'el Aviv bereid tot concessies Jordanië Koop en draag uw valhelm nog vandaag! oorddadige competitie ussen guerrilla's en in Argentinië lolitie Canadees liet bijna umbojet neerstorten Vietcong in opmars in Zuid-Vietnam Clifford: Congres moet CIA aanpakken it jaar al bijna tweehonderd doden linister van handel Bar-Lev: Paus opent Heilig Jaar Akkoord tussen Sowjet-Unie en Indonesië Ford krijgt rapport van Colby Bromfietser: waarom wachten tot uw veiligheid moét? 6 Stonehouse zou spoedig weer worden vrijgelaten ^TROUW/KWARTET VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 BUITENLAND T7-K9 TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI, AP) De meeste Israëlische regeringsleden zijn bereid het groot- ite deel van de bezette westelijke oever van de Jordaan aan Jordanië af te staan, maar ze durven ,de Liervoor niet openlijk uit te komen. Dit heeft de Israëlische minister van handel, Chaim Bar-Lev ,et]lie vroeger stafchef is geweest, volgens verschillende Israëlische bladen gezegd. rai tolgens de kranten is Bar-Lev per- Qe< oonlijk van mening dat er op de ne( loogvlakte van Golan ook belang- ijke territoriale concessies aan at< ;yrië gedaan kunnen worden hoewel lde e politiek van de Israëlische rege ns, ing erop gericht is daar geen land ïeer af te staan. Premier Rabin r erklaarde woensdag nog dat hij liets verkeerds zag in de pogingen i <j e oorlog uit te stellen, maar dat ?aa liet tegen elke prijs en zeker niet jor »ls voor het slagen van deze po nd ingen de heuvels van Golan aan >ko yrië moeten worden afgestaan', gil iyrië eist de teruggave van het hele Cri ebied. :aa 'olgens de bladen Haaretz en Ye- tei ioth Ahronoth heeft Bar-Lev op ;iti en bijeenkomst van leden van de uidegerende arbeiderspartij verklaard at Isral bereid is grote gebieden en p de westelijke oever van de Jor- t |aan aan Jordanië af te staan. Oost- ek< eruzalem moet echter in Israëlische k tanden blijven, en de Jordaan a wet de 'veiligheidsgrens' blijven, i I d' Ook zouden de consessies gepaard moeten gaan met belangrijke poli tieke akkoorden. Bar-Lev zou ook gezegd hebben dat Isral bereid is een flink stuk van de Sinaï, waar onder de olievelden van Aboe-Ro- deis, aan Egypte af te staan, als deze territoriale concessies gepaard gaan met demilitarisatie van de Sinaï en stopzetting van de oorlog in het algemeen. Bar-Lev achtte het niet verstandig van Isral om, evenals in 1967. als eerste tot de aanval over te gaan, tenzij mocht blijken dat de Arabische landen een nieuwe oorlog voorbereiden. Volgens de Israëlische minister van buitenlandse zaken Jiggal Allon heeft de wedijver tussen de Vere nigde Staten en de Sowjet-Unie om invloed in het Midden-Oosten te krijgen, het Arabisch-Isralisch con flict verlengd. Deze rivaliteit kan zelfs de vooruitzichten op een vre desregeling in het Midden-Oosten ondermijnen, aldus Allon. Volgens Allon kunnen de Verenigde Staten feioME, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De bemanning an een Jumbojet van de luchtvaartmaatschappij Air India heeft fet p eerste kerstdag benauwde uren doorgemaakt. iaa\)en het vliegtuig met 151 passa- en 19 bemanningsleden aan >ord op weg was van Beiroet naar ome drong een 30-jarige in Tsje- ïoslowakij e geboren Canadees ui /aaiend met een mes de stuurhut sv'i nnen. Hij vertelde de gezagvoer- uf^tr dat hij bommen in het toestel uuiid geplaatst. Hij eiste dat radio- intact werd opgenomen met het iegveld van Rome en wilde dat Auniddellijk na de landing een Qvolver zou worden overhandigd. -Kke Canadees, Jozef Homolov, die aar wordt aangenomen geestelijk tstoord is, dwong het vliegtuig ree uur lang boven Rome rond te ïegen. Hij geloofde niet dat hij aereoven Rome was en beval de ge- bac gvoerder het toestel te laten Tjai verduiken in het centrum van de -Ro ad nadat het toestel het Sint n-bu ^rspletn genaderd was. reet daarop greep de bemanning en werd de man overmeesterd, a afloop van het hachelijke avon- lur verklaarde de gezagvoerder dat imolov volgens hem duidelijk van n was het toestel te pletter te ;en vallen. 'Hij dreigde de machi- stop te zetten en de instrumen- stuk te slaan', aldus de gezag- ierder. Washington heeft een als Ara- verklede Amerikaan op eerste erstdag z'n auto dwars door de hek- in van het Witte Huis gereden en tjn wagen vlak bij de hoofdingang )n de ambtswoning van president Drd neergezet. De man bleef er (er uur en zei dat zijn auto met iringstof gevuld was. resident Ford was op dat ogenblk (et aanwezig maar met zijn gezin p ski-vakantie in Vail in Colora do. De man. die eveneens van psychische stoornissen wordt ver dacht, sloeg onsamenhangende taal ui* en dreigde zich op te blazen als de politie hem zou willen pakken. Kort daarop gaf'de man zich over. Hij bleek Marshall Fields, de zoon van een gepensioneerde ambte naar te zijn. Hij had een gesprek geëist met de Pakistaanse ambassa deur. Fields is lid van de beweging van Zwarte Moslims en had eerder het ministerie van binnenlandse zaken in een brief laten weten dat hij de messias was en dat hij op eerste kerstdag afstand zou doen van zijn Amerikaanse staatsburger schap en onderdak zoeken in een van de landen van de Derde We reld. Fields is ingerekend en naar een psychiater gebracht. In Lorton in de Amerikaanse staat Virginia vlak buiten Washington, houden 90 gewapende gevangenen negen cipiers in gijzeling. Drie an dere gevangenen waren al uit de strafinrichting van Lorton ontsnapt en hadden een cipier als gijzelaar meegenomen. een constructieve rol spelen bij het zoeken naar vrede, omdat zij rela ties onderhouden met beide partij en. 'Daarentegen is de Sowjet-Unie enkel verbonden met één partij en zelfs binnen het Arabische kamp kiest zij de zijde van de extreme groepen', aldus Allon. 'Zolang de Sowjet-Unie doorgaat met deze po litiek zal ze geen bijdrage kunnen leveren aan het bevorderen van de vrede in het Midden-Oosten'. De leider van de militaire afdeling van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO), Zohari Mohsen. ver wacht dat de Sowjet-Unie de diplo matieke erkenning zal intrekken en zal streven naar verwijdering van Isral uit de Verenigde Naties. Mos kou zou nog verder kunnen gaan dan in 1967 toen het de diplomatie ke betrekkingen met Isral verbrak en nu de erkenning vn de Jodse staat geheel kunnen intrekken. Mohsen. die samen met Arafat (PLO-voorzltter) naar Moskou is geweest, zei dit tegenover het in Beiroet verschijnende dagblad Al Sajad. Het persbureau van het Midden- Oosten heeft gisteravond gemeld dat de Sowjet-Russische partijlei der Breznjew een dringende bood schap' aan president Sadat van Egypte heeft gezonden. Nadere bij zonderheden zijn niet bekend ge maakt. Breznjew zal omstreeks 14 januari een bezoek aan Cairo bren gen. De Egyptische minister van defen sie, veldmaarschalk Ahmed Ismail, die tijdens de oktoberoorlog van 1973 het bevel voerde over de Egyptische en Syrische strijdkrach ten, is woensdag op 57-jarige leef tijd in Londen overleden, zo heeft het officiële Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo bekend gemaakt. Ismail werd op 26 oktober 1972 tot minister van oor log benoemd. Na de Egyptische nederlaag in 1967 kreeg Ismail, die toen 'op de rang van generaal had, het bevel over de Egyptische troepen aan het front met Israël. Hij speelde een belan grijke rol in de reorganisatie van de strijdkrachten. Ismail was de man die de plannen heeft gemaakt voor de oversteek over het Suez- kanaal in oktober 1973 waardoor de Israëliërs volkomen werden verrast. Hij he'-'t zijn militaire opleiding in de Sowjet-Unie en Engeland gehad. De veldmaarschalk zal vandaag in Cairo een staatsbegrafenis krijgen. De Egyptische chefstaf, luitenant- generaal Abdel Ghany Gamasy, is gisteren door president Anwar Sa- dat benoemd tot minister van de fensie. Hij zal ook het opperbevel over de Egyptische strijdkrachten voeren. SAIGON (Reuter, UPI, AFP) Noordvietnamezen en Viet- congstrijders hebben gedurende de afgelopen dagen twee district- steden in de provincie Phuoc Long in Zuid-Vietnam veroverd, zo hebben militaire woordvoerders van het Zuidvietnamese rege ringsleger in Saigon gemeld. Verder hebben zij met zware artil lerie de luchtmachtbasis Bien Hoa beschoten en haalden zij een groot viermotorig transportvliegtuig van Zuid-Vietnam neer dat probeerde de geïsoleerd geraakte provincie hoofdstad Pluoc Binh te bevoorra den. Hierbij zijn de vijf Zuidvietna mese bemanningsleden omgeko men. Tanh Llnh, een distrlctsstad onge veer 120 kilometer ten Noordoosten van Saigon, werd woensdagavond door strijdkrachten van de voorlo pige revolutionaire regering (Viet cong) onder de voet gelopen na drie dagen van hevige beschietin gen en straatgevechte. Onder de hevige druk moesten verscheidene honderden regeringssoldaten het veld ruimen. Daarvoor drongen Vietcong-strijdkrachten de stad Don Loean, op ongeveer 90 kilome ter ten noorden van Saigon, bin nen. De stad ligt in de provincie Puoc Long, waar de regeringsstrijd krachten in de afgelopen twee we ken zware verliezen hebben ge boekt. De strijd gaat voornamelijk om de beheersing van de rijstvel den. De regering heeft als belan grijk centrum nu alleen nog de provinciehoofdstad Pluoc Binh in handen, maar de wegen er naar toe zijn afgesneden. Bij de beschieting van de luchtmachtbasis Bien Hoa, op 25 kilometer afstand van Saigon heeft de Vietcong volgens het Zuid vietnamese opperbevel gebruikt ge maakt van Russische raketten. Bij de aanvallen zijn meer dan tien regeringsmilitairen gedood of ge wond geraakt, aldus militaire woordvoerders. Zware verliezen Inmiddels heeft Saigon ook toege geven dat de regeringstroepen da laatste drie weken zware verliezen hebben geleden. Volgens de jongste cijfers zijn er sinds 6 december 1.231 Zuidvietnamese militairen ge sneuveld. 4.539 gewond geraakt en worden er 948 vermist. Volgens het commando zouden er in diezelfde periode meer dan 5.000 Noordviet namezen en Vietcongstrijders ge sneuveld zijn. maar waarnemers zien dat als een overdreven cijfer dat voor een deel is gebaseerdo op het aantal vijandelijke militairen dat door lucht- en artillerie aan vallen kan zijn gesneuveld. Cambodja In De Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh zijn gisteren tien sol daten terechtgesteld die waren ver oordeeld wegens roverij en misdrij ven tegen de staatsveiligheid, zo werd van militaire zijde in Phom Penh meegedeeld. Ze waren begin oktober veroordeeld tot de dood door de kogel. Paus Paulus de Zesde heeft dinsdag in het Vatikaan het symbolische startsein gegeven voor het Heilige Jaar 1975. De paus deed dat met het even symbolische openen van de 'Heilige Deur' van de St. Petrus- basiliek. Nadat de deur was geval len knielde de aartsbisschop van Rome in de ontstane opening. Het rooms-katholieke Heilige Jaar is een soort jubeljaar dat zal zijn opgedragen aan het oplossen van meningsverschillen in de rooms-ka tholieke kerk en in de wereld. De plechtigheid werd enigszins ver stoord doordat plotseling stukken pleister van de dichtgemetselde Heilige Deur neervielen, waarbij een aantal stukken op de rechter schouder en arm van de paus te rechtkwamen. Paus Paulus heeft op eerste kerst dag in zijn kerstboodschap in een twaalftal talen ook Chinees, Pools en Russisch gezegd dat de moderne mens een neo-humanisti- sche maatschappij ontwikkelt met schrille tegenstellingen. Maar de mensheid was zo gelukkig de les van kerstmis te bezitten als een leidraad ter bevestiging van de 'dynamische idealen van menselijke rechten, gelijkheid, solidariteit en vrede', aldus de paus. Jezus redt. Slechts de belofte van vrede inher ent aan de geboorte van Jezus kan 'het duister van de nacht' verdrij ven waarvoor de mensheid zich ge steld ziet. zo merkte hij op. MOSKOU (DPA) De Indonesi sche minister van buitenlandse za ken, Adam Malik, heeft gisteren in Moskou een akkoord over economi sche en technische samenwerking tussen de Sowjet-Unie en zijn land ondertekend. Het verdrag legt vol gens het Russische persbureau Tass de grondslag voor een voor beide partijen voordelige samenwerking. WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPI) Clark Clifford, die ten tijde van president Lyndon B. Johnson Amerikaans minister van defensie is geweest, heeft het Congres opgeroepen een 'diep gaand onderzoek' in te stellen naar de actiivteiten van de CIA, de Amerikaanse centrale inlichtingendienst. Clifford zei in een telefonisch in terview dat het Huis van Afgevaar digden in de Senaat een gezamen lijke commissie in de stijl van de Watergate-commissie moet instel len en dat het Congres een derge lijke commissie met een staf en met passende omvangrijke midde len zou moeten uitrusten. President Ford heeft gisteren e>n geheim rapport ontvangen van CI- A-directeur William Colby over ac tiviteiten van de inlichtingendienst. In het document staan gevallen van het buiten haar bevoegdheden treden va#i de CIA, zo is in Was hington bekendgemaakt. Ford had het rapport opgevraagd nadat het dagblad The New York ADVERTENTIE bor Martin McReynolds pENOS AIRES Wie op een zondagmiddag in deze stad Jor het Palermopark wandelt kan zich nauwelijks voorstellen, Kt Argentinië onder een staat van beleg leeft, waarin autoriteiten guerrilla's in een grimmige strijd tot wederzijdse uitroeiing zijn vikkeld. Er is geen teken van spanning of bezorgdheid in het Irk, waarin de lente is ontluikt: de jacaranda's zijn bedekt met luwe bloemen en de dierentuin is stampvol mensen van alle leeftijden. Oudere echtparen zoeken de schaduw alweer op, jonge paartjes liggen in eikaars armen verstrengeld op het gras en nijvere gezinshoofden proberen in één keer een picknickkleed uit te leggen. Verderop staan mensen in de rij voor de middagvoor stelling der bioscopen, schreeuwen zich schor bij de paarden races of maken een uitstapje buiten de stad. De meeste van Argentiniës bijna 25 miljoen burgers bereiden'zich vandaag weer op een weekend voor alsof er niets aan de hand is. ar maandagavond nog knalde er |een nauwe straat in de binnen- een auto met explosieven uit ;aar op het moment dat de nieu- federale politiechef Margaride fcrbijkwam. Een begeleidende po- feman lag onherkenbaar ver- |nkt naast het verwrongen metaal wat eens zijn motorfiets was beest en twee politiemannen uit [rgaride's escorte werden gewond, school aan deze straat werd als |rolg van de luchtdruk onbruik- Maar Margaride ontsnapte. I was gelukkiger dan de man die I twee maanden geleden opvolg- Alberto Villar, die met zijn liuw de lucht in werd geblazen liens een tochtje met zijn jacht I de rivier. Tucuman, 1600 km naar het brdwesten werd eerder een leger- pitein gedood in een hinderlaag voor hem en zijn driejarig Jhtertje en zijn vijfjarige zoontje gelegd. Alleen zijn zoontje ferleefde het bezoek aan zijn grootmoeder in het centrum van Tucuman. De daders zijn spoorloos. Maar de verdenking rust automa tisch op de ERP, het Revolutionaire Volksleger, een marxistische guer rillagroep die gezworen heeft 16 leger-officieren te zullen doden uit wraak voor het doden van 16 guer rilla's door het leger in augustus. De ERP heeft sindsdien de verant woordelijkheid voor de dood van zcht officieren op geëist. OOG OM OOG Binnen 24 uur na de dood van de officier en zijn dochtertje in Tucu man werden drie personen die van hun marxistische opvattingen geen geheim maakten, vermoord gevon den in zeer uiteenlopende plaatsen. Een ervan was de 41-jarige me vrouw Bertha Montenegro, moeder van vier kinderen, vrouw van een gevangen zittend ERP-verdachte. Haar door kogels doorzeefde li chaam werd buiten Tucuman ge vonden een paar uur nadat zij met een geweerloop ln de rug uit haar huis was weggehaald. Tegelijkertijd werd een middelbare schoolleraar, verdacht van linkse connecties, in een stad 640 km ten zuiden van Buenos Aires uit zijn woning ge haald en doodgeschoten. En in de buitenwijken van Buenos Aires werd een links studentenleider dood aangetroffen met dertig ko gels ln zijn lichaam. Het wederzijdse geweld tussen poli tie, leger en guerrilla's heeft in de loop van dit Jaar in Argentinië al bijna tweehonderd mensenlevens geëist. De slachtoffers komen van links en van rechts, van de machti gen en van de allerarmsten. Het rijtje omvat de federale politiechef, een vroegere minister, vakbondslei ders, linkse en rechtse activisten van de verdeelde Peronlstische be weging. politiemannen, soldaten, zakenmensen en kleine kinderen. Maar de meeste slachtoffers zijn politieke activisten of geünifor meerden en de gewone burger ziet geen reden om hiervoor zijn dagje- uit of zijn bioscoopavondje op te schorten. Op 6 november kondigde president Maria Estella Peron de staat van beleg af en de politie heeft van de haar daarin gegeven grotere be voegdheden ruimschoots gebruik gemaakt door honderden actieve socialisten op te pakken. AFWENDING De reactie van de mensen op de wederzijdse uitroeiingsoorlog is af schuw en de duidelijke behoefte om met dit alles niets te maken te hebben. Zij klagen er ook over dat de concentratie van het leger op de guerrilla's haar veel minder alert maakt voor het gewone werk, zodat de buitenwijken van Buenos op het ogenblik getlesterd worden door dieven. Martin McReynolds is correspon dent van United Press Internatio nal in Buenos Aires. President Maria Estella Peron, die op 6 november de staat van beleg afkondigde, bezoekt ter afkoeling een militaire basis op Marambio aan de Zuidpool. Rechts van haar de minister van sociale zaken, José Lopes Rega. Times zondag had bericht dat de CIA burgers in de VS had bespio neerd in verband met de oorlogvoe ring in Indo-China. Volgens de New York Times had de CIA ten tijde van Nixon feiten verzameld over 10.000 Amerikaanse burgers, die actief waren geweest tegen de strijd in Vietnam. ANGLETON Inmiddels heeft de chef van de contra-spionage-afdeling van de CIA, James Angleton zijn ontslag ingediend. Angleton heeft verkaard dat hij weggaat omdat 'hogere au toriteiten' dan van hem willen sinds de jongste beschuldigingen tegen de CIA zijn ingediend. Richard Helms, de directeur van de CIA ten tijde van de beweerde wanpraktijken van de dienst, heeft de beschuldigingen van de New York Times officieel van de hand gewezen. Helms, die thans Ameri kaans ambassadeur in Perzië (Iran) is. zou ergens ln Europa op vakan tie zijn en daarop naar de VS vertrekken. Washington heeft landen, die het ergst door de economische crisis zijn getroffen twee miljard dollar beloofd. Dit is bekendgemaakt in een brief van de Amerikaanse VN- ambassadeur John Scali aan Kurt Waldheim., De secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Amerika zal de hulp echter zelf uitvoeren en deze niet via de VN laten verlopen, aldus Scali. Het bedrag moet nog door het Con gres worden goedgekeurd. De hulp gaat naar 32 landen, die door de VN zijn aangeduid als de zwaarst getroffen staten. De rest gaat naar andere landen die de VS zelf heb ben uitgekozen. CANADA De Canadese minister van handel Allstair Gillespie heeft de VS van 'ontoelaatbare inmenging' beschul digd in de Canadese handelsaange legenheden. Canada is boos op Washington omdat een Amerikaan se firma naar Canadese dochteron derneming heeft gelast de levering stop te zetten van kantoormeubilair aan Cuba, ter waarde van 500.000 dollar. De VS beschouwen handel met Cuba als handel met de vijand. MELBOURNE (AP. Reuter. UPI) De 49-Jarige John Stonehouse, Brits Lagerhuislid en oud Labourmlnister van verkeer, die in de VS verdween en in Australië is opgedoken, zal mogelijk in dat land worden vrijge laten als hij duidelijk bewijst dat hij Stonehouse is. Stonehouse zal voorlopig een nieu we periode van zeven dagen in gevangenschap blijven, zo heeft de Australische Justitie beslist. De Au stralische minister van immigratie Clyde Cameron heeft in een vraag gesprek met een krant in zijn land gezegd dat als vast komt te staan dat Stonehouse Stonehouse is er geen reden is hem langer vast te houden. Dit omdat de man Brits Lagerhuislld is en hij als zodanig be voegd is zich in Australië op te houden. Stonehouse was. zo bleek deze week. Australië binnengerelsd op het paspoort van een overleden man. Stonehouse die van spionage was verdacht, heeft in een telegram premier Harold Wilson zijn veront schuldigingen aangeboden voor de moeilijkheden die hij heeft veroor zaakt. Hij heeft gezegd dat hij aan grote druk en chantage bloot stond en in een opwelling had besloten onder een andere naam een nieuw, leven te beginnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9