TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 JANUARI 1975 DE BULLDOZER SCHUIFT MAAR VERDER De meest geijkte methoden om een protest tot uitdrukking te brengen zijn de spandoe ken, de muurteksten, de pamfletten en de harde acties. Het wordt echter een steeds meer voorkomend verschijnsel om in crea tieve uitingsvormen kritiek te spuien op toestanden in de samenleving. Zo tekende de Amsterdamse Nieuwmarktbewoner Bob Smit van Outvorst enkele maanden geleden op iridringende wijze de schoonheid en het verval van zijn omgeving in Amsterdam, die met sloop (voor metro-werkzaamheden) be dreigd werd: een protest per tekening. De Zwitser Jörg MtlUer ging op een soortgelijke manier te werk. ai moet zijn onderwerp van protest in een veel groter kader geplaatst wor den: onder het motto 'De bulldozer schuift verder' of 'De verandering van het landschap' maakte hij zeven prenten. Afbeeldingen die met een tussenpose van ruim drie jaar steeds op dezelfde plek werden vervaardigd. Plaats van handeling is het dorpje Güllen dat Müller eerst in het jaar 1953 heeft uitgetekend: een verrukkelijk, dromerig plaatje met een wijds landschap, pittoreske huizen en de weemoedig makende rust en ruimte, die anno 1974 haast onwerkelijk aandoet. Müller signaleert op zijn eerste tekening spelende kinderen, grazende koeien, een kerktoren en een hoog stationsge bouw, die de contouren van Güllen bepalen, een vogel in de lucht, een dribbelende poes en centraal in het beeld een bloeiefide boom, waarin een specht zich te goed doet aan de stam. Maar het landschap verandert per volgende te kening. Vanzelfsprekend: verandering is niet tegen te houden, moet ook niet tegengehouden worden. Je kunt je echter wel afvragen als je de volgende prenten van Müller ziet of die vooruitgang (want zo noemen we de verander ingen) nu wel zo geweldig is. Er moet een heleboel voor worden opgegeven: het groene landschap wordt steeds verder teruggedrongen Hierboven: drie van de zeven prenten. Van boven naar beneden de toestand in mei 1953, april 1966 en oktober 1972. door Haro Hielkema ten gunste van steen en beton; de schilderach tige huizen worden het slachtoffer van de bull dozer: waar eens (1953) een jochie zijn hand in het water van een beekje stak om te voelen wat daarin ailemaal leeft en beweegt, staat nu een school, waar de kinderen van muurplaten de dierenwereld moeten leren kennen; op bijna alle tekeningen is het jaargetijde te herkennen, op de laatste (de wereld van asfalt en voort snellende auto's) is dat niet meer mogelijk. De veranderingen naar een moderne maat schappij keihard, zoals blijkt uit de grote Ford, die het kleine volks wagentje met zijn kopkampen naar de kant dwingt maken de kijker bedroefd, al is de laatste prent op zichzelf staand beslist geen uiting van wancultuur. Maar als afsluiting in de serie laat Müller wel zien met welke verdwaasde gedachten over die zoge naamde 'vooruitgang' we eigenlijk bezig zijn. Jan Terlouw, fractievoorzitter van D'66 in de Tweede Kamer 'en schrijver van diverse kinder boeken, verzorgde de begeleidende tekst aan de binnenkant van de fraai geïllustreerde hoes. Ook hij toont zijn droefheid bij het zien van Müllers werk. Ziet dat de poes, die alle prenten overleefd heeft, op de laatste afbeelding over de snelweg moet rennen voor haar leven. Als ze de overkant haalt, zal zij zich echter opgejaagd blijven voelen 'door de grote katers met de explosiemotor'. De boom met zijn vogels heeft het al moeten afleggen. Grappige noot in de steeds treuriger wordende reeks is dat eigenlijk alleen het kerkgebouw de voortgang van de bulldozer heeft weten te ont lopen. Het is echter alleen de vraag of het godshuis ook een volgende prent zal overleven. Omgekeerde volgorde Jan Terlouw in zijn slotregels: 'Er is wel iets aan te doen om niet triest te worden bij het kijken. Mijn kinderen hebben me daar op gewe zen. Zij bekijken de prenten in omgekeerde volgorde en fluiten daarbij het hoogste lied'. Müllers protest is boeiend én kunstzinnig. Zijn zeven prenten zeggen meer dan zeven lezingen over milieubeheer en milieuvervuiling. Nadere bestudering brengt steeds weer nieuwe feitjes aan het licht. De omgekeerde volgorde van kijken, zoals de kinderen van Terlouw doen, bezorgt een brok heimwee naar het verleden. De 17.50 (tot 1 januari 1975), die de verzame ling kost, is voor particulieren niet duur, omdat de zeven prenten gemakkelijk als wanddecoratie kunnen dienen. Daarnaast is 'De bulldozer schuift verder' een bijzonder praktische en aan trekkelijke hulp voor leerkrachten van lagere en middelbare scholen om een discussie op gang te brengen over de veranderingen in de samenle ving: een dosis onderwijsmateriaal, die op de leerlingen vast aanstekelijk zal werken. 'DE BULLDOZER SCHUIFT VERDER' of 'De verandering van het landschap' door Jörg Müller met Nederlandse tekst van Jan Terlouw. Uitgeverij Heuff. Nieuwkoop. Prijs: 17,50, na 1 januari 1975 22,50. «*a ft ifotfl M «ft» JU «ilimh'ïWfl ti* Einkaufs7ff,nrum Z" 1 BOWUWKTTi !H.' -ij-T K- 5| a&gMÉÊbii -

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12