>arijs haalt band net Teheran aan Arabische landen kopen wapens in het westen Koop en draag uw valhelm nog vandaag! ormalisering' in Praag duldt geen grapjes Griekse grondwet geeft president veel macht Ford wil rapport van CIA Succes voor Chirac Sauvagnargues in Caïro Elf doden bij gevechten in Ethiopië IRA stelt eisen ter verlenging van kerstbestand Portugese linkse beweging wil aan verkiezing meedoen Bromfietser: waarom wachten tot i februari? Rijstoorlog in Z.-Vietnam eiste 25000 slachtoffers V/KWARTET DINSDAG 24 DECEMBER 1974 BUITENLAND T7-K9 toET (AP, Reuter, UPI) krijk heeft de banden met hauw aangehaald door het k van eerste minister Chi- kn Teheran. Minister van hlandse zaken Sauvagnar- Spanning jwas tegelijkertijd in Cairo, in bezoeken werden giste- ifgesloten. vraaggesprek gezegd geen onder handelingen tussen Israël en de PLO aan te bevelen zolang de be vrijdingsorganisatie Israël niet er kent als een wettige staat. naar vrede wil voortzetten en niet opnieuw naar de wapens zal grij pen. Hij liet verder nog weten dat Sadat eind januari, begin februari een bezoek aan Parijs zal brengen. Gretsjko peg 't meest succesvol was trblijf van Jacques Chirac in hij sloot orders voor een be- van ruim 15 miljard gulden, rijk en Iran zullen samen in anse hoofdstad Teheran een ometer lange metro aanleg en gemeenschappelijke staal- c bouwen met een capaciteit 10.000 ton alsmede een mon- briek voor Renault waar s ks honderdduizend auto's van 2jende band zullen rijden. Ook overeenkomsten voor de e.ï^van speciale schepen voor het o.5^r van vloeibaar gas. over steun voor uitbreiding van 5 raanse spoornet, samenwer- - op het gebied van de land en deelneming van Frankrijk woningbouwprogramma van zal Iran zijn kleurentele- - steem opzetten volgens het Secam-systeem. 4 en persconferentie zei de eerste minister dat hij de ïse ongerusthekd ove rde op- 3 ering van het Franse goud 'eggenomen. Hij had de sjah ïgd dat gelijktrekking van de goudreserves met de markt- i louter een boekhoudkundige 1 egel is. Wèl worden de Franse oorraden daardoor in één vier maal zoveel waard wat nd meer kans geeft geld te 5 met het goud als onderpand, fficiële goudprijs van goud is ollar per ounce, de marktno- i bedroeg gisteren 193 dollar, p-ecord). De sjah reageerde nogal korzelig en dreigde taalregelen als de koopkracht olielanden, die (nog) weinig jezitten, zou worden uitgehol- Sauvagnargues zei op zijn perscon ferentie dat de spanning in het Midden-Oosten in april-mei weer zal toenemen. Hij zei dat Frankrijk geen eigen initiatieven overweegt om vrede in het Midden-Oosten te bewerkstelligen. Wel wil Parijs ska- men met de andere partners van de Europese Gemeenschap wel vredes regeling mede waarborgen. De Franse positie is nog altijd dat vrede in het Midden-Oosten geba seerd moet zijn op drie punten, aldus de bewindsman: Israëlische terugtrekking uit al le in 1967 bezette gebieden: het recht van de Palestijnen op een eigen staat; en het bestaansrecht van Israël. Over zijn besprekingen met presi dent Anwar Sadat en minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi zei Sauvagnargues dat hij de in druk heeft dat Egypte het streven Het Libanese blad As Safir meldde gisteren dat tegelijkertijd met Sau vagnargues de Russische minister van defensie Andrej Gretsko een geheim bezoek aan Cairo heeft ge bracht. Hij zou zaterdag aan het hoofd van een grote Russische de legatie zijn aangekomen. Van we lingelichte kringen in Cairo werd later vernomen dat het bericht op een misverstand berustte. Dezelfde kringen bevestigden gisteren wèl dat de Sowjet-Unie bereid zou zijn de wapenleveranties aan Egypte te hervatten. Het aanbod zou worden gedaan als de Russische partijleider Leonid Brezjnew volgende maand een bezoek brengt aan Cairo. Na de oorlog van 1973 had Moskou een einde gemaakt aan het sturen van wapens naar Egypte en was presi dent Anwar Sadat gaan uitkijken naar andere wapen leveranciers, (zie hieronder). ATHENE (Reuter, AP, UPI) Het Griekse kabinet heeft giste ren een ontwerp-grondwet goedgekeurd die de president een aan tal bevoegdheden geeft welke vroeger het alleenrecht van de rege rende vorsten waren. Israëlische troepen patrouilleren in Bethlehem op de door Israël bezette westelijke oever van de Jordaan. Zij moeten zorgen voor de veiligheid van de tienduizenden pelgrims die Christus' geboor teplaats dezer dagen bezoeken. PARIJS Saoedi-Arabië en andere anti-communistische Arabische naties kopen in het westen wa pens voor het opbouwen van de militaire macht van Egypte en Syrië teneinde deze landen voor wa penleveranties minder afhankelijk van Moskou te maken. Dit hebben Franse functionarissen in Pa rijs meegedeeld. 'gieconferentie heeft tijdens zijn bezoek 16.4jk en over een te houden •2-2^econf eren tie tussen arme en oliegebruikende landen en oducerende landen. De Franse - minister liet zich optimis- 6 uit over de mogelijkheden een dergelijke bijeenkomst nu 16.4 e Verenigde Staten in begin - llen deelnemen. Kayhan maakte in Te- bekend dat Frankrijk en 9.7jeen voorbereidende conferen- poten willen zetten tussen kijk, de Verenigde Staten. Duitsland en Japan aan de h Iran. Saoedie-Arabië, Vene- Algerije en vier andere olie- - kerende landen aan de andere 39.8 I Bergelijke conferentie past in - jrijse politiek van samenwer- - imet de olielanden, in plaats Confrontatie zoals Washington M-ster Sauvagnargues heeft tij- .oJzijn bezoek aan Cairo o.a. Sken over economische sa cking tussen Europa en de rche landen. De zogenaamde Arabischedialoog had deze '1 officieel in Parijs moeten len, maar werd uitgesteld geen akkoord kon worden tt over de deelneming van de tijnse bevrijdingsorganisatie ris waarnemer. Sauvagnargues it hij naar Parijs terugkeerde Jeen nieuwe formule die het 'tan van de conferentie moge- pioet maken. Egypte, Syrië en Inië beginnen volgende week besprek met de delegatie van ?LO over de status van de jjdingsorganisatie. De Ameri- 6e minister van buitenlandse Henry Kissinger heeft in een Konijg Feisal en andere heersers in de olierijke Golfstaten kopen mo derne Wapens in Frankrijk en el ders en geven deze aan de Egypti sche en Syrische strijdkrachten, zo genaamd als hun bijdrage aan de oorlogsinspanning in het Arabisch- Israëlische conflict. Maar de Aaoe- dische monarch en de sjeiks van Koeweit. Aboe Dhabi en andere rij ke staten willen in ernstige instan tie een halt toeroepen aan de Russ- cihe overheersing in het Midden- Oosten en een mogelijke commu nistische mchtsovername voorko men, zo menen de functionarissen. De sjah van Perzië heeft zich bij de Arabische regeerders aangesloten in hun campagne tegen het commu nisme en ziet met bezorgdheid naar de Russische militaire opbouw in het naburige Irak. De Perziche leider heeft toroepen en wapens gezonden aan de sultan van Oan, sjeik Sayid Quabes, voor de strijd tegen Marxistische guer rillastrijders in het zuiden, aldus waarnemers in Parijs. Perzië en Saoedi-Arabië willen de Golf. 's werelds belangrijkste scheepvaartroute voor olievervoer, vrij van internationale bond ge nootschappen en invloeddsferen houden. Parijs trekt profijt Frankrijk, de grootste wapenlever ancier na de Verenigde Saaten en de Sowjet-Unie, schijnt het meeste voordeel te trekken uit de wape naankopen van het Midden-Oosten. De sjah rust zijn marine uit met 12 in Frankrijk gekochte raketboten. Ook onderhandelen hij over de aankoop van Franse door kernener gie aangedreven onderzeeboten met de modernste conventionele bewa pening. Koning Feisal en andere Arabische regeerders hebben grote orders voor Franse wapens geplaatst, waarvan de meeste naar de Egyptische pre sident, Anwar Sadat. gaat. Volgens Franse functionarissen zijn de eerste van 36 Franse Mirage- gevechtsbommenwerpers al aan de Egyptische luchtmacht geleverd. Koeweit en Aboe Dhabi hebben dergelijke orders in Frankrijk ge plaatst. eveneens voor Egypte. De Arabisdche wapenaankooplijst groeit naarmate de kluizen zich vullen met de enorme oliewinsten. De Franse wapenhandelaars doej grote zaken met de Arabische wereld waarbij alle verkooprecords gebroken worden. Frankrijk heeft dit jaar voor ca. 8,5 miljard gulden orerers gekregen, waarvan het leeu- wedeel uit het Midden-Oosten kwam. Nog maar enkele weken geleden bestelde Saoedi-Arabië Franse vliegtuigen. helikopters, tanks, pantserwagens, raketten en ander modern materiaal ter waarde van ruim 2 mlljrd gulden. De heerser van Koeweit, Sjeik Sa- bah al Salam al Sabah, kocht ook 'scheepsladingeingen' Mirages en raketten en ook hij geeft een grote protie daarvan aan Egypte. Hij koopt ook Franse raketboten. Zijn minister van binnenlandse zaken, sjeik Saad al Abdoella, zei onlangs dat er geen voorwaarden worden ingesteld door landen die Koeweit van wapens voorzien. 'Wij zijn vrij ze te gebruiken wanneer en waar wij dat willen', zei hij. Volgens de onafhankelijke Beiroetse krant An Nahar zou ook Iran zijn oereenge- komen Egypte bepaalde zdoorten defensieve wapens te leveren zoals radarinstallaties, te plaatsen bij steden en strategische punten in het land. DE KRANT MELDDE MAONDAG IN DINPLOMATI9KE KRINGEN TE H9BBEN VERNOMEN DAT Egypti sche piloten in Iran worden opge leid in het vliegen met de (Ameri kaanse) F-5 jager. De Egyptische luchtmacht bestaat voornamelijk uit Migs die van Sow- jet-makelij zijn. Niet lang geleden heeft Egypte van Saoedi-Arabië er een aantal Franse Mirages ontvan gen. Geen geheim De Franse functionarissen maken er geen geheim van dat een aantal van de aan Saoedi-Arabië en de Golfstaten geleverde wapens al hun weg hebben gevonden naar Egypte. Sedert FRANKRUYK ZA Z9VEN AOR ZYN WAPENEMBARGO VOSR HET Midden-Oosten ophief, pro beert de Franse regering niet lan ger serieus een clausule op te leggen die de 'heruitvoer' naar de der landen verbiedt. 'Nu alle landen in het gebied van het Midden-Oosten, waaronder Egypte en Israël, toegang hebben tot de Franse wapenmarkt. kunnen wij deze clausule moeilijk opleg gen', zo zei een van hen. ADDIS ABEBA (AP, UPI) Zeker elf mensen zijn om het le ven gekomen tijdens gevechten tussen opstandelingen en rege ringstroepen in de noord-Ethio- pische provincie Eritrea. Meer dan vijftig mensen werden ge wond. De geviechten vonden zondagavond laat plaats rond militaire installa ties in de stad Asmara, de tweede stad van Ethiopië en de hoofdstad van Eritrea. Bommen vernielden café en andere gebouwen in het centrum van Asmara, terwijl op verschillende plaatsen machinege weer en granaatvuur gehoord werd. In de noordelijke havenstad Assabm bliezen de opstandelingen drie trucks op en vielen gebouwen aan met granaten. Gisteren was in beide steden rustig. Er waren strenge veiligheidsmaatregelen van kracht. Zwaar bewapende militai ren patrouilleerden onder andere met pantservoertuigen door de straten. Het Bëvrijdings front voor Eritrea (ELF) vecht sinds twaalf jaar voor onafhankelijkheid van Ethiopië's jongste provincie. Het aanvankelijk Italiaanse Eritrea (Mussollini ge bruikte het als uitvalsbasis) werd in 1952 bij Ethiopië gevoegd en tien jaar later volledig ingelijfd. Sindsdien is bevrijdingsbeweging actief. Het sterk Islamitische Eri trea voelt zich achtergesteld bij he roverwegend christelijke Ethiopië. De nieuwe ilitaire machthebbers in Ethiopië hebben gezegd dat 'Eritre- a' spoedig zou worden opgelost maar het liet in het midden of dat militair of politiek zou gebeuren. Toen de militairen net aan de macht waren lieten zij weten be reid te zijn met de bevrijdingsbe weging over een politieke oplossing te spreken. Uit het ontwerp blijkt dat de presi dent de bevoegdheid krijgt een pre mier te benoemen of te ontslaan, de noodtoestand af te kondigen en 't recht heeft zijn veto uit te spreken over de wetgeving, dat echter door drie vijfde van de volksvertegen woordiging ongedaan gemaakt kan worden. Verder mag hij een referendum houden over kwesties die hij van nationaal belang acht. Hij kan de regering ontbinden na overleg ge pleegd te hebben met een nieuw te vormen 'republikeinse raad' en kan volgens dezelfde procedure het parlement naar huis sturen als hij van mening is dat dit geen voeling meer heeft met het Griekse volk. Het ontbinden van het parlement kon vroeger alleen gebeuren door de Griekse koning. Het ontwerp is een herziening van de grondwet van 1952, die is geba seerd op een monarchale democra tie. De herzieningen zijn opgesteld nadat de Grieken twee weken gele den in een volksstemming voor de republiek hadden gekozen. Het par lement zal 7 januari met een debat over de voorgestelde grondwetsher zieningen beginnen en moet voor 7 april een besluit nemen. Het ontwerp werd opgesteld door een regeringscommissie en volgens waarnemers met grote inbreng van de huidige Griekse premier Con- stantin Karamanlis, die tevens de belangrijkste gegadigde is voor het presidentsschap. De toekomstige presidenten moeten worden geko zen door een tweederde meerder heid van het parlement. Mocht de volksvertegenwoordiging na drie stemmingen niet tot een keuze kunnen komen dan wordt zij ont bonden en volgen nieuwe verkie zingen. Deze bepaling is in het ontwerp opgenomen om te voorko men dat door eindeloze stemmin gen een machtsvacuüm aan de top zou ontstaan. De president wordt voor een perio de van vijf jaar gekozen en mag niet langer dan twee ambtsperiodes aanblijven. Aangezien de nieuwe democratische partij van Karaman lis 220 zetels van het 300 zetels tel lende parlement bezet, is het zeer waarschijnlijk dat Karaman lis tot president zal worden geko zen. Zodra het ontwerp tot wet is verhe ven. zal de interim-president, Mi chael Stassinopoulos af treden. DUBLIN (UPI) Het Ierse repu blikeinse leger heeft gisteren ge zegd bereid te zijn het kerstbestand te verlengen als de Britse regering voldoet aan drie voorwaarden. Als Londen niet ingaat op het voorstel zullen de bomaanslagen worden verhevigd. De voorwaarden zijn: - De Britse militairen moeten in hun kazerne's blijven. - Engeland moet zich bereid ver klaren alle Britse troepen uit Nord-Ierland terug te trekken en tensltte: - Er moet een eind gemaakt wr- den aan interneing, arrestatie en gevangenhouding van verdachten znder dat er een beschuldigglng is ingebracht. Een wordvoerder van de IRA zei: 'De Britse regering regering heeft elf dagen de tijd m een beslissing te némen, de volgen de stap is aan haar'. LISSABON (AFP) De socialisti sche beweging van links in Portu gal (MES) overweegt toch deel te nemen aan de verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering die volgend jaar maart zullen wor den gehouden, hoewel ze zich tegen deze verkiezingen verzet. De bewe ging zal daarvoor een politieke par tij moeten worden omdat dat de enige legale manier is om aan de verkiezingen te kunnen deelnemen. (ADVERTENTIE) VAIL (Colorado) President Ford van de Verenigde Staten heeft gis teren zijn minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, opdracht gegeven, de centrale inlichtingen dienst (CIA) een rapport te laten op-» stellen, naar aanleiding van bewev ringen, dat deze dienst spionage heeft gepleegd tegen groeperingen in de V.S. die tegen de oorlog waren en andere dissidente groepen tijdens het bewind van president Nixon. De perssecretaris van het Witte Huis, Ron Nessen, heeft meegedeeld, dat de president het CIA-rapport bin nen enkele dagen wil hebben. Amerikaanse senator William Prox- mire heeft gisteren geëist dat de minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, de Amerikaanse ambassadeur in Iran, Richard Helms, ontstaat vanwege de illegale praktijken van de Amerikaanse in lichtingendienst (CJA) in de tijd dat Helms, er het hoofd van was. Inmiddels heben twee voormalige kopstukken van de CIA president Ford en het Congres verzocht een onderzoek te laten instellen naar de activiteit van de CIA in verband met de beschuldigingen die door de New York Times aan het adres van deze dienst zijn gericht. Dit blad had zondag gemeld dat de inlich tingendienst in de jaren vijftig be gonnen was met zijn illegale bin nenlandse spionage. John Mccome, oud-directeur van de CIA en diens voormalige assistent Lyman Kirpa- trick hebben nu om een onderzoek verzocht. Zij hebben ontkend dat de CIA zich aan illegale activiteiten heeft schuldig gemaakt toen zij in 1965 de leiding hadden. President Ford heeft tegen journa listen gezegd dat ook de huidige directeur van de CIA, William Colby, tegen hem ontkend heeft dat de inlichtingendienst illegale activiteit bedrijft. 'Ik heb hem ge zegd', aldus Ford, 'dat ik onder mijn bewind in geen geval derge lijke activiteit zal dulden'. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren meegedeeld dat Kissinger niets afwist van het be- spionneren van Amerikanen met een afwijkende politieke mening. Kissinger is hoofd van de Ameri kaanse nationale veiligheidsraad. CIA-directeur Colby heeft gisteren overleg gepleegd met hoge functio narissen van de CIA, maar had tot gisteravond nog geen officiële ver klaring afgelegd. SAIGON (UPI) - Het Zuldvietna- mese opperbevel in Saigon heeft gisteren bekend gemaakt dat er ge durende de afgelopen drie weken bij de gevechten om de rijstoogst naar schatting 25.000 slachtoffers gevallen zijn. Communistische troe pen heben maandag de plaats Bo Due, op acht kilometer van de dis trictshoofdstad Phuoc Bihn, onder de voet gelopen. in de nieuwe geest van visitekaartje liet, geheel Schwejk, een drukken: Zelfstandig wetenschappelijk ar beider Dr. Ingenieur Karei Krjezj. I een medewerker wie het een paar jaar geleden nog niet wist, en die Hoesak nog het voordeel van de twijfel wil- en, moet het nu wel duidelijk zijn: 'normalisering' betekent in het huidige Tsjechoslowakije voortgaande repressie en steeds nieuwe politieke processen. In 1968 werd door Brezjnew toe Aan|d dat de Sowjettroepen zich uit Tsjechoslowakije zouden terugtrekken zodra de toestand ge- i laliseerd was. Welnu, men moest toen wel politiek naïef zijn om dat zonder meer te geloven. oestand is nu 'genormaliseerd' zoals Hoesak en Brezjnew herhaaldelijk beweren, maar het Sow- eger zit er nog. ook als men als politiek scep- 41 die treoepenterugtrekking lirect geloofde, met de politie- ii i culturele 'normalisering' zou i och wellicht beter gaan. Men ■de hoop koesteren dat Tsje- 5 (wakije. na enkele harde ja- geleidelijk weer wat vrijer, rer zou worden. Welnu, ook 9 i niet uitgekomen. 1974 is, net ia 172 het jaar van grote repres- <>j}n politieke processen gewor- g! Uit een hele serie processen m er hier twee behandeld. Het ien tegen Karei Krjezj, doet zo 4 tomisch aan. als alleen in het van Schwejk mogelijk is. Dr. 20 arel Krjezj was docent aan de i lische Hogeschool in Brno. 12 hij werd onder Hoesak als 4 schappelijk onbetrouwbaar' pijn baan gestoten. In 1972 I hij. door hulp van vrienden JS-faantje bij de firma KARA die 52tleding vervaardigt. Voor deze 13.1 moest hij op het platteland .'•In en vellen opkopen Krjezj Opkoper Opkoper in hulden en vellen voor de firma KARA. Dit verhaal deed uiteraard de ron de, kwam een Oostenrijks journa list ter ore en werd in een Oosten rijks televisieprogramma vermeld om de positie van de Tsjechoslo- waakse intelligentsia onder Hoesak te demonstreren. Strafrecht) Maar Hoesak was er nog niet, want Krjezj kreeg hulp uit een onverwachtte hoek, name lijk van een groot aantal zigeuners. Krjezj had zijn hulden en vellen in hoge mate van zigeuners betrokken en deze laatsten trokken op de dag van de rechtszitting naar het ge rechtsgebouw in Brno om te pro testeren. Om moeilijkheden te voorkomen werd de zitting verdaagd. Toen men Krjezj daarna in Praag wilde veroordelen, mislukte dat weer door toedoen van de zigeu ners. Pas in augustus 1974 slaagde men erin Krjezj ln een geheim gehouden zitting tot drie jaar te veroordelen. De Tsjechoslowaakse geheime Kr3andrijV6r politie (STB) was uiteraard in rep en roer. Krjezj moest de les gele zen worden. Hij werd gearresteerd en beschuldigd van.'het schade toebrengen aan de goede naam van Tsjechoslowakije in het buitenland' (par. 112 van het Wetboek van Het tweede proces betreft dr. Ja- roslaw Krejtsi. Over ham heeft de zer dagen meer nieuws het Westen bereikt. Krejtsi (Geb. 1932) was al in 1970 uit de communistische par tij gestoten en van de Pedagogische Hogeschool in Ostrava, waar hij doceerde, verwijderd. Later als kraandrijver had hij veel contact met professor Machovec. de filosoof die zijn baan ook al verloren had. Machovec, heeft vorig jaar een boek naar het buitenland gesmokkeld over de stichter van de onafhankelijke Tsjechoslowaak se staat. Thoms Masaryk. Masaryk wordt vooral door de Tsjechen enorm bewonderd, maar hij wordt vooral door de Tschechoslowaakse pers enorm aangevallen als een 'pseudodemocraat'. 'pseudohuma- nist' en 'anticommunist.' Machovec' boek was echter vrij positief. Ken nelijk vanwege zijn grote bekend heid in het Westen heeft Hoesak hem tot dusverre met rust gelaten. Wel worden zijn gangen door de SSTB (geheime politie) zorgvuldig in de gaten gehouden. Krejtsi besprak met Machovec poli tieke studies die hij in het buiten land wilde laten publiceren en die stellig veel kritiek op het Hoesak- bewind zullen hebben bevat. Deze studies werden tijdens een huiszoe king ontdekt. Hij werd tot drie jaar veroordeeld 'wegens ondermijning van de staat.' Die ondermijning werd o.m. aangetoond aan de hand van uitlatingen uit brieven van Krejtsi aan vrienden waarin hij. volgens de aanklacht leidende Tsjechoslowaak se 'politici' in diskrediet bracht.' Kretjsi had namelijk in privé brie ven termen gebruikt als 'ijzeren Gustav' en 'brave ridder' waarmee duidelijk partijsecretaris Hoesak werd bedoeld. Augustus 1968 was zo is nu wel duidelijk, een mijlpaal in de ge schiedenis van heel Oost-Europa, en niet van Tsjechoslowakijke al leen. Net zoals 1956 uiteindelijk een grote stap vooruit betekende van héél Oost-Europa, zo beteken de 1968 een stap achteruit voor méér dan Tsjechoslowakije alleen. De Russen proberen sindsdien in heel Oost-Europa de teugels aan te trekken hun eisen aan de Oosteu- ropese partners worden steeds zwaar der. Niet toevallig moet ook Honga rije de laatste tijd steeds meer veren laten. Aan de de betrekkelijk liberale politiek van Kadar dreigt een einde te komen. Er zijn al een aantal Hongaarse schrijvers gearres teerd. Een aantal 'al te liberale diplomaten in het Westen is op last van de Sowjetunie teruggeroepen. De Hongaarse ambassadeur in Den Haag die ook tot dit groepje be hoorde zei hierover tegen Westerse vrienden: Besef voed dat de Russen hier achter zitten! Er vonden in het afgelopen jaar nog een aantal processen in Tsjechoslowakije plaats waarin groepen mensen veroordeeld werden. Bovendien zijn er nog steeds politi- tieke gevangenen die in 1972 zijn veroordeeld. Half september ont ving het Internationale Rode Kruis een oproep uit Praag over de situa tie van de politieke gevangenen. De 47-jarlge historicus prof. Milan Hlibl, in 1968 rector van de partij hogeschool en vriend van Doeb- tsjek lijdt aan hoge bloeddruk en drastische vermindering van zijn gezichtsvermogen. Dat laatste geldt ook voor studentenleiders Jiri Müller en Jan Tesar. De cellen zijn donker en vochtig met alleen kunstverlichting. Een van de zomer vrijgekomen student is in zijn cel blind geworden. Amnesty Internati onal (adres: Roeterstraat 34, Am sterdam), de Bertrand Russell Pea ce Foundation e.a., organiseren de zer dagen een briefkaartenactie om de Tsjechoslowaakse autoriteiten te bewegen dit drietal vrij te laten. Deze actie verdient veel sympathie. Tsjechoslowakije dreigt een beetje een vergeten land te worden. Het is immers, anders dan de Sowjet- Unie. een vrij kleine land en veel interessant nieuws valt er niet over te vertellen. Want het is natuurlijk geen echt 'nieuws' dat de druk op de kerken er steeds groter wordt. Een ook niet dat de bekende hart specialist Dr. Bohumll Peleska nu na vier jaar vergeefse strijd nog steeds niet in eigen land mag wer ken, maar ook geen visum voor het buitenland krijgt. Er zijn Immers honderden Peleska's, het is niet bij te houden. En het wordt steeds moeilijker om goede informatie te ontvangen. De StB treedt rückslchtlos op. De Doebtsjek-aanhangers raken hoe langer hoe meer versnipperd, nie mand (behalve de StB zelf) weet nog precies wat er in eigen land gebeurt. Hoeveel processen vinden er. vooral in de provincie, achter gesloten deuren plaats? Hoeveel mensen worden er al jaren zonder proces vastgehouden? Men Jca® slechts schattingen doen naar het aantal politieke gevangenen. Korte vreugde De korte vreugde van dé 'Praagse Lente' is in leder geval al weer ver verleden. Tsjechoslowakije is trou wens door de geschiedenis niet al te gul bedeeld. In 1848 duurde de vreugde al even kort. En van 1918 tot 1938 waren ook maar twintig jaar. Het is. zoals een Tsjechische filosoof me zei: 'Wij hebben geleerd heel lang te leven uit heel korte ervaringen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9