iverpool weer eerste ans van arcelona jnopperen Wiersma alleen leider na winst op Hermelink Amerikaanse zwemsport wakker geschud door kracht van DDR E overwinning (4-1) op Manchester City: Critiek op Michels en Johan Crijff neemt toe fan der Sterre en )ieks in finale Jan Wagenaar deelnemer EK ^jOUW/'KWARTET VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 SPORT T15-K15 )NDEN Liverpool is op reede Kerstdag weer op de rste plaats in de eerste divisie ■uggekeerd. Zelf won de ploeg it 41 van Manchester City. concurrenten Ipswich Town Everton verloren van respec- velijk Luton Town (01) en jlverhampton Wanderers —2). Liverpool moet de eerste sitie delen met Middles- rough, dat eveneens 29 pun- heeft, maar een slechter elgemiddelde. t op de laatste plaats gedrukte ton Town zorgde voor de groot- kerstsurprise door uit Ipswich wn te verslaan: 0-1. Het was de ste nederlaag, die Ipswich voor en publiek moest incasseren. Het ift er lange tijd naar uitgezien, het duel in 0-0 zou eindigen, lar in blessuretijd zorgde Ron tcher voor het enige doelpunt, iwich heeft negentig minuten rk aangevallen, maar moest bui- i voor de stugge defensie van Luton. Ondanks de overwinning blijft Luton op de laatste plaats, maar de achterstand op Carlisle United en Leicester City die alle twee verloren is tot redelijke proporties teruggebracht. Liverpool had voor eigen publiek geen medelijden met Manchester City. Met liefst 4-1 werd voorlopig een van de concurrenten aan de kant gezet. Grote man was Brian Hall, die twee keer scoorde. Hij had ook een groot aandeel in de twee andere doelpunten, die werden ge maakt door John Toshack en Steve Heighway. Colin Bell doelpuntte te gen in het boeiende treffen, dat voor een bijna uitverkocht Anfield Road (51.000 toeschouwers) werd gespeeld. Everton maakte evenals Ipswich een misstap door de uitwedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers te verliezen: 0-2. Kenny Hibbitt en Steve Kindon zorgden er voor, dat Everton' zijn tweede achtereenvol gende nederlaag moest accepteren. De derde tppploeg, die geen kerst geschenk kreeg, was Stoke City. Coventry City wenste op eigen ter rein niet te capituleren en zege vierde verdiend met 2-0. Middles- borough blijft uitstekend bij. Dit keer werd thuis Sheffield United teruggewezen (1-0), zodat manager Jackie Charlton zijn successenreeks voortzet. Kampioen Leeds United blijft moeizaam spelen. Op Eiland Road stond het Burnley een gelijkspel van 2-2 toe, nadat het twee keer een voorsprong had genomen. Arse nal incasseerde op Highbury een verrassend verlies tegen stadgenoot Chelsea (1-2) en de andere Lon- dense derby tussfen West Ham Uni ted en Tottenham Hotspur eindigde onbeslist: 1-1. In de tweede divisie blijft Man chester United doorgaan met win nen. West Bromwich Albion leek in eerste instantie op Old Trafford voor een verrassing te gaan zorgen, want bij de rust had het een voor sprong van 1-0. Na de pauze haal den de 46.000 fans opgelucht adem, toen de Mancunians met twee tref fers alsnog terugkwamen. De voor sprong op Sunderland werd niet groter en niet kleiner: vijf punten. Eerste divisie: West Ham United-Totten ham Hotspur 1l. Arsenal-Chelsea 12. Carlisle United-Newcastle United 12. Coventry City-Stoke City 20, Derby County-Birmingham City 21, Ipswich Town-Luton Town 01. Leeds United- Burnley 22. Liverpool-Manchester City 4—1. Middlesbrough-Sheffield United 1— 0. Queens Park Rangers-Leicester City 42. Wolverhampton Wanderers-Everton 2—0. Liverpool 23 12 5 6 34-20 29 Middlesbrough 24 11 7 6 36-27 29 Ipswich 24 13 2 9 32-19 28 Everton 23 8 12 3 32-24 28 West Ham 24 10 8 6 41-31 28 Manchester C 24 11 6 7 30-31 28 Stoke 24 10 7 7 37-32 27 Burnley 24 10 6 8 43-39 26 Newcastle 23 10 6 8 43-39 26 Derby 23 9 7 7 36-32 25 Wolver'ton 23 8 9 6 30-27 25 Leeds 24 9 5 10 33-30 23 Queens Park R 24 9 5 10 29-33 23 Sheffield Wed 23 9 5 9 30-35 23 Coventry 24 7 8 9 32-40 22 Chelsea 23 6 9 8 26-38 21 Tottenham 24 7 6 11 29-34 20 Arsenal 23 7 5 11 27-29 19 Carlsisle 24 7 3 14 24-31 17 Leicester 23 5 6 12 22-35 16 Luton 23 3 7 13 19-35 13 ARCELONA (ANP) Het gaat de laatste weken niet zo best Jet de Spaanse voetbalkampioen CF Barcelona. De ploeg van Ichels, Cruijff en Neeskens krijgt in de competitie de ene klap i de andere en dat heeft ertoe geleid, dat de achterstand op de uwige rivaal Real Madrid is opgelopen tot vijf punten. Met me in de uitwedstrijden heeft 'Barca' het moeilijk en stuit het fanatieke tegenstand. De nederlaag van zondag in en tegen che (01) heeft de 'socios' (de aanhangers van de club) nog Inder vrolijk gestemd en in Catalonië wordt de laatste weken inder hoog. opgegeven van de capaciteiten van trainer en ikele spelers. Iser Koeperman heeft tot een zet besloten. Op de achtergrond zoekt leider Harm Wiersma nog naar een oplossing. Koeperman stuit op defensie van Baba Sy gerekend, dat Sotil de» maand 'Spanjaard' zou worden maar zal nog enkele weken moeten wachten op het onderzoek van de bond. De kritiek, die de laatste tijd op alle betrokkenen is neergedaald ook voorzitter Agustin Montal ziet zijn positie minder stevig worden door een groeiende oppositie bin nen de club kan op 5 januari echter weer vergeten zijn als Real wordt verslagen. Zo zijn de Span jaarden ook weer. Een goed resul taat en al het leed is vergeten. Een nederlaag in Madrid zal echter hoogstwaarschijnlijk niet onopge merkt voorbijgaan. De Spaanse supporters hebben steeds meer kritiek Rinus Michels van Barcelona. op trainer AMSTERDAM De Nederlandse damkampioen Harm Wiersma heeft in het internationale Suikerdam- toernooi de leiding genomen. Hij was in de dinsdag gespeelde zesde ronde reeds op gelijke hoogte gekomen met Baba Sy door een zege op zijn streekgenoot Drost, die in het positiespel de kracht van Wiersma moest erkennen. Het was tevens de enige positieve score in deze zitting, alle overige partijen eindigden in remise. In de gisteren gespeelde zevende ronde ging alle belangstelling uit naar de partijen tussen Wiersma en Hermelink en Koeperman tegen Baba Sy. Wiersma heeft het tegen de verwachting in niet moeilijk ge- hal. Stoelend op een reeds lang onderkende inferieure strategie plaatste Hermelink reeds vroeg in het spel een voorpost, die Wiersma niet veel hoofdbrekers kostte. Na een tiental zetten kon hij de voor post van Hermelink als overwin ningstrofee tot de zijne maken. Met een stuk achterstand kreeg Herme link. geen kans meer op herstel. Op dat moment streed Koeperman fel voor de winst tegen Baba Sy. Na een openingsspel van de Roozen- burg spelkarakteristiek\ kreeg Koeperman na verbreking hiervan it name Rinus Michels heeft het 'aar te verduren van aanhangers pers. Hem wordt kwalijk geno- n, dat hij de Peruaan Hugo Sotil kens aan de kant houdt en de Drkeur geeft aan Neeskens. Sotil volgens de Catalanen de aange- ezen speler om de club uit de idige malaise te helpen. Zijn ge- Ifine^rde dribbles kunnen de de- isies van de tegestanders openen hij kan voor het team van meer tekenis zijn dan Neeskens. het minder gaat, krijgt ook han Cruijff meer kritiek dan hij gewend. Volgens de Catalaanse rs biedt hij zich minder aan en is niet meer de grote leider, zoals zich in het vorige seizoen mani- •ijden te bang zijn en zijn ploeg Belanqstelling was in Verenigde Staten sinds vijfentwintig jaar niet zo groot et meer kunnen inspireren. 3 3 s Barcelona heeft momenteel ids negentien doelpunten tegen dat heeft eveneens reeds tot el kritiek geleid. Na het aantrek- n van de 'Spaanse' Braziliaan irio Marinho werd gedacht, dat verdediging aan kracht zou heb- i gewonnen, maar tot nog toe eft Marinho nog geen enkele er kunnen imponeren. Ook het Innen in het eigen 'Nou-Camp' lat met de week moeizamer. Met confrontatie tegen Real Madrid het vooruitzicht op 5 januari Madrid is Catalonië niet ge- st. irlies tegen Real dat zonder te poneren iedere keer net wint be kent vrijwel zeker geen landstitel. gedachte dat de Europa Cup wel en wordt gewonnen vooral na triomf op Feyenoord leefde die sterk is in de laatste weken irminderd. club en haar supporters kregen ze week wederom een tegenslag verwerken, toen de Spaanse letbalbond liet weten dat de na- ralisatie van Hugo Sotil nog niet nd is. CF Barcelona had er op wel een kansrijke aanvalspositie. De Senegalees bewees echter pre cies te weten waarom het in de betreffende stand draaide en bood dermate knap tegenstand, dat Koe perman eerst met één stuk en later met een tweede schijf vergeefs pro beerde de winst te behalen. Door deze enige remise-uitslag kwam Wiersma met een punt voor sprong aan de leiding. Het was de meest produktieve ronde tot nog toe. Drost mocht niet klagen toen Rabatel reeds vroeg een eenvoudige damcombinatie overzag. De jeugdi ge Rob Clerc lanceerde een enorme aanvalspartij tegen Tsjegolev. De Russische oud-wereldkampioen be wees dat een en ander toch wel te driest was. Hij forceerde de winst van een van de voorposten van Clerc, die daarna geen kans meer op remise kreeg. Of de aanval van de jeugd-wereldkampioen inder daad te onbesuisd was en tot stuk verlies moest leiden, zullen overi gens analyses moeten uitwijzen. Het was een allerminst simpele partij. Bassirou Ba boekte na zes remises zijn eerste nederlaag. Het was Smith, die juist op tijd profiteerde van een kwetsbare korte vleugel opstelling van de Senegalees. Hl- RONINGEN ANP Acht van tien finaleplaatsen in de eind- rijd om de Europese jeugdschaak- tel stonden in de zevende en laat- voorronde al na vijf minuten ifinitief vast. De Westduitser Pod- elny kwam reeds na twee zetten mise overeen met de Nederlandse ugdkampioen Roy Dieks. Datzelf- deden de Hongaar Szekely en de Weed Schneider. Vier zetten had- in de Pool Borskowskl en de Brit >hn Nunn nodig en zes zetten de raëliër Grinfeld in zijn partij te rn Paul van der Sterren, die al in zesde ronde zeker was van een aats onder de tien besten in deze lorronden. HIJ eindigde met de rit John Nunn op de eerste plaats. negende en tiende plaats wor- en ingenomen door de Zwitser lchsel en Pierre Meinsohn uit rankrijk. die beiden hun laatste oorronde zij het overigens met loeite in winst omzetten ten oste van de Fin Salonen en de sjechoslowaak Ftacnik. Robert ayner uit Schotland werd van een naleplaats afgehouden doordat hij jn partij tegen de Joegoslaviër rlov verloor. 'wee Nederlanders dus in de fina- -poule en geen Rus. want Alexan- ler Ivanow werd in de zesde ronde 'oor de eindstrijd om de Europese "iugdtitel uitgeschakeld door Pod- lelny. DUSSELDORP (SID) De Amerikaanse zwemwereld heeft orde op zaken gesteld. Met een inzet, die uniek is te noemen in de aan hoogtepunten bepaald niet arme geschiedenis van het Amerikaanse zwemmen, heeft Amerika de plaats van 's we relds leidende zwemnatie 1974 aan Oost-Duitsland ontnomen. 'De klap van Belgrado is daarmee uitgewist', meent de Amerikaanse chef-trainer Flip Darr na de overwinning met 198145 in de 'landenwedstrijd van de giganten' tegen Oost-Duitsland. 'Dat wij aan kracht zouden hebben ingeboet, is eens te meer een fabeltje van de internationale pers gebleken Een feit is echter dat de Verenigde Staten bij het eerste wereldkampi oenschap zwemmen in Belgrado slechts elf van de 29 onderdelen wonnen en Oost Duitsland twaalf. Evenzeer een feit is, dat de Ameri kaanse 'glrls' door de 'Madchen' gedeclasseerd werden. De situatie van 1974 biedt het vol gende beeld: in de wereldranglijs ten neemt Amerika zeventienmaal de eerste plaats in. Oost Duitsland elf. Voor de 'rest van de wereld' blijft een eerste plaats over voor de Hongaar Andras Hargitay (400 m. wisselslag) en een gedeelde eerste plaats voor de Brit David Wllkie (200 meter wisselslag) samen met Steve Furniss Wat is in principiële zin in de Amerikaanse zwemsport sinds de ontnuchtering van Belgrado veran derd? Weinig, zoals de Nederlandse bondscoach Bert Sitters onlangs constateerde bij de grote trainers bijeenkomst in Las Vegas. Toen de Amerikaanse ster-trainers als Peter Daland en James Counsilman Bel grado verlieten, waren ze radeloos. Het 'DDR-wonder' scheew hun be vattingsvermogen teboven te gaan. Diepgaande veranderingen in het systeem of de training konden ech ter vanzelfsprekend binnen een jaar nauwelijks worden doorge voerd. De voorsprong in weten schappelijke begeleiding van Oost Duitsland was een feit, waarmee men voorlopig moest leren leven. De Amerikanen mobiliseerden een voudig de krachten van hun onuit puttelijk reservoir aan zwemmers en zwemsters. 1260 deelnemers meldden zich aan bij de nationale kampioenschappen in Concord een week voor de landenwedstrijd tegen Oost Duitsland in dezelfde plaats met in totaal 2133 starts. De strijd tegen de scherpe limieten was nog nooit eerder door zovelen gewonnen. Bij de massa kwam ook nog de klasse. Bij de jongens bleven 67 van de 69 vrije slagzwemmers op de 200 meter binnen de twee minuten. Zes zwemmers doorbraken de bar rière van vier minuten op de 400 meter vrije slag (bij de tegelijker tijd in Wenen gehouden Europese kampioenschappen werd de Rus Alexander Samsonov titelhouder in een tijd, die hem in Concord slechts d$ twaalfde plaats zou heb ben opgeleverd) van de 79 aangetre den vlinderslagzwemmers bleef er slechts één boven de minuut ste ken. 117 meisjes meldden zich voor de 100 meter vlinderslag ean zwom er boven de 1.10.0. 23 meisjes ble ven op de 200 meter wisselslag onder de 2.28 en op de 200 meter wisselslag gingen zelfs 139 zwem sters van start. Zelfs de grote win naar bij de Europese kampioen schappen. <}e 18-jarige Westduitser Peter Nocké, werd dit seizoen zowel op de 100 als de 200 meter vrije MARKT SPITZ bftna al weer vergeten slag door drie Amerikanen over troffen. Het zijn aantallen die voor zichzelf spreken. Over Mark Spitz wordt in de Verenigde Staten wei nig meer gesproken, hoewel drie van de vier individuele records, die hij bij de spelen van München vestigde, nog overeind staan. De consternatie uit de dagen van Belgrado heeft plaats moeten ma ken voor de 'ingebakken' wil van de Amerikaanse zwemmer om te winnen. Ieder, die zich in Concord voor de landenwedstrijd kwalifi ceerde. moest letterlijk 'op de vlag' de eed zweren. De meisjes, de 'achillespees' van de Amerikanen in vergelijking met Oost-Duitsland. kregen van hun trainers steeds maar weer opnieuw te horen hoe goed ze eigenlijk wel waren. De jongens, overtuigd van hun superi oriteit, kregen als belangrijkste op dracht de meisjes in de ploeg voor en tijdens de wedstrijd moreel te steunen. Met succes: neemt men de resulta ten van het wereldkampioenschap in Belgrado als uitgangspunt, dan zouden de Amerikaanse meisjes in Concord met 66-98 hebben verlo ren. Ter plaatse bedroeg het ver schil slechts vijf punten. De naar het scheen onaantastbare positie van de DDR-meisjes was na een jaar allerminst onaantastbaar. Zelfs wereldrecordhoudsters als Kornalia Ender en Rosemarie Kother zijn niet bij voorbaat zeker van de titel bij de wereldkampioenschappen van 1975 in de Columbjaanse plaats Cali. 1974 was het belangrijkste Jaar van de Amerikaanse zwemsport na de tweede wereldoorlog. Sinds 1949, toen de Japanners met hun 'vlie gende vis' F^iruhashi in Los Angeles op bezoek waren, kan men zich in Amerika niet meer herinneren dat de belangstelling voor de zwem sport ooit groter is geweest dan nu. John Naber's overwinning op de 'onverslaanbare' Roland Matthes wordt gezien als een mijlpaal in de Amerikaanse sportgeschiedenis sard schreef zijn eerste overwin ning bij. Het was tegen niemand minder dan Gantwarg, die over een uitstekende positie in het midden spel beschikte. De Russische kam pioen raakte daar echter de draad wel erg kwijt. Hisard speelde hem vervolgens resoluut naar de neder laag. In de meestergroep behaalde de Leidse leraar Evert Bronstrlng zijn vijfde achtereenvolgende overwin ning. De kans dat hij als winnaar in deze groep het volgend jaar bij de grootmeesters mag spelen, lijkt bijzonder groot. In de strijd om het jeugd- wereld kampioenschap moest Hans Jansen een punt afstaan aan de zestienja rige Haitiaanse jeugdspeler Bernard Robillard, die de revelatie van deze wedstrijd gaat worden. In het toernooi om het dames we reldkampioenschap doen de Neder landse deelneemsters het bijzonder goed. De nationale kampioene Bar bara Raas en Eefje Nieuwenhuizen plaatsten zich bij de hoogste vier en zullen nu met de Russische speelsters Mikhailovskaja en Spass- kaja de finalepoule spelen met be houd van de reeds behaalde pun ten. GROOTMEESTERGROEP Zesde ronde: Tsjegolev (Rusl)-Rabatel (Fr 11, Drost (Ned)-Wiersma iNedi 02. Hermelink (Ned)-Gantwarg (Rusl) 11. Hisard (Fr)-Smlth (VS) 1—1, Bas sirou Ba (Sen)-Koeperman (Rusl) 11. Baba Sy (Sen)-Clerc (Ned) 1—1. Zevende ronde: Clerc-Tsjegolev 02. Koe- perman-Baba Sy 1—1, Smlth-Basslrou Ba 20. Gantwarg-Hlsard 02. Wiersma- Hermellnk 20. Rabatel-Drost 02. stand: 1. Wiersma 11 pnt.. 2. Baba Sy 10. 3. Koeperman 9. 4. Tsjegolev 8. 5. Clerc en Smith 7, 7. Bassirou Ba. Herme link. Gantwarg 6, 10. Drost en Hisard 5. 12. Rabatel 4. MEESTERGROEP Vierde ronde: Allar (Sur)-Van de Mee- rendonk (Belg) 11. Varkevlsser (Ned)- Scholten (Ned) 2—0, Kane (Sen)-Nlmbl (Fr) 11. Bronstrlng Ned-Gregolre (Fr) 20, Dubois (Fr)-Lepslc (Joeg) 2 0. Vijfde ronde: Lepslc-AUar 02. Gregolre- Dubois O2. Nlmbl-Bronstrlng 02. Scholten-Kane 11, Van de Meerendonk- Varkevlsser O2. Stand: 1. Bronstrlng 10 pnt., 2. Varkevls ser 8. 3. Dubois en Scbolten 6, 5. Nlmbi. Kane, Allar 5, 8. Gregolre 3. 9. Van de Meerendonk 2. 10. Lepslc 0. JEUGDWERELDKAMPIOENSCHAP Vijfde ronde: Boezlnskl (Rusl)-Hofstee (Ned) 1—1, Leter (Sur)-Bronshteln (lar) 1—1, Martens (Belg)-Roblllard (Haïti) 0—2, Jansen (Ned)-Jouvert (Fr) 20, Stanek (TsJ)-Ahel (Joeg) 20. Zesde ronde: Hof stee-Abel 20. Jouvert- Stanek 11. Roblllard-Jansen 11. Bronsbteln-Martens 02, Boezlnski-Leter 2—0. Mand: 1. Jansen 10 pnt., 2. RobUlard en Boezlnskl 9, 4. Hofstee 8. 5. Leter en Jouvert 7. 7. Stanek 4. 8. Martens 3. 9. Ahel 2. 10. Bronshteln 1. DAMESWERELDKAMPIOENSCHAP Zesde ronde: Spasskaja (Rusl)-Graas (Ned) 0—2, Mlkhailovska (Rusl)-Barras (Fr) 2—0, Nlzlc (Joeg)-Claes (Belg) 0—2. Munltz (Isr)-Nieuwenhuizen (Ned) O—2. Zevende ronde: Graas-Mlkhallovskaja 1 1, Barras-NIzlc 20, Claes-Munlts 1l. Nieuwenhulzen-Spassksja 20. Stand: 1. Mikhailovskaja 12 pnt., 2. Graas en Nieuwenhuizen 11. 4. Spasskaja 9. 5. Barras 7, 6. Claes en Munltz 3. 8. Nlzlc 0. DEN HAAG Jan Wagenaar. die met 118 overwinningen met grote voorsprong op zijn rivaal Jan van Dooyeweerd (97 triomfen) in het rijdersklassement leidt, zal deelne men aan het Europees kampioen schap voor beroepsrijders. Dit kam pioenschap begint op 28 februari op de Parijse baan Vlncennes, waarna het wordt voortgezet op 1 maart in Wenen, 2 maart Recklinghausen, 4 maart Hilversum, 6 maart Oslo, 8 maart Dinslaken. De finale wordt op zondag 9 maart in West-Berlljn gehouden. Het Europees kampioenschap geldt eveneens als kwalificatieronde voor de wereldtitelstrijd, die van 2 tot 13 april In Australië en Nieuw-Zeeland wordt gehouden. Het voert de deel nemers, naar de banen in Perth, Brisbane, Melbourne. Dunedln, Christch'urch en Auckland. Aan dit zesde wereldkampioenschap, zullen de drie best geplaatste rijders uit het Europese kampioenschap moe ten deelnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15