Plannen van Klein n verslechtering? dichtbij p A qI SN HAAG Staatssecretaris Klein van onderwijs presenteerde een paar weken, geleden zijn plan vtyi het systeem van studiefinanciering te herzien. Vanaf 1977 zal iedereen die ouder is dan achttien |ar en studeert, een beurs van het Rijk krijgen. Het bedrag dat studenten dan in handen krijgen e rieert van 2500 tot vijfduizend gulden; iedereen krijgt een basisbeurs van 2500 en, al naar gelang Staatssecretaris Klein i-E Caravans ontvreemd r- Jongen van 14 verdacht van 13 aanrandingen Gruwelijke kerst in Duitse kerk Nijmegen stopt met borrelbus Russen lanceren vierde ruimtelab Indiase 'heilige' gaat jaar zwijgen Oud-commandant Aruba overleden Politie voorkomt illegale slacht Het blijft huilen weerrapporten boze droom over vuile rijn 4^ troebel ontslag IOUW/KWARTET VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5-K7 Studiebeurs voor iedere student' t onze onderwijsredactie st inkomen van de ouders, kan daar een aanvullende beurs bovenop komen. Daarnaast kunnen stu- zic nten, die van die vijfduizend gulden niet rondkomen, extra geld lenen, bij het Rijk of, wat waar in hijnlijker is, bij een bank. Daarover moet dan natuurlijk wél rente betaald worden. i( sgelijk met de invoering van dit j euwe stelsel zal de kinderbijslag- tii5,aftrek voor de ouders van stu- .flS( nten afgeschaft worden. Het geld de ,t vroeger naar de ouders ging, zal in de vorm van de basisbeurs ltstreeks aan de studenten uit- lald worden. Die verandering "pivordert de onafhankelijkheid van nc s studenten ten opzichte van hun 'iders. Een ander groot voordeel van et systeem is dat niet alleen stu nten aan de universiteit, aar ook studenten die een hogere ewiroepsopleiding. middelbaar be- epsonderwijs of voortgezet onder volgen, recht hebben op subsi- e van de overheid, tot aar er zitten ook wel wat negatie aspecten aan Kleins plan. De nadragen, die studenten kunnen oor ijgen, zijn niet erg hoog en in de eeste gevallen zullen studenten so Hingen-moeten sluiten. De rentes n hoog en het gevolg is dan ook fct veel studenten een stevige huid opbouwen. Zoiets werkt na- urlijk niet erg Inspirerend, udenten met rijke ouders zullen ooo er niet zo erg onder lijden: hun aarjiders zullen wel bijspringen zoals tot nu toe ook altijd gedaan ïbben. Het nadeel daarvan is weer it deze studenten afhankelijker hun ouders zijn. Het is dus van reeën één: of je hebt niet zulke jke ouders, en krijgt een maxima- beurs, waarbovenop je dan tegen >ge rentes geld moet lenen om nd te komen: in het andere geval ib je rljke(re) ouders die best illen bijbetalen maar minder van it. rijk krijgen dan vroeger (of om ;t precies te zeggen: zij krijgen ets meer. de student krijgt geld), irtom: je bouwt geen schuld op. aar bent wel afhankelijker van je iders. noral over die grotere afhanke- kheid en de betrekkelijk geringe idragen die de overheid zal gaan tbetalen, zijn studentenorganisa- en organisaties van studenten hogere beroepsopleidingen ge ilen. Ze noemen de nieuwe plan een verslechtering vergeleken et vroeger. m te illustreren of die kritiek irechtvaardigd is, gaat hierbij een aatje, waarin twee gezinnen mo il staan. Beide gezinnen tellen 'ie kinderen, van wie er één stu- iert. In het ene gezin A studeert it kind aan een universiteit of jgeschool. in het andere gezin B de student op een MTS. een iddelbare huishoudschool. Athe- ium of Gymnasium. Hoe de situa- e nu is en over een paar jaar zal rden (als Klein- tenminste zijn i krijgt) wordt getoond bij inko- lens van 20.000, 30.000, 40.000. en .000 gulden per jaar. exclusief jinderbijslag- en aftrek. bedragen die genoemd worden volgens de normen van dit r. Deze getallen zullen ongetwij- ,d bijgesteld moeten worden, en 1977 hoger uitvallen. Het gaat Ier om studenten die .op kamers nen. chulden ials gezegd: kinderen van niét ike rijke ouders zullen geld bij >eten lenen om rond te komen. Om in indruk te, geven van de studle- ihuld die kan' ontstaan, de volgende ïorbeelden. eent iemand gedurende vijf jaar azend gulden tegen acht procent inte (dat is aan de lage kant), dan lopt zijn schuld op tot 6842 gulden, er jaar moet hij dan gedurende tien lar 696 gulden terugbetalen, eent een student tweeduizend gul- en per jaar, dan klimt zijn schuld ver vijf jaar studie op tot 13684 ulden. Tien jaar lang zal hij dan 393 gulden per jaar moeten terug stalen. inslotte: het vermoedelijk weinig Dorkomende geval van een student ie vijf jaar lang 4500 gulden per iar leent. Zijn studieschuld wordt 30789. en hij zal tien jaar lang 3134 per jaar moeten afbetalen. Bi.i eze laatste bedragen moet wel angetekend worden dat ze aftrek aar voor de belastingen zijn. >m studenten al tijdens hun studie elegenheid te geven door middel an bijbaantjes wat extra te ver- ienen zonder dat dit ten koste aat van hun basis- en aanvullende eurs, is er een soepele bijverdien- teregeling in de maak. Studenten iet veel vrije tijd tijdens hun stu- ie (maar dat zijn er niet zoveel) unnen door bij te verdienen tij- ms de studie, een grote schuld na e studie voorkomen. TILBURG —In Tilburg zijn gedu rende de kerstdagen twee caravans compleet met inboedel en kleding waarde van in totaal 31.000 kulden gestolen. Beide stonden zij poor vertrek gereed. IlOOG WAT Uil VRIJDAG 27 DECEMBER - Vltsslngen 1.04-12.28, Ilarlngvl ietsluizen. 1.41-14 03. (otterdam: 2.31-13:02. Scheven'.ngen 1.13- (3.35. IJmulden 1.52-14 10. Den Helder 6.33 18.07. Ha ril neen 7.57-2035. Del fel jl: BO OO-22.40. buidige huidige regeling universitaire voor het regeling voortgezet onderwijs voorstel Klein verschil Gezin A, kba 1000 basisbrs. 2500 Inkomen 20.000 toelage 3500 aanvull. 2300 college geld - 500 4800 4000 Gezin B. kba 3200 basisbrs. 2500 inkomen 20.000 toelage 300 aanvull. 2300 1450 3500 4800 schoolgld. -150 3350 Gezin A. kba 3300 basisbrs; 2500 inkomen 30.000 toelage 400 aanvull. 700 blijft 3700 3200 gelijk college geld - 500 3200 Gezin B. kba 3300 basisbrs. 2500 inkomen 30.000 toelage aanvull. 700 3300 3200 150 schoolgld. -250 3050 Gezin A, kba 3400 basisbrs. 2500 inkomen 40.000 toelage aanvull. 3400 2500 400 college geld 500 2900 Gezin'B, kba 3400 Basisbrs. 2500 inkomen 40.000 toelage aanvull. 3400 2500 450 schoolgld. - 450 2950 Gezin A. kba 3500 basisbrs. 2500 inkomen 50.000 toelage aanvull. 3500 2500 500 college geld - 500 3000 Gezin B. kba 3500 basisbrs. 2500 inkomen 50.000 toelage aanvull. 3500 500 schoolgld. - 500 2500 3000 DEN HAAG De politie heeft een 14-Jarige jongen aangehouden, die ervan wordt verdacht tot dertien keer toe vrouwen en meisjes in Den Haag en Rijswijk te hebben aangerand. Drie vrouwen hadden destijds aangifte bij de politie ge daan. De politie kwam de jongeman op het spoor, doordat een vorige week aangehouden jongen van veertien jaar. eveneens uit De n Haag. be kende acht aanrandingen te heb ben gepleegd, waarbij in enkele ge vallen de andere jongeman zou hebbengeholpen. Deze laatste is afgelopen dinsdag voorgeleid aan de officier Van justitie. Volgens de politie bestonden de aanrandingen hoofdzakelijk uit het onverhoeds en plotseling onzedelijk benaderen van vrouwen en meisjes. KASSEL (Beuter. UPI) Kerk gangers in Korbach in het noord oosten van West-Duitsland hebben een onplezierige kerstdienst bijge woond. Zij vonden op het altaar van hun kérk het lijkje van een zesjarig meisje. Het was gewurgd en haar hart doorprlemd met vijf breinaalden. Het meisje was gedood door haar vader, een 48-jarige gas tarbeider uit Irak. De man droeg het lichaam van zijn dochtertje onder de kerstdienst in de lutherse Nicolaikerk naar voren en legde het lijkje neer op de trappen van het altaar. De politie heeft meegedeeld dat het meisje is gedood nadat haar vader haar eerst een slaappil had gegeven. Achter grond van het drama: de man was getrouwd geweest met een Jn de Bondsrepubliek geBoren vrouw en twee jaar geleden gescheiden. De man was naar zijn ex-echtgenote gegaan om zijn dochter en zoontje mee terug te nemen naar Irak. De vrouw wilde dat niet, waarop ruzie was uitgebroken en de man het misdrijf pleegde. De dader is gear resteerd. NIJMEGEN De gemeente Nijme gen beschouwt het experiment met de borrelbus als mislukt. Komend weekeinde worden de nachtelijke ritten met bussen van de centrale -vervoersdienst voor dè laatste maal gemaakt. Sinds de invoering van de 1-november-wet- bedroeg het aanta! 'passagiers per bus gemiddeld twaalf, waardoor de extra uitgaven .voor minder dan' de helft werden gedekt. MOSKOU (UPI. Reuter) De Sowjet-Unie heeft op tweede kerst dag haar vierde ruimtelaboratorium gelanceerd. De Saljoet 4 draait op hoogten tussen 220 en 270 kilome ter om de aarde. Over de lancering van bemanningsleden is niets be kendgemaakt. Volgens het tot nu toe gebruikelijke patroon zouden binnen twee weken twee ruimte vaarders met een Sojoezcabine naar de Saljoet toe gaan. Tegelijk werd in Moskou het einde bekendgemaakt van de experimen ten met de Saljoet die een half jaar geleden was gelanceerd. Dit ruimtestation is in juli twee weken bemand geweest. Een volgende ploeg slaagde er in augustus niet in. opnieuw een koppeling tot stand te brengen. De wetenschap pelijke experimenten in de Saljoet werden toen verder vanaf de aarde geleid. Volgens de Russische bekendma king heeft dit station het dubbele van de geplande nuttige levensduur gehaald. Toen na drie maanden al les nog perfekt bleek te werken, had men besloten met de waarne mingen door te gaan. Ook nu is het station nog in goede conditie. Dat het niettemin naar beneden ge haald wordt om in de atmosfeer te verbranden, kan samenhangen met het opraken van de voorraad stuw- gas voor de standregeling. De Sal joet zou dan onbestuurbaar wor den. Maar hierover zijn geen de tails bekendgemaakt. NEW DELHI (DPA) De in India als een heilige vereerde sociale her vormer Vinoba Bhave zal een jaar lang niet spreken. Op eerste kerst dag hield hij in Paunar zijn laatste rede. De thans 79-jarige Vinoba Bhave die internationale bekend heid kreeg door zijn beweging die de grootgrondbezitters in India probeert over te halen hun grond aan de armen te schenken, zal in dat jaar ook niet schrijven. De oppositie in India betreurt het uit religieuze overwegingen genomen besluit van Bhave, omdat zij ge hoopt had dat hij tijdens de ko mende verkiezingscampagne met zijn groot moreel gezag de regering zou bekritiseren. Kennelijk wil Vi noba Bhave zich buiten de politieke strijd houden. DEN HAAG Op 64 jarige leeftijd is in Den Haag kolonel Jaap Post- ma overleden. De heer Postma. die gedurende de oorlogsjaren in Suri name woonde, was daar adjudant van de gouverneur en districtscom missaris van onder meer Marowij- ne. In 1944 werd hij benoemd tot territoriaal commandant van de Nederlandse strijdkrachten op Aru ba. Na de oorlog was hij onder meer hoofd van de Nederlandse mi litaire missie in Djakarta en bevel- heber van de UNO-strijdkrachten in de Kongo. Van een verslaggever UTRECHT Door een tip van omwonenden heeft de Utrechtse politie de illegale slacht van een schaap voorkomen. De 33jarige Turk H. A. had ln de keuken een schaap klaar gezet voor een rituele slacht ter gelegenheid van het Mo hammedaanse slachtfeest. Aanvan kelijk weigerde de man het aanbod van de politie om het schaap in het abattoir te slachten, omdat daar ook het bloed van onreine dieren vloeit. Maar onder het motto 'beter een kleine zonde dan een grote zonde' is het dier toch naar het slachthuis afgevoerd. De man heeft beloofd zijn geloofsgenoten op te wekken hetzelfde te doen. Van onze weerkundige medewerker De luchtdrukverdeling blijft vol dynamiek. Terwijl in Zuid-Spanje de uitzonderlijke droogte voort duurt en in de kerken wordt gebe den om regen, komt op onze breed te de ene na de andere depressie aan. Er is een complete depressie- dienst gaande tussen de Oostkust van Amerika via Schotland naar Zuid-Skandinavië. Boven het noordoosten van de Ver enigde Staten bevindt zich een ho- gedruksysteem met Washington gisteravond op 1029 millibar, maar New Foundland blijft maar steeds in de depressiesfeer. Het vliegveld Gander gaf gistermiddag minus 4 graden Celsius. Een straalstroming van 300 kilometer per uur in de hogere niveaus leidt op 40 graden noorderbreedte ten noorden van de Azoren langs in de richting van de Britse eilanden. Met deze glijbaan komen telken^ nieuwe lagedruksysternen op ons af. Een minimum dat gistermorgen nog boven het noordelijk deel van de Noordzee lag. bracht in de nacht van woensdag op donderdag een zware warmtefront-regen. Kenmerk van die regen was de ongelijkheid: Gorredijk 10 millemeter. Coevorden 20 mm.. Nunspeet 22 mm., Amers foort 29 mm.. Hoog Soeren 31 mm. (Totaal daar tot nu toe december al 155 mm.) 'Indien warmtefrontvlakken 's win ters van de oceaan het vaste land naderen, zullen zij een versterking ondergaan', staat in het leerboek- van dr W Bleeker. Zo was het ook Onder meer door terrein-invloeden heuvelsis de opglijdende warme lucht onstabiel geworden, waarbij zich in 'nel nimbostratusdek cumu- lonimbi buienwol ketil zullen heb ben gevormd De temneratuni ging os impo nerend lui 13 graden Bra boni cn onder aiidi -e -1n Int 12 gia den plaatselijk in Limburg en in midden-Nederland, 11 tot 10 graden in hetnoorden. Het absolute lande lijke decemberrecord blijft 17.8 gra den Celsius in het Limburgse Buch- ten op 4 december 1953. Al met al hebben wij een van de warmste kerstmissen van deze eeuw meege maakt. En nu de toekomstDie. ziet er niet bepaald i ooskleurig uit Ee nieuw depressiemonster met. eromheen storm lot. zwzrë storm trok op de Britse eilanden aan. De luchtdruk- dalingen aan de voorkant waren groter dun de laatste weken het iteval mus hel weersóhip Julielt ten westen van Ierland zond don derdagmiddag om één uur minus 10.3 mb in drie uur. Op dat mo ment reageerden de barometers in Ierland nog niet: er waren stijgin gen van 6 tot 8 mb. maar drie uur later zetten daar ook dadingen van 5 mb in: Onweer werd gistermiddag gepeild tussen 45 en 50 gr. noorderbreedte tussen dè Azoren en het weer schip Jwas wees op een zich activerend koufront. Op IJsland is het op nieuw dik winter met Akureyri gis teravond op minus 14 graden maar dit eiland ligt dan ook aan de noordkant van de depressiebaan. Amsterdam geh. bewolkt 12 0.2 De Bilt regen 11 1 Deelen lichte regen 12 2 Eelde geheel bew. 10 3 Eindhoven lichte regen 13 3 Den Helder zwaar bew. 10 3 Luchth. R'dam regen 12 0.4 Twente lichte regen 12 2 Vlissingen zwaar bew. 11 0 Zd.-Limburg regenbui 12 1 Aberdeen zwaar bew. 6 0 Athene onbewolkt 15 0 Barcelona onbewolkt 16 0 Berlijn regenbui 11 9 Bordeaux licht bew. 17 0 Brussel geheel bew. 13 1 Frankfort half bew. 14 0.6 Genève zwaar bew. 16 0.1 Helsinki geheel bew. 4 2 Kopenhagen licht bew. 8 4 Innsbrück zwaar bew. 6 1 Locarno licht bew. 8 0 Londen licht bew. 12 0 Luxemburg zwaar bew. 12 4 Madrid geheel bew. 9 0 Malaga onbewolkt 18 0 Mallorca licht bew. 18 0 München zwaar bew. 14 0 Nice licht bew. 14 0 Oslo zwaar bew. 1 4 Parijs zwaar bew. 13 0 Rome geheel bew. 12 0 Split geheel bew. 14 0 Stockholm geheel bew. 6 1 Wenen regenbui 14 0.1 Zilrich zwaar bew. 15 0 Casablanca geheel bew. 18 0 Las Palmas licht bew. 20 0 Tel Aviv zwaar bew. 17 0 Tunis half bew. 17 0.2 ZONNIG SNEEUW COPKl Afi'ïK.tN ff*S*RCr'E HAG BEWOLKING 4 10 MAXTEMB. MIN. TEMP. onder redactie van loessmit De Internationale Arbeltsge- melnschaft der Wasserwerke im Rheneinzugsgebiet (IAWR) is vertegenwoordigd ln alle landen waar de Rijn stroomt, dus in Zwitserland. Frankrijk, West- Duitsland. Luxemburg en na tuurlijk Nederland. Hier heet ie gewoon Internationale commis sie ter bescherming van de Rijn tegen verontreiniging, maar zelfs dat zegt u misschien niet veel. En toch bestaat die IAWR in juli al een kwart eeuw. In die jaren hebeti de vertegenwoor digers in de verschillende Rijn landen allerlei aanbevelingen aan hun regeringen gedaan, maar je vraagt je af wat er in 25 jaar van al dat denken en aanbevelen in praktijk gebracht is. De waterleidingbedrijven heben in elk geval 'in al die jaren geen merkbare verbetering van de kwaliteit van het Rijn water kunnen bespeuren', zoals de Nederlandse afdeling van de IAWR schrijft. En wat zou het nou 'een waardig geschenk' voor de waterleidingbedrijven en de jubilerende commissie zijn als de verantwoordelijke ministers uit de Rijn-landen, die binnen kort weer vergaderen, 'eindelijk tot een effektief internationaal verdrag zouden kunnen beslui ten'. Internationale maatregelen zijn volgens de IAWR vooral dringend gewenst met het oog op de vervuiling van het water 'met chemische stoffen, de zout- kwestie in de Elzas en de ther mische verontreiniging'. Om de heren ministers, die ons Rijnwater zogezegd wel in de hand hebben maar lijkbaar nog niet in de vingers, een zetje in de goede richting te geven, heb ben de 78 in de IAWR georgani seerde waterleidingbedrijven alle bij het Rijnwater betrokken ho ge heren in de vijf landen een bijzondere nieuwjaarswens ge stuurd in de vorm van een boe- je vol cartoons van Wim Boost (Wibo). De tekst van deze 'Dro- meRij(n)' is van IAWR-presi- dent lr C. van der Veen, die ook directeur van het Amsterdamse Waterleidingbedrijf is. Een DromeRij(n) is het verhaal over een man die onder het afval (van anderen) bedolven dreigt te worden. Het begint met een emmertje vuilnis in z'n ach tertuin en op het laatst komt het afval hem bijna letterlijk de strot uit. Aan de hand van de pogingen van het slachtoffer om probleem gewerkt, maar heb slachtoffer moet intussen wel Él via de vuilnisberg op de eerste verdieping naar binnen, omdat de begane grond een ondoor dringbare massa afval is gewor den. De vuilstorter. opbellend als de man op het dak nog eèn zitplaatsje tracht vrij te maken, deelt het verheugende resultaat van alle studies mee: wellicht zou hij het afval in zijn eigen tuin kunnen storten. Dat kost de haast begraven man dan wel een hoop geld. maar die is allang blij en roept gelijk dat het goed is. Er wordt ten slotte een stu diecommissie benoemd om na te gaan wéar de vervuiler zijn afval het best in zijn eigen tuin kwijt kan. Was lr. Van der Veen een lang slaper geweest, dan was hij wel licht geheel onder het vuil be dolven. maar nu schrikt hij nog net op tijd wakker uit deze boze DromeRij(n). Gelukkig dat zul ke dingen bij ons niet gebeuren', verzucht hij. 'Ik heb wel de in druk aan mijn droom overge houden dat de kern van de Rijnsanering is, dat men daad werkelijk het vuil uit de Rijn weert.' En nu maar hopen dat niet alle dromen bedrog zijn. en op het laatst komt het af val hem bijna letterlijk de strot uit. 'S Het begint met een emmertje vuilnis in de achtertuin het vuil verwijderd te krijgen, laat ir. Van der Veen zien hoe verschrikkelijk ingewikkeld het wordt als er maatregelen van hogerhand tegen vervuiling ge nomen moeten worden. Eerst wordt de politie er bij gehaald, maar die kan niets doen omdat er nog geen wet tegen het depo neren van afval bestaat: daar schijnt wel hard aan gewerkt te worden. Dan volgt er een man in uniform, die met een duim stok de hoop vuilnis meet en wat monsters meeneemt. Hoewel de halve tuin één en al afval is geworden, zijn sommige buren van mening dat het vóórkomen van een zekere mate van afval in de natuur eigenlijk normaal is en de onderzoekers, van wie er steeds meer opdraven, zijn het daarmee eens. Ze blijken dan al bezig met het vaststellen van de norm voor een toelaatba re hoeveelheid afval, maar he laas kunnen ze het daar niet over eens worden. De burge meester belooft een onderzoek commissie te benoemen, maar zegt er meteen bij dat eventueel te nemen maatregelen internati onaal aanvaardbaar moeten zijn. Aan alle kanten wordt aan het Jan J. P. Krop (28). die voorjaar 1971 cum laude aan de Land bouwhogeschool afzwaaide, is kort geleden nog eens gepromo veerd aan diezelfde Landbouw hogeschool. Voor zijn promotie deed hij een onderzoek over si naasappelsap. waarover hij ook een proefschrift, schreef. Het draaide allemaal om een metho de om sinaasappelsap blijvend troebel te houden en die heeft hij ook gevonden, verschil lende mogelijkheden zelfs wat blijkbaar zo belangrijk is dat hij voor zijn onderzoek een stipendium van een limonadefa- briek kreeg. En waarom is het troebele in sinaasappelsap zo be langrijk? "De huisvrouw die een fles sap koopt wil graag dat het er net zo uitziet als wanneer zij zelf thuis de vruchten uitperst.' Een hoopvolle promotie. Mis schien komt er nog wel eens iemand met een onderzoek hoe je koffie uit een automaat net zo lekker kunt maken als wan neer je de koffie zelf thuis zet. Er gaat haast geen dag voorbij of er worden wel ergens in ons land of andere Westeuropese landen mensen ontslagen. Dat gebeurt dan meestal doordat het bedrijf over de kop is of omdat de produktie wordt ingekrom pen. maar een 37-jarige vrouw in het Beierse Mtlhldorf is om een heel andere reden de laan uitgevlogen. Ze werkte daar bij de PTT. waar ze blijkbaar een zo onsmakelijk luchtje verspreidde dat haar collega's het niet meer konden uithouden en bij de baas gingen klagen. Die durfde zelfs niet al te dicht in haar buurt te komen en ontsloeg haar. De zwaar beledigde vrouw diende een klacht in bij het ambtena rengerecht. Het gerecht hoeft niet lang te ruiken om tot de conclusie te komen dat 'door dringende lichaamsgeur' in dit geval een geldige reden voor ontslag was. 'l)e polis spreckl mi i i n \;in irh d ik. maar niet over op (••rcclti K-i.mpn

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7