Zij die in '74 overleden Het gaat slecht met boer en middenstand welzijns- en vormingswerk I Het doet er niet veel toe welk kabinet er is Het Bestuur van de Stichting Huize Avondrood roept sollicitanten op voor de functie van DIRECTEUR/DIRECTRICE Sollicitaties binnen een week zo spoedig mogelijk aan het Bestuur van genoemde Stichting, p/a Mevr. H. DE JONG-REE, Burg. Eschauzier- straat 8, West-Terschelling. Het Bestuur van het Nederlands Genootschap tot Opleiding van Leraren voor het Beroepsonderwijs DIRECTEUR Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de huidige directeur. CHR. LAVOOIJ, adres school: Korte Ouderkerkerdijk 5, Amsterdam (tel. school 020-920908, tel. privé 020-431154). TROUW /KWARTET DINSDAG 31 DECEMBER 1974 BINNENLAND T18/K18L door Willem Breedveld DEN HAAG Ondernemers hebben volgens de gangbare opvatting weinig reden tot klagen. Wanneer je hun positie vergelijkt met werknemers lijkt hun boterham beter belegd, zijn ze hun eigen baas en zo hun bedrijf al failliet gaat dan kunnen ze altijd nog besluiten om net als ieder een als werknemer de kost te verdienen. Binnenland Jan 11: Johannes Boogaard (83), verzetsstrijder Febr 11: Cees de Lange (60), con ferencier Febr 15: Willem van Laar (88). di rigent en organist Febr 20: A. Mazure (59), schepper van Dick Bos Maart 1: Mees Toxopeus (87), redder Maart 4: Mr. A. H. van de Veen (64). oud directeur NCRV Maart 9: Wim Sonneveld (56), ca baretier Winl Sonneveld Maart 12: Willem van Leusden (87), graficus en schilder Maart 18: J. W. Ooms (60), schrij ver Maart 28: Prof. J. Goudrlaan (80), oud-president-directeur NS April 1: Dr. L. J. Rogier (79). his toricus April 2: S. de Vries jr. (80). hoor spelregisseur April 2: W. L.> M. van Leeuwen (78). letterkundige April 8: W. M. Dudok (89), archi tect April 10: C. A. Bakker (62), oud bestuurslid CNV April 16: Dr. J. W. Beerekarap (56), lid Eerste Kamer (CHU) April 24: Loesje Hamel (35), man nequin. cabarettière Mei 17: dr. A. Sunier (87), oud directeur van Artis Mei 24: Aaf Bouber (88). toneel speelster Mei 30: W. Mensink (63). Gedepu teerde Noordholland (PvdA) Juni 7: W. G. Tlbben (59), voor zitter Pro Rege Juni 17: Pater Henrl de Greeve (81). stichter Bond zonder Naam Juli 5: Frits Diepen (58), commis saris Fokker-VWF Juli 10: Sonla Gaskell (70), direc trice nationaal ballet Juli 17: Jacques Schutte (66), pia nist Juli 17: Ansje Kruyt (64), zen dingsarts Juli 17: Jacq. de Smit (62), direc teur Landelijk Centrum Geref. Jeugdwerk Juli 23: Willem Hussem (74), schilder-dichter Aug 5: Herman van Velzen (72), dialectschrijver Aug 12: Goos Kamphuis (46), me dewerker NCRV Sept 30: J. Smallenbroek (65), oud-minister Okt 4: Prof. K. Ph. Bernet Kern- pers (77), musicoloog Okt 22: Prof. dr. F. J. J. Buytendijk (87), psycholoog Okt 23: Jac. S. Hoek (64). oud parlementair redacteur 'Trouw' Okt 25: dr. H. L. Oussoren (62), rector Rijnlands Lyceum Nov 2: Victor van Vriesland (82), schrijver Nov 22: Frank Martin (84), compo nist Nov 28: D. Pereboom (86), oud bestuurslid NCRV Dec 2: Joan Willems (65). oud- Tweede Kamerlid (PvdA) en oud-gedeputeerde Noord-Bra bant Victor van Vriesland Buitenland Jan 2: Willy Birgel (92). Duits acteur Jan 2: Louis Neillot (75), Frans schilder Jan 16: Josef Smrkowsky (62), Tsjechisch parlementsvoorzitter Jan 27: George Grivas (75), leider EOKA Cyprus Febr 1: Samuel Goldwyn (91), Amerikaans filmproducent Maart 12: James Lloyd, Brits kunst schilder Maart 15: Prof. dr. Attilla Szekeres (50), hoogleraar universiteit Brussel Maart 28: Irma Silzer, Zwitsers letterkundige April 2: Dorothy Fields (70), tekstdichteres V.S. April 2: Fran?oise Rosay (82), Frans actrice April 3: Georges Pompidou (62), Frans staatshoofd April 6: Richard Crossman (66), Britse Labourlelder April 9: Stephan Trochta (69), Tsjechisch kardinaal April 16: Jacques Esterel (57), Franse modekoning, zanger, componist April 19: Marcel Pagnol (79), Frans toneelschrijver en cineast April 24: Frans Jonas (74), Oosten rijks president Mei 25: Duke Ellington (75), jazz musicus D. Pereboom Mei 28: dr. Soertan Zairin Zain (61), oud-ambassadeur van In donesië in Washington, Bonn en Bern Mei 28: Silvio Moser (33), Zwitsers coureur Juni 20: Maarschalk Georgi Zjoe- kow (77), Sowjet-generaal uit W.O. II Juni 25: Michel Collin (69). tegen paus ('Clemens XV') Juni 25: Darius Milhaud (81), Frans componist Juli 1: Mevr. Alberta King (70), moeder Martin Luther King Juli 2: Juan Peron (78), president Argentinië Juli 11: Earl Warren (83), oud-op perrechter V.S. Juli 12: Per Lagerkvist (83), Zweeds auteur Juli 30: Erich Kastner (75), Duits schrijver Juli 31: Cass Elliot (33). lid Pop groep Mamas en Papas Aug 13: Christian Fouchet (63), minister onder De Gaulle Aug 24: Jacob Bronowski (66), Brits cultuurhistoricus Aug 27: Charles Lindbergh (72), piloot, vloog als eerste New York-Parijs Sept 2: Norman Kirk (51). pre mier Nieuw-Zeeland Sept 23: Walter Brennan (80), film acteur V.S. Okt 6: Zalman Shazar (85), oud president Israel Okt 6: Krisjna Menon (77), oud minister India Okt 14: Jozef Krips (72), Oosten rijks dirigent Okt 15: Ed Sullivan (72), televisie- presentator V.S. Okt 25: Georg Vicedom (71), theo loog Okt 25: David Oistrach (66), Rus sisch violist Okt 26: Jekatertna Foertsewa (64), Russisch minister Nov 14: Vittorio de Sica (73), Itali aans filmregisseur Nov 18: Erkine Childers (68), pre sident Ierse Republiek Nov 25: Cornelius Ryan (54), schrijver over W.O. II Nov 26: Raymond Legrand (66), Frans componist Georges Pompidou Nov 26: Oe Thant (65), oud-secre taris-generaal V.N. Dec 3: Mevr. Sivi Kekkonen (74), echtgenote president Finland 15 dec.: Walter Lippmann, Ameri kaans journalist. Predikanten Jan 21: W. A. Plug (73). herv., leider van De Hezenberg Jan 26: K. C. Smouter (45), geref. vrijg. b.v. Jan 29: A. G. Barkey Wolf (81), herv. kerk van België Febr. 19: H. Knoop (82), geref. vrijg. Febr 26: J. H. Grolle (74). herv., oud-secr. raad voor de verh. van Kerk en Israël Mrt 7: F. Kuiper (75). doopsgez. Mrt 13: dr. J. Riemens (99) herv. Mrt 24: H. Hasper (87). voorm. ge ref. kerk in herst. verb., psalm- berijmer Apr 5: A. T. Besselaar (46), geref. Apr 14: dr. J. W. Beerekamp (56), herv., lid Tweede Kamer Apr 24: W. Wilman (66) herv. Apr 27: prof. dr. J. H. Semmelink (85). herv., hoogl. te Groningen Mei 14: G. van de Breevaart (72), oud-geref. Juni 10: A. W. Lazonder (65), herv., seer, raad voor de ere dienst Aug 7: dr. J. Schelhaas (74), ge ref., oud-hoofdred. 'Waarheid en Eenheid' Aug 23: C. M. Luteyn (80), herv., oud-voorz. confess, ver. Sept 29: W. van Boeijen (59), ge ref. Okt 21: A. Broek (53), ger. Nov 15: prof. dr. J. Schoneveld (70), herv., hoogl. te Brussel Dec. 1: K. S. G. Zijlstra (65). ge ref. koopvaardijpred. Dec. 9: dr. C. J. Munter (66), lu thers Dec. 23: dr. L. D. Terlaak Poot (84), herv. De grens tussen de veronderstelde voordelige positie van de onder nemer en de nadelige van de werknemer loopt in de praktijk echter heel wat grilliger. Zo dat ooit is gebleken dan is dat wel in de afgelopen twee jaar. In 1973, nog onder de nadagen van het kabinet-Biesheuvel zijn het de werknemers die zich tekort ge daan voelen. Zij bezetten Enka- Breda en in de lente van datzelf de jaar zorgden de industriebon den voor de grootste staking sinds de oorlogsjaren. In 1974, het kabi net-Den Uyl is dan al ruim een jaar aan het bewind, zijn het echter de ondernemers die de rol van de werknemers overnemen. Een golf van ondernemersprotest ging over het land. De midden stand liep te hoop, er werd ge dreigd met burgerlijke ongehoor zaamheid, landbóuwtractoren bar ricadeerden de wegen en vracht wagens sloten tenslotte de gren zen hermetisch af. Het lijkt erop of het grensverloop afhangt van het optredende kabi net: een werknemersprotest onder het kabinet Biesheuvel en een on dernemers protest onder het kabi net-Den Uyl. Biesheuvel gesteund door de VVD is dan de kampioen rechts, de man met een warm oog voor de belangen van de onderne mers. Den Uyl daarentegen is dan de kampioenen van links, de man, die het ondernemersklimaat ver pest. ondernemers de grens over jaagt. Zo simpel ligt het echter niet, er zullen dus andere lijnen getrokken moeten worden. Een eerste kanttekening is daa het ondernemersprotest voor Neder land een betrekkelijk nieuw ver schijnsel is. In tegenstelling tot Frankrijk en Italië sluiten de mid denstanders hier niet hun winkel om hun eisen kracht bij te zetten of barricaderen de boeren de we gen. Een voor de hand liggende conclusie is daarom dat het de kleine ondernemers In ons land betrekkelijk goed is gegaan en het onder het kabinet-Den Uyl misge lopen is. De grote vraag is nu of de verslechtering van hun positie ook inderdaad aan het kabinet moet worden toegeschreven. TE GROTE PROBLEMEN Tot voor kort gold dat kleine on dernemers via hun organisaties uitstekend hun belangen konden H. de Mooft: kabinet ziet de kiddetsnad niet zitten behartigen bij de regering en het parlement. De meeste fracties tel len onder hun leden landbouw- speclalisten en specialisten van het midden- en kleinbedrijf. Die frontvorming in de Kamer functi oneert nog uitstekend, maar het lijkt wel of de problemen van de kleine ondernemer te groot zijn geworden om via regeringsingrij- pen nog redelijk tot een oplossing te kunnen worden gebracht. Al onder het kabinet-Biesheuvel bleek dat de regeringsbeleid niet kon verhinderen dat de positie van het midden- en kleinbedrijf zienderogen verslechterde. Dui zenden bedrijfjes gingen op de fles en de gemiddelde midden stander moest met lede ogen toe zien dat zijn inkomen er reëel op achteruit ging. Onder het kabi net-Den Uyl heeft die lijn zich voortgezet. Het doet er dus ken nelijk weinig toe welke regering er aan het bewind is: met het midden- en kleinbedrijf gaat het slecht. Biesheuvel heeft dat on langs waarschijnlijk, min of meer onbedoeld, bevestigd in een rede voering voor de christelijke mid denstandsorganisatie, het Neder lands Christelijk Ondernemers Verbond. Daarin uitte hij veel kritiek op het beleid van zijn opvolger, maar hij slaagde er ook niet in concreet aan te geven hoe de middenstand uit de problemen gehaald kon worden. PRESENTATIE Den Uyl heeft er daarentegen wel met zijn presentatie toe bijgedra gen de middenstanders in het harnas te jagen. Onder meer met een opmerking dat een motie ten gunste van de middenstand in de prullemand was beland. Het is vooral die presentatie geweest die de voorzitter van het NCOV, de heer H. de Mooij. verontwaardigd deed uitroepen dat het kabinet 'de middenstand niet ziet zitten'. Hij verleende zijn gram nog extra re liëf met het citaat van de schrijver Shaw: 'De grootste zonde jegens onze medemensen is niet hen te haten, maar hen onverschillig te bejegenen'. De Mooij ziet echter over het hoofd dat er na veel geduw en getrek in de Tweede Kamer (het front functioneert dus nog uitste kend) echt wel wat is gebeurd voor de middenstand. Het ARP- Tweede kamerlid De Boer heeft dat nog eens duidelijk aangetoond in een artikel in het A.R.-blad Nederlandse Gedachten. -Voor de boeren geldt eigenlijk In grote lijnen hetzelfde. Deze on dernemers beschikken in het landbouwschap en hun landbouw organisaties over de meest voortreffelijke overlegorganen die maar denkbaar zijn. Hun belan gen kunnen wat dat betreft niet beter zijn behartigd. En Rinse Zijlstra, de voorzitter van de boe- renorganisaties, betoonde zich ook redelijk tevreden over de rege ringsmaatregelen en wat de Ka mer daar nog aan heeft toege voegd. Toch liep het ook hier mis, omdat de problemen te groot zijn om door een regering gladjes op gelost te kunnen worden. Echte oplossingen kunnen slechts van Brussel worden verwacht. Het ondernemersprotest heeft er in ieder geval indringend de aan dacht op gevestigd dat onderne mers net zo goed als werknemers behoorlijk in de klem kunnen ko men. De grens tussen een onder nemer en werknemer is niet zo recht te trekken dat er een groep ontstaat, die een voordelige, en een groep, die een nadelige posi tie inneemt. op chr. grondslag te West-Terschelling, bij voorkeur een echtpaar met kennis van zaken betreffende verpleging (diploma A) en leiding geven aan het personeel. I Goede contactuele eigenschappen zijn onmisbaar om van het huis een echt tehuis te maken. Een goede woning is aan het huis verbonden en de salariëring geschiedt volgens de richt lijnen. Indiensttreding bij voorkeur medio maart a.s. ROEPT SOLLICITANTEN OP VOOR DE FUNCTIE van de AVONDOPLEIDING te Amsterdam Dit in verband met de aanvaarding van een andere betrekking door de huidige functionaris. Vereist is een eerste graads onderwijsbevoegdheid voor een technisch vak, wiskunde, natuurkunde en/of pedagogiek/onderwijskunde. Bekendheid met het beroepsonderwijs en/of de lerarenopleiding strekt tot aanbeveling. Indiensttreding: 1-8-1975. Het betreft een nagenoeg volledige betrekking. Salariëring vindt plaats volgens de directieschalen van de W.V.O. 1-8-1973. Schriftelijke sollicitaties met referenties en fotocopieën van be haalde diploma's en getuigschriften voor 15 januari 1975 te richten aan het Bestuur van het Nederlands Genootschap, postbus 355, Ede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 18