Meer mensen kwamen om het leven door geweld dichtbij Commentaar Daders in aantal gevallen nog niet gegrepen )oopbewijs ^[ftellen Jpenbare adviezen an onderwijsraad Vijfling in Jeruzalem het weer - onder redactie van loessmil geloof niet alles volgend jaar oliebol drugmuis testen ^tOUW 'KWARTET DINSDAG 31 DECEMBER 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR •t is niet juist racistisch en princi- 5cl anti-semietisme te zoeken achter voorwaarden, die een Arabisch 11 "pd als Irak stelt aan toekomstige izigers naar dat land. namelijk om n doopbewijs te tonen. rd et doopbewijs dient dan wel om vast stellen dat het hier om niet-joden at (en om onze joodse landgenoten weren), maar daarbij moeten wij :h ook overwegen dat deze maatre- vooral bedoeld is als een veilig- idsmaatregel van een land dat in rlog is met Israël de Joodse lat, die principieel een claim legt op e Joden in de hele wereld, ouwens om nog even bij de aktische overwegingen te blijven: Is- •1 zelf zal niet anders handelen met voorbeeld een Amerikaan van Pa- tijnsp afkomst. In de oorlogssituatie het Midden-Oosten zal voor de aëlische regering het Palestijn-zijn n zo'n toekomstige reiziger zwaar- wegen dan zijn Amerikaanse nati- aliteit. recht echter heeft het synode-mo- raraen van de hervormde kerk een vies laten uitgaan om aan reizigers ar Arabische landen geen doopbe- in. zen meer af te geven. In deze litieke kwestie hoeft de kerk niet af wegen waar de praktische argumen- i overgaan in principiële. :t mag aan geen twijfel onderhevig a: het lid-zijn van de Kerk van iristus mag nooit gebruikt worden een controlemiddel voor het berei- __>n van welk politiek doel dan ook. ;t ligt in de roeping van de kerk :rgisch te zijn voor allen die het Ise volk te na komen. Het is dan te hopen dat alle leden van de td van Kerken dit advies van het lode-moderamen van de hervormde •k overnemen. wat de Nederlandse regering be- de|ft: misschien ligt er een taak voor ambassadeurs in de Arabische dejofdsteden om de regeringen daar uit ile leggen, dat deze praktisch bedoelde tregel ook nog geen praktisch ef- :t heeft. Er zijn ook gedoopte Jo- n_fa, net zoals er niet-gedoopte niet- latlden in ons land rondlopen. lf| innen wij aan het einde van dit wel rerfe natte jaar 1974 nog blij zijn? als wij denken aan de volken enp Griekenland en Portugal van wie druk van de dictatuur werd wegge- injnien, waardoor ook de vrijheid in ;r-l zicht kwam voor de volken van als wij denken aan Chili of gdh aantal Oosteuropese landen, waar ,0"|jheid van drukpers en vergaderen slechts twee zeer elementaire inselijke rechten te noemen) ondenk- lar zijn en het leven dus vaak Idragelijk is. als wij denken aan de bewoners ;enji de Verenigde Staten van Ameri- ie-l die nu weer een onbezoedeld incident hebben, al heeft hij nog?) bewezen een hoogvlieger te zijn. als wij* denken aan onze ;erf3.000 landgenoten die dit jaar als enjbruikbaar materiaal aan de kant gezet of dat gevoel zelf al langer één jaar hebben. ïg_ als wij beseffen dat dit wat ientemde extra-parlementaire (en soms ielk wel eigengereide) kabinet er mede ^□geslaagd is de altijd toch nog te A_jge inflatie lager te houden dan ;e-T in de andere rijke landen: West- idaitsland zoals gewoonlijk uitgezon- 'b"W. jje als wij erkennen dat de olie- :en|sis van ons vrijwel niets heeft ge- itlwd en dat wij er maar weer rustig te snel!) met onze status-auto's los rijden, ngl— als wij zouden willen uitspreken wij geen enkel maar dan ook geen ;el recht bezitten om meer 'eisen' te Jen dan de berooiden, en verdruk- ^.ji op deze aarde. Eerst als wij uit bescheidenheid gaan leven, kan er het einde van dit toch wel erg gipste jaar nog reden tot vreugde zijn. dei pN HAAG De adviezen van de (derwijsraad zullen voortaan {enbaar zijn. Dit heeft minister n Kemenade besloten. jt nog toe waren de adviezen van raad in principe vertrouwelijk, leen in bijzondere gevallen werd i advies gepubliceerd. De raad ft zelf aangedrongen op grotere inbaarheid. De onderwijsraad is gezelschap van ongeveer 75 le- die benoemd worden op grond hun deskundigheid en niet om- ze een bepaald belang verte- iwoordigen. De raad is ingedeeld zeven afdelingen, voor elke fdgroep van onderwijssoorten Van een verslaggever AMSTERDAM Hoewel het jaar 1974 statistisch nog 'verwerkt' moet worden (en daarmee kan heel wat tijd heengaan) is het wel zeker dat dit jaar weer meer mensen door geweld het leven verlo ren hebben en dat bij roofovervallen steeds meer bruut geweld ge bruikt wordt. Uit voorlopige berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek blijkt dat de criminaliteit dit jaar in ons land met ongeveer vijf tien procent toegenomen is. Een toeneming vertoonde vooral het aantal agressieve misdrijven (die stegen van 2.6 naar 2.8 per duizend inwoners het totale aantal ter kennis van de politie gekomen mis drijven steeg van 28.9 per duizend inwoners in 1973 tot 32,5 per dui zend inwoners In 1974). Uit een telling van de berichten over geweldsmisdrijven die het Al gemeen Nederlands Persbureau dit jaar heeft gepubliceerd, kan afge leid worden dat het totale aantal ongeveer gelijk is aan dat van het vorige jaar, maar wel blijkt de mis daad harder geworden te zijn: het aantal mensen dat door toedoen van een ander het leven verloor bedroeg (de verkeersongevallen niet meegerekend) in 1974 onge veer 120, tegen honderd in 1973 en ongeveer eenzelfde aantal in 1972. In het begin van het jaar zei de commissaris van politie te Utrecht al: 'De minister van justitie mag dan van mening zijn dat het met de criminaliteit in Nederland nogal meevalt, de mensen die dagelijks te maken hebben met de handhaving van orde en rust maken zich daaro ver juist ernstig zorgen'. In de loop van dit jaar heeft de overheid verscheidene maatregelen genomen om de misdaad beter te kunnen bestrijden: meer personeel voor rijks- en gemeentepolitie, ver betering van de schiet- en andere opleidingen, meer samenwerking tussen opsporingsinstanties, verbe tering van het materiaal, opening van een nieuwe opleidingsschool voor de rijkspolitie (in Harlingen per 1 januari), de aanschaf van helikopters en de instelling van een landelijk rechercheteam voor zware misdadigheid. De politiebonden hadden om deze maatregelen gevraagd. Zij hadden (naar aanleiding van de dood van twee jonge agenten in Beetster- zwaag en de verwonding van een marechaussee in de hoofdstad) aan de regering geschreven: "De veilig heid van de Nederlandse politie ambtenaar is in het geding'. Bij zijn afscheid als hoofd van de Utrechtse politie zei oud-burge meester H. G. I. baron van Tuyll van Serooskerken: 'Door de stij gende criminaliteit is het de politie onmogelijk al haar taken te vervul len'. Ook het afgelopen jaar werd een aantal geweldsmisdrijven gepleegd, waarvan de daders nog niet gegre pen zijn. Daartegenover stond dat de in 1973 gepleegde moord op Cora Mantel opgelost werd: de man die in augustus in Nieuwveen de 44-jarige verpleegkundige Aaltje van der Plaat met een mes om bracht bekende later ook Cora Mantel te hebben gedood. Ook een moord uit 1971 werd opgelost: de Amsterdamse tijdschriftenbezorger die de moord op Helene Isaac (10) bekende, gaf later toe drie jaar geleden ook Basje Bloemena te hebben gedood. Bekende gewelds misdrijven van dit jaar waren ver der onder meer: het ontvoeren en doden van de vijfjarige Carollen Pessers uit Waalre door een negen tienjarige jongeman en de (onop geloste) moord op de 64-jarige bankloper Jacob Kodde uit Rotter dam, die in november met zeven tigduizend gulden op weg ging en vermoord in Zuid-Beveland gevon den w.erd. Onvindbaar zijn nog de daders van de moord op de vijf tienjarige Wil Vervat in Rotterdam, van die op de 35-jarige Haagse slager Van Velzen. de 62-jarige Amsterdamse hotelportier N. Hol uit Amsterdam, de 45-jarige Jour nalist F. Vaz Diaz uit Hilversum, de 37-jarige A. Borghouts uit Eindho ven en de 39-jarige J. J. van Nobe- len uit Rijswijk. Uit (uiteraard ook maar voorlopi ge) tellingen van de roofovervallen Arrestaties voor drugs: driehonderd Van een verslaggever AMSTERDAM Uit een voor lopige telling van berichten over aanhoudingen in verband met drugsmokkel of drughan del blijkt dat dit jaar ongeveer driehonderd personen om deze reden zijn aangehouden, van wie 170 vreemdelingen. In 1973 waren die cijfers: 260 en 150. Er zou ongeveer twintigduizend kilogram 'soft' drugs (hasjiesj, marihuana) zijn achterhaald en zestig kilo 'hard' drugs (vooral heroïne en opium). In 1973 waren die hoeveelheden resp. tienduizend en 110 kilo gram. Hoe groot de hoeveelheid drugs is die tussen de vingers van de politie doorglipt kan niemand zeggen. Wel constate- .ren de deskundigen een toene mende handel in en een stij gend gebruik van heroïne. Een bekend voorval in 1974 was de beschieting en het zinken van de hasjkotter Lammie. Elf mensen werden in verband met deze zaak veroordeeld. Ds Israëlische mevrouw To va Medina (31) heeft na een kinderloos huwelijk een vijfling gekregen. De drie jongens en twee meisjes maken het redelijk wel. Op de foto links de vader Mosje Medina bij het bed van zijn vrouw. die door het ANP gemeld werden, blijkt dat het totaal daarvan is toegenomen van 300 in 1973 tot 350 dit jaar. De buit bij deze overvallen zou ruim vijfmiljoen gulden bedra gen hebben, éénmiljoen meer dan in 1973. Dit jaar heeft enkele uitschieters te zien gegeven (bedragen van een ton of meer), maar over het geheel genomen moeten de rovers er reke ning mee houden, dat zij zich in de meeste gevallen met een geringere buit tevreden moeten stellen. Ban ken en (hulp)postkantoren worden in toenemende mate voorzien van een beveiligingsinstallatie. Toch werden nog dikwijls forse bedragen weggesleept bij banken in Eindho ven (130.000 gulden). Roosendaal (125.000 gulden)', Deventer (130.000) en Oisterwijk (130.000). Een topper was de overval op een geldauto in Venlo. waarbij 625.000 gulden zou zijn verdwenen. Ook maakten rovers enkele malen een buit die de moeite van het risico waard was bij kantoren van de Amsterdamse gemeentegiro (125.000 en 100.000 gulden), maar meer en meer verleggen overvallers die belust zijn op rijke buit hun werkterrein naar juweliers en an dere particulieren. In Den Haag werd bij een juwelier voor 200.000 gulden geroofd, in Amsterdam voor 'enkele tonnen' buiten beschou wing gelaten de overvallen op Ju weliers die minder dan een ton opleverden. De plaatsen waar in het afgelopen jaar grote sommen gelds van eige naar verwisselden, waren voorts: een Chinees gokhuis in Amsterdam, waar vijf Chinezen 234.000 gulden roofden en de woning van een Chi- nees restauranthouder in 'de hoofd stad (135.000 gulden). De overvallers blijken steeds dries ter op te treden. Een overval zon der dreigen met vuurwapens is een hoge uitzondering geworden. Daad werkelijk geweld wordt steeds meer gebruikt: in 120 van de 350 over vallen. Meer dan eens liepen de slachtoffers ernstige of zelfs ge vaarlijke verwondingen op. Bij roofovervallen kwamen dit jaar ze ven mensen om. een aantal dat nog niet eerder is bereikt. Oude mensen Uit de berichten krijgt men steeds meer de indruk, dat oude mensen het slachtoffer worden van rovers. In 1974 werden onder meer be roofd: twee broers van 80 en 66 in Oude Pekela (mislukt), een 80-jari- ge vrouw in Gulpen, een 72-jarige vrouw in Amsterdam (buit 100 gul den, drie daders gepakt), een 97- jarige vrouw op straat in Den Bosch (zij liep een gebroken heup op), een 86-jarige vrouw in Deven ter, waardoor twee mannen elfhon derd gulden rijker werden: in Arn hem een 86-jarige vrouw, een 84- jarige man op een Haagse straat (bult 650 gulden), in Rotterdam werd een 74-jarige man In zijn huis gekneveld en vertrokken de over vallers met driehonderd gulden, in Amsterdam werd een blinde siga renwinkelier het slachtoffer van twee mannen die hem van zeven honderd gulden beroofden en ten slotte werd in de hoofdstad een 81- jarige vrouw geslagen, opgesloten en van 10.000 gulden en haar siera den beroofd. Volgens de berichten werden in 1974 voor het plegen van een roof overval gearresteerd 220 personen van wie negentig niet uit Neder land afkomstig waren (veertig pro cent). In 1973 bedroeg het percen tage niet-Nederlanders 25 procent. :ld positie van de onderwijsraad is laatste tijd in discussie gekomen •or de oprichting van de Centrale Immissie voor Overleg in Onder- flszaken (CCOO). Deze commissie Jgadert maandelijks onder voor- "Verschap van dc minister over •'.git te voeren beleid. De leden van commissie hebben zitting na- ?ïns hun achterban (rooms-katho- zefk. protestants-christelijk, neu- „jal-bij zonder en openbaar onder lijs). Naarmate dit overleg belang ijker werd. leek de positie van de 5eiL?erwi^sraad onduidelijker. De on- ^jrwijsraad heeft toen de minister .,eI]yraagd de raad tijdig in het be- ']efd te betrekken, vooral bij het rairelten van nieuwe experimenten. Onbestendig Van ome weerkundige medewerker De luchtdruk is gisteren in west Europa vervaarlijk gestegen. In het hele land werd meer dan 1040 mb bereikt, maar bij Cornwall 1046 mb. Dus toch eindelijk een weersomslag zoals sommigen dachten? Het mocht wat. De drukstijgingen gin gen immers niet van Scandinavië uit. Daar vormde zich wel een ge bied met relatief hoge barometer standen, maar dit was alleen in staat de daar aanwezige winterkou wat verder naar het zuiden (de Oostzeete transporteren, achter de kleine, boven Rusland, gearri veerde stormdepressie van 985 mb, die zondag in de DDR stormvlagen van 100 tot 140 km per uur had veroorzaakt en op de Broeken zelfs 200 km per uur. Voor ons geen kou- inval tijdens de jaarwisseling maar juist een terugkeer naar de relatief zachte oceaan stroming en. Vanuit het zuidwesten komt die lucht het continent binen langs de westelijke en noordelijke flank van het hogedrukgebied bij de Golf van Biskaje. De temperatuur zal in de komende dagen bij ons voortdurend maximumwaarden bereiken tussen 6 en 10 gr. C. Deze ontwikkeling is bevorderd door de komst van een diepe depressie bij New Foundland in het zeegebied ten zuidwesten van IJsland. Uitlopers ervan komen via de Britse eilanden op ons af en zullen in de loop van oudejaarsdag alweer regen en motregen brengen. We houden het met de jaarwisse ling dan ook niet droog. De wind neemt wat toe uit zuidwestelijke richtingen en wanneer het front gepasseerd is. zullen er na vandaag ook wel weer opklaringen komen bij een ruiming van de wind naar west of noordwest. De voor oudejaarsdag in Antwerpen aangekondigde waterstand van 6 m berust op een foutief bericht. Wel is er sprake van een spring vloed. We kunnen u nog berichten dat de temperatuur zaterdag jl. in De Bilt Weerraporten van gisteravond 7 u., maximum- en minimumtemperatu ren en neerslag van 7-19 u.: tot 13,4 gr C, Amersfoort 13.6 gr C, Eindhoven en Maastricht 14,1 gr C is opgelopen. Wat De Bilt betreft was dat een record. Nog nooit eer der kwam sedert het begin van de waarnemingen in 1848 in Utrecht de temperatuur op dit tijdstip io hoog. Het vorige record was 13.2 gr C op 30 december 1925. Tot slot nog enkele barometerstanden van gisteravond 7 uur. Bekijk ze goed zoiets komt niet al te vaak voor: Brest 1044 mb, dalend, Rostrenen in Bretagne 1045 mb. dalend. Straatsburg 1041 mb. stijgend. Ge neve 1043 mb. stijgend. In zuid- Scandinavië was het weerglas opge lopen tot 1027 1028 mb. De tem peratuur in het noordzweedse Arje- plog (430 m hoog) was om 7 uur gisteravond -30 gr na een maxi mum van -28 gr C. plaatselijk regen AN*KKNI 1240 31- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Helsinki Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis licht bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. half bew. licht bew. licht bew. regen half bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt naif bew. half bew. onbewolkt licht bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt half bew. onbewolkt sneeuwbui licht bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0.1 2 0 0 0.4 0 0 0.1 0 0 0 0.2 0 0 0 0 -4 1 7 0 11 18 OPXIARINOEN a SNEEUW BEWOLKINO *K MIN. TEN*. WINORICHTINO HOOG WATER voor dinsdag 31 december Vlissingen: 3.08-15 32: Har'.ngvlletslul- zen: 4.5317 10; Rotterdam: 5.53-18.23: Scheveningen: 4.25-16 42: IJmulden: 4.59- 17.16: Den Helder: 9.28-21.40; Harlingen: 11 45-23.47; Delfzijl: 0.58-13 31. MAOEl De mensen tiie vanavond voor radio, t.v., in de kerk of in de huiselijke kring met grote stel ligheid staan te beweren dat nie mand nog kan zeggen wat 1975 ons zal brengen, hebben onge lijk. Want één ding weten we nu al zeker: alles zal weer duurder worden - op een enkele uitzon dering na die er wel moet zijn om de bekende regel te bevesti gen. En nu de geijkte Oudejaars avond van de Goede Voorne mens nauwelijks twaalf uren meer verwijderd is, kan het daarom geen kwaad om een lijstje met bezuinigingsmaatre gelen op te stellen en zodoende het nieuwe jaar gewapend tege moet te treden. Op alle terrei nen valt wel wat te bezuinigen. De volgende tips komen uit heel West-Europa, want in meer lan den dan het onze willen ze pro beren met minder geld de maand door te komen: Als u een flinke tuin hebt, fok dan zelf varkens en kippen. Koop druiven om zelf wijn te maken, als u die tenminste wilt drinken of presenteren. Doe de boodschappen elke week een dag later; volgens Bartjes houdt u dan eens per zeven weken een hele week huishoudgeld over. Hebt u maar een paar druppel tjes citroen nodig, snij de vrucht dan niet open. maar prik er met een breinaald een gaatje in. Shampoo is voordeliger dan een scliuimbad en heeft precies het zelfde effect. Goedkoop speel goed voor hele kleintjeseen oud telefoonboek; daar spelen ze net zo graag mee als met dure autootjes. En tenslotte: vaders oude pyama doet het uitstekend als strijkplank-overtrek. Niet meteen geschikt als cadeautje, maar wel voor thuis. Na dit naar eigen inzichten Omdat de traditionele oliebol nu eenmaal al eeuwenlang een typisch Hollandse oudejaarslek- kernij is en een iets minder lekkere lekkernij met nieuwjaar, omdat dan de oudbakken .res tanten op moeten krijgen ook de mensen die in deze dagen in een KLM-toestel stappen, olie bollen aangeboden, tot en met de gezagvoerder in de cockpit. Alleen de automatische piloot wordt overgeslagen. behoefte aan te vullen lijstje iets heel anders aanbevelens waardigs voor het nieuwe jaar: neem niet alles klakkeloos aan, wat welkte overtuigende spreker u ook via radio of televisie tracht wijs te maken. Niet elke Vera wordt net zo slank als haar dochter en het is maar de vraag of elke-temperatuur-Hasj echt zoveel beter is dan al 'die andere vlekkeloos wit wassende mid deltjes. Een man is net zo jong als hij zich voelt (net als een vrouw trouwens), maar als hij opeens honger krijgt als een leeuw zal hij niet meer kunnen doen met dat veegje Nona of Blauwtouw op z'n brood. En ook al zijn duizenden mensen het er over eens dat het beste bier toch nog altijd Tantes Bier is, daar om mag u best de voorkeur ge ven aan Knol of De Drie Boef- kekers. Neem gerust een glaasje sherry van de man met de sleep, hap zo heerlijk een Teddy weg of neem wat Fiets die niet in Ve hand smelt, maar geloof vooral niet dat u zonder Oma nog maar de helft van het lekkerste vlees in huis hebt: Oma is trouwens meestal zelf het lekkerste stuk van de familie. En dan nog dit, speciaal voor de bollenbakkers van vanavond: weet je wat je allemaal frituren kan in Dynamiet? Een heleboel bollen, dat is zeker, maar niet te veel en niet te vet. Dat kan hoogst ongezond en gevaarlijk zijn. zeker in Dynamiet. Da's logisch, hè? Verslaafdheid aan marihuana is Marty, een muis in het Califor- nische San José. uiteindelijk fa taal geworden. Wegens bezit -en gebruik van marihuana plus ver nietiging van bewijsstukken is het knaagdiertje veroordeeld tot ter beschikking stelling van de wetenschap. Marty deed zich al maanden te goed aan in beslag genomen marihuana op het politiebureau van San José, waarbij hij niet schroomde tegelijk de bijbeho rende processen-verbaal aan te vreten. De politie probeerde hem te vangen met pindakaas, echte kaas en een echte muis met de verleidelijke naam Mata Hari, maar Marty bekeek al dat heer lijks niet eens. Pas toen er ma rihuana in een muizeval gelegd werd. trapte het diertje er in. Levend, maar zwaar onder in vloed van drugs, is het in een kooi naar de universiteit van Californië overgebracht, waar dr. Ronald Siegel Marty gaat bestu deren. Russen die hun boeken toch niet kopen met de -bedoeling ze te lezen, moeten voortaan maar naar de bibliotheek. Veel Russen kopen boeken, omdat de bandjes zo fris en fleurig in de boeken kast staan of omdat boeken zo in de mode zijn, maar ze lezen ze nooit. 'In de stad Novosibirsk, waar ik woon', schrijft de Sibe rische auteur Nikolai Samokhin in het blad van de Russische schrijversbond (Literatoernaja Gazeta) 'staan vooral voor de winkels die vloerbedekking of boeken verkopen, lange rijen kopers. Boeken en tapijten, alle bei artikelen die een kale Siberi sche flat helpen opvrolijken'. Hij zegt een wetenschapsman te kennen, die maar een kleine boekenkast heeft met werken die voor zijn beroep essentieel zijn, maar ook een verzamelaar die duizenden boeken in kasten heeft staan en daarvan uit sluitend de detectives en science fictionverhalen leest. Op die manier is er een ernstig tekort aan boeken ontstaan, op scholen en in winkels. Het tekart aan papier schijnt een van de oorzaken te .zijn plus het feit dat de krappe voorraad voor een be langrijk deel gebruikt wordt voor propagandawerken (waarmee de boekhandels wél vol liggen om dat niemand ze wil hebben), maar Samokhin wijt het alle maal aan de niet-lezende verza melaars. Hij stelt voor om die mensen hard aan te pakken: voordat ze een boek mogen ko pen. zouden ze eerst ter plaatse moeten worden getest op hun kennis van literatuur. Zakken ze, dan moeten ze naar de leeszaal worden doorgestuurd om het ge wenste boek te lenen. Het is toch te gek, vindt de schrijver, dat je tegenwoordig makkelijker geld van je beste vriend kunt lenen dan een boek. AKTIE In Velp maken ze zich zo ongerust over de toe stand van het Rozendaalse Veld (bekend natuurgebied boven Velp) dat er een aktiegroep ge vormd is die gaat proberen het gemotoriseerde verkeer van het Veld te werken. Op alle zandwe gen mogen nu auto's en motoren rijden, wat de rust, vogel- en wildstand natuurlijk niet bevor dert. Wie mee wil helpen dit natuurgebied te beschermen, kan een protestkaartje schrijven naar F. Duermeijer, Looierstraat 52 in Velp (Gld.) Klok Op de valreep van het oude Jaar nog even de melding van de heer Van Triest uit Deventer, die een ingebakken klok op een stenen plaat op de muur van een café aantrof. Een poosje ge leden hebben we het hier over de stilstaande klokken en horlo ges in advertenties gehad, die allemaal op tien over tien staan, maar deze Deventer klpk geeft twee over tien aan: die haalt het nieuwe jaar dus nooit. 'En lukt hel. Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7