Israël valt aan neme... Betere opvang rijksgenoten Zuidvruchten glutting!) Kans op WK-voetbalin 1978 Verkorting werktijd wordt mode !n deze krant ItliK.oirltc meubelen Meer voorlichting - Zorg huisvesting en werk Grote gemeenten wellicht verplicht huis toe te wijzen Oproep van Willy Brandt: Redt vijftien miljoen hongerende kinderen Een hoopvol geluid Minister fel tégen actie voor minder vlees eten !an lag dood in woning logezegd Melkprijs eind Vechten tegen de metro deze maand met 2 cent omhoog J Nieuwe Leidlse Coiirant „Stantvastich Is ghsblevsn iCHRISTEUJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stantvastich is ghsblevsn mijn hert in teghenspoet VRIJDAG 13 DECEMBER 1974 55ste. jaargang no. 216 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11 - Leiden - Tel. 20868 TEL AVIV, BEIROET (Reuter, AP) De Israëlische luchtmacht heeft donderdag aanvallen uitgevoerd op kampen van Palestijnen, even ten zuiden van de Libanese hoofdstad Beiroet. (ADVERTENTIE) Volgens de Libanese regering zijn er bij de luchtaanvallen die maar enkele minuten duurden, één dode en tien gewonden gevallen. De ac tie zou zijn uitgevoerd door vier Israëlische jagers, waarvan er één zou zijn neergehaald. In Tel Aviv werd gezegd dat geen enkel toestel was geraakt. Volgens de Israëlische lezing was de aanval gericht op 'installaties van guerrilla-groepe ringen'. Uit Beiroet werd gemeld dat een opslagplaats van de guer rilla-beweging Saika getroffen was. De Israëlische aanval kwam een dag na de aanslag op een bioscoop in Tel Aviv, waarbij drie mensen om het leven kwamen. Tot de slachtoffers behoorde vermoedelijk de dader, die handgranaten vanaf het balkon de halfvolle bioscoop zaal ingooide. De PLO, de overkoe pelende Palestijnse bevrijdingsor ganisatie heeft verklaard dat deze aanslag bedoeld was als vergelding voor de raket-aanvallen op enkele PLO-kantoren in Beiroet, die dins dag werden uitgevoerd. (ADVERTENTIE) Komplete verzorging en advisering van het klassieke Interieur. Rotterdam Nieuwe Binnenweg 190-195 (3 etages) Tel. 010-769122* Zeer uitgebreide collectie Ruime parkeergelegenheid ...hetZuidvruchtenreceptenboekje en gasten die van gekke, exclusieve hapjes houden. Dan garanderen wij u een lichtverteerbare Kerst. 'n Paar voorproefjes: Gehakt aanmaken met geweekt brood, peper, zout, geweekte rozijnen, paprikapoederen geraspte kaas. Kleine balletjes draaien, braden en warm aan stokjes, bestoven met paprika, opdienen. Gedroogde pruimen een nachtje laten weken in rode wijn, i.p.v. pit er een amandel in stoppen, plakje kaas eromheen, op een stokje prikken en even in de oven. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvruchten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, Amsterdam (geen postzegel nodig). Gedroogde Van on7.e sportredactie AMSTERDAM De kans bestaat, dat het wereld kampioenschap voetbal in 1978 in Nederland en België wordt gehouden. De voetbalbonden van bei de landen hebben zich officieel kandidaat gesteld voor de organisatie van het toernooi en zijn daar mee het 'alternatief' voor het geval de FIFA (in ternationale voetbalfederatie) in de eerste helft van 1975 mocht besluiten dat het niet langer ver antwoord is de organisatie van het evenement aan Argentinië te laten, of Argentinië zélf de organisa tie teruggeeft. Uit een aantal bezoeken van voet balofficials aan het Zuidamerikaanse land is vast komen te staan dat Argentinië met de organisatie van het toernooi en de bouw van de noodzakelijke accommodaties nauwelijks vorderingen maakt. Tevens wordt het land de laatste maanden geteis terd door politieke moorden en andere misdrijven (ontvoeringen). Argentinië heeft gisteren zelf met grote stelligheid de berichten ontkend, dat het zou overwegen van de organisatie af te zien. Oscar Ganete Blasco, perschef van het organisatiecomité, zei in Buenos Aires, op de berichten dat Nederland en België kandidaat waren voor de organisatie omdat Argen tinië met politieke en financieel-economische pro blemen kampte, dat dit 'baarlijke nonsens' zijn. Zie verder pag. 13 Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering is, als dat nodig is, van plan de gemeenten boven de 25.000 inwoners voor te schrijven, dat van het aantal woningwetwoningen vijf procent wordt toegewezen aan de rijksgenoten uit Suriname. Het is verder de bedoeling voortaan de Surinamers van het ogenblik af, dat ze met het vliegtuig van Paramaribo opstijgen, te begeleiden. Aan boord zal een Neder landse ambtenaar zijn, die alle geg' ns inzamelt van de naar Nederland verhuizende Surinamers. Minderjarigen uit Suriname, die in derland geen ouders, verzorgers of voogd hebben, worden niet meer toegelaten. Gisteren hebben de ministers, die zich bezighouden met de Surinaam se problemen, in een besloten com missievergadering van de Kamer deze en andere maatregelen meege deeld voor opvang en spreiding van de Surinamers over het hele land. Het bleek dat er bij de regering meer plannen bestaan dan de Ka merleden hadden verwacht. Zoals bekend hebben minister-pre sident Den Uyl en de Surinaamse premier Aron besloten, dat in Suri name een instituut voor migratie zaken wordt opgericht. Zolang dit instituut er nog niet is. vliegen ambtenaren van het speciaal in Nederland opgerichte Centraal Bu reau Vestigingsbeleid Rijksgenoten mee naar Nederland. In het vlieg tuig wordt voorlichting aan de pas sagiers gegeven door middel van een film en geluidsband. Daarna worden formulieren uitgereikt. Het Invullen hiervan is vrijwillig. GENéVE (UPI) Oud-bondskanselier Willy Brandt van West-Duitsland heeft opgeroepen de miljoenen kinderen te helpen, die jaarlijks sterven van de honger. Op een symposium van de UNICEF, het VN-kinderfonds in Genève, zei Brandt dat per jaar vijftien miljoen kinderen onder de vijftien jaar van honger omkomen. Brandt verklaarde dat alle landen en in het bijzonder de rijke olieproducenten meer geld beschikbaar moeten stellen om de nood op dit terrein te lenigen. sel dat zij eigenlijk zelf nodig heb- Dit is een uitdaging aan de morele waarden van alle landen, geïndus trialiseerde, zich ontwikkelende en rijke olielanden, aldus Brandt. Op Schiphol worden de Surinamers. die de formulieren hebben inge vuld, opgevangen en gaan zij per bus naar een van de opvangcentra, waarvan het eerste in Putten is ingericht. De capaciteit van dit centrum is zeventig personen. Van het opvangcentrum uit krijgen de Surinamers onderdak in een con tractpension. Ook kan een defini tief huis worden toegewezen. De Surinamer krijgt dóér onderdak of een huis. waar werk voor hem is gevonden. Bij de toewijzing van de woning wetwoningen aan Surinamers zal de regering teruggrijpen op een re geling, die ook van kracht was in de jaren vijftig, toen de repatrian ten uit Indonesië en de West moes ten worden opgevangen. In de sub sidievoorwaarde voor de woningen wordt, als deze regeling wordt toe gepast, bepaald dat een percentage van de woningen moet worden toe gewezen aan rijks- en spoorweg ambtenaren en andere personen. Die andere personen zijn dan de Surinamers. De gemeenten hoeven niet altijd een nieuwe woningwet woning beschikbaar te stellen, maar kunnen ook 'doorschuiven' en een andere woning aanwijzen. Wanneer deze regeling niet vol doende oplossing Biedt voor de huisvesting van Surinamers kan al tijd nog een wettelijke maatregel Zie verder pag. 11. (ADVERTENTIE) Het steunen op tactische kernwapens in West-Europa moet verminderen, vindt minister Van der Stoel. Hij vindt dat ongeveer als enige in de NAVO, maar hij is 'niet wanhopig': er zit beweging in. Een hoopvol geluid uit Brussel. Onze man was er om het op te vangen. Voor u. Abonneer eens iemand. Wü steunen op NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt 'p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LEID8B CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij. Veel arme landen moeten het voed- ben uitvoeren om de hogere oliere kening te kunnen betalen. Brandt hekelde de rijke landen die teveel vlees eten en grote hoeveelheden graan opvoeren aan het vee. 'Ieder Amerikaan consumeert bijvoorbeeld bijna 4000 kilo graan per jaar, doch slechts 400 kilo daarvan wordt rechtstreeks voor brood en andere bakkerijprodukten gebruikt. De rest wordt opgeslokt bij de pro- duktie van vlees, eieren, alcohol en andere dranken en etenswaren', al dus Brandt. Als de geïndustriali seerde landen minder vlees zouden produceren en in plaats daarvan meer broodgranen zouden opleve ren dan zou er meer en goedkoper graan op de wereldmarkt komen, zo vervolgde hij. EINDHOVEN 'De industriebon den NKV en NW en de Unie BLHP kunnen zich niet aan de Indruk onttrekken dat in veel gevallen on redelijk gebruik wordt gemaakt van werktijdverkorting'. Dit concludeert Martin Neessen, district-bestuurder van de industriebond NKV in oos telijk Noord-Brabant na een aan vraag tot werktijdverkorting door de metaalindustrie Thibo Draad uit Beek en Donk. 'Ondanks een nega tief advies van de bonden zal vol gens onze indruk die aanvraag toch in behandeling worden genomen. Ons advies wordt daardoor in feite genegeerd', aldus Neessen. Binnen de raad van overleg voor de metaalindustrie hebben de Indus triebonden NKV en NVV en de Unie BLHP aangedrongen op strin gente richtlijnen van de overheid. 'Wij vragen vooral meer Informatie bij aanvraag van werktijdverkor ting. daarnaast willen wij door het advies van de vakbonden heel dui delijk worden betrokken bij de uit eindelijke besluitvorming'. Martin Neessen zegt na overleg met de directie van Thibo Draad tot de conclusie te zijn gekomen dat werktijdverkorting steeds meer een modeverschijnsel aan het worden is. Thibo wil werktijdverkorting van twee dagen per week voor 360 man. De vakbonden krijgen wel een beetje informatie van economi sche aard maar een verdere infor matie van de financiële positie van het bedrijf werd ons geweigerd, al dus Neessen. die ervan overtuigd is dat deze situatie zich in heel Ne derland voordoet. Binnenland Modern 'kosthuis' 7 'Interpol papieren tijgeri 5 Bouw: loongeschil van 1 pet. 11 Buitenland Leger herstelt rust in Birma 9 Wie zijn Nkomo en Sithole? 9 Kerk Eigen huis voor Oecumenische orde2 Iteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers. Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur PUI MM I—IIWI'iPMWMMBS Van een verslaggever TILBURG Minister Van der Stee denkt er niet aan maatregelen te nemen om het vleesverbruik in ons land te beperken. Hij piekert er ook niet over om vleeslo ze dagen te propageren of om een speciale belasting op vlees in te voeren om het gebruik ervan te verminde ren. Minister Van der Stee zei dit gisteren 'keihard' op de jaarvergadering van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond 'om aan iedere onduidelijkheid hierover een eind te maken; hoewel ik weet dat op morele en an dere gronden thans wordt gepleit voor versobering'. 'In de nota 'intensieve vee houderij' die ik aan de Twee de Kamer ga sturen staat dan ook geen letter over maatregelen die het eten van vlees in Nederland moe ten beperken', aldus Van der Stée. 'Vermindering van de produktie van veevoer voor de intensieve veehouderij in Nederland zal nauwelijks een marginale verbetering van de noodsituatie in de derde wereld opleveren. Al leen een aanpak op wereld schaal zou hier verbetering kunnen brengen. Het is haast ondenkbaar, bij de huidige integratie in de EG, dat ons land dit los van de andere EEG-landen zou doen', aldus de minister, die ook zei dat in grote delen van de EG de mensen echt niet elke dag een stuk vlees op hun bord krijgen. 'Daar bij teken ik nog aan dat zulk ..efn actie zeker niet eenzijdig op de ruggen van de vleesproducenten zou moeten worden uitgevoerd'. 'an een verslaggever INDHOVEN De Eindhovense olitie heeft gistermiddag de 65- arige alleenwonende M. Geuze ood in zijn woning aangetroffen, ectie heeft uitgewezen dat de man minstens twee weken geleden natuurlijke dood is gestorven. Ir kan een directe verbinding jemaakt worden met mensen op de maan, maar als het gaat om een effectieve verbinding tussen L Interpol en de plaatselijke poli tiekorpsen dan hapert de tech niek kennelijk. Hoofdinspecteur L. van Sloo- ten. chef van de afdeling re cherche in Vlaardingen. Sneeuw of regen Meest zwaar bewolkt met sneeuw of regen. Matige tot krachtige wind, eerst uit zuid tot zuidwest, later draaiend naar richtingen tussen west en noord. En aan de kust mogelijk toenemend tot storm achtig. Maximumtemperaturen ongeveer vier graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: Wisselvallig en minder koud. Morgen zon op: 08.40 onder: 16.28 maan op: 09.11 onder: 17.25 Siberië nu ook vakfintieoord Zou het thuis nog zo regenen? Van onze sociaal-economische re dactie DEN HAAG De minimumprijs van melk zal eind deze maand met twee cent worden verhoogd. Staats secretaris Hazekamp heeft dit gis teren in de Tweede Kamer meege deeld. De verhogini borft het karakter van ce.i ':r.Zr i'ebfuari' wordt de EEG-riclitprijs voor melk verhoogd. Een voorschot op deze verhoging achtte de staatssecretaris gerechtvaardigd omdat een groot aantal bedrijven in moeilijkheden is geraakt door de concurrentie strijd van de afgelopen maanden. Bij wijze van experiment heeft de staatssecretaris besloten de maxi mumprijs af-fabriek te schrappen. Deze maximumprijs was vaak een bron van moeilijkheden in het melk- oorlogje van de afgelopen maan den. Minister Lubbers deelde mee dat de slagers zich het afgelopen jaar be hoorlijk aan de prijsvoorschriften hebben gehouden. Zij compenseren soms prijsstijgingen van de ene vleessoort door prijsdalingen van de andere soort. Een pand dat gesloopt zou worden voor aanleg van de Amster damse metro werd gisteren bezet door tegenstanders van de on dergrondse. Terwijl de actievoerders uit de ramen hingen gooide een van hen (foto boven) vanaf het dak stenen naar de politie mannen, die in groten getale aanwezig waren en (foto hieronder) zich met schilden moesten beschermen. Zoals de onderste foto toont liep een van de agenten een flinke scheur in zijn broek op b(j de klappen die gisteren in deze Amsterdamse buurt vielen. (Zie ook pagina 5)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1