Stichting wil gaan helpen bij echtscheidingsprobleem enaar Éf DANSLES? v.d.wiel 'Aktiekommitee tegen werkeloosheid' stelt -gemeentebestuur eisen Films in Leiden Organisatie Gescheiden Mensen begint Leidse afdeling Grof vuil Leiden v.d.wiel Parkeergarage Driessenstraat Goor- Maandag begint behandeling van de begroting Verontreiniger geverbaliseerd Nieuw gebouw voor kleuterschool 4rR0UW/KWARTET ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 STAD EN REGIO L3 ADVERTENTIE en vrouwen die met echtscheidingsproblemen te maken hebben', de heer P. C. Waning. Hij is voor Leiden en omgeving de contactpersoon de vertrouwensman eigenlijk van de Stich ting Gescheiden Mensen. De stichting is vorige maand begonnen met een afdeling Leiden en omgeving. Gisteravond vond de eerste vergadering van de werkgroep voor Leiden en omgeving plaats. Door Willem Chr. Nijeboer leiden 'Het is bedoeld als ee nhandreiking aan mannen zij Go De werkgroep zal als eerste activi- 1 telt onderzoeken hoe groot en waaraan behoefte is van gescheiden mensen. De stichting is niet 'alweer D een groep goedbedoelende lieden die hun kommervolle medemens eri een handje wil helpen', maar een organisatie van mensen die zelf ïwj-met het pijnlijke echtscheidings- di bijltje hebben gehakt. De heer 3ei Waning. de contactpersoon in deze omgeving, is zelf ook gescheiden, h Hij weet uit ervaring waarover hij fn praat: 'Je wordt gelijk als boeman vi gezien. Als de man die zijn gezin in de steek heeft gelaten, terwijl het ig in zekere zin aan de kant van de we vrouw ligt. Je krijgt te maken met de rechtbank en daar is het een tenjnadeel dat men daar niet de moge- ;he lijkheden heeft om per geval te d bekijken wat zich heeft afgespeeld, Je bent in feite een massaprodukt. Ier De echtscheidingsvonnissen moeten bet en masse de deur uit. Daardoor di blijft er voor de andere partij altijd all onrecht bestaan', raa De heer Waning vertelt zijn ver- i haal, als iemand die niet voor het al eerst in zijn leven diep ingrijpende i persoonlijke problemen heeft moe- ten voorleggen aan iemand die hij Exiiiog nooit eerder had gezien. In de •ad zaak die hemzelf betrof was hij de eisende partij. Het is een bekende rechtsregel dat de eisende partij de woning verlaat, die tot dan toe gezamenlijk werd bewoond. 'En dan begint een nare langslepende zaak, w Ifsant waar moet je zo gauw naar toe. Ik heb het geluk gehad dat mijn werkgever zolang voor een oplossing heeft gezorgd. Ik heb a daar twee jaar gebruik van ge- maakt'. Intussen heeft de heer Waning een woning hier in Leiden kunnen betrekken. 'In sommige gevallen hebben één b van beiden al een achterdeurtje, laar dat niet zo is staat één van ïiden met de brokken van wat sweest is. Het is dan heel moeilijk opnieuw te beginnen. Het leg- van contacten is verschrikke- jk moeilijk. Kom je als gescheiden in een vrouw tegen, dan denk je al gauw: wat moet die vrouw van me en omgekeerd denken veel vrouwen van een gescheiden man: gen wat moet-ie van me. Dat maakt het leggen van contacten erg moeilijk'. Ook financieel wordt het voor bei de partijen erg moeilijk. Het inko- dat je samen hebt. moet wor- Iden verdeeld en hoe die verdeling ook uitvalt, je gaat er alle twee op irenachteruit. Waar je ook zit, alle twee krijg je te maken met vaste lasten die per persoon doorgaan. Wat er overblijft is in doorsnee voor alle bei moeilijk om van te leven'. De heer Waning, en met hem dui zenden andere Nederlanders, moet aan zijn vrouw voor haar en hun kinderen alimentatie betalen'. De tegenpartij (zo duidt hij zijn ex- echtgenote aan) krijgt behalve de alimentatie geld van de bijstand en zo wordt door familie geholpen. Maar dat kan nooit reden zijn om te vragen om vermindering van de alimentatieplicht, want het is niet officieel, die hulp van familie. Ook niet als ze een vriend heeft die geld afschuift'. 'Als de één een stuk beter zit dan de ander, is het ontzettend moeilijk daartegen een proces aan te span nen. Daarbij komt dat, zeker in het begin, de beide partijen als hyena's tegenover elkaar staan. Ze wan trouwen elkaar en ze zullen probe ren elkaar zo veel mogelijk af te snoepen. En dat wreekt zich, vooral als er nog kinderen thuis zijn'. 'Alimentatie wordt vastgesteld voor echtgenote en voor kinderen. Voor wie het moet betalen is het een grote belasting. Voor de kinde ren moet worden betaald totdat ze meerderjarig zijn of zo lang het nodig is. bijvoorbeeld voor het ge val een kind minder valide is. De alimentatie voor de kinderen gaat eraf na verloop van tijd. Maar zo lang de vrouw niet huwt zit de man levenslang aan haar vast. Wanneer die man opnieuw mocht huwen kan hij een proces aangaan voor ver mindering, maar dat wordt slechts in enkele gevallen toegestaan. Dat is trouwens een zeer lange procedu re. Heeft u Brandpunt onlangs ge zien? Daar was een man in de uitzending die al 45 jaar alimenta tie had betaald'. De eisende partij moet bet huis uit. Maar war moet je zo gauw naar toe. (Foto Dirk Ketting). Vermindering 'In de Staatscourant staat dat de alimentaties per 1 januari met zes tien procent wordt opgetrokken. Vorig jaar was er ook al een verho ging. Of de tegenpartij dat kan opbrengen of dat hij zelf intussen ook zo'n verhoging heeft gekregen, wordt niet gekeken. Je kunt een procedure aanspannen voor ver mindering. Dan moet je eerst al naar het stadhuis en daarna naar het kantongerecht om een pro deo- advocaat te krijgen. Vorig jaar heb ik dat gedaan. Direct toen de ver hoging, ook per 1 januari bekend werd. In september deed de rechter uitspraak. Al die maanden zit je ermee. Ds eis is mij toegewezen, maar zonder het recht het al be taalde terug te vorderen'. 'Zoiets hangt ook van de tegenpar tij af. Als die protesteert ben je verplicht de verhoging te betalen. Er zullen er veel zijn die het niet doen, maar er zijn er veel die gelijk in het geweer springen. En het nare is dat de kinderen vaak als stootblok worden gebruikt. Allemaal problemen waarvoor je enorm veel moeite moet doen'. Een eerste vergadering die in Lei den is gehouden en waar is ge vraagd aan mensen om in de werk groep zitting te nemen werd gehou den in het Anthoniusclubhuis. Er zijn ongeveer zeventig mensen opaf gekomen. Mannen zowel als vrou wen. Tien hebben zich opgegeven. Daaronder een arts, een verpleeg ster en een tandarts. 'We hopen dat zich nog een gescheiden jurist en een notaris meldt', zegt de heer Waning. 'Bij ons leeft sterk de vraag: wat moet er met de kinde ren gebeuren wanneer de vrouw ziek wordt of wanneer de vrouw overlijdt'. 'Er is afgesproken dat ik als ver trouwensman en contactpersoon zal optreden voor de werkgroep. We gaan ons eerst bezinnen op de spe cifiek Leidse problemen. Daarmee gaan we naar het hoofdbestuur. Dat heeft weer veel contacten elders. Bij de regering bijvoorbeeld via de nationale gezinsraad. Ook met me dici en juristen. Om als geheel met projecten te kunnen komen. Om verbeteringen aan .te brengen in bepaalde onderdelen van het pro bleem'. De ander 'We willen ook jonge mensen helpen die zijn gaan samenwonen en waar het niet meer gaat. En alleenstaan den die als het ware een compag nonschap vormen omdat wanneer ze huwen er een salaris wegvalt, waardoor ze van wat overblijft niet kunnen bestaan. Die dat doen ook al om met minder problemen uit elkaar te kunnen gaan als het min der goed gaat'. 'Er komen steeds meer echtschei dingen. De heer Waning schat zo'n vier- tot vijfhonderd alleen al in Leiden per jaar. De mentaliteit is er ook debet aan', zegt hij. 'Wat me van vroeger is bijgebleven is, dat wanneer je de stap eenmaal hebt gedaan, je de ander gelukkig moet maken. Tegenwoordig is het veel: hoe kan ik zelf gelukkig worden. En dan krijg je gauw: we passen niet bij elkaar dus we gaan maar uit elkaar'. De heer Waning is erg actief op het gebied van hulpverlening aan al leenstaanden. 'Ik heb er kortgele den met een predikant over gespro ken. De kerk komt vaak te laat op gang. De kerkelijke gemeente kan niet de kerkelijke steun geven die je eigenlijk verwacht. En dan ge beurt het vaak dat je wordt door verwezen naar het Leger des Heils'. In de woonplaats waar zich de ech telijke problemen van de heer Waning voordeden en tot uitbar sting kwamen, een dorp bij Leiden, was hij lid van de Hervormde ge meente. Nu is hij lid van het Leger des Heils. 'Toen ik in Leiden kwam. heb ik geen enkle contact gehad met de Hervormde gemeente. Dat kwam ook omdat de attestatie lang wegbleef. Daarbij komt de structuur van de kerken, die het moeilijk maakt snel te reageren. Voordat men tot hulp overgaat moet er zo veel worden vergaderd. Bij het Le ger kan dat allemaal veel sneller. Maar ik blijf me lidmaat van de Hervormde gemeente voelen. Ik houd ook nog contacten met de Hervormde gemeente. Hij zegt het zonder zichtbare rancune, het vast stellend in het kader van de hand- dreiking die de maatschappij aan mensen als hij en zijn ex-echtge note doet. Belangeloos (ADVERTENTIE) LEIDEN 'Wij willen werk en wo ningen, verlenging en verhoging vn de sociale uitkeringen, twee honderd gulden inees, schoolver- Concert in Rijnsburgs Maranathakerk RIJNSBURG Dinsdag 17 decem ber geven Aad Hasenoot, bariton: Jan Evers, hobo en Dirk Schone- veld, orgel een concert in de Mara nathakerk. Dit is een herhaling van het concert wat zij hebben gegeven op zaterdag 14 december in de Tal- kirche te Hüttendal-Geisweid, de partnergemeente van Rijnsburg. Als gastsolist in Duitsland en Rijnsburg werkt mee de solo-ho boïst van de 'Orchestvereeniging Dordrecht', Jan Evers. De heer Evers, 8 jaar lang solo hoboïst van het Nationaal Jeugdor kest is 38 jaar. Heeft als leermees ters gehad de bekende hoboïsten van het Concertgebouworkest Haakon Statijn en Leo van der Lek. Nu heeft hij les van de eerste solo hoboïst van het Residentie-Orkest. Slecht haringseizoen UMUIDEN Dat het dit seizoen slecht gesteld is met de haring vangst, blijkt wel uit de aanvoer van oktober. Aan verse haring swam in IJmuiden 833 (in 1973: 1863) ton aan wal. In Schevenin- gen was dit 121 (884) ton. Hieruit valt op te maken dat de aanvoer van verse haring tot onggeveer een aerde van die in oktober 1973 te rugliep terwijl de prijs nauwelijks steeg. Hoog en laag water KATWIJK Zondag 15 december: hoog water 4.11-16.22: laag water 0-00-12.22 (springvloed). Maandag 16 december: hoog water 4.49- U.00: laag water 0.39-12.58. laters moete als werkelozen wor den erkend, bedrijven moeten par tieel leerplichtigen in dienst ne men, langere vakanties en kortere werktijd met behoud van loon, vol ledig betaald door werkgevers en geen ontslagen en bedrijfssluitin gen'. Dat zijn de eisen die het 'Aktie kommitee tegen de Werkeloosheid' op papier heeft gezet. De eisen zijn gestuurd nar het Leidse college vn B. en W. en de leden van de gemeenteraad. Het 'Kommitee' wil dta de gemeente Leiden haar in vloed aanwendt om bij de regering de eisen van het kommitee krcht bij te zetten. 'Desnoods zal de gemeente reeds voor het einde van het jaar deze 200 gulden in de vorm van een voorschot moeten uitkeren in f- wachting vn een definitieve rege ling', schrijft het 'kommitee' in de brief aan de raad. Men wil een verhoging van de WW-uitkering tot 90 procent en een verlenging van de uitkering tot 52 weken. Men wil de uitkering van de W.V.M.-uitke- ring tot 85 procent, met een onbe- palde uitkeringsduur. 'Ten behoeve van de werkgelegen heid in de bouw kunnen bestaande bouwplannen, zowel nieuwbouw als in de renovatie, versneld worden uitgevoerd. Het gemeentebestuur zal erop moeten toezien dat bouw projecten door Leidse bouwvakkers worden uitgevoerd. De gemeente kan een aktievere rol vervullen bij de verdediging en liever nog de verbetering van de werkgelegen heid. Bij de angekondigde sluiting van Tokheim was dat mogelijk ge weest. Wij rekenen erop dat er bij de behandeling van het begrotings hoofdstuk sociale zaken al besluiten kunnen worden genomen. Met na me voor de uitkering van 200 gul den netto ineens. Wij drigen er bij fracties op an een motie van die strekking in te dienen'. Ook wil het 'aktiekommitee' een ontmoetingsruimte van de gemeen te beschikbaar gesteld krijgen, waarin ook een adviesbureau an worden geopend. Het schrijven is ondertekend door tien personen. Het correspondentie-dres van het aktiekommitee is Mozartlaan 271. Nu inschrijven BEGINNERS - GEVORDERDEN ECHTPAREN DANSINSTITUUT LEIDEN - STEENSCHUUR 15 TEL. 22582 Politie strenger tegen parkeerovertreders LISSE Volgens sommige raadsle den van Lisse heeft de gemeente overdreven veel parkeerruimte. Er is nogal verze t tegen de plannen om op de Grachtweg, waar de res ten van vroegere boerderijen staan, de parkeergelegenheid uit te brei den. Volgens de burgemeester zul len de parkeerterreinen in het ver volg wél drukker worden bezet, om dat de politie strenger gaat toezien op plaatsen waar niet geparkeerd mag worden. Ook het zgn. dubbel- parkeren zal in Lisse binnenkort zijn afgelopen. In het laatste jaar werden 1500 processenverbaal opge maakt voor verkeersovertredingen en dit aantal zal veel hoger wor den, aldus de gemeente. Inenting tegen mazelen LEIDEN Per 1 januari 1975 zal in Leiden op de consulttiebureaus voor zuigelingen en kleuters van de Stichting Interkruis gelegenheid tot inenting tegen azelen worden gege- ve. Deze inenting is bedoeld voor de kinderen van 12 maande en ouder, voorzover zij. nog geen maze len hebben gehad. Daar de rijksoverheid de entstof niet ter beschikking stelt, is deze inenting niet kosteloos. Van de ou ders zl een bijdrage van 10 wor den gevraagd, de kostprijs van het vaccin. De medewerking van de bu reaus is verder kosteloos. De Stichting Interkruis nam dit initiatief na het inwinnen van ad vies bij de Commissie van Overleg inzake Inentingen (plaatselijke entgemeenschap). Deze commissie staat onder voorzitterschap van een kinderarts, leden zijn de direkteur van de G.G .en G.D., vertegenwoor digers van de plaatselijke huisart sen en kruisverenigingen. Taak van de commissie is o.a. coördinatie van plaatselijke aktiviteiten op dit gebied. Een aantal huisartsen in Leiden past de mazelinenting al geruime tijd toe en de ervaringen hiermee zijn gunstig. LEIDEN Maandag komt de kraakwagen voorg rof vuil in de volgende straten: Maresingel (van Zwarte Pad tot Haarlemmertrek vaart), Pasteurstraat, Hansen- en Korte Hansenstraat, Leeuwenhoek straat, Groenoordstraat en plein, Mussenbroekstraat, Lucas van Ley- denstraat. Bakker Korffstraat, Jan Lievenstraat, Fr. van Mierisstraat, Gabr. Metzustraat, Broekweg, Stad- spolderweg, Haarlemmerweg, Raampoort. Raamstraat, Maredijk, Piet Heinstraat. Vendelstraat, Poel geesterstraat, Schutterstraat. Mare- dijkhofje, Vaartkade. Aloëlaan, Rijnsburgersingel, Marislaan, Mare singel (van Julianastraat tot Zwar te Pad), Pr. Frederikstraat, Koning straat, Bronkhorststraat, Willem- straat. Pr. Hendrikstraat en plein, Mauritsstraat, L. de Colignystraat. Waldeck Pyrmontstraat, Marnix- straat (van Maresingel tot W. de Zwijgerlaan), Amaliastraat, J. W. Frisostraat, van Hogendorpstraat, van Limburg Stirumstraat, van der Duinstraat, Falckstraat, Anna van Saksenstraat, Kempérstraat, Molen-, straat. Woensdag wordt in deze straten grof vuil opgehaald: Ter Haarkade. Boshuizerlaan. Boshuizerkade. 5 Meilaan en plein. Bevrijdingsplein, G. van der Veenstraat, Titus Brandsmalaan, Montgomerystraat. Joh. Poststraat, Walraven van Hal straat. Wiardi Beckmanstraat, van der Helmlaan, Arent Brunsstraat, Lieven de Keystraat, Zocherstraat, van Banchemhof, de Bazelstraat, Jac. Romanstraat, Jan Keldermans straat. Vingboenshof, Jacob van Campenlaan, Voorschoterweg. Stal- paerthof, van 's-Gravensandestraat Berlagestraat, Veilingkade, Lam- menschansweg (van Veilingkade tot Lammenschansplein), Lammen- schansplein, Zoeterwoudseweg, Me loenstraat, Appelstraat, Tomaten- straat, Druivenstraat, Kersenstraat. Carbutreweg, Planteynstraat. Ka- naalweg (van Lammebrug tot spoorlijn), Vlietweg, Vrouwenweg. Cronestein (woonschepen). Donderdag zijn de volgende straten aan de beurt: Rijnsburgerweg. Ter- weepark. Boerhaavelaan, Mariën- poelstraat, Kagerstraat. Zweiland- laan, van Swietenstraat. Faljeril- straat. Houtlaan, A. Duycklaan, van Beuningenlaan. van Slingelandt- laan, J. de Wittstraat, J. van Ol- denbarneveldstraat, Fagelstraat, Le- denberchstraat, Hogerbeetsstraat, Warmonderweg. Nachtegaallaan, Mezenstraat, Vinkenstraat, Lijster straat, Roodborststraat, Merelstraat, Wassenaarseweg, Leeuwerikstraat, Stationsweg, Paviljoenshof. Stati onsplein, Morssingel, Pesthuislaan, Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Morspoort tot Lage Morsweg), Paul Krügerstraat. Pres. Steynstraat, Transvaalkade en hof, Joubert- straat, Wolmaranstraat, v.d. Tas- straat. Lopsenstraat, Rijnzicht- straat. de Wettstraat, Reizstraat, de la Reysraat, Pretoriusstraat. Vrijdag rijdt de kraakwagen naar: Schelpenkade, Andries Schotkade, Leuvenstraat, Gerrit van der Laansltraat, Leeuwkenstraat, Val- dezstraat, Stadhouderslaan. Magda- lena Moonsstraat, 3 Octoberstraat, Duivenbodestraat, Staalwijkstraat. Buitenruststraat, Kastanjekade, Meidoornstraat, Hyacinthenstraat, Seringenstraat, Daliastraat, Anje lierstraat. Herenstraat. Pr. Wilhel- minastraat. Bloemistenlaan, Lelie straat, Pioenstraat, Pioenhof. Lin destraat. Resedastraat. P. de la Courtstraat. Koninginnelaan. Aca cialaan, Tulpenstraat, Zoeterwoud- sesingel (van Herenstraat tot Lam- menschansweg). biedt brillen om in te bijten! j 'n Merkwaardige gewoonte. Vaak gesignaleerd bij gekon- centreerde mensen. Luisterende mensen. Intelligente mensen. Kritische mensen. Misschien kochten ze juist daérom hun montuur bij v.d. Wiel. Wie weet weet er het fijne van ....van brilien! Nieuwe Rijn 62 De Stichting Organisatie Geschei den Mensen heeft overigens geen religieuze of politieke binding. 'We worden niet vanuit één bepaalde organisatie of partij gesteund, maar we krijgen wel van alle zijden me dewerking. Het is eigenlijk tegen woordig zo: de mensen hebben er geen tijd meer voor, of ze moeten te veel bijverdienen om dergelijke activiteiten belangeloos te organi seren. Maar doordat je alleen staat, bekijk je het wat idealistisch. Je bent wat meer geneigd om je tot mensen die hulp behoeven te rich ten'. De Stichting Organisatie Geschei den Mensen is er één met landelijk duizenden begunstigers. De stich ting heeft al iets bereikt in Neder land: een verbetering van de gron den waarop echtscheiding mogelijk was. Een verruiming die de beken de 'grote leugen' overbodig heeft gemaakt. De stichting is doende met het creëren van regelingen voor omgangsrecht van kinderen met de ouder bij wie ze niet wonen, aan de eenzaamheid van beide ex- partners. aan de alimentatierege lingen aan Ook in Leiden wil men in de toe komst eens per maand een bijeen komst beleggen van gescheiden mensen, zoals dat nu al in Den Haag gebeurt. En wanneer daarvoor belangstelling bestaat niet alleen iü Leiden maar ook in de randge meenten. Men kan de stichting schrijven via postbus 456 in Leiden. Men kan ook de heer Waning bel len tussen half negen en kwart voor vijf. Hij is te bereiken via 071 - 20296. LEIDEN Genoeg keus we derom in de Leidse bioscopen. Overladen romantiek aller eerst in CAMERA: 'Lady Ca roline Lamb' van Robert Bolt, scenarioschrijver van grote films als Lawrence of Arabia, Dr. Zhivago en Ryans daugh ter. Engeland in de 19e eeuw: het verhaal van de beroemde dichter Lord Byron, gespeeld door Richard Chamberlain (de vroegere dr. Kildare. on langs in de Drie Musketiers) en diens liefde voor de mooie Lady Caroline. Deze 'hart stochtelijke rebel' wordt ge speeld door Sarah Miles. Der de in het spel is haar man, de politicus. John Finch. Robert Altman, de man van Mash is de regisseur van de film in STUDIO, een premiè re voor Leiden'The long goodbye'. Hoofdrollen: Elliott Gould en Nina van Pallandt (jawel van Nina en Frede- rik). Het is de verfilming van een boek van detective schrijver Raymond Chandler. Hoofdpersoon is privé-detec- tive Philip Marlowe, een zeer rustige en niet nieuwsgierige speurder. Toch raakt hij in processen van chantage en vijandschap betrokken, en neemt het initiatief iemand neer te schieten. Een goede en typisch Amerikaanse, be weeglijke film met een zeer goed script. Niet zomaar een detective-film, en zeker een aanrader. De sector geweld. Clint East wood voor de zoveelste maal met ruwe bolster ('hard als een knock-out'en een blan ke pit in 'Thunderbolt en Lightfoot' van Robert Daley. Te zien in LIDO. RogerJa mes BondMoore gaat voor de tweede week door in 'Gold' in TRIANON, in afwachting van de nieuwste 'echte' Bond film. Avonturen in een goud mijn in Zuid-Afrika, met Ro ger Moore als de nobele held die explosie en vernietiging verhindert. De heren Chiang Chung, Wu Sung en Shih zijn de voornaamste personen in een nieuwe film in LUXOR: 'De wraak van de gele zwaardvechter'. Commercieel goed gezien in deze 'Kung- Fu'-tijd. REX houdt het op 'Ginger, contra de sex-kid- nappers'. Ginger is de vrou welijke tegenhanger van Ja mes Bond die moet uitzoeken wat er toch gebeurd is met spoorloos verdwenen mooie meisjes. Tot slot nog een tip voor de nachtvoorstelling: in CAMERA weer de kans de briljante film van Luis Bunu- el 'Le charme discret de la bourgeoisie' te zien. V. orb -m nuvo-tn c-tp/uo korl-niouwsJait-öe-Kffio kort-ïiieui«»uit-98-iRglo kori-n <;uws-uit-3e-ïegio kort-nïomrc-Tri t-do-m/rlo LEIDEN De parkeergarage, die op de hoek Driessenstraat/Hooi- gracht zal komen, biedt ruimte aan 200 tot 250 auto's en niet zoals wij gisteren ten onrechte vermeldden 350. Boven de parkeergarage, die in twee lagen onder de grond zal wor den angelegd komen niet 5 maar 55 woningen in drie lagen plus een dak (gisteren viel er een vijfje weg). In de vergadering van de commis sie voor de ruimtelijke ordening donderdgavond werd het plan om ook nog een stuk of vijf winkeltjes bij de garge te bouwen met name door de heer vanZijp bekritiseerd. Ambtenaar Lochtenberg merkte echter op, dat die winkeltjes de winkelfunctie van de Haarlemmer straat wel eens zouden kunnen ver sterken. De heer Beijen deed de suggestie hier een gebouw van C A neer te zetten. In de Brees- trat hoeven dan geen monumen ten te worden angetast. Van Zijp meende echter, dat C A daar wel niets voor zal voelen. De zaak ligt dan immers uit de looproute tussen V D en C A. Op de opmerking van Houtman dat de parkeergarage wat capaciteit be treft niet voldoet aan de parkeer- behoefte reageerde wethouder Waal met te zeggen, dat, als dit slaagt je het ook ergens anders in de stad kan proberen. Verder werd bepleit om terwille van de rentabiliteit van de garage de parkeertarieven in de omgeving ervan te verhogen. Tenslotte bleek tijdens de vergaderng, dat er wel licht ook een nieuwe openbare bi bliotheek op het terrein van de parkeergarage zal komen. OEGSTGEEST Bij de gemeente zijn klachten binnengekomen over de gevaarlijke verkeerssituatie in het gedeelte van de Rembrandt van Rijnlaan tussen de Pieter de Hoochlaan en de Hazenboslaan. De gevaarlijke situaties worden veelal geschapen door de ouders die met de auto hun kinderen naar school brengen en uit school halen. Er kan een verbetering worden ver kregen door het aanbrengen van verkeersdrempels. Drie zullen er worden aangelegd. Dat kost 4200. LISSE De woningnood in Lisse is een stuk minder geworden. Vol gens wethouder Mesman zijn er misschien wel 216, maar daaronder is een groot aantal bewoners van flats, dat naar een eemgezinshuis wil. Wel is er een tekort aan wo ningen voor mensen die een voor hen betaalbare huur wensen. LISSE In Lisse gaan steeds meer stemmen op om te proberen te behouden wat men aan 'oud bezit' heeft. Vooral ir. Paardekooper is hier ee»n warm voorstander van. Er wordt nu een stichting ln het leven geroepen, die zich hiermee zal gaan bezig houden. HAZERSWOUDE Hazerswoude heeft nogal wat slechte woningen. Er zijn 61 krepeer gevallen. 71 zeer slechte woningen. 101 slechte wo ningen en 132 huizen, die in aan merking komen om onbewoonbaar verklaard te worden. Dit is het antwoord van B. en W. op vragen, die hieromtrent waren gesteld door raadsleden, die zich met de ge meentebegrotingen hebben bezigge houden. HAZERSWOUDE De algemene beschouwingen vormen de start van de begrotingsdebatten in de raad van Hazerswoude. Maandag 16 december om 20 uur. wordt het sein daartoe gegeven. Na de algemene beschouwingen geven burgemeester en wethouders hun eerste ant woord. De eerste 'uitloop' van de begrotingsmarathon vindt plaats op woensdag 18 december, om 20 uur. Op die avond wil het college van B. en W. ook het voorstel tot invoe ring van een belasting op onroe rend goed aan de orde stellen. Deze belasting zou op 1 januari 1976 van kracht moeten worden. OEGSTGEEST Zondag 15 de cember van half 9 tot half 10 is er een muzikale vesper in de Groene Kerk. Medewerkenden zijn: Mari anne Kool sopraan. Christine Kals- beek alt, Theo Goedhart orgel, Wil- librordcantorij, cantor: Egbert van LEIMUIDEN Zaterdag 14 en zondag 15 december om8 uur in 'Het Spant', geeft de toneelvereni ging 'Lythe Muthen' een opvoering van het blijspel 'Vader heeft een bok geschoten'. In de pauze is er een verloting en na de voorstelling een gezellig samenzijn met mede werking van Bouquets. LISSE Maandag 16 december om 3 uur wordt in 'Rustoord' een ver gadering gehouden va/i de Chr. Ou derenbond. De heer G. van Voorst zal dia's vertonen over de uitgaans dagen en na de pauze wordt ge sproken over het onderwerp: geza menlijk met vakantie gaan. KATWIJK Op 19 december viert het c.j.v.-jongenswerk in de Hoor- nes (J. C. Samuël, Zeearend en Zeepaardje) een kerstavond in de Pniëlkerk. om 8 uur. LEIDEN Maandagmiddag om twee uur gaat de Leidse raad be ginnen met de behandeling van de begroting voor 1975. Voor deze behandeling, die al in de diverse commissies is voorbereid, is een hele week uitgetrokken. Begon nen wordt maandagmiddag en de vergadering zal dan worden voort gezet 's avonds om 19.30 uur. Verder zal er op dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag vergaderd wor den. steeds om 14 uur en om 19.30 Verkeersprobleem Lisse vraagt om oplossing LISSE Eén van de belangrijkste verkeersproblemen wordt ln Lisse het feit genoemd dat men, om van uit het westen in Hillegom te ko men, bijna heel Lisse moet omrij den, waarbij drie verkeerslichten in stallaties moeten worden gepas seerd. Er gaan stemmen op bij het kruis punt Veldhorststraat-Heereweg een mogelijkheid te scheppen linksaf te slaan, wat nu is verboden, in de richting Hillegom. Deze mogelijkheid zal er komen als de woningen op de hoek Heereweg- Veldhorststraat kunnen worden af gebroken, wat binnenkort kétn om dat dn het laatste pand vrij komt. Vooral wordt deze verbetering be langrijk als aan de westzijde van de Westerdreef, ten zuiden van het complex 'Eikenhorst', het plan 'Berkhout' wordt gerealiseerd, waar 161 woningen worde ngebouwd. LEIDEN Tegen een 19-jarige Leidenaar is proces-verbaal opge maakt omdat hij op het bedrijf van een lompensorteerder aan de Marktsteeg vloeistof uit accu's, in een openbare waterrioolput depo neerde. Het ging hier om een ver ontreinigend zuur. LEIDEN De gemeenteraad wordt voorgesteld een krediet van 885.000 te verlenen voor de stich ting door de gemeente van een gebouw met twee werklokalen en een speellokaal voor de prot.-chr. kleuterschool Storm Buysingstraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 3