T VERHAAL VAN TWEE WANHOPIGE KINDEREN autobiografie- rk wil alleen aar naar lijn moeder Edith: ^Niemand wilde echt met mij praten ampeerbus van Peugeot-Veth Toyota komt met ruime Corolla 30 DUW/KWARTET ZATERDAG 14 DECEMBER 1974 BINNENLAND/AUTO K11 oor Jan Brokken lith is zeventien jaar. Zij is klein, iger, ze giechelt zenuwachtig, heeft, wat je noemt, eelt op ar ziel. Irma, klein, mollig, is ftien jaar. Zij kan haar emoties il moeilijker de baas. Soms huilt bijna. Beide meisjes worden or de politie gezocht. De kinder rechter, mr. F. de Groot in Haar lem, wil dat Edith en Irma naar de Heldringstichting in Zetten, een tehuis voor moeilijk opvoed bare meisjes, teruggaan. Noch Edith noch Irma voelt daar iets voor. Zij hebben het leven in de tehuizen als een hel ervaren. Bei den zitten nu ondergedoken bij leden van de alternatieve hulp organisatie Release in Haarlem, bij pleeggezinnen. Release heeft samen met de voogdij een oplos sing voor de meisjes gevonden: Edith kan naar een pleeggezin, Irma naar haar moeder. Release deed én telefonisch én via de voog dij verscheidene malen pogingen om met de rechter in contact te komen. De kinderrechter voelt er echter niets voor samen met Re lease naar een oplossing te zoeken. Aan de pers wil de rechter geen commentaar geven. Hij beroept zich op zijn beroepsgeheim. De twee interviews, die hieronder af gedrukt staan, zijn daarom een zijdige verhalen. Twee verhalen van wanhopige kinderen die op zoek zijn naar een beetje bescher ming en genegenheid. ia: herhaaldelijk weggelopen en weer :epikt 'Zeven jaar geleden, ik was acht jaar, kwam ik on- kinderbescherming. Mijn ouders gingen scheiden, erd aan mijn vader toegewezen. Overdag woonde ik bij in huis, 's nachts sliep ik bij de buren. Zij hadden vier i. Op een gegeven moment begonnen de twee oudsten ilend tegen mij te doen. Ik vertelde het mijn vader, iracht mij bij de ouders van mijn hartsvriendin. Daar ik een jaar gewoond. Ik vond het ontzettend leuk is jezin. Maar mijn vader wilde niet dat in langer bleef, loest naar iemand van de familie, naar een tante in lem. Bij haar in huis was het vreselijk saai. Idels was mijn vader her- el. Ik kon weer bij hem in komen, in Oostzaan. Ik weer naar school, naar de in Zaandam. Daar ik mijn zus tegen, die in erde klas zat. Mijn zus ie bij een tante in Oost- een zus van mijn moeder, eens bij ons langs', zei zus. Ik ging op bezoek, in is een klein dorp veel geroddeld wordt, vader en mijn tweede kwamen er al vlug dat ik mijn zus en mijn wel eens bezocht. Zij dat niet goed. Die tan- ïgt niet, zeiden ze. Dat et begin van de ellende, het huis niet uitgaan of tweede moeder zei: je och niet naar je tante? rkte me op de zenuwen. gegeven moment ben r bij mijn moeder gaan in Muiden. Ik kwam de tweede klas van de Maar ik kon niet best gegeven moment zei van de kinderbescher- in Haarlem, waar ik nog onder viel, dat ik met 'ader moest gaan praten, 'ader zei: bij je moeder niet blijven. Zij woont een bar, zij verhuurt ka- aan buitenlanders. Het an het liedje was dat ik )ij mijn vader in huis Op Sint Maarten (11 ber) kreeg ik laaiende net mijn vader en mijn moeder. Ik ben het huis ucht. Bij een (andere) n mijn moeder in Oost- ond ik onderdak. en ik een paar maanden Maar zij had niet ïimte. Zij zei: je moest laar je moeder gaan. Dat Met mijn moeder ging n beetje moeilijk. Wij een beetje uit elkaar d, er waren moeilijkhe li is toen naar de voog- n de kinderbescherming Die voogdes vond dat rust moest komen. Zij lij mee naar een tehuis ersfoort. Om een kijkje te nemen, zoals zij zei. Nadat ik het hele tehuis bezichtigd had zei zij tegen de directrice: het is dus afgesproken dat Ir ma maandag komt. Ik schrok mij rot. 's Maandags stapten mijn moeder en ik op de trein naar Beverwijk, op weg. naar mijn voogdes die me naar Amersfoort zou brengen. Ik zei tegen mijn moeder: ik wij niet. Zij was het daar helemaal mee eens. In Haarlem hebben wij de trein terug genomen, 's Avonds zaten wij weer in Mui den. In het holst van de nacht werd er gebeld. Twee recher cheurs stonden voor de deur. Mijn moeder deed niet open. 'Zelf kwamen ze nooit op mij af Edith: Ze wilden mij thuis niet hebben. Vraag: Waarom niet? Edith: Ik kon niet met mijn moeder opschieten. Ik bleef wel eens weg van huis. Op school was ik een deugniet. Ik werd van school gestuurd. Vaak had ik ruzie met mijn moeder. Toen heeft zij er een maatschappelijk werkster bij gehaald. Zij vroeg mij: wil je naar een tehuis? Ik vond dat wel leuk: met allemaal meiden samen. Ik ging toen naar een tehuis in Bloemendaai. Irma: zit twee weken ondergedoken. Heerlijk De volgende dag heeft zij mij op de trein naar Hoogkarspel gezet. Daar woont mijn oudste zus. Ik vond het heerlijk daar: ik zorgde voor de baby, ik deed het huishouden. Op een avond belde mijn moeder op. 'Wan neer je niet tevoorschijn komt nemen ze mij in hechtenis', zei ze. De volgende dag ben ik naar mijn voogdes gegaan. Zij bracht mij nog diezelfde dag naar Amersfoort. Na een paar dagen ben ik weggelopen. Ik klopte bij mijn vader aan. Hij bracht mij weer naar Amers foort terug. Ik kwam daar op de MAVO. Maar ik was zo'n poos van school geweest. Ik bleef zitten. Dat kon ik niet hebben. Ik wilde dat jaar niet opnieuw doen. Ik mocht toen naar de derde klas van de huishoudschool. Daar bekeken ze me met een opgetrokken neus: een meisje uit een te huis. dat kon nooit iets goeds wezen. Afgesproken was dat als ik mijn diploma zou halen ik naar huis mocht. Ik spij belde veel maar ik heb het diploma toch gehaald. Onderschept briefje In de kerstvakantie was ik bij mijn vader thuis geweest. Ik zag wel dat het in de toekomst niet zou gaan, dat ik weer ruzie zou krijgen als ik definitief thuis zou komen. Dat vertelde ik mijn voogdes. Zij zei me: Je kan naar een tehuis of naar een kostpleeggezin. Ik wilde geen van beide. Ik liep weg. De politie bracht me weer naar Amersfoort. Ik wilde weg, maar had geen geld. Ik herinnerde mij dat ik zestien gulden aan een meisje van de MAVO ge leend had. Ik ging naar de MAVO en wachtte op het meis je. Ze was er niet. Aan een klasgenoot gaf ik een briefje. 'Ik krijg nog zestien gulden van je. Je weet wel waarvoor. Ik kom het over twee dagen halen'. Dal stond erop. Twee dagen later zat ik weer voor die school. Opeens stond een politiewagen naast me. Ik werd erin geduwd. Dat briefje was onderschept. Op die MAVO werd nogal gebruik gemaakt van verdovende middelen. De directie van de school zocht samen met de politie naar een drughandelaar. Ze dachten dat ik dat was. Dat zinnetje in die brief 'Je weet wel waarvoor' klonk natuurlijk erg verdacht. 's Avonds zei een politieagent tegen mij: 'De kinderrechter heeft besloten dat je naar Zet ten moet. De volgende dag ben ik naar Zetten gebracht. Nog geen twaalf uur later wist ik te ontsnappen. Een half uur later werd ik opgepikt toen ik stond te liften. Een week later ben ik weer ontsnapt. Ik vond onder dak bij kennissen in Amers foort. Vier weken later stonden 's nachts twee rechercheurs naast mijn bed. Weer naar Zetten. Ik moest er een paar maanden blijven. Ter observa tie. Een spruitje Toen ik een kantoortje moest schoonmaken las ik een rap port over mezelf. Irma is niet open, stond erin. En ik had die groepsleider juist alles verteld. Dat zei ik hem de volgende dag. Toen ik een paar dagen later aan tafel een spruitje pikte, riep hij: 'Dat bedoel ik nu met niet open zijn'. Ik schrok mij rot. Ik dacht: hier kom ik nooit meer uit. Ik schreef naar de kinderrechter, twee keer. Na zes weken kreeg ik antwoord. Samen met mijn vader heb ik hem bezocht. Hij zei: 'Eerst moet je die observa tieperiode afmaken. En als je het in Zetten verpest, zoek je het maar met je familie uit'. Ik dacht: Dat is mooi. Ik wil het best met mijn familie uitzoe ken. Ik wilde bij mijn moeder, die hertrouwd was. Ik ben weggelopen. Een week daarna weer opgepikt. Ik ben weer weggelopen. Naar mijn moeder. Zij heeft de voogdes ingelicht dat ik bij haar was. De voogdes kwam ons opzoe ken. Zij begon ontzettend te schelden. Ik moest weer naar Zetten. Dat nooit, zei mijn moeder. Het werd een ontzet tende ruzie, een vechtpartij zelfs. De voogdes heeft de poli tie gebeld. Die kwam pas de volgende dag. Toen zat ik al bij Release in Haarlem. Ik vraag van niemand een gunst. Ik wil alleen naar mijn moe der. De rechter wil dat niet'. Vraag: Hoe oud was je toen? Edith: Bijna vijftien Jaar. Vraag: Was het een streng te huis? Edith: Dat viel wel mee. Het was een observatietehuis. Het gesprek van de dag onder de meisjes was weglopen. Ik laat me nogal vlug beïnvloeden. Dus wanneer een meisje zei: ga je mee, dan ging ik mee. In totaal ben ik daar twaalf keer weggelopen. Meestal pikte de politie me nog dezelfde dag op. Daarna ging ik naar een tehuis in Lisse. Ook daar kon ik het niet uithouden. Ik liep weg. Maar omdat ik niet wist waar ik naar toe moest ging ik naar mijn ouders. En mijn moeder belde direct de politie op. Vraag: Waarom deed je moeder dat? Edith: Ze mocht me niet. Van mijn vader mocht ik wel thuis blijven. Als ik maar werk had, zei hij. Misschien was het wel een excuus van hem. Want ik geloof dat ik best werk had kunnen vinden. Schrobben, boenen Vraag: Werd je weer terugge bracht naar Lisse? Edith: Nee, naar Bloemendaai. Daar bleef ik twee weken. Daarna werd ik naar een te huis in Amersfoort gestuurd. Ik mocht gaan werken. Ik heb één week bij De Gruyter ge staan. Ik was als kassière aan genomen. maar ik moest in pakken. Dat hing mij al vlug de keel uit. Na een week nam ik ontslag. Toen moest ik bin nenshuis werken in het tehuis. Schrobben, boenen. In dat te huis leerde ik Irma kennen. Wij haalden samen een keer een geintje uit Als straf werd ik op een kamertje gezet, drie dagen lang. Er stond een tele foon in dat kamertje. Ik belde naar boven, naar mijn vrien dinnen. Ik vroeg om een siga ret en lucifers. Ze schoven het onder de deur door. Ik wilde met alle geweld weg uit dat kamertje. Ik dacht: ik doe als of ik zelfmoord pleeg. Ik stak mijn broek in brand en belde de groepsleiding. Ze kwamen in paniek naar boven gerend, konden de sleutel niet vinden en stormden toen van buitenaf door een ruit naar binnen. Het geintje dat ik had willen uitha len was overigens helemaal uit de hand gelopen. Die broek stond binnen een mum van tijd in brand. Ik liep over mijn hele been ernstige brandwon den op. In isoleercel Vraag: Deze geschiedenis had natuurlijk vervelende gevol gen? Edith: Ja, de directrice zei me dat ik tot rust moest komen. Er kwam een ziekenauto voor rijden die me naar een psychi atrische inrichting in Amers foort bracht. Ik kwam op een zwaar psychiatrische afdeling terecht, tussen allemaal vol wassen mensen. De psychiaters vonden me overigens geestelijk kerngezond. Ik heb geen medi cijnen, geen injecties, niets ge had. Ik zat een maand in die Inrichting. Daarna werd ik naar een tehuis in Rekken ge stuurd. Toen ik daar aankwam had ik eerst een gesprek met de directeur. Hij vroeg mij: Wil je gelijk bij een groep of wil je eerst tot rust komen? Ik zei: nou, ik wil wel eventjes uitrusten. En wat doen die lik kers: ze zetten me drie dagen in een isoleercelletje. Daarna kwam ik op de afdeling 2A, de afdeling voor TBR-mensen, ter beschikking van de regering gestelden. Vraag: Tussen criminele vrou wen dus? Edith: Ja, vrouwen van een jaar of veertig. Na een maand werd ik naar de Heldringstich ting in Zetten gestuurd. Daar kreeg Ik werk op de werk plaats. Dropjes inpakken en Edith: zit elf weken ondergedoken. ballonnetjes. Voor de gein blies ik eens zo'n ballon op. Hij knapte. Ik werd meteen een halve dag in een isoleercel ge zet. Ontslag Vraag: Wilde je niet .weglopen uit Zetten? Edith: Na de werkplaats kreeg ik werk bij een familie. De huishouding doen. Ik verdiende 25 gulden per week. Tweederde van dit bedrag moest ik aan de kinderbescherming afstaan. De rest werd voor mij opgespaard. Ik heb ruim twee maanden bij die mensen gewerkt. Omdat ik een paar keer te laat was geko men en een keer niet was ko men opdagen kreeg ik mijn ontslag. Toen moest ik weer naar de werkplaats. Een tijdje later mocht ik in Nijmegen gaan werken. Als ik die baan volhield mocht ik na drie maanden naar huis. Viereneen- halve maand later ben ik inder daad naar huis gestuurd. Prostituee Vraag: Ging het toen beter met je ouders? Edith: Ik ben drie maanden thuis geweest. Maar ik kreeg steeds weer ruzie. Toen moest ik naar een tante. Die wilde me ook niet hebben, want ik wist te veel van haar. Zij zei dat ik naar kennissen in Arn hem moest gaan. Die mensen woonden in de Spijkerbuurt, de rose buurt van Arnhem. Ik moest mevrouw helpen in de huishouding. Maar ik had mijnheer en mevrouw wel door: ze wilden een prostituée van me maken. Ik dacht: Dat nooit, 's Nachts ben ik het huis uitgevlucht, over de daken. Ik ben weer naar mijn tante ge gaan. Zij wilde mij niet heb ben. In arren moede ben ik toen maar weer naar huis ge gaan. Mijn ouders schakelden de voogd in. Ik moest weer naar Rekken. Ik wilde niet. Ik ben het huis uitgevlucht, naar kennissen. Zij brachten me bij Release in Haarlem. Er loopt nu een proces-verbaal tegen mij. Ik word gezocht. Ik zit al elf weken ondergedoken. Ik kan naar een pleeggezin. Dat zou ik ook graag willen. Maar de rechter houdt dat te gen. Vraag: Die kinderrechter be slist nu al jaren over je. Heb je hem wel eens gezien of ge sproken. Edith: Nee, nog nooit. Vraag: In de verschillende te huizen heb je talloze groepslei ders gekend. Hielden zij zich met jou bezig? Praatten ze wel eens met je? Edith: Ze zeiden: als je wilt praten kom je maar naar ons toe. Zelf kwamen ze nooit naar mij toe. Ik had ook geen be hoefte aan praten. Ik liep wel weg. Niemand wilde toch echf met me praten? r Sicco de Jong nieuwtjes op de deze geopende Caravan-RAI be- een kampeerauto, die op van de bestelwagen Peu- J 7 gebouwd is door Car- riefabriek Veth te Arnhem, wagen, die nu zowel kaal inbouwpakket a 5.980 gul als compleet a 28.445 gul- lieverd wordt. ale' bus kost 15.341 gulden en •rijsverschil tussen het zelf eden en het compleet kopen oral in de zestien pet. bijzon verbruiksbelasting, die niet wanneer men een bestelwagen maar wel wanneer men een eerauto aanschaft. «seriefabriek Veth begon in Is rijtuigbouwer, vervaardigde et begin van deze eeuw koets- n voor auto's die men toen ils chassis kocht en nam laar geleden de ombouw van auto's tot kleine busjes, am ies en kampeerauto's ter Voor de kampeerauto werd en begin met de Ford Transit Peugeot J 7 gekozen, met vanwege het opmerkelijke veercomfort, de praktische vormge ving en de hoogte: men kan in de bus rechtop staan. Het is aan de vernuftige en com plete uitrusting te danken dat het gebruikscomfort van deze Peugeot- Veth op hoog peil staat. Daarenbo ven is het rijcomfort dank zij de onafhankelijk geveerde wielen in derdaad een sterk punt. Niet alleen voor bestuurder, maar met name voor de inzittenden, die in de 'woonkamer' aan tafel kunnen zit ten en daarrustig kunnen schrij ven. Topsnelheid Bij dit voordeel boven de caravan is ook de topsnelheid van rond honderd kilometer per uur zodanig, dat men goed met het overige ver keer kan meekomen. De bus heeft voorwielaandrijving en een vrij di- rekte besturing, terwijlde compac te afmetingen een lengte van vijf meter de wendbaarheid nog verhogen. We hebben dat zelfs on dervonden op de Parijse boulevard pêriférique, de drukke veelbaans rondweg van de Franse hoofdstad. We reden daarover vrijwel net zo snel als anders met een personen auto. Ten opzichte van de personenauto mist de bus natuurlijk snelheid en ook enig comfortmet name de stoelen maar het duidelijkste nadeel is het geduchte motorlawaai. De 1600 cc-motor van 54 DIN-pk bevindt zich in de frontstuurcabine, onder een kap, die het geruis ten minste nog enigzins beperkt. Car- rosseriefabriek Veth heeft deze kap nog extra geïsoleerd: de enige wij ziging in de cabine, afgezien van een constructie voor twee kinder slaapplaatsen, wanneer de wagen stilstaat. De motorkap moet verwij derd worden voor oliecontrole, wat enigzins omslachtig is. Maar wie kampeert, heeft de tijd. Alle kritiek houdt op. wanneer men het gebied achter de cabine gaat bekijken. Tafel en banken, die in een handomdraai twee slaapplaat sen worden. Roestvrijstalen aan recht met tweedeurs kast er onder Spoelbak met inklapbare kraan, aangesloten op een 28 literdrink- watertank en elektrische pomp, alsmede ee>n tweepits kooktoestel. Een ideaal accessoire van rond dui zend gulden is de Elektrolux koel kast. Ook een afzuigkap is extra leverbaar: die werkt, evenals de waterpomp, op de accu. De Peugeot J 7 Gomté van B.V. Carrosseriefabriek v/h B. Veth Zn. te Arnhem. Naast de auto-accu Is nog een accu ingebouwd, opdat men niet z'n voor het rijden onmisbare accu uitput. Tijdens het rijden werkt oók de koelkast op die 12-Voltsaccu, even als de binnenverlichting: in onze uitvoering twee lichten in de cabi ne en drie achter. Maar ook is er mogelijkheid aan de buitenkant van de wagen een 220 Volts-verbin- ding tot stand te brengen voor koelkast, verlichting en stopcontac ten. Anders moet de koelkast op camping-gaz overgezet worden, als de wagen stilstaat. De gashouders bevinden zich tussen een bank ach terin en een gaskachel, die niet tegen vriesweer opgewassen is. Maar de bus in dan ook een 'mooi- weer-auto'. Naast het aanrecht bevindt zich een garderobekast, die ook geschikt is voor een wastafel, en verder zijn op diverse plaatsen handige berg ruimten te vinden. Chemisch toi let, luxaflex er zijn gordijnen achter en gordijnen in de cabi ne behoren tot de mogelijke ex tra's. die aanbeveling verdienen. Deze bus is vierpersoons (van deze vier personen twee kinderen) hoe wel het met een kind méér nog net zou kunnen. Het voordeel is, dat kinderen zich tijdens het rijden opperbest vermaken, wat wij van een personenauto bepaald niet zeg gen kunnen. Voordeel boven een personenwagen is ook het betere uitzicht en het feit. dat men daar van bij lagere snelheden meer kan genieten. De kampeerbus zet je ge makkelijker overal neer dan een caravan: tot op de parkeerplaats van een provencaals restaurant toe. Woonruimte De woonruimte is relatief groot voor een kampeerder ruim en de slaapplaatsen zijn door omlaag draaien van de tafel achter eenvou- dig te installeren. Gemis voelt men alleen aan een bad, maar er bestaat zelfs een uitvoering, waarin een douche geplaatst kan worden. Dank zij de voorwielaandrijving kan de Peugeot J 7 namelijk verlengd wor den met een meter. Wij reden de 'Comté', maar de 'Bretagne' is zes tig centimeter langer en kost 1.535 gulden meer en de 'Provence' is honderd centimeter langer en kost 2.715 gulden meer. Bovendien biedt Veth nog speciale carrosserie- en, die ook breder zijn: de Jura en Dordogne tussen 42.500 gulden en z'n vijftig mille, mede afhankelijk van accessoires. Maar overigens zijn de Peugeots ook bij Veth in de verhuur, hoewel dat niet primair het doel is waarvoor ze gebouwd worden. Doordat er nog nauwelijks serie- bouw is, blijven de prijzen stevig. De kunst is nu juist die situatie te doorbreken. De belangstelling voor kampeerauto's neemt toe, in sa menhang met méér vrije tijd. Het rijden er mee is gemakkelijker dan met een caravan. Aan de verschil len in bediening een versnel- lingsppok rechts achter de chaf- feursstoel is een geroutineerde automobilist zo gewend..De Peugeot heeft een bezineverbruik van één of acht maar wie er veel op uit wil trekken kan ook de aanschaf van een ruim tweeduizend gulden duur dere diesel overwegen. Met de introduktie van de nieuwe kampeerauto-serie doorbreekt Veth problemen, die tot nu toe beston den uit gebrek aan comfort, en krijgt de Europese kampeerbus een nieuwe koploper. Aan belangstel ling onderweg hadden we met de in fraaie kleuren gespoten Peugeot a la Veth geen gebrek. Het is ideaal, voor wie van trektochten houdt: een compact en comfortabel rijdend hotel-restaurant. Importeur Louwman Parqul te Leidschendam heeft buiten de be staande Corolla in de 1200 cc-klas- se een ruimer Toyotamodel uitge bracht. Het is de Toyota Corolla 30, die zich onderscheidt door een rui mer interieur en een zeer complete uitrusting. In de luxe uitvoering, die inclusief BTW 9.999 gulden kost, bevinden zich standaard een drukknopradio, verstelbare stoelen met hoofdsteu nen en achterruitverwarming, ter wijl de ruiten gemaakt zijn van zonwerend glas. Deze wagen heeft verder rembekrachtiging, een ge luiddempende dakinterieurbekle- ding en radiaalbanden. De bedoeling van de heer E. V. N. Louwman, direkteur van het im- portbedrijf, is met het nieuwe type opnieuw een stijging van het markt aandeel te bereiken. Dit jaar heeft Toyota enig terrein moeten prijsge ven, met name tengevolge van le veringsproblemen. De Corolla 30 wijkt technisch niet af van de gewone Corolla: de 1200 cc-motor levert 72 SAE-pk vermo gen. Dit geldt voor de Sedan, die ook als Economie vijfhonderd gul den goedkoper en als Automatic zeshonderd gulden duurder lever baar is, en voor een coupé en een Stationwagon. Van die Coupé be staat bovendien een versie met meer toeren voor de 1200 cc-motor, waardoor 83 SAE-pk vermogen be reikt wordt: de Hardtop Coupé SR. Deze uitvoering kost 11.799 gulden incl. BTW.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11