat's soul- top 10. 21.02 Sesjun. 22.02 (S) De Hugo van Gelderen-show.23.02 (S) Jazz-Slr. 0.02 De Hugo van Gelderenshow. 1.02 De Nachtwacht. EO: 5.02 (S) Old time reli gion. 5.30-7.00 (S) Matlnata. De violist Pinchas Zukerman is een. van de grootste Mozart-vertol- kers. Vanmiddag is hij te beluiste ren samen met het Engels Kamer orkest. Ned 1/15.15 In de vooravond vertoont de KRO Eén en één is twee, een musi cal van Nico Hiltrop op muziek van Jack Buiterman. Ned 1/19.05 Achter het Nieuws wordt ge splitst in een korte uitzending di rect na het journaal (20.20) en een 35 minuten durende aflevering aan het eind van de avond. Ned 2/22.35 Q De Nederlandse versie van De Weermachine vergt een lange zit van meer dan twee uur. Voor dege nen echter die interesse hebben voor een wereldomvattend onder zoek naar klimaatsveranderingen op aarde is deze BBC-documentaire uitermate boeiend. Ned 1/20.20 Onder de titel 't Wilhelmina start de VARA een twaalfdelige tv- serie rond het buurthuis 'Wilhelmi na'. Ned 2/22.10 In de wetenschappelijke rubriek van Winfried Göpfert komt de vraag aan de orde of het bezitten van zes vingers aan één hand een erfelijke afwijking is. Voorts infor matie over liuidklierontsteking en kaalhoofdigheid. Duitsl 1/20.15 Bij de tijd is een NCRV-uitzen- ding over het benutten van radio programma's voor onderwijs en vor mingswerk. Hilv 1/21.50 Hans Kriek probeert van ver schillende kanten antwoord te krij gen op de vraag of het leger een iverkverschaffer is. Hilv 2/22.50 NEDERLAND I VARA 14.00 De vos en de haas 14.10 Dierenleven op Sri Lanka 14.31 Jasons vakantie 14.45 Aalschover-eiland 15.15 Zukerman speelt Mozart 15.50 ChapiChapo NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal KRO 19.05 Een en een is twee, tv-musical KRO RKK 19.50 't Zand 33 NOS 20.00 Journaal KRO 20.20 De weermachinerie, document, progr. KRO RKK 22.30 Uit de agenda van een bisschop NOS 22.40 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Paulus de Boskabouter 18.55 Journaal VARA 19.05 Sol en Gobelet, de clowns 19.30 Horen zien zwijgen serie slapstick en stomme filmfragmenten NOS 20.00 Journaal VARA 20.20 Achter het Nieuws 20.35 Colditz, tv-serie 21.30 2 voor 12, quiz 22.10 't Wilhelmina, tv-serie 22.35 Achter het Nieuws NOS 23.10 Journaal HILVERSUM Vandaag begint NCRV-radio een serie beschou wingen over veranderingen in de jaren zeventig onder de titel 'Stroomversnelling en toch welvaren'. Deze reeks staat onder re dactie van dr. F. Boerwinkel, prof. dr. P. J. Bouman, drs. D. J. Buddingh en drs. G. A. Hengeveld. Prof. Bouman onderkent in zijn voorbeschouwing eenzelfde ervaring bij velen: het onbehagen zich mee gesleurd te weten in een stroom van onoverzichtelijke veranderin gen. Ieder heeft zijn visie op het eigentijdse gebeuren, maar de en kelen die als woordvoerders optre den zijn even verdeeld als zij die als zwijgende massa hun oordeel voor zich houden. De hoogleraar meent dat men zich niet voldoende rekenschap geeft wat het betekent te leven in jaren van stroomver snelling. Negatie van vertrouwde normen en traditionele waarde-oordelen wint ook voortdurend veld, aldus prof. Bouman. 'Wij lezen over het Water- gateschandaal of over Vietnam en Noord-Ierland. Wij horen hoe vliegtuigkapers en moordenaars in hun land als helden worden ge vierd. Gijzelingen, berovingen, zijn aan de orde van de dag .evengoed als 'harde acties' waarin minder heidsgroepen hun terrorisme uitle ven. Meer in stilte nemen winkel diefstallen (niet uit armoede) hand over hand toe.' 'Vormen de zojuist genoemde ver schijnselen slechts uitzonderingen binnen overigens nog hechte struc turen?' is de vraag. 'Men kent niet meer de rust, die uitgaat van de in de loop der eeuwen gegroeide nor men. Vooral veel christelijk erfgoed kwam in de laatste tijd wankel te v staan.' Prof. Bouman constateert voort schrijdende afbrokkeling van soci aal-economische structuren en po litieke machtsverhoudingen. Dit ge beurt onder toejuiching van hen die zich 'progressief' noemen, doch zich weinig zorgen maken over de gevaarlijke 'middentoestand' dat het oude verdwijnt maar het nieu we er nog niet is. 'Een ander element in de algemene verwarring is een in alle leeftijds groepen voorkomende neiging tot pessimisme. Door de moderne mid delen van massa-communicatie, pers, film, radio en televisie boven al wordt dagelijks al het kwaad van de wereld breed uitgemeten. Het is moeilijk om onder deze druk uit te komen. Het is moeilijk om in gedachten te houden hoeveel goeds in stilte doorwerkt. Het goede wordt nu eenmaal overstemd door de luid ruchtigheid van het kwade. Moge lijkheden van vernieuwing komen in commentaren, door de nieuws media gegeven, ook wel naar voren, maar niet in voldoende mate. Wij moeten hierin een tekort signale ren. Mensen kunnen niet zonder hoop leven.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 4