Negatieve houding tegenover auto remt gebruik niet Thuis luisteren naar Heijermans' 'Schakels' stbuby nieuw stbury nieuw van Meeste ritten voor het werk gemaakt Singerprijs voor Phia Berghout Wellicht wist u al dat Westbury staat voor 'n pak van buitengewone kwaliteit. J Gemaakt met vakmanschap en klassieke degelijk-1 heid. Maar er is meer.Westbury maakt ook shirts. 'n Shirt dat bij zo'n pak hoort—! Wat zouden we dan nog meer zeggen, 't Is exklusief bij C&A. KTr— BMËKa Westbury shirt. In champagne, licht blauw, wit, rose en licht groen. In diverse effen tinten. 36-44. 34.. Westbury pak. Zuiver scheerwol In mouline twill298r DE KRANT KUNT U NIET MISSEN, GEEN IAGI Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ruim acht op de tien Nederlanders zien de auto als een belangrijk vervuiler van het milieu. Maar deze negatieve houding ten opzichte van de auto heeft praktisch geen invloed op het gebruik van dit vervoermiddel. Een soortgelijke (inconse quente) houding valt op bij het gegeven dat zij die auto als een gevaar zien, nauwelijks minder rijden (64 procent) dan zij die de auto niet als een gevaar zien (69 procent) TROUW/KWARTET WOENSDAG 18 DECEMBER 1974 Dit blijkt uit het onderzoek 'Mens en mobiliteit', dat in opdracht van de Stichting Weg, een half Jaar geleden werd uitgevoerd door de Nederlandse Stichting voor Statistiek en het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek. Op grond van dat onderzoek blijkt, dat wij per week gemiddeld 21.4 ritten maken. Die blijken voor een belangrijk deel betrek king te hebben op het vervoer op en neer naar het werk (26 pro cent), sociale contacten zoals fa miliebezoek (24 procent), het doen van boodschappen (even eens 24 procent) en in mindere mate op recreatie 'twaalf pro cent). Daarbij wordt de auto verhou dingsgewijs het meest gebruikt, namelijk in 44 procent van de gevallen, waarbij de fiets een 'goede tweede' is met 26 procent. Opvallend hierbij is vooral, dat tram en bus (met zeven procent) en trein (een procent) er in dit beeld maar magertjes afkomen. Hierbij dienst echter in het oog te worden gehouden, dat in het on derzoek niet gevraagd is naar de afstand die werd afgelegd, omdat dit (jammer genoeg) niet het doel van dit onderzoek was. Als men om de een of andere reden niet over een auto kan be schikken. gaat dat ten koste van de sociale contacten (zo'n 25 tot 30 procent minder) en vooral van door Ber Huising Het was even wachten op een rustige avond om te luisteren naar Heijermans' 'Schakels', gespeeld door de Haagse Comedie, vastge legd op twee langspeelplaten. En toen werd het een verrassende er varing. Ik had niet gedacht dat een toneelstuk op de plaat nog zo zou boeien, laten lachen en ontroeren. En dat deed het. Het werkte. Misschien ook doordat ik het spel weer zo voor mij zag. De herin nering speelde mee. Theater Klank en Beeld, Heren gracht 168, Amsterdam, werkt al jaren aan zulke levendige herinne- l ringen. In 1966 is het, bescheiden met een bescheiden steun, begon- •V-v nen aan het vastleggen van thea- /vy l-\ tergebeurtenissen op geluidsbanden. 1..^ Later zijn er ook films bijgekomen. i-',.. Alweer bescheiden nog. want het - -- rr. Wtt&SaB* opnemen van een film kost per minuut anderhalf maar zoveel als een hele voorstelling op de band. Van hetzelfde stuk Schakels heb ik jyafV' bij Klank en Beeld filmopnamen gezien. Opnamen van het stuk, zo- als het op het toneel gespeeld werd. Zoals de platen ook werden opge- r fpljpÉ nomen in een zaal met publiek. Er 'v - werd dus eigenlijk niet gelet op de camera's en microfoons. Die waren ji^lvjOf ziende en horende aanwezig als 1 'V- theaterbezoekers. Maar wat zij waarnamen blijft bewaard. Voor la ter, en voor iedereen, die de voor stellingen niet zag. Dat is belan grijk. en nog uniek ook. Om nog even bij Schakels te blij ven. Het werd voor het eerst ge speeld op 24 december 1903. We weten niet meer hoe. We kunnen er hoogop wat kritieken over nale zen. en wat foto's van bekijken. Hoe Louis Bouwmeester. Kouis de Vries, Willem Royaards. Louis Saal- born, Johan Elsensohn de, weer trouwlustige, Pancras Duif in Scha kels hebben neergezet kunnen wij ons niet meer herinneren, ook al hebben wij ze gezien. Maar hoe Ko van Dijk het deed is en blijft te zien en te horen. Met Anne-Wil Blankers, zijn geliefde huishoudster, Guus Verstraete zijn broer Hein, en nog een vijftien spelers om hem Herman Heijermans, getekend door Jan Foorop in 1914. heen, onder regie van Wim van Rooij. Met films moet Theater Klank en Beeld nog zuinig zijn. Met geluidsbanden is al een indru kwekkend archief gevormd van to neelstukken, cabaretprogramma's, bijzondere theatergebeurtenissen, en andere documentatles als voor drachten, interviews, discussies, bij eenkomsten. Sinds verleden jaar, met een extra subsidie, is het ook mogelijk tv-producties van de am- pex-banden over te nemen op (kleuren film. Na een uitzending werden die dure, en weer te gebrui ken, ampex-banden gewoon uitge- LAREN De Singerprijs 1974 de Stichting Singer Menu st. Foundation in Laren, is toegei aan de harpiste Phia Berghout^ krijgt de prijs, waaraan een be c van 3000 gulden is verbon,r wegens haar verdiensten voor ar muziekleven op artistiek, petyrd gisch en organsaitorisch terrein t prijs zal worden uitgereikt l., burgemeester Eisen van Larerr 26 december, vóór de aanvang een kerstconcert in de singer I certzaal. De jury (prof. dr. Marius Flot Joop Stokkermans en Jos Clè adviseerde eenstemmig tot toekennen van de prijs aan Berghout. In het jurryrapport den haar verdiensten als hard als pedagoge en als organisaf (van de cursussen van de Ed van Beinumstichting) genoemd De Singerprijs is in 1968 inge ter nagedachtenis aan wat de s< der William Singer en zijn vi hebben gedaan ter bevordering het culturele leven, de prijs om de drie jaar uitgereikt bijzondere verdiensten op het bied van het museumwezen, beeldende kunst of de muziek, graficus M. C. Escher ontving prijs in 1971 wist. en alles wat er op stond voorgoed verloren. En dat was dwars tegen de be< lingen van Theater Klank en B in. Het is nu technisch mogr om van het theatergebeuren te bewaren dan vergeelde progr ma's. foto's, ooggetuigenversl: en vervagende herinneringen, gebeuren zelf wordt nu bewi Niet alleen voor later. The Klank en Beeld is een levend seum, dat niet alleen ieder de g genheid biedt te komen, kijker luisteren, maar dat ook bandei films uitleent. En dat nu dus voor 30 een geheel, uitstei weergegeven toneelstuk een de beste van Heijermans op ten voor iedereen beschikfif heeft. de buitenrecreatie (de helft min der). Indien beperkingen in het autogebruik zouden worden opge legd, zou de invloed daarvan in de eerste plaats merkbaar zijn in die sectoren van het maatschappelijk leven, die in alle lagen van de bevolking hoog worden gewaar deerd, knoopt de Stichting Weg in een commentaar hieraan vast. Trein en bus hogere eisen gesteld moeten wor den aan tweedehands-auto's. Voorts ziet men veel heil in ver scherping van de politiecontrole en wat minder in het hoger belasten van de tweede auto. Het beperken van de wegenbouw ziet de meerderheid niet zitten, evenmin als een autoloze zondag. Krap de helft van de ondervraag den is voor een hogere maxi mumsnelheid op de autowegen, waarbij 120 kilometer per uur naar verhouding het meest wordt genoemd. Voor de niet-autowegen vindt relatief het grootste deel van de ondervraagden het huidige maximum van 80 kilometer per uur een juiste snelheid. Veel Nederlanders blijken niet of nauwelijks van het openbaar ver voer gebruik te maken. Van de. ondervraagden had ruim de helft in het eerste halfjaar nooit in een trein gezeten en bijna drie op de tien niet in tram, bus of metro. Wellicht is dat te wijten aan een andere conclusie uit het onder zoek, namelijk dat de ritten met het openbaar vervoer tweemaal zo lang duren. Wat de houding ten opzichte van het openbaar betreft valt het op, dat bijna negen op de tien onder vraagden vinden dat het openbaar vervoer de mensen te veel aan tijd en route bindt. Ruim vijf op de tien mensen vinden ook. dat het openbaar vervoer te weinig is aangepast aan de eisen van de moderne tijd. Als het om de positieve kanten van de auto gaat (de meeste au tobezitters zitten in de VVD, ge volgd door aanhangers van de drie grote confessionele partijen) is bijna iedereen het ermee eens, dat de auto de mensen op plaat sen brengt, die anders moeilijk bereikbaar zijn. Hierbij tekent de Stichting Weg (met graagte) aan, dat het effect van de bevordering van het openbaar vervoer door de overheid wordt overschat. Vervan ging van particulier vervoer door openbaar vervoer zal weinig effect hebben, zo wordt hier nog aan toegevoegd. Andere punten Als het gaat om remmende maat regelen op het toenemend autoge bruik, zijn negen van de tien on dervraagden van mening, dat er

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10