Doorstroomplan gaat niet door 'roloog wint geding egen De Telegraaf Beroep ir. Manusama op Zuid-Molukkers tot zelfbeheersing (Wat np^t u wu feestelijker dan Plan voor ingezakte bouw is in de maak Dit jaar peperdure oliebollen !n deze krant WASAUTOMATEN Veel kleine benzinepompen verdwijnen VS-troepen niet naar Petroland Staatssecretaris gaat heffing bezien Brug om het kwartier open oningin spreekt et kerst voor de - di< igezegd Storm Caransa wil EMS overnemen EG-plan voor energie besparing Na arrestatie-berichten uit Indonesië lo\lekkef .stuk vlees Nïenwe Leidlse Courant „Stantvastich it ghebleven pHISTELIJK DAGBLAD VOOR 1EI0EN EN OMGEVING mijn hert in teghen.po.ti" „Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghenspoet!" WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 220 HAARLEMMERSTRAAT 250 1 LEIDEN Alle bekende merken nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. BV. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd Bezorging vanaf 08.30 uur agblad handelde onrechtmatig n een verslaggever ISTERDAM Het ochtendblad De Telegraaf moet op een op- lende plaats op zijn voorpagina een mededeling opnemen dat onrechtmatig tegenover de toneelwerkgroep Proloog heeft ge- ideid. Dit heeft de president van de Amsterdamse rechtbank, Iw. J. Borgerhof Mulder, gisteren bevolen. van organisaties, zoals Proloog), te vens oud-gemeenteraadslid van Eindhoven en nu Tweede-Kamerlid, een zwaar wegende factor is. Anderzijds achtte hij de geuite be schuldigingen dermate ernstig, ten dele bijna fantastisch en ook scha delijk voor Proloog, dat een persor gaan, behoudens zeer bijzondere omstandigheden, niet tot publikatie daarvan zal mogen overgaan, voor dat het enige globale bevestiging van een en ander, ook uit andere bron heeft verkregen. In dit geval geldt dat temeer, omdat niet is gesteld of gebleken dat Proloog zich in een eerder stadium, aan soortgelijke vergrijpen, als waarvan zij nu beticht wordt, heeft schuldig gemaakt. DEN HAAG Op korte termijn zal een.aantal benzinepompen van Esso worden gesloten. Met name de klei ne pompstations zullen niet langer gehandhaafd kunnen blijven. Op het ogenblik is al een begin gemaakt met deze sanering, die vóór 1980 moet zijn voltooid. Esso zegt dat men tot deze sluiting gedwongen is, omdat vooral de kleine pompen onvoldoende de stijgende kosten kunnen opvan gen en daardoor niet meer rendabel zijn. Zie verder pagina 15 president deed uitspraak in het t geding dat Proloog had aange- nnen tegen De Telegraaf naar ileidlng van het interview dat blad publiceerde met het Twee- Kamerlid voor DS'70 mevrouw S. i Veenendaal-Van Meggelen, die chuldigingen uitte aan het adres i de toneelgroep. Telegraaf moet mededeling op- nen binnen twee dagen na het uils, onder de kop 'Nogmaals on- publikatie Inzake Proloog'. Op -nakoming van dit gebod staat dwangsom van 25.000 gulden, gende week maandag volgt de praak in een tweede kort ge- g: dat van Proloog tegen me ow Van Veenendaal. president was het met De Tele- af eens, dat de omstandigheid het materiaal verstrekt werd r een oud-staatssecretaris van H (destijds onder meer belast het subsidiebeleid ten aanzien (ADVERTENTIE) Het ministerie van defensie in Washington heeft ontkend, dat Amerikaanse troepen zich mo menteel met speciale oefenin gen voorbereiden op mogelijke aanvallen op olievelden in Ara bische landen. Er gaan al geruime tijd ge ruchten dat de VS de mogelijk heid bezien van een militaire ingreep in het Midden-Oosten als de Arabische landen nog eens zouden besluiten hun olie-toevoer naar Amerika stop te zetten. Het Pentagon (mi nisterie van defensie) zou al beschikken over een plan voor zo'n operatie ln het Arabische oliegebied. De geruchten wer den aanzienlijk versterkt toen vorige maand het militaire tijdschrift 'Soldiers' berichtte over een oefening, waarbij Amerikaanse troepen een aan val ondernamen op het denk beeldige land 'Petrolandia'. Het ging om een oefening waarbij helikopters troepen afzetten li} een gebied, dat door zou kun nen gaan voor een Arabisch olieveld. Het Pentagon heeft zich nu gehaast uit te leggen dat er hier een misverstand ln het spel Is. Een woordvoerder verklaarde gisteren dat de naam van het denkbeeldige land verkeerd gespeld was. Het aangevallen land bij de oefe ning heette niet 'Petrolandia' maar 'Patrolandia', zo legde hij uit. Los hiervan herhaalde de jour nalist Jack Anderson gisteren, dat er op het Pentagon wel degelijk gewerkt wordt aan plannen voor een militaire operatie in de Arabische we reld. ■■■■Mi Van onze parlementsredactie DEN HAAG De doorstromingsheffing is voorlopig van de baan. Staatssecretaris Marcel van Dam (volkshuisvesting) zei gisteren in de Tweede Kamer, nadat alle partijen ernstige kritiek hadden ge uit, de heffing opnieuw te zullen bezien en te trachten een aantal bezwaren tegemoet te komen. Er zal echter niet aan alle bezwaren tegemoet kunnsn worden gekomen. De nieuwe voorstellen zullen mede worden gedaan aan de hand van de uitkomsten van het behoeftenonderzoek. Het water in de IJssel heeft een dermate hoog peil bereikt, dat de brug in Zutphen om het kwartier voor de scheepvaart geopend moet worden. Zelfs de laagste bootjes kunnen niet meer onder de brug doorvaren. Al dat openen van de brug houdt wel in, dat het autoverkeer enorm veel stagnatie ondervindt. De doorstromingsheffing is bedoeld om mensen die een woning hebben gehuurd tegen een prijs die te laag is in verhouding met hun inkomen, te stimuleren naar een duurdere woning te verhuizen. Hierdoor kun nen dan goedkope woningen vrij komen, voor mensen die nu een, gezien hun inkomen, te dure wo ning moeten huren. De heffing zou, zo was het voorstel in de nota huur- en subsidiebeleid, gelden voor mensen met een inko- o .VERSUM Koningin Juliana - idt op de eerste kerstdag een Bttoespraak voor de radio. De spraak wordt tussen één uur en f voor half twee uitgezonden op nrie Hilversumse zenders. I hebben er genoeg van der- ngsburgers te zijn in het waar wij thuis horen. Ik oof niet dat Rhodesië kan jven voortbestaan als een huis op een vulkaan is gebouwd. De zwarte Rhodesische bisschop Moezorewa. Wisselend bewolkt met regen- of hagelbuien en mogelijk on weer. Krachtige tot stormach tige wind. aan de kust tijdelijk zware storm uit west tot noordwest. Temperaturen tus- j, sen 3 en 6 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Na passeren van regenzone op nieuw buiig weer. Morgen zon op: 08.44 onder: 16.29 maan op: 11.28 onder: 22.53 omen als 'boorteseschenk oeit daar nu een broertje aan unmie? Van onze fin.-economische redactie AMSTERDAM De Amsterdamse miljonair M. Caransa wil de Ex ploitatie Maatschappij Schevenin- gen (EMS) overnemen. Caransa heeft voor het concern van Zwols- man 24 miljoen gulden over. De EMS beraadt zich nog op het bod. Zie verder pagina 15 BRUSSEL De ministers, verant woordelijk voor energiezaken uit de negen EG-staten hebben een ont- werp-programma goedgekeurd, dat tegen 1985' een energiebesparing beoogt van 15 procent zonder dat de consument hierdoor in moeilijk heden zal komen. De afhankelijkheid van olie op het totale energieverbruik zal in de ko mende tien jaar moeten dalen van 63 pet. (in 1973) tot 40 pet. De besparing gaat er vanuit, dat het aandeel van kernenergie zal stijgen van 1.4 tot 16 procent. Dat laatste percentage was voor Nederland, Duitsland en Engeland echter wat teveel van het goede. De vermindering van het verbruik met 15 procent zou de EG over een periode avn tien jaar 56 miljard gulden besparen. Men wil de ener giebezuiniging verwezenlijken door betere Isolatie van huizen en een betere temperatuurregeling bin nenshuis. Verder wil het program ma zuinig autorijden bevorderen, ondermeer door het verbruik van dieselolie. De Europese ministerraad heeft ook een richtlijn aanvaard, die het toe zicht op het handelsverkeer van energieprodukten mogelijk maakt. Alle ondernemingen en personen in deze sector moeten telkens op 15 maart en 15 september aan hun nationale overheid een opgave doen van de hoeveelheden ruwe olie. olieprodukten of aardgas, die zij ln de afgelopen zes maanden hebben uitgevoerd. Van een verslaggever DEN HAAG De president van de 'Republiek Zuid-Molukken', ir. J. A. Manusama, heeft gisteren een beroep op zijn veertigdui zend in ons land wonende landgenoten gedaan het hoofd koel te houden en de grootste mogelijke zelfbeheersing te betrachten. Dit na berichten uit Indonesië over arrestatie van een groot aantal Zuid-Molukkers daar, wegens subversieve activiteiten ten gunst? van de Republiek. Bij de verhoren zou de Indonesi sche politie methoden hebben toe gepast die als onmenselijk worden beschreven, aldus ir. Manusama. De berichten zouden onder de Zuid- Molukkers in ons land grote beroe ring teweeg hebben gebracht. In een brief aan premier Den Uyl Van een verslaggever AMSTERDAM Een oliebol wordt dit jaar een duur oudejaarsgerecht: sinds vorig jaar zijn de ingrediënten voor het zelf maken van oliebollen in totaal 32 procent in prijs gestegen. Dit heeft Koop kracht, maandblad van 't Konsumenten Kontact, uitgerekend. Slaolie is 52 procent duurder gewor den, krenten en rozijnen door elkaar gerekend 25 procent, poedersuiker ne gentien procent, melk veertien procent en suca- de dertien procent. Koop kracht gaat zover te con stateren dat het niet meer de moeite en de kosten loont een kleine hoeveel heid oliebollen zelf te be reiden. heeft ir. Manusama nu gevraagd hem over deze kwestie te willen Ir. Manusama ontvangen. De president van de Republiek Zuid-Molukken is in het bezit van brieven, die hij gaarne vertrouwe lijk ter Inzage zou willen geven, ook aan Amnesty International, het secretariaat-generaal van de 'Con centration Camp Practice, het In ternationale Rode Kruis, de inter nationale Liga voor de Rechten van de Mens en de Verenigde Naties, welke organisaties ook door hem zijn ingelicht. Aan de Nederlandse regering heeft hij verder verzocht de Indonesische regering en haar ambassadeur in ons land een nota te zenden, waar in gevoelens van afkeur en afschuw worden overgebracht en waarin te vens wordt gewezen op alle moge lijke ongewenste gevolgen, die uit een dergelijk optreden kunnen voortvloeien. 'Ik houd mijn hart vast dat er lets in Nederland zou gebeuren, hoewel ik daar begrip voor zou kunnen opbrengen, maar ik heb het natuurlijk liever niet', aldus ir. Manusama. In een kort geding voor de presi dent van de rechtbank ln Utrecht heeft de gemeente Barneveld gls- termiddsg van de in die plaats woonachtige ex-KNIL-militair J. A. M. geëist zo snel mogelijk zijn wo ning te verlaten of alsnog een huurcontract te tekenen en gere geld huurpenningen te betalen. De ex-KNIL-militair weigert met vierduizend anderen huur te be talen, omdat hij meent dat hij op bevel van de legerautoriteiten in Nederland is terecht gekomen en dat de staat nu ook maar de huur van de woning moet betalen. Kort geleden was deze zaak inzet van een bezetting ln de kantine van het CRM-minlsterie in Rijswijk door enkele betrokkenen. Volgens Barneveld zijn de Zuid-Molukkers bij de gemeente aan het verkeerde adres, maar moet kosteloze huisves ting bij het Rijk geclaimd worden. De uitspraak in het geding, dat veel belangstelling trok, is op 27 decem ber. (ADVERTENTIE) cepten voor 1 januari 1975 naar postbus 1000. den Haag. 50 besta inzendingenworden beloond met een lux» houten vleesptank, vergelijkbare winkelwaarde f34,-. men van meer dan 27.600 gulden, die een 'aangeklede huur' van min der dan 250 gulden per maand be talen. De heffing zou maximaal 1600 gulden per Jaar kunnen bedragen. De PvdA achtte het voorstel niet aanvaardbaar en eist via een motie dat ook eigen woningen onder de regeling zouden vallen. KVP, ARP en CHU vroegen de regering in een motie van de hele regeling af te zien, omdat er onvoldoende wonin gen zijn om de mensen naar toe te laten stromen. Ook de grootste op positiepartij, de WD, uitte bezwa ren. Huurverhoging Het laten vallen van de doorstro mingsheffing is de eerste veer die minister Gruijters en de staatsse cretarissen Van Dam en Schaefer hebben moeten laten bij de behan deling van de begroting van volks huisvesting en ruimtelijke ordening en de voorstellen voor een nieuw huur- en subsidiebeleid die zij heb ben gedaan. Het belangrijkste geschilpunt is nu nog de jaarlijkse huurverhoging, die minister Gruijters op acht pro cent wil vaststellen. Deze verhoging is voor de progressieven het uiter ste. Volgens de WD en de confes sionele partijen echter Is dit per centage te laag. De heer Scholten (ARP) vraagt in een motie bij de huurverhoging een grotere samen hang tussen de stijging van de kosten en de lonen (die meer dan 8 procent bedraagt) tot stand te brengen. Hij geeft daarbij echter geen percentage aan Minister Gruijters zei gisteren in de Tweede Kamer vast te houden aan een verhoging van acht procent. Hij doet dat om politieke en systeem technische redenen. Als echter de situatie mocht veranderen en er iets ernstigs zou gebeuren, is hij bereid de verhoging van 8 procent bij te sturen. Hij zei het ook ern stig te vinden als de veronderstel ling, waarvan hij is uitgegaan, niet juist blijkt te zijn. Het is dus niet ondenkbaar dat als de motie van de heer Scholten, waarin geen percentage wordt ge noemd. wordt aangenomen, minis ter Gruijters alsnog op een later tijdstip met een eventuele "bijstu ring' aan de wens van de kamer tegemoet kan komen. Tegen het financieringssysteem dat minister Gruijters' partijgenoot Nypels had voorgesteld (met in dexeringsleningen) zei hij, namens de regering, duidelijk nee. De in dexeringslening is, aldus minister Gruijters, niet te isoleren tot één sector of één land. Minister Dui- senberg (financiën) acht invoering ongewenst gezien de internationale monetaire verhoudingen en de gun stige Nederlandse betalingsbalans. Nederland zou geld aanzuigen, dat ergens anders heen zou horen te gaan. Gruijters stopt met optimisme Van onze parlementsredactie DEN HAAG Eerst in januari zullen de maatregelen bekend worden gemaakt die worden getroffen om de ingezakte bouwpro- duktie te verhogen. Het bouwprogramma voor 1975 is nog niet voltooid, omdat in het pakket stimuleringsmaatregelen van de re gering, ook een forse injectie (van 800 miljoen gulden) voor de bouw is opgenomen. Hoe dit geld zal worden besteed, is pas in januari tot in details uitgewerkt. Minister Gruyters (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zei dat wordt bezien of in het programma ook projecten als de aanleg van de Hemspoortunnel kunnen worden opgenomen. De minister wees erop dat het hier slechts gaat om het bieden van incidenteel soelaas aan degenen die geen werk in de bouw kunnen vinden. De moeilijk heden van langere aard zullen wor den uitgewerkt in de nota werkge legenheid. Optimistische geluiden over de wo ningbouw zal minister Gruyters, zo hield hij de Tweede Kamer na de vele kritiek van maandag voor, niet meer laten horen. Bij het inzakken van de woningmarkt (hij zei dat het onzeker is of, gezien het slechte weer van de laatste maanden, dit jaar nog wel 115.000 woningen in aanbouw kunnen worden geno men), wees hij op de volgende oor zaken: De daling van de economische activiteiten. Hoewel deze ln Neder land minder sterk voelbaar is dan in andere landen, heeft deze inter nationale teruggang ook ln de bouw doorgewerkt. In de Verenigde Staten is. aldus minister Gruyters, sprake van een halvering van het aantal ln aanbouw genomen wo ningen ln 12 maanden. Het inlopen van het globale woningtekort. In 1970, 1971 en 1972 zijn grote aantallen woningen ge bouwd, die ver boven de behoefte (geschat op 100.000 woningen per jaar) ujtgingen. In die drie Jaar zijn 120.000 woningen extra gebouwd om de achterstand, die nu over wonnen is, in te lopen. De stijgende rentestand. De ren te is opgelopen tot 12 procent. Mo menteel is sprake van een lichte daling, maar van optimisme ten aanzien daarvan wilde minister Gruyters geen blijk geven. Minister Gruyters zag desondanks wel enige lichtpunten. De omscha keling van hoog- naar laagbouw heeft er toe geleid dat veel bouw plannen zijn ingetrokken. Deze moeilijkheden echter zijn nu achter de rug. Door de optrekking van de individuele subsidies zullen meer mensen een nieuwe woning kunnen betrekken, waarmee Juist woning bouwverenigingen hun huidige aar zelingen kunnen overwinnen. Ook staat een oplossing voor de deur voor een aantal Knelpunten. Voor het Rijnmond-gebied is een groot plan in de maak over de keuze van de plaats van de woningbouw en het openbaar vervoer. Binnenland 'Ziekteverzuim bij onderwijs laag* 7 Buitenland 'Hart van Dixie' onbekeerlijk 9 Kerk Bezorgdheid over synode besluit 2 Verschoppelingen in Jakarta 2 Sport Top volleybal breder 11

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1