Unieke vakantiemogelijkheid Bijzondere verzameling oude speeldozen lijkt voor ons land behouden voor bezoekers van emigranten "berime 'Oostelijke mijnstreek vraagt dringend hulp' Wat kost zo'n reis? Met de Camper door Canada Uitstel tweedaagse leerplicht voor 16-jarigen gevraagd Helmen verkoop stagneert: industrie in moeilijkheden ffROUW KWARTET DINSDAG 17 DECEMBER 1974 BINNENLAND Kil Jawel, wie met een kampeerauto de Canadese rocky mountains In trekt op zijn vakantie, doet er goed aan zo'n advies ter harte te nemen. Want zo'n Canadees berg land is geen Oostenrijk met om Je honderd meter een vriendelijk Gasthaus en benzinestations op bijna elke hoek. Wie de 'rockies' doorkruist, kan erop rekenen urenlang geen dorp tegen te ko men. zelfs verkeer is er in sommi ge gebieden nauwelijks. Reken er maar op. dat je dan zonder volle water- of gastanks in de sneeuw op de Columbia Icefields bittere armoe en kou kan lijden. Want wat moet je als dat panne tje soep niet aan de kook te krij gen is en je omdat de kachel het bij gebrek aan brandstof laat afweten wel gedwopgen bent vroeg de slaapzak in te duiken? Met een beetje voorbereiding is zo'n ongerief helemaal niet nodig. Want de campers en motorhomes, die ze aan de andere kant van de oceaan de Europese toerist aan bieden zijn er op berekend zelfs in de meest barre omstandighe den voldoende comfort te leveren. Toilet (soms met douche), kachel, bakoven, ijskast, geiser en royale aanrecht: het zit er allemaal in. Wie in Canada of Amerika een camper huurt heeft méér dan een caravan naar Europese maatstaven. Hij. is er zelfs nauwe lijks mee te vèrgelijken. In de eerste plaats omdat auto en woonruimte één geheel vormen, maar ook omdat ze doorgaans rui mer en beter uitgerust zijn dan de Europese kampeerauto's. Canatie- -zen en Amerikanen houden er nu eenmaal niet van bekrompen op vakantie te gaan. Arrangementen Die campers en motorhomes zijn dit jaar voor het eerst ook op de Caravan-RAI te zien. Gevolg van het feit. dat luchtvaartmaatschap pijen en enkele reisorganisatoren komend seizoen flink aan de weg willen gaan timmeren met kam peerreizen naar Canada en Ame rika. De Canadese maatschappij Canadian Pacific Air is vorig sei zoen begonnen met arrangemen ten. waarin vliegen en camper- huur in één pakket werden aan geboden. KLM en Martinair zijn in samenwerking met enkele Ne derlandse touroperators gevolgd. Ondanks de toch vrij pittige prij zen. blijkt de belangstelling er voor in Nederland groeiend. 'Niet zo vreemd', zegt men bij CP Air. 'want Nederland heeft nog steeds de meeste emigranten in Canada. Velen blijken een bezoek aan fa milie graag te combineren met een week of langer trekken met de camper. Het is tenslotte de beste manier wat meer van het land te zien'. Zo'n trip door de rocky mountains (vanuit Vancouver. Calgary of Ed monton) is maar één van de mo gelijkheden. Camperreizen kun nen vanuit vrijwel elke plaats, die door de luchtvaartmaatschappijen wordt aangedaan, worden ge maakt. Toronto, Montreal, Los Angelos, Denver, Washington. New York, San Francisco. Miami: ze komen allemaal op, het pro gramma voor. Maar een kampeer reis door de rocky mountains is wel de meest ruige van alle va kanties. Wie voor de Canadese rockies kiest, komt terecht in een gebied, dat nauwelijks tot de bewoonde wereld lijkt te behoren. Brede da len met kolkende rivieren, hoge met ijs bedekte bergen (hoogste top: de bijna 4000 meter hoge Mount Robson bij Jasper) en Brede asfaltwegen in een ruig wijds natuurgebied. De camper is er een voor vier personen. eindeloze gletchers op de grens tussen British Columbia en Alber ta. Maar ook verstilde meren, om zoomd door machtige wouden, wildwest-dorpjes waar je elk mo ment de cowboys verwacht bin nen te zien draven, in felle kleur en geschilderde totempalen, her inneringen aan de honderddui zenden Indianen, die hier woon den voordat ze door Franse en Britse expeditielegers vermoord en het land uit werden gejaagd. En natuurlijk het wild. Zwarte en grizly-beren. elanden, buffels, ze lopen er nog bij honderden in de nationale parken rond: geen re- Mount Robson, de hoogste top (bijna 4000 meter) van de rocky moutains, links. Op de meeste kampeerterreinen treft men voor elke wagen een 'hook-up' een paaltje met aanslui ting voor elektriciteit en water. In de grond bevindt zich een putje, waarin het afval van het toi let kan worden geloosd, rechts. servaten zoals bij ons in Europa sommige ervan beslaan het op pervlak van de hele randstad Hol land. Nederzettingen vind je er niet. hooguit een blokhut voor de parkopzichter. Zelfs het verkeer is er minimaal, mede doordat in sommige parken vrachtwagens worden geweerd. Een Canadees nationaal park is helemaal voor de natuur en maar een beetje voor de toevallig passerende toe rist. die er met borden langs de weg vriendelijk op wordt gewezen, dat het hier verboden is de beren te voederen Die ruigheid houdt overigens niet in. dat de rockies moeilijk te be rijden zouden zijn. In geen enkel opzicht is het bergland te verge lijken met het Europese. Het land is ruimer, wijdser. Steile, smalle passen vindt men er nauwelijks. Wie de door alle toeristenbureaus aanbevolen rit van Vancouver, via Kamloops, Clearwater, Jasper. Banff, Revelstoke en Penticton maakt (vanuit Calgary of Edmon ton is die ook mogelijk) rijdt bijna uitsluitend over brede as faltwegen. Zelfs voor de zwaarste campers leveren die geen enkele probleem. De wagens zij? trouwens toch al vrij gemakkelijk te berijden. Hoewel de omvang ervan die van een vrachtwagen benadert, rijden ze met hun rem- en stuur-bekrachtiging en de in de meeste gevallen automatische versnellingsbak haast nog eenvou diger dan de eigen auto thuis. Een speciaal rijbewijs is er ook niet voor nodig. Het normale BE-be- wijs is voldoende, al wordt wel aangeraden een internationaal rijbewijs mee te nemen isdort Poifendori ngen.x Escn reinbl Berre tcinstraji tzweile Campings Omdat het trekken per camper door Dick Ringlever vooral bij de Canadezen zeer po pulair is, hoeft de toerist niet in te zitten over de accomodatie on derweg. Niet alleen in de dorpen, maar ook in de nationale parken zijn voldoende campings, die spe ciaal zijn ingericht voor kampeer auto's. Een overnachting daarop kost per wagen zo'n drie tot vijf dollar. Daarvoor heeft de toerist dan de beschikking over toiletten, dou ches. barbecues (met hout), en zgn. hook-ups. Die laatste instal latie bevat aansluitpunten voor elektriciteit, water en voor de af voer van gootsteenwater en de inhoud van het toilet (wat dat laatste betreft: bij vertrek krijgt men een paar busjes chemicaliën mee. die de fecaliën binnen twaalf uur afbreken, zodat lozing geen stank en vuile afvoerpijpen oplevert). Hoewel de meeste campings com plete hook-ups hebben, zijn er ook. die de elektriciteitsaanslui- Wat kost zo'n camper-reis naar Canada of Amerika? Dal hangt ervan af welk arrange ment men kiest en welke af standen men denkt te gaan afleggen. In alle gevallen valt zo'n arrangement in twee de len uiteen: de vliegreis en de huur van de camper. Bij CP Air (die ook boekt voor Amerikaanse bestem mingen. waarvoor onder meer de Amsterdamse touroperator .Vinca Tours bemiddelt) kan men uitsluitend vliegen op de lijndiensten (een retour Van couver kost nu een kleine 1601) gulden komende zo mer waarschijnlijk 1900 gul den). De huurprijzen van de camper variëren in liet hoog seizoen (van half mei tot half september) van 344 tot 814 gulden per week. In het eer ste geval heeft men een pick- up-model met slaapplaatsen voor twee volwassenen en een kind. in het laatste een luxe motor-home met plaats voor lijf a zes personen. Per afge legde mijl wordt 11 tot 13 dollarcent extra berekend. Een tweede mogelijkheid biedt Long Range Travel in Amsterdam, die met KLM en Martinair op charterbasis vliegt (twee maanden van te voren boeken). Op het ogen blik kost zo'n retour een klei ne 1200 gulden (maar de ko mende zomer waarschijnlijk aanzienlijk meer). De huur prijzen van de campers liggen hoger en variëren van 966 tot 1120 gulden per week. Het aantal gereden mijlen wordt hier echter niet in rekening gebracht. In de meeste gevallen wordt ongeveer 12 dollar berekend voor de uitrusting van de camper (slaapzak, lakenzak. kussens en slopen, handdoe ken. gastanks, chemicaliën voor het toilet enz.). Inbegre pen is een all risks-verzeke- ring met een eigen risico van 250 dollar. Dit eigen risico kan worden afgekocht met 3 dollar per dag. Naast genoemde maatschap pijen en touroperators wor den nadere inlichtingen ver strekt door het C'andadees verkeersbureau, in Den Haag (Laan van Meerdervoort 96. tel. 070-464400). Algemene tip: laat u voor vertrek uitgebreid voorlichten over de technische installaties aan boord (waterpompen, ac cu's. gastanks en waterreser voirs). Dat kan een hoop na righeid onderweg voorkomen. Van een onzer verslaggevers ARNHEM BENNEKOM Het ls vrijwel zeker dat een fraaie collectie mechanische mu ziekinstrumenten, hoofdzakelijk oude speeldozen, met zorg en liefde opgebouwd door ir. Ferrand Moltzer, in Nederland zal blijven. Vanuit het buitenland, met name van de zijde van leden van de Music Box Society Engeland, is na het overlijden van ir. Moltzer regel matig naar deze verzameling ge lonkt. Voor de instandhouding van de collectie is een stichting opge richt. die de verzameling voor hon- derdeuizend gulden van de erven kan kopen. Als woensdag de staten van Gelderland bereid blijken de laatste 25.000 gulden, die nog odig zijn. uit de provinclekas te ver strekken, zal de financiering van de verzameling rond zijn. Ir. Ferrand Moltzer heeft destijds in Bennekom zijn 'Kijk- en Luister Museum' kunnen oprichten, dankzij een nalatenschap van zijn vader, mr Max Moltzer. De stichting, waarvan het bestuur ervoor heeft geijverd, dat de verzameling voor Nederland gehouden blijft, is ge noemd naar mr. Max Moltzer. De oprichter van de weliswaar niet zo grote, gespecialiseerde, maar wel heel interessante mechanische mu ziekinstrumenten heeft voor zijn hobby duizenden kilometers ge reisd. In Nederland werden weinig, speeldozen gemaakt. Hij haalde ze vooral uit Duitsland en Zwitser land. Ook bezocht hij daar meer malen oude fabrieken om er onder- helen te zoeken, waarmee hij de vaak defecte en verwaarloosde e*emplaren zelf repareerde. Ir. Ferrand Moltzer was ook lid van de Music Box Society, zowel in Amerika als in Engeland. Hij hield daar. evenals in eigen land. meer malen lezingen over deze liefhebbe rij. In het tijdschrift 'Antiek' schreef hij er drie artikelen over, die later in een boekje werden gebundeld. Zijn museumpje trok relatief veel belangstelling, ook uit het buitenland. De VVV nam het op in zijn weekend-arrangementen. Stichting Om te voorkomen dat de verzame ling uit elkaar zou vallen of naar het buitenland zou gaan (het mu seum 'Van Speeldoor tot pierement' te Utrecht heeft bijvoorbeeld geen ruimte voor de stukken van wijlen Ir. Moltzer, maar staat de Benne- kommers wel met raad en daad terzijde) is een stichting gevormd. Deze heeft van de gemeente Ede 25.000 gulden ontvangen en van het Prins Bernhardfonds eenzelfde bedrag. Bij de provincie Gelderland is eveneens 25.000 gulden subsidie aangevraagd, terwijl dan ook nog zo'n bedrag moet worden geleend. De gemeente Ede is bereid de daar uit voortvloeiende verplichtingen te garanderen. Ook geeft zij een jaar lijkse subsidie tot maximaal het exploitatietekort. Het is de bedoeling het 'Kijk- en Luister Museum' onder te brengen in het Verenigingsgebouw te Ben nekom. waarin ook de plaatselijke oudheidkamer zal worden gevestigd. Er wordt naar gestreefd het speel- dozenmuseum voorjaar '75 te hero penen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Het hoofdbedrijf schap ambachten heeft minister Van Kemenade gevraagd de invoe ring van de tweedaagse leerplicht voor zestienjarige werkende jonge ren een of meer jaren uit te stel len. Van de zestienjarigen die gaan werken heeft een flink deel al een schooldiploma. Voor hen zouden heel andere vormingsprogramma's nodig zijn dan voor vijftienjarigen, die voor het merendeel voortijdig schoolverlaters zijn. Uitbreiding van de gedeeltelijke leerplicht zou ook het gevaar van groter jeugd werkloosheid met zich meebrengen. Lirnbursse noodkreet voor kabinet MAASTRICHT - De regionale raad voor de arbeidsmarkt in Lim burg wil snel praten met minister Boersma over de wat genoemd wordt 'desastreuze' stijging van de werkloosheid in Limburg. 'Het hele gewest en met name de oostelijke mijnstreek vragen zeer drin gend om hulp', heeft de raad aan het kabinet geschreven. De raad wil van de regering weten welke maatregelen zij denkt te ne men om de werkloosheid in Lim burg te bestrijden. De raad vindt, dat bij het verdelen van gelden ter stimulering van de werkgelegen heid. het gewest Limburg meer dient te krijgen, omdat de 'stijging van het aanbod van arbeidskrach ten in Limburg in vergelijking met de rest van het land het aller grootst is', aldus de raad. De raad heeft samen met kamers van koophandel mogelijke bouw plannen In Limburg onderzocht. Volgens de raad wordt de werkloos heid In de bouw steeds groter. Dat komt onder meer. doordat veel pendelaars naar Duitsland het pen delen hebben opgegeven en nu in Limburg werk zoeken. Bovendien zullen in Limburg in de bouwsector geen belangrijke objecten aan de orde komen. De raad pleit in zijn brief aan het kabinet voor grote bouwprojecten. De raad noemt de versnelde ont wikkeling van de achtste medische faculteit te Maastricht, toestem ming voor de bouw van premiewo ningen in een aantal plattelandsge meenten en de bouw van een mid delbare school te Venlo en een parkeergarage te Maastricht. AMSTERDAM De sterk terugge lopen vraag naar bromfietshelmen dreigt de industrie in financiële moeilijkheden te brengen. Geschat wordt dat er per week nog geen zevenduizend worden verkocht: maar tien procent van wat werd afgezet voor 23 augustus toen ANWB en Consumentenbond publi ceerden. dat de meeste helmen on deugdelijk waren. Zowel bij de handel als de industrie is die klap hard aangekomen. Men zit nu met een voorraad van twee honderdduizend. Hoewel geschat wordt, dat voor 1 februari (wan neer het dragen van een helm wordt verplicht) nog zeshonder dduizend bromfietsers een helm moeten kopen, durft men de pro- duktie daarvan niet aan. Enerzijds omdat dit miljoeneninvesteringen zou vergen (en het geld daarvoor is er door de stagnerende verkoop op het ogenblik niet), maar ook omdat men nog geen beeld heeft van de vraag (welke maten, welke kleuren- 'We hadden gehoopt, dat de verko pen met Sinterklaas wat zouden stijgen, maar dat is hard tegenge vallen', aldus een fabrikant. Het ministerie van verkeer en wa terstaat, Veilig Verkeer Nederland, de ANWB en de RAI overwegen nu vla publiciteitsacties het publiek opnieuw te wijzen op de noodzaak van he tdragen van een helm. AMSTERDAM De bloemenmarkt op het Amsterdamse Singel kondigt met het sparregroen de kerstsfeer aan. Niet alleen tussen Munt en Koningsplein, maar ook op tal van andere markten en straathoeken worden reeds kerstbomen en kersttakken aangebo den. Langs dit deel van de Singelgracht zijn de kramen weer min of meer in kerststallen herschapen, waarin 'kleine' versieringen, zoals kerstpotten beschikbaar zijn. Voor het grootste deel betrekt de Amsterdamse straathandel het kerstgroen via grossiers, die op het terrein tegenover de Markthallen, in de Jan van Galenstraat, hun voorraad hebben uitgestald. De bomen komen meestal uit Luxemburg en de Belgische Ardennen, maar ook voor een deel van Nederlandse bodem. Denk erom, had Harry van der Veer van het Canadees verkeers bureau tevoren gezegd: rij nooit zomaar ineens weg met zo'n wagen. Beschouw je als een verkeersvlieger, die voor vertrek óók een hele check-list moet afwerken. Is de benzinetank ge vuld, is er water, zijn de afvoeren van het toilet en de keuken afgesloten, zijn de gastanks vol? ting missen. Aangeraden wordt bij voorkeur compleet uitgeruste cam pings te kiezen. De campers be schikken wel over twee krachtige accu's, maar wanneer men te lang het licht laat branden kan het wel eens voorkomen, dat deze uit geput raken en de waterpomp het de volgende ochtend ineens niet meer blijkt te doen. Overigens is men niet persé ver plicht op die campings te gaan staan. In het vrije veld mag men in Canada eveneens overnachten. Daarnaast zijn er dan ook nog de door de staat aangelegde campsi tes. waar men gratis de nacht kan doorbrengen. Deze beschikken be halve over toiletten en barbecue- installaties ook over water-aan sluitingen. Het Canadees ver keersbureau in Den Haag heeft brochures, waarin al die campings worden genoemd. Aanbevolen wordt wél. voordat men op zo'n camping gaat staan te zorgen, dat levensmiddelen aan boord zijn. Veel campings hebben wel een winkel, maar het assortiment is vaak beperkt. In de drugstores onderweg is men bovendien veelal goedkoper uit. Kosten Duur. zo'n bijna 2000 kilometer lange trip door de rockies? Na tuurlijk. vliegreis en huur van de camper zijn voor de meeste Euro pese toeristen vrij pittig (elders in deze rubriek meer daarover). Maar voor de andere uitgaven is men nauwelijks meer kwijt dan thuis. Wie zelf kook, kan zelfs voor minder geld een maaltijd serveren. En wie het diner liever buitenshuis laat opdienen, vindt op de menukaart ook sympathieke tarieven. Een T-bone steak heeft men al voor minder dan een tientje, een biertje voor drie kwartjes en een goed versierde Hamburger voor een riks. De brandstof levert al evenmin problemen. Mogen de zware cam pers dan zo'n één op vijf lopen, waar de benzineprijs maar de helft is van die in Nederland pleegt dat geen al te zware aan slag op de beurs. Dat doet sympathiek aan. zeker voor de Nederlander, die toch al in Canada is. Voor die groep zijn deze arrangementen ook met na me bedoeld. Als je die vliegreis eenmaal betaald hebt. vallen de extra kosten mee. zeker als zo'n camper door vier of meer perso- Sparregroen markeert de kersttijd nen wordt gehuurd. Je bent in ieder geval voordeliger uit dan met excursies per trein of bus met overnachtingen in hotels, waar voor een bed al gauw zo'n tien dollar moet worden betaald. Bovendien krijg je het avontuur er gratis bij. Want dat is het wél zo'n camper-tocht. Totempalen in het wild west- stadje Jasper herinneren nog aan de vroegere bewoners.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11