Verjongde handbalselectie bewijst gelijk Henneberg 1974: GOED, SLECHT OF VREEMD Dambond akkoord met nieuw voorstel Ik ben overgeschakeld van de geprogrammeerde sport naar de menselijke toer' >uijff weer lummer een TROUW/KWARTET HOOFD ADVERTENTIE EXPLOITATIE VCH en Zaan'69 winnen toernooi Nederland gelijk tegen Polen ■i» —IROUW/KWARTET DINSDAG 31 DECEMBER 1974 SPORT T19/K19 (ADVERTENTIE) ran onze speciale verslaggever )OSTERBEEK Voor Heinz Henneberg (51), de bondscoach van iet Nederlands Handbal Verbond, heeft het vierlandentoernooi dat et afgelopen week-end in Oost-Nederland werd georganiseerd, oor onze begrippen een nogal opvallend succes opgeleverd. Zon- ;er de vedetten van Neerlands sterkste herenploeg-van-dit-mo- lient, Sittardia, bereikte het verjongde nationale team een alles- ins hoopgevende tweede plaats, achter winnaar Zwitserland dat i de finale ruim een halve wedstrijd in bedwang was gehouden, óén pas stortte het Nederlands team, bij gebrek aan een aantal otentiële klassespelers, vermoeid ineen. Maar wat blééf was toch elk geval de herinnering aan een voortreffelijk toernooi, waarin iet verrassend ruime cijfers was gewonnen van de nummers drie i vier, België (2213) en Luxemburg (2419) evoren had nog bondscoach Hen- eberg, van origine Oostduitser, omers al laten annonceren, dat ederland in een allesbehalve opti- ale sfeer aan de start zou ver- hljnen. De voorbereiding was ver oord door tijdrovende discussies et opstandige internationals en at al vér voor het vierlandentoer- Doi vaststond, dat was de afwezig- •id van spelers van topclub Sit- rdia, dat als trekpleister moest ngeren van een internationaal tbileum-toernooi van het Lim- irgse V. en L. Omdat in het re- LRIJS Johan Cruijff is op- euw uitgeroepen tot voetballer in het jaar. Dit is de derde keer, ant eerder in 1971 en 1973 voerde ■uijff ook de lijst van Europese jetballers aan. De verkiezing is Bt resultaat van een enquête, die arlijks wordt gehouden door het •arise voetbaltijdschrift 'France- lotball' en waaraan sportjourna- itén uit vijftien landen meedoen. weede op de ranglijst van 1974 aat 'Kaiser' Franz Beckenbauer, aanvoerder van het Westduitse itionale elftal, dat afgelopen zo- er de wereldbeker veroverde. Jo in Cruijff heeft met zijn derde irkiezlng het record van de iaanse voetballer Alfredo di Ste no gebroken, die tweemaal werd tgeroepen tot voetballer van het ar (1957 ep 1959). lijst van 1974 ziet er als volgt t: 1. Johan Cruijff (Ned) 116 inten, 2. Franz Beckenbauer Vdld) 105, 3. Kazimierz Deyna *ol) 35, 4. Paul Breitner (Wdld) 5. Johan Neeskens (Ned) 21, 6. regorz Lato (Pol) 16, 7. Gerd uller (Wdld.) 14, 8. Robert Gado- ia (Pol) 11, 9. Billy Bremner ich) 9, 10. ex aequo, Jürgen Spar- isser (Odld), Ralph Edström Iwe), Berti Vogts (Wdld) allen 4. BlIllllllllUlllllllllllllliilllllllilillillllillllilllllillIII cente verleden bovendien uitvoerig was gebleken, dat een hele serie kandidaat-internationals de juiste motivatie miste voor een optreden in het Nederlands team, leken de perspectieven uiterst beperkt en dekte Genneberg zich, niet geheel onbegrijpelijk, al vast in tegen da gende kritiek op een eventueel fa len. Achteraf, hoe makkelijk dat ook moge klinken, is de angst om in eigen land, onder een tóch al niet grote belangstelling, af te gaan, een angst zonder bodem gebleken. Nooit eerder heeft een zó jonge handbal-selectie dusdanig veel per spectief uitgestraald als juist het afgelopen week-end. Nooit eerder ook zal Henneberg zich zó sterk hebben kunnen maken, al is ook dat achteraf, tegenover de ontbre kende internationals, van wie een niet onaanzienlijk deel inwendig zou heben gegniffeld, als de oner varen selectie van Henneberg bij deze gelegenheid zou zijn wegge speeld. Henneberg heeft vanaf zijn eerste optreden als bondscoach stelselma tig geweigerd om op z'n knieën te gaan liggen voor kandidaat-inter nationals die de entourage rondom het Nederlandse team alsmaar een zijdig bleven spiegelen aan de situ atie bij de topclubs. Voor de bonds coach is het een gegeven-vooraf geweest, dat veel spelers niet lopen te popelen om voor het Nederlands team te mogen opdraven. Henne berg zegt: 'Ik zie dat vrij simpel: dat komt waarschijnlijk, doordat ik in Oost-Duitsland geboren ben. Niet de bondscoach, maar de spe lers zélf beslissen of ze in het nationaal team komen. Wie niet mee wil, die moet thuisblijven. On geacht of hij in Sittardia speelt of ergens anders. Ik voel me wel eens in een trein. Zolang de trein rolt, mag iedereen er nog inspringen. Maar als we eenmaal rijden, dan moet ik de twijfelaars eruit houden. Die heben dan tijd genoeg gehad'. Bij zijn aankomst inNederland in troduceerde Henneberg een plan tot uitbreiding van de nationale selecties, dat bij een aantal clubs niet in de smaak viel. Henneberg riep een zogenaamde A-kern in het leven (bestaande uit een vaste kern Het landelijk ochtendblad wil op korte termijn, wegens het aanvaarden van een betrekking elders van de huidige functionaris, in kontakt komen met gegadigden voor de functie van De medewerker die wij zoeken zal het volgende profiel vertonen: zijn leeftijd is ongeveer 35 tot 45 jaar heeft reeds een ruime commerciële ervaring, m.n. op het gebied van de acquisitie, zo mogelijk in een dag bladbedrijf of uitgeverij weet op een juiste wijze gebruik te maken van de gegevens op het gebied van marketing- en media- research en is vanzelfsprekend bekend met de moderne verkooptechnieken zal stimulerend/motiverend leiding kunnen geven aan een team van landelijke en regionale vertegenwoor digers, telefonische acquisitie en een secretariaat. De totale groep bestaat uit 30 personen. in staat en bereid om eventuele reorganisaties te initiëren en te begeleiden. Wij achten dit een zodanig zware functie, dat tegenover deze eisen een zeer aantrekkelijk pakket (primaire en secundaire) arbeidsvoorwaarden staat. Inlichtingen over de functie kujit u verkrijgen bij de heer ing. O. Postma, telefoon (020) - 220383. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan de perso neelsafdeling Perscombinatie, Witbautstraat 131, Amster dam, t.a.v. de heer L. F. O. Stomps. HEINZ HENNEBERG: 'De Hollander zou eigenlek het liefst alleen mee doen als hy zin heeft'. van zeven spelers en daarnaast nog eens een 'wisselploeg') en creëerde voorts een even grote B-kern, orn tot een bredere nationale top te kunnen komen. Met die nieuwe structuur heeft de bondscoach aanvankelijk enorme weerstanden opgewekt, óók bij een aantal spelers, maar itgerekend in het, afgelopen week-end heeft Hen neberg via het succes van zijn ver jongde ploeg nog eens in concreto bewezen, dat het inderdaad juist was om het aantal potentiële inter nationals zo veelvuldig mogelijk in nationaal verband te laten optre den. Henneberg zegt: 'Ik wil niet praten over het verleden, want dat vind ik de grootste fout die we hier vaak maken. Je komt er totaal niet verder mee. Je moet als bondscoach gewoon invullen wat vóór je komst ontbrak. Ik vond de selectiegroepen te klein: daarom heb ik ze uitge breid. Er was geen concurrentie, er kwamen teveel figuren die domi neerden, die onaantastbaar waren. Dat gaat er langzaam weer uit, zónder dat we ons hoeven af te zetten tegen de voorgeschiedenis. Ik heb alle clubtrainers geïnfor meerd en ik moet zeggen dat de medewerking in het algemeen voortreffelijk is'. Dat neemt niet weg, dat Heinz Henneberg in de eerste maanden van zijn bestaan als Nederlands bondscoach heeft moeten wennen aan de instelling waarmee de Ne derlandse handballers en handbal- sters hun sport plegen te bedrijven. Henneberg is bij vlagen verbijsterd door de geringe betrokkenheid met het nationaal team. 'Maar', zegt hij, 'ik heb dat ingecalculeerd. Toen ik naar het Westen kwam, heb ik eerst in West-Duitsland kunnen wennen aan de mentaliteit. Ik heb er drie jaar gewerkt als full-time trainer in dienst van de staat. Ik ben overgeschakeld van de gepro grammeerde sport naar de mense lijke toer. Dat was noodzaak. In Nederland bedrijft men sport als individu en niet als nummer. In de DDR dromen kleine kinderen al van het nationaal team: De Hollan der zou eigenlijk het liefst alleen meedoen, als-ie er zin ln heeft. Daarom laat ik m'n trein nog niet te hard gaan, hoewel ik voorop stel, dat het nationaal team in élk land het produkt hoort té zijn van alle arbeid. Wat dat betreft richt ik me op het Nederlandse voetbal. Overal in Duitsland wordt daar met hoog achting over gesproken. De hand balwereld moet zich daar vanaf nu op oriënteren'. JAN VAN DER KROON APELDOORN De nationale kam- pioensploeg VCH heeft in de da- mesgroep van het internationale volleybaltoernooi van Dinamo te Apeldoorn de eerste plaats vero verd. De Limburgse ploeg versloeg in de eindstrijd Ujpest Dosza uit Boedapest met 3-2. Het toernooi bij de heren werd gewonnen door de Nederlandse be kerhouder Zaan '69. DAVOS Het Nederlands ijshockey- team heeft in Davos zijn eerste winstpunt behaald in het toernooi om de Spengler-beker. De ploeg van coach Jastremskie veroverde een verrassend gelijk spel (33) tegen Polen, dat nog geen punt had ver speeld en met Slovan Bratislava de- grootste favoriet was voor de eind zege. Eerder verloor Nederland met 72 van Finland. Driekamp mogelijk in Nederland AMSTERDAM Het hoofdbestuur van de KNDB heeft de secretaris van de Internationale Dambond la ten weten dat men instemt met de suggestie om een match tussen Gantwarg, Koeperman en Wiersma te spelen teneinde de nieuwe we reldkampioen aan te wijzen. De KNDB heeft daarbij zijn voor keur uitgesproken deze driekamp in de periode van medio augustus tot eind november in Nederland te la ten spelen. Het hoofdbestuur hoopt dat ook de Russische damfederatie voor 31 januari gunstig zal reage ren, zodat men met de voorberei dingen voor deze match op korte termijn kan beginnen. In Amsterdam ls het Suikerdamtoemooi beëindigd. De uitslagen van de elfde en laatste ronde zijn: SmithTsjegolev O 2, GantwargKoeperman 11, Wiersma- Clerc 20. Ra ba tel—Baba Sy 0—2, HermellnkHlsard 20. Eindstand: 1. Wiersma (Ned) 18 punten. 2. Tsjegolev (SU) 15. 3. Baba Sy (Sen) en Koeperman (SU) 14. 5. Smith (VS) 11, 6. Gantwarg (SU), Drost (Ned) en Hermellnk (Ned) 10. 9. Basslrou Ba (Sen) en Clerc (Ned) 9. 11. Hlsard (Fra) 7. 12. Rabatel (Fra) 5. Meest ergroep: Schol tenGregolre 02. Nlmbl—Allar 1—1, Van der Meerendon- kLepslc 20. VarkevlsserDubois 11, KaneBronstrlng 02. Eindstand: 1. Bronstrlng (Ned) 15 punten. 2. Scholten en Varkevlsser (belden Ned) 14. 4. Allar (Sur) 10. 5. Dubois (Fra) en Nlmbl (Fra), Haby Kane (Sen) 9. 8. Gregolre (Fra) 8. 9. Van den Meerendonk (Ned) 6. 10. Lepsic (Joe) 0. Bernard Robilaard, de 16-jarlge Haltlaan. heeft beslag gelegd op de wereldtitel bij de Jeugd. In de negende en laatste ron de, die hij Inging met een punt voor sprong, won hij van Jouvert en stelde daarmee de wereldtitel veilig. De uitsla gen zijn: MartensHofstee 02, Jan sen—Leter 2—0, StanekBoezlnsky 02. AhelBronsteln 11, JouvertRoblllard 0—2. Eindstand: 1. Roblllard (Haiti) 15 punten, 2. Boezlnsky (SU) en Jansen (Ned) 14. 4. Hofstee (Ned) 12. 5. Jouvert (Fra) 11, 6. Lctcr (Sur) 9. 7. Bronsteln (Israël) 5. 8. Stanek (TsJ) 4, 9. Martens (Bel) 3. 10. Ahel (Joe) 3. Uitslagen wereldkampioenschap dames: Wlnnaarsgroep: MlkhallovskajaGraas 11. SpasskajaNleuwenhulzen 20. Eindstand: 1. Mlkhallovskaja (SU) 16 punten, 2. Spasskaja (SU) 14, 3. Graas (Ned) 13. 4. Nleuwenhulzen (Ned) 12. Verllezersgroep: ClaesBarras 11. Mu- nltzNlzlc 20. Eindstand: 1. Barras (Fra) 12 punten. 2. Claes (Bel) 6. 3. Munitz (Fra) 5, 4. Nlzlc (Joe) 2. IlillllillllllillU llllllllllllill lillllllllllllllllilllllllillilllllliriiillllllllllUllilllllilllllllli llllliilllliillliililllilliliilllllllllllllllllUlllllllllllilllllliilliilllllllWljlüllll januari tiderlands elftal zesde op Europese ranglijst ck Schneider: 'Voetballerij mag geen compu- lr zijn' Van der Kuylen ligt niet wakker van iranje Loting wereldkampioenschap niet hgunstig Oranje krijgt teammanager WI- O wacht slechts ontluisterend einde Michels npervisor 'Blauwdruk' WK zonder duidelijk- eid Solidariteit ontbreekt bij voetbaltrainers - Tom Okker uitgeschakeld NAC in finan- iële zorgen Ajax wint Supercup NAC- |>elers: geen angst over salaris Duitsland reest confrontatie voetbal-politiek WON lakt beleid van bestuur betaald voetbal (eunissen weg bij Den Haag Bondscoach op ezoek bij supervisor Barcelona maakt leeskens dol Strenge instructies voor arbiters Hi Barcelona heeft geen interesse in feeskens. maart Wielrenners vragen maatregelen tegen Vissers Kamervragen over gedrag Vissers Cor van der Gijp weg bij Veendam Contract Fadrhonc wordt niet verlengd Barcelona voorzitter Montal: Neeskens komt Cees Molenaar assis tent in Duitsland? Michels houdt selectie voor zich Gemeente steunt FC Groningen Publikaties over problemen bij Ajax ongegrond Knobel voelt zich gepakt door de pers Elf procent ziet Nederland als wereldkampioen Michels niet tevreden met voorbereiding Tom Okker uitgeschakeld Oranje: trieste 1-1 tegen Oostenrijk Piet de Visser weg bij De Graaf schap. april Oranje Nog geen uitspraak in zaak-Neeskens Tom Okker uitgeschakeld Wageningen promoveert Michels: wikken en wegen WK-organisatie vertrouwt veiligheidsmaatrege len Arie van Gemert goed voorbereid Zagallo: 'In wereldtoernooi nog nooit verloren' Neeskens mag weg bij Ajax West-Duits- land bij trainers favoriet Chileen Caszel krijgt rode kaart Oranje van outsider tot favoriet Tom Okker uitgeschakeld Doping bij Haïti Rep naar Anderlecht? Oranje stuit op Zweedse muur Johnny Rep blijft toch bij Ajax Neeskens tekent bij Barcelona Jan Jongbloed rond met Ajax Oranje tweede ronde Okker door eerste ronde Broertjes Van de Kerkhof teleurgesteld Oran je-show duurt voort Kritische journalist in water gegooid Tour-ploeg zonder illusies Rob Rensenbrink: 'Ik zal blij zijn, wanneer ik weer naar huis mag'. verliezer Recordverbeteringen Enith Brigita René Notten naar Ajax. augustus Israel akkoord met Excelsior Tachtig procent topsporters is psychopaat Roemenië roept Kovacs terug FC Dordrecht bedwingt Arsenal Edström naar Espanol? Kovacs mag blijven Hans Vultink behoudt wereldtitel 47/2 Espanol wil Lex Schoenmaker Tom Okker uitgeschakeld Van Hanegem mag niet naar Nice Eerste tennistiel Loek Sanders Wereldtitel achtervolging Roy Schuiten Cees Stam wereldkampioen bij prof-stayers Henk van Kessel wereldkampioen 50 cc Knobel presenteert zich als bondscoach Notten mag niet naar Ajax. november Evert Mur: 'Collegialiteit onder trainers bestaat niet' Tom Okker uitgeschakeld Havelange: 'Argentinië moet een kaas hebben' Barcelona vloert Feyenoord Positie Coerver ter discussie Twente, PSV, FC Amsterdam en Ajax EC- ronde verder FIFA blijft twijfelen aan Argen tinië Rode kaart voor Hans Bres Rust terug bij Feyenoord Gouden handdruk Piet Keizer Knobel kiest tegen Italië WK-opstcl- ling HZC/De Robben in finale Europa Cup waterpolo Nederland verslaat Italië Henk Wullems: 'Emotioneel leef ik op een vulkaan' Karpov uitdager Fischer IJsselmeervogels rea geert emoties af Jan Mulder: 'Ik wil geen zakelijke prof worden' Okker wil rust houden Hans Kraay: 'Notten komt nu niet' Van Praag: 'Johan Cruijff komt terug' NAC ont slaat Wullems. Go Ahead stoot Ajax van voetstuk Jan Rab naar FC Utrecht De Visser trainer bij NEC Tom Okker uitgeschakeld Conflict tussen Knobel en Rep Barcelona na 14 jaar weer kampioen Fortuna VI. keert terug naar de amateurs Ajax ontslaat Knobel Ajax is na nieuw verlies alles kwijt Neeskens wil van contract inet Ajax af Vissers komt er met een berisping genadig af Puskas naar Ajax? Nog meer problemen voor Michels Joop Cas- tenmiller naar Telstar Michels maakt top- veertig bekend. mei februari fitesse raakt in moeilijkheden Uruguay met ppspelers op WK Ajacieden bedanken voor Oranje Publiek moet Oranje betalen Van kanten geen assistent van Michels Ajax ipelers krijgen meer inzicht in problemen loegoslavië via Spanje naar WK Michels: Titel van Barcelona is belangrijker Roffel Issistent Michels Barcelona mikt ook op lohan Neeskens Arie Haan praat met Real Madrid Tom Okker uitgeschakeld Otto Roffel geen assistent van Michels Glorieus tfscheid van Atje Ton Vissers is weer bezig. PSV wint KNVB-beker Alf Ramsey ontslagen Van der Kuylen: liever geen Oranje Leen Barth naar Ajax Feyenoord terecht kampioen Van der Hart mogelijk naar Standard Luik Ajax wil Kraay Tom Okker uitgeschakeld NAC knokt zich veilig Betaald voetbal in Vlaardingen blijft Kraay: Eerste doel is toppositie heroveren Leen Barth afgekeurd Bayern München wint Europa Cup Jan van Beveren klaar voor WK Gerrie Mühren niet naar WK Hulshoff ook niet naar WK Van Beveren valt ook af Oranje krijgt gestalte Mulder en Brokamp vallen uit de boot Orga nisatie KNVB moddert verder richting WK Van Daele valt af Feyenoord wint UEFA Cup. september Willy Brokamp naar Ajax Organisatie rond Nederlands elftal in Zweden veranderd Oran je maakt faam waar Panathinaikos ontslaat Puskas Notten: 'Ik blijf gewoon op Ajax hopen' Hermens en Scharn dicht bij medail les Europese atletiekstrijd WON contra Vitesse-trainer Bulatovic Rode kaart voor PSV'er Peter Kemper Koeweit stoot Israël uit voetbalbond Helmond Sport ontslaat René van Eek PSV'ers blijven buiten Oranje selectie Pim van Dord: 'Misschien moet ik wel meer schoppen' Tom Okker uitgeschakeld Oranje stelt teleur tegen Finnen Cruijff en Neeskens niet in interland tegen Zwitsers Twente woedend op Arie van Gemert. december oktober 'Geen, betere arbiter dan de Nederlandse' Atje Keulen denkt aan coine-back Afscheid Atje Keulen definitief NAC Vreest advies Raad betaald voetbal Kraay tekent voorlopig niet bij Ajax uit de UEFA Cup, FC Twente en FC Amsterdam ronde verder Nederland en België kandidaat WK'78 Ontslag Wullems definitief NAC: Voor 15 januari A-trainer Notten naar Ajax Havelange: WK'78 in Argentinië Amsterdams toernooi (700-jarig bestaan) zonder Ajax Frans Derks: 'Nooit meer Feyenoord?' Rijvers ageert tegen spelverruwing René van de Kerkhof bedreigd Oud-international Kees Kuijs 'papieren trainer' van NAC Argentinië bouwt twee stadions Ajax: Erger kan het niet Zaterdagvoetbal wint aan prestige Hans van Helden ernstig geblesseerd Tom Okker uitgerust aan de start. juli juni Sterrenloos Oranje kwetsbaar Johann Cruijff: 'Finale West-Duitsland-Italië' Povere generale Oranje nog een punt van finale Karstens te laat bij dopingcontrole Gerbcn Karstens in gele trui Tom Okker uitgeschakeld Espanol aast op Suur'bier Oranje in finale Ajax koopt Jan Peters Jan, Wim. Wim (Theo), Arie. Ruud. Wim. Willem. Johan, Johnny. Johan. Rob (René) verliezen finale Veel sympathie voor Oranje Jan Peters bij Ajax afgekeurd Jongbloed blijft bij FC Amsterdam Betaald voetbal in Vlaardingen blijft Kessler naar Hertha BSC Merckx wint Tour, wielersport Jan Peters blijft bij NEC Karstens wint Tours- Parijs Van Hanegem weigert met Feyenoord mee te gaan naar Noord-Ierland .Alle Neder landse clubs overleven eerste ronde Europese voetbaltoernooien Karstens is zege kwijt Knobel negeert PSV'ers Schuiten wint Grand Prix des Nations Bulatovic mag Vitesse trai nen Feyenoord nog steeds interesse in Jan Peters Pover Oranje wint van Zwitserland Tom Okker uitgeschakeld Stuy wil weg Voorlopig geen vriendschappelijke interlands meer Jan Peters: drie jaar bij Feyenoord Hulshoff na jaar terug in hoofdmacht Ajax Feyenoord blijft tegen Barcelona in modder steken Ajax wil van Keizer af Muhammed All weer de grootste. miiitiiiiiii itiiiiiiitninitiii Rtmwiiiitiiw IffflilllllllllHI

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19