'Kerst-lnn is niets meer dan 'n grote huiskamer' dichtbij Nieuwjaarswens voor bejaarden en zieken Commentaar Soberheid maakte van Dordts feest een nationaal model jood om oud ijzer? blosje Dajan het weer Warmste kerst sinds 1959? worst wordt weer handwerk hangboom onoirbaar SJROUW/KWARTET DINSDAG 24 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5-K7 Iet is op zijn minst verbazingwekkend lat een functionaris als de burgemees- er van Rotterdam zich zo gepronon uitlaat over de mogelijke strategie an zijn partij als de heer Van der XHiw deze week heeft gedaan in het weekblad 'De Nieuwe Linie'. De heer 'an der Louw zet in dit weekblad een landpunt uiteen dat men eerder zou pi erwachten van de voorzitter van de >n artij van de man die als eerste in bi en partij verantwoordelijk is voor het enken op langere termijn dan van ,p en tot zulke grote en meer dagelijkse erantwoordelijkheden geroepen be- tuurder. Wat dat betreft zullen wij ïaar denken dat de heer Van der m .ouw kennelijk nog wat in zijn nieuwe ictie moet groeien, k' v'at de inhoud van het artikel aangaat: ;ei e heer Van der Louw spreekt zijn ek rees uit dat het CDA (door de toetre- ing van de CHU) 'een dood gewicht' >u kunnen w,orden in het midden van e Nederlandse politiek, waardoor in e discussie over een andere linkse stra- jgie de verhouding tot de CPN geen bsoluut taboe hoeft te zijn. De heer 'an der Louw heeft wel wat bezwaren :gen de CPN (de CPN is op sommige unten nauwelijks 'links' te noemen e communisten zijn bijvoorbeeld tegen ekozen en met echte bevoegdheden jegeruste wijkraden en de interne par- j-organisatie is bij hen nogal straf), :r om daarin verbetering te brengen het misschien niet zo gek het isole- int van zo'n partij eens te doorbre- ;n. Immers: incidenteel en in lokale svallen blijkt wel eens samenwerking iet de communisten mogelijk, ius in het kort het verhaal van de :r Van der Louw in 'De Nieuwe Li- Men kan het ook in een oud-va- irlands spreekwoord samenvatten: 'N of CDA is voor de heer Van der iuw lood om oud ijzer, is plaats voor de overweging of het :1 opportuun is uitgerekend op dit (nu vanwege de economische joe-stand van ons hele werelddeel meer ooit een wakker beleid noodzake is) te komen met dergelijke lange ij n-bespiegelingen ook al zijn lelaie misschien alleen maar bedoeld als stöihoten voor de boeg. Vooral echter ^Jlijft de vraag hangen of de heer Van jjjer Louw bij het ontwerpen van zijn ïk-Jtrategie niet had dienen uit te gaan 30?an een wat dieper gaande analyse van raijet doen en laten (en verlansen) van CPN. lijkt ons bijvoorbeeld niet van be- er-jng ontbloot te weten wat de CPN °P bet stuk van de veiligheid het westen meer in het bijzon- ïo^er de veiligheid van het westen en de diWAVO; een punt waarover Den Uyl als politiek leider van Van der Louws par- Ij zich op hetzelfde ogenblik zo duide- jk en onomwonden heeft uitgelaten n het weekblad 'Vrij Nederland'. Set is duidelijk: de messen worden al voor het PvdA-congres in de pnte van 1975. jcen oude havik in de Israëlische poli- S^llek, Mosje Dajan, heeft het afgelopen tdireekeinde gezinspeeld op vérgaande [oncessies om een nieuwe oorlog in het [lidden-Oosten te vermijden. Dajan zei ptterlijk: 'Zolang we op Golan zitten, angt de oorlog als het zwaard van )amocles boven ons hoofd'. Hij voegde J ieraan toe dat hij niet direct voor de ntruiming van de Golan-hoogten wilde leiten, maar wél de prijs wilde noe- ïen, waarop het behoud ervan Israël ou komen te staan, iezien tegen zijn uitspraken van de latste jaren is Dajan met deze verkla- ing nogal opzichtig door de bocht ge- aan. Premier Rabin, van wie bekend i dat hij nooit een liefhebber van de sraclische nederzettingen op de hoog- en van Golan is geweest, zou Dajan unnen vragen, waarom deze nooit zo ets heeft gezegd toen hij nog minister ui kas. Men is geneigd zich af te vragen wat r achter Dajans ommezwaai zit. Mis- chien het feit dat de sjah van Perzië ■■neens zo ondubbelzinnig voor de Ara- aartische zijde heeft gekozen en ineens artelijke relaties met Egypte gaat on- erhouden? (Perzië was nog gedurende d.a,Öe oktober-oorlog Israël van olie blij- en voorzien). Of het inzicht dat Egyp- lacjje in Kissingers stap-voor-stap taktiek oet een stap verder kan zolang er op Go- niets ingrijpends gebeurt? Rabin het niet al te prettig £a Jal vinden in de politiek door generaals deal dan niet b.d.) voor de voeten te lee.vorden gelopen, blijkt uit opmerkingen *gls die van Dajan, dat er in Israël toch :en klimaat begint te ontstaan waarin ardle regering weer kan manoeuvreren, dit iet feit dat Breznjew in januari naar 'aïro komt om de oude banden met ïgypte weer aan te halen, kan in Israël iet besef versterkt hebben dat er nu er log tijd is om forse concessies in het vooruitzicht te stellen. Dat besef is er anders wel ingehamerd door Kissinger, er lie de laatste tijd kennelijk wat moeilij ken cer z'jn Srar"schaP kan verbergen over le starheid van Israëls positie. Dat schijnt al tot een fikse ruzie met de Is- aëlische ambassadeur in Washington geleid te hebben. In elk geval verwijdert het brandpunt van de aandacht in het Midden-Oosten zich weer ietwat van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie naar de buurlanden. Daarmee is het Palestijnse vraagstuk natuurlijk niet weg. Integendeel, het ark door Willem Schrama DORDRECHT Vanaf vana vond gaan de poorten weer open, van naar schatting ruim tweehonderd eKrst-Inns, die verspreid over het hele land weer als herberg zullen funge ren voor mensen, die geduren de de komende feestdagen om de een of andere reden ontrok ken zullen of willen zijn aan de geijkte gezinssfeer. De gang naar een dergelijke andere vorm van Kermis vieren behoeft niet per se met eenzaamheid gepla veid te zijn. Dat was vijf jaar geleden veelal het geval, toen het verschijnsel Kerst-lnn ontstond als een vergaarbak van kommer en leed. Nu, vijf jaar later, wordt elke Nederlandse 'kerstherberg' opgezet als een trefpunt voor iedereen, die meer ziet in een brandende kaars dan In overbelaste grills en room- kloppers. Kortom: hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Jan de Geus (24). is één van de duizenden vrijwilligers, die de ko mende dagen in touw zijn om de kerstgedachte 'hard* te maken, re liëf te geven door een ontmoeting splaats te creëren waar het zinvol toeven is. Jan maakt deel uit van het team in Dordrecht, dat de laat ste jaren het hoofd heeft weten te bieden aan de toenemende opsmuk van de Kerst-Inns. Een zekere ver- co mmer cialisering. die er zijns in ziens toe heeft geleid dat in veel plaatsen de animo voor het alter natieve kerstfeest alweer dalende is. 'Er steeds weer aan sleutelen, dat is men, geloof ik, vergeten. Elk jaar weer kijken wat eraan schortte, wat goed was en wat mis was. Er is teveel de nadruk gelegd op de ge zelligheid. Alles moest nóg mooier, nóg gezelliger. De eerste keer ging het goed, en men heeft er nóg meer van willen maken dan er in zat. Maar er zét gewoon niets meer in. Het gevolg was. dat alles wat men te bieden had gewoon niet meer overkwam bij de mensen', zegt hij. Aandacht Jan de Geus draagt in dit verband een citaat aan van radio-pastor ds. A Klamer. die het Kerst-Inn-ge- beuren enkele jaren landelijk ge coördineerd heeft: 'De eenzame laat zich niet uitnodigen'. Jan wil er maar het volgende mee zeggen: 'Mensen die massaal binnenstro men voor een beatgroep of een top-honderd, dat zie ik niet als een kerstherberg. De beste Kerst-Inns zijn in dat geval wat mij betreft'de slechtste. Wij hebben er de laatste jaren ook veel aan bijgeschaafd, maar de oorspronkelijke sfeer is gehandhaafd. Dat was de sfeer van een ontmoetingsplaats voor ieder een, waarin de huiskamergedachte centraal staat. Want het is tenslot te niets meer dan een huiskamer, al ie-is dan wat uit de kluiten gewassen. Vorig jaar hadden we 750 mensen in huis. Dat is misschien weinig vergeleken bij andere plaat sen. maar er was aandacht voor iedereen. Voor die 75: mensen wa ren er 160 vrijwilligers beschikbaar. En als je dan kijkt naar plaatsen waar tienduizend man binnekomen, dan zeg ik: men is wéér verloren in de massa'. Ondanks de soberheid, die sedert de eerste Dordtse Kerst-lnn bij de Dordtse Kerst-lnn 1973: geen andere pretentie dan de mensen een thuis te bieden. organisatoren centraal heeft ge staan. vertoont de belangstelling jaarlijks een opgaande lijn. Daarom is Dordrecht zo langzamerhand een nationaal model geworden, een sterk organisatorisch geheel, waarin kritisch overleg vóór en na het feest altijd van het grootste belang werd geacht. Dat sleutelen heeft in juli van dit jaar geleid tot de op richting van de Stichting Dordt- Inn, geboren ut het besef dat het probleem van de vervreemding niet alleen kan worden opgelost door et organiseren van een Kerst-lnn. Evenals vorig jaar komt er ook een Paas-Inn en verschaft de herberg ook rond de jaarwisseling onderdak aan de gastenkring, die elk jaar groter wordt. Stakkerig Jan de Geus: 'In 1969. het eerste jaar. was het eigenlijk een kleinzie lig en stakkerig herbergje, dat be antwoordde aan de sfeer van toen. Ontmoetingsplaats voor eenzamen, heette het, en we hebben dat direct na afloop als een fout gezien. De organisatie was ook teveel vanuit de kerken gericht, ook een fout. Maar de sfeer was bepaald aardig, en we dachten: dat doen we meer. Het andere jaar sleutelde ook een wijkopbouworgaan mee, en het re sultaat was al veel beter. Het derde jaar was er al een vaste kern ont staan van medewerkers. Het derde jaar was er al een vaste kern ont staan van medewerkers. We kregen de beschikking over een gebouw met vijf vertrekken, zodat we vlo- doende ruimte hadden voor een filmzaaltje, een keuken, een huis kamer en een kamer waar allerlei huis-tuin-en-keuken spelletjes kon den worden gedaan. Het lukte, de mensen kwamen terug. Toen wer den de plannen vaster, er groeide ook een band tussen de medewer kers. Er werd een Centrale Werk groep Inn gevormd, die alles coör dineerde en doorpraatte. Toen pas eigenlijk kwamen we er achter dat we altijd verdoezeld hadden op wie we het feest richt ten. Oké. zeiden we. mensen kun nen misschien eenzaam zijn, maar hoeven niet vereenzaamd te zijn. En als de Kerst voorbij is, sturen we ze weer weg. maar er komen ook nog wat donkere dagen na Kerstmis. Dat leidde eind 1972 tot een nieuw experiment: open op ou dejaarsavond. met een spreker m vijf voor twaalf Echt de huisdelijke gezelligheid. We vonden het nog niet genoeg. We waren altijd gericht geweest op het zuidelijk deel van Dordrecht, nu gingen we ook Inns organiseren in het centrum en in het Noorde lijk stadsdeel. We hadden geen cent, maar we hadden altijd het idee: gewoon beginnen. We hebben dit jaar bijvoorbeeld pas in mei de verzekeringen betaald, maar dat geeft natuurlijk niets. Je moet ge woon iets doen, dat geld komt wel. DEN HAAG In de komende week krijgen 125.000 bejaarden, invaliden en chronisch zieken in 1250 tehuizen een nieuwjaarswens van een kind. Het Jeugd Rode Kruis zorgt er ook dit jaar weer voor, dat kinderen uit de hoogste klassen van het basisonderwijs en de laagste klassen van het voort gezet lager onderwijs een speciale tekening met een nieuwjaarswens kun nen vervaardigen. Alle kaarten keren terug naar het Jeugd Rode Kruis, dat ze selecteert en verzend. 'Kinderen kunnen bijzonder hard zijn', zegt een medewerker. Zo schrijft Ronnie (12 jaar): 'In deze donkeren maar gezellige dagen, willen de men sen wel eens klagen. U doet dat ook van tijd tot tijd en denkt dat u alleen maar lijdt'. Rachel (II jaar)'Op de andere school heb ik dit ook gedaan en toen kreeg ik een hele stomme brief terug. Ik hoop dat u een leuke brief terugschrijft'. Adrie van 11 jaar neemt de problemen in haar omgeving onder de loep: 'Hier op Goeree Overflakkee staat het land helemaal blank. Pas geleden benne er 8000 soldaten erin gezet, maar ze doen niks. Op de meeste scholen motten de jongens (of meiden) naar het land maar ze doen een half uur over een bol. De aarpels benne helemaal blauw'. Jeanne (9 jaar) stelt realistisch: 'Ik hoop dat u gauw beter wordt. En niet dood gaat. Mijn oma en opa zijn ook door'. We wisten altijd wel bij de juiste mensen aan te kloppen om net rond te komen'. Problemen 'Ik moet toegeven: in de binnen stad zijn de problemen ons vorig jaar een beetje boven het hoofd gegroeid. Het is niet leuk om te zeggen, maar we zaten op een ge geven gen blik met ongeveer 150 verslaafden, die maar zaten te zit ten. Dat werd op tweede kerstdag opeens zo'n dominerende groep, dat we werkelijk niets meer koden doen. Het gevolg was dat we 's a- vonds om tien uur de poort sloten. We wisten er zelf geen raad mee, op dat moment. Wat krijg je dan? Er kwam een waslijst met klachten, die we stuk voor stuk doorpraatten. Dat kweekte begrip. We kwamen erachter dat we met een boogje om die mensen heen waren gelopen. Je zult het niet geloven, maar met de Paas-Inn waren ze er wéér. Het werd formidabel. Ze werden bij hun kraag gepakt voor een potje scha ken of klaverjassen. Ze werden op genomen. geaccepteerd. Geen cent je last meer. Fe medewerjers voel den zich ook gast. waardoor die huiskamersfeer alleen maar dichter werd benaderd. Gewoon spelletjes doen. af en toe TV kijken, zachtjes de radio aan. een spelletje bingo en doodgewone pretentieloze films van Goofie en Charly Chaplin. Er zit gewoon niets meer in. We hebben ook niet meer pretenties dan de mensen een thuisbieden. Er is een soort gratis taxi-centrale georgani seerd uit de medewerkers, die over een auto beschikken. Er is dit jaar continu een telefoonnummer be mand als een soort alternatief voor de SOS-hulpdienst. Voor het eerst hebben we dit jaar van de gemeente vijfduizend gul den subsidie los weten te krijgen, waardoor we eindelijk niet meer hoofdelijk aansprakelijk zijn voor een evetuele brand of zoiets. We hebben nu eindelijk eens een reser vekapitaaltje. Er komt ook nog een Paas-Inn, en we lopen met de ge achte om een permanente Inn op te richten in Dordrecht-Zuid. Vol gend jaar komt het daar nog niet van. maar in 1976 willen we het wel eens zo ver laten komen. En dan moet je een kleine reserve hebben'. Of we van dat geld grootser gaan organiseren? Absoluut niet. Zoals altijd is er wat wijn, een slaatje, wat boterhammen. Soberheid, an ders valt het feest aan duigen'. Van onze weerkundige medewericer Terwijl het gisteren in Ierland en west-Schotland regende en stormde (Malin Head en de Hebriden een zuidenwind van 105 kilometer -per uur) leek er in ons land wel voor jaar in de lucht te zitten. Nadat de zon het overal gewonnen had. liep de temperatuur in het midden en zuiden van Nederland op tot twaalf graden Celsius. Maastricht zelfs dertien graden Celsius. Normaal in deze tijd is vijf tot zes graden. Een zwakke uitloper van het Alpen-ho- gedrukgebied wist er meer van. Doordat een uit het Azorengebied afkomstige depressie zich in noord oostelijke richting langs Ierland verplaatste en dus betrekkelijk wei nig dichterbij kwam. bleven wij aanvankelijk verschoond van de onbestendigheid. Vermoedelijk zal dat vandaag niet meer zo goed lukken. Het bijbehorende front komt dan dichterbij ons land te liggen en dat zal wel uitlopen op plaatselijk wat regen en motregen. Gisteratvond was de zuidwestelijke wind achter het front doorgedron gen tot Cork bij stijgende lucht druk. Het front verzwakte overi gens. Niet alleen bij ons, maar ook elders in Europa weet de temperatuur van ivanten: in Manchester was het gistermiddag even warm als in Brindisi met dertien graden. Sici lië bereikte vijftien tot zestien gra den. manifesteert zich levensgroot op dc Westelijke Jordaanoever. Maar het schept wel een hoeveelheid nieuwe be denktijd die Israël in dit allermoeilijkste van de conflicten hard nodig heeft. Het Zweedse Kalmar bracht negen graden in het boekje, met daar tegenover een erg kil Verona in noord-Italië met nul graden celsius. Op de Füröer regende het uren achtereen zwaar door toedoen van bovengenoemde Ierse depressie. Het was echt een warmetefront-regen, want gisteravond was het kwik er gestegen tot tien graden Celsius, terwijl tijdens het weekeinde de thermomter rond 't vriespunt stond. In twaalf uur tijd viel er in Thors- havn maar liefst 28 millimeter. Jan Mayen rapporteerde drijfsneeuw bij noorden wind en min acht graden celsius. Koud bleef het ook op IJs land: Akureyri in het noorden mid den op de dag min twaalf graden. maar gisteravond min zes graden celsius. De temperatuur was daar aan een stijging onderhevig. Zoals bekend staan ons dit jaar zachte kerstdagen te wachten. Wij hebben eens even in de boeken gebladerd om te zien, hoe het vroe ger gegaan is. De laatste witte Kerstmis beleefden we in 1970: er kon toen ook worden geschaatst. Het jaar daarop was Kerstmis veel zachter met zeven tot acht graden celsius. Dit jaar zijn er maxima van negen a tien graden celsius te verwachten, waarmee Kerstmis 1974 de zachtste zal worden sinds die van 1959. toen het kivik in het midden van het land ook tot negen a tien graden celsius opliep. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, weer, maximum temperatuur, neerslag 7-19 uur. Amsterdam onbew 11 0 De Bilt onbew 11 0 Deelen onbew 11 0 Eelde onbew 9 0 Eindhoven onbew 13 0 Den Helder onbew 10 0 Luchth. Rtd. onbew 11 0 Twente onbew 11 0 Vlissingen onbew 10 0 Zd. Limburg onbew 13 0 Aberdeen zwaar bew 11 0 Athene onbew 15 0 Barcelona onbew 15 0 Belijn licht bew 10 0 Bordeaux zwaar bew 14 0 Frankfort onbew 9 0 Genève mist 1 0 Helsinki onbew 6 2 Innsbruck onbew 1 0 Kopenhagen geh bew 7 0 Lissabon geh bew 16 15 Locarno onbew 7 0 Londen half bw 12 0 Luxemburg onbew 8 0 Madrid regen 6 0.1 Malaga zwaar bew 16 0 Mallorca licht bew 17 0 Munchen onbew 6 0 Nice half bew 14 0 Oslo geh bew 3 0 Parijs onbew 11 0 Rome onbew 13 0 Split onbew 13 0 Stockholm half bew 8 0 Wenen mist 5 0 Zurich onbew 3 0.1 Casa Blanca half bew 20 0 Las Palmas zwaar bew 20 0 New York zwaar bew Tel Aviv onbew 17 0 Tunis licht bw 15 0 HOOG WATER voor woensdag 25 decem ber: Vlissingen 10.33-23.08, Harlngvllet- sluizen 12.13-0.00. Rotterdam 0.53-13.09. Schuvenlngen 11.47-0.00, IJmulden 0.00- 12.26. Den Helder 3.00-15.29, Harllngen 5.30-18.11. Delfzijl 7.43-20.36. HOOG WATER voor donderdag 26' decem ber: Vlissingen 11.35-0.00. Haringvllet- slulzen 0.47-13.12. Rotterdam 1.59-14 09, Scheveningen 0.21-12.44, IJmulden 1.00- 13.21. Den Helder 4.19-16.54. Harllngen 6.47-19.29. Delfzijl 8.53-21.41. onder redactie van loessmit Er valt niet aan te twijfleen: het gaat de wosrtfabrikanten en slagers deze maand naar den vleze. Want iedereen op de vegetariërs na dan krijgt dezer dagen wel zijn portie vleeswaren binnen. Het is alleen maar de vraag wat je er nog van proeft op het extra lekkere kerstbrood, uit het vuistje of bij een drankje. Misschien zou die worst, als ie héél zorgvuldig wordt geproefd, niet eens zo smakelijk zijn als ie er aan het stuk of aan een prikkertje uit ziet. Alleen: wie van ons. die zonder aarzelen alles naar bin nen werken wat de fabrieken ons voorzetten, kan bogen op zo'n smaakvermogen? Er zijn natuurlijJt nog wel fijn proevers. Die zou je bijvoorbeeld moeten zoeken onder de slagers, die in het dagelijks leven zo dicht bij het vuur zitten dat ze alles van worst horen af te weten. Hoewel, het gros doet het ook al jaren uitsluitend met kant en klare fabrieksworst. Al leen in het zuiden van het land kom je nog regelmatig slagers tegen bij wie je zelfgemaakte wordt kunt kopen. In de rest van het land kan dat ook wel eens voorkomen, maar dat is dan uitzondering. Die fanrieksworst is een aantal slagers behoorlijk de keel gaan uithangen. 'We willen terug naar het oude, ambachtelijke produkt, zoals dat heel vroeger werd ge maakt', zegt slager W. van Brug gen. bestuurslid van het pas op gerichte 'worstmakersgilde'. Hij spreekt van een smaakvervlak- king, waardoor we hard aan een kwaliteitsverbetering toe zijn. Is die fabrieksworst dan zo slecht? 'Slecht is per sé niet het goede woord. Er gebeurt in de fabrie ken niets dat niet door de beu gel kan. Ze zijn allemaal aan wettelijke eisen gebonden en als er dan ook vier procent meel in de worst gaat. dan mag dat vol gens de wet. Net zoals het toege staan is om bijvoorbeeld een varkensschouder na het uit benen met zoveel bloedplasma of pekel in te spuiten, dat je ui teindelijk hetzelfde gewicht- krijgt als mét been'. Het nieuwe worstmakers-gilde, vindt wel dat al die grondstoffen en hulpmid delen. hoe legaal ook ook. de worst kwalitatief near beneden halen en daar moet wat aan gedaan worden. De initiatiefnemers zijn niet de enigen die er zo over denken: na de oprichting van het gilde hebben al 120 slagers in het land gemeld dat ze ook gildesla- ger willen worden. Dat zal niet zomaar gaan. Na storting van het lidmaatschapsgeld mogen ze wel proeren zelf wordt te ma ken. maar uiteindelijk zullen keurmeesters van het TNO-insti tuut CIVO (centraal instituut voor voedingsonderzoek) tot in het laboratorim toe nagaan of de zelfgemaakte wordt niet al leen lekker is. maar ook aan de kwaliteitsnormen voldoet. Pas dan mogen ze het ossebloedrode schild van het 'Wosrtmakers- Gilde' op z'n oud-Hollands) met de in de vorm van twee worstjes in elkaar gedraaide IV in de winkel hangen en net zo'n stickers op de deur plakken. En zo kan dan de klant zelf zien en uitproberen, of de gildeslager beter is dan de keurslager, de edelslager, dc topslager of hoe de slagers zich nog meer noe men. Gedeputeerde staten van Drenthe hebben de minister van binnenlandse zaken gevraagd het koninklijk besluit van 1850 te herzien, zodat de Drentse commissaris der koningin, me vrouw A. P. Schilthuis. ver schoond blijft van de ambtskle- ding die daarin voorgeschreven 's. Natuurlijk moet ze bij offici ële gelegenheden wel wat aan. maar volgens G. S. zeker niet' een rok van donkerblauw laken of kasjmier, of een pantalon van wit laken of kasjmier met gou den strepen', of een combinatie van rök en pantalon (zoals in het KB staat). Dat vinden G.S. zelfs in onze verlichte jaren zeventig niet oirbaar. Op deze 'half-geklede' manier kan me vrouw Schilthuis haar wettelijke verplichtingen onmogelijk nako men. Een heel nieuw idee: liang de kerstboom op z'n kop aan het plafond, zoals mevrouw Alexan der in het Amerikaanse Costs Mesa gedaan heeft. Volgens haar neemt de boom op deze manier niet alleen veel minder plaats in en staan de versieringen veel leuker, maar blijft de kerstboom ook langer 'vers'. Na 105 jaar noeste arbeid vindt Arthur Reed uit Berkeley (Californië) het wel zo'n beetje tijd om aan zijn pensioen te beginnen. Op z'n negende werkte hij al en hij herinnert zich de Amerikaanse burger oorlog nog heel goed. Hij trok toen aan de rokken van zijn moeder, die marketenster van de Noordelijken was, van kampement tot kam pement. Reed begon bet pasvorig jaar wat rustiger aan te doen. Hij besloot niet meer op de fiets naar zijn werk in een gieterij te gaan en kreeg wat minder zware karweitjes op te knappen. Door ai dat werken heeft hij naar zijn zeggen nooit tijd gehad om te leren lezen en schrijven, maar hij is er gezond bij gebleven. Weliswaar is hij nu. op z'n 114e jaar, voor het eerst geopereerd, maar de dokters vinden hem zo ijzersterk dat hij vermoedelijk morgen alweer thuis bij de kerstboom zit in plaats van bij deze in het ziekenhuis. 'Eindelijk een baantje voor Simpkins, waarvoor by geschikt is'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7