Geen voorstel NAVO-studie kernwapens Ifweederde van Nederland is tevreden de beste wensen zijn op tijd Kritiek op plaatsen in het buitenland van defensieorders Commissaris kent Zeeland matig Den Uyl draagt voor Labour parlementsleden pro-EG argumenten aan Terschelling beslist maandag over verkeer Brussel (NKV): werkgelegenheid in gevaar 'n METZLER- 'Ei-reclame misleidend' Op bijeenkomst in Londen Hotelpersoneel krijgt erfenis dankbare gaste Van nature geliefd Als een senoritas zo zuiver is en zo rijk van melange en zo eerlijk als een levend natuurprodukt maar kan zijn, dan verdient die senoritas het zegel van La Paz, Cigarros Autenticos: de 30 ets. Chérie. Want zó hoort een senoritas te zijn. Echt, eerlijk en geliefd. "Huwelijk, gezin en inkomen hebben grootste invloed Weinig verzet tegen collecte voor Portugal TROUW/KWARTET ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft er gisteren in Brussel vanaf gezien bij de NAVO-ministerraad een concreet voorstel in te dienen voor een NAVO-studie over de tak- tische kernwapens in West-Europa. Mr. Van der Stoel staat onder sterke druk van de PvdA-achterban om deze NAVO-studie te be reiken. Hij heeft deze zaken in Brussel niet doorgezet, omdat de NAVO-partners het voorstel onherroepelijk zouden hebben verworpen. De minister heeft zijn NAVO-collega's wel dui delijk gemaakt dat Nederland als de tijd rijp is op deze studie zal terugkomen. 'Wij hebben dit onder werp op tafel gelegd, maar er geen beslissing over gevraagd', zo om schreef mr. Van der Stoel de Ne derlandse houding. Nederland wenst de taktische nu cleaire wapens te betrekken in het overleg tussen Oost en West over wederzijdse troepenvermindering, het zogenaamde MBFR-overleg. dat momenteel in Wenen wordt gehou den. Mr. Van der Stoel gaat ervan uit dat bij deze besprekingen in de toekomst onvermijdelijk de takti sche kernwapens betrokken zullen moeten worden. Deze besprekingen zijn momenteel vastgelopen en een middel om ze weer op gang te krijgen is een Westerse bereidheid, niet alleen over soldaten, maar ook over taktische nucleaire wapens te gaan praten. Het verschil tussen Nederland en de andere NAVO-landen is dat ons land deze ontwikkeling nu als eer ste in het openbaar aan de orde heeft gesteld, onder druk van PvdA en PPR. terwijl de andere landen het moment nog niet rijp achten en hoogst ongelukkig zijn over de Nederlandse voorstellen van dit ogenblik. Vandaar dat mr. Van der Stoel gisteren in Brussel zei, geheel niet wanhopig te zijn dat de door Nederland gewenste studie op lan gere termijn wel door de NAVO- partners zal worden aanvaard. 'Iets wat op dit moment niet kan, kan later nog wel bereikt worden. De Nederlandse argumenten zijn zo lo gisch dat de andere NAVO-landen op langere termijn er niet. tegen kunnen blijven boksen', zei hij. Ook NAVO-secretaris-generaal Luns sloot de mogelijkheid niet geheel uit. dat de NAVO in de toekomst deze studie nog zal aanvaarden. Hi wees er echter op dat het met name zal afhangen van de houding van de Amerikanen, die momenteel het probleem van de taktische kernwapens bestuderen. Geen verzwakking Mr. Van der Stoel ontkende ten slotte dat het in het openbaar ter discussie stellen van de rol van de taktische kernwapens door Neder land in de NAVO, de Westerse on derhandelingspositie ten opzichte van de Russen in Wenen zou ver zwakken. 'Dat zou het geval zijn als wij niet tegelijkertijd steeds aan drongen op Russische vermindering van de niet-nucleaire kracht en vasthouden aan het uitgangspunt dat bij een akkoord het Oostblok meer confessionele kracht zal moe ten verminderen dan het Westen, gezien het huidige overwicht van het Oostblok op dat terrein', aldus mr. Van der Stoel. De NAVO-ministers constateren in hun slotcommuniqué bij het over zien van de Oost-Westbetrekkingen dat het laatste half jaar vooruit gang is geboekt op de weg naar ontspanning, maar merken op dat de militaire kracht van de War- ij fa pe van onze sociaal-economische redactie 5.J UTRECHT De voorzitter van de Industriebond NKV, Piet ndi Brussel, heeft felle kritiek geuit op het feit dat de Nederlandse ninj Dverheid met name het ministerie van defensie in deze tijd iari;Van hoeg werkloosheid orders in het buitenland plaatst, die ook gin| in Nederland kunnen worden uitgevoerd. Het komt de duidelijkheid niet ten ;oede dat defensie orders plaats 'ini oor munitiekisten in Duitsland. )at een order voor uniformen naar ri" iet buitenland gaat en een toch al piet moeilijkheden kampend be slui |rijf (jat deze order voortreffelijk lzee ïad kunnen uitvoeren, wellicht de [enadeslag wordt toegebracht. Dat ïtinjien order van 118.000 paar marine- n di okken naar België gaat. terwijl de wet-Nederlandse overnemingen die deze ewo-bpdrachten zouden kunnen uitvoe- ,age en arbeidstijdverkorting moeten lanvragen', aldus de heer Brussel n een rede voor de centrale raad AkkOOrd indifan zijn bond in Utrecht. Voor ons heeft dit meer we van en keiharde economische benade- D ing. waarbij sociale overwegingen nge nlnder tellen en de vraag wie het wo oedkoopste kan leveren meer be- [gen talend is. aldus de heer Brussel, die ei tegen deze gang van zaken ern- tige bezwaren te hebben. Hij vindt VË lgin ider heel olge al n dl lanc (ADVERTENTIE) bril: ieders oogmerk! Van een verslaggever DEN HAAG De codecommissie voor het reclamewezen heeft het produktschap pluimvee en eieren op de vingers getikt vanwege de manier waarop eieren aan de man worden gebracht. De mededeling in advertenties dat eieren maar weinig vet bevatten, waarvan bo vendien nog tweederde uit onver zadigde vetzuren bestaat, sugge reert iets dat de consument niet kan beoordelen, aldus de commis sie. en dat is in strijd met de code. De gewekte indruk is misleidend. Schap krijgt standje omdat het advies van de Voe dingsraad waarop kennelijk wordt ingehaakt, alleen het gebruik van meervoudig onverzadigde vetzuren betreft. Die zouden het risico van hart- en vaatziekten verminderen. Eieren, schrijft de codecommissie, bevatten in totaal elf procent vet. waarvan maar een vijfde meer voudig onverzadigd is. Verder is de helft enkelvoudig onverzadigd, maar dat heeft voor de gezond heid van de gebruiker geen bij zondere betekenis. De stichting Konsumenten Kon- takt, die een klacht bij de com missie had ingediend, had er bo vendien bezwaar tegen gemaakt dat het produktschap een andere opmerking van de Voedingsraad niet in zijn advertenties verwerkt, namelijk dat eieren veel choleste rol bevatten, zodat het niet raad zaam is er meer dan twee a drie per week te eten. wmmmi Van een onzer verslaggevers LONDEN Premier Den Uyl heeft gisteravond in Londen een bij eenkomst van Labour parlementsleden overstelpt met argumenten die pleiten voor Engelse deelneming aan de EG. Den Uyl vestigde er ondermeer de aandacht op dat nationale econo- miën die voor een goed deel van export afhankelijk zijn. weerloos zouden zijn zonder de waarborg van vrij verkeer van goederen. 'Sprekend voor mijzelf moet ik zeg gen dat ik sinds het ontstaan van Henry Kissinger veegt zich de ogen uit tijdens de NAVO-top. schaupaktlanden toeneemt zodat ook de militaire kracht van de NA VO op peil moet worden gehouden. De ministers stellen vast dat op de conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa (MBFR) voldoende vooruitgang is geboekt om aan te tonen dat resultaten binnen bereik liggen. Niettemin blijven enkele belangrijke zaken te regelen over. De NAVO-regeringen zullen geduldig en constructief blij ven ijveren voor bekroning van de conferentie met een bevredigend slot. De ministers hebben zich gebogen over het verloop van de onderhan delingen in Wenen over wederzijd-,. se en evenwichtige vermindering van het militaire apparaat in Cen traal Europa. Deze onderhandelin gen hebben als algemeen doel het vestigen van een stabieler relatie en sterkere vrede en veiligheid in Europa. De NAVO-ministers wijzen nog eens op het belang dat ze aan het standpunt dat ze op de onderhan delingen in Wenen innemen, hech ten, namelijk dat de NAVO-strijd- krachten niet moeten worden ver minderd buiten de samenhang van een akkoord met Oost-Europa over wederzijdse en evenwichtige troe penvermindering. PALM A DE MALLORCA (AP) Het voltallig personeel van het Europa Hotel in Palma de Mallorca heeft (op het geld na) van de Nederlandse mej. Christine Winckel (59). al haar bezittingen geërfd uit dank voor hun goede zorgen tijdens haar ziekte. Het geld ging naar een lief dadige instelling op het ei land. Mej. Winckel overleed vorige maand in een ziekenhuis in Palma. Zij kwam voor het eerst in 1970 naar het eiland en verbleef altijd in hetzelfde hotel. Het legaat aan het hotelper soneel bestaat uit juwelen ter waarde van 300.000 pesetas (14.000 gulden), een nerts bontjas. een televisietoestel, een bandopnameapparaat en twee koffers met kleren. Mej. Winckel had slechts 20.000 peseta's (900 gulden) voor zichzelf gehouden om de kosten van haar begrafenis te dekken. de EG nog niet zoveel reden heb gezien om daar dankbaar voor te zijn. dan juist vandaag', zei hij. Voorts gaf ook Den Uyl blijk van bedenkingen tegen de manier waarop de gemeenschap ten op zichte van de Derde Wereld ope reert. bezwaren die bij Lakbour sterk leven maar hij wees erop dat daar thans reeds in samenwer king met de Engelse socialisten we zenlijke verandering in is gebracht: zowel op het gebied van de han delsvoordelen. die de ontwikke lingslanden in Azië genieten, als op h^t gebied van de direkte hulp. De Nederlandse minister-president zei dat om hiermee verder te kun nen komen de steun van de voor uitstrevende publieke opinie in alle lidstaten nodig is. 'Naarmate de economische teruggang in de we reld verergert, zullen wij allen moeilijker weerstand kunnen bie den aan de leus dat het hemd nader is dan de rok', aldus Den Uyl. De leden van de gemeenschap zullen de naderende economische storm het best doorstaan door sa men te werken, maar tevens zullen zij, verklaarde de premier, door een gezamelijke krachtsinspanning aanzienlijk tot de hulp aan de ont wikkelingslanden kunnen bijdra gen. 'Er is geen ander deel van de wereld met zulk een concentratie vansociaal-democratische kracht als West-Europa', zei Den Uyl. Hij wees de Labour-parlementsle- den er voorts op dat de sociaal democraten van het'vaste land de gemeenschap willen benutten om een maatschappij structuur te scheppen waarin landen als Neder land, België of Denemarken niet meer bvreesd hoeven te zijn voor kapitaalvlucht wanneer zij investe ringen op hun maatschappelijk nut willen toetsen. (ADVERTENTIE) dat de betrokken werknemers in ieder geval het recht hebben te weten waarom hun werkgelegen heid in gevaar is gebracht. Ook wees de bondsvoorzitter erop dat het scheppen van één arbeid splaats de regering twee ton kost. Volgens hem zal de overheid zich meer moeten richten op het behoud van bestaande, maar bedreigde werkgelegenheid, dan op het schep pen van zeer kostbare nieuwe werkgelegenheid. Over het mislukte centraal akkoord zei hij tenslotte dat de vakbewe ging zich diepgaand zal moeten gaan beraden over de vraag of er in '75 opnieuw moet worden ge streefd naar centrale afspraken. Op de huidige manier kan het volgens hem niet meer. De centrale bespre kingen, die al in het voorjaar be ginnen, leggen een te groot beslag op het werk van de vakbeweging. Bovendien staat gedurende de on derhandelingsperiode de sociale ontwikkeling stil, omdat iedereen het resultaat van het centraal over leg wil afwachten. vat efMSTERDAM Tweederde van de Nederlanders was vorig jaar december Hidden in de energiecrisis tevreden met zijn eigen levensomstandigheden. Dit u 'ijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Bijna de 'Jielft van de 2300 ondervraagde Nederlanders van 21 jaar en ouder bleek opti- dfOistisch te zijn over de toekomst. ieuw ij ach ingi a vei oord*, rach e Zei :e a". be n meest tevreden mens is man van boven de 65 die kerkelijk gebonden zich verwant voelt aan t CDA of de VVD en lar dan volgens anderen uit de sector van de vrije Jeroepen komt. Het minst ^Jevreden de man tussen 35 65 jaar. onkerkelijk, zon- politieke voorkeur en weer volgens anderen u ehorend tot de groep van ^(geschoolde arbeiders, het onderzoek zijn geen «schillen gebleken wat be- 'eft welstand, politieke oorkeur en grootte van de 'onplaats van de onder vaagden. Wel zijn vrouwen tevredener dan mannen n ouderen iets meer tevre- •u dan jongeren. Het hu- Mij k en het gezinsleven •rden als de belangrijkste jrdet '.lb1 val hooi- raail s te t sten 1 on a II y* bijdragen in de tevreden heid gezien: de minste in vloed heeft de genoten op leiding. Alleen bij de vrou wen in de laagste wel standsklasse wordt 'gezond heid' een belangrijker plaats dan het gezinslleven toege dacht. De mate van tevredenheid blijkt sterk te zijn verbon den met de beoordeling van het eigen inkomen. Zo is een meerderheid van de sterk ontevredenen ook niet erg te spreken over het in komen. Van alle ondervraagden vindt vindt het inkomen te laag. komen juist of ruim vol doende en is de rest van oordeel dat het te weinig of veel te weinig is. Meer dan de helft van de mannen in de laagste welstandsgroep vindt het inkomn te laag. Van de groep met het on voldoende gachte Inkomen denkt tweederde zeker twee honderd gulden in de maand extra nodig te heb ben en een vijfde wil er zelfs meer dan vierhonderd gulden per maand bij. De hoogste tevredenheid over het inkomen komt voor bij mensen die zich tot CDA of VVD voelen aangetrokken. Toch zou een kwart van de CDA-WD-groep nog graag wat meer verdienen. Promotiekansen Men is over het algemeen erg positief over het werk dat men doet en het bedrijf waar men werkt. Minder te spreken is men over de pro motiekansen: vooral oude ren beschouwen die steeds geringer worden. De laagste welstandsklassen zien de zin van het werk niet zo zitten. Zij hebben de minste kans zich te ontplooien, moeten vaker dingen doen die hen niet het beste liggen en krijgen het minst interes sante werk te doen. Er bestaat geen verschil in tevredenheid tussen gehuw de vrouwen, die wel en die geen betaalde werkkring hebben. Beide groepen vin den hun leven gelukkig, zin vol. bevredigend en prettig. Overigens heeft een vijfde van de vrouwen tussen 21 en 65 Jaar een betaalde werkkring. Van de groep zonder werkkring zou bijna de helft ongeveer één miljoen vrouwen wel wil len. eventueel op parttime basis. De meesten vrouwen geven als reden voor het niet werken de kinderen en het huishouden op. In het onderzoek zijn ook de politiek en het aspect 'zor gen' betrokken. Bijna de helft van de ondervraagden zegt vervreemd te zijn van de door hen gekozen raads leden. statenleden en ka merleden. Meer dan een derde leeft met een pluk-de- dag instelling; tweederde is het daar niet mee eens. De welgestelde groepen in CDA, VVD en 'Progressieve Drie' voelen zich onderling min der machteloos dan de meer en minder welgestelden in één politieke' groep. Vooral in de groep van de Progres sieve Drie wordt nogal ver schillend gedacht over zaken als 'orde en gezag', 'stijgen de prijzen', 'vrijheid van meningsuiting' en 'zeggen schap van de bevolking.' Te weinig geld De meeste zorgen maakt men zich over de hele linie over de toestand in de we reld. Daarna komen het te weinig geld hebben, het ou der worden, de eigen ge zondheid en de kinderen; de Vervolg van pag. 1. De 47-jarige, in Geldrop geboren dr. Cornelis Boertien kent Zee land slechts oppervlakkig, maar voldoende om het een mooie pro vincie te vinden. Zeeland is, zo stelt hij, een gewest met karakter waarin met name de oude steden en dormpen, de oude kerken en de orgels in die kerken hem boeien. De heer Boertien is 'internationa list' en in de fractie deskundige bij uitstek op buitenlands terrein. Bij voorkeur behandelde hij internatio nale vraagstukken en vraagstukken van Europese aard. Ook als lid van het Europees Parlement gaf hij meermalen blijk van zijn grote be langstelling voor de buitenlandse politiek. Zijn belangstelling en deskundig heid ging ook uit naar het vraag stuk van oorlog en vrede en zeer onlangs bij de defensiedebatten in de Tweede Kamer was hij een der AR-woordvoerders. 'Wij blijen van mening dat de NAVO hoek steen van onze verdediging moet zijn', aldus dr. Boertien, die stelde dat niet mag worden berust in de gedachte dat de vrede in stand blijft door afschrikking. Enkele citaten uit zijn bijdrage in het defensie-debat: 'een massale strategische inzet van kernwapens op het gebied van de tegenstander is in strijd met Gods woord en Gods geboden en zou de verhouding tussen doel en middelen omkeren'. Dr. Boertien was ook voorzitter van een AR-studiecommissie, die zich bezighield met het vraagstuk van oorlog en vrede en vooral met de vraag welke middelen aan een overheid nog geoorloofd zijn om de vrijheid van haar onderdanen te verdedigen. Aan deze discussie in Van onze Haagse redactie DEN HAAG Een aantal hoofdza kelijk kleine gemeenten geeft geen toestemming voor een straatcollec te, die de VARA en de PvdA 25 januari houden ten bate van de Portugese socialistische partij (ge leid door Mario Soares de huidige Portugese minister van buitenland se zaken). De Portugese socialisti sche partij zal volgend jaar de eer ste vrije verkiezingen sinds bijna een halve eeuw met een lege kas moeten ingaan. Het verzet tegen de collecte is vol gens de PvdA niet groot en beperkt zich tot een aantal kleine gemeen ten. Alle grote steden en tal van andere gemeenten (95 pet) hebben toestemming voor de collecte gege ven. de AR-partij over het vraagstuk van de atoombewapening wist hij zodanig leiding te geven dat 'de golven van emotie tot bedaren konden worden gebracht.' Als miniser zonder portefeuille In het kabinet-Biesheuvel, belast met de ontwikkelingssamenwerking had hij een functie die hem grote vol doening schonk en nog steeds volgt hij de ontwikkelingen op dit ter rein .Dr. Boertien. voormalig bedrijfsju rist, is lid van de christelijk gere formeerde kerk. Hij maakt deel uit van het bestuur van de Wereldom roep. (ADVERTENTIE) Bij elke hele fles Export Jonge Jenever, Tom Mix Gin of Sirov Jonge Graan Vodka ontvangt U een GOUDKAARTJE van 5 PUNTEN Spaar deze punten. Zegeven recht op aantrekkelijke geschenken, afgebeeld in een folder, verkrijgbaar bij Uw slijter. Uknnt de folder ook aanvragen bij DE KUYPER NEDERLAND B. V. Postbus 54. Schiedam. Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer u drank bestelt RITA 'Een ogenblikje nog: Rita wil je ook nog feliciteren'. Straks alleen op Ameland nog autorijden? Van een verslaggever LEEUWARDEN Als de gemeenteraad van Terschelling maandag besluit het gemotoriseerd verkeer aan banden te leggen zal Ameland het enige Friese waddeneiland zijn waar auto's, motoren en bromfietsen nog vrij mogen komen. De burgemeester van Ameland, de heer P. Zevenbergen, meent echter dat ook op zijn eiland binnen niet al te lange tijd de verkeerskwestie aan de orde zal komen. Op Vlieland en Schier monnikoog zijn al langer beper kende maatregelen voor het ver keer van kracht. De vier Friese waddeneilanden hebben minister Westerterp gevraagd het aan banden leggen van het verkeer wettelijk te regelen. 'Zolang dat nog niet gebeurd is moeten wij gebruik maken van de algemene politieverordening', aldus de burgemeester van Vlieland, de heer G. Rombout. Op Vlieland is het zo dat niet- eilandbewoners alleen met een vergunning gebruik mogen ma ken van een motorvoertuig. In het begin regende het aanvragen om zo n vergunning maar door een streng ontheffingenbeleid is dat erg afgenomen. Schiermon nikoog kent dezelfde toestand als Vlieland; ook daar hebben zich volgens de gemeente geen moeilijkheden voorgedaan. Op Terschelling is van de kant van de Horeca en de midden stand verzet tegen de plannen van B. en W. gerezen. Belange norganisaties uit deze sectoren vrezen schade en hebben petities aangeboden en protestvergader ingen belegd. Zij pleiten voor een regeling dat toeristen ge woon met hun auto mogen ko men maar alleen maar mogen rijden op de dagen van aan komst en vertrek. (ADVERTENTIE) minste zorgen maakt men zich over het eigen huwelijk en de relatie met de buren. Bij bejaarden maakt men zich vooral zorgen over de eigen gezondheid, de kinde ren en het ouder worden. Inmiddels heeft een ander onderzoek, namelijk de con junctuurenquête, die het CBS begin oktober onder vijfduizend huishoudens heeft gehouden uitgewezen, dat er over de algemene economische situatie duide lijk ongustiger wordt ge oordeeld als In mei van dit Jaar. Meer dan de helft van de ondervraagden vreest de komende twaalf maanden een verslechtering van de situatie. Een derde denkt dat de prijzen nog sterker zullen stijgen. Het oordeel over de financiële situatie van de eigen huishouding is ook ongunstiger geworden. Ongeveer de helft van de ondervraagden verwacht de komende vijf jaar een ver slechtering van de algemene economische situatie. laan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5