t v- A I Jaarwisseling: twee doden bij vechtpartijen Betogin g tegen Sadat in Cairo Vietcong rukt op Zogezegd Lawine 12 doden Jongetje gedood, meisje zwaargewond bij brand !n deze krant DIJKSMAN b.v. Garage B0EKEE Minder zacht tW' <4 Relletjes en brandstichtingen Telefoneren spaart benzine Egyptenaren uiten ongenoegen Pensiongasten springen in paniek raam uit Atoom-onderzeeër zou bijna gebotst zijn in Noordzee Goede voornemens Ja de feestdagen Nieuwe Leidlse Courant ISTEUJK DAGBLAD VOOR 1EIOEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebtoven mijn hert in teghenspoet!" DONDERDAG 2 JANUARI 1975 55ste jaargang no. 230 TOYOTA-DEALER voor RIJNSBURG en omgeving Rijnsburg Oegstgeesterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. istraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 13,00 per maand, per kwartaal 39,00 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur iONDEN (Reuter) De tomiek Charley Chaplin (85) S nu 'sir Charles'. Zestig jaar fia zijn creatie van landloper net flodderbroek en bolhoed ((noemde koningin Elizabeth itm tot commandeur in de rde van het Britse koninkrijk (IBE). Chaplin werd in 1889 {«boren in een familie van deinkunstenaars in zuid-Lon- ien. Hij woont nu in Zwitser land nadat hij in 1952 de Ver enigde Staten werd uitgezet bij lit heksenjacht op 'communis ten'. Chaplin is steeds Brits staatsburger gebleven. Hij was Éin van de 732 Britten die ter blegenheid van nieuwjaar ge ridderd werden. 1 (ADVERTENTIE} OPEN HAARDEN SCHOUWEN ïijswijksewcg 282 - Den Haag. Telefoon 64141 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag. uiven aller landen, verenigt u. jj hebt niets te verliezen dan v planeet'. I Prof. Bernard T. Feld, secre taris-generaal van de Pug- wash-conferenties. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige, later toe nemend tot krachtige wind. Maximumtemperaturen: onge veer 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Perioden met regen of buien en geleidelijk minder zacht. Morgen zon op: 8.48 onder: 16.41 -u Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een schietpartij in Amsterdam en een dodelijke messteek in Veendam heeft tijdens de jaarwisseling twee mensen het leven gekost. Deze gebeurtenissen vormden het dieptepunt in de traditionele reeks van baldadigheden, die voor het overige be perkt bleven tot relletjes, brandstichtingen en gevaarlijk gebruik van vuurwerk. Bij het jeugdcafé De Branderij aan de Kromboomsloot in het centrum van Amsterdam is op Nieuwjaars ochtend rond kwart over twee de 28-jarige Amerikaan Bruce Watson door een revolverschot omgekomen. Bij het verlaten van het café werd hij door een twintigjarige Colombi aan door het hoofd geschoten. Twee vrienden van het slachtoffer slaagden erin de jongeman te grij pen en brachten hem terug naar het café en dienden hem een pak slaag toe. Ook de inmiddels gearri veerde politie raakte slaags met het tweetal. De aanleiding tot de schietpartij is de politie nog niet duidelijk. Het traditionele 'sleepwerk' (Oost- Groningse gewoonte om op Oude jaarsavond voorwerpen bij huizen weg te halen, die de eigenaar de volgende dag moet zien terug te vinden) heeft de 23-jarige Leo Groen uit Veendam het leven ge kost. Op nagenoeg hetzelfde tijdstip als de fatale schietpartij in de hoofdstad raakte het slachtoffer met zijn vader en broer verwikkeld in een vechtpartij, toen hij een tuinhek wilde wegslepen, waarbij hij met een mes in de hartstreek werd gestoken. De Veendamse re cherche neemt aan dat de fatale messteek is toegebracht door de zestienjarige W. W., die samen met zijn 31-jarige broer H. W. met het drietal slaags raakte. Beide broers ontkennen dit. Het mes is nog niet gevonden. Van de jaarlijkse persoonlijke on gevallen met vuurwerk is tot nu toe alleen een incident in Doetinchem bekend, waarbij een elf-jarig jon getje door een vuurpijl in het lin keroog werd getroffen. Het is nog niet bekend of dit voorval blind heid aan het oog tot gevolg zal hebben. In Loerbeek (in de Achterhoek) zijn waarschijnlijk door vuur werk de bedrijfsgebouwen en het woonhuis van een firma tot de grond toe afgebrand. De schade loopt in de tonnen. In Arnhem en Rotterdam nam de politie grote partijen vuurwerk in beslag van handelaren, die aan zienlijk grotere voorraden hadden dan waarvoor zij vergunning had den. In Arnhem ging het om totaal 1350 kilogram, in Rotterdam slechts vijftig kilogram. De grote steden ondervonden over de jaarwisseling. Een uitzondering vormde Amsterdam, waar politie en brandweer de gehele nacht in, touw waren. In totaal werd 150 keer om Zie verder pag. 5, 7e kol. Reddingsploegen zoeken op de hel ling van de Voralberg in Oostenrijk) naar overlevenden van een lawine ramp. Oudejaarsdag kwamen daar bij zeker twaalf mensen om het leven. Volgens de politie kwamen duizen den tonnen zware, natte sneeuw in beweging doordat skiërs in strijd met waarschuwingen zich toch op> een helling hadden begeven waarop' een grote hoeveelheid sneeuw was gevallen bij een betrekkelijk hoge temperatuur. De lawine kwam te recht op een skibaan en een skilift. Van de 12 teruggevonden slacht offers zijn er 11 uit West-Duitsland afkomstig. Onder hen bevinden zich vrouwen en een achtjarige jongen. In Oostenrijk zijn tot dusver deze winter al zeker 21 mensen bij lawi nes omgekomen. Op 22 december verongelukten no,|n skiërs bij Kitz- biil. De plaatselijke politie verklaar de toen dat de sneeuw naar beneden was gekomen doordat skiërs zich niet aan waarschuwingen hadden gehouden. Later bleken er echter geen waarschuwingsborden te zijn geplaatst. Het Vlissingse pension 'Abri' na de jongetje om het leven kwam. mmm brand, waarbij een Frans Van een verslaggever ARNHEM Als gevolg van de energiecrisis wordt in het telefoon- district Arnhem veel meer telefonisch vergaderd. Alleen al in januari 1974 werd daardoor ruim dertienduizend liter benzine gespaard. Ook de overige maanden van het jaar vertoonde het telefonisch vergaderen een sterke stijging. Volgens 'De Kiesschijf', het orgaan van liet lelefoondistrict. werd alleen in januari al 156 keer telefonisch vergaderd. De apparatuur, die voor het telefonisch vergaderen nodig is, is door de PTT dit jaar sterk uitgebreid. In het district Arnhem kan nu per jaar tienduizend nrnal vla te teleloq^^cpsvccbaod c«i>tokca wotUeu., 'Geen cadeau: nota' HEERLEN De gemeenteraad van Klimmen in Limburg vindt dat burgemeester J. Wolfs, die deze maand met pensioen gaat. geen afscheidscadeau moet krij gen maar een rekening: volgens de raad moet de burgemeester 5000 gulden betalen aan een bu reau voor architectuur en stede- bouw omdat hij zonder toestem ming van de raad een bestem mingsplan liet ontwerpen. Eén j van de wethouders onthield zich j van stemming: hij vindt dat grondspeculaties voorkomen zijn nu het plan niet in het opeobaar behandeld IS. a,,.,mmJ CAIRO (UPI, Reuter) De politie van de Egyptische hoofdstad Cairo heeft op nieuwjaarsdag slag geleverd met enkele duizenden demonstranten. De betogers waren volkomen onverwacht de straat opgegaan om te proteste ren tegen de hoge prijzen en het uitblijven van loonsverhoging. Zij riepen leuzen tegen president Apwar Sadat en eisten het aftreden van premier Aziz Hagazi. Diens be leid op economisch gebied heeft veel grieven gewekt bij arbeiders en studenten. Geklaagd wordt dat de regering van Hagazi haar belofte om de levensomstandigheden voor de werkende massa wat te verbete ren niet heeft gehouden. Studenten legden gisteren uit, dat de politiek van Hegazl indruist tegen de 'socia listische beginselen' van wijlen president Nasser. e ernstigste ongeregeldheden de den zich woensdag voor op het Vrijheidsplein waar de politie met bamboestokken en traangas moest voorkomen, dat de betogers optrok ken naar de nabijgelegen rege- rlngs- en parlementsgebouwen. Uren later waren er nog zeer veel demonstranten op straat, maar de politie trad duidelijk met terughou dendheid op. De betogers bekogel den auto's en bussen met stenen. Zij vernielden de kantoren van verschillende buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, waaronder Air Prance. Bij tientallen winkels werden de ruiten ingegooid. De moeilijkheden begonnen met acties van arbeiders van het indus trie-complex in de voorstad Helwan ten zuden, van Cairo. Grote groe pen arbeiders trokken vandaar naar het centrum. Het treinverkeer tus sen deze beide plaatsen is tijdelijk stil gelegd. Voorbereid? Het was onduidelijk of de massale demonstraties waren voorbereid of geheel spontaan op gang kwamen. Premier Hegazl riep voor gistera vond een spoedzitting van het ka binet bijeen. Daarbij werd geen commentaar gegeven op de rellen. Ook werden geen gegevens ver strekt over schade, aantallen ge wonden en arrestaties. Deze plotse linge uitbarsting van binnenlands ongenoegen komt voor president Anwar Sadat op een zeer ongelegen moment. Op buitenlands gebied boekte hij deze week een andere tegenvaller: het uitstel van het voorgenomen bezoek van Sowjet- partijleider Breznjew aan Cairo de ze maand. Sadat probeert de econo mie van Egypte vooruit te helpen met investeringen uit het buiten- Van een verslaggever VLISSINGEN Een pension in Vlissingen is gistermorgen rond zes uur geheel uitgebrand. Een tweejarig Frans jongetje, Toni Quillet, is in de vlammen om het leven gekomen. Gisteravond vochten artsen nog voor het le ven van een dertienjarig Frans meisje, Veronique Benteux, die door de brandweer bewusteloos uit het brandende pand was ge haald. In het pension 'Abri' bevonden zich dertien Fransen, Duitsers en Neder landers op het moment dat de brand uitbrak. Na de Oudejaarsvie- ring bevonden zij zich in diepe slaap. Toen de brand werd ontdekt was er geen mogelijkheid meer om via de trap naar buiten te rennen. De gasten sprongen daarop in pa niek uit de ramen. De tweejarige Toni Quillet kon niet meer tijdig uit de vlammen worden gered. Hij is door verstikking om het leven gekomen. Wel kon het dertienjarige meisje nog van verbranding wor den gered. Zwaar gewond werd zij naar het St. Josef Bethesda-zieken- huis gebracht. Gisteravond laat verkeerde zij nog steeds in levensgevaar. De overige gasten Weer stad ingenomen SAIGON (Reuter, AP) Troe pen van de Vietcong en Noord- Vietnam hebben gisteren stel lingen bij de provinciale hoofd stad Phuoc Long onder de voet gelopen met steun van tanks van het Russische type T-54. Op oudejaarsavond hadden zij de districtshoofdstad Phuoc Binh, 120 kilometer ten noorden van Saigon Ingenomen. Per vliegtuig zijn in allerijl honderden regeringsmllltai- ren naar het betroffen gebied over gebracht. De opmars van de Vietcong kan een bedreiging van de noordelijke toegangswegen van Saigon beteke nen. Volgens het opperbevel Is Sai gon het doel van de communisti sche acties de provincies langs de Cambodjaanse grens, Tay Ninh, Blnh Long en Phuoc Long, van de rest van Zuid-Vietnam af te snij den. Het nu veroverde Phuoc Binh was de enige van de vier districts hoofdsteden die nog in handen van regeringstroepen was. De drie an dere waren eerder vorige maand al door communistische eenheden in genomen. Als zij erin slagen ook de hoofdstad Phuoc Long (van de ge lijknamige provincie) te veroveren zou 't voor de eerste maal sinds het paasoffenslef van 1972 zijn dat de communistische troepen een pro vinciehoofdstad in handen krijgen. moesten daar worden opgenomen met beenbreuken en brand- en snijwonden. Gisteravond mochten enkelen van hen het ziekenhuis verlaten. Er is nog niets bekend over de oorzaak van de brand, die 's mor gens omstreeks half zes ontstond ln het souterrain, waar de gasten ge zamenlijk in de eetzaal de jaarwis seling hadden gevierd. De brand weer was binnen drie minuten met alle beschikbare materieel aanwe zig, maar kon niet voorkomen dat het pension volledig uitbrandde. De vloeren van de tussenverdiepingen bestonden alle uit hout, dat onmid dellijk vlam vatte. De commandant van de Vlissingse brandweer, de heer Janse, schatte de schade op een kwart miljoen. De huizen naast het pension liepen alleen water schade op. Ook een hond is in de vlammen omgekomen. land. Premier Hegazl was belast met de uitvoering van deze 'open- deur-politlek' op economisch ge bied. (Zie ook buitenland-pagina). WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van defensie wilde woens dag geen commentaar leveren op een bericht van journalist Jack Anderson in de Washington Post, dat een Ame rikaanse atoomonderzeeër en een Russische onderzeeër op 3 november onder de Noordzeespiegel met de rompen tegen elkaar schuurden. Anderson die 'kringen ter plaatse' citeerde had geschreven dat de Amerikaanse Polaris-onderzeeër in de Noordzee was, toen het incident zich voordeed. Beide onderzeeëers kwamen aan de oppervlakte en in specteerden elkaar schaapachtig vanaf korte afstand. Er werden geen boodschappen uitgewisseld. Binnenland 'Sociale dienst schiet tekort in Rotterdam' 5 Amsterdams feest begon in Westerkerk 5 Buitenland Protest tegen vonnis van arts in Sowjet-Unie9 Breznjew misschien naar sa natorium? 9 Kerk Kooruitgave liedboek in klavarskribo 2 Sport Zaan '69 probeert nationale titel 'even' te vergeten 13 Brieven van lezers 2 Radio en tv programma's 4 Strips en feuilleton 4 Dichtbij en verder 7 Weer 7 Wetenschap en techniek 9 Weekbladen 15 Familieberichten 15 Vandaag ons eerste produkt in 1975. Met de beste wensen voor het lange jaar dat nog voor ons ligt. Ook u hebt twaalf maanden de gelegenheid vrienden en familie op ons bestaan attent te maken. Abonneer eens iemand. Desnoods in februari. ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■a NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artlkelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Flinke flesopener. (Handig! Komt altijd van pas). Altijd paraatmap brief papier en pen). Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER O NIEUWE HAAGSE CRT NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTSDAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. veertien dagen geleden zag in dat groen-groen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1