Ik hoorde steeds dezelfde naam Kooruitgave liedboek in Klavarskribo Aanvallen op geloof nu vooral ethisch 1 u fhsihaill Tweemaal Ruth Vandaag Conferenties Niemöller: ik ben veel linkser dan communisten Beraad baptisten en calvinisten Oecumene kan weer zingen Jongerenconcilie van Taizé nu in Mexico 'Kerk en Israël' in België verandert haar naam Oproep wereldraad voor Chileense vluchtelingen TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 JANUARI 1975 KERK/BINNENLAND T2/K2 3O81» Christ there is so Cast or West Atriandfi R»U(I Rc'nuglc 17«* 1R77 HI 2- 3 I 4- io|i in rm«r| ccn rrrf 70 ccn [r.jï Jlcm 1 flrjr hroc-j -Vs we- nocli -JU ij4 der- >ib rtld u zuid b schap ti in 1 n.v-h _j 1 - Y ziin kJ noord, ,i TP 12 Y Ir uo«rd - LU: zijn P „ons,. i; IJl' i' 2300U Klavarskribo. Tous droits réservés. Copyright reserved. Van een onzer redacteuren SLIKKERVEER By Klavarskribo in Slikkerveer is de kooruitgave van het nieuwe liedboek versche nen. Het boek kost evenveel als de uitgave in ge woon notenschrift, namelijk 37,50. Conferentie Youth for Christ Van een onzer medewerkers AMSTERDAM 'Samensmeden' was de naam van een conferen- die tussen kerst en nieuwjaar in Amsterdam werd gehouden voor medewerkers van Youth for Christ. Deze conferentie werd gehou den vanwege de sterke groei van deze evangelisatiebeweging: steeds meer jongeren geven op openhartige wijze door wat ze zelf in het evangelie hebben gevonden, echter zonder daartoe voldoen de toegerust te zijn. Het thema van deze conferentie was: Leven door de Geest. In de ochtenduren werd dit thema uitge werkt door Ds. Nick Cornelisse uit Dordrecht (vrijgemaakt; buiten verband). Hij deed dit naar aanlei ding van het gelijknamige boek van Dr. F. A. Schaeffer. 's Middags luisterden de ruim tweehonderd jongeren naar lezingen over de achtergrond en instelling van jonge mensen in deze tijd. Ook werd de vraag behandeld hoe Je hen op een wezenlijke manier kunt bereiken met het evangelie van Jezus Chris tus. Een van de inleiders over dit thema was Ds. Bram Krol, gerefor meerd predikant te Vijfhulzen. In een lezing over moraal en rela tivisme zei hij: 'De aanvallen op het christelijk geloof komen tegen- De eerste oplage bedraagt vijftien honderd exemplaren en onder de afnemers zullen in elk geval de omstreeks tweehonderd vaderlandse organisten zijn die tot dusver tel kens het lied van de week van tevoren in Klavar op hun verzoek toegestuurd kregen. In Slikkerveer schat men het aantal gebruikers van dit notenschrift op honderd duizenden in binnen- en buiten land (o.a. in Londen is een bureau van Klavartskribo). Elk Jaar nemen in ons land ïo'n vijfduizend curls- ten deel aan de schriftelijke leer gang Klavarskribo. De uitvinder van Klavarscibo (es peranto, klavaro is toetsenbord; skribó; schrift) is de heer Cor Pot, 89 jaar en nog steeds directeur eigenaar van het bedrijf in Slikker veer. In 1931 begon de heer Pot, die UIT Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van "de schrijver vermeld. VAN LEZERS - Kansen voor het CDA? De drie confessionele partijen doen alsmaar pogingen om te komen tot een samenwerkingsverband met als wens bij de komende Kamerverkie zingen met één lijst en één pro gram uit te komen. Mijn flat krij gen ze niet, zolang twee partners blijven fungeren' als waterdragers voor het progressieve karretje van de heer Den Uyl en de zijnen en dusdoende meehelpen aan de be vordering van de neo-marxistische Indoctrinatie op vele terreinen van de maatschappij. Utrecht D. C. 3. Oosting Tegenorders Als Nederland dertien lange-af- stands patrouillevliegtuigen ln Noord-Amerika koopt, zijn voor ve le tientallen miljoenen tegenop- drachten te verwachten. Dan kan ook de Singer-fabrlek ln Nijmegen, waar alle 600 werknemers ontslag is aangezegd, gered worden. Dit ls weer het zoveelste bewijs hoe vreemd er in het neo-kapitallsti- sche westen gerommeld wordt. Ook een bewijs van het directe verband tussen de aanschaf van militaire uitrusting in de meest uitgebreide zin en het bedrijfsleven. Wat is nu de bedoeling van de ruilhandel vllegtuigaankoop-tegenorders? Koppelverkoop? Chantage? Want als de regering het niet doet. wor den de Slnger-mensen ontslagen. Wie kan er dan de schuld gegeven worden? Purmerend n. Kalf Rouwadvertenties (2) Mag Lk de heer Van Altena vragen in welke bijbel of dogmatiek hij gevonden heeft, dat er bij de schepping van het heelal speel ruimte is opengelaten voor toeval en noodlot, van welke God niet de veroorzaker ls? Of ls dit een con clusie waartoe de heer Van Altena zelf is gekomen door ervaring en nadenken? Het vaststellen van doodsoorzaken en van levensoorza ken en van statistieken is ver standswerk. Het geloven dat God er bij betrokken ls, is redelijk, en dat is wel bijbels. Dat is toch niet godslasterlijk? Den Haag J. G. van Dam 100 of 110 kilometer Minister Westerterp wil de maxi mumsnelheid verhogen van 100 naar 110 km. Er wordt nu niet harder gereden dan 110, dat ls tien procent boven het toegestane maximum. Waarom zal bij een maximum van 110 km. de gemid delde snelheid weer niet toenemen tot tien procent boven het maxi mum? Het aantal doden zal dan ook wel weer stijgen. Ook met tien procent? Nu al 2450 doden per Jaar. En wat wint een automobilist er mee? Zit hij drie uur In zijn auto. dan geert dat een tijdsbesparing van achttien minuten. Is het nlAt veel efficiënter. Iets korter te lun chen, iets korter te vergaderen, iets korter te blijven plakken? Goriucbem G. Pierhagen G. Bruulsema Augustin 'De Nederlandse regering heeft zich voor Ronald Augustin meer ingezet dan gebruikelijk is voor Nederland se gevangenen ln het buitenland'. Met dit antwoord aan de Tweede Kamer ontwijkt minister Van der Stoel de meer essentiële vraag of hij het maximum gedaan heeft, dat in zijn vermogen ligt. Het antwoord zou dan m.i. negatief moeten lul den. Inderdaad heeft de Nederland se consul Augustin bezocht, negen maanden nadat deze geïsoleerd werd. Dat Augustin een tweede be zoek weigerde, kwam door de voor waarde van de Westduitse justitie dat een lid van het gevangenisper soneel bij het gesprek aanwezig moest zijn. Dit was voor Augustin onaanvaardbaar, omdat alles wat hij zei tegen hem gébruikt kon worden. De consul heeft nooit moeite gedaan deze voorwaarde te doen vervallen. Noch dhr. Van der Stoel, noch de Nederlandse consul hebben ooit diplomatieke druk op de Duitse regering uitgeoefend om het lot van Augustin te verzachten. In een brief aan de moeder van Augustin bevestigde Van der Stoel, dat Augustin tijdens zijn honger staking gedurende drie dagen water is onthouden. Deze levensgevaarlij ke maatregel, die zonder twijfel als marteling bestempeld kan worden, ls volgens het Internationale recht ontoelaatbaar. Dhr. Van der Stoel sprak dan ook onwaarheid, toen hij de Duitse minister Genscher enige weken geleden toegaf, dat er ln Duitse gevangenissen niet gefolterd wordt. De enige conclusie, die ik kan trekken, is dat dhr. Van der Stoel de waarheid niet kón spreken om een politiek conflict met West- Dultsland te vermijden. Dat de be handeling van Augustin nu toch verlicht is. is m.i. dan ook geens zins te danken aan de activiteit van onze regering. directeur van een machinefabriek was, met de produktie van rrtuziék ln het door hem ontwikkelde no tenschrift, of liever: notenbeeld, dat eenvoudiger is en gemakkelij ker te leren dan het gebruikelijke notenschrift. De heer Pot reisde stad en land af om zijn Klavarskribo ingang te doen vinden, hij had onder zijn gehoor zelfs eens Yehudi Menuhln (hoewel deze geen disci pel van hem is geworden). Naar verhouding wordt Klavarskri bo weinig gebruikt. Overigens is opmerkelijk dat de in zekere zin als ruimtelijk aan te duiden notatie, zoals Klavarskribo biedt, 'ergens' als voorloper gezien kan worden van de grafisch notatie, waarvan men zich in de nieuwste muziek bedient. Tegenorders (2) Naar aanleiding van liet artikel 'A- merika lokt met grote tegenorders in Tr/Kw van 23 dec., het volgende. Het ls op zichzelf niet verwerpelijk dat bij een aankoop uit het buiten land door dit land een tegenpresta tie wordt geleverd in de vorm van een tegenorder. Toch meen lk voor ons land een paar bedenkelijke za ken te constateren. Ten eerste de grootte van de genoemde tegenor der. Deze ls bij een compensatie van 40% van de aanschaffingsprijs voor het marinemateriaal ca. 160 miljoen gulden. Dit geeft een werk gelegenheid van ca. 1600 2000 manjaren. Alhoewel een aanzienlijk bedrag, ls dit toch te weinig om een fabriek als Singer te redden, een fabriek ln Breda voor 50% uit te breiden en nog veel meer. Het gaat hier om een éénmalige tran sactie die nooit kan leiden tot een strukturele opbouw van een bedrijf voor bv. een aantal jaren. Dit wekt bij de mensen toekomstverwachtin gen die er in feite niet zijn, daar de resultaten van zeer korte duur zijn. Hengelo HAMBURG (EPD) 'Als christen sta ik mijlenver links van het communisme, omdat het mij ook om die mensen gaat, om wie geen communist zich meer bekom mert.' Dit zei dominee Martin Niemöller op een gemeentea vond, toen hem gevraagd werd naar zijn houding tegen over het marxisme. De afgelopen weken zijn kort na elkaar twee dominees met communistische sympathieën uit de evangelische kerk van Sleeswijk-Holstein getreden. Het zijn dominee Eckard Gallmeier uit Ellerau en do- mina Edda Groth uit Ham burg. De laatste was al ge schorst na een preek, die zij eindigde met een ode aan Mao, Beiden zijn lid van de kommunistische bond van West-Duitsland. woordlg vooral vanuit de moraal, de ethiek. Dat komt omdat de mens zijn oriëntatiepunten kwijt is. Daardoor is de moderne mens zon der illusies, zonder toekomst. Hij is nihilist, gelooft nergens meer in en vertrouwt nergens meer op. Hij wordt niet meer gezien als persoon, maar als een nummer. Gezag wordt niet mer geaccepteerd en de tien geboden zijn in het diskrediet ge raakt'. Toch is er volgens Ds. Krol een autoriteit die geaccepteerd moet worden: het Woord van God, dat bevrijdend werkt. Die bevrij ding ligt in de persoon van Jezus Christus, in het geloof in de leven de Heer. Bij het onderhouden van contacten met onze medemensen vraagt hij onze gehoorzaamheid', aldus ds Krol. In de avonduren werden een aantal bijbelstudies ge geven over kernwoorden uit de bij bel. Hieraan werkt ds P. Boomsma en Ds. G. A. Brucks mee. RUSCHLIKON (EPBS) In het Europese baptistensemlnatie ln Rilschlikon (Zwitserland) heeft de eerste ronde plaats gehad van een serie theologische gesprekken tus sen baptisten en calvinisten. Dit beraad is georganiseerd door de hervormde wereldbond en de bap- tistenwéreldalliantie. Van Neder landse zijde werd aan het gesprek deelgenomen door de hervormde predikant dr. K. Blei uit Haarlem, die ook een van de inleiders was, en door de baptist dr. J. peiling uit Utrecht. De groep aanvaardde een werkplan voor de komende drie jaar met als doel: a. de gemeenten informatie tc verschaffen over de huidige theolo gische stand van zaken tussen bei den; b. dit te doen op een manier, die de verschillen helpt overwin nen, die nog bestaan naast zoveel dat baptisten en calvinisten ge meenschappelijk hebben; c. de ver schillende meningen over de doop te behandelen op een manier, die hun relatie laat zien tot het geheel van de theologie en de opdracht van de kerk vandaag. GENEVE De nieuwe 'Cantate Do mino' is verschenen. Voor het eerst is dit liedboek van de oecumene uitgekomen onder auspiciën van de wereldraad van kerken. Voorheen werd de uitgave verzorgd door de wereldfederatie van christenstuden ten. Het boek bevat 202 liederen van over de gehele wereld ln 25 ver schillende talen en in een grote verscheidenheid van muzikale stij len, culturen en belijdenissen. Het kan worden besteld bij het bureau van de wereldraad van kerken, 150 Route de Ferney, Geneve. door Ton van der Hammen Nederlands bijbelgenootschap en katholieke bijbelstichting hebben twee boekjes uitgege ven die op een boeiende ma nier iets van de problematiek van bijbelvertalen laten zien. Het zijn twee vertalingen van het boek Ruth. De ene, die in de breedte van het boekje is gedrukt, wil heel nauw. bijna letterlijk aansluiten bij de oorspronkelijke Hebreeuwse tekst en in 't Nederlands laten doorklinken hoe het in het Hebreeuws gezegd werd. De tekst van deze vertaling moet voorgelezen worden. Wordt de tekst gelezen en herlezen dan kunnen daardoor nieuwe dimensies van de bijbelbood- schap worden ontdekt. Daar voor is de tekst speciaal inge deeld: per regel komen tel kens nieuwe 'ademeenheden' voor. De tweede vertaling van Ruth is bekender, namelijk om gangstaal, de methode die ook in 'Groot nieuws voor u' is gebezigd. Deze vertaling, ze ker naar de inhoud zoveel mogelijk gelijk aan de He breeuwse tekst, streeft ernaar de taalvormen van het He breeuws weer te geven in ei gentijdse Nederlandse vormen opdat de boodschap bij he dendaagse Nederlanders zo veel mogelijk overkomt op dezelfde manier, als dat bij de oorspronkelijke hoorders het geval was. Een paar voorbeelden van de eerste, de idiolecte en de tweede, de dynamisch-equiva- lente methode, ofwel verta ling in de omgangstaal IDIOLECT: 3: 9.... 'Ik ben Ruth, uw die nares, spreid dan uw vleugel uit over uw dienares: een losser bent u toch!' 3:12 Welnu ik bén werkelijk losser maar er is nog een losser nader dan ik. 3:13 Vernacht vannacht en het zal geschieden in de morgen als hij je lost, laat hem los sen, maar als het hem niet be haagt je te lossen, dan los ik je, zo leve JHWH! DYNAMISCH EQUIVALENT OF OMGANGSTAAL: 3:9 'ik ben het, Ruth, uw dienares. Wilt u mij uw be scherming geven, want u bent één van degenen die voor ons verantwoordelijk zijn'. 3:12 Inderdaad ben ik één van degenen die verantwoor delijk zijn, maar er is nog een andere die nauwer aan jullie verwant is dan ik. 3:13 Blijf hier vannacht sla- .Ruth, getekend door Mart Kempers (verkleind over genomen uit de zgn. Mart Kempers-bijbel van het Nederlands bijbelgenoot schap) pen; morgenochtend zullen we zien of hij de verantwoor ding op zich wil nemen - zo ja, prachtig; maar als hij het niet wil, dan zweer ik je dat ik het doen zal zo zeker als de HEER leeft. De eerste vertaling ls uitgege ven op verzoek van de Socie- tas Hebraica Amstelodamensis en het werk van de hooglera ren dr. M. A. Beek, dr. M. Boertien, drs. B. Hemelsoet, dr. M. J. Mulder. Verder1 van mevrouw dr. Aleida van Daa- len en de heren drs. F. J. Hoogewoud dr. N. A. van Uchelen. Een interkerkelijke groep die samenwerkte met mevrouwMaria de Groot. De vertaling in omgangstaal is van dr. A. de Kuiper, hoofd van het departement bijbel werk van het NBG. bijgestaan door andere leden van de vertaais taf. De boekjes zijn apart ver krijgbaar voor 4,90 of sa men voor 7.50. Te bestellen bij NBG, Haarlem via giro nummer 63635. De titels en bestelnummers zijn Ruth, een vertaling om voor te lezen (idiolect), best. no. 10.072.3 en Ruth, opnieuw vertaald (dynamisch equivalente ver taling in de omgangstaal) best. no. 10.071.4. GUADALAJARA Het jongeren- concilie, dat op 30 augustus in Tai zé. Frankrijk werd geopend, heeft de afgelopen week zijn voortzetting gevonden in de Mexicaanse stad Guadalajara. Jongeren uit geheel Mexico hebben eraan deelgenomen. Ook waren er Jongeren uit andere Latijnsamerikaanse landen en uit de Verenigde Staten en Canada. Het jongerenconcille werd gevierd ln de krottenwijk Santa Cecilia, waar over het algemeen mensen door Ton van der Hammen Verrassend is in Indonesië de zich duidelijk ontwikkelende zorg voor gehandicapten. Over heel het land verspreid is er een respec tabel aantal opvangcentra voor, zoals mythyl-, blo-, doven- en blindenscholen. Niet minder dan vier kweekscholen leiden daar voor gespecialiseerde onderwijzers op. Tot in kleine dessa's toe vind je vaak gehandicapten-klasjes, die aan de gewone school zijn toegevoegd. Amsterdam Simon Kooistra Op zijn beurt heeft dat weer gevol gen, want vanuit die scholen ont staan vervolg-projecten, die door gaans kostbaar zijn en daarom we- relddlakonale Injecties nodig ma ken. Ik keek om het hoekje bij drie van die projecten, waarbij steeds dezelfde naam werd genoemd: me vrouw dra. L. C. de Vreede-Vare- kamp, die voortgaande gehandicap ten nog in véle richtingen meer dan ik hier noem stimu leerde. Eerste Impressie: binnenplaats van het sociale coördinatiecentrum ln de hoofdstad. Een student en een jongetje hurken knus samen. De jongeman wil het kind een woord laten zeggen en herhaalt dat einde loos: 'vuur', terwijl hij wat papier verbrandt. Na veel geduld komt het er eerst moeizaam, later vlotter uit. Dan neemt hij een ander woord. Wat verder ls een studente net zo met een spraakgebrekklg meisje bezig. Hier is de Illustratie een speelgoedbeest. Weer wat verder krijgt een bejaarde man instructie 'uit de keel spreken' omdat hij zijn stembanden na een operatie mist. Ik maak een 'spreek'-uur van de logopedische kliniek mee, waaraan ook een akademle ls verbonden. De vraag naar zo'n centrum kwam van scholen voor gehandicapten-zelf, die nogal wat spraakgebrekklgen tellen. Het begon met wat cursus sen spraakcorrectle voor onderwij zers. die tot de spraakakademle an- nex-kllnlek uitgroeiden. Er ls nu een tijdelijke directrice-logopediste uit India, miss Kusuma. voor reke ning van N°derland. die blijft tot haar definitieve opvolger, die nu wordt opgeleid ln Australië, klaar is. Docenten zijn artsen-specialisten, die met een minimaal honorarium genoegen nemen. De akadei.iie telt studenten uit hetl Indonesië, over wegend onderwijzers van gehandi- captenscholen. Een nieuw gebouw is al in zicht. Het verrijst met Nederlandse hulp in het hart van Jakarta. Tweede Impressie: sociale werk plaats Budl Karya, ook Jakarta. Een diep gestoorde Jongen, anders erg onrustig, zit ontspannen een bloempotje te beschilderen. Hij doet daar drie maanden over en dan brengt het 125 rupies of 90 cent op. Maar het brengt hém vol doening en harmonlp. Tientallen anderen, allemaal oud-leerlingen van gehandlcaptenscholen, weven dweilen, maken speelgoed of bordu ren kleden. Werkstukken die wor den verkocht en de makers een zakcentje opleveren. Uitrusting, ge- reeschappen en de autobusjes die de Jongelui elke dag halen en bren gen kwamen er met Nederlandse hulp. Derde impressie: even buiten Yo- gayakarta, in de bergen, staat een huis van liefde, Panti Aslh, waar honderd geestelijk zwaar gestoorde kinderen worden verpleegd, van wie velen ook lichamelijk gehandi capt zijn. Wat een durf van de oprichters om zes Jaar geleden deze kostbare, maar zo hoognodige In richting ln een voormalig sanatori um-complex te beginnen! Maar on danks chronische financiële- en personele tekorten wordt stug vol gehouden en ontvangen al deze on- gelukkigen die thuis niet gehand haafd kunnen worden een liefde volle verzorging dank zij de Ideale leiding van een hecht drieman schap. het echtpaar Senduk. hij economisch directeur, zij onvervang bare 'moeder-overste' en de heer Saragi. directeur opvoeding. Nederland kwam hier o.m. over de brug met een kleine school waar de kinderen nog iets bijgebracht wordt Klein meisje krijgt spraakles van studente. In het midden de di rectrice van het logopedische centrum, de Indiase, miss Kusuma. of waar ze allerlei bezigheids- en bewegingstherapieën beoefenen. Er wordt ook bijgedragen in de ver- pleegprljs, die vanwege medische-, fysiotherapeutlsche- en verpleeg kundige begeleiding (een aantal kinderen is aan bed gebonden) hoog is. Want: ieder zwaar gehan dicapt kind dat deze zorg behoeft mag naarmate er plaats is, komen. Of de ouders, christen, islamiet of buddhist zijn en of ze het kunnen betalen of niet. Tot zover deze korte Impressies. Ze betreffen alh* de zorg voor kinde ren uit moderne wat evengoed kan betekenen: onvermogende Indonesische gezinnen, die door gaans in de stad te vinden zijn. In de dessa's ligt het met die zorg doorgaans anders: daar kan dit soort kinderen nog in de gemeen schap worden 'meegenomen'. Ge handicaptenzorg in deze vormen neemt dus toe naarmate de ontwik keling in Indonesië vordert en zal zich daarom in steeds grotere om vang gaan manifesteren. Vajndaar, dat al deze en andere aanzetten zo nodig zijn. In verband met ziekte van de schrijver moet de rubriek 'Van daag' de eerstkomende dagen ontbreken. van het platteland en analfabeten wonen en werkloosheid, armoede en zeikte alledaagse problemen zijn. In deze wijk zijn langzamer hand buurtgroepen tot stand geko men, 'christelijke basisgemeen schappen', waar de bewoners samen proberen in het licht van het evan gelie oplossingen te zoeken voor hun problemen. De jongeren waren bij de gezinnen van deze basisge meenschappen ondergebracht. Soortgelijke bijeenkomsten van jongeren naar het voorbeeld van Taizé worden voorbereid in andere Latijnsamerikaanse landen, de Ver enigde Staten en Canada. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwleusen: J. B. Cats te 's Gravendeel. Bedankt voor Barendrecht: L. van Nieuwpoort te Nunspeet; voor Ede: G. H. van Kooten te Delft. Beroepbaar kand. P. A. Vlok, Gladi- olenstraat 39, Wageningen per 13 jan. GEREF. KEUKEN Aangenomen naar Assen: drs. A. Borman te Alphen a.d. Rijn. GEREF. KERKEN (VRIJG.). Bedankt voor Soest: D. No'ort te Buitenpost. Beroepen te Spakenburg-N.: J. Slotman te Dalfsen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Werkendam: A. Breg- man te Rijssen; te Hoofddorp; J. W. Verweij te H. I. Ambacht. Aangenomen naar Rotterdam Z.: H. Hofman te Goudswaard. Bedankt voor Franklin Lakes (VS) A. Vergunst te te Veen. Youth for Christ houdt nieuw jaarsfestivals. m.m.v. o.a. kleinthea- ter Op Vrije Voeten, de folkrock groep Whitsuntide Easter, de groep Dust en de zangeres Ida Koelstra, in Vlaardingen (2 jan:). Steenwijk (3 jan.), Amersfoort (4 -jan.) en Haarlem (5 jan.). Ipl. tel. 03438- 5744. Zendingsconferenties over het thema 'Verkondiging en dialoog', 7 en 8 maart. 15 maart, 12 april en 26 april in het Zendingscentrum te Baarn (opg. tel. 02154-7636). Willem Frederik Hèrmans. Perian- der, Amsterdam. De Bezige Bij, 1974. 94 blz. 9.75. Zich baserend op gegevens van Herodotus en Diogenes Laërtius vervaardigde Hermans een televi siespel over Korlnthes tiran Perian- der (die regeerde van 625-585 v. Chr.). Deze autocratische vorst wiens spreuk 'Democratie is beter dan tirannie' Hermans als motto koos voor zijn stuk, ironischerwijs heerste genadeloos. Hij ver moordde zijn vrouw en daardoor verwijderde zijn zoon zich van hem. Hermans' spel laat zien hoe de vader zich wanhopig verzet tegen het noodlot, dat bij monde van het orakel had te kennen gegeven dat geen van zijn zonen hem zou op volgen. De tiran wil zelfs het lot bedwingen en tegen het einde van het spel lijkt dat te lukken als de oude Periander in ruil voor de troon in ballingschap naar Korfu gaat, waar zijn zoon al die jaren heeft gezeten en hem ter aflossing opwacht. Lykofron, de zoon, wordt echter gedood. Juist op het ogenblik dat Perianders schip Korfu nadert. Het lot voltrekt zich tóch. Hermans heeft deze vader-zoon tragedie erg knap heel geschikt voor tv, mijns, inziens en exem plarisch verwerkt. Vooral het feit dat de zoon, gedurende het stuk, steeds meer de vader wordt (tot hij op het laatst door de moordenaars zelfs als zijn vader wordt be schouwd). werkt erg noodlottig. Het stuk relativeert elke regeringsvorm, want waar macht in het spel is bij democratie, of tirannie gaan heersers een eigen leven leiden. Vandaar dat Hermans vooraf pro- vocerenderwijs waarschuwt: 'Peri ander is niet geschikt voor jeugdige kijkers of soortgelijke aanhangers van Karl Marx'. Maar eens afwach ten of dit strakke noodlotsdrama uitgezonden wordt. T. v. D. BRUSSEL (Belpro) De commis sie 'Kerk en Israël' van de federatie van de protestantse kerken in Bel gië heeft haar naam veranderd ln 'Kerk en Synagoge'. Volgens de commissie wekte haar oude naam misverstand. Voor ker kelijke kringen, duidt het woord 'Is raël' het volk van de bijbel aan. maar voor anderen betekent 'Israël' vooral de moderne staat en bestond daarom het gevaar, dat men de commissie ging zien als een soort christelijk variant van de zionisti sche beweging. De commissie stelt overigens nadrukkelijk, dat deze naamsverandering geenszins een wijziging betekent in haar houding tegenover de staat Israël. Tegelijk heeft de commissie de Bel gische kerken opgeroepen, een af zonderlijke commissie 'Kerk en Is lam' op te richten. GENEVE (EPS) De wereldraad van kerken heeft een nieuwe op roep tot zijn ledenkerken gericht, om drie en een half miljoen gulden bijeen te brengen voor hulp aan Chileense vluchtelingen. Een eerder appel van de wereldraad voor dit doel bracht 3,7 miljoen gulden op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2