»lie-industrie zit met ;rote overschotten deTijd Caransa doet bod op EMS deTijd Bezig bedrijf Weekblad -Ai in Nederland los Bon Energie-impasse in EG lijkt doorbroken „^e m -"—Middenstanders Venezuela deelt olierijkdom met behoeftige buurlanden Verkorting werktijd bij Balamundi Overheid moet letten op doorvoeren prijsverlaging! Weekblad Nog eens korter werken voor 86.000 man bij Volkswagen Goud duurder, pond zeer laag NEW YORK GEDRUKT ROUW/KWARTET WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 FINANCIëN EN ECONOMIE TUS13-HL15 Hogere prijzen en teruggang economie remmen vraag fan een onzer redacteuren )EN HAAG De vraag naar olie en olieprodukten is sterk afgenomen. Als gevolg hiervan overtreft ieproduktie in belangrijke mate het verbruik en zit de olie-industrie met grote overschotten. (ADVERTENTIE) foor het komende winterseizoen yordt een surplus van 15 procent de wereldraffinagecapaciteit oorzien. alsmede een even groot verschot aan tankercapaciteit. Op iet ogenblik worden- tankers al uit vaart genomen om dienst te oen als drijvende opslagtanks )e laatste jaren is het olieverbruik n de vrije wereld met zo'n 8 pro sit. per jaar gegroeid. Voor de leriode 1973-1975 wordt echter naar een groei van 1 procent per aar voorzien. )e EG heeft becijferd, dat het olie- erbruik in Europa in de eerste ielft van dit jaar drastisch is ver- ninderd. In West-Duitsland ging iet met 15.5 procent terug, in En geland met 9,9 procent en in Frank rijk met 6.1 procent. [n de kleinere EG-landen was het ieeld niet anders. Zo verbruikte ins land in de eerste zes maanden 1974 in totaal 22.8 procent ninder olie en olieprodukten dan n hetzelfde tijdvak van vorig jaar. n België was sprake van een ach- eruitgang in het verbruik met 19.1 irocent, terwijl in Denemarken de eruggang 15.7 procent beliep. )nder capaciteit zullen kunnen werken. Zij zullen dan ook wel opgeruimd worden, zo meent men. Wat het totale energieverbruik in ons land aangaat gezien de hoge energieprijs voorziet men bij Es- so voor de periode 1970-80 thans een toeneming van 5.2 procent en voor 1980-90 één van 2.3 procent. In 1972 rekende men voor deze tijdvakken nog op een groei - van het energieverbruik in Nederland met resp. 5.8 en 5.2 procent. Aangenomen wordt daarbij, dat on ze economie steeds meer afhanke lijk van olie zal worden. De pro- Door de teruggang in het oliever- iruik, die o.a. moet worden toege- chreven aan de gestegen prijzen n aan het slechter worden van de conomische situatie in vele lan en, draaien in Europa praktisch ille grote olieraffinaderijen ver be neden hun capaciteit. En het ziet maar uit, dat aan deze situatie liet spoedig een einde zal komen. )it ook omdat verwacht wordt, dat e uitbreidingen van de grote che- jnische industrieën, die traditioneel ot de belangrijke afnemers van de lie industrie behoren, in de toe- omst zullen plaatsvinden in de ringebieden van de olie. N lij Esso Nederland de grote raf- inaderij van deze oliemaatschappij n Rotterdam werkt nu maar op 50 rocent van haar vermogen ïoudt men zich dan ook al bezig net het verrichten van studies voor en alternatieve benutting van de nstallatie. Ingrijpende consequen- 5 voor de werkgelegenheid wor- :n in dit stadium niet verwacht. We hebben 'geen enkel plan om de /erkgelegenheid in de raffinaderij verminderen', aldus Esso. 'Op igere termijn zullen we echter rellicht erover moeten gaan den- in om het natuurlijk verloop niet eer aan te vullen', itbreiding van de raffinagecapaci- ilt in Europa noemt men bij Esso i de huidige situatiegeldverspil- Ing. Met name doelt men daarbij de Engelse plannen om in Schotland een grote raffinaderij te «uwen voor de verwerking van de loordzee-olie. De overcapaciteit zal ierdoor alleen maar toenemen. Hinder pompen ian het niet volbelast draaien van raffinaderijen zit overigens nog en andere kant. Lage volumes lel len tot extra kostenstijgingen met ille gevolgen vandien. Eén van de- e gevolgen zal wellicht een ver- linderlng van het aantal benzine- ompen in ons land zijn. Een groei an de benzine-afzet, zoals wij die het verleden hebben gezien Ferdubbeling in 12 jaar tijds), cht Esso Nederland voor de toe- omst uitgesloten. De kosten per enheid zullen hierdoor omhoog- aan, waardoor vooral de kleinère lompstations niet meer rendabel veningse verkopen, waartegenover langlopende schulden staan tegen Tussen de EMS en Caransa ^ïeeft al eerder tijd sterdamse Doelenhotel en enkele er contact bestaan. Geruime i "l j 1 l geleden kocht Caransa het Am- telGUrffeStelCi lamse Doelenhotel en enkele inmiddels opgeheven Ruteckrestau- rants van Zwolsman. Caransa heeft OVGr BHl SDGlGlQ zijn bezittingen vrijwel alle ln de w v l\a zijn bezittingen vrijwel hoofdstad. Hij bezit diverse panden 120 man weg bij radiatorenfabriek MMEN Bij Radiatorenfabriek Jrenta in Emmen, een onderdeel an het Nederhorst-concern, zullen ngeveer 120 van de 189 perso- leelsleden af moeten vloeien. Het bedrijf heeft al eerder te maken ehad met personeelsvermindering n werktijdverkorting. De ontslagen lillen het gevolg zijn van herstruc- urering van Drenta. Deze vindt laats mede in het kader van ïaatregelen in de radiatorenbran- ihe ter sanering van deze bedrijfs- ak in ons land. Een structuuron- erzoek heeft aangetoond, dat deze sector met een blijvend verminder- e afzet rekening moet houden. Jrenta lijdt thans onder een stag nerende afzet, die mede een gevolg Is van een wegvallen van een deel »an de exportmarkt. Betere belading KLM AMSTELVEEN Bij de KLM is de beladingsgraad in november, in vergelijking met dezelfde maand van 1973, verbeterd van 54.3 tot 55.9 pet. Het totale vervoer nam met 5 pet toe van 124.9 tot 130.7 min tonkllometers en de produktie met 2 procent van 230.2 tot 234.1 min tonkllometers, zo blijkt uit voorlopige cijfers. In de eerste acht maanden (april tot en met novem ber) van het lopende boekjaar 1974-75 steeg de beladingsgraad van 55.7 tot 55.9 pet. Het totale vervoer nam in die periode met 4 Pet toe van 1.145.1 tot 1.191.1 min tonkilometers en de produktie met 3 pet van 2.057.2 tot 2.129.1 min tonkilometers. Lening EIB voor Noorse olie- en gaswinning LUXEMBURG De Europese In vesteringsbank verstrekt Norsk Agip A-S een lening voor de tegen waarde van ongeveer 61 miljoen als bijdrage in de financiering van de winning van olie en aardgas uit het veld Ekoflsk in het Noorse ge deelte van de Noordzee. Norsk Agip is de Noorse dochteronderneming van Agip Spa, een maatschappij van het Italiaanse staatsconcern ENI, en maakt deel uit van het consortium dat Ekofisk exploiteert. De lening met een looptijd van zeven jaar en een rentevoet van 10.5 procent is bedoeld als bijdrage in de financiering van de bouw van produktie- en bewerkingsellanden en een betonnen olie-opslagplaats op de zeebodem voor de kust van Noorwegen. Bos Kalis richt Brazilaanse dochter op PAPENDRECHT Bos Kalis West- minster Group heeft in Brazilië een dochtermaatschappij opgericht ge naamd Bos Kalis Westminster do Brasil. De nieuwe onderneming is gevestigd in Rio de Janeiro. De Braziliaanse onderneming is opge richt mede in verband met de order van ruim 55 min die de pijplei dingsspecialist ln de Bos Kalis Westminster Group, de Britse Land and Marine Engineering Ltd., tesa- men met een Braziliaanse Bagger- maatschappij eerder dit jaar ont ving voor het ontwerp en het leg gen van rioolafvoerleidlngen ln zee voor de steden Santos en Sao VI- centa, aldus Bos Kalis. Kartonfabriek wil naar KNP OUDE PEKELA Carton- en Car- tonnagefabriek E. Free en Co in Oude Pekela is besprekingen be gonnen over de toetreding tot Ko ninklijke Nederlandse Papierfabrie ken NV ln Maastricht. Free en Co heeft in totaal 200 personeelsleden verspreid over vestigingen in Oude Pekela, Stadskanaal en Elburg ('De Volharding'). nummer 16 duktie van aardgas zal. na een aan vankelijke stijging te zien te heb ben gegeven, nl. gaan afnemen. Dit, alsmede het feit dat voor kolen geen grote rol meer zal zijn wegge legd in de toekomst en ook kern centrales zich maar langzaam zul len ontwikkelen, maakt een groter rol voor olie waarschijnlijk met alle nadelen daaraan verbonden. Naast een krachtige aanpak van de explo ratie en de produktie van olie en gas blijft, zo zegt men bij Esso. de ontwikkeling van alternatieven, met name van kernenergie dan ook dringend gewenst. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse onroerendgoedeigenaar Maup Caransa wil de Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) overnemen, het eertijds machtige onroerendgoedimperium van Reinder Zwolsman. Caransa heeft 24 miljoen voor de EMS over, hoewel de boekwaarde van deze maatschappij maar ruim 15 miljoen is. Per aandeel van nominaal 50 biedt Caransa twintig gulden, wat aanzienlijk meer is dan de laatste beurskoers van de EMS 12.50). Volgens de heer Caransa heeft EMS-commissaris W. C. Posthumus Meyjes gistermorgen verklaard ak koord te gaan rpet het bod van 20, maar een officieel EMS-com- muniqué drukt zich voorzichtiger uit. In het communiqué staat, dat 'commissarissen, zodra zij over vol ledige informatie beschikken, ad vies zullen uitbrengen. Het officiële bod kan in verband met nader te voeren besprekingen medio januari tegemoet worden gezien. Caransa heeft verklaard voor 30 december (de dag waarop de aandeelhouder svergadering EMS wordt gehouden) geen nadere mededelingen zijn te verwachten'. Eerst moeten de jaar stukken zijn goedgekeurd en dan hebben wij de handen vrij de zaak af te ronden', aldus Caransa. Zwolsman zelf, die financieel ge zien nog steeds de grootste belang hebbende in de EMS is (via de 'Zwolsman Groep') is niet persoon lijk bij de onderhandelingen met ■Caransa betrokken. Hij raakte eni ge maanden geleden ernstig ge wond bij een auto-ongeluk en is nog op non-actief. Zwolsman wilde altijd een forse prijs voor de EMS- aandelen en volgens Caransa is het enige wat hij wil 'een onredelijk hoge prijs'. Dat Caransa toch nog 24 miljoen voor de EMS betaalt, bij een boekwaarde van 15 mil joen, komt door de aantrekkelijk heid van een van de EMS-dochters, de Grondbriefbank. Deze bezit kas middelen, ontvangen uit de Sche- Portret van gebarricadeerd Belfast, I stad in oorlog. (Iedereen kent ze: de kranteberichten over de bomexplosies'en de moordaanslagen in Noord-Ierland. Een onafgebroken stroom nieuws dat bijna geen nieuws meer is, omdat het zo gewóón is geworden 1 Maar hoe is het wérkelijk achter de barrières van Belfast te lever. Te winkelen tugsen de pantserwagens, op te groeien in een stad die in vijf jaar half puinhoop, half vesting is gewordend I Dick van de Pol verbleef er een paar weker:: eer. uitvoerig' reportage in het kerstnummer van de Tijd. I Het laatste geheim van W.O. II Pas onlangs is bekend geworden dat Londen en Washington in 1944-46 drie miljoen door de Duitsers krijgsgevangen gemaakte Russen tegen hun zin aan de Sovjet-Unie overdroegen, hen daarmee - aan de meest grove teneur blootstellend. In een serie artikelen I beschrijft Ton Crijnen de diepere achtergrond van deze schokkende affaire. I Week in, week uit Nu een dikker nummer dan anders, 'om de kerstdagen mee door te brengen. En om er, wie weet, in de traditionele kerstprijsvraag een kostbare 24-delige encyclopedie mee te winnen. Bovendien: m ook volgende week verschijnen .we - want feestdagen of niet, I wij gaan door met de Tijd op het Rembrandtplein, ondermeer het Caransahotel en hotel Schiller, is eigenaar van bioscopen en een vrij groot aantal woonhuizen en bezit een groot gebouw aan de Jo- denbreestraat, dat huisvesting biedt aan textielgrossiers, terwijl een deel is verhuurd aan de Universiteit van Amsterdam. Vijf jaar geleden veroorzaakte Ca ransa enige sensatie door kort na elkaar het Amstel Hotel en het American Hotel te kopen. Na enige tijd verkocht hij deze nieuw ver worven bezittingen door aan de Britse hotelketen Grand Metropoli- tain. De EMS zoals de Amsterdamse mil jonair, die in handen krijgt, is nog maar een schim van de onderne ming in de jaren rond 1964. De belangrijkste gebouwen, die nog tot het concern behoren zijn het Am sterdamse theater Carré, de Euro mast in Rotterdam (een meerder heidsbelang) en Hotel Brittannia in Vlisslngen. Tot de EMS behoort ook een sigarenfabriek in het Brabantse Hapert. De laatste tien jaar verkocht Zwolsman aan de lopende band ei gendommen, het laatst zijn Sche- veningse bezittingen, waaronder het Kurhaus. Ook het EMS-aandeel is sterk ln waarde gedaald. Tien jaar geleden was het tussen de 100 en 200 waard. Wanneer aandeelhouders nu 20 krijgen, zijn daarvan vooral-mensen de du pe, die in de jaren dat Zwolsman het ene bedrijf na het andere kocht, hun onderneming verkoch ten in ruil voor EMS-aandelen. Aandelen, die in die transacties 100 of meer deden. Invullen en in open envelop zonder postzegel zenden aan: Weekblad de Tijd, Antwoordno. 6, Amsterdam. Noteer mij s.v.p. als kwartaalabonnee a f. 20,- per kwartaal (1.1 t/m i.4.1975j, jaarabonnee a f. 75,-per jaar (1.1 t/m 31.12.1975) voor de periode t/m 31 december ontvang ik de nog in '74 verschijnende nummers gratis. Naam Telefoon: Postgiro (Handtekening) - BRUSSEL De impasse die de Europese Gemeenschap verhin derde besluiten te nemen voor een gemeenschappelijk energiebe leid, lijkt voor het moment doorbroken te zijn. De Europese Mi nisterraad in Brussel heeft een aantal besluiten genomen, die een europees beleid gestalte moeten geven. Met name is men het eens geworden over maatregelen, die tegen 1985 een bezuiniging op de energiebehoefte van de EG met 15 pet. moeten opleveren. DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie centrale middenstands organisaties is teleurgesteld over het voorgenomen prijsbeleid voor 1975. Het overlegorgaan vindt het onjuist dat tegenover een vrij loon- beleid, een restrictief prijsbeleid wordt gevoerd. In de huidige economische situatie met de heersende felle concurrentie is een prijsbeleid overbodig, gezien ook de reeds lange duur van de geldende prijsmaatregelen, zo vindt het overlegorgaan. De versoepeling voor de detailhan del vinden de middenstandsorgani saties gunstig. Hoewel de voorkeur in principe uitgaat naar het systeem van de procentuele marge, acht het overlegorgaan, gezien de feitelijke economische situatie met de vele onzekerheden en het toege stane 'te lage niveau' van de huidi ge marges, de verhoging van de geldmarge met 4 procent voor het eerste halfjaar van 1975 acceptabel. WOLFSBURG Bij de zes Volks wagenfabrieken in West-Duitsland hoeft ruim driekwart van al het personeel, ofwel 86.000 van de ln totaal 112.000 werknemers, in de eerste anderhalve week van januari niet op het werk te verschijnen. Het wordt de dertiende periode van produktiebeperking sinds de ineen storting van de automarkt (gevolg van de oliecrisis, nu ongeveer een jaar geleden). Bovendien heeft de produktle-afremmende maatregel betrekking op een record-aantal werknemers, want nog nooit eerder is bij VW een dergelijk aantal per soneelsleden naar huis gestuurd. Overigens geldt deze week voor 30.000 arbeiders bij een viertal VW- vestigingen ook al werktijdverkor ting. NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Ollo noteerde gisteren (ln dollars): 25%-% (25-%), Unilever 30-74-31 (3044-31). Philips 8%-% (7%-8%) en KLM 1594-16 (15%-%). Opgave Hornblower Weeles. Deze vijftien procent betekenen in de praktijk het equivalent van 240 miljoen ton olie. Dit rationele ge bruik van energie zal de gemeen schap 22 miljard dollar besparen. Het uit 22 punten bestaande actie program dat ongehavend door de Raad kwam, voorziet in besparin gen onder meer op het huishoude lijk gebruik en het vervoeren in de industrie, met name in de zogehe ten energie-industrie. Maatregelen in de huishoudelijke sector moeten tegen 1985 lelden tot een energiebesparing van 18 pro cent. Het gaat hier om thermische isolatie van woningen, regeling van ventilatie en verwarming, enz. In de transportsector gaat het om be tere afstelling van motoren, bevor dering van het gebruik van diesel motoren etc., die volgens de bere keningen van de Europese commis sie, het 'dagelijks bestuur' van de Gemeenschappen, tot besparing van 16 procent kunnen leiden. Een van de specifieke zaken die ln Brussel aan de orde waren, was de wenselijkheid om aardgas ln begin sel niet te gebruiken als brandstof voor elektrische centrales. De Ne derlandse minister. Lubbers heeft daarbij wel de nadruk gelegd op de noodzaak van een behoorlijk prijs peil voor het aardgas omdat men, geleid door economische motieven. PUERTO ORDAZ, VENEZUELA Venezuela heeft besloten zijn toenemende olierijkdom te delen met behoeftige buren. Dit valt op te maken uit driedaags overleg dat is gevoerd in Puerto Ordaz, waar president Carlos Andres Perez van Venezuela en de presiden ten van Costa Rica, Panama, Guatemala, Honduras, El Salvador en Nicaragua, verdragen van economische samenwerking hebben on dertekend die om miljoenen dollars gaan. Door met de verdragen in te stem men lost Perez beloften in. Hij had toegezegd andere ontwikkelingslan den. vooral in Venezuela's omge ving te helpen, n^dat zijn land in het begin van' het jaar zijn olieprijzen, samen met de Arabische olieproducerende landen, sterk had verhoogd. President Perez heeft ge zegd dat het verhogen van de olie prijzen het begin was van verdedi ging van de grondstoffen in de derde wereld en gericht op het bedingen van eerlijker en lonender prijzen. Als eerste stap leende Venezuela de Wereldbank 500 miljoen dollar voor hulp aan ontwikkelingsprojecten in de derde wereld. Drie verdragen kwamen voort uit de bijeenkomst in Puerto Ordaz: Venezuela stemde in met garandering van de olieleve ranties aan alle zes buurlanden te gen prijzen onder de internationale prijs. Het bood aan obligaties van Centraal-Amerikaanse landen te ko pen en het besloot voorraadvorming van koffie te subsidiëren. Krachtens het eerste verdrag zal Venezuela de zes buurlanden voor zien van gemiddeld 66.100 barrels ruwe olie per dag volgens een rege ling die voor hen de kosten per barrel drukt met zes dollar in ver gelijking met de huidige wereld- prijs. In de Centraal-Amerikaanse obligaties steekt Venezuela krach tens het tweede verdrag 40 miljoen dollar, tegen acht procent rente betaalbaar bij het verstrijken van vijftien jaar. Het derde verdrag zal de Centraal- Amerikaanse landen mogelijk ma ken hun koffie op te slaan als de wereld-koffieprijs zou zakken. Hier- anders toch snel in de verleiding zou komen aardgas te gebruiken. Dinsdagavond nog wordt ln de Ne derlandse Eerste Kamer de wet op de aardgasprijzen behandeld. Ver krijgt die wet goedkeuring, dan zal ,de Nederlandse regering gaan ope reren om hogere prijzen voor het Nederlandse gas te bedingen. Dat opereren zal echter gebeuren in een communautaire sfeer, aldus Lub bers, die er overigens geen ondui delijkheid over liet bestaan dat on derhandeld moet worden over de verhoging van de aardgasprijs die ons land bij andere EG-lidstaten in rekening brengt. De richtlijn die aanvaard is en die eind volgend jaar van kracht moet worden, voorziet in een nationaal vergunningenstelsel voor de leve ring van aardgas aan nieuwe elek trische centrales. Ook voor het ver lengen van aflopende aardgasleve ringscontracten aan al bestaande centrales zal een vergunning nodig zijn. Zulke vergunningen mogen slechts worden verleend als centra les om technische redenen geen andere brandstof kunnen gebruiken of als een meer nuttig gebruik van het aardgas toch onmogelijk is. In uitzonderlijke economische gevallen kan de regering, na overleg met de Europese Commissie in Brussel, toch een vergunning verlenen. RCMA-aandeelhoüder Leutscher praat met twee handelshuizen AMSTERDAM —De heer J. K. Leutscher, houder van ca. 10 pet. van de aandelen in de Rubber en Cultuurmaatschappij Amsterdam (RCMA) heeft contacten met twee handelsondernemingen, waaronder één uit het buitenland, die belang stelling hebben voor een deel van de activiteiten van RCMA. Ook met 'een van de grootste landbouwon dernemingen van Europa' heb ik contact, aldus de grootaandeelhou der. De heer Leutscher maakte vo rige week ernstige bezwaren tegen het bod van 250 per aandeel RCMA door Catz International en vond een aandeel wel ƒ350 waard. Zijn mededelingen over 'contacten deed hij op een door ongeveer 50 mensen bijgewoonde vergadering van aandeelhouders, die op zijn ini tiatief bijeengeroepen was. Van het -RCMA-bestuur waren directie noch commissarissen aanwezig. De heer Leutscher vond het bod van 250 veel te laag. omdat RCMA een claim van 3 miljoen heeft op Indonesië en landbouwondernemin gen ln tropische landen bezit met een intrensieke waarde van ƒ24,8 miljoen. Leutscher werd vooral be streden door de Commissie van aandeelhouders RCMA. Woordvoer der ir. Ledeboer vond, dat men al blij mocht zijn met een bod van 250 Zonder bod zou het aandeel zijns inziens niet meer dan 100 a 150 waard zijn. De heer Leutscher deelde nog mede ook aandeelhou der RCMA te zullen blijven als 80 pet. van de aandelen bij Catz wor den aangemeld en deze maatschap pij het bod aanvaardt. Beleggingsdeskundige W. C. Pos thumus Meyjes heeft in een brief aan een van de aandeelhouders ge schreven de actie van Leutscher met belangstelling te volgen, maar te vrezen, dat het al te laat is. 'De RCMA is al naar de knoppen'. toe verstrekte Venezuela een lening van 80 miljoerl dollar aan de zes, eveneens terugbetaalbaar tegen acht procent rente. De Sjah van Perzië staat zeer sympathiek tegenover de verdragen die Perez met zijn buurlanden heeft afgesloten en stelt daarom samen werking voor tussen Iran en Vene zuela bij de financiering van ont wikkelingsprojecten ln ontwikke lingslanden. FRANKFORT De goudprijs na derde gisteren de 190 dollar per ounce (31.1 gram) een notering die vorige maand ook al werd geboekt. Gedurende de handel werd 189.25 dollar genoteerd, maar de prijs zak te naderhand met 2 dollar terug. Enige speculatieve verkopen van dollars waren bij rustige handel vol doende om de koers van het Ameri kaanse betaalmiddel verder omlaag te jagen. In Frankfort werd 2.423 mark per dollar genoteerd, lager dan in mei dit jaar toen de dollar 2.4295 mark deed. De Duitse cen trale bank kocht 10 miljoen dollar om de koers op peil te houden. In Amsterdam deed het Amerikaanse betaalmiddel ƒ2.5145. In Amerikaanse financiële kringen is men het er over eens dat de Britse regering zich binnenkort ge noodzaakt zal zien het pond ster ling te devalueren. De Britse cen trale bank heeft ln drie dagen 600 miljoen dollar moeten uitgeven om de stroom pond sterling-verkopen te keren. Gemeend wordt, dat het land zich dat niet lange tijd kan permitteren. Het pond daalde ln Frankfort 4 pfennig tot DM 5.655, een nieuw dieptepunt. HUIZEN Balamundi Nederland in Huizen (N.H.) heeft voor 370 van de 650 werknemers werktijd verkorting aangevraagd. De werk nemers gaan met ingang van 2 januari' gedurende zes weken twee dagen per week korter werken als gevolg van te hoog opgelopen voor raden. De situatie op de export markt; en in de woningbouw is zo onzeker dat de directie er twijfels over heeft of de verkoop in het voorjaar, wanneer deze over het algemeen het hoogst is. het norma le niveau zal bereiken. In die perio de van zes weken zal het bedrijf de marktsituatie nader onderzoeken. Aan de hand van de uitslag van dit onderzoek bekijkt het bedrijf of het verlenging van de werktijdverkor ting moet aanvragen. De vakbonden en de onderne mingsraad van Balamundi hebben zjch met de aanvraag akkoord verklaard. De werknemers van Ba lamundi gaan er in loon niet op achteruit omdat zij uit fondsen van de bedrijfsvereniging een aanvul ling tot 100 procent op de WW uitkering ontvangen. KFFBCTENKOERSEN AVONDVEBKEER AMSTERDAM In het telefonisch avond- verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes de of ficiële slotkoers van gisteren). AKZO 37.70-38.10 (37.70), Hoogovens (56.00). Kon. Olie 64.40-80 (64.20). Philips 1 21.00gl (20.70). Un KLM (41.00). Konsumenten Kontakt: margarine en aardappelen NEW YURK l6/m7/12 aCF Industries 33% 33 Aireo 10% 104. Allied Chemical 29% 29% Alum. Co of Am 27 27 American Brands 31 31 American Can 27% 2744 Am Cyanamid 19% 1944 Am Electr Power 1444 14 Am Metal Climax 3144 31% Am Motors 3% 3% Am Smelt P Am Tel Tel DEN HAAG Het Konsumentenkontakt vindt dat de overheid in JS^niU het prijsbeleid veel meer nadruk moet leggen op het doorvoeren Armco steei van prijsverlagingen in branches en voor produkten waar daartoe Atlant cb leld aanleiding is. Bethi!xsteei Boeing worden, blijkt volstrekt ongegrond. Burlington ind De aardappelprijzen dient men dan can Pacific Ry ook wederom aan de feitelijke situ- 9.£lanef? ntif» aan Ip tiswn' Chase Manhattan 26V4 264. atie aan te passen. chesste System 50% 5iu De consumentenorganisatie is niet Chrysler 8 8 tegen versoepeling van het prijsbe- cittys service 44% 45 leid ln secoren die ln de knel c2 Pï!*!ïi5ïi "S 23 Colt Industries 22% komen, maar vraagt anderzijds van commonw Edisot 23% 24% de overheid een gericht beleid voor Edison 654 die sectoren waar ruimte ls of komt voor prijsverlagingen. 'Nog steeds blijkt dat prijsverhogin gen met grote snelheid kunnen worden doorgevoerd. Daarentegen merkt de consument niet of nau welijks iets van prijsverlagingen wanneer daartoe bijvoorbeeld grondstoffenprijsdallng aanleiding geven', aldus het Konsumenten Kontakt. Deze organisatie heeft vastgesteld dat de grondstoffen van margarine sedert 4 oktober aanmerkelijk in prijs zijn gedaald: sojaolle 31.6 pet, palmpitvet 37.7 pet, cocosvet 38.7 pet, palmolie 28.1 pet en zonne- nHW lONF^ INRFV bloemolie 12.5 pet. Deze daling zou JWMt-O IIMLSL.A effect moeten hebben voor de mar- garlneprijzen, naar schatting 5 a 10 cent prijsverlaging voor een pakje, 16 dec. 586.83 138.31 67.13 maar ook voor andere produkten, zoals slaolie, een artikel dat in een jaar tijd met 75 pet ln prijs steeg. De prijzen van aardappelen die in de afgelopen weken voor de consu ment zo'n 30 a 40 pet, in prijs stegen, vertonen sinds november op de groothandelsmarkt een daling van ongeveer 27 pet. 'Voorlopig Koersen ifl Montreal heeft de consument van deze da ling nog nauwelijks iets kunnen bemerken', aldus het Konsumenten Kontakt. 'De vrees, dat de aardap pel in verband met de Zeeuwse watersnood een schaars artikel zal 13% 13% 43% 43% 2 4. 2% 1344 13V4 22% 22% 24%. 24% 15% 16 14% 14% Cont Cao Cont OU Curtlss Wright Curtlss Wright A 1 Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) lodust. Sporen Utlll. Obi. Mods Exxon 13 dec. 592.77 139.20 67.90 66.40 826.1 Plret Nat Clly .42 813.6 17 17 12% 12% 38 44 39% 52% 54% 87 88 15% 15 Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ ütl) Gen Tel Tel Getty Oil Gllette 31 32% 1644 16% 31 44 33 44 10% 10% 16% 16% 131139% 2 2 44 2 2% 17% 17 Illinois Central Ind 11% 11% Instlco 5% 5% Int Busln Mach —171% Intern Harvester 18% 1844 Int Nick or Can 1944 1 944 Int Paper 3344 34% Int Tel Tel 12% 12% 17 17% Llng Leraco Voug 8% Litton Ind 3% Lockheed Alrcrafi 3% 3% 17 dec. 597.55 139.93 68.12 66.49 l Aand. Obi. "lot. II. 13 dec. 14.000 17.140 1798 491 16 dec. 15.370 18.330 1833 482 17 dec. 16.880 20.180 1.845 692 09.1 Allegheny Pow L. Akzona 091 Am Standard 075 Amsted Ind 660 Bait Ohio Bavuk Cigars 11% 11% Bovis Husky Nat. Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada Cerro Chadbourn Corn Chase Select Fd 21.65 21.52 16/12 17/12 Columbia Gas 2044 21% 3.85b 0 85 Comlnco 23% 1144 11% Cont Telephone 10% 10% 3.66L 1244 3.70L 11% 18% 18% 1144 Gen Cigar Marcor 13% 14 Martin Marietta 13% 13% May Dep Store» 22 21% McDonnell Dougl 7% 744 Mobil Oil Corp 34 44 34% Nabisco 2144 22% Nat Cash Reglst 14 1444 Nat Distillers 13 13 Nat Gypsum 8% 844 Nat Steel 3244 33% Nat Lead Ind 11% 1144 Int Bank for Ree 99%b)9%b Int Flav Prag 2044 2144 Int Paper <M) Kansas City Ind Kansas Power KLM Kroger Madison Fund Nat Can NY Centr A North West R 18% 1844 15% 16% 15% 15% 644 7% 8% 8% 3 3 59% 59% OMn 15 15% Pac Gas snd El 9 44 ex 19% Penn Central 1% 1% Pepslco 39 39% Phelps Dodge 28% 29% Philip Morris 46% 474, Phillips Petr 37% 38% Procter 6s Garab) 7744 80% RCA 9% 9% Republic Steel 21% 2144 Reynolds Ind 49% 504. Royal Dutch Petr 25 25% Santa F6 Ind 26 26% Sears Roebuck 45% 47% Shell Oil 46 46 Southern Co 8% 8% Southern Pacific 2644 2644 Southern RaUw 39% 40% Sperry Rand Stand OU Calif 2644 26% 22% 27% Stand Oil Indiana 41% 42% Studebak Worth 21 21% Sun Oil 36% 36% Texas Gulf 21% 21% Texas Inst 65% 67% Transamerlca 544 544 Unilever 2 9 44b 30% Union Carbide 39% 4044 Unl Royal 5% 544 United Aircraft 28% 29% United Brands 2% 2*4 US Steel 36% 37% West Union Tel 9% 8% Westlngbouse El 8% 8% Wool worth 8% 8% N Am Philips Co 12% 1244 Occidental petr 12% 13 Pacific Light 14% 14% Public 8erv!ce 13 13 Reliance Group 5%' 8% Standard Brands 81% 62% Tandy 10 10% Union Electr 9% 0% United Electr 2% 2%' Ug Corp 10% 10% Western Bancorp 15% 15%'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15