Oud jaar uitgeluid met vuurwerk en Zeskamp 'VERGETEN KUL JE HET NIMMER' in Scheveningen een toontje lager Sevangeniskoor zingt sinds de gijzeling Personalia Luto op overweg egen trein: dode i 'De pater zei: hé jongens, moet dat nou zo?' NCRV komt met 'nogmaals hartelijk bedankt' Kort geding van bordeelhoudster tegen gemeente Garage ruim zes proeent duurder Tewerkstelling van gewetensbezwaarden onder sociale zaken Amerikaans succes voor Golden Earring Lli HOUW KWARTET DINSDAG 31 DECEMBER 1974 BINNENLAND T17/K17 CHOORL De 33-jarige C. Bax It Valkoog (gemeente Sint Maar- fn) is gisteren om het leven geko- len toen de auto waarin hij reed b een overweg in Dirksborn tegen |e trein Alkmaar-Schagen botste n in een sloot terecht kwam. De ■werweg waarop het ongeluk ge- ^»urdé is van knipperlichten voor- ^^en. Twee treinen moesten na het hgeluk worden opgeheven. Vrouwen kunnen over problemen m gaan schrijven BB Van onze radio- en tv-redac- mtf fiïi HILVERSUM In Vara's Hek Radioweekblad zal °P nieuw- iu jaarsdaS een oproep worden gedaan aan alle vrouwen om. 'ectt wanneer ZÜ daar behoefte toe Q71 voelen, verhalen over de vrouwenproblematiek te gaan schrijven, zodat in navolging U* van de arbeidersliteratuur, Don een vrouwenliteratuur op tafé gang zal komen. O.OOk De eerste uitzending van Ra- ;ani dioweekblad in het nieuwe di jaar woensdag van tien tot 071' elf uur op Hilversum 2 iger gaat over het jaar van de I vrouw. Henriette Theunissen jaa oed lich >tor oil ven por LE> 51 EL3 en Thea Keizer praten met vertegenwoordigers van Man- Vrouw-Maatschappij, Dolle Mina, Vrouwenhuis. Rooie Vrouwen van de PvdA. NVV Vrouwenbond en de Neder landse Vrouwen Beweging be halve over het jaar van de vrouw, over het huishouden, de huisvrouw en het huwelijk. sen hebben elk een nationale held op geleverd. In de eerste plaats de pi loot Pim Sierks, die de drie Japanners een verlossend vliegreisje naar Syrië aanbood. En vervolgens de eveneens besnorde majoor Roy Spiekerman van Weezelenburg, die de oplossing wat dichter by huis zocht. Onder diens leiding bracht een mariniers- peloton van de Bijzondere Bijstand eenheid in de vroege morgen van 31 oktober een shockeffect teweeg, dat de betrokkenen lang zal heugen. Van de betrokkenen hebben we eigenlijk niets meer gehoord. Nie mand is gedood. Zowel in Den Haag als in Scheveningen bleven de gegij zelden ongedeerd. Maar de psychische wonden zijn nog niet geheeld. By sommigen nog lang niet. De mensen, die wij voor een gesprek benaderden, zagen er liever maar van af. Verge ten willen ze, er niet meer over pra ten. De 48-jarige verkoopadviseur A. M. van Nunspeet wil nog een uitzon dering maken. Hy ziet dat als een» consequentie van het voorzitterschap van Ut Captivi Gaudeant. Maar met het aanbreken van het nieuwe jaar moet het afgelopen zijn. 'Het moet slijten', zegt hij, en denkt daarbij on willekeurig aan enkele medezangers, die voorlopig voor geen goud de Scheveningse gevangenispoorten bin nengaan. 'Maar er is een erg stevig© band, en zodoende hoop ik dat het op den duur wel weer goed komt'. De zaterdag vóór Kerstmis hebben Van Nuspeet en een aantal anderen de draad weer opgepakt. Met lood in de schoenen naar de kerkzaal van da Scheveningse gevangenis. Om geen afbreuk te doen aan de Kerstdienst, werd deze avond aangevat om de drempelvrees te overwinnen. Dat viel niet mee. Voor het eerst in 46 jaar werden de leden van Ut Captivi Gau deant gefouilleerd. En kwam het koor tot de bittere ervaring dat het na die 27ste oktober een toontje lager is gaan zingen. A. M. van Nuspeet: 'Het zyn misschien boeven, maar aan de andere kant vindt ik het ook weer zie lig(foto Dirk Ketting). maar een vraagteken: wisten die negen er ook van? Afijn, op de inzet van de dirigent werd de gijze ling afgekondigd. Schieten, messen. Op zo n moment besef je het nog niet. Pater de Bot bijvoorbeeld, die zei: jongens moet dat nou zo? Maar er waren vrouwen met kinde ren, gegil dus, je wordt tegen de muur aan geduwd. En dan weet je dat het werkelijkheid is. Ik heb ook in Indië gezeten en ben daar meer dere malen met de dood geconfron teerd geweest. Dat is de reden ge weest dat ik destijds lange tijd last heb gehad van syndromen. Maar dat was erg lang geleden. En het gekke is: ineens komt dat boven. De Franse ambassade, die ontkno ping, de hele avond hadden we thuis naar de TV gekeken. En dan ineens ben je zelf de pineut'. t Gesprek met Daan 'Daantje Denie kende ik wel een beetje. Regelmatig maakten we na afloop van de dienst een praatje met die jongens. Tijdens de gijze ling heb ik op een gegeven moment een heel gesprek gehad met Daan. Op een avond lagen we daar op die mat. met naast mij die jongen van Efdé, de jongste bewaker. Daan kwam er opeens bijzitten, en zei tegen Kloosterman, de andere be waker: 'Zo joh, nou zit je zelf vast'. Zo begon het. En dan hoor je van zo'n jongen dat-ie op z'n veertien de jaar niet eens lezen of schrijven kon omdat hij van het ene naar het andere gesticht werd geschopt. Nou weet ik wel. Je kan het nooit helemaal recht praten en er komt bij die jongens natuurlijk een hoop sentiment bij. maar als je eens meer over hun situatie te weten komt. dan ligt het ineens anders. Een Jongen die nooit kans heeft gehad, van her naar der ge trapt. gevangenissen, het is mis schien heel raar, maar op dat mo ment kun Je er begrip voor opbren gen'. 'Jan Brouwers was eigenlijk de gif kikker van het gezelschap. Hij was ook de actiefste, kon de zaken nuchter overzien. Daan was de tweede avond al afgeknapt. Toen zijn vrouw op bezoek was geweest, zag hij het ineens niet meer zitten. Hij zat wat in een hoekje te pieke ren. Het zat hem niet lekker, dat zag je duidelijk. Dat maakte ons een beetje bang. Bang dat het scheef zou gaan. Want Jan Brou wers was erg labiel. Die kon je het ene moment op de schouders slaan en als die zender dan weer begon te suizen hoorde je de ene vloek na de andere. Om aan de buitenwereld te kennen te geven dat ze bikkel hard waren. Maar dat viel best mee. Ze hebben bijvoorbeeld geëist dat de vrouwen schoon goed kre gen. Dat organiseerden ze maar even'. Toch zijn er benauwde ogenblik ken geweest. Het ergste moment was de executie, waarmee gedreigd werd. De spanning vooraf door het gesuis van de portofoon en dan weer die stilte, 's Maandagsmiddags moesten alle mannen tegen de muur. Om half vier zou de eerste een schot krijgen. Of ze het gedaan zouden hebben? Ja. ik acht zeker Jan Brouwers ertoe in staat, omdat hij zo labiel was. Waar ik blij om was ep dat is nou het typische van onze club dat iedereen zich zo goed beheer ste. Ook op die hachelijke momen ten. We hadden geluk. Een paar minuten voordat het eerste schot zou vallen kwam dat gesprek met Tamimah door. Hij wilde niet ko men. En daar waren we blij om. Want als dat wel gebeurd was, zou den in ruil voor zijn komst de twee vrouwen zijn vrijgelaten. En wat krijg je dan? Een keiharde man nengemeenschap. Maar Tamimah gaf Noeri opdracht ermee te kap pen. Dat had geen zin voor de Palestijnse zaak, zei hij. Dat heeft Noeri goed aangevoeld. Gek. maar zelfs in de gevangenis accepteren die knapen toch altijd nog een opdracht van hun meerdere. De spanning werd er in leder geval door verminderd, want die Kouda- che was eigenlijk niet meer dan een meeloper. Deed alles wat hem gezegd werd'. De aanval 'En dan midden in de nacht die aanval. De eerste nacht hadden we al via de radio gehoord dat die mariniers waren aangekomen. Wé waren dus niet onvoorbereid. Maar toch: ik had het niet verwacht. Ik zag mezelf al als gijzelaar in die bus naar Schiphol. Ik sliep, vanwe ge die inzinking de avond ervóór. Dan krijg je de shock. Je schrikt wakker, hoort opeens die sirenes en op hetzelfde ogenblik wordt er ge schoten. De ruiten werden vernield en door elk gat verscheen de loop van een Usi. En dan ineens die steekvlam onderin de deur. Met die thermi sche lands ging dat als een broodje van de bakker. Die hele actie was eigenlijk de doodslag voor je more le gestel. Ik waande me meteen in de oorlog. Achteraf gezien was het een fantastische operatie, maar met alle risico's van dien. Het duurde nog geen tien seconden, maar in die tijd kan er natuurlijk van alles gebeuren'. 'Of ik rancunes heb Jegens die Jon gens? Dat vind ik nou een heel moeilijke vraag. Als ik zuiver af ga op wat ze ons hebben aangedaan, als ik mezelf wegcijfer maar denk aan mijn gezin, dan zeg ik: die gasten hebben een behoorlijke straf verdiend. Maar persoonlijke rancu ne tegen die knapenik weet het niet hoorals ik weet hoe ze in het gevang terecht zijn gekomen, dan kan ik het in die situatie ergens begrijpen dat ze Juist ons hebben -gepakt om hun doel te be reiken. En dan krijg Je later via pater De Bot de groeten van ze. 'Het spijt ons wat we Jullie hebben aan gedaan', hadden ze gezegd. Het is misschien sentiment, het zijn mis schien boeven, maar aan de andere kant vind ik het ook weer zielig. Misschien ben ik wel een raar mannetje, maar ik geloof nu pas dat ik geen rancune Jegens ze heb. Gek misschien, maar als er van daag een telefoontje komt van Jan Brouwers om eens te praten dan krijg ik misschien grote troep met mijn vrouw, maar ik zou ertoe in staat zijn'. Angstiger 'Of ik een ander mens ben gewor den? Ik geloof het wel. Ik ben angstiger geworden. Normaal voel ik me al gauw benauwd. Als ik in een drukke bus stap, ga ik er de volgende halte weer uit. Als ik op vakantie ergens in een hotel logeer, kijk ik eerst waar ik eruit kan. Nou, dat gevoel is erger geworden. De eerste nachten lag ik uren uit het raam te kijken. Gewoon angst'. 'Maar we moeten blijven zingen. We hebben het niet 46 jaar voor niets gedaan. Maar als je heel diep in mijn hart zou kijken, zou ik zeggen: nee jongens, we wachten nog een paar weekjes. Maar van de voorzitter verwachten ze toch er gens een voorbeeld. Daarom ben ik weer gegaan. Om de drempelvrees te overwinnen. Maar we verlangen in het vervolg wel meer veiligheids maatregelen dan voorheen. Kijk. daar heb je nou zoiets. Je komt zaterdagavond binnen, en dan word Je ineens weer geconfronteerd met de werkelijkheid. Allemaal gefouil leerd. In 46 jaar geen last van gehad. Je komt de poort binnen, waardoor je. bevrijd, in een bus uit kwam, en dan meteen die appara ten. Dat maakt het allemaal an ders. Maar ja. daar staat tegenover dat we ons oude vertrouwde orgel weer hebben. We moeten er gewoon weer naartoe groeien. Naar de oude situatie. Wie weet Van een verslaggever HAARLEM Een Haarlemse bor deelhoudster heeft gisteren in een kort geding voor de president van de Haarlemse rechtbank geëist dat de gemeente de sluiting van een bordeel in de Korte Begijnestraat ongedaan maakt. Om het aantal binnen de perken te houden, ging de gemeente Haarlem begin decem ber over tot sluiting van enkele bordelen. De advocaat van de bordeelhoud ster, mr. H. van Duiken, was van mening dat de gemeente Haarlem zich ten onrechte bedient van een wetsartikel (250 bis), dat naar zijn mening alleen tegen grote bordelen is gericht en niet tegen individueel optredende vrouwen. Volgens de raadsman werkt zijn cliënte al enige maanden 'in haar eentje' en zou geen andere meisjes meer tot het pand toelaten. Genoemd wetsartikel verbiedt het gelegenheid geven tot ontuchtige handelingen. De sluiting van het bordeel betitelde mr. Van Duiken als inbreuk op het huis recht en daarom in strijd met het Verdrag van Rome. Uitspraak 6 ja nuari. DEN HAAG Het ministerie van economische zaken heeft de BO- VAG toestemming verleend om de werkplaats-tarieven in de motor voertuigenbranche in 1975 te verho gen. Voor de reparaties en onder houdswerkzaamheden aan personen auto's betekent dit een stijging van zeseneenhalf procent met in gang van 2 januari 1975. Hieraan is echter wel een maximum verbon den van 2,40, exclusief BTW. loor Willem Schrama Ie kestboom in huize Van Nuspeet moet dit jaar goedmaken wat ^et Sint Nicolaas werd gemist. 'We hebben er niets aan kunnen oen. Dat is gewoon de nasleep. Als je gezin vijf dagen in de ver- jeling heeftg elegen, wordt er met geld gesmeten. Onbewust is f zoveel geld opgegaan. Er werd niet meer gekookt, telkens eten phaald, en nog veel meer van dat soort zaken. Het gevolg was dat et Sinterklaasfeest buiten onze begroting viel. Eindelijk krijgen f dat bij justitie in de gaten. Er is een maatschappelijk werkster igezet om te kijken hoezeer de mensen er financieel onder heb- £n geleden'. kaar wat het je persoonlijk heeft Ingedaan, tja, dat ligt voor ieder- m natuurlijk verschillend. De eer- ie week thuis gaat het eigenlijk llemaal langs je heen. Ik kwam e nacht om kwart voor zes thuis, por het eerst door de politie thuis èbracht, gekke ervaring. Ik had korme behoefte om te praten, on- Inks de vermoeidheid. Het werd In hele lange ochtend. Allemaal Imilie. het nimmer. Je blijft er op de een of andere manier mee geconfron teerd. Van de week nog. Dan lees je in de krant over een gevangenis in Melbourne, waar een meisje door een gedetineerde het mes op de keel wordt gezet. Ik bedoel maar: je wil het niet, maar je zit het gewoon op te zoeken'. Het startsein vindt j*qt leuk, maar het gaat llemaal langs je heen. Je leeft in in roes. De emoties, die je had borgemaakt, kwamen er nog niet It. Dat voelde je heel sterk. Van lijn baas mag ik voorlopig halve Jigen werken. Ik hoef dus niets te frceren. Waar was ik gebleven? h ja, die eerste weëk. De telefoon bnd dagen niet stil. De mensen In het koor, die moesten zich op k een of andere manier gewoon htladen. Nou, ik heb daarna ook iel een traantje gelaten. Net zoals I de gevangenis zelf, de avond Óór de bevrijding. Toen hield ik et niet langer, ik kreeg een inzin- Ing. We hadden twee vrouwen bij üs. en we dachten: die klappen in [kaar. Maar het is ongelofelijk wat por een steun we van hen hebben Ihad. Normaal denk je als man lt je een vrouw moet bijspringen, laar de laatste avond toen ging er echt onderdoor. En dan merk I hoe sterk die vrouwen zich juist b dat moment gedragen', kon op een gegeven moment fwoon niet meer tegen die span- Ing. Ik dacht aan mijn vrouw. Ik teet hoe gauw ze angstig is, als ik avonds met de auto van m'n erk moet komen bijvoorbeeld. Dat Deelt, dan allemaal door je heen. t geloof trouwens dat de spanning üiten de gevangenismuren en fin denk ik vooral aan de gezin- fen groter is geweest dan in de ferkzaal zelf. Maar vergeten zal je 'Ik zal eens proberen te omschrij ven wat er op die zaterdagavond gebeurde. De mis stond op het punt te beginnen. Zoals altijd sprak pa ter De Bot een welkomstwoordje en zei wat het thema deze keer was. Daarna kreeg je de inzet van de dirigent. En in mijn ogen is dat voor die gasten het startsein voor de gijzeling geweest. Ik, heb dat allemaal in een mum van tijd waargenomen. Ik was al vrij laat. de laatste die binnenkwam. Achter de gedetineer den aan. Het was vrij rumoerig. Rumoeriger dan anders. Wij ken den die groep wel. Die gasten be schouwen het kerkbezoek nu een maal meer als een uitje, als recrea tie. Daarom werd er altijd al veel gepraat. Maar dit keer was het duidelijk nerveuzer. Het was ook ongewoon druk. Na de bevrijding kwam ik er al. en in de loop der jaren heb ik het meegemaakt dat we soms voor vijf man stonden te zingen. Maar leder van ons is een hobbyist in het zingen van kerk muziek, en dat geeft een haast niet te verbreken band. Daarom meten we ons programma niet aan het aantal gedetineerden'. 'Ik kwam dus als laatste binnen. Ook weer zoiets geks. De negen gedetineerden, die later werden weggestuurd, zagen we praktisch nooit. Terwijl Denie, Brouwers en Nuri juist trouwe kerkbezoekers waren. Dat blijft voor ons nou Van onze radio- en tv-redactie Van een verslaggever DEN HAAG De verantwoorde lijkheid voor de tewerkstelling' van gewetensbezwaarden tegen de mili taire dienst gaat vanaf morgen over van de minister van defensie naar de minister van sociale zaken. Dan treedt namelijk de wet in wer king waarbij de wet gewetensbe zwaren militaire dienst is gewijzigd. Deze wet is tot stand gekomen op initiatief van de tweede-kamerle den De Gaay Fortman en Jurgens. Bij het ministerie van sociale zaken wordt een afdeling 'tewerkstelling erkende gewetensbezwaarden mili taire dienst' ingesteld. Deze afdeling wordt belast met de werkzaamhe den die verband houden met de tewerkstelling van de erkende ge wetensbezwaarden. met hun finan ciële en sociale begeleiding en hun rechtspositie. beeld dat velen zich nog zullen herin- publieke belangstelling voor de veningse gevangenis tijdens de gij ze- DEN HAAG Ze hebben het wel ge weten, die 22 mensen van het gevan geniskoor. Het loon voor 46 jaar gees telijke liederen zingen werd op 27 ok tober en de vier navolgende dagen uitbetaald in de vorm van de langste gijzeling, die ons land tot nu toe heeft gekend. Het pistool op de borst, 106 uren lang. Met tussenpozen van af grijselijke angst. Bijvoorbeeld toen gevraagd werd of de mannen zo vriendelijk wilden zyn om met de rug tegen de muur te gaan staan ter af wikkeling van boosaardige executie voornemens. De wapens waren er in elk geval. Dankzij een prostituée en een monnik. Vreemd eigenlijk. Vreemd ook de naam van het zang koor, dat elke zaterdagavond trouw naar de Scheveningse gevangenis koerste: Ut Captivi Gaudeant, wat zoveel betekent als 'tot vreugd van de gevangenen'. Die 27ste oktober liep het alemaal wat anders. De gedeti neerden Daan Denie, Jan Brouwers, de Palestijn Noeri en de Algerijn Kou- dache wachtten het startsein van de dirigent af om te imiteren wat ruim een maand geleden op de bovenste verdieping van de Franse ambassade was gebeurd, toen drie Japanse Rode Armisten negen mensen gijzelden. Ruim honderd uur lang. Deze twee dramatische gebeurtenis- HILVERSUM Wanneer vannacht twaalf uur met vuurwerk en 'vuurwerkmuziek' (ofwel: Fire- works-music van Handel) het oude jaar voor televisie wordt weggedraaid dan heeft de NCRV er op Nederland 1 met Zeskamp speciaal uit Schotland, de Dynastie der kleine luyden, deel vier, en een samenvatting van hoogtepunten van de uitzending van 'Geven voor leven' zijn eigen vuurwerk opzitten. Het blijft de vraag of Nederlanders, die niet met veel plezier juist op deze avond terugvallen op het dui vels prentenboek, monopolie, 'mens erger je niet' of domino om kope ren centen, nu wel zo gecharmeerd blijken van alweer Zeskamp op ou dejaarsavond. Maar goed: het wordt een traditie Voor het wedstrijdspel in de Schot se plaats Aviemore heeft de NCRV sportfiguren verzameld, die pas kort of iets langer geleden internationa le beroemdheden waren. Verleden jaar speelden mee Jan Jansen, oud wielrenner, Eddy Pleters Graafland, oud-keeper van Feyenoord en van het Nederlandse elftal. Nu is hij nog actief in NCRV's mini-voet balshow. Verder waren er oud- zwemkampioen Ada Kok en Erica Terpstra. Ze doen deze keer weer allemaal mee. Nieuw van de partij zijn onder meer schaatscrack Jan Bols, judo kampioen Anton Geesink en wiel renner Piet van der Lans. Captain van de ploeg is KLM-gezagvoerder Ad van Ommen, die twee jaar gele den in het nieuws kwam door de ruim 42 kilometer klassieke route van Marathon naar Athene lopend af te leggen in drie uur en 49 minuten. Zeskamp speciaal wordt door Nederland gepresenteerd door Dick Passchier en van commentaar voorzien door Barend Barendse. Landen waartegen gespeeld wordt in een kunst-besneeuwde omgeving van Aviemore zijn: België, Italië en Schotland. Uitzendtijd: 20.21 uur op Nederland 1. De kwade geest 'De kwade geest' noemde Willy van Hemert het vierde deel van de 'Dynastie der kleine luyden'. Hoofdrol speelt thans Theo Pont. die de vierde nazaat van Jan den Hollander ls en op school zit bij de Broeders des Gemene levens. Met 'Nogmaals: hartelijk bedankt' denkt de NCRV terug aan het be langrijkste gebeuren van dit jaar van deze jubilerende omroep. Een samenvatting wordt gegeven van hoogtepunten van de avond en nachtuitzending. Men is er daarbij van uitgegaan, dat toen het streef bedrag: veertig miljoen midder nacht bekend is geworden, niet ie dere Nederlander is blijven zitten tot het eind van de uitzending. Daarom een herhaling van het op treden van Nana Mouskouri, Chris tina Deutekom, het Volendams Operakoor, Thérèse Steinmetz, de Haagse Zangertjes Pierre Kartner het NCRV-televisie-orkest onder leiding van Harry dt? Groot en flit sen van allerlei activiteiten in het Haagse Congresgebouw en het tel- centrum aan de Kneuterdijk. In 'Tot besluit' spreekt om kwart voor twaalf ds. A. C. D. van den Bosch uit Glnneken. Muziek Motief De EO vult oudejaarsavond op het andere net met Muziek-motief van Carel Heinsius, een speciale uitzen ding van Nader bekeken en een toespraak van ds. W. Glashouwer, voorzitter van de EO, en drie ver schillende koren, die onder leiding van Piet Zwart zingen, met begelei ding van Willem Hendrik Zwart. De snel verslechterde positie van Israël in 1974 is het onderwerp van Nader Bekeken. Interviews zijn gemaakt met verschillende perso- Ds. A. C. van den Bosch nen in Israël, zoals Moshe Landau, opperrechter in Israël, die Eichmann berechtte. Tot de Nederlanders die aan het woord komen behoren: prof. Odell, energiedeskundige in Rotterdam, drs. J. J. Schouten, AR- kamerlid, dr. W. Drees jr. en H. Algra, hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. Van een verslaggever DEN HAAG De Haagse popgroep Golden Earring heeft in het Ameri kaanse muziekvakblad 'Billboard' een tweede plaats gekregen op de lijst van nieuwe duo's en pop groepen. Als eersten werden ge noemd Diana Ross en Marvin Gaye, die als solisten al langer bekend heid genieten. Golden Earring staat als zesde ge noteerd op de 'erelijst' van nieuwe lp-popartiesten. De Hagenaars ko men verder nog als 86e voor op de lijst van honderd best verkochte Amerikaanse singles, die wordt aangevoerd door Barbra Streisand. Ambassadeur Binnenkort valt de benoeming te verwachten van mr. G. W. van Barneveld Kooy tot bui tengewoon en gevolmachtigd am bassadeur in Kairo en tevens tot ambassadeur in de Libische Arabi sche republiek. Mr. Barneveld Kooy (51) volgt mr. F. von Oven in Kairo op. Hij was van 1970 af gevolmachtigd minister op de Ne derlandse ambassade in Parijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 17