Ixtra subsidies als itimulans woningbouw Auto te water: drie mannen verdronken Kustvaarder Parimar nog altijd niet vlot |ijdrage ineens voor eigen woning Geschorste medewerkers van Bloemenhovekliniek verliezen kort geding strooimateriaal en Sommige mensen hebben Anderen ditbeeldvandepolitie: weerdit: Wie heeft ergelijk? Balustrade van stadhuis-balkon gerukt TANZANIA -IMETZLER- STADSREINIGING Acht weken wegens beledigen Surinamer Massa-executies in Equatoriaal Guinea Strenge controle op hoge snelheid brommer noodzaak n.j. verkruisen b. v. amsterdam iïTIl mm&wmL rïJj\ T UW KWARTET VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 BINNENLAND T3-K5 (ADVERTENTIE) 'onze Haagse redactie igk HAAG Voor de bouw van eigen woningen wordt met ingang van het volgend jaar naast pejaarlijkse bijdrage van het rijk een extra subsidie verleend. Dit extraatje, dat ineens wordt uit- laid, varieert van 750 tot 2.500 gulden. *1Is' een van de maatregelen, die ^ministerie van volkshuisvesting Ruimtelijke ordening treft om de ingbouw te stimuleren en de jtige werkloosheid in de bouw te ijden. Een voorwaarde voor he £en van deze subsidie is, dat de op of na 18 november is jnnen. De bijdrage ineens kan i worden uitbetaald als met de is begonnen, alleen moet de prager met een koopovereen- aantonen, dat zijn huis gebouwd. dsvernieuwing IK .CC andere maatregel is de bevor- ng van dewoningbouw in de naamde stadsvernieuwingsge en door een, wat genoemd dt lokatiesubsidie op algemene al te verlenen. Deze subsidie is 'ld om de bezwaren als gevolg de hoge grondkosten voor een te ondervangen, itiesubsidies zullen gelet op beschikbare middelen en het igde doel bij voorrang wor- verstrekt voor de woningen in Rotterdam. Den Haag, en in een aantal groeiker- te weten Purmerend. Hoorn. de Oostermeent bij Hui lt^ Nieuwegein. Zoetermeer, Spij- sse en Hellevoetsluis. Verder en voor lokatiesubsidie in aan- cing woningbouwplannen in syernieüwingsgebieden waarbij hoge grondkosten voordoen. bouw te bestrijden zullen met in gang van 1 januari de financiële bijdragen voor het verbeteren van na-oorlogse woningcomplexen van woningbouwverenigingen en ge meenten worden verbeterd. Deze maatregelen komen op het volgen de neer: Voortaan kunnen voor een Ingrij pende verbetering van naoorlogse woningcomplexen van de woning bouwverenigingen leningen uit 's rijks kas worden verstrekt. Dit was reeds het geval voor na-oorlogse gemeentewoningen. Bovendien kan nu onder bepaalde voorwaarden voor ingrijpende ver betering van na-oorlogse woning complexen een jaarlijkse bijdrage worden verstrekt in de dekking van de jaarlijkse kosten van de nieuwe investering. Voor het aanbrengen van centrale verwarming in voor- en na-oorlog se woningcomplexen van gemeen ten en woningcorporaties kunnen nu ook rijksleningen worden ver strekt. Dit onder de voorwaarde dat de warmte-isolatie van de wonin gen gelijktijdig wordt verbeterd. Bij ingrijpende verbetering van na oorlogse complexen woningen kan aan de gemeenten nu ook een bij drage ineens voor de verbetering bouwing rijk gaat voorlopig door met het trekken van leningen en eve'n- I een bijdrage ineens, als een :ente of woningbouwvereniging gaat tot aankoop van panden geen woningen zijn en deze f) ouwt om ze geschikt te maken de huisvesting van alleen- iden en/of grote gezinnen. In kader van het werkgelegen- sprogramma ten behoeve van •uwsector is daarvoor 25 mil- gulden beschikbaar. De rege- zou aanvankelijk tot het einde dit jaar gelden. 'lijdrage zal 28 procent, van de :n van de voorzieningen gaan tagen: het maximum van de jrage wordt 3.920 gulden per wo- g of als het om huisvesting alleenstaanden gaat 1.960 len per persoon. latie rijkssubsidie voor het verbete van de warmte-isolatie van wo- ;en wordt ook volgend jaar ver- id. Bovendien is deze regeling, als doel heeft de energiebespa- verruimd. Voor deze subsidie ïen in aanmerking: Bestaande huur- en eigen wo gen, die zijn voorzien van cen- 'e verwarming of hiervan wor- voorzien tegelijk met het ver- iren van de warmte-isolatie. Huur- en eigen woningen die den gebouwd met rijkssubsidie. daarin centrale verwarming dt, aangebracht. subsidie bestaat uit een bijdrage ins tot een derde gedeelte van verbeteringskosten. maar ten gste duizend gulden gemiddeld woning. Zij wordt in beginsel hts verstrekt, indien de kosten de te treffen voorzieningen ge- deld per woning vijfhonderd ien of meer bedragen. xbetering ineens om de werkloosheid in de a r on ffei iek In in n I Aan onze abonnees De voortdurende kostenstij gingen noodzaken alle Neder landse dagbladen hun abonne mentsprijzen per 1 januari a.s. wederom aan te passen. De verhoging is op de voorge schreven wijze bij de minister van Economische Zaken ge- eld en heeft diens instem ming verkregen. Met ingang van 1 januari 1975 zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 13,per maand 39,per kwartaal 154,per jaar. iVan de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke 'afschrijving van het abonne mentsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermede ak koord gaan, dat bij de eerst volgende afschrijving de nieu- wc abonnementsprijs wordt aangehouden. (ADVERTENTIE) van de woonomgeving worden ver strekt. Bij vooroorlogse woningen was dit reeds het geval. Deze bij drage ineens is tevens verhoogd van ten hoogste 1.500 tot ten hoog ste 2.250 gulden per woning. In verband met de stijging van de verbeteringskosten is ook de subsi dieregeling voor het individueel verbeteren van particuliere wonin gen met ingang van 1 januari aangepast. De maximale bijdrage die het rij kaan de gemeenten geeft op grond van de beschikking gelde lijke steun verbetering woningen en woonbuurten is verhoogd van 3.360 tot 3.920 gulden. In het alge meen komt de subsidie die de ge meente aan de eigenaars geeft neer op 35 procent van de verbeterings kosten (was 30 procent.) met dien verstande, dat in het algemeen geen hoger bedrag wordt gegeven dan 4.900 gulden per woning (was 4.200 gulden). Staatssecretaris J. L. N. Schaefer van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft, ondermeer rekening houdende met een voortdurende stijging van de sloopkosten met ingang van 1 januari de rijksbij drage voor het afbreken vah krot ten verhoogd van 2.000 tot 4.000 gulden per krotwoning. Deze bijdrage wordt gegeven voor het opruimen van krotten die bui ten saneringsgebieden liggen. Huren De huren van de woningen (val lend onder de wet jaarlijkse huur verhogingen, de woningwet of de huurwet) worden met ingang van 1 januari niet verhoogd. Dat zal pas 1 juli 1975 het geval zijn. Hierdoor moet de regering nog een wets voorstel bij de Tweede Kamer in dienen. Per 1 juli zal dan de verho ging acht procent bedragen. Voor woningen die niet vallen onder de huurprijsvoorschriften, wordt een meldingsplicht ingevoerd. De inkomensgrens voor toekenning van een huurgewenningsbijdrage bij woningverbetering wordt voor aanvragen die na 1 januari 1975 worden ingediend verhoogd van 16.000 tot 18.000 gulden. Een huurgewenningsbijdrage kan door het rijk worden toegekend aan degene die huurder is van een wo ning waaraan na 1 januari 1972 op ingrijpende wijze voorzieningen tot verbetering van de indeling of van het woongerief zijn aangebracht, of technische gebreken zijn verholpen. De huurprijs voor het enkele ge bruik van de woning moet dan wel als gevolg daarvan met minstens tien gulden per maand zijn ver hoogd. Inbreken mag niet Dieren mishandelen en doorrijden na een aanrijding evenmin. Geen zinnig mens die bezwaar maakt als de politie daartegen optreedt 'n Universiteit bezetten, parkeren op de stoep en vissen zonder acte, mag ook niet Als de politie ddir iets tegen doet klinken er nogal eens protesten. Misschien wel begrijpelijk.Maar het is onredelijk als de politieman mikpunt van J die protesten wordt Hij heeft de wetten niet bedacht Hij moet er wèl voor zorgen dat ze worden nageleefd. Dat is een deel van z'n taak. Soms leidt die taak tot het in beslag nemen van een voetbal. Soms tot het s thuisbrengen van een weggelopen lieverdje. Daarom zal de een de politieman zien als een boeman. En de ander als een soort weldoener. Ze hebben allebei ongelijk. Rechtbank: werksfeer verstoord Van een verslaggever HAARLEM Vijf medewerkers van de Bloemenhovekliniek hebben het kort geding dat zij hadden aangespannen tegen hun werkgevers, de Stichting Hulpverlening Zwangerschapsonderbre king Noord-Holland en de Stichting Bloemenhovekliniek in Heem stede, verloren. De president van de rechtbank in Haarlem, mr. L. H. Schimmelpenninck, besliste dinsdagmiddag dat onmiddellij ke opheffing van de schorsing van de vijf medewerkers tot een niet-verantwoorde situatie in dë kliniek zou leiden. Touwen, waarmee de grote kerstboom voor het Rotterdamse stadhuis ondermeer aan het balkon was verankerd, hebben tijdens de storm van gisternacht een deel van de balustrade gerukt. De boom bleef staan, de balustrade, zware stenen en pilaren, viel in stukken op de grond. Daarbij werd overigens niemand gewond. Van een verslaggever GOUDA Twee Marokkanen, de 29-jarige M. M. Berrahal en de 26-jarige M. H. Quahabi, en de 36-jarige Spanjaard J. B. Abad zijn in de nacht van.dinsdag op woensdag verdronken toen zij in hun woonplaats Gouda met hun auto in de Gouwe reden. (ADVERTENTIE) Steun plattelandsprojecten POSTGIRO 2903622 NZANIA COMITÉ - BILTHOVEN ril: ieders oogmerk! De auto heeft waarschijnlijk een beschermband rond een boom ge raakt, waardoor hij begon te slin geren en de ongeveeer drieëneen halve meter lager gelegen Gouwe indook. Duikers van de brandweer zijn er riiët meer in geslaagd de deuren van de wagen onder water te openen. In Aalten kwam dinsdagmorgen de 15-jarige Johanna Huinink om het leven. Zij reed op haar fiets zonder te kijken een voorrangsweg op en werd aangereden door een van rechts komende auto. De 16-jarige Lakhdar Zargui kwam in Alphen aan de Rijn om het leven toen 'hij alfietsend zijn evenwicht verloor en onder een vrachtwagen kwam. De uit Tunesië afkomstige jongen was bij zijn vader op vakantie. De 78-jarige J. de Wilde was op slag dood toen hij op de Nieuwe- damlaan in zijn woonplaats Schie dam tijdens het oversteken door een auto werd aangereden. In Drie bergen reed dinsdagmiddag de 66- jarige S. Wijtkamp uit Doorn togen een boom. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. In Amerongen reed de 34-jarige W. van Maastrigt tegen de gevel van een huis nadat hij de macht over het stuur verloor. Hij is in de loop van de dinsdag in een ziekenhuis in Rhenen aan borst- en schedelletsel overleden. Een driejarig dochtertje van de man moest eveneens in het zieken huis wordenopgenomen. De 40-jarige E. D. van der Hoeven- Ewald kwam dinsdagavond bij een aanrijding op de Oudegracht in Utrecht om het leven. Eén van de twee bij mevrouw Van der Hoeven in de auto zittende kinderen raakte gewond. De 46-jarige brander P. Veldhoen uit Heinenoord gleed dinsdagavond uit toen hij aan het werk was op het in een Rotterdams dok liggende Amerikaans schip Blue Whale. De man. die meewerk te aan het plaatsen van het machi nehuis, viel van de 8,5 meter hoge fundatie en kwam neer op het hoofddek. Ter hoogte van Zwijndrecht is gis termorgen de vijfjarige uit Dor drecht afkomstige Rachmi Ilhami uit de intercitytrein Dordrecht- Rotterdam gevallen. De kleuter moet met de deurkruk hebben ge speeld. HILVARENBEEK De negentien jarige mej. M. J. J. van Helvoirt uit Boxtel is op eerste kerstdag om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereed op een kruising in Hil- varenbeek geen voorrang kreeg van een andere auto. Onderweg naar het ziekenhuis overleed zij aan de ver wondingen. opgelopen bij deze bot sing. BEST De zeventienjarige Marti- nus van Boxtel uit Best is gistermid dag met zijn bromfiets verongelukt toen hij geen voorrang gaf aan een personenauto. ECHT In Echt werd gisteren de 56-jarige G. H. Verstraten uit die plaats met zijn bromfiets geschept op de rijksweg zuid toen hij geen voorrang gaf aan een personenauto. Hij overleed ter plaatse. (ADVERTENTIE) De directie der Stadsreiniging maakt bekend dat met ingang van heden verkrijgbaar is van 8-12 en van 13-16.30 uur op de onderstaan de adressen, om gladheid bij sneeuwval of ijzel op het trottoir vóór uw woning te bestrijden. Het -strooimaterieel wordt per 10 kg in een plastic huisvuilzak verkocht; de prijs bedraagt 0,90 per zak, incl. B.T.W. CENTRUM 2e Breeuwersstr. 2 Singel 158 N. Uilenburgerstr. 114 N. Kerkstr. 52-76 OOST Zeeburgerpad 12 Or. Vrijstaatkade 4 Boniplein WATERGRAAFSMEER Kamerlingh Onneslaan 34 NIEUW ZUID Pr. Irenestr. 21a BUITENVELDERT v. Heenvlietlaan, hoek Van Nijenrodeweg OUD ZUID Lutmastr. 61a dienstgebouw Stadsreiniging dienstgebouw Publieke Werken OVERTOOMSE VELD Gen. Vetterstr. 27 Riekerhaven J. Tooropstr. 7 OUD WEST J. Hanzenstr. 120 2e H. de Grootstr. 45 BOS EN LOMMER Lippijnstr. 2 SLOTERMEER J. de Jonghstr. 3 OSDORP L. v. Sonsbeekstr. NOORD Mokerstr. 20 K. Papaverweg 7 Erf Markengouw (keet) De direkteur der Stadsreiniging. De vijf medewerkers, drie artsen, een verpleegkundige en een recep tioniste. die in verband met klach ten over het beleid van het stich tingsbestuur tot 15 januari ge schorst zijn, hadden in het kort geding gevraagd de stichtingen te gelasten de schorsing van iedereen op te heffen zodat zij hun werk zaamheden in Heemstede konden hervatten. Zouden de stichtingen in gebreke blijven, dan moest een dwangsom van duizend gulden per dag worden betaald. De president van de rechtbank stelde in zijn vonnis, dat abortus klinieken als het BEA-huis en de Bloemenhovekliniek alleen naar behoren kunnen functioneren wan neer daar in rust en harmonie ge werkt wordt. Hij vond het dan ook voor de hand liggen dat besturen maatregelen nemen wanneer die werksfeer verstoord dreigt te wor den. Het stond de medewerkers vrij kri tiek te hebben, 'maar voorkomen dient te worden', aldus d e presi dent'. dat niet meer naar behoren gewerkt kan worden. Als dit be dreigd wordt dan zullen de bestu ren geëigende maatregelen moéten treffen'. Deze maatregelen konden naar zijn oordeel schorsing van be paalde medewerkers en het hun ontzeggen van de toegang tot de inrichtingen inhouden. Deze toe stand, zo vond de president, was in dit geval bereikt. De gewraakte schorsing en de ont zegging van de toegang tot de in richtingen gedurende een periode die een in te stellen commissie AMSTERDAM De 55-jarige anti quair Johan B. uit Amsterdam is door de rechtbank in de hoofdstad wegens belediging van een volks groep op grond van haar ras, ver oordeeld tot acht weken gevange nisstraf waarvan vijf weken voor waardelijk. Voor het ongeoorloofd bezit van een vuurwapen kreeg B. een boete opgelegd van 1500 gul den. Op 7 november heeft B. in een café in de Warmoesstraat beledigingen geuit tegen een Surinamer die hij zelf binnen had genood. Ook deelde hij er palmfletten uit om propa ganda te maken voor een bijeen komst van de Haagse voorstander van discriminatie Joop Glimmer veen. LONDEN (AFP) In de voormalige Spaanse kolonie Equatoriaal Guinea aan de Westkust van Afrika zijn de laatste tijd ongeveer 320 personen terechtgesteld. Dit berichtte het Lon- dense blad de Times. Volgens het blad, dat zegt inlichtin gen hierover te hebben gekregen van vluchtelingen uit deze Afrikaanse republiek die in Madrid zijn aange- komen, bevinden zich onder de te- rechtgestelden 22 'belangrijke' leden van de regering en 21 officieren van leger en politie. nodig zal hebben voor een onderzoek kon de president dan ook niet zien als een inadequate maatregel waar bij de belangen van de belangen van de medewerkers onvoldoende in het oog zijn gehouden. Van een verslaggever DEN HAAG Strenge politiecon trole op het rijden met hoge snel heden van brommers is noodzake lijk om de overlast en de verkeers onveiligheid tegen te gaan. Aldus heeft minister Westerterp van ver keer en waterstaat geantwoord op schriftelijke vragen van het Twee de-Kamerlid Connelissen (KVP). Voor het vergemakkelijken van de controle heeft TNO een rollenbank- je in ontwikkeling. Met dit appa raat zal op eenvoudige wijze kun nen worden nagegaan of de toe laatbare snelheid wordt overschre den. Het bankje zal volgens de bewindsman nog op enige punten moeten worden aangepast, alvorens het aan de politie ter beschikking kan worden gesteld. Veel belangstelling op strand Van een verslaggever SCHEVENINGEN De voor de kust van Scheveningen ge strande kustvaarder Parimar ligt nog steeds vast. Pogingen, de afgelopen dagen ondernomen, om de Griek vlot te trekken zijn mislukt. Het schip heeft tijdens de kerstdagen vele belangstellen den naar het Scheveningse strand getrokken. Gistermiddag was er zelfs een file van zes kilometer. De laatste poging om het schip los te trekken werd gistermiddag onder grote belangstelling ondernomen. De bergingsmaatschappij Wijsmul ler uit IJmuiden had naast de al aanwezige slepers Utrecht en Cycloon een derde sleepboot, de Titan, laten komen maar het water kwam weer niet hoog genoeg om de Parimar los te trekken. Het grote probleem bij het vlot krijgen van de met duizend ton ruw ijzer geladen kustvaarder is wat bergingsinspecteur Van Tellin gen dinsdag noemde het gebrek aan water. Dinsdagmorgen steeg het water bij opkomend tij slechts zestig centimeter. Dinsdagavond slaagde men erin de Griek twintig graden te draaien. Er was toen goede hoop dat het karwei woens dag zou kunnen worden geklaard, vooral omdat er westenwind en veel water was. Onder de Parimar bevond zich toen nog een zandbult, die men door middel van luchtdruk wilde wegspuiten. Woensdagmiddag wist men het schip weer iets te draaien maar ook daarna zat het voorschip nog altijd ihuurvast. Nadat er veel zand was weggezogen deed men 's avonds weer een poging. Bij hoog water kon de Parimar slechts enkele me ters in de richting van de zee worden getrokken. Door de zuidoos tenwind was het tij niet hoog ge noeg. Vier mensen van de bergingsmaat schappij hebben de nacht van eer ste op tweede, kerstdag op het schip moeten doorbrengen. De branding was te ruw om hen per rubberboot weer aan land te brengen. De man nen probeerden op hef schip enkele hulpmotoren in werking te krijgen om daarmee water uit de kustvaar der te pompen. Ondanks de striemende regen was er woensdagavond al veel belang- steling en gistermiddag was er eveneens veel interesse. Op een ze ker moment stond een file te wachten van de Scheveningse bou levard tot aan de gemeentegrens van Voorburg, een afstand van zes kilometer. Er deden zich enkele kop-staartbotslngen voor, echter zonder ernstige schade. De politie had veel moeite het verkeer in goede banen te leiden. Evenals voorgaande dagen deden de kraampjes met gebakken vis en warme wafels goede zaken, hoewel Scheveningse etablissementen hun graantje meepikten in de vorm van een groot aantal koffieklamten. (ADVERTENTIE) Leer snel electronisch orgel spélen met ons nieuwe systeem Lessen in *1^ groepsverband (kleine klassen) volgens het norma Ie nolensysteem, met audio-visuele hulpmiddelen.spe- ciaal voor beginners ongeacht de leeftijd. U hoeft geen orgel ie bezitten, in onze studio kan gratis worden gerepeteerd. Zelf muziek spelen is een geweldig creatieve bezig heid voor mensen van alle leefüjden. Speel sneller dan u denkt orgel. Vraag inlichtingen en/of folder. Stadhouderskade 116 telefoon: 721755 766787 RITA 'Als Rita die paraplu weer eens gebruikt, moeten we hem wel van tevoren contro leren.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5