Oud-international ^papieren trainer' Kuijs als van NAC TSSKA Moskou trekt zich terug uit toernooi om Kans op tweekamp Fischer-Karpov praktisch nihil Handwerken lue Stars start |et nederlaag Selectie voor hockeyteam valt tegen -fVON ontstemd over feodale hfouding van bestuur van Bredase club )UW/KWARTET VRIJDAG 27 DECEMBER 1974 SPORT T13-K13 |n onze speciale verslaggever tEDA Henk Wullems, de voetbaltrainer, die enige weken eden bij ere-divisieclub NAC werd ontslagen wordt opgevolgd jr oud-international Kees Kuijs. Als contractspeler diende Kuijs Hc in het verleden al tien jaar en enige jaren geleden was hij dezelfde club gedurende een periode van anderhalf jaar ver ge ger van de betaalde selectie. Kuijs, die fysio-therapeut is en w t vak blijft uitoefenen, wordt technisch directeur bij de Bredase E*jib, hoewel die functie in de part-time sfeer ligt. Gezien Kuijs' wi rkzaamheden in het revalidatiecentrum 'Brabant Park', kan als een 'papieren trainer' worden beschouwd. B-trainer Jo J ïsen blijft de selectie leiden. is Kuijs (43) ontkent allerminst de taken in het technisch vlak H r het grootste deel Jo Jansen pjjven toebehoren. Hij zegt: lewel er nog niet over een exac- taakverdeling is gesproken, is 7* voor mij onmogelijk om altijd M ens de trainingen aanwezig te vti. Gezien de onzekerheid, waar als trainer bij een betaalde club ie te maken hebt, kan ik mijn rkfk als fysio-therapeut niet opge- Toch wil dat niet zeggen, dat nooit op een training zal zijn. C is een semi-profclub, hetgeen oudt dat er 's middags pas na werk met de training wordt onnen. Maar de praktijk zal in- daad zijn. dat Jansen het mees- werk op het veld doet'. LIDARITEIT p^ès Kuijs begint zijn werkzaam- en op 1 januari 1975. Hij heeft contract getekend, dat tot 30 1975 loopt. Kuijs: 'Men kan als een overbruggingsperiode NAC zien. Ik heb zelf geen wat de bedoeling na die perio- zal zijn. Men moet ook niet ken. dat ik nu de man ben, die C snel uit de degradatieproble- zal helpen. Nadat Wullems bij werd ontslagen, moest er ge- n een andere trainer komen, dan kan er gediscussieerd wor- over solidariteit met Wullems, fineer ik er niet was ingestapt, SA was het wel een ander geweest. ^r Wullems is het allemaal een vervelende zaak, maar uiteinde- speelde die kwestie voor mijn benoeming van Kuijs is geen loeisel van het overleg, dat een igatie van de Vereniging Voet- Oefenmeesters in Nederland 'ON) maandagavond met het dtuur van NAC voerde. Jaap van Lek (secretaris-generaal) en Rab (voorzitter) van de VVON n maandag voornamelijk naar gekomen om de reden van llems' ontslag te vernemen en jleiten voor een onmiddellijke igkeer van Wullems. ~'s secretaris Eugène Lemmens onze basketbalmedewerker STERDAM Blue Stars is het in Kersttoernooi in Amsterdam innen met een nederlaag (95- tegen Mc Gregor De laatste in opereerde dit team regelma- op de Nederlandse toernooien, ir verd dan steevast gesponsord, is dat niet het geval. Het gezel- ,p in Europa spelende Amerika- treedt op onder de naam van McGregor, de man die hen aan ;racten in Europa hielp. Mc ;or zelf was er niet eens bij in ;terdam omdat hij in Italië een Ier team coacht. ar ook zonder die McGregor be- het team voldoende kwaliteit voor een leuk spektakel te zor- L En daarvoor zijn dit soort pooien bij uitstek geschikt. Te- i Blue Stars gebeurde dat dan compleet met grappen. De sterdammers konden daar niet Ijkwaardig tegen optreden maar deed geen afbreuk aan het ge- 1. Blue Stars verloor uiteindelijk 95-113. Topscorers voor Gregor waren Bings (30). Tyrrell Grant (17) en Icely (16). ir Blue Stars waren Northington I), Card (22) en Collan 16 de te schutters. Overigens speelde McGregor ook Mike Rowland, ns met baard. mee. Rowland Bit in Frankrijk in een derde Isieclub. Daarvoor kwam hij uit r Blue Stars. Rowland scoorde flit duel 14 punten, de tweede wedstrijd die van erkelijk minder kaliber was BS Leiden met 103-94 van het nrijkse ABC. Tekenend voor idee dat men nog van dit soort nooien heeft was. dat bij BS 'en coach Pappas bij gebrek aan Iers nog twee minuten in het d stond. Topscorer bij BS Lei- I was Cornwall met 28 punten, hts scoorde 24 punten en Stol 18. over die bespreking: 'In een brief van de WON was bij ons het idee gewekt van een bemiddelingspoging voor een nieuwe trainer. Maar Van der Lek en Rab wensten alleen maar over Wullems te praten. Het gesprek duurde dan ook maar 20 minuten'. POSITIEF Lemmens verklaarde, dat het con tract met Kuijs eerst sinds korte tijd bestaat. Hij zegt: 'Zaterdag is daartoe het initiatief genomen. Maandagavond is er met de spe- lersraad (Jan de Jong, Ad Bakker en Atie Graaumans red.) Jo Jansen en Jacques Vissers over Kuijs gesproken. Allen stonden po sitief tegenover Kuijs. Er hebben zich telefonisch nog andere kandi daten gemeld, maar we hebben voor Kuijs gekozen'. De benoeming van Kuijs is inmid dels verkeerd gevallen bij de WON. Bij monde van haar strijdbare se cretaris-generaal Jaap van der Leek protesteert de trainersorganisatie: 'NAC acht de constellatie met Kuijs kennelijk een bétere dan met Wul lems, wiens reden van ontslag overigens nog altijd niet duidelijk is. Wij wilden als WON daar maandagavond eerst wel eens iets over horen. Maar wij kregen slechts twee bestuursleden te spreken.. Se cretaris Lemmens, die als enige in dat nieuwe bestuur nog iets van voetbal begrijpt, verdween uit de bestuurskamer, toen Jan Rab en ik arriveerden en kwam weer terug toen wij vertrokken. Vandaar dat wij het moesten doen met voorzit ter Nienhuis en vice-voorzitter Ha- rinck. Hun feodale verklaring rond J.'iap van der Leek: 'Zo'n Kuijs is nota bene lid van de KNVB-tuchtcommissie, om je rot te lachen.' heit ontslag van Wullems, was dat het hun zaak was en niet de onze. Een argument voor dat ontslag is niet naar voren gekomen. Wullems he,eft ook nooit iemand van dat bestuur op de training gezien. Dan hoor ik zo iets als slechte organisa torische kwaliteiten van Wullems. Maar geen speler van NAC, die het daarmee eens is. Zelfs de suppor ters staan nog helemaal aahter Wufllems. Hij werd laatst uitgeno digd op een bingo-avond'. 'Vervolgens komt NAC met Kees Kuijs aan. Indertijd heeft Kuijs het trainerschap bij de amateurclub Veerse Boys opgegeven vanwege te drukke werkzaamheden. Bovendien heeft hij als trainer geen enkele ervaring in het betaalde voetbal. Hij is nota bene de eerste part time technisch directeur in het be taalde voetbal. De WON is niet gelukkig met de situatie bij Ajax. PEC en Vitesse, waar een technisch directeur is met een A-diploma en een B-trainer het veldwerk doet. Maar daar zijn die technisch direc teuren tenminste nog in full-time- dienst. In het geval Kuijs is er duidelijk sprake van een dekmantel voor een B-trainer die voorheen slechts een zaterdagclub (de Meeu- wen-Zoutelande red.) trainde. Zo'n Kuijs is nota bene lid van de KNVB-tuchtcommissie om je rot te lachen'. MATTY VERKAMMAN RótterSam-Zuid mist sterke Russische tegenstand in halve finales Volgens een woordvoerder van d e Russische basketbalbond heeft TSSKA Moskou zich teruggetrok ken. omdat de tegenstand in de groep te verwaarlozen zou zijn. Ook de aanwezigheid van de Israëlische titelhouder Maccabi Tel Aviv zou ter sprake zijn geweest, opidat de Sowjet Unie en Israel geen diplo matieke betrekkingen onderhouden. Dit laatste echter, zo verklaarde de woordvoerder, zou in de beslissing geen rol hebben gespeeld. De hoofdreden voor het terugtrek ken blijft de zwakke tegenstand, die de andere teams te bieden zou- den'hebben. Een merkwaardig argu ment. omdat een van de opponen ten Real Madrid is. De Spaanse formatie is titelhouder en hoeft ze ker niet voor de Russen onder te doen. Maccabi Tel Aviv is ook niet de eerste de beste, maar de Russen zijn kennelijk een andere mening toegedaan. De woordvoerder bracht ook enkele andere bezwaren naar voren. 'Vier spelers maken deel uit van de nati onale ploeg, die in juni in Joego slavië speelt in het toernooi om de Europa»Cup voor landskampioenen. Zij moeten optimaal zijn voorbe reid. Voorts is het programma, dat TSSKA in die kwartfinalegroep zou moeten afwerken te intensief. In twee maanden tijd moet er iedere week worden gespeeld en staan er verre reizen op het programma', zei hij. Ook het inschrijfgeld van on geveer 1.000 gulden per wedstrijd wordt te hoog geacht. Op 2 januari ^ou TSSKA Moskou zijn eerste duel spelen tegen het Franse Berck. Voor RZ is het terugtrekken van de jsiache ivajller. genvajiler. De komst van TSSKA had lhoogstwaarschijnlijk voor een vol sportpaleis Ahoy' kunnen zor gen an had het Nederlandse bas- ketbaïpubliek van klassespel kun nen ljaten genieten. RZ-voorzitter HakuAn is teleurgesteld, maar niet gehee? verrast. 'Tijdens de loting in München vond ik het al vreemd, dat er geen enkele vertegenwoordi ger vafn de Russen was. Zij hadden alleen een telegram gestuurd en verder niets. In de afgelopen twee weken heb ik via telegrammen en de Russische ambassade getracht contadt te krijgen, maar ik bereikte niets. Wat er nu gaat gebeuren weet Sk niet. Wij moeten afwach ten, wat de FIBA (internationale basketbal federatie) gaat doen. TSSKA loopt de kans voor vijf jaar van internationale toernooien te worden uitgesloten', aldus Hakman. 'Ik vind het jammer. De reden, die zij opgeven klinkt enigszins merk waardig, want Real Madrid kan toch tjepaald niet tot de zwakke ploegen worden gerekend. Het is ook jammer voor het Nederlandse basketfoalpubliek. Het zou de eerste keer zijn geweest, dat een Russisch team naar Nederland komt. Over een eis tot schadeloosstelling kan in dit .'Stadium moeilijk worden ge sproken, omdat eerst de FIBA een beslissirtg moet nemen. Dan kun nen wij altijd nog bezien, wat er eventueel kan worden gedaan', al dus Hakiman. RZ zou,^ TSSKA Moskou eerst in Moskou qntmoeten (30 januari) en een week later in Rotterdam. Jan Loorbach, een van de Nederlandse RZ-troeven, in het toernooi om de Europa Cup. Op donderdag 2 januari begint het toernooi om de Europa Cup voor landskampioen voor basketbalkam pioen RZ. De Rotterdammers, die in de twee eerste ronden moeiteloze overwinningen behaalden ojj Sut- MANILLA (AP) De kans dat volgend jaar een match om de wereldtitel schaken zal plaats vinden tussen wereldkampioen Robert J. 'Bobby' Fischer en zijn uitdager, de Russische groot meester Anatoly Karpov, 'Is op het ogenblik praktisch nihil', zo heeft een functionaris van de wereldschaakbond (FIDE) in Manilla verklaard. 'Het ziet er naar uit dat de tweekamp om de wereldtitel vol gend jaar niet wordt gehouden, als Fischer en de FIDE het niet eens kunnen worden over de re gels en de bepalingen voor de titelmatch', zo verklaarde Flo- rencio Campomanes, de vice- president van de FIDE. Campomanes, die aanvoerder was van het Philippijnse team op de onlangs afgelopen Aziati sche schaakkampioenschappen in PLENANG, Maleisië, zei dat hij tijdens een vergadering van het FIDE-bureau in Penang had voorgesteld een opiniepeiling over deze kwestie te houden on der de leden van de internatio nale schaakbond. 'Jammer ge noeg werd mijn voorstel met 5 tegen 4 stemmen afgewezen door het negen leden tellende FIDE- bureau', aldus Campomanes. 'Daarom', zo voegde hij eraan toe. 'was Japan met het voorstel gekomen om in maart van het volgend jaar een speciale verga dering van de FIDE-leden bijeen te roepen op een nog nader vast te stellen plaats. 'Als voor deze kwestie geen op lossing kan worden gevonden', zei Campomanes, 'is het door gaan van de match Fischer-Kar pov zo goed als uitgesloten'. Campomanes verklaarde dat de eisen die Fischer in verband met de tweekamp heeft gesteld on verenigbaar zijn met de officiële reglementen van de FIDE. Fischer wenst dat de match om de wereldtitel over een onbe perkt aantal partijen wordt ge speeld. waarbij de bepaling geldt dat degeen die het eerst het aantal van tien winstpartijen bereikt, winnaar van de march wordt. Wordt een stand van 9-9 bereikt, dan vindt Fischer dat hij de titel moet behouden, ter wijl de match dan als remise wordt beschouwd en het prijzen geld gelijkelijk verdeeld wordt. Campomanes zei dat Fischer hem had benaderd en had laten weten bereid te zijn een onder houd te hebben met dr. Max Wuwe, de Nederlandse voorzitter van de FIDE of met Karpov, om de kwestie te bespreken. De FIDE heeft voorgesteld de match uit 34 partijen te laten bestaan, waarbij eveneens de bepaling moet gelden dat de speler die het eerst het aantal van tien winstpartijen bereikt, winnaar van de match wordt. Volgens de regels die het FIDE- congres in Nice eerder dit jaar goedkeurde, zal Fischer zijn titel behouden als de match eindigt in een 10-10 gelijk spel. In schakerskringen in Manilla gaat op het ogenblik het gerucht dat Campomanes al regelingen heeft getroffen voor de komst van Fischer en Euwe paar Ma nilla. zodat de kwestie daar be sproken kan worden. De vice- president van de FIDE weigerde echter commentaar te leveren op deze geruchten. FIDE-functionarissen hadden al eerder laten weten dat Karpov automatisch de nieuwe wereld kampioen wordt als Fischer wei gert zijn titel op de voorwaarden van de wereldschaakbond te ver dedigen. Anatoli Karpov Bobby Fischer Amateurvoetbal Zondag HOOFDKLASSE C RBC 13 11 1 1 23 23-10 TOP 13 6 5 2 17 22-13 BW 12 5 5 2 15 15-8 Almania 13 7 1 5 15 18-12 Helmond 12 4 6 2 14 23-16 RKC 11 4 3 4 11 13-12 Caesar 11 3 4 4 10 12-16 DESK 10 2 5 3 9 7-11 De Valk 11 4 1 6 9 15-25 Limburgia 10 1 6 3 8 1-16 Voerendaal 11 2 4 5 8 9-13 SVN 11 2 3 6 7 13-17 Veritas 11 3 1 7 7 11-20 SVM 11 1 5 5 7 13-23 ton and Crystal Paiace en Muha- fizgücü, krijgen dan in het sportpa leis Ahoy' te maken met de Israëli sche titelhouder Maccabi Tel Aviv in een duel voor de kwartfinale- groep A. WEST I Derde klasse A: Schagen-LSVV 03; WEST II Vierde klasse E: Moerkapelle-Moordrecht 3—1. ZUID I Vierde klawse H: Cllnge-Hontenlsse 13. ZUID II Tweede klasse A: Rapld-Chevremont 3 2; Vierde klasse B: Schlmmert-Vllt 15. ADVERTENTIE (iV Handwerken heeft nu 8 pagina's erbijDus.méér keus en variatie. Méér haken bijvoorbeeld. Ook méér breien, borduren, macramé,enz.Het januari-nummer van Handwerken staat boordevol leuke ideeën voor iedereen. Pas begonnen of ervaren? U vindt wat u kunt in Vraag uw bladenman, kijk op uw tijdschriftadres dwf in de betere handwerkspeciaakaken. U kunt zich ook als abonnee opgeven (abonn. prijs f2.95). Stuur een lege enveloppe naet op «ie achterkant uw naam en adres naar Handwerken, Antwoordnummer 7869, Amsterdam. Postzegel hoeft niet. 't Eerste handwerkblad dat van alles 't hoe laat zien. BREDA De selectie voor de Ne derlandse hockeyploeg heeft Twee de Kerstdag meegedaan aan het kersttoernooi van de hockeyvereni- ging Zwart-Wit Breda. Het elftal kwam alleen uit in de voorronden en speelde daarna een wedstrijd van twee keer twintig minuten te gen een team geselecteerd uit de aan het toernooi deelnemende spe lers. Vooral in deze wedstrijd tegen dit gelegenheidsteam viel de nationale ploeg enigszins door de mand. Hoe wel de weersomstandigheden erg slecht waren err het veld nogal hobbelig, had de ploeg toch met wat meer machtsvertoon moeten winnen. Pas In de tweede helft kwamen er wat combinaties, maar overduidelijk bleek dat het team op sommige plaatsen en vooral achter rammelde. In de eerste helft scoorde Patty Mund het eerste doelpunt voor het Nederlands elftal Maarten Siklng verdedigde het doel van het toer- nooi-team en hij groeide daarbij naar een grote vorm. in tegenstel ling tot zijn selectiegenoot Derk Doyer, die achter bij het Neder lands elftal voornamelijk stond te kleumen van de kou. Bij een strafcorner van Ties Krulze sprong de bal ongelukkig weg van de beenbeschermers van Sikklng, waardoor Mund gemakkelijk in kon pushen. Na trust kwam het toer- nooi-elftal nog gelijk door een doelpunt van Bierens de Haan van HGC, maar daarna was het^ wach ten op de genadeslag van het Ne derlands elftal. Vlak voor het einde kwam die van de hand van Wou ter Leefers. die ook uit de rebound van de strafcorner scoorde. Waar mee de eindstand op 2-1 voor de nationale ploeg werd bepaald. Het toernooi werd gewonnen door Tilburg dat ln de finale HGC met 2-0 de baas bleef. LIVERPOOL Manchester City heeft Joe Royle aangetrokken, de spitsspeler van concurrent Everton. die twee maal ln het Engelse elftal werd opgesteld. De 254jarlge aan valler speelde vanaf zijn schooltijd al voor Everton. In Januari 1966 kwam hij voor het eerst in een leaguewedstrijd uit. De transfersom zou rond de 200.000 pond sterling bedragen, zo'n 1,2 miljoen gulden. FlDE-bestunrder in Manilla:

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13