dag, maandag Linda van Dijk is even over Wie is die vrouw? caravan-rai amsferdam I16)17l18ldec. Ouderwets voor jon Uw probleem ook het onze Nu bezig met vertalen van toneelstuk Angora in de winter Majafra's verwachtingen Colombo's nieuwe jas TROUW/KWARTET MAANDAG 16 DECEMBER 1974 BINNENLAND T6/KJ door hette visser Linda van Dijk is terug in Nederland. En ze zit vol plan nen. Niet dat het haar slecht ging in "Zweden. Integen deel: tijdens de komende kerstdagen wordt er in het ho ge noorden een show met haar op de televisie uitgezon den. Dus dat zit wel goed. En in Nederland is ze op oude jaarsavond te zien in een aflevering van de 'Dynastie der kleine luyden', waarin ze met wapperende rokken op een paard over de hei draaft. de Vrouw is. Ik heb al vaker vertakld en ook wel geschre ven. Dialogen zou ik graag willen schrijven, maar de moeilijkheid is dat we in Ne derland eigenlijk geen dia- loogtraditie hebben. In een land als Engeland heb je zelfs een speciale dialogen-cursus. Hebben ze hier nog nooit van gehoord.' Linda aan het toneelschrij ven. Waarom wil ze al die dingen doen? 'Omdat het leuk is en omdat je ook beter kunt spelen wanneer je weet hóe iets is geschreven. Ja. kijk, misschien blijkt morgen dat, ik erg goed kan boekhou den, nou. misschien ga ik dat dan doen. Bovendien: door van alles te doen verveel je je niet in de beslotenheid van het toneel. Steeds in datzelfde kringetje en met z'n allen in de bus naar een schouwburg: nee, dat is niks voor mij. Elkaar boos aankijken als een ander een grotere rol heeft gekre gen.' Het praatje wordt gehouden in het huis van Linda's moe der. Een eigen onderkomen heeft ze nog niet. maar er wordt driftig gezocht. Wie iets weet mag bellen. Wel natuur lijk in Amsterdam en als het effe kan een beetje in het centrum. Linda van Dijk: een prima meid, zoals dat heet. Weet wat ze wil; ze heeft zelfs het één en ander mee te delen. Dat gebeurt je niet vaak met meisjes in de showbusiness. Om te beginnen mogen we Linda niet in een vakje stop pen, niet zeggen dat ze zan geres is, of actrice, of schrijf ster of vertaalster. Linda doet van alles. Wil dat ook doen. Wat haar op dit moment be zighoudt is het vertalen van een toneelstuk uit het Zweeds. 'Het is een toneelstuk van Erik Tostensonn; het gaat over zeven vrouwen die hun geschiedenis vertellen. Het heeft veel succes in Sweden gehad. Het past ook goed in 1975 omdat dat het jaar van Angora heet de nieuwe winter make-up van Harriet Hub bard Ayer. Ze zijn in dat cos- meticahuis een beetje op de Slavische toer gegaan: accen ten op de oogpartij en juk beenderen in een potpourri van roze nuances met blauw. Het gezicht he$ft een roze- porceleinen teint, de ogen zijn langgerekt in een gol vende lijn. wilde oplichtende jukbeenderen en een uitda gende, frambooskleurige mond en voor dat laatste is de 'Rose rose 4 super Hydra- tant' nodig en volledig daarop afgestemd is de nagellak: Vernis Framboise. Drie heerlijke jaren Via het fenomeen Ardy Strüwer raakte Linda in con tact met Zweden. Helemé&l raak was het toen een Zweed se filmregisseur op de prop pen kwam en met haar een filmpje maakte. Linda kwam in een serie over Europese zangeressen op het Zweedse scherm. Bovendien werd ze verliefd op „de heer Lars HaüstrÖm, dié'de films maak-' te. Lars zag het met Linda ook wel zitten en dus: geluk alom. Ze werkïe er drie jaar heel lekker. 'We heben er wel over gesproken om naar Nederland te gaan, maar ja, da&r is hij een bekendheid en in Nederland zou Lars hele maal opnieuw moeten begin nen, kabels sjouwen enzo.' 'Op den duur kon ik aardig Zweeds spreken en daardoor vroegen ze me ook voor to neelstukken. Ik heb echt met goeie en bekende mensen mogen spelen. Maar op de één of andere manier voel je je wel eens onzeker, omdat het je moedertaal niet is. Dat is tóch een handicap, al za gen die mensen het daar he lemaal niet als bezwaar. Die vonden het prima wat ik deed. Ik mocht ook samen met de regisseur dingen be palen, begrijp je. Je denkt mee in een produktle. Je wordt serieus genomen. Re gisseurs zijn niet meer zo feo daal als vroeger'. Linda heeft een talenknobel en daardoor lukte het alle maal goed in Zweden. Maar toch.kijk, als lk in het Frans een slip maak, dan weet ik dat op hetzelfde mo ment. Npt zo met Duits. En gels en Spaans. Maar in het Zweeds heb ik dat niet snel genoeg door. Het is een vol komen andere taal. Je hebt geen houvast, het is een heel andere melodie.' Ze heeft nu een soort van LINDA VAN DIJK: 'Het Zweeds is echt een lieel andere taal, het hpeft een andere melodie", (foto: Jutka Rona) 'vliegabonnement met Stockr holm, waar ze midden in de stad woonde, tegenover een kerkhof. Ze heeft een voor liefde voor kerkhoven: 'Vroe ger ging ik met mijn tweede vader Ko van Dijk, vaak wan delen in de schemering langs de graven. Dan vertelde Ko altijd heel mystiek over de dood. Zalig was dat!' Toch maar terug Met de liefde ging het eigen lijk erg goed tussen Lars'en haar, vertelt ze. 'Ja, emotio neel prima, maar toch.ik wilde ook graag dingen in Nederland doen. Hij kon niet mee en dus hebben we min of meer gebroken. We zijn nog zeer goeie vrienden. Het was wel een soort huwelijk dat we hadden. In Zweden tillen ze helemaal niet meer aan trou wen. Als je bij elkaar bent, ben je getrouwd. Het enige punt waarop je zegt: we gaan trouwen, dat zijn kinderen en in mijn geval een werkver gunning. Nou, ik vind het on zin om voor een werkvergun ning te trouwen. Dat gaat me te ver.' Linda filosofeert een beetje over de liefde. 'Ik ben niet zo iemand die denkt: nu heb ik dit en ik weet niet wat ik krijg. Nee, als iets me niet bevalt dan ga ik er enorm tegenaan of ik verdwijn. Dat heb ik zowel in de liefde als met mijn werk. Ik durf din gen achter me te laten. Din gen te weigeren. Ja, kijk, dan kun jewel zeggen: voor je het weet hen je oud en dan heb je nog niks. maar als je geen risico's durft te nemen, dan word je bang en laf. Je moet dat niet zien als ver brande schepen die je achter je laat, maar als traptreden waarop je steeds verder door naar boven komt.' Zij is fiks aan het filosoferen en ze moet er zelf om grinne- ken. 'Als het je niet bevalt, dan ga je maar, haha.' Linda wil van alles meemaken. Ze wil leven. Zo was ze dit jaar op tournee met een orkest door Zuid-Amerika, 's Avonds optreden en overdag zoveel mogelijk op expeditie in de rimboe. Ze speelde in Neder land in 'Tanchelijn' van Harry Mulisch, had een rol in 'Waaldrecht' en was in Zwe den met een paar televisie shows bezig. Tussendoor nog in Montreux, om aanwezig te zijn bij de show waarin zij zat. Nieuwe emoties 'Het gekke is dat ik dol ben op kerkhoven, maar dat er nooit iemand in mijn omgeving was overleden. Dat is kort geleden gebeurd. Mijn opa. Hij had een beroerte gehad en daarna heb ik vijf dagen voor hem gezorgd. Gék waren we op elkaar. Hij was vroeger een charmeur, een goed rui ter: hij sprong op zijn paard over negen biertonnen heen. We waren een soort dief en diefjesmaat. En ineens, na die beroerte, toen waren de rollen omgedraaid. Toen had hij mij ineens ontzettend no dig. Als een lappen pop heb ik hem in mijn armen gehad. Ik heb hem gewassen en ik vond het niet eens vreemd. Toen merkte ik dat liefde ook een soort investeren kan zijn. Je krijgt het altijd terug. Want stel nou dat hij vroeger nooit tijd voor me had gehad, dan zou ik die vijf dagen en nachten toch nooit bij hem hebben gewaakt? Of wel?' Het ziet er het volgende jaar weer vreselijk uit, zo bleek ons toen we helderziende Ma-* jafra te Amsterdam even bel den. 'Economisch wordt het een chaos', meldt Majafra monter. De spanningen in het Midden Oosten nemen weer toe en prinses Margriet krijgt een dochter. De criminaliteit zal enorm toenemen en de horeca-sector gaat naar de bliksem door die malle alco- holweit. Verder zal er nog een vooraanstaand iemand ster ven'. Regelmatig worden er in de Amerikaanse televisiestudio's splinternieuwe regenjassen gebracht. Die zijn bestemd voor de morsige heer Colom bo, detective van beroep. 'Voolral oudere vrouwen erge ren tzich aan mijn zeven jaar oudé regenjas', -zegt acteur Peter Falk. 'We hebben ooit eens een aflevering van Co lombo opgenomen met een nieirwe regenjas, maar de procjucer heeft hem helemaal over laten doen, want het was geen gezicht en bovendien durfde men hem niet uit te zendeai. Af en toe mag mijn ouwe jas voorzichtig de sto merij in en dan krijgen ze De winkels hangen vol mi gebreid goed, want dat het wel deze winter. Va peperdure gebreide jasse tot goedkope gebreide vei ten: het is allemaal te vii den en steeds belangrijk) worden de zogenoemd sets: een vest: met pul! over, warme muts e shawl. De ouderwetse ka bel is favoriet en daar hoe je niet zelf ouderwets voo te zijn. Op de foto een drie tal dametjes in vesten va C A (35 tot zestig gu den). een klacht als hij té schoo wordt afgeleverd'. We doen het wéér eens an ders deze week. Hier ziet u een soort van jeugdfoto van een vrguw, genomen in 1944. De vrouw in kwestie ziet er nu, dertig jaar later wel wat anders uit. U mag het zeggen. Is het HILDEGARD KNEF, Duitse zangeres, filmster en schrijfster? Denkt u eerder Hildegard Krief aan LUCILLE BALL, Ameri kaanse showdame nummer één van wie met de kerstda gen de nieuwe speelfilm 'Ma- me' in première gaat, of ziet u meer in TANTE LEEN, de gewetensvolle stem van de Amsterdamse Jordaan. Schrijf één van de drie na- Lucille Ball men öp een briefkaart, fran keer deze met VIJFENDER TIG CENT en stuur die vóór vrijdag naar Redactie Trouw/Kwartet Dag Maandag Postbus S59 Amsterdam. Vermeld tevens welk boek u graag wil hebben: kookboek, J>nte Leen bloemen en plantenboek of het handenarbetdboek. Het was mevrouw Rockefel ler! En de onder de goede oplos singen zaten de briefkaarten van: J. Nauta, Regenboog straat 103 in Dordrecht (kookboek); Tj. Dijkstra- Nanninga, Schepperslaan 3 in Winsum (Gr) (handenai beidboek) en G. Dekker, Fok kestraat 19 in Dronten, (bloe men en plantenboek). En de prijswinnaars van delaal ste weken nog een ogenblik jegeduld willen heben. wan de boeken waren op, maar zijn besteld! Vraag: U schreef over een nestkast voor een torenvalk. Graag zou lk nader geïnformeerd worden over de verschillende nestkastjes van diver se vogels. Antwoord: De geschiktheid voor te verwachten vogels hangt af van de doorsnee van het vlieggat en de plaats waar de kastjes (of buidels en vogelbosjes) opgehangen wor den. Via de giro (29213) kan men bestellen de brochure 'Nestkastjes. Nestbuidels en vogelbosjes'. Hierbij is een werktekening van een een voudig vogelkastje gevoegd en in de brochure staan allerlei bijzon derheden voor tuinvogeltjes. Adres: Vereniging tot bescherming van vogels, Nachtegaalstraat 60 bis te Utrecht 2502. Kosten: ƒ1,25 plus 0,50 verzendkosten. Vraag: Verschillende malen ls de gemeentestop van het licht doorge slagen. De electriclën wil niet meer komen voor er andere bedrading is aangebracht. Wie betaalt dit en zijn het hoge kosten? Onze huisei genaar laat niets van zich horen. Het duurt nu reeds vier maanden. Antwoord: Met vier maanden be helpen in een stroomloos huls heeft u nu lang genoeg gewacht. Wij raden u aan de huiseigenaar, via zijn contactpersoon, in een aange tekend schrijven mee te delen dat u Bouw- en woningtoezicht van de schandalige situatie op de hoogte heeft gebracht (afd. klachten en dringend). De kosten zijn niet voor de rekening van de huurder (die kosten zijn niet mis en u hoeft er beslist niets in bij te dragen). Vraag tevens bij Bouw- en woning toezicht wat regel is bij het herstel van de gevolgeri van de brekerij die bij dit werk hoort. Vraag: Wij kwamen vanmorgen 'onder de koffie' al pratend op dik worden, calorieën, enz. Nu beweer de mijn buurvrouw (en hierna volgt het zeer gezellige verslag van een relaas, dat in alle opzichten onjuist was). Kan u ons uit de droom helpen? Antwoord: Al de kwesties, die aan de orde kwamen in het kleine be stek van onze rubriek te behande len is onmogelijk. Wij raden echter onze lezeressen aan documentatie materiaal aan te vragen bij het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding, Postbus 1772, Den Haag. Er is een brochure over verantwoorde voeding: de schijf van 5 en verder een uitgébreide documentatie over calorieën, vitamines, enz. In het wijkgebouw of dienstencentrum, dat ongetwijfeld wel ergens bij u in de buurt te vinden ls. is heel veel lezenswaardigs te vinden over voe ding en wat er mee samenhangt. Vraag: In verband met het door mij ontvangen biljet Kerkelijke bijdrage NH Kerk mijn vraag: Heeft de NH Kerk het recht de belastingbescheiden van haar leden op te vragen en zo Ja op welk recht is dit gegrond. Antwoord: Op grond van artikel 68 Wet Inkomstenbelasting 1964 heb ben de kerken de door u bedoelde - bevoegdheid. In daarop betrekking hebbende reglementen wordt be paald dat de kerken (alle kerken en niet alleen NH Kerk) voor deze hulp betalen en tot strikte geheim houding verplicht zijn. Wij geloven echter niet dat veel kerken nog van deze bepaling gebruik maken. Het lijkt bevreemdend, dat deze moge lijkheid nog bestaat, maar Goethe slaakte reeds de verzuchting dat wetsbepalingen zich 'als een einde loze ziekte voortslepen'. Vragen (één per brief) zenden naar: Uw probleem ook het onze, Postbus 507^ Voorburg. Naam en adres vermelden. Eén gulden aan postzegels bijsluiten. Geheimhou ding is verzekerd. Vraag: Waar zou ik Franse docu mentatie kunnen krijgen over de bewerking van edelstenen? Antwoord: Gemakkelijk is het in derdaad niet. Via het Geologisch museum te Lelden en de Franse ambassade in Den Haag kwamen we terecht in Malson Descartes, Vijzelgracht 2a, Amsterdam (tel. 020-224936) waar in de bibliotheek aanwezig is het prachtig geïllus treerde werk: 'Plerres précieuses dans le Monde' van F. Schubnel. Vraag: Komt het meer voor dat kinderen op de lagere school ge plaagd en' uitgelachen worden om dat ze geen 'grootouders' hebben? Antwoord: Kinderen kunnen gru welijk hard en wreed zijn of zo kortzichtig dat ze menen dat elke manier van leven en bestaan an ders dan die van hen zelf, gek is of onmogelijk. Misschien is het een geval van jaloezie. Wie bij vergelij king bv. van cadeautjes zichzelf karig bedeeld vindt, zou dit probe ren te compenseren met een op merking als: Jij hebt toch lekker geen opa, of zoiets. U moet deze zaak eens bespreken met onderwij zer of jeugdleider. Deze mensen ho ren iets meer te weten over 'hun' kinderen en het milieu waaruit ze komen. Wat de opvang van het kind door de ouders betreft: Het wijze woord wordt niet geboren, vóór het ogenblik dat het gespro ken moet worden. Vraag: Hoe verwijder ik de olie vlekken uit de betonvloer van mijn garage? Antwoord: Een paar jaar geleden hebben we deze vraag reeds beant woord maar het is wel goed het adres te herhalen: Onze abonnee van de Gorcumse Autocentrale, Schelluinsestraat 7, tel. 01830-21444, Gorinchem importeert OILDRI. Een grote zak met 25 kilo kost inclusief BTW ongeveer twintig gulden. Vraag: Het is allang geleden maar het blijft me altijd bij: Ongeveer vijftien jaar geleden zagen we om de maan enige minuten een soort kleurloze grijze regenboog. Wordt dit verschijnsel vaker waargenomen? Antwoord: Er is zelfs een oud bpe- renrijmpje: Een kring om de maan, dat zal wel gaan, maar een kring om de zon, daar huilen de vrouwen en kinderen om. In een aardig boekje (Natuurgeweld in Nederland uitg. Readers Digest) vonden we een prachtige afbeelding van een dergelijke boog om de maan, van 1855. Volgens dit artikel blijven er bij alle uitleggingen toch altijd vraagtekens staan. Men noemt naast de maansboog de zeldzame vuurrode zonsboog, de nog vreem der witte regenboog' en de eenvou dige bleke mistboog. De mogelijkhe den zijn kleiner dan vroeger, want de luchtverontreiniging ontneemt veel gebieden een kans. Vraag: Vroeger zagen we in het bos soms geweldige mierenhopen, wel een meter hoog. Hoe komt het dat men die tegenwoordig niet meer ziet en hoelang duurt het voor zo'n berg is opgebouwd? Antwoord: Een zo hoge mierenhoop is geen uitzondering, meestal zijn de hopen wel iets lager. Ze kunnen in een paar dagen opgebouwd wor den, maar ze zijn niet erg stevig, zodat er weinig nodig is om alles te verspreiden. Tegenwoordig ziet men, als men wat verder het bos ingaat, grote mierenhopen, maar ook deze nijvere diertjes beminnen de rust van een ongerepte natuur. Het is een merkwaardig gezicht te zien hoe snel de bewoners van zo'n mierenstad bij .beschadiging hun spulletjes weer gered en onderge bracht hefcben. Vraag: De zesde orgelsonate van Mendelssohn is gebouwd op de me lodie van het koraal Vater unser im Himmelyeich. Zijn de eerste vijf sonates ook op een koraalmelodie gebouwd'? Zo ja, welke zijn dat? Antwoord: Het beantwoorden van uw vraag bracht wel enige moei lijkheden met zich mee, toen de bibliotheek van het conservatorium in mijn woonplaats geen antwoord kon geven. Het ei van Columbus was: eens even vragen bij een on zer grote cantores-organisten, Wim van der Panne, die zonder er over te hoeven peinzen het antwoord gaf: Sonate 1 heeft als koraal. Was mein Gott will gescheh all Zeit, Sonate 2, vrije sonate zonder ko raal, Sonate 3, 'Aus tiefer Not schrei ich zu Dir', Sonate 4, vrije sonate zonder koraal. Sonate 5, een door Mendelssohn zelf gecompo neerd koraal zonder bekende woor den, Sonate 6, reeds door u ge noemd. - Vraag: Ik woonde enige tijd ln een studentenflat, die ik zoals dat ge bruikelijk is, naar mijn eigen smaak verfde. Nu ontvang lk een vrij gepeperde rekening voor op nieuw behangen en schoonmaken. Kan dit nu maar zo? Antwoord: Er zal moeilijk aan be talen te ontkomen zijn, omdat u de flat niet in dezelfde staat heel achtergelaten waarin u hem betrol j Lees het huurcontract er eens o na. Staat er niets over verandere en behangen, zoek dan contact m« de wetswinkel bij u in de buurt. Vraag: We kochten een jurkje voo 50,- dat ons niet beviel bij thuis komst. We mochten het komen rul len, maar kregen het geld niet te rug, wel een tegoedbon. Ik hoor<J dat een winkelier verplicht is he geld terug te geven is dat zo? Antwoord: De door de zaak ver leende service, waardoor u h( jurkje kon ruilen, is een verleend gunst, geen recht van de klant, had tevoren die keus niet hoevén maken, maar de koop werd geslotei als gevolg van uw bewuste keus. N is dat Jurkje thuis herhaalde malei j bepast. Hoe vaak gebeurt het oo niet dat men het kledingstuk oo 'even' heeft aangehad. U mocht hes jurkje ruilen voor iets in dezelfd a prijs of met bijbetaling voor iet s duurders. Nu vraagt u van diezelfd zaak het geld terug, terwijl ver koopsters, kas, inpaksters en wl g weet wie nog meer met u bezt geweest zijn, en met dat zelfd geld, waarin een flink verlies voo o de firma verdisconteerd is, zou i nu bij een concurrent willen gaai kopen. Als u de zaak zo bekijkt heeft u uw vraag zelf reeds beant woord. (ADVERTENTIE) c Meer dan 580 modellen vouw-, toer en stacaravans op 46.000 m2. Dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur Zondag van 10-17 uur. Toegang f 5.-. Kinderen tot 14 jaar f 3,-. Voordelige trein-toegangsbiljetten De Ra| jS bereikbaar met b1 NS-stations. (ram 4 en 25, t>us 8 of 15 Gratis kindercrèche voor de kleintjes en de bussen 10, 41 en 42 vangjl Plein 1960. Een goede caravan is een bezit dat jarenlang zijn waarde houdt. Jaren vol vakantieplezier, vol fijne vrije weekends!

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 6