EEN JAAR VOOR DE VROUW - JA OF NEE? Niet je hand ophouden De vrouw is onvrij Vrouw in de kerk nog erg achtergesteld5 Een soort dierendag De Verenigde Naties hebben 1975 tot het Jaar van de Vrouw uitgeroe pen in alle landen van de wereld. De bedoeling is, dat in dit jaar speciaal aandacht zal worden ge schonken aan de positie van de vrouw en vooral Over de wenselijkheid gedacht. Daarom vroe- de Vrouw nodig is, zo ja, de verbetering van deze en nuttigheid van zo'n gpn wij een aantal man- waarom, zo nee, waarom positie, waar dat nodig speciaal vrouwen jaar nen en vrouwen of zij niet. is. wordt nogal verschillend vonden, dat het Jaar van Er moet veel onwaarachtigheid verdwijnen Wat de man zegt, gebeurt nog altijd in de wereld Vrouwen zijn intelligenter Vrouwen hoeven niet gelijk te worden aan de man TROUW/KWARTET DINSDAG 31 DECEMBER 1974 BINNENLAND T13/K13 door Ciska Dresselhuys Mevrouw T. M. van Wijk, koffiejuffrouw, Utrecht. 'Ik werk al vanaf m'n veertiende jaar. Ik ben nu 24 en twee jaar getrouwd, maar ik blijf doorwerken. Ook wanneer ik kin deren zou krijgen, zou ik proberen een manier te vinden toch iets part-time te blijven doen, want ik wii zelfstandig blijven, ook financieel. Je eist als vrouw je rechten op, je wilt onafhankelijk zijn en je hand niet hoeven ophouden, ook niet in het huwelijk. Veel getrouwde vrouwen vragen keurig aan hun man of ze iets bepaalds mogen kopen, dat vind ik idioot. Die mannen kopen ook, wat te willen hebben. Waar om moeten die vrouwen dan beleefd en onderdanig vragen of ze iets mogen heb ben? Nee, mij niet gezien. En wanneer je zo'n situatie wilt voorkomen, is het het best om zelf een baan te nemen, dan heb je immers geld van jezelf, dat je naar eigen inzicht kunt besteden. Zo'n jaar voor de vrouw is heel nuttig, want er zijn nog veel te veel mannen, die alleen maar vinden dat hun vrouw thuis hoort en verder nergens over na denken. De vrouw is vaak ook nog bang voor de man, zowel in het werk als in het huwelijk. Om ruzie te voorkomen doen die vrouwen maar niks wat hun man niet zou kunnen zinnen Je merkt dat pas als jezelf getrouwd bent. Je moet goed opletten, dat je in een huwelijk zelf een persoon blijft met ei gen rechten en eigen verantwoordelijk heden. In zo'n tijd van werkloosheid als nu, hoor je vaak zeggen: waarom werken die getrouwde vrouwen eigenlijk, ze ne men maar arbeidsplaatsen in. Dat vind ik niet redelijk, een vrouw heeft net zo goed recht op werk, waarom zou zij het veld moeten ruimen voor de man? Ook op het werk zou best wat mogen veranderen aan de situatie van de vrouw. Vroeger had ik een eigen kantine, maar toch moest er weer een mannelijke chef boven me staan, die ik alles moest voor leggen. Dat vond zo'n man prachtig: je had dan je eigen kantine, maar hij moest tenslotte toch zeggen wat en hoe het allemaal moest. Ik bemoei me hier in het bedrijf met van alles, ook wanneer ik zie. dat mannen meer betaald krijgen dan vrouwen, Het gelijktrekken van de lonen vind ik heel belangrijk. En dan zuu ik graag wat meer zeggenschap in bet bedrijf hebben, dat je zelf eens iets kunt doen en niet alles altijd via de chefs moet laten lopen'. Paula Wassen-Van Schaveren, voorzitter Nationale Adviescommissie Emancipatie. 'Het uitroepen van 1975 tot Jaar van de Vrouw vind ik nuttig, omdat het de aandacht van de pers, en dus van de lezers, en "beleidsmakers (regering, poli tieke partijen etc.) richt op het feit, dat de emancipatie van de vrouw nog lang niet is voltooid. En toch was de eerste emancipatiegolf al een eeuw geleden. Ik weet zelf uit de tijd dat ik in de Eerste Kamer zat, hoe moeilijk het is om grote lijnen te blijven zien, als je iedere dag bedolven wordt onder stapels stuk ken en via radio, tv en kranten wordt volgestopt met informatie over zaken, die je inzet verdienen. De achterstand in keuzevrijheid, die vrouwen in vergelij king tot mannen hebben, is zo'n grote lijn, die voortdurend wordt 'onderge sneeuwd' door dagelijkse actualiteiten, zoals kapingen, stakingen en olietekor ten. In dit jaar voor de vrouw wordt de problematiek van de (vrouwenemanci patie weer eens terdege onder ieders neus gewreven. Ik hoop dat dit ertoe leidt, dat veel meer vrouwen zich realise ren hoe onvrij ze zijn door de starré rolverdeling, die vrouwen én mannen in ons soort maatschappij wordt opgedron gen, en hieraan de moed ontlenen om kansen voor zichzelf op te eisen en zich te ontplooien. De beleidsmakers moeten die kansen scheppen en tot het moment, waarop dat is bereikt, moet de pers erover blijven schrijven. En dat is helaas, maar ongetwijfeld, langer dan tijdens het Jaar van de Vrouw'. Jan ter Laak, omroeppastor van de KRO. 'Allereerst moet ik zeggen, dat ik mij als celibatair rooms-katholiek priester een van de minst geroepenen voel om mijn mening te geven over zoiets als het Jaar voor de Vrouw. Maar goed, als ik dan toch iets over dit onderwerp zeg, dan is het eerste wat bij mij naar voren komt, dat het zich exclusief een jaar bezighou den met de vrouw voor mij iets heeft van een langgerekte moederdag, terwijl het om toch meer algemene, fundamen tele problemen gaat. Wat ik zelf in mijn werk merk van de positie van de vrouw, is niet zo vrojijk: met name in de rooms-katholieke kerk heeft de vrouw een enorme achterstand. Als wij tijdens een televisiekerkdienst bijvoorbeeld vrouwen laten voorlezen uit de bijbel, levert dat alle mogelijke on vriendelijke reacties op. Men vindt het geen pas geven, dat een vrouw zoiets doet. Nog erger zijn de reacties, die we krijgen, als een vrouw meedoet aan het uitdelen van de communie. Met name vrouwen reageren soms merkwaardig fel op zoiets. Je krijgt dan brieven, waarin staat dat de vrouw in kwestie ordinair gekleed was en in plaats van het lichaam van Chris tus aan te bieden, haar eigen lichaam aanbood voor de televisie. Akelige din gen zijn dat. Ik hoop dat het Jaar van de Vrouw ertoe kan bijdragen dat de positie van de vrouw in de kerk wat menselijker en gelijkwaardiger wordt. Dat het wel kén, bewijzen de plaatselijke groepen van in stellingen als Pax Christl en het Inter kerkelijk Vredesberaad. Daar doen de vrouwen erg actief mee. Maar wanneer je, ook bij deze instellingen, weer op landelijke niveau kijkt, zie je weer bitter weinig vrouwen.' Meta van Beek, ombudsvrouw. i'Toen ik voor het eerst van dat Jaar van de Vrouw hoorde, vond ik het maar vreemd. Net zoiets als een jaar voor de (kleurling. Maar bij nader inzien zitten er toch wel goeie kanten aan. Je kunt zo'n jjaar gebruiken om aan allerlei problemen speciale aandacht te besteden. |Natuurlijk denk ik daarbij aan de* positie van de vrouw, maar daaraan niet alleen. We moeten in dit jaar proberen elkaar jtluidelijk te maken, dat zowel mannen ais vrouwen hun verantwoordelijkheid (hebben ten opzichte van grote wereld- iproblemen als honger, oorlog, bevol kingsexplosie en milieuverontreiniging. !lk vind, dat we het in dit jaar niet alleen eng op-de-vrouw-gericht moeten (bekijken, maar breder. Zo zou ik het erg nuttig vinden als we allemaal onze onderlinge verhoudingen eens onder de loep zouden nemen, zowel die van vrouwen onderling als die van Vrouwen ten opzichte van mannen e« omgekeerd. Er is zoveel onwaarachtigheid in die verhoudingen, zoveel show-busi ness. Laten we proberen eerlijk tegeno ver elkaar te komen staan. Verder zou ik graag willen, dat mannen en vrouwen zich gingen ontwikkelen tot van elkaar onafhankelijke personen. Dat we de meisjes leerden onafhankelijk te zijn van de man door haar allerlei din gen bij te brengen, die ze nu vaak niet leert en precies hetzelfde te doen met de jongens. Laat die maar voor hun eigen eten zorgen, hun eigen kleren naar de stomerij brengen en eens iets repareren. Mannen en vrouwen parasiteren op el kaar en daar zijn ze nog trots op ook. In ieder geval moeten de vrouwen leren dat zij nu, in deze tijd niet meer terug mogen kruipen in hun schulp. Ze komen er langzaam uit. maar dat moet verder gaan'. Mevrouw W. van der Zwaan en mevrouw G. Spronk, beiden garderobejuffrouw in Utrecht. 'Het jaar van de vrouw kan erg nuttig zijn, ook voor ons oudere vrouwen. Wij zijn 58 en 53 jaar en werken alle twee a jarenlang als garderobejuffrouw. Er zou eens iets gedaan kunnen worden aan het feit, dat het in onze kringen vaak nog als een schande wordt gezien dat een vrouw werkt'. Mevrouw Spronk: 'Mijn man heeft een goede baan, maar zijn collega's vinden het allemaal gek, dat zijn vrouw ergens de jassen aanneemt. Daar kijken ze op neer. Mijn eigen broer, die is doctoran dus geworden. Mij best, ik gun het hem, maar als hij hier in het gebouw komt om een vergadering bij te wonen, dan krijgt hij het gewoon benauwd als ik zijn jas aanneem. Alstublief mevrouw, zegt hij dan keurig, en ik zeg, heel laconiek: dankuwel meneer. Niemand mag dan merken dat ik zijn zuster ben. Ach ja, je hebt rare mensen. Ik werk al jaren, waarom zou ik niet, ik heb geen kinderen en thuis zitten daar krijg ik wat van. Maar vroeger was het nog veel gekker als een getrouwde vrouw werkte. Ik stond toen bij Galeries Modernes en mijn man werkte bij Werkspoor. Op een keer had een collega van mijn man ontdekt, dat ik daar achter de toonbank stond. De volgende zaterdag kwamen alle collega's van die Werkspoor-afdeling naar Galeries Modernes om mij te bekij ken. Nee, daarom wil ik nu ook niet op de foto, daar zou mijn man hij werkt nu trouwens ergens anders toch maar weer gezeur mee krijgen op zijn werk.' Mevrouw Van der Zwaan en mevrouw Spronk: 'Wij zijn altijd gewend geweest, dat wat de man zei gebeurde, overal, thuis maar ook in het werk. Wij zijn niet opgevoed om onze mond open te doen, vooral niet op het werk. Wanneer wij eens wa* willen zeggen, bijvoorbeeld over de ongelijke betaling die er hier bestaat tussen de werksters en de garderobeda mes, dan zeggen ze 'Ontevreden? Er staan zo tien anderen te wachten, die jullie plaats willen Innemen.' En dan houd Je je mond wel weer gauw. want waar kunnen wij op onze leeftijd nog terecht? Maar het blijft oneerlijk, dat de werksters hier bijvoorbeeld, wanneer ze op zondag dienst hebben een dubbel loon krijgen, terwijl wij voor diezelfde zon dagsdiensten niks extra's krijgen. Jullie hebben toch je fooien, zeggen ze dan. Nou. mooi dat dat niet meer zo is. Vroeger wel ja, toen de garderobe 20 cent was. Dan gaven de mensen al gauw een kwartje. Maar nu kost de garderobe 50 cent. Nou dat geven de mensen pre cies afgepast, logisch. Voor het jaar van de vrouw vinden wij de belangrijkste punten: het wegwerken van de ongelijkheid in betaling, ook tus sen vrouwen onderling en het kweken van meer begrip en waardering voor de werkende getrouwde vrouw'. Mr. Harm van Riel, fractievoorzitter VVD in de Eerste Kamer. 'Ik geloof niet erg in die jaren voor dit of voor dat. Het idee, dat je als groepje enthousiastelingen zomaar iets kunt ver anderen aan een traditioneel gevormde situatie, vind ik nogal naïef. Ik ben wat treurig gestemd over de kracht van men sen om iets ten goede te veranderen aan de eigen situatie, maar ja, het kan na tuurlijk nooit kwaad om het te proberen. Daarom ben ik ook geen tegenstander van het jaar voor de vrouw. Ik vind het best dat daarvoor een paar miljoen gul den worden uitgetrokken, dat vind ik echt geen weggegooid geld, zoals anderen al beweerd hebben. Of ik zelf zo'n speciaal jaar nodig vind? Ach, nodig, wat is nodig; de nodigheid van iets zit in de wens van een aantal mensen, die zoiets echt noodzakelijk vin den Nou, voor die mensen is het dat dan ook. Wat de discriminatie van de vrouw be treft in Nederland, ik geloof wel dat er economisch nog een achterstand is weg te werken voor de vrouw Vooral in hét bedrijfsleven kan de vrouw nog niet goed carrière maken, maar in het ambtelijke vlak, kan ze het, wanneer ze de capaci teiten ervoor heeft, net zover brengen als de man, naar mijn mening. Door de bank genomen vind ik vrouwen iets intelligenter dan mannen en daar van wordt in de praktijk van alledag nog niet genoeg gebruik gemaakt'. Gerard de Lange, wasmachinefabrikant en sportsponsor. 'Een jaar voor de vrouw? Hé, hebben ze daar een heel jaar voor uitgetrokken? Ik dacht maar één dag, zoiets als dierendag. Ik heb er wel iets over gelezen, maar het fijne ervan is nog niet precies tot me doorgedrongen klaarblijkelijk. Ik vind het trouwens uiterst zinvol en belangrijk om speciaal stil te staan bij de positie van de vrouw, maar aan de Marian Glashouwer,, omroepster en pre sentatrice van de EO. 'Ik moet zeggen, dat ik het Jaar voor de Vrouw niet zo nodig vind Vrouwen hoe ven toch niet precies gelijk te worden aan de man, ze zijn niet minder, maar wel heel anders. Ze hebben andere capa citeiten dan de man en die moeten ze ontplooien. Misschien dat zo'n speciaal vrouwenjaar nuttig zou zijn in de ontwikkelingslan den, maar hier? Hier in het westen? Waarin worden de vrouwen hier nu nog onderdrukt? Ik dacht niet dat wij vrou wen het hier in Nederland zo slecht hadden. Ik ben er trouwens tegen dat de getrouwde vrouw, die Kleine kinderen heeft een baan buitenshuis neemt en de kinderen dan in een crèche doet. Zelf werk ik part-time, maar wanneer dat niet goed gecombineerd zou kunnen worden met de kinderen, zou ik er mee ophouden. Een volledige baan zou ik ook niet willen hebben nu de kinderen nog klein en thuis zijn. Een keer in de twee, drie weken moet ik een avond omroepen voor de televisie en dan doe ik n;g de presentatie van een regionaal program ma Daarvoor moet ik wel vaker een dagje weg, maar dan breng ik de kinde ren bij mijn moeder. Dat gaat prima.' andere kant denk ik: zouden er in 1975 geen belangrijkere problemen op de voorpagina's staan dan deze? Overigens lijkt het mij, dat er ln Nederland toch al veel goeds gebeurd is op het gebied van de emancipatie, vergeleken met veel an dere landen. Ik krijg in mijn vak ook wel te maken met discriminatie van de vrouw, maar dan wel een speciaal soort. Op een ten toonstelling in het Westland, alweer zo'n tien jaar geleden, kwamen een tuinder en zijn vrouw naar me toe Het echtpaar bleek dertien kinderen te hebben, dus moeder had, heel logisch, wel zin in een wasmachine. Maar nee, pa zei, dat 'dat niet nodig was, want zijn vrouw had toch niets te doen. laat haar maar mooi met de hand wassen'. Ik ben die kerel toen bijna naar z'n strot gevlogen. Ik zei: 'Man, het kan me niet schelen of Je bij mij een wasmachine koopt of niet, maar je bent een bandiet'. Je ziet wel vaker van die mannen, die voor zichzelf alles piekfijn in orde willen hebben, maar die hun vrouw maar laten tobben. Die mannen hebben een prima ijskast voor hun pilsje, maar moeder wast nog in een oud snelwassertje. Ja, dat is schande. Zo'n jaar heeft ook zeker nut voor al die mannen, die niet willen dat hun vrouwen buitenshuis werkt, ook al komt ze ge woonweg om in het huis. Nee. zijn vrouw hoeft niet te werken, wat denk je wel. En dus zit die vrouw thuis, terwijl het zowel voor haar, als voor het hele gezin veel beter zou zijn wanneer ze een baantje had'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13