Zaan'69 probeert nationale titel even te 'vergeten' Costaricaan Perez verrast traditionele Silvester-loop Jimmy Connors verliest, maar blijft 'de beste' lil Sportpers kiest West-Duitsland aan voetbaltop Norbart en Hofman handbal-selectie niet meer in Europa Cup-toernooi biedt kans op revanche voor nederlagen Nederlander Jos Hermen s eindigt op zestiende plaats Slovan verrassend winnaar in Davos Dave Bedford radeloos door doktoren Nederland op tweede plaats Binnenkort gesprek met Sittardia De Vlaeminck regeert Katerkoers Basketballers: derde plaats Open Australische titel voor Newcombe TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 JANUARI 1975 SPORT T9/K13 ,Van onze volleybalmedewerker AMSTERDAM Zaterdag en zondag wordt het een weekendje J 'Europa Cup' voor de volleyballers. De vier deelnemende Neder landse teams spelen dan allen thuis. Voor de landskampioenen zijn dat het dames-team van de VC Heerlen, dat de Zwitserse kampioen Univers Bale ontvangt en Blokkeer dat de strijd aangaat met de i Oostenrijkse titelhouder DTJ Wien. Van de bekerhouders ontvangt jhet dames-team Lycurgus het bekende Hongaarse Ujpest Dosza, terwijl Zaan '69 de krachten meet met het minder bekende Ecza Cibasi uit Turkije. Van Nederlandse kant is de betiteling 'beker houder' niet helemaal juist, want noch Lycurgus noch Zaan '69 wonnen die beker. De werkelijke bekerhouders zijn namelijk de beide landskampioenen VHC en Blokkeer. Kampman gezien werd als de jonge spelverdeler met een grote toekomst. Ook in het Nederlandse team dat naar Mexico ging voor de wereld kampioenschappen, vervulde hij naast Geert Trompetter die rol. Een Hans Valkenburg daarover: 'Als Kampman geneest van zijn blessure en hij krijgt de tijd, dan wordt hij minstens zo goed als Trompetter.' De Zaandammers werden er echter mee geconfronteerd, dat Kampman nog lang niet genezen is. Boven dien bleken in belangrijke wed strijden alle spelers ook al met blessures rond te lopen. Dat heeft enorm aan de ploeg geknaagd. Val kenburg daarover: 'Het was onbe grijpelijk, hoe we tegen Corbulo bijvoorbeeld als rietstengels ston den te trillen. Het was helemaal niet nodig, maar we zaten zo vast als wat.' TOERNOOI-WINNAAR Na die wedstrijd tegen Corbulo, de tweede nederlaag na die .tegen VC Tilburg, is er in het Zaanse kamp het een en ander besproken. In de wedstrijd tegen Corbulo bleek bij voorbeeld, dat coach Jaap Korsloot over te weinig wisselspelers be schikte. Op het zo geslaagde Dyna mo-toernooi dat het afgelopen week einde plaatsvond, waren nu wel twee wisselspelers uit het in de tweede divisie spelende tweede team aanwezig. Eén daarvan, Ber- voets, werd in feite toernool-win- naar. Wellicht een wat overdreven aanduiding, maar het was wel zo, dat toen Onno Kalf in het begin van de vijfde set met kramp moest uitvallen, Bervoets zijn plaats moest overnemen en toonde dat hij jnnde. Het deelnemen van Lycurgus ging via een omslachtige weg. SFC, dat de finale om de bekerstrijd van VCH verloor, trok zich terug. Uit eindelijk werd het Lycurgus dat die plaats overnam. Bij de heren een identieke situatie, zij het dat de bekerfinale verliezende Zaan '69- ploeg wel bereid was om onmiddel lijk de plaats van Blokkeer over te hemen. AMVJ-TIJD Ivan de Zaandammers is het voor leen aantal speWs een terugkeer jnaar een niet onbekende sfeer. Een 'Harry Veldhuis, wans Valkenburg, !Wim Hoeboer, Kees Tinga, Leo iHouwen en Henri Scholten hebben |in hun overbekende AMVJ-tijd er meer van geproefd. De Zaan-ploeg begint aan het. Eu ropa Cup-avontuur op het moment dat er duidelijk sprake is van men taliteitsverandering. De ploeg was duidelijk kandidaat voor de landsti tel. Harry Veldhuis daarover: 'Al hoewel we er zelf ook wel wat geloof in hadden, werden we vooral door de plaatselijke pers naar die titel toegeschreven. Dat geeft toch een, mentale druk. Vooral omdat men ons nog'steeds vergelijkt met het oude AMVJ. Dat kan echter niet. Wij missen bijvoorbeeld een spelverdeler als Geert Trompetter, die toen een heel belangrijke rol vervulde.' VIER SPELVERDELERS Opvallend overigens wat voor be langrijke rol de spelverdelers bij de Zaanse ploeg vervullen. Zij zijn er met het aantrekken niet zuinig mee geweest. Het gevolg is, dat er in feite nu vier zijn. Naast de vaste man, Wim Hoeboer, zijn dat de van SFC aangetrokken Rob Kampman, eigen kweek Eric Hoorn en Leo Houwen, de man die er in het achterveld altijd in mag voor Scholten of Valkenburg. Kampman is door een ernstige vingerblessure echter voorlopig afgevallen. Daar- door zijn er eerder dan verwacht problemen ontstaan. Vooral omdat geen verzwakking In de loop van dat toernooi was hij al een paar keer ingewisseld aan het net voor spelverdeler Eric Hoorn. Het bracht niet altijd een honderd procent score, maar had het voordeel, dat hij vast wat 'kon proeven'. Toen Bervoets in de beslissende vijfde set tegen het Joegoslavische Jedinstvo er in moest, ontstond een identieke situatie als in de wed strijd tegen Corbulo. In die compe titiewedstrijd had de Zaanse ploeg een naar een zegen nippende 7-3 voorsprong. Wim Hoeboer, de spel verdeler, kreeg een soortgelijke klap als Kalf in Apeldoorn. Het gevolg was, dat Leo Houwen de rol van Hoeboer moest overnemen. Dat lukte niet en de Zaanse ploeg ver loor met die set de wedstrijd. Dat men er van geleerd had, bewees Apeldoorn. Bervoets werd op Kalfs plaats goed opgevangen en automa tisch gedwongen zijn rol over te nemen. BAL HOOG PAKKEN Die Bervoets, al een groot aantal jaren op lager niveau meelopend en ondanks zijn lengte van om streeks twee meter nooit naar een hoger plan doorgedrongen, daaro ver: 'Ik kreeg de set-up's wel zo enorm mooi dat ik ze niet kon missen. Daardoor kon ik de bal enorm hoog pakken. Een heel ver schil met het tweede team'. Logisch dat Bervoets na afloop van die nu wel gewonnen wedstrijd, Zaan '69, werd daardoor tournooi-winaar van dit internationale festijn, duidelijk het middelpunt van de belangstel ling was. In vergelijking met de wedstrijden tegen de VC Tilburg en Corbulo had Zaan '69 duidelijk een meta morfose ondergaan. Hans Valken burg: 'We liepen teveel met de gedachte rond, dat we toch wel kampioen zouden worden. We wa ren teveel overtuigd van onze kracht." Je kunt die kracht echter alleen ontplooien als je je er voor inzet: Misschien is dat wel te wei nig gebeurd. Ik dacht dat wat ge- Van onze sportredaktie SAO PAULO Rafael Angel Perez uit Costa Rica Is de verrassen de winnaar geworden van de traditionele Silvester-loop voor ama- teur-atleten die rondom elke jaarwisseling wordt gehouden, in de straten van Sao Paulo. Het was de vijftigste editie van een ge beuren dat jaarlijks tal van bekende atleten naar zich toe weet te trekken. De afte leggen afstand bedroeg bijna negen kilometer. 1 Van de 19V deelnemers uit maar liefst 32 landen was Perez het eerste binnen, in de tijd van 23 minuten en 58 seconden. Perez, een 27-jarige student in de lichamelijke opvoeding, behoorde ia. het geheel niet tot de favorieten voor de eindzege. Als een absolute outsider begonnen, groeide hij ech ter uit tot een openbaring, die door talloze toeschouwersin de straten van Sao Paulo hartstochtelijk werd Van onze sportredaktie. DAVOS Het ijshockey-toer- nooi om de Spengler-Cup heeft een zeer spektakulair slot ge kregen. In de finale tussen Po len en Slovan Bratislava leek de wedstrijd beslist, toen de Polen met 6-2 vóór kwamen te staan. Op dat moment zetten de Tjechen echter hun sterk ste formatie in, die langzaam aan het wegwerken van de achterstand begon. Dat lukte op het nippertje, zo dat de stand tot 6-6 werd ge lijkgetrokken waarna penal ty's de beslissing moesten brengen. Polen verloor, tot ve ler verrassing, doordat de Tsjechische keeper zijn doel schoon hield en Slovan zélf twee penalty's benutte. Nederland eindigde.in dit toer nooi op de vijfde en laatste plaats. toegejuichd. De tweevoudige winnaar van de Silvester-loop, de Mexicaan Tadeo Palomares, werd dit keer tweede vóór de Westduitser Detlef Uhlemann, de Columbiaan Correa en de Belg Le- om Schots, die als vijfde over de eindstreep kwam. Halverwege de loop, toen de atleten heuvelafwaarts gingen in de Sao Paulo Avenue kwam Rafaël Angel Perez uit het peloton naar voren waarna hij in de elfde minuut van de wedstrijd de leiding nam, terwijl het volledige peloton moeite had met een zeer moeilijke klim; vol gens sommigen zelfs het moeilijkste gedeelte van het hele traject. Tijdens het laatste deel van de race breide Perez zijn voorsprong uit tot ruim 150 meter, waarmee hij zeker was van de overwinning. Jos Hermens, de Nederlandse top atleet, die door sommigen was ge tipt als een eventuele kanshebber, beantwoordde niet aan de (te) ho ge verwachtingen. Hij kwam onge veer één minuut later binnen dan winnaar Perez en bereikte met die prestatie de zestiende ppaats. D.E UITSLAG: 1. Rafael Angel Perez (Costa Rica), 23 minuten en 58 seconden; 2. Rafael Tadeu Palomares (México): 3. Detlef Uhlemann (West-Duitsland)4. Jalro Correa (Co lumbia) 5. Leon Schots (België)6. Jose de Andrade da Silva (Brazilië); 7. Taplo Kantanen (Finland); 8. Gaston Roelants (België)9. Luis Hernandez (Mexico)10. Knut Tore Boro (Noorwegen); 11. Ed- mundo Warnke (Chili); 12. Eloy Rodri guez Scheleder (Brazilië); 13. Giuseppe Clndolo (Italië); 14. Wolfgang Krüger (West-Duitsland)15. Moser Albrect (Zwitserland); 16. Jos Hermens (Neder land); 17. Gerd Prachmcke (West-Dults- land); 18. Jose Maria Nunes (Brazilië); 19. Anacleto Plnto (Portugal); 20. San tiago Baron (Columbia). VOETBAL Uitslagen Schotse com petitie: Aberdeen-Dundee 40; Air- drleonlans-Motherwell 20; Arbroath- Dunfermline 1—3, Ayr United-Kilmar- nock 3—2, Celtlc-Clyde 51; Dumbar ton-Morton 00, Hearts-Hlbernlan 00; Partlck Thistle-Rangers 04, LONDEN Na Brian Foster, de bekende Britse atleet, blijkt nu ook Dave Bedford, de we reldrecordhouder op de 10.000 meter, geplaagd te worden door een ernstige blessure. Bedford heeft al vijf weken niet getraind en is door het bezoeken van een aantal dok toren alleen maar nóg radelo- zer geworden. Bedford acht de kans niet uit gesloten, dat hij met atletiek zal moeten stoppen als nie mand er in mocht slagen om zijn blessure te verhelpen. Hij zei gisteren: 'Twee doktoren hebben gezegd, dat het ln m'n hoofd zit, de derde dat het in m'n rug zit en de vierde heeft weer een andere diagnose. Ze zeggen allemaal, dat het wel weer goed komt, maar dat ge béurt maar steeds niet'. Van onze sportredactie BELGRADO Op de traditione le ranglijst van de beste tien Europese voetballanden, die werd gepubliceerd door het Joe goslavische blad 'Sport', bezet Nederland na wereldkampioen West-Duitsland de tweede plaats. In een- Europees elftal werden Suurbier, Neeskens en Cruljff opgenomen. Aan de en quête namen 66 sportjournalis ten deel. De ranglijst van de tien beste Europese voetballanden is: 1. West-Duitsland, 2. Nederland, 3. Polen, 4. Joegoslavië, 5. Zweden 6. Oost-Duitsland, 7. Engeland, 8. Schotland, 9. België, 10. Grie kenland. Het volgende Europese elftal kwam tevoorschijn: Tomaszewski (Pol), Suurbier (Ned), Breltner (Wdl), Bremher (Sch), Katalinski (Jsl), Becken- bauer (Wdl), Lato (Pol) Nees kens (Ned), Müller (Wdl) Cruljff (Ned) en Gadocha (Pol). TRANSFER-RECORD LONDEN Volgens berekenin gen van Britse voetbal-experts is 1974 in Engeland een jaar ge weest dat een maximum heeft opgeleverd waar het de transfer bedragen voor voetbalprofs be trof. In 1974 werd bijna twee maal zoveel geld door de diverse voetbalmanagers uitgegeven als in het jaar daarvóór: 11.25 mil joen pond ln 1974 tegen 5.85 miljoen pond in 1973. De top-transfer was die van Bobby Latchford die voor 350.000 pond overging van Birmingham naar Everton uit Liverpool. PETER OSGOOD SOUTHAMPTON De voorma lige Engelse ;international Peter Osgood is door zijn club South hampton op de transferlijst ge plaatst. Osgood zegt er genoeg van te hebben om bij een twee de divisieclub te voetballen, hoe wel hij destijds zélf Instemde met zijn vertrek van Chelsea naar Southampton. Osgood zegt: 'Veertien maanden geleden was ik de mldvoor van het nationale team. En wat ben ik nu? Een speler die er naar verlangt om weer aan de top te voetballen.' Henri Scholten van Zaan '69 passeert met een smash het driemansblok van tegenstander US. Tinga (rechts) dekt hem in de rug. passeerd ls ergens wel goed voor ons geweest is. Een aantal oorzaken zijn weggenomen en we groeien nu weer naar onze oude vorm'. 'Tegen de Turken zullen we er precies zo tegen aan moeten', aldus Harry Veldhuis. In tegenstelling tot de drie andere ploegen spelen de Zaandammers hun wedstrijd zondag om drie uur in de Zaanse sporthal 'De Vang'. Blokkeer speelt zaterdagavond om negen uur in de Rijswijkse sporthal Marimba. De VC Heerlen zal om zeven uur diezelfde avond in de Heerlense sporthal Kaldenborn de eerste nationaal hoog aangeslagen kwaliteiten demonstreren, terwijl Lycurgus in de Groningse Evene mentenhal om vijf uur gaat probe ren iets tegen de kracht van Ujpest Dosza te doen. Van onze verslaggever SITTARD Ger Norbart en Wim Hofman, twee handbalinter nationals die voor het Limburgse Sittardia uitkomen, zijn voor lopig uitgesloten voor het nationaal team. Het Nederlands Hand bal Verbond heeft Norbart en Hofman alsmede Sittardia meege deeld, dat bondscoach Henneberg bij zijn opbouw géén spelers kan gebruiken die alleen maar in het Nederlands team optreden als het in hun straatje of in dat van hun club, Sittardia te pas komt. KOOS HAMER Zowel Norbart als Hofman schreven vorige week af, toen het Nederlands team deelnam aan het vierlanden- toernooi. Dat ging onder het motto dat Sittardia en dus ook Norbart en Hofman verplichtingen hadden tegenover V en L uit Geleen dat in dezelfde periode een internationaal club-toernooi organiseerde. Van de kant van het Handbal Ver bond wordt' Sittardia's bewering be twist, dat de deelname aan het toer nooi van V en L al zou zijn afge sproken vóór het interlandprogram ma voor dé heren bekend was. Sjef DEN HAAG Roger de Vlaeminck, de Belgische tapwielrenner, heeft gisteren de traditionele Katerkoers totaal onbedreigd gewonnen. Halver wege het parkoers van 24 kilometer (twaalf ronden) ging De Vlaeminck alleen weg uit het peloton om zijn voorsprong vervolgens gestaag uit te breiden. Aan de finish had hij één minuut voorsprong op de gebroeders Scheffer, van wie Gerrit de tweede plaats opeiste. Het Zuidhollandse kampioenschap werd veroverd door Gerard Looyen- stein uit Noordwijkerhout, die als veertiende over de eindstreep kwam. Vankan, voorzitter van de Commis sie Wedstrijdwezen, zei gisteravond: 'Het vierlandentoernooi stond al veel eerder vast dan het toernooi van V en L. Wij als Handbal Verbond wil len niet langer aangewezen zijn op de willekeur van een club, als het nationaal team ter sprake komt. Dat wil niet zeggen, dat de deur voor heel Sittardia nu gesloten ls'. Binnenkort volgt er een gesprek tus sen het Handbal Verbond en het be stuur van Sittardia. BREMERHAVEN De Nederlandse basketbalploeg is op de derde plaats geëindigd bij het internationaal basketbaltoernooi te Bremerhaven ln West-Duitsland. De ploeg won de wedstrijd om de derde en vierde plaats met 88—84 (rust 49—44) van de US All Stars. US, dat bestaat uit Amerikanen die in de Westduitse liga spelen, had lange tijd de leiding, maar in de 37ste minuut gaf Cramer de Neder landse ploeg een voorsprong (7574). Hierna moesten de Amerikanen Mur ray en Curran wegens vijf persoon lijke fouten het veld verlaten. De Nederlanders profiteerden hiervan en gaven de wedstrijd niet meer uit handen. Topscorers van de Nederlandse ploeg waren: Akerboom 22, Cramer 16 en Van Vliet 11. Bij de Amerikanen scoorden Romeo 26 en Abdel Mansour 20 het meest. Van onze sportredaktie MELBOURNE Na afloop van de finale om de open Australische tennistitel voor heren heeft de verliezende Amerikaanse Jimmy Connors zich danig opgewonden over een insinuerende vraag van een persvertegenwoordiger, als zou Connors zijn eerste positie op de wereldranglijst prompt zijn kwijtgeraakt. Connors bestempelde zijn nederlaag tegen winnaar John Newcombe als een gebeurtenis die niets afdoet aan het feit dat hij in 1974 de nummer één van de tennissport is geweest. Rafael Perez evenzo verrassend als uitgeputte winnaar - Connors zei: 'Ik was de beste in 1974. Laat iedereen maar proberen om me dat in dit jaar na te doen. Iedereen accepteert me als de beste omdat Ik 98 van de 104 wedstrij den heb gewonnen. Mag ik dan misschien een keer verliezen ook?' ENTHOUSIASME Connors verloor overigens in een finale die alles bood wat tennis zou moeten omvatten. Zowel Newcombe als zijn tegenstander kwamen tot voortreffelijke rallyes, tot enthousi asme van het Australische publiek. Newcombe veroverde zijn tweede open Australische tennistitel met de cijfers: 7-5, 3-6, 6-4, 7-6. Na afloop toonden beide tennissers zich zeer tevreden met het bereikte niveau van de finale. Newcombe prees Connors als 'een echte klasse-speler', terwijl Connors op zijn beurt opvallend veel waar dering toonde voor zijn winnende tegenstander. Pas toen Connors wat kritisch werd benaderd en zijn po sitie op de wereldranglijst ter spra ke kwam, wond de Amerikaan zich hevig op, om tenslotte de discussie op een voor een verliezer nogal eigenwijs toontje te beëindigen. 'Voorlopig ben ik de beste', zei hij. 'Wie dat veranderen wil, zal iets moeten laten zien'. Evonne Goolagong won de finale bij (ie dames. Zij versloeg de Tsje- chiche Martine Navratllova met de cijfets 6-3 en 6-2. Jimmy Connors eigenwijs toontje

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13