dichtbij 1 mé®! bij laag' 'Ziekteverzuim ligt het onderwijs erg Commentaar weerrapporten het weer - 'woordenboek' voor begroting gelukkige olifant mag blijven uitgestorven liz eerder pensioen Sieraden uit museum -(geroofd Winterstormen Portugal (2) Wel mogelijkheid voor geleidelijk verkorten werktijd irtugal (1) Ministerie denkt niet aan algemene regeling 4JW/KWARTET WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5-K7 V20 onder redactie van loessmit 'Alfabetisch lexicografisch ge structureerde tabel van explica ties voor de allogene en autoch tone in de commune Duiven ge domicilieerde ordinaire homo sa piens niet te definiëren difficile terminologie in de offerte-nota bij het budget anno 1975.' Zo'n aankondigingetje behoeft enige verklaring en dat gebeurt dan ook in het werkje met deze langademige ondertitel. Het is een verklarend woordenboekje, waarnaar de 'ordinaire homo- sapiens' en de raadsleden van het Gelderse Duiven blijkbaar zaten te snakken. Met dit boekje in de hand kan iedereen de pas in de raad van Duiven behandelde ge meentebegroting teminste be grijpen, want die schijnt vol moeilijke woorden te zitten. Was het nou niet veel voordeli ger geweest om bij voorbaat de ambtenaren die de begroting hébben geschreven, op te dragen zich van normale omgangstaal te bedienen? Zo zwaarwichtig blijken we het niet te moeten optatten. Bij informatie op het gemeentehuis van Duiven komt de aap uit de mouw: omdat enkele raadsleden een paar maal gevraagd hebben geen moeilijke woorden meer te gébruiken, hebben de mensen van de afde- ling financiën bij wijze van grap het 'woordenboek' samengesteld en dat vóór het begin van de begrotingsbehandeling in de raadszaal gelegd. Afdelingschef Beumer: 'Het is een boekje van maar twaalf pagina's met een stuk of honderd woorden en echt niet allemaal even ingewik keld. Woorden als budget, alter natief, aspect en accommodatie staan er in en ook wel iets moeilijkere als contingenteren. Maar de meeste moeite hebben we gehad met de ondertitel. De gemeentesecretaris en de chef algemene zaken zijn er nog bij gekomen om maar zoveel moge lijk rhoeilijke woorden bij elkaar te harken.' Erg veel heeft 't boekje niet ge kost: er is nogal wat tijd tussen het werk door aan besteed, maar verder is het op de huispers gedrukt in een heel kleine opla ge, vijftig exemplaren. 'Die eer ste oplage is al volledig weg. Tot onze verrassing is er voor onze grap zoveel belangstelling dat we er exemplaren bij zullen moeten maken.' Dit is een gelukkige olifant. Hij had gesloopt moeten worden, maar dat slopen is veranderd in verslepen. Het stenen dier, in 1882 door James V. Lafferty gebouwd bij Atlantic City in de V.S. en sindsdien als hotel erg in trek, wordt nu naar een naburige plaats versleept en helemaal gerestaureerd. Dat gaat 125.000 kosten, meer dan de bouw kosten, want die bedroegen indertijd een ton. De ingang blijft in de achterpoten, waar de wenteltrappen naar de verdiepingen en naar het zitje op de rug van het hotel lopen. Hapje Omdat treinreizi gers behoefte blijken te hebben aan kleine hartige hapjes en het beschikbare assortiment brood jes en drankjes daar blijkbaar niet aan voldoet, is Wagon-Lits begorinen met de verkoop van kaas-uit-het-vuistje: twee stuk jes kaas. die samen ruim een half ons wegen, negentig cent kosten en nu als 'kaalsbielsjes' aan het wagentje in de trein te koop zijn. Reünie De heer A. J. Tamsma, Wythusterwei 63 in Stiens (Fr), is van plan begin volgend Jaar een reünie te orga niseren voor en met iedereen die iets te maken heeft gehad met de le Suriname Compagnie 1959. Wie zich daartoe kan rekenen en zin heeft moet zich bij hem melden en liefst nog wat namen en adressen van oud collega's opgeven. Reacties worden vóór het nieuwe jaar in Stiens ver wacht. een expeditie van het Wereldna- tuurfonds die op Bali gezocht heeft naar de 'Balitijger' de kleinste van de acht zgn. onder soorten van de tijger heeft daar geen spoor meer van deze soort gevonden. In de Zwitserse stad Morges heeft het Wereldna- tuurfonds dan ook de droeve mededeling gedaan dat de Bali tijger vrij zeker totaal is uitge storven. Zijn verdwijning wordt toegeschreven aan de bevol kingsgroei en de intensieve Jacht in dat gebied. Drie jaar geleden begon de 'ope ratie tijger' van het Wereldna- tuurfonds, die hoofdzakelijk ge richt is op het behoud van de Indiase of Bengaalse tijger, daarvan moeten er nog ongeveer tweeduizend exemplaren rondlo pen. Het schijnt ook tussen Richard Burton en zijn tweede Liz de Joegoslavische prinses Elizabeth niet helemaal snor te zitten. Kort geleden vertelde Burton aan wie het maar horen wilde dat ze zo gauw mogelijk zouden trouwen, maar nu hij in Zwit serland zit en zij in Londen, weten de Londense kranten te vertellen dat alles weer goed is tussen haar en haar man. het voormalige Britse parlementslid Neil Balfour. Net als de filmster Elizabeth (Taylor) zou deze tweede Liz het niet met Richard aandurven omdat hij zoveel drinkt. Volgens een wederzijdse vriend van Burton en de prinses zijn dat roddelpraatjes. 'Zo gauw de grote vakantie van haar kin deren begint gaat ze weer naar Burton. De prinses heeft nu een maal verplichtingen tegenover haar familie en daarvoor is ze in Londen. Maar de trouwplannen gaan gewoon door'. 'Het is nu toch wel duidelijk, dat je verdwaald bent. Simpkins'. DEN HAAG Vooral in de groep kleuterleidsters boven zes tig jaar is het ziekteverzuim groot. Toch is dat voor de afde ling rechtspositiezaken van het ministerie van onderwijs geen aanleiding om functioneel leef tijdsontslag te overwegen. Voor lopig gaat de voorkeur uit naar mogelijkheden die het Algemeen burgerlijk Pensioenfonds biedt. Daarin zit ook de mogelijkheid van geleidelijke vermindering van werktijd op grond van indi viduele omstandigheden. In ons gesprek met dr. J. H. J. Crijns, directeur rechtspositie zaken, komen veel cijfers op ta fel. Uit die cijfers blijkt dat be richten over een onrustbarende stijging van het aantal invalidi teitspensioenen voor onderwij zend personeel op z'n zachtst ge zegd overdreven zjjn. In het al gemeen is er geen reden aan te nemen dat de taak van de bijna tweehonderdduizend leerkrach ten onevenredig zwaar is in ver gelijking met andere beroeps groepen. Tegen deze achtergrond en gelet op de cijfers over de omvang van de weektaak is het volgens dr. Crijns ondenkbaar dat de werk tijdverkorting voor ambtenaren in het onderwijs zal leiden tot een rechtstreekse vermindering van het aantal uren van de volledige betrekking. Hij denkt eerder aan een verruiming van het aantal dienst- en taakuren in het voort gezet onderwijs en van het aan tal lesvrije schooltijden in kleu ter- en basisonderwijs. in het voortgezet en hoger onder wijs 753. dat is nog niet één pro cent (0.7) op het totale personeel. In het kleuter-, basis- en buitenge woon onderwijs was dat 816, dat is ruim één procent van het totaal. Als je dat vergelijkt met het be drijfsleven is dat niet ongunstig, want buiten de overheidssector is het percentage medische afkeurin gen anderhalf. Voor het totale on derwijzend personeel is het percen tage gelijk aan dat van de overige overheidsdienaren, namelijk 0,8. procent. Als je daarbij bedenkt dat het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds vrij ruime maatstaven han teert in het voordeel van de be trokkenen is er dus geen reden tot paniek.' Dat vul niet zeggen dat er helemaal geen problemen zijn. 'Maar dat is een algemeen maatschappelijk vraagstuk', zegt dr. Crijns. 'De maatschappij verhardt zich. De spanning tussen de voortdurende verandering en tussen het vermo gen van mensen om mee te veran deren kan vooral ouderen wel eens teveel worden. Dan krijgt iemand het gevoel dat hij het niet meer aan kan.' Ongelijk verdeeld Maar dr. Crijns houdt vol dat de cijfers over het ziekteverzuim en de invaliditeitspensioenen van onder wijzend personeel niet uitwijzen dat de taak van de leerkracht te zwaar is. De lasten zijn wel onge lijk verdeeld. Sommige leraren wer ken duidelijk minder dan veertig uit per week, andere aanzienlijk meer (bijvoorbeeld schooldirecties en leraren Nederlands). Daaraan kan volgens dr. Crijns hopelijk iets gedaan worden in het kader van de besprekingen over het lerarenrap- port. Ook zijn er mogelijkheden in het kader van de werktijdverkor ting voor ambtenaren. Vanaf het begin van de nieuwe cursus, vol gend jaar na de zomervakantie, zouden aan_ sommige scholen meer dienst- en" taakuren en lesvrije schooltijden gegeven kunnen wor den. Daardoor hebben de scholen voor hun totale taak meer leer krachten beschikbaar en ontstaat de mogelijkheid de gezamelljke taak beter over de schouders van alle leerkrachten te verdelen. Maar daarover kan dr. Crijns nog niets met zekerheid zeggen. De werktijd verkorting is nog een zaak van overleg met de onderwijsbonden. Alarminstallatie zweeg til Van ee verslaggever 'f, Haarlem Uit twee vitrines in de ovalen zaal van het Teylers Mu seum aan het Spaarne in Haarlem pj zjjn sieraden on glasimitaties van j sieraden gestolen. De inbrekers zijn binnengekomen door verbreking ran drie deur en en een dubbele eur, waarbij van een breekijzer ebruik gemaakt is. De alarminstal- Jtie, die op een van de geforceerde iteurem aanwezig was, is niet in jerking getreden. De waarde van bet gestolenen was gisteren nog Het bekend. bW Benoeming De heer H. N. Appel 8 met ingang van 1 januari 1975 benoemd tot directeur van de Ne- Jöerlandse Dagblad Unie n.v. in Rot- terdam. zo heeft de raad van com- ^Hissarissen van de Unie gisteravond Meegedeeld. De heer Appel was van af 1 januari 1968 hoofdredacteur van bet Algemeen Dagblad. Tot zijn op- raigers zijn benoemd de heren A. I. «ram (37) en K. Giel (40). tot dus- rarre adjunct-hoofdredacteuren van «e krant. Van onze weerkundige medewerker De onstuimige weerstoestand, in feite ingeluid door de eerste zware storm van 13 november 1974 houdt verder aan. Alle aeolische registers zijn gisteren weer eens uitgetrok ken. Het lichtschip Texel rappor teerde gisteren een gemiddelde windsnelheid van 51 knopen ofte wel 92 km per uur (10 Beaufort is zware storm). Op Vlieland werden stoten van ruim 100 km per uur geregistreerd en van dit eiland xcerd een zandstorm gemeld. En dat allemaal door toedoen van een diepe depressie tussen Schot land en Noorwegen, die zo onvrien delijk was een troguitloper op ons af te sturen. In die trog waren eerder op de dag op de Hebriden jvindstoten tot 121 km per uur waargenomen, orkaankracht 12 Beaufort. Van de zuidelijke Ierse Zee werd met 110 km per uur, kracht 11 Beaufort gemeld. Het zijn vooral zware valwinden geweest, die zoveel stof hében doen opwaaien: boven Brussel had de westenwind op een niveau van 5000 meter dan ook een snelheid van maar liefst 158 km per uur, op 7000 meter van 176 km per uur. Koud was het daar boven ook: De Bilt gaf op ruim 5 km hoogte -33 gr (normaal -25), op 3000 meter -15 gr (-9) en op 1500 -5 (-1.5). Het is logisch dat zo'n hoogtekou er buien met hagel en onweer en ook natte sneeuw tot stand komen. In de luchtdrukverdeling tekent Qich nog steeds geen ingrijpende verandering af. Langs de noordzijde van een zich handhavend hoge- drukgebied tussen de Azoren en Portugal blijft de weg naar West Europa vrij voor nieuwe depressies toringen. vandaar ook de aange kondigde regen en later buien in de driedaagse KNMI-verwachting. De barometer op het weerschip J was gisteravond alweer over het hoogtepunt heen en vertoonde een lichte daling. De stand was op dat moment 1020 mb. Op IJsland, gele gen aan de noordzijde van de de pressie wintert het, met gisteravond vorst van 1 tot 5 graden bij noord oosten wind. Ierland had op de meeste stations 2 uur zonneschijn, Malind Head in hetuiterste noord en registreerde 4 uur, maar ook daar was het weer zeer onstuimig. Aan de westkust van Jutland en in zuidwest Schotland viel er 13 mm Het gesprek met dr. Crijns vindt drie dagen later plaats dan aan vankelijk was afgesproken. Dr. Crijns, vroeger leraar wis- en na tuurkunde en rector van een scho lengemeenschap, heeft voor het eerst in de ruim drie jaar ,dat hij op het ministerie werkt een dag ziekteverlof moeten opnemen. Hij is dus een bevoorrecht man als je de statistiek van het ziekteverzuim in Nederland beziet. In het be drijfsleven is het ziekteverzuim al bijna tien procent van het aantal werkdagen. Het ziekteverzuim bij het onderwij zend personeel steekt hier gunstig bij af. Exacte cijfers bestaan niet, maar dr. Crijns schat dat in het voortgezet onderwijs het ziektever zuim niet boven de vier procent uit komt. Die schatting klopt vrij aar dig met gegevens over het kleuter en lageronderwijs, waar het ziekte verzuim 4.4, respectievelijk 3,6 pro cent is. Dr. Crijns: 'Je kunt hieruit maar één conclusie trekken. Er is 'niks ergs aan de hand, integendeel, het ziekteverzuim ligt in het onderwijs erg laag. Als je boosaardig wilt zijn kun je zeggen: het valt kennelijk wel mee met de belasting van on derwijsmensen. Dat is natuurlijk onzin. Ik denk dat het- vooral komt door het sterke verantwoordelijk heidsgevoel. Als Je weg blijft moet een collega het opknappen of je klas moet naar huis gestuurd wor den. Als het enigszins kan probeer je dan toch te gaan.' Voor oudere leerkrachten is het beeld van het ziekteverzuim minder rooskleurig. In het lager onderwijs is het voor de groep van 60 tot 65 jaar ruim negentien procent. Bij kleuterleidsters van die leeftijd 29 procent. Daar is dus wel iets mis', zegt dr. Crijns. 'Het is ook wel te begrijpen hoe dat komt. Voor een zestigjarige kleuterleidster kan het een zware belasting zijn om de hele dag op te trekken met dertig druk ke kleutertjes.' Toch verbindt dr. Crijns aan deze cijfers niet de conclusie dat voor deze (en vergelijkbare groepen) functioneel leeftijdsontslag nodig is. Dat is vroeger wel voorgesteld door de bonden van onderwijzend personeel. Maar ook die ziin van deze eis terug gekomen Niet iedereen Dr. Crijns: 'Het is niet Juist om vanaf een bepaalde leeftijd ieder een zonder aanzien des persoons moet worden vastgesteld dat Europese landen die zeggen het zo met het nieuwe Portugal te daar nog weinig van hebben merken. De gemengde commis- van de Europese Gemeenschap die dit opzicht de belangrijkste rol spelen, heeft zich in november met het probleem bezigge- Zij beperkte haar uitspraken tot de belofte, snel tot zaken te komen en tot een principe ten aanzien van haar goede juli beloofden de Europese Democraten die een delegatie naar Portugal hadden gezonden, op spoed te zullen aandringen om de lulpverlening aan dit land op gang te brengen. Zij zouden niet nalaten, initia- jieven te nemen. Er is echter weinig of niets van te Iierken. De Europese socialisten heb- en op hun Haagse conferentie nog rij recent sneHe hulp toegezegd, maar pok zij hebben ondanks de aan drang van minister Van der Stoel ot dusver hun woorden niet waar emaakL Intussen lijkt de 'rode' soep in Portu- gal niet zo heet te worden gegeten als tij wel eens wordt opgediend. Het moet nog blijken of de communisti sche partij, hoe goed georganiseerd ook, werkelijk op een grote aanhang I «der de kiezers kan rekenen. Moge- ■Itzullen degenen, die niet naar het Pndeden' terugverlangen, hun stem ■J pren aan de gematigde socialist Soa rs. Deze heeft nog onlangs weten te toorkomen dat zijn partij verder naar inks zou worden getrokken, waardoor lij de communistische partij dicht zóu rijn genaderd. Een onduidelijk element vormen voor lopig nog de vertegenwoordigers van Se strijdkrachten, die voor een deel geporteerd zijn voor handhaving van ten militair aandeel in de politiek. Dit dienen te gebeuren door toewij- van parlementszetels aan de Be weging van de strijdkrachten, die op 25 april een eind maakte aan het fascistische bewind. Een definitief be sluit moet nog worden genomen, maar het lijkt er veel op dat de militairen Se verleiding niet kunnen weerstaan 'het zekere voor het onzekere' te nemen, ook in het parlement. De communistische partijchef Cunhal leeft daar om begrijpelijke redenen leen bezwaar tegen. De aanwezigheid sm linkse vertegenwoordigers van de Beweging van de strijdkrachten zou namelijk de positie van de communis tische partij in het parlement kunnen versterken. Er worden in Portugal echter geen verkiezingen gehouden om Se democratie slechts ten dele in ere t? herstellen. Soarcs heeft de plannen van de officieren dan ook terecht in strijd met de parlementaire democratie genoemd. Amsterdam zw bew 7 0 De Bilt geheel bew 7 0 Deelen geheel hew 6 1 Eelde regenbui 6 2 Eindhoven regen 7 0.2 Den Helder geheel bew 7 0.3 Luchth. Rtd. zwaar bew 7 0.2 Twente regen 6 2 Vlissingen zw bew 8 0.1 Zd. Limburg geheel bew 7 0.3 Aberdeen regenbui 5 3 Athene half bew 15 0 Barcelona licht bew 14 0 Berlijn zwaar bew 5 6 Bordeaux motregen 12 2 Brussel half bew 7 0 Frankfort regenbui 9 12 Genève regenbui 10 5 Helsinki sneeuw 2 1 Innsbrück zw bew 5 0 Kopenhagen regenbui 3 1 Lissabon onbewolkt 12 0 Locarno licht bew 7 0 Londen licht bew Luxemburg regenbui 9 7 Madrid onbewolkt 12 0 Malaga onbewolkt 18 0 Mallorca half bew 0 München sneeuw 9 9 Nice licht bew 12 0 Oslo geheel bew 0 0 Parijs licht bew 1 3 Rome half bew 14 0 Split geheel bew 11 0 Stockholm regen 3 5 Wenen regen 4 3 Zürich regenbui 9 21 Casa Blanca zwaar bew 17 0 meer regen dan bij ons, want hier bleef het bij enkele tienden van milimeters. Uit Rusland wordt bericht dat zich op een niveau van circa 9000 meter hoogte \n de afmosfeer een lage drukgebied bevindt ten. noordoosten van Spitsbergen met een koudepool van -82 gr. c. ten noorden van de Witte Zee en een hogedrukgebied boven Sachalin in het verre oosten met warmtepool van -33 gr. C. bo ven de Beringzee en een secundair warm centrum van -28 gr. C boven Europees zuid-Rusland. ZONMIO SNEEUW MIST «uw óflfe MVOLRIMO RE OEM aühm HAOEC MAtTtMN. *1» MNL TEM*. VINDRtCHTIM HOOG WATER voor donderdag 19 decem ber Vlissingen 5.13—17.38. Hartngvllet- slulzen 6.4919.03, Rotterdam 7.4120.17, Scheveningen 6.2218.39, IJmuiden 7.02 19.19, Den Helder 10.23—23.00, Harllngen 0.53—13.05. Delfzijl 2.45—15.18. vervroegd te pensioneren. Er zijn mensen van zestig die inderdaad aan het eind zijn. Maar anderen zijn nog erg vief en willen niets liever dan doorgaan. Waarom zou je die laatste groep eruit zetten? Het Is beter naar de individuele omstandigheden te kijken. Enkele jaren geleden heeft het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds de normen voor gehele of gedeelte lijke invaliditeit verruimd. Niet al leen op strikt medische, ook op sociale gronden kun je zo'n invali diteitspensioen krijgen. Daarin zit ook de mogelijkheid om geleidelijk minder te gaan werken. Van jaar tot jaar kan bekeken worden welk deel van de normale weektaak nog redelijk is. Vooral in het onderwijs met z'n vele part-time-krachten is dat makkelijk te regelen. Het enige bezwaar tegen dit systeem is eigen lijk de vervelende naam: invalidi teitspensioen. Maar ik weet nog geen betere.' In het voortgezet onderwijs bestaat een regeling die voorziet in een geleidelijke vermindering van het aantal lesuren. Een leraar met een volledige betrekking kan vanaf zijn 55ste twee lesuren minder geven. Na zijn zestigste drie uur minder. Een dergelijke regeling zou ook voor leerkrachten bij het kleuter en basisonderwijs aantrekkelijk zijn. In het georganiseerd overleg stellen de onderwijsbonden daarom voor voor deze groep vanaf het 55ste jaar één lestijd (een morgen of middag) vrij te geven en vanaf het zestigste jaar de mogelijkheid van vrijwillige pensionering. Hoewel er dit gebied dus nog wel iets te wensen blijft, ontkent dr. Crijns met kracht dat de toestand alarmerend is. De klacht van de heer F. J. Roefs, voorzitter van het genootschap van leraren, over een onrustbarende stijging van 'het aantal invaliditeitsuitkeringen vindt hij schromelijk overdreven. 'In 1973 was het aantal afkeuringen I* valt op dat de Verenigde Staten wel ze geenszins gerust zijn op de wikkeling in Lissabon, bereid zijn korte termijn hulp te verlenen aan tugal en zijn vroegere Afrikaanse iedsdelen. Intussen volstaan de lan- van de Europese Gemeenschap met het uitspreken van mooie orden. Zij lijken te aarzelen om >r te maken, wat rij op het gebied yan onze onderwijsredactie economische steun in het vooruit hebben gesteld, als prijs voor het val brengen van de fascistische Ijjtatuur. de Amerikanen is de toestand in irtugal in elk geval tot de verkiezin- ilfc n van maart een factor van onze- omdat in dit NAVO-land deel uitmaken van de ff „0,4n<T Blijkbaar heeft Washington hoop niet opgegeven dat de Portu- kiezers in het voorjaar de voor- zullen geven aan het socialisme de bekende minister van buiten zaken Mario Soares en niet het communisme van Alvaro Cun- niet gebleken dat taak van de leerkracht in het algemeen te zwaar is

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7