ieuw jaar brengt agere belasting Kaarsenmakers deden tóch goede zaken 'Buitenlandse boeken door monopolie van importeurs te duur' Mensen somber over situatie in economie Ixtra-voordeeltje voor de middengroepen Op 1 april volgt wéér verlichting Een kerststal met levende have Jarig prinsje Vervroegd uitspraak in geding 'Bloemenhove' Consumentenbond dient klacht in: Brand verwoest station van de Bijlmermeer Tien jaar voor moord op zoontje Nieuwe Volvo's terug naar dealer Kamervragen na interview met Den Uyl r Denkt u nog steeds dat een vrouw alleen maar kost? Dit jaar voor zo'n 35 miljoen gulden verkocht Omstreeks Kerst f 5 per gezin minder vlees mevrouw! 'KLM bekende geen schuld' Aantal Friese gemeenten wil geen collecte OUW/KWARTET DINSDAG 24 DECEMBER 1974 y HAAG De regering zal er i in slaen de toeneming van de tloosheid tegen te houden. Deze pachting sprak bijna driekwart [procent) van de ondervraagden ;jn een landelijke enquete over tloosheid. uitgevoerd door het krlands Instituut voor de pu- te opinie (NIPO). tens 21 procent van de onder- Egden zal de regering er wel in ren de werkloosheid te beteugc- Onder de pessimisten bevindt k een grote groep mensen die bij laatste verkiezingen op de PvdA hebben gestemd. Zestig procent van deze groep denkt dat de regering niet zal slagen, 32 procent denkt van wel. VVD-steminers zijn som berder: 83 procent verwacht dat de regering niet slaagt, 14 procent verwacht van wel. Een aantal ondervraagden meent dat er kans is zijn baan in het komend jaar kwijt te raken. Vooral jongeren van 18 tot en met 24 jaar zijn somber gestemd over hun baan. Van de ondervraagden denkt veer tien procent dat er kans is de eigen baan (of die van de man) kwijt te raken, twee procent verwacht dat 62 procent meent zeker niet werk loos te worden. Van de jongeren (18-24 jaar) meent 22 procent dat er kans is de baan kwijt te raken. Drie procent verwacht dit, aldus de enquete van het NIPO. N HAAG Het komende jaar brengt een duidelijke verlaging van de loon- en inkomstenbelas- g. Ni$t alleen wordt tachtig procent teruggegeven van wat men als gevolg van de inflatie extra et betalen, ook worden de tarieven over de gehele linie verlaagd. Vorig jaar werd de inflatiecor- tie op de tarieven niet toegepast. verlaging, die op 1 januari in- t, is slechts tijdelijk: met in- ig van 1 april worden de maat- elen van de regering van kracht de economie te stimuleren. De- maatregelen houden weer een dere niet onbelangrijke belas- 'verlaging in. gens de oorspronkelijke voor- len van de regering krijgt ieder- volgend jaar een belastingvoor- van 150 ulden. De Tweede mer heeft aan deze voorstellen leuteld met als belangrijkste re- taat. dat er voor de middengroe- die het meest werden getrof- door de stijging van de sociale en, nog een extra voordeeltje de bus kwam. belastingvoordeel van 150 gul- komt tot stand doordat over de ste drieduizend gulden waarvoor asting wordt betaald, niet 25 ar twintig procent wordt gehe- verdere belastingverlaging met ang van 1 april wordt bereikt r de verdiensten, waarover geen asting hoeft te worden betaald ilasting-vrije-sommen) met an- half procent te verhogen. Verder dan niet over de eerste driedui- id gulden maar over de eerste 'duizend gulden niet meer dan ntig procent belasting betaald, aald. voorstellen voor de laatste atregelen moeten nog bij de eede Kamer worden ingediend door het parlement goedgekeurd, bedoeling is, dat wij door deze rgevoerde verlaging meer geld handen krijgen om uit te geven, ardoor de economie de zo zeer pens te injectie zou krijgen. lfstandigen t pakket belastingmaatregelen, 1 januari van kracht wordt, ngt vooral voordeeltjes voor de ine zelfstandigen, faciliteiten kunnen worden ge- emd: De winstberekening voor de iuw, die in het bedrijf van haar tn werkt, wordt voor haar gunsti- Zij krijgt al naar de werktijd het bedrijf, eenderde, eenvijfde eennegende deel van de winst (gerekend. Ifan de winst mag tien procent as 8% procent) worden toege- egd aan de reserve voor de oude g zonder dat hiervoor belasting irdt betaald. De toevoeging be- •aagt 569 gulden minimaal (was 5 gulden) en maximaal zesdui- nd gulden (was ƒ4.186). Als de nst niet meer bedraagt dan .058 gulden wordt het bedrag, dat lastingvrij mag worden gereser- erd voor de oude dag met 342 ilden verminderd. Het bedrag, waarover geen be sting hoeft te worden betaald bij eindiging van het bedrijf wordt n 10.000 tot 15.000 gulden ver- ogd. langrijk voor de zelfstandigen is k, dat voor de jaren 1975 en 1976 n speciale 'zelfstandigenaftrek' lor de inkomstenbelasting wordt egestaan. Volgens het voorstel, it bij de Tweede Kamer is inge- end. bedraagt deze aftrek 1.200 ilden bij winsten tot dertigdui- nd gulden. Bij de belastingdebatr n in de Tweede Kamer heeft de gering echter reeds beloofd, dit ensbedrag van dertigduizend gul- in te verhogen tot veertigduizend. regeling is zo, dat bij hogere idragen dan de, zoals beloofde, iertigduizend gulden de aftrek eeds met 120 gulden wordt ver- agd. Bij 50.000 gulden is de zelf- andigenaftrek weer verdwenen. ikomsten oor de betalers van de loon- en ïkomstenbelasting kunnen nog de ulgendfe 'verbeteringen' worden Bnoemü: Het bedrag aan neveninkomsten, aarover geen belasting wordt be- aald, wordt verhoogd van vier- tot eshonderd gulden. De grens waar wen een aanslag voor de inkom- tenbelasting wordt betaald, wordt !.700 gulden. let minimumpercentage van het ijzonder tarief voor de inkomsten- elasting wordt verlaagd en vari- erd volgend jaar van twintig tot ijftig procent. De vrijstelling van lelasting voor spaarpremies en winstaandelen (in et kader van de bedrijfsspaarrege- ingen) wordt verhoogd van vijf- onderd tot 750 gulden. Een zeer eëel voordeel is ook (door een amendement van de PvdA) dat de aste aftrek voor reiskosten (korte fstand) naar het werk wordt ver- loogd van vijftig tot honderd gul len. Ziektekosten twaalf pet) van het onzuiver inko men bedragen met een maximum drempel van 3.150 (was 2.750) gul den. Bij een onzuiver inkomen bo ven de 62.000 gulden moeten de ziektekosten meer dan 3.950 gulden bedragen (was 3.400 gulden). Het bedrag, dat diabetici voor hun die etkosten als ziektekosten in aan merking mogen nemen, mag van 1 januari af steeds worden gesteld op 432 gulden. Ook voor 1975 blijft de regeling van kracht, dat wanneer men al leen de AOW- en AWW uitkeringen als inkomsten heeft, er geen belas ting wordt betaald. Zoals bekend geldt sedert midden augustus een opschorting van de betaling tot 1 januari voor de in 1974 opgelegde voorlopige aansla gen van de inkomstenbelasting 1973. In de loop van januari wordt evenwel begonnen met de invorde ring van deze bedragen. In bijzon dere gevallen kan een verdere uit stel van betaling worden verleend. Voor de vermogensbelasting blijft voor volgend jaar het tarief van acht pro mille gehandhaafd. Het vermogen, dat in het eigen bedrijf is belegd wordt vrijgesteld tot een maximum van vijftigduizend gulden. Voor abonnementen op dagbladen en nieuwsbladen wordt ook volgend jaar geen omzetbelasting betaald. Het tarief van vier procent voor muziekuitvoeringen, toneelvoorstel lingen, kermissen en dierentuinen wordt met drie jaar verlengd. Voor sierteeltprodukten, inval idekrukken Belastingvrij en het herstel van prothesen vallen voortaan onder het goedkope tarief van vier procent. Een belangrijke wijziging is ook. dat voortaan ook voor stilstaande personenauto's en motorrijwielen motorrijtuigenbelasting moet wor den betaald. De straf wordt zwaar der. Bij constatering van een over treding wordt alsnog een aanslag opgelegd, verhoogd me t honderd procent (was vijftig). De mini mumboete bedraagt vijftig gulden. Het maximumbedrag van vijfhon derd gulden is vervallen. In de boerderij van de heer Manrlio in Luttenberg (gemeente Raalte) is gisteren een kerstviering ge houden, waarbij in het midden van de vloer een k erststal ingericht was met levende have: onder meer een koe, een ezel, een schaap en zelfs een kameel. Daaromheen luisterden bejaarden en kinde ren naar wat pater Groothuis te zeggen had. Zangeres Karin Ostar zong, begeleid door Ruud de Heus en Louis van Dijk. Morgen, eerste kerstdag, wordt de tweede zon van Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, Bernard, vijf jaar. Max Koot maakte deze foto van de jarige. De eerste inkomsten, waarover vol gend jaar geen belasting wordt be taald (belastingvrije sommen) zijn met ingang van 1 januari als volgt vastgesteld, (tussen haakjes het nu geldende bedrag): Tariefgroep 1 (werkende gehuwde vrouwen) 1.535 1.439) Tariefgroep 2 (ongehuwden tot 35 jaar) ƒ4.450 (ƒ4.173) Tariefgroep 3 (ongehuwden van 35 jaar en ouder en ongehuwden die gehuwd zijn geweest of kinderaf trek genieten) ƒ5.983 (ƒ5.611) Tariefgroep 4 (gehuwde mannen) 7.670 (ƒ7.192) De arbeidsongeschiktheidsaftrek (voor personen onder de 65 jaar die voor 45 pet of meer arbeidson geschikt zijn) 1.382 1.296) De bejaardenaftrek voor gehuwde mannen 2.149 2.015) De bejaardenaftrek voor aleen- staanden 1.505 (ƒ1.412) De extra aftrek die geldt voor een alleenstaande met recht op kinder aftrek 1.687 (ƒ1.581). Het maximum van de bijzondere aftrek voor onvolledige gezinnen waarin een alleenstaande (man of vrouw) buiten het huishouden werkzaamheden verricht en kinder aftrek geniet voor een kind dat jonger is dan 16 jaar 2.456 (ƒ2.303). Hierbij kunnen nog de volgende bedragen als kinderaftrek worden geteld: (waarbij het eerstvermelde bedrag geldt voor loontrekkenden en daarmee gelijkgestelden) en het tweede voor zelfstandigen en ande re niet loontrekkenden; het tussen haakjes geplaatste bedrag geldt voor het lopende jaar) 1 kind ƒ721 (621) 1.380 (1.280). 2 kinderen ƒ1.209 (1.157) ƒ2.838 (2.639). 3~ of 4 kinderen 1.695 (1.691) ƒ3.324 (3.173). 5 of 6 kinderen 1.850 (2.047) 3.479 (3.529). 7 of meer kinderen 1.966 (2.392) 3.595) (3.874). Volgens de plannen van de rege ring worden al deze bedragen met ingang van 1 april met anderhalf procent verhoogd. Van een verslaggever HAARLEM De president van de Haarlemse rechtank r. L. H. Grgaf Schimmelpenninck zal vanmiddag om twee uur vervroegd uitspraak doen in het kort geding van de vijf geschorste medewerkers van de Bloemenhovekliniek in Heemstede tegen het estuur der kliniek. DEN HAAG Buitenlandse boeken worden in onsh land te duur verkocht, pockets dikwijls zelfs tegen ongeveer het dubbele van de prijs in het land van herkomst. Dit meent de Consumenten bond, die de monopoliepositie van de importeurs als oorzaak ziet. Er bestaat in ons land een systeem van alleenvertegenwoordiging van buitenlandse boeken en daardoor wordt de concurrentie ernstig be perkt. Deze beperking is, naar de mening van de Consumentenbond, in strijd met de Europese kartel wetgeving en met de doelstelling van de gemeenschappelijke markt, namelijk het vrije handelsverkeer. De bond heeft daarover een klacht ingediend bij de Europese Commis sie. Door de overeenkomsten tussen buitenlandse uitgevers en Neder landse importeurs wordt het ande ren vrijwel onmogelijk gemaakt boeken te exporteren of te impor teren. aldus de Consumentenbond, die hoopt met de klacht egen tdeze beperking van de concurrentie door alleenvertegenwoordiging te berei- Bij poging tot inbraak: AMSTERDAM Het spoorwegsta tion in de Bijlmermeer is maanda gochtend bij een poging tot in braak in brand geraakt en volledig verwoest. Toen inbrekers met een acetyleenfles probeerden de kluis open te branden, vatte de vloer van de houten keet vlam en stond het gebouwtje in korte tijd in lichter laaie. Voordat de Amsterdamse brandweer ter plaatse kwam, was het gebouwtje al grondig verwoest. Het treinverkeer tussen de Bijlmer en Amsterdam ondervond geen ver traging door de brand. De stoptrei nen konden elk half uur via het station rijden. De passagiers kon den toch instappen, maar moesten een kaartje kopen bij de conduc- sen dit station en het Centraal Station van de hoofdstad een me trolijn aan te leggen, die na het Amstelstatfon onder de grond duikt. Volgens de spoorwegrecherche was de apparatuur die bij de inbraak werd gebruikt, gestolen op het ter rein, waar de metro werkzaamheden plaats vinden. Van de daders is nog geen spoor gevonden. ken, dat de Europese Commissie spoedig met een beschikking zal komen, die de concurrentie met betrekking tot de import van boe ken zal bevorderen. De prijzen van buitenlandse poc ketboeken worden vastgesteld door de twee enige importeurs daarvan, die volgens de bond kennelijk een machtspositie hebben. De prijzen van gebonden buitenlandse boeken worden bepaald door de Vereniging tot Bevordering van de belangen des boekhandels. Deze prijzen ver schillen minder met de prijzen in het land van herkomst dan die van pockets. De importeurs stellen, dat hun kos ten hoog zijn, doordat zij voorraden moeten aanhouden en zij de winke liers in de gelegenheid stellen on verkochte pockets terug te geven. Ongeveer dertig procent van de pockets gaat terug naar de impor teurs. die zelf niet meer dan tien tot twinig procen naar de uige- ver kunnen terugsturen. 's HERTOGENBOSCH Het ge- rechtwhof in Den Bosch heeft de veertigjarige arts D. O. uit Tilburg conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek. De man stond op 11 decem ber in hoger beroep terecht voor de moord op zijn jongste zoontje. De rechtbank in Breda had hem eerder dit jaar eveneens tien jaar tegen hem geëist. De arts had op 28 juni 1973 zesjarig zoontje in diens bed metj een mes doodgestoken en daarna het lijkje in Postel (België) begraven. De man had echtelijke moeilijkheden. O. heeft zich altijd verzet tegen de conclusie van de psychiatrische ob servatiekliniek in Utrecht die hem ontorekenvatbaar vond. Hij vond zich zelf volledig toerekeningsvat baar en wenste dan ook als zodanig berecht en veroordeeld te worden. BEESD De Volvo, model 1975 kan gereken vertonen aan de stuurstang en aan één van de wie len. De farikant heeft daarom alle ezitters van deze auto verzocht met hun wagens naar de dealer te gaan voor een ceontrole. Het gaat om outen van de stuurstang en een iet goed afdichtende velg. In totaal etreft het enkele tiendui zenden wagens, waarvan er circa duizend in Nederland rijden. In Zweden zijn twee gevallen geappor teerd waarij een van de outen van de stuurstang niet goed vast zat. Verder liep ij sommige auto's de andenspanning terug. BINNENLAND Van een verslaggever ar DEN HAAG —Het Tweede-Kamer lid dr. Drees, fractieleider van DS '70 heeft minister-president Den Uyl vragen gesteld ver het inter- vieuw met hem dat in 'Vrij Neder land' van vorige week stnd. De vragen gaan voral over de vlgen- de uitlatingen van De nUyl: De leuke dingen vor de linkse men sen. die er ok zijn en vee naar mijn mening, mag je eigenlijk met vertellen' en: Wat het kabinet goed det naar links, kan alleen in stilte gebeuren'. Dr. Drees wil weten of met links gedoeld wordt op de drie partijen PvdA, 'D'66 en PPR die 'Keerpunt onderschreven hebben, of ook op andere niet-confessioneel partijen zoals CPN. PSP. VVD enDS '70. Ook vraagt hij of de premier een taktiek om 'stilte' te betrachten in zake besluiten die 'leuk zijn voor links' vindt passen bij de open baarheid die het kabinet zegt na te streven. Dr. Drees wijst op het feit, dat in het slot van het intervieuw enkele onwettige acties als 'unieke moge lijkheden voor links' werden ge noemd en hij informeert of de premier meent dat het toegeven aan met onwettige middelen uitge- oefde druk een belangrijk streven van 'links' is. Dr. Drees vraagt tenslotte aan de premier informa ties over genomen besluiten die 'leuk zijn voor links' en die niet vermeld werden in het weekblad. Daarbij zal er een splitsing moeten zijn tussen besluiten betreffende onwettige acties en andere beslui- ten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Dat dit een verkeerd uitgangspunt is toont onderstaand voorbeeld: f 7.264,- op haar 60e jaar belastingvrij (bij een nog hogere rentestand zal dat zelts meer zijn). f 50.000,- als zij onverhoopt vóór haar 60e overlijdt. Oók weer belastingvrij. Deze forse bedragen kosten voor een vrouw van 30 jaar f 269,50 per jaar. Voor dat bedrag neemt zij deel aan ons Risico Waarde-projekl 2. Waardoor het gezin is beschermd tegen de financiële klap bij plotseling overlijden. Hopelijk is dat niet nodig, want dan is er aan 't einde van de projektduur een aardig verjaarskado voorhanden. Er is dus veel zekerheid voor weinig geld te koop. Zodat u het niet bij een gedachte hoeft te laten De goede verzekerlngadviaaur kent E&L. Ale de beste. Van een verslaggever AMSTERDAM Er moeten dit jaar door de Nederlandse kaarsenindustrie 120 miljoen kaarsen aan de man gebracht zijn en daarvoor moet ongeveer 35 miljoen gulden zijn uitgegeven. Deze schatting is afkomstig van een van de achttien kaarsenfabrikanten in ons land (die samen ongeveer zeshonderd werknemers in dienst hebben)de heer H. G. V. Oteman, directeur van de NV kaarsenfabriek ge- br. Bolsius in Schijndel. )e nieuwe regeling voor de ziekte- tosten is dat deze als buitengewone asten kunnen worden afgetrokken. Van neer ze 11% procent (was Hoewel over het algemeen de kaarsenverkoop dit jaar iets achtergebleven is bij die van vorig jaar (toen er sprake was van hamsteren in verband met de energie crisis) blijken de Nederland se kaarsenmakers dus geen slechte zaken gedaan te hebben en de heer Ote man verwacht dat de kaar sen-omzet, ondanks de ster ke prijsstijgingen, zal blij ven groeien. Hij rekent voor dat dit jaar de grondstoffen met gemiddeld veertig, de lonen met zeventien en de emballage met veertig pro cent duurder zijn geworden. maar de kaars is ip de win kel maar twintia procent duurder geworden. 'De fa brikanten hebben zelf een deel van deze kostenstijgin gen moeten opvangen', al dus de heer Oteman, volgens wie in het eerste halfjaar van '75 geen prijsverhogin gen nodig zullen zijn. Uit statistische gegevens blijkt dat in 1973 per hoofd van de bevolking in ons land 625 gram (ongeveer negen tafelkaarsen) werd geconsumeerd. Dat komt neer op een totaal van ruim acht miljoen kilo. De kaars- import bedraagt ongeveer zestig procent, waarvan Oost-Duitsland het leeuwen aandeel heeft', aldus de heer Oteman, die opmerkt dat slechts zes procent van de Nederlandse gezinnen géén geld aan kaarsen uit geeft. Per jaar besteedt het gezin ongeveer tien gulden voor de aanschaf van kaar sen, waarvan ruim vijf gul den tijdens Kerst en Oud en Nieuw. Bij de NV Koninklijke Stea rine Kaarsenfabrieken Gou- da-ApolJo (dochter van Unilve"v»r-Emery NV) in Gouda wordt voor 1975 een groei in de kaarsenafzet verwacht van vijf tot acht procent. Een woordvoerder zei over de verkoop dit jaar niet ontevreden te zijn. Er is veel vraag naar de witte gotische (kandelaar) kaars en de kleuren oranje en paars zijn nog altijd favo riet. De verkoop van dikke kaarsen (acht tot tien cen timeter) schijnt wat terug te lopen. Import Zoals gemeld heeft de Ne derlandse kaarsenindustrie onlangs bij de overheid ge klaagd over de grote import van goedkope Oostduitse kaarsen. De heer J. G. Kris ten. directeur van de gelijk namige kaarsenfabriek in Delden, meent dat daarover een compromis kan worden bereikt. 'Als er wat wordt gedaan aan de omvang van de import en aan de prijs, zijn gezamenlijke afspraken niet onoverkomenlijk. Maar dat moet wel snel gebeuren, anders is het laat: de han del moet nu inkopen voor het komende jaar', aldus de heer Kristen. Een woordvoerder van het departement van economi sche zaken zei dat op 13 december gesproken is met de eerste handelssecretaris van Oost-Duitsland ln Ne derland. Deze had alle be grip voor de Nederlandse noodkreet en zegde toe met u weet hopelijk al waarom Dc vleesproduktie veroorzaakt een enorme verspilling van voedsel. Het is dan ook lioog tijd voor bezinning. Het zal een weldaad zijn voor uw ge weten, uw lichaam, en uw portemonnee. publikatic aangeboden door de PPR, Postbus 10. Lelystad. Onderzoek kortingen AMSTERDAM De Amerikaanse justitie stelt een onderzoek ln naar de hoogte van de kortingen, die de luchtvaartmaatschappijen op de Noordatlantische route verstrekken aan reisbureaus. De maatschappij en, waaronder ook de KLM, worden er kennelijk van verdacht dermate hoge kortingen te hebben verstrekt, dat bijna van omkoping kan wor den gesproken. Amerikaanse reis bureaus zouden miljoenen dollars hebben ontvangen van luchtvaart maatschappijen, indien ze hun klanten alleen door een bepaalde maatschappij lieten vervoeren. Volgens de voorlichtingsdienst van de KLM heeft de Nederlandse luchtvaartmaatschappij, in tegen stelling tot persberichten, geen schuld bekend bij de Amerikaanse justitie. 'We zijn ook niet in staat van beschuldiging gesteld: we kun nen slechts vaststellen dat er een algemeen onderzoek gaande is, dat zich uitstrekt over de manier van handelen met kortingen van alle maatschappijen', aldus de KLM. (ADVERTENTIE) de betrokkenen in zijn land contact op te nemen. 'We hebben vertrouwen in een goede afloop van de zaak', aldus de woordvoerder van het departement. Wat de omzet van andere kerstartikelen betreft: de firma Peha in Sneek levert deze jaarlijks voor miljoe nen. 'De omzet .is, vergele ken met vorig jaar, iets minder, maar ontevreden ben ik helemaal niet', zei directeur H. J. Hoomans. Volgens hem zijn de flinke prijsstijgingen oorzaak van de lagere verkopen. Ook dit jaar verkocht Peha weer honderdduizenden 'sneeuw- spuitbussen'. 'Nieuwe artike len, zoals grote decoratie stukken voor wand of pla fond, gaan er ook altijd goed in en zijn prompt uit verkocht', aldus de heer Hoomans. De Palestijnen en hun Ideologie LEEUWARDEN In zestien van de 44 Friese gemeenten hebben de colleges van b. en w. hun toestem ming geweigerd voor een huis-éan- huis-collecte, die de Partij van de Arbeid samen met VARA en NVV op 25 januari a.s. wil houden voor de Portugese socialistische partij van Mario Soares. In de meeste gevallen onthielden de colleges aan deze collecte hun toestemming om dat zij een politiek doel nastreeft. Onder de zestien 'weigeraars' be vindt zich ook de 'meest rode ge meente' in Friesland, Idaarderadeel. RITA rftV-i 'Wilt 11 een emmertje voor me vullen? Het is zo goed voor de tuin.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5