ans Kraay vecht strijd bij Ajax op eigen manier uit Kreuz: eindelijk geaccepteerd Verkouden? "Otrivin helpen direkt Derby: protest tegen beslissing van Corver AC: Voor 5 januari .-trainer ederlaag an Bracht Ifgelast )etbal neusdruppels Björn Borg mist finale OUW/KWARTET ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 SPORT T21/K21 jfieuw verlies bij PSV zet Amsterdammers op vijf punten achterstand (ADVERTENTIE) MSTERDAM Dar waar FC Twente woensdagavond slaag- faalde Ajax. FC Twente klasseerde zich via een klinkende zege het inderdaad zwaar tegenvallende Dukla Praag, maar belang- jker haast nog was het directe gevolg van die plaats in de kwart- nales van het UEFA Cup-toernooi. Voor FC Twente is dit seizoen ïdanks de magere klassering in de eredivisiestand nog niet voor- j. FC Twente zakt voorlopig althans nog niet als bijna 'anonie- ie' club weg. ax dreigt die weg wél op te gaan. i het voor de Amsterdammers wel ns als het belangrijkste troost- ernooi afgeschilderde UEFA Cup- beuren viel ondanks de 21 zege i Juventus het doek en in de mpetitie kan morgen in Eindho- n wellicht hetzelfde gebeuren, rlies tegen PSV betekent een iterstand van vijf punten en lewel de strijd nqg lang duurt, is mogelijkheid niet uitgesloten, kunnen zijn. de Ajacieden mede gezien hun lidige vormcrisis het daarna wel or gezien mogen houden. tussen de lippen en daarom liet hij de door hem uitgestippelde lijn niet verbuigen door spelers van wie sommigen in zijn ogen vaak nog onvoldoende professioneel zijn. Hans Kraay gooit misschien onge wild zijn kont tegen de krib. Het Engelse begrip voor hemelsbreed, voor de totale rechtlijnigheid, 'As the crow flies' (zoals de kraai vliegt) zou volledig op hem geënt PENSBELANG IV—Ajax voor Ajax dus van le- nsbelang. Ondanks de uitspraak it ook Feyenoord kampioen werd eens vijf punten achter te hebr gestaan.' Die uitspraak is van ns Kraay, Een Utrechter, die een angrijk deel van zijn naam heeft maakt in Rotterdam. Bij Feyen- rd bovendien. Het was niet de Eest favoriete startpositie voor de mager, of zoals de club het emt, technisch directeur van ix. Hans Kraay is bij Ajax geko- n om resultaten te behalen. Een even dat tot nog toe is mislukt de wedstrijd van morgen nog nder haalbaar kan zijn. Wat jx en Kraay dan rest is de natio- le beker, waarin de ploeg tegen racles heeft geloot. Hans Kraay ;ht in Amsterdam tegen het ver tegen de 'verloedering' van wat voor kort Europa's topclub was. aay vecht die strijd op zijn eigen ze uit. Hij heeft in zijn klein f jaar Ajax niet geprobeerd de apte jongen te worden. Integen- el, hij heeft het soms al morrende kersvolk nog meer tegen zich ienomen door Piet Keizer buiten il te zetten. Pietje Keizer, na het ■trek van Sjaak Swart de laatst ■rgeblevene van de betaalde Aja- den van het eerste uur. De expo- nt van de groep die de club uit niets naar de top bracht. XCTIONEEL ns Kraay heeft de affaire met zer en de andere problemen die Ïem zijn afgekomen bewust niet isch', niet vriendelijk, niet perig willen behandelen. Het rd functioneel ligt hem vrij los 1ST (ANP) De eredivisie club die kortgeleden zijn trainer nk Wullems aan de kant zette, uiterlijk 15 januari van het gend jaar weer een volledig ge- lomeerde oefenmeester in dienst eten n.hebben. NAC had de VB gevraagd om dispensatie ir de waarnemens trainer Jan die beschikt over een b-diplo- Dat verzoek werd vrijdag door bestuur betaald voetbal van de VB afgewezen. Op korte termijn len beide partijen (NAC en be ur b.v.) nog een gesprek over de ik hebben. TTERDAM Rlni van Bracht ft in de zevende ronde van het mooi om het Europees kampi- schap driebanden zijn eerste erlaag geleden. De Oostenrijker lerz versloeg Van Bracht in een :hte partij met 60 tegen 44 in 62 rten. Van Bracht is door deze erlaag naar de vierde plaats ge- t met een algemeen gemiddelde onder de 1.000 is komen te en. De strijd om de titel wordt daag en morgen een aangele- heid van de Belgen Ceulemans Boulanger, beiden nog ongesla- en met algemeen gemiddelden resp. 1.414 en 1.363. tweede Nederlandse deelnemer, s Brosens, die in de zevende de in 44 beurten met 60-36 van danger verloor, bezet van de alf deelnemers de zesde plaats zes punten en een algemeen liddelde van 0.859. 1ST (ANP) De Koninklijke [derlandse Voetbalbond (KffVB) pft alle wedstrijden voor de za- [dagamateurcompetitie en de Igdelftallen betaald voetbal voor jerdag afgelast. Ook alle afdelin- P van de KNVB hebben de wed- Wden voor zaterdag afgelast. Prts heeft de KNVB voor zondag pis de amateurcompetitie in de pleten noord, oost en zuid II gelast. Ook de volgende afdelin- P hebben voor zondag alle wed- Pjden afgelast: Groningen, («Island, Drente, Zwolle, Arnhem, Pderland, Twente, Nijmegen en pburg. Hans Kraay heeft twee weken gele den als technisch leider van Ajax een nederlaag meegemaakt 30 voor AZ'67 in Alkmaar zoals de oude Ajacieden eigenlijk alleen nog maar uit de geschiedenisboekjes kennen. Hans Kraay ontdekte dat hij niet populair is. Voorzitter Van Praag werd van verschillende kanten ge vraagd of de positie van zijn mana ger in het geding was. Het -ant woord was ontkennend. De klap van die nederlaag was voor Kraay voelbaar, maar de na-pijn bleef niet zo verschrikkelijk lang. WERK VOETBAL Hans Kraay, nuchter redenerend, weinig emotioneel reagerend, had zo'n nederlaag tegen een kleinere club zoal niet. zien aankomen, dan toch in ieder geval als mogelijkheid onder ogen gezien. Ajax immers speelt veel .meer werkvoetbal dan in de voorgaande jaren, schippert bovendien met zijn valide arbei ders, produceert minder kunststuk ken dan i n de vorig,e seizoenen. Ajax heeft op dit moment niet genoeg mensen voor de kunstwerk jes. Hans Kraay voert niet als veront schuldiging aan, dat hij in een periode van twaalf competitie- en zes UEFA-bekerwedstrijden, uit zijn moeilijk op rekenen met een over- kernploeg slechts constant de be- verzadigde groep voetballers te schikking had over vijf man van moeten werken. Een ploeg die het zijn keurtroep. Schorsingen van Duitse succes, waar immers -meer Suurbier, Rep en Van Santen. Bles- werd bereikt dan was verwacht, sures van Hulshoff, Krol, Blanken- nog zo vers in de herinnering had. Hans Kraay (rechts) en Kees Rijvers vechten vanavond op het televisiescherm reeds hun eerste onderlinge strijd van dit week einde uit. Morgen in Eindhoven volgt de 'echte' confrontatie. Op de foto wordt PSV's Kees Rijvers bijgepoetst voor de t.v.-opnamen en kijkt Hans Kraay toe. een serie prestaties, die in het vori ge seizoen al duidelijk aan het slin ken was. NUMMER TWAALF Hans Kraay zou eigenlijk best te- burg, Geels, Mulder, Brokamp. Al- Een groep die van de praktisch leurgesteld kunnen zijn over zijn leen Schrijvers, Haan, Ger Mühren, totale vrijheid rond Hiltrup in Steffenhagen en Arnold Mühren Duitsland vrijwel zeker de basis konden voortdurend spelen. van het succes in de Water- Hans Kraay is. het valt niet te graafsmeer teruggezet werd naar ontkennen, bij Ajax geconfronteerd een tamelijk streng regiem van de eerste periode m Amsterdam, ont moedigd door het onverwachte dat op hem is afgekomen. Hij is het niet, laat het in ieder geval niet merken. Hij heeft slechts een groot met problemen die niet voorspel- manager die niet kon werken naar verschil geconstateera tussen zijn baar waren toen hij van Deventer naar Amsterdam kwam. Hij kon er een incidenteel succes, maar moest huidige werkgever en zijn vorige, bouwen aan de voortzetting van Hij heeft ondervonden dat bij Ajax de moeilijkheden niet beginnen bij de eerste elf spelers, maar bij de nummers twaalf, dertien, veertien en vijftien. De mannen die bij Go Ahead onbekenden waren, maar bij Ajax topvoetballers zijn. Hij aan vaardde kritiek uit die hoek als onoverkomenlijk. Hij durft te voor spellen dat als er opnieuw een spe ler zou zijn die zijn onvrede uit draagt, het er weer een zal zijn die op dat moment twaalf of dertien is. Hans Kraay heeft bij Ajax ervaren dat een selectiegroep van tenmin ste zestien spelers wenselijk is, maar dat de ideale situatie slechts bestaat, wanneer er toch een dui delijk verschil is tussen nummer elf en nummer twaalf. Gogd twee jaar geleden had Ajax een elftal en de reserves vonden het een eer als zij eens in die ploeg werden opgeno men. Nu heeft Ajax tenminste een dertiental en enkelen van hen be schouwen zich beter dan, maar toch in ieder geval gelijkwaardig aan de spelers die wel worden op gesteld. Het probleem dat PSV niet kent, omdat de eerste elf een ni veauverschil hebben met de anderen, een probleempje dat bij Feyenoord ook wel eens om de hoek komt kij ken. Hans Kraay kreeg Arie Haan, na Piet Keizer, als ontevredene op zijn dak. Arie Haan leeft niet bij voet bal alleen. In zijn geboorteplaats Winschoten ontplooit, hij zakelijke activiteiten, die hem van tijd tot tijd dwingen tot een spreiding van zijn interesse. NEGATIEF? Hans Kraay ontbrak oij de opening van Haans pub 'De Libero' in Win schoten. Op de buitenwacht maakte het de indruk een gebaar, een ne gatief gebaar dan, van de manager te zijn. Kraay echter achtte zijn aanwezigheid in Winschoten niet functioneel. Hij meende dat de ruim-halve werkdag die hij daar mee zou verspelen op een betere manier besteed had kunnen wor den. Hans Kraay zag niet dat de 'tegen partij' het als een gebaar van ver zoening zou kunnen beschouwen. Hij wilde de mogelijkheid van een mentale ünjectie voor zijn midden velder, die ten goede van de hele ploeg zou komen, niet laten opwe gen tegen een lange reisdag. Hans Kraay gelooft misschien een klein beetje te weinig in het ande re in de sport. De religie die Ko- vacs onmogelijk maakte, die Kno bel via derden wat te ongelukkig aanstipte, maar die Joris van den Bergh bijna een halve eeuw gele den al op papier zette als de Myste rieuze Krachten in de Sport. Mis schien zou de Kraay toch eens met een omwegje moeten vliegen. Britten oneens met tweede strafschop van Velez DERBY (Reuter) Manager Dave Mackay van de Engelse eerste divisieclub Derby County zal een officiële klacht bij de UEFA in dienen over de leiding van scheidsrechter Charles Corver in de wedstrijd van woensdag tussen Velez Mostar en Derby County. De Joegoslavische club won op ei gen terrein met 4-1 en plaatste zich voor de kwartfinales van het ternooi om de UEFA Cup daar de Engelsen thuis met 3-1 hadden gewonnen. Het winnende doelpunt ontstond in Mostar uit een straf schop, die Corver toekende omdat Derby-verdediger Colin Todd de bal met de hand zou hebben aange raakt. 'Die beslissing was onzinnig', aldus Mackay. 'Todd kreeg de bal uit een Joegoslavisch schot tegen de schouder. Het was dus om twee redenen geen strafschop. Ten eer ste kon hij onmogelijk uit de baan van het schot vluchten en ten tweede raakte de bal de schouder en zeker geen arm of hand. Ik betwijfel of we succes zullen hebben door te protesteren, maar De mensen praten niet meer hoeveel seld ik Ferenoord heb sekost Van onze speciale verslaggever ROTTERDAM Willi Kreuz, de centrumspits van Feyenoord, zal nooit een voetballer zoals Willem van Hanegem worden die door het publiek op handen wordt gedragen. De Oostenrijker be hoort nu eenmaal niet tot het type mensen, die de massa met gekruide, ironische, rake of humoristische opmerkingen in hun ban zullen brengen. Willi Kreuz is al evenmin een spectaculair voetballer die met zijn tegenstander, tot vermaak van het publiek, zal dollen zoals ^ijn clubgenoot Jurgen Kristensen dat zo heerlijk kan doen. Kreuz is een ietwat kleurloze, kei harde werker, die aan het begin van het seizoen door Feyenoord werd aangekocht in de hoop dat eindelijk de kritiek op het ontbre ken van een pure spitsspeler, zoals Ove Kindvall eens was. zou ver stommen. De overgang van Sparta, waar hij in twee jaar tijd behoor lijk furore had gemaakt, naar Feyenoord waar alles op prestatie is gericht, ging gepaard met een niet aflatende stroom meldingen over het transferbedrag, dat de Neder landse! titelhouder voor hem neer telde. Kreuz zelf heeft er bepaald ook nimmer een geheim van ge maakt wat Sparta voor hem vroeg (circa 8 ton). Achteraf betreurt hij die openhartigheid ten zeerste, vooral omdat de Oostenrijkse inter national nog niet volledig heeft kunnen waarmaken waarom Feyen- oords technisch driemanschap zo gebrand was om Kreuz in te lijven, terwijl de ploeg een kampioenschap geheel onverwacht ingezet, had toen de enorme pech paal en lat te raken. Maar het was toch logisch dat je als invaller niet plotseling voluit kon spelen.' Kreuz, dat is typerend voor zijn instelling, heeft moedig de teleurstelling van Barce lona weggeslikt en heeft zich nog intensiever op de training gewor pen. In zijn garage in Hendrik Ido Ambacht, het verblijfoord van de meeste Feyenoorders heeft hij zelfs wat trainingsattributen opgesteld om aan zijn conditie te schaven. Attributen die de laatste weken echter onaangeroerd blijven. 'Ik ben al de hele dag met voetbal in het stadion bezig, het heeft geen enkele zin om dan ook nog eens huiswerk te verrichten. Mijnheer Coerver vindt dat ik sneller en wendbaarder moet worden. Via krachtoefeningen probeer ik mijn snelheid op te voeren, maar ik zal natuurlijk nooit een Ressel worden, terwijl hij op zijn beurt nooit de had behaald met een weliswaar speltrant van Krist,ensen zal kun- soms hevig omstreden spits (Lex Schoenmaker) die echter toch goed was voor zo'n slordige twintig tref fers. Kreuz: 'Elke wedstrijd die ik in het begin voor Feyenoord speel de, was verschrikkelijk moeilijk voor me. Feyenoord en Sparta zijn niet met elkaar te vergelijken. Ik wist in het begin gewoon niet waar ik lopen moest. Dat knaagde aan mijn zelfvertrouwen Steeds maar weer dacht ik: nu moet ik scoren, want daar heeft Feyenoord me voor gekocht. En toen het maar niet wilde lukken, kon je het publiek, dat bij Feyenoord soms meedogen loos is, horen zeggen: waarom nen imiteren. Karakter en aanleg van een speler zijn niet te verande ren. Slechts, en dan nog in be scheiden mate, te verbeteren.' PRINCIPE we moeten wel met de meeste klem een protest indienen tegen de ma nier waarop er met de wedstrijd is omgesprongen. Dit kunnen we niet zomaar laten passeren'. Mackay voegde er aan toe eventu eel gebruik te zullen maken van televisiebeelden om het protest kracht bij te zetten. 'Dan kan iede reen zien dat wij werden uitgescha keld door een snertbeslissing van de scheidsrechter'. MELBOURNE (Reuter) Guiller- mo Vilas, John Newcombe en Ilie Nastase hebben zich geplaatst voor de finale Van het Masterstoernooi in Melbourne. Uitgeschakeld'is onder meer de Zweed Börn Borg, John Newcom be, die woensdag zijn eerste over- winnig behaalde op Björn Borg, klopte gisteren de Nieuwzeelander Onny Parus: 6-4, 6-4. Guillermo Vilas, de jonge Argentijn, die onder meer in Hilversum het open kampi oenschap van Nederland op zijn naam bracht, zegevierde ook in zijn tweede partij: 7-5, 6-1 tegen Björn Borg. Hij had al eerder John New combe verslagen. De Argentijn, die in die partij twaalf aces sloeg, had nu heel wat meer moeite met zijn service tegen Borg. Hij ondersteun de zijn opslag echter zo goed met geplaatste volleys, dat de Zweed geen doorbraak kon forceren, ook niet toen de Argentijn drie dubbele fouten maakte in de negende game van de eerste set. Ilie Nastase. die titelhouder is bij de Grand Prix, behaalde zijn tweede en derde overwinning. Allereerst besloot hij in 28 minuten de afgebroken partij tegen Manuel Orantes. Nastase leidde met 6-4, 3-1. Hij maakte de tweede set af met 6-2. Daarbij doorbrak hij meteen de service van Orantes. Vervolgens won hij met 6- 3. 6-4 van de Amerikaan Harold Salomon. De Mexicaan Raul Ramirez kwalifi ceerde zich in Melbourne tenslotte als vierde voor de halve finales. Hij versloeg de Amerikaan Harold So lomon in veertig minuten met 6-1 6-1. De partij had woensdag reeds moeten worden gespeeld, maar werd toen uitgesteld wegens het slechte weer. Ramirez speelt vandaag tegen Vilas en Nastase treedt aan tegen New combe. Programma Het doel van Feyenoord. Een scorende Willv Kreuz. Temidden van de AZ-vcrdediging maakt de Oos tenrijker gelijk door de bal langs doelman Voovs te koppen. stelbaar moeilijk in die spits con- staat tussen ons geen rivaliteit. Ik stant een opvallende prestatie te verrichten. Bij Sparta had ik alle vind Lex een goede voetballer, heb nooit begrepen waarom Feyenoord Willi Kreuz hoedt er zich voor om ruimte, nu heb ik altijd twee man juist mij wilde hebben, maar het ook maar een woord van kritiek om me heen.' heeft weinig zin daarover te filoso- aan het adres van Wiel Coerver te Een verklaring waarin kennelijk feren. Er is in elk geval geen spra- richten. Mompelt dat het ook tot de een excuus ligt opgesloten voor zijn ke van dat ik onder druk speel, taak van de trainer behoort om wisselvallige presentatie, al is dan omdat Schoenmaker op de reserve- teleurstellingen van spelers op te de laatste weken een kentering ten bank zit. Klaar om mij te verdrin- gen. Feyenoord heef.t me voor drie jaar gecontracteerd. Het heeft be paalde verwachtingen van me en die wil ik waarmaken.' vangen en om angst weg te nemen, maar doet er dan snel het zwijgen aan toe. 'Mijn principe is nooit een trainer aan te vallen. Hij is door de club aangenomen en die moet maar smijten ze met geld voor een vent uitspreken of hij al dan niet voor zijn taak berekend is, luidt zijn risicoloos standpunt. Kreuz hoopt die nog niets heeft laten zien.' TELEURSTELLING Die publieke geseling heeft Willi Kreuz weinig goed gedaan. En toen Wiel Coerver uit taktische overwe ging hem in de returnontmoeting tegen Barcelona (30) uit de basis opstelling lietwas dat voor Kreuz de eerste, maar ook de grootste teleurstelling uit zijn carrière. 'Ik heb het nooit begrepen en zal het ook nooit begrijpen wat Coerver heeft bezield om me toen niet op te stellen. In de tweede helft werd ik dat Coerver hem niet meer. zoals al een pa<tr keer is gebeurd, naar het middenveld haalt. 'Dkar hoor ik niet thuis. Als Coerver zegt: de nummer zes van de tegenpartij is voor jouw rekening, dan voel ik me als middenvelder ongelukkig. Sli dings liggen me niet en het louter defensief opereren al evenmin. In de spits kan ik storen. Ik ben Qok bereid me in die positie voor meer dan honderd procent te geven. Maar het is bij Feyenoord onvoor goede te constateren, zich illustre rend in een verhoogde doelpunten- fabricage. Zijn ongelooflijke sprongkracht, die in de wedstrijd tegen Excelsior Feyenoord voor een blamage behoedde, heeft zijn spel een ongekende dimensie extra ge geven. Kreuz: 'Ik geloof, of liever gezegd, ik voel dat de Grote Vorm aan het komen is. Het heeft me goed gedaan dat ik in het stadion nu voor het eerst mijn naam hoor roepen. Willi, Willi. Het is voor mij een teken dat ik geaccepteerd word en dat de mensen niet meer praten hoeveel geld ik Feyenoord heb ge kost.' Elf doelpunten heb ik nu ge maakt. Het moeten er minstens 22 worden. Ik houd ook niet bij hoe- SFEER Willi Kreuz is een ideale werkne mer. Niets is hem teveel. In con flictsituaties zal hij zeker niet ver zeild raken. Zijn zachtmoedig, vriendelijk karakter heeft hem bij de overige Feyenoorders bemind gemaakt. Kreuz: 'Ik ben door ieder een heel snel geaccepteerd. Dat is me erg meegevallen. Want voor ik bij Feyenoord kwam had men mij verteld dat er een sfeer van haat en nijd heerste. Ik heb daar niets van kunnen bespeuren.' veel doelpunten Lex Schoenmaker Kreuz. de goedmoedige, zou naar er vorig seizoen inschoot. Er be- het oordeel van velen zich ten on rechte in de spits wat bruter, bru taler ook moeten manifesteren. Het feit dat hij zelden of nooit met een •gele kaart wordt geconfronteerd of tegen een waarschuwing op loopt, wordt niet altijd even positief ge waardeerd. Hij zou, zo meent ook trainer Coerver. wat van de 'gang sterpraktijken' van Van Hanegem moeten overnemen. 'Maar dat', ver zucht de oud-Spartaan, 'zal wel nooit gebeuren. Mijn karakter is niet te veranderen. Ik ben al blij als de tegenstander bang is voor mijn schotvaardigheid. Öat. Is be langrijker dan angst voor lichame lijk geweld.' De toekomst van het Nederlandse voetbal ziet er in de ogen van de Feyenoorder zeker niet ongunstig uit. 'Er is veel talent en als ik nu zie dat in West-Duitsland een club als Hertha BSC. dat werkelijk niets voorstelt aan de top .staat, hoeft Nederland zich voorlopig geen zorg te maken. Hier wprdt nog altijd het beste voetbal van Europa gespeeld.' RICHARD MATTHIJSSE Eredivisie FC AmsterdamFC Twente Roda JCTelstar FeyenoordWagen ingen Go Ahead—NAC FC UtrechtExcelsior HarlemSparta AZ'67—MVV De GraafschapFC Den Haag PSV—Ajax FV VVV—Volendam SC CambuurSVV NECSC Amersfoort Willem II—PEC FC GroningenVeendam VitesseFC Dordrecht Fortuna SCFC Den Bosch FC Vlaarding^nHeerenveen HeraclesHeimond Sport

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 21