de plaat )ver de muren van de iigen school heenkijken GAAT IE STRIJD OM KRALINGEN t iotterdam ziet zich 'vlees' voor metrolijn ontgaan De Pretty Things zijn uitgepraat eleac-cursus biedt duizenden leerkrachten service: Een nieuwe vorm van vernieuwing IUW/KWARTET ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 BINNENLAND T17/K15 door Willem-Jan Martin The Pretty Things zijn met gemak een van Engelands oudste popgroepen. De heren, geflipte kunstacademie-klanten voor het merendeel, komen bovendrijven in de in het begin van de jaren zestig vooral door Brits toedoen aangezwengelde tweede popgolf. The Pretty Things oriënteren zich dan zoals menige groep in die dagen op de muziek van de zwarte man, de blues, maar in vergelijking met geestverwanten als Animals, Yardbirds en zelfs Rolling Stones is er toch één opvallend verschil. In zijn vrolijke werkje 'AwopBopaLooBop AIopBam- Boem' (Paladin, Londen 1970) brengt popsribant Nick Cohn een en ander treffend onder woorden: 'Het meest klassiek waren The Pretty Things, die er duidelijk op uit leken de Rolling Stones eruit te laten zien als de spreekwoordelijke theekrans op de pastorie. Ze zagen er afschuwelijk uit. Ik bedoel, werkelijk afschuwelijk Phil May, hun zanger, had een vettig gezicht, voorzover daar door al het haar iets van te zien was, en kroop over het toneel als een verminkte gorilla. De anderen oogden zo mogelijk nog slechter. En hun muziek was niks dan chaos: the big bad blues. Feitelijk was het noch groot(s) noch blues. Wel slecht'. Men begrijpt de gevolgen. Terwijl furieuze ouderen er schande van spraken en de comités-ter-bescherming-van- de-opgroeiende jeugd als paddestoelen uit de grond schoten, stroomde diezelfde jeugd die zich allang niet meer kon identificeren met de zoetgevooisde namaakvolwasse- nen zoals gecreëerd door de gevestigde platenindustrie, in stevige aantallen naar de concertzalen, waar de door Cohn geschetse Things-chaos niet tot het podium beperkt bleef. Gelijk de Rolling Stones, iets minder onguur van voorkomen misschien maar in hun uitwerking op 'de losgeslagen jongelui' niet minder effektief, trokken de Pretty Things een spoor van vernieling, waarbij ook ons land de dans niet ontsprong: men kan het rustig als een compliment aan de bouwers beschouwen, dat de veilinghal in het Noordhollandse Blokker nog steeds overeind staat. Inmiddels zijn de Pretty Things al geruime tijd uitgeraasd. Na de geleidelijke acceptatie van het lange haar, maar vooral door het wegebben van de Britse popsuprematie ten gunste van een Amerikaanse tegenaanval (underground, flower-power enz.), kwam de oorspronkelijke opzet min of meer in de lucht te hangen, werd althans enige bezinning met de betrekking tot de te volgen lijn noodzakelijk. Mede door het vertrek van een aantal oudgedienden werd niet gekozen voor een perfektionerende uitwerking van het oorspronkelijk uitgangspunt, de grotestadsblues, maar zocht en vond men tenslotte een niet bijster imponerende mixtuur van vrijwel volledig 'gewitte' R B en allerhande nieuwige Amerikaanse elementen, een mixtuur die met zeer onregelmatige tussenpozen gestalte kreeg in de vorm van de elpees S. F. Sorrow, Parachute en Freeway Madness. De met veel promotionele tam tam begeleide langspeler Slik Torpedo (Swan Song Records SSK 59 400-U) die kortgeleden werd uitgebracht, zet een stapje verder op de ingeslagen weg. Inmiddels zes man sterk, wagen de Pretty Things zich afwisselend aan verschillende muzikale vormen, van rustig geballadeer met de nodige violen (Is It Only Love) via soft- jazzachtige uitstapjes (Atlanta, L.A.T.A.) tot en met enige opgeklopt werk. dat in de verte nu eens aan de Stones (Come Home Momma) dan weer aan The Who (Bridge Of God) doet herinneren. Variatie genoeg dus, terwijl voorts ook de hoorbaar enorme inzet niet onvermeld mag blijven, maar het vervelende is dat de zaak uiteindelijk op de (vaardige) hantering van al die verschillende stijlen en elementen blijft steken. Een duidelijk omlijnd eigen gezicht, zoals de Pretty Things dat hoe krakkemikkig ook in vroeger dagen wél hadden, komt niet of nauwelijks uit de groeven. Het ontbreekt aan een visie, die de op zich niet onsmakelijke ingrediënten tot een origineel geheel had kunnen combineren, waar die elementen nu vrijwel zonder meer op elkaar gestapeld zijn. Blokker is een tijd geleden. Waarmee we, enigszins nostalgiek gestemd, dan alweer aangeland zijn bij de afdeling Restanten, die deze week nieuwe elpees bevat van de jongeheer Donovan (7-Tease), de broze nieuwlichter Eno (Taling Tiger Mountain Bij Strategy) en de groep Yes, waarin de Zwitser Patrick Moraz de plaats van Rick Wakeman heeft Ingenomen. Hoe, dat openbaart u Relayer. or Piet Hagen Teleac kun je veel leren: iken en metselen, natuur de en leidinggeven bij sport, iinds kort ook onderwijsver- iwing. Op de cursus 'Flexi- school' hebben zich 7500 sen, voor het merendeel terleidsters en onderwijzers, schreven. Elke week worden litzendingen (op donderdag- id en de herhaling op dins- niddag) door een kleine ierdduizend mensen, leer- hten en geïnteresseerde ers, bekeken. zou natuurlijk mooi zijn als je een cursus op de televisie in klap het hele kleuter- en basis- irwijs kon vernieuwen. Maar ls een illusie en de makers van cursus hebben dat ook niet Jbeerd. Hun opzet is simpeler: Wen de leerkrachten een kijkje len in andere scholen. Het is kleuterleidsters en onderwij - moeilijk om o ver de muren bun eigen school te kijken. Er elnig gelegenheid eens andere 'en te bezoeken om te zien hoe elders toe gaat. De camera van ic kan die service bieden 5 de dienstverlening die de drie elijke pedagogische centra en ec op deze wijze bieden ook niet zo vrijblijvend. De cursus 'Flexibele school' en die naam al in een bepaalde richting, «langstelling van de program akers gaat vooral uit naar *e vormen van onderwijs. De ddingen gaan over ouderhulp, afschaffing van het klassikale (wijs en individualisering, over het gebruik van audiovisuele hulp middelen, over samenwerking tus sen kleuter- en basisschool kortom over flexiber onderwijs. Niet opgedrongen Het geweldige voordeel van deze cursus is dat zij niets dwingend voorschrijft. De kijker krijgt een beeld van verschillende scholen die elk op eigen wijze aan het vernieu wen zijn. Er wordt niet één bepaal de methode opgedrongen. De be doeling is dat iedere school zichzelf een idee vormt van wat je allemaal zou kunnen doen, vervolgens haar eigen positie bepaalt en dan ten slotte zelf de weg uitstippelt die zij wil gaan. Het hoeft niet allemaal tegelijk en op dezelfde manier, en ook het einddoel zal niet voor elke school hetzelfde zijn. Een sympa thieke manier van praten over on derwijsvernieuwing. Waarschijnlijk ook de meest effectieve, want leer krachten hebben een broertje dood aan de betweters die hun zo haar fijn kunnen uitleggen hoe de ideale school er uit ziet. Een tweede pluspunt van de crusus zit in de verdere begeleiding. Alle ingeschreven cursisten krijgen een dik boek thuis gestuurd, een 'vraag baak' met informatie over alle mo gelijke en onmogelijke onderwer pen. (Helaas was de eerste oplaag te klein om ledereen op tijd een exemplaar te sturen.) Wie behoefte heeft aan discussie met anderen of aan deskundige begeleiding kan te recht bij één van de ongeveer tach tig pedagogische academies, oplei dingsscholen voor kleuterleidsters en schooladviesdiensten die overal in het land speciale bijeenkomsten beleggen. Het effect van een dergelijke aan- Be strijd voor het behoud van Kralingen, een van de oudste, voor bombar dement èn kaalslag gespaard gebleven woonwijken van Rotterdam, die Ju door metro-aanleg ernstig dreigt te worden aangetast, is nog niet uit testreden. De Stichting Leefbaar Kralingen heeft deze week in een ge sprek met Rotterdams nieuwe burgemeester, André van der Louw, om ten nieuwe metro-debat gevraagd. En Capelle aan den IJssel,, de gemeen te ten oosten van Rotterdam, die met de havenstad in conflict is, omdat zij Je uitloper van Kralingen, het 's-Gravenweggebied, groen en landelijk wil Jouden, lijkt toch aan het langste einde te trekken. tapelle's dynamische wethouder A. Benard, 29 jaar en wel 'angry young nan' genoemd: 'De denkbeelden van Capelle worden door Rijnmond en de irovincie als billijk ervaren, ik ben optimistisch gestemd'. Mocht het opti- jisme van de wethouder gerechtvaardigd blijken dan wordt althans een leel van de weg landelijk bekend door de uitdrukking: 'zo oud als de weg an Kralingen', gevrijwaard voor de verfoeilijke uniformiteit van onze mo- lerne hoogbouw. ITTERDAM 'Wat gaat u van de Oude Dijk msken?' vroeg mejuffrouw G. M, Vaarties, secreta- se van de Stichting Leefbaar Kralingen, in 1970 aan de toenmalige Rotterdamse wethouder Po- 'Door mijn oogharen zie ik een visioenen ik denk dan met name aan de Westblaak', ant- Drdde de heer Polak. Aan de verwezenlijking van dit visioen het trekken van een 'voor' door 1-Kralingen terwille van de metro, waarna de Oude Dijk een steriele, kille 'boulevard' mag wor- i wordt hard gewerkt. Niettemin heeft Leefbaar Kralingen de argumenten tegen de metro- iw deze week nog eens voorgelegd aan burgemeester Van der Louw. Mejuffrouw Vaarties: 'We iben gezegd dat er een nieuw metro-debat moet komen. Hij was zeer welwillend'. Het stuk 's-Gravenweg van Oude Dijk tot Kralingse Zoom zal zijn karakter verliezen. Het geboomte voor een aantal oude herenhuizen zoals op deze foto de drie kastanjes moet verdwijnen. pen. De 93-jarige, legendari sche Rotterdammer mr. dr. K. P. van der Mandele (herbouwer van de stad van het eerste uur) lijkt tevergeefs te hebben gewaarschuwd. Hij gaf zijn naam aan de Stichting Leefbaar Kralingen en zei: 'Laat Rotterdam toch goed bedenken wat het weggooit, het is geen Kralings, maar een Rotterdams belang dat Kralingen blijft bestaan'. Voorstanders van de Oostlijn van de Rotterdamse metro tot Kra lingse Veer en dan naar Ommoord betogen, dat het zinloos is terug te komen op eenmaal genomen be sluiten, die reeds in uitvoering zijn. Sinds de Rotterdamse gemeente raad op 2 januari 1969 besloot tot de aanleg van een metrolijn naar Alexanderpolder en Ommoord via Kralingen en het Oudedijkstracé, is er echter een en ander gebeurd. Verdreven Op deze gewijzigde situatie en de bezwaren van Leefbaar Kralingen tegen de aanleg van de metro geeft mejuffrouw Vaarties als toelich ting: De samenhang in een volkrijk deel van Kralingen wordt verbro ken door het trekken van een bre de voor: ruim vierhonderd wonin gen en 52 bedrijfsruimten moeten worden gesloopt. De bewoners van die huizen worden uit Kralingen verdreven naar nieuwbouwwijken, waar zij aanmerkelijk meer huur zullen moeten gaan betalen. Het is waanzin alleen voor een metrolijn van Rotterdam naar Om moord 1.3 miljard gulden uit te geven, temeer daar de Stichting Wijkopbouw Ommoord tegen is. De gemeente zegt, dat het rijk exploita tietekorten zou bijpassen, maar er door Huib Goudriaan is in 1971 door de toenmalige mi nister Drees van verkeer en water staat alleen een vast bedrag van 214 miljoen gulden toegezegd, en dit onder strenge voorwaarden, wat de explotatie betreft. Rotterdam houdt staande dat de rijksbijdrage voor verbetering van openbaar vervoer is gegeven voor de aanleg van de metro naar het oosten en dat die subsidie in ge vaar komt, als teveel wordt gezeurd over andere vervoersmogelijkheden. Mevrouw N. van Gent-Vermeulen, Rijnmondgecommitteerde voor ver keer en vervoer, meent echter dat dit niet het geval is. als Rotterdam met alternatieven komt. Volgens mevrouw Van Gent heeft minister Duisenberg van financiën zelfs ge steld dat Rotterdam de subsidie krijgt voor 'verbetering van het openbaar vervoer' en niet alleen voor de metrolijn. Mevrouw Van Gent kwam daarom met het alter natief van veel goedkopere sn - tramlijnen in vrije banen vanuit het centrum naar Rotterdams woongebieden. Rotterdam verwierp dit voorstel. Aan de 's-Gravenweg moeten honderden oude bomen worden ge kapt, terwijl de dienst stadsontwik keling een plan voorbereid om in aansluiting op de metrowerkzaam heden de 's-Gravenweg te verbre den. Om de metro-passagiers te le veren, zullen langs de 's-Gravenweg kantoorgebouwen moeten verrijzen. We zullen onze klantjes moeten zoeken door onder meer hoogbouw langs de route te plaatsen, zei raadslid Joh. Mastik (PvdA), in een vergadering van de kralingse wijk raad. Er ligt een plan gereed om een gebouw van zeventien etages voor gemeentewerken neer te zet ten. In Rotterdam staat overigens 31.000 vierkante meter kantoor ruimte leeg. 'Trouwens wit een kromme redenering: een metro bouwen, om afgelegen wijken open baar vervoer te bieden, en dan bestaande wijken slopen en weer volzetten met hoogbouw om een nog niet bestaande metro renda bel te maken', aldus mejuffrouw Vaarties. Inmiddels is er afgelopen donderdag door een mededeling van minister Westerterp (verkeer en waterstaat) weer een nieuwe situatie ontstaan. De minister gaf te kennen aan de Rotterdamse wethouder mr. J. Men- tink, dat indien het rijk de metro lijn Eendrachtspiein-Marconiplein subsidieert, er geen rijksbijdrage zal komen voor de lijn naar Ommoord. Gewijzigd Een zwaarwegend argument van Leefbaar Kralingen tegen de oost- lijn is echter de gewijzigde situatie sinds de plannen werden aanvaard. De Oostlijn was immers opgezet voor Ommoord en Alexanderstad, maar dit plan nu is afgelopen zo mer in de ijskast gezet terwille van een snellere aanleg van de lijn Eendrachtspiein-Marconiplein. De woonwijk Kralingen moet dus deels worden opgeofferd aan een stukje metro, dat eindigt in Kralingseveer. Nu wethouder A. Benard van Ca pelle a/d IJssel goede hoop heeft dat het Capelse bestemmingsplan 's-Gravenweg-West door gedepu teerden zal worden aanvaard (een plan dat de 's-Gravenweg groen wil houden, wat betekent dat de door Rotterdam verlangde woning- en kantoorbouw langs de 's-Graven weg, voor het leveren van passa giers aan de metro, niet doorgaat) komt het doortrekken van de metro naar Capelle in de toekomst ook op losse schroeven te staan. Wethouder Benard verwacht tevens dat minister Gruijters akkoord zal gaan met het Capelse voorstel de zesduizend in het Rijnmondgebied te bouwen woningen in 'Scholle- vaart en Zevenkamp' neer te zet ten. 'En niet in Hitland, waar wij als logische verbinding met Kra lingse Bos en 's-Gravenweg een bos hebben gepland'. Deze groene long. het scheiden van de grote wijken van elkaar èn het historische be lang zijn de drie argumenten, die de wethouder aanvoert voor het behoud van de 's-Gravenweg. Optimistisch 'Als de wethouder dit zegt, ben ik ook optimistisch', oordeelt mejuf frouw Vaarties. 'Alleen voor de vol gens de jongste prognoses slechts 85.000 in Ommoord te verwachten inwoners moet er dan een metrolijn- Oost komen (Capelle verlangt immers alleen een vrije baan voor bus of tram). Minister en Rotter damse raad zullen nu toch ook wel inzien, dat het een waanzinnige geldverspilling is alleen voor Om moord een metro aan te leggen. Maar ja, het hart van onze ge meentebestuurders gaat open als ze van Utrecht komende de lichten van de hoogbouw van Ommoord zien. Daar valt niet tegen te pra ten. Wat te denken van het plan om Kralingen een nieuw straten plan te geven, waardoor de Oude Wijk de flauwe bocht verliest, waaraan hij zijn charme dankt?' pak van de onderwijsvernieuwing laat zich niet meten. Je kunt het aantal cursisten tellen en constate ren dat zevenduizend deelnemers niet veel is op een totaal van ze ventigduizend leerkrachten bij kleuter- en basisonderwijs. Maar dat is toch te somber. Op veel scholen heeft maar één van de leerkrachten zich ingeschreven, maar worden de uitzendingen door het hele team gevolgd. Soms komen kleuterleidsters en onderwijzers van verschillende scholen bij elkaar om samen te kijken. Onwillekeurig komt daar een gesprek van. Al zou dat het enige resultaat zijn van deze cursus, dan zou dat meegeno men zijn. Maar het belangrijkste is natuurlijk dat de scholen (leer krachten én ouders) op deze wijze informatie krijgen over andere scholen en daardoor misschien meer bereid zijn ook zelf de weg van de vernieuwing in te slaan. Het is een nieuwe vorm van onder wijsvernieuwing. Vijftig jaar gele den, toen mensen als Maria Mon- tessori, Peter Petersen. Kees Boeke en andere pioniers de grondslagen legden voor de vernieuwingsbewe ging van vandaag, was er geen Teleac die de schijnwerpers richtte op de experimenten van deze moe dige zonderlingen. Je kunt natuurlijk blij zijn over de brede belangstelling die nieuwere (wat heet nieuw na vijftig jaar) vormen van onderwijs nu krijgen. Maar er schuilt ook een gevaar in. Onderwijsvernieuwing op de TV heeft iets oppervlakkigs. De lens van de camera zoemt van de ene school naar de andere. Alles lijkt 'modern' en mooi. Maar er ls in een half uur geen tijd om dieper op de dingen in te gaan. Ook de maandelijkse napraat-uitzendingen waarin kijkers reageren kunnen dat niet goed maken. Een onderwijzer of kleuterleidster die niet bijvoor baat overloopt van vernieuwings drift zal soms denken: dat lijkt allemaal wel mooi, maar.En dan komen er vragen die onbeantwoord blijven: hoe doen ze dat precies, waarom doen ze dat, zijn er nooit moeilijkheden geweest? Wie dan niet naar die begeleidings bijeenkomsten gaat kan van dit soort series ook wat moedeloos worden: alles moet anders, maar het ls wel veel tegelijk: de ouders in school halen, het klassikale on derwijs loslaten, het in elkaar schuiven van kleuter- en basis school. en dan hebben we het nog niet eens over de (gewohe) eisen die aan een leerkracht gesteld wor den (nieuw rekenonderwijs, wereld oriëntatie, projectonderwijs, kin deren van gastarbeiders, enz.). Ook een gevaar Wat we eerst als een voordeel heb ben beschreven (de cursus etaleert een aantal mogelijkheden) kan ook als nadeel worden opgevat. Het is van alles wat en de achtergrond van dit alles blijft eigenlijk onbe sproken. Individualisering is na tuurlijk prachtig. Maar een flexibe le school die met het klassikale onderwijs ongemerkt ook de sociale vorming van het klasseverband overboord zou zetten is geen verbe tering. Een soepele overgang van Beeld uit de Teleac-cursus 'Flexibele school': een leesles in een eerste klas van de basisschool. kleuter- naar basisonderwijs is schitterend. Maar als dat betekent dat de kleuters voortaan vanaf hun vierde worden opgenomen in de race naar de hoogste resultaten op de schooltoests, hoeft het voor ons niet. Het sterke punt van de onderwijs vernieuwers van vijftig jaar gele den was dat ze uitgingen van een goed doordachte opvoedingsfiloso fie. Dat is wat anders dan terwille van de mode leesmoeders in de klas halen of kleuters laten lezen. Zulke vernieuwingen kunnen heel goed zijn, maar dan moeten leerkrachten en ouders of onderwijzers en - kleu terleidsters samen heel goed weten welk doel hen voor ogen staat in de opvoeding en vorming van de kin deren. Achtergrond onbesproken Mevrouw S. J. C. Freudenthal-Lut- ter schrijft in haar boekje 'Naar de school van morgen' dat de tegen stelling tussen onderwijsvernieu wers met een omlijnd Ideaal en onderwijsvernieuwers die niet meer dan modieuze aanpassingen nastre ven al heel oud is. In het jaar 1801 zei Friedrlch van Rochow: 'Funda menteel noem ik onderwijsvernieu wing als alles erop gericht is de jeugd bereid te maken haar aan deel te leveren aan de vermenselij king van de wereld.' En dat is wat anders dan de aanpassingen die J. H. van der Palm, agent van natio nale opvoeding, in hetzelfde jaar nog net verantwoord vond gezien de ook toen al slechte toestand van de schatkist. Geest van Rochow De Teleac-cursus ls ongetwijfeld meer in de geest van Von Rochow dan van Van der Palm. Misschien had dat in de televisie-uitzendin gen meer tot zijn recht kunnen komen. Wat mij betreft had de rest van het programma dan wat min der overladen kunnen zijn. Deze kritische kanttekening doet overigens niet af aan de hiervoor uitgesproken waardering voor het initiatief van de pedagogische cen tra en Teleac. Zij hebben tenmin ste begrepen dat Je scholen niet vernieuwt door alleen maar wetten te maken. De televisie laat zien dat daar meer voor komt kijken en dat het vooral gaat om de mentaliteit van de mensen. oktober begon de bouw van het tro-station Oostplein en op 6 ember gaf de minister toestem- ig voor de onteigening van pan- I op het metro-tracé tussen tplein en Kralingse Zoom. De Kralingers. die nog dachten dat hun karakteristieke wijk het lot van de Amsterdamse Nieuwmarkt (sloop en daarna ontvolking terwil le van de metro) zou kunnen ont gaan, moeten nu dus bijna wanho- 's-Gravenweg, eens heerbaan van de Romeinen en later vaak eden door Jacoba van Beieren, wordt hardnekkig verdedigd r Capelle's wethouder van ruimtelijke ordening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 15