Wapenstilstand in Rhodesië Kamer beter bewaakt Vergoeding oogstschade valt de Zeeuwen tegen Fabriek belemmert kweken eigen boerenkool Garage DIJKSMAN b.v. Zogezegd Smith laat politieke gevangenen vrij Na incidenten: NAVO-beraad Brussel m 'Voor gijzeling moet levenslang mogelijk zijn' Vieux St. André 's Nachts nog vijf miljoen kijkers Geven voor Leven ttrk Vieux St. André Zeg, mevrouw de Bruin, weet u, dat uw dokter een nachtmerrie heeft van z'n pensioen? Ze zeggen, dat de regering haar belofte niet houdt. Iedereen zou in zo'n geval gaan staken, maar dat willen de dokters weer niet voor ons. Je zal maar dokter wezen! Aanslag op bioscoop in Tel Aviv Vlaardingse moord opgelost B0EKEE Nieuwe JLeidse Courant DONDERDAG 12 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 215 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghenspoet TOYOTA-DEALER voor RIJNSBURG en omgeving: Rijnsburg Oegstgeesterweg 17-23 Telefoon 01718-72148 en 13294. Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36,05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een onzer verslaggevers HOOGEZAND Boeren kool kweken in de omgeving van de Silenka-fabriek te Westerbroek (Hoogezand- Sappemeer) is uit den boze. Andere in eigen tuin ge kweekte groenten mogen echter zonder gevaar voor de gezondheid, worden opge geten. Groenten uit een tuin recht tegenover de fabriek mogen echter helemaal niet worden gegeten. Het is ook zaak alle groenten en fruit voor het gebruik te wassen. Dit geldt voor een ge bied in een straal van ongeveer een kilometer rondom de fa briek, die fluor uitstoot. B. en VV. van Hoogezand antwoorden dit aan PSP-raadslid R. Ronda, die vragen over Silenka had gesteld. Het college heeft zijn wijsheid van de inspecteur voor de volksgezondheid. Een witte stof die onlangs een gebied bij de fabriek bedekte, blijkt zoge naamde kwartstof te zijn en is ongevaarlijk, aldus B. en W. Het stof was ontsnapt uit een kapotte leiding. De bochten in leidingen waar het stof door wordt gejaagd, schuren lang zaam stuk, waardoor de kwartsstof 'uit de bocht' vliegt tot ver in de omgeving. Om die reden waren metalen bochtstukken al vervangen door rubber, die echter ook niet je dat blijken te zijn. Ze zullen nu vaker worden ver vangen. Buien Veel bewolking met buien, waarvan sommige met hagel of natte sneeuw. Tot krachtig of matig ,en aan de kust tot hard afnemende wind uit richtingen tussen west en zuidwest. Maximum-tempera turen rond 5 graden Celsius. MORGEN1 EN OVERMORGEN: buien, maar eerst ook opkla ringen. Lichte vorst in de nacht. Morgen zon op: 08.40 onder: 16.28 maan op: 08.23 onder: 16.27 Zitten blijven wegens spijbelen DEN HAAG In de Tweede Kamer zijn, in opdracht van het presidium, enkele veiligheids maatregelen getroffen, waar door een beter toezicht mogelijk is op de bezoekers. Er is een spe ciale toegang voor de bezoekers gemaakt, zij moeten zich in de wachtkamer melden. De hoofd ingang staat onder toezicht van portiers. Verder worden twee toegangen naar de ruimten rond de vergaderzaal met televisie camera's bewaakt. De speciale toegang tot de publieke tribune is gehandhaafd. lüet presidium heeft zich ongerust gemaakt over de veiligheid -door een aantal minder prettige inciden ten. Zo slaagde een aantal hartpa tiënten er eens in om een verga derzaal te bezetten. De kwestie kon snel worden opgelost, maar er werd jwel zwaar getild aan dit voorval. Verontrustend was ook. dat op 25 ►ril tijdens het debat over de innendal-affaire een koffertje :rd gevonden onder de grote stoel |n voorzitter Vondeling. De in- )ud bestond uit een ontstekings- lechanisme. De explosieve stoffen ontbraken. Verder is in de machinekamer in de kelderruimte van het kamerge bouw eens overdag aan het mecha nisme geknoeid. Ook zijn eens sleu tels ontvreemd, waarmee de deuren van de ingangen van het kamerge bouw worden geopend. Sinds enige tijd kent de Tweede Kamer een speciale functionaris, die verantwoordelijk is voor de da gelijkse veiligheid. In de Tweede Kamer zijn op topdagen zo'n vier honderd personeelsleden, fractie medewerkers en journalisten aan wezig. Hierbij moeten nog de be zoekers aan de vergadering en van de kamerleden afzonderlijk worden geteld. Op de conferentie van NAVO-lan- den in Brussel ontbrak natuurlijk secretaris-generaal mr. Luns (foto hiernaast) niet. Voor Nederland be langrijk nieuws van deze conferen tie is dat het plan van ir. Vredeling om h et aantal tactische kernwa pens in Europa te verminderen bij de bondgenoten niet in goede aarde viel. Minister Van der Stoel zal vandaag een nieuwe poging doen dit voorstel erdoor te krijgen. Mi nister Van der Stoel wist in een gesprek met de Amerikaanse minis ter Kssinger te bereiken dat er voorlopig geen eenzijdige Ameri kaanse acties tegen de KLM onder nomen zullen worden. Begin 1975 Zullen Nederland en de VS de on derhandelingen over de KLM her vatten. Meer nieuws uit Brussel op pagi- SALISBURY (UPI, Reuter) In Rhodesië hebben de regering en de verzetsorganisaties een wapenstilstand bereikt. De nationalisten, die een guerrilla voerden tegen de blanke re gering van Ian Smith, hebben al hun militaire activiteiten gestaakt. Smith heeft op zijn beurt politieke gevangenen vrijgelaten. Premier Smith maakte dit gisteren bekend in een speciale toespraak voor de Rhodesische radio. Zijn mededeling kwam als een grote verrassing. Vorige week voerde premier Smith onderhandelingen met de nationalistische leiders in Loesaka. de hoofdstad van Zambia. Dat ge sprek werd zaterdag afgebroken, kennelijk zonder enig resultaat. Premier Smith onthulde nu, dat de besprekingen deze week waren voortgezet en dat de punten van verschil waren opgelost. "Ik heb de verzekering gekregen, dat de activi teiten van de terroristen onmiddel lijk zullen ophouden en dat de voorgestelde vergadering over de grondwet van Rhodesië plaats zal vinden zonder voorwaarden vooraf,' zei Smith. In aansluiting daarop zei hij, dat hij besloten had alle politieke gevangenen vrij te laten en de beperkingen, die voor vele andere politici golden, had opgehe ven. Leiders vrij Dat ik Den Uyl echt spreek is een uitzondering. Het is niet iemand met wie ik nou eens ge zellig een borrel ga drinken. mr. F. H. J. J. Andriessen Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank mr. A. F. C. Habermehl is van mening dat gijzeling met levens lange gevangenisstraf zou 'moeten kunnen worden bestraft. Hij deed gisteren een 'ernstig beroep' op de strafwetgever de wetgeving in die zin te veranderen. Volgens >hem eou een daartoe strekkend wetsontwerp in de Tweede Kamer 'bijzonder weinig weerstand ontmoeten'. Mr. Habermehl deed zijn uitspraken tijdens de berechting van de 41- jarige autohandelaar Louis van S., die in februari in Hilversum een echtpaar heeft gegijzeld. Het wet boek van strafrecht kent geen arti kel dat gijzeling strafbaar stelt. Wie zich aan gijzeling schuldig maakt, kan wederrechtelijke vrijheidsbero ving of afpersing ten laste worden gelegd. Op deze delicten staan maximumstraffen van resp. zeven jaar en zes maanden en negen jaar. Bij een samenloop van weder rechtelijke vrijheidsberoving en af persing kan een veroordeling tot ten hoogste twaalf jaar volgen. Zie ook pagina 11. (ADVERTENTIE) z'n drie sterren meer dan waard Per bedrijf ten hoogste twintigduizend gulden Van een verslaggever AMSTERDAM In Zeeland toonde men zich gisteravond bij zonder ontevreden over de regeling die minister Van der Stee op gesteld heeft voor schadevergoeding aan de door wateroverlast getroffen boeren. De regeling levert de boeren in het zuidwestelijke landbouwgebied een bedrag van dertig miljoen gulden op, maar zij blijven dan zitten met een schade van honderd miljoen, zei de heer F. Verhelst, voorzitter van het landbouwschap in Zeeland. De regeling, die de minister opge steld heeft geldt in het hele land voor aardappelen, uien en gladio len. Er wordt een hectarevergoe ding gegeven voor de niet-geoogste oppervlakte, die uitgaat boven twintig procent van het totale op pervlak dat van elk der drie ge noemde produkten afzonderlijk op een bedrijf aanwezig is. Voor aar dappelen en uiten wordt tweedui zend gulden per hectare vergoed, voor gladiolen vijfduizend gulden per hectare. Per bedrijf zal de ver goeding echter niet meer dan twin tigduizend gulden bedragen. Aar dappelhandelaren die te velde staande aardappelen van telers hebben gekocht of aardappelen zelf Vau een verslaggever HILVERSUM Om twee uur in de vroege zaterdagmorgen 30 november keken nog bijna vijf miljoen Nederlanders naar het NCRV-programina 'Geven voor Leven'. De kijkdichtheid lag rond dat uur op 48 procent en er was een constante waardering van gemiddeld 83. Zo'n hoge waardering was dit jaar nog niet eerder voorgekomen. Bij het begin van de uitzending op die vrijdagavond keek ruim de helft van de bevolking van twaalf jaar en ouder. In het begin was de kijkdicht heid 55 procent (één procent is ongeveer honderdduizend kijkers) en zij liep op tot zestig procent omstreeks elf uur. De NCRV noemt het een unicum dat zoveel kijkers tot diep in de nacht een programma blijven volgen. hebben geteeld op van telers ge huurd land. kunnen ook van deze regeling gebruik maken. 'Bodemvoorziening' Minister Van der Stee meent dat hiermee een 'bodemvoorziening' ge troffen is die in redelijke verhou ding staat tot de hulp die an andere in moeilijkheden verkerende groepen gegeven wordt. Volgens de minister bestonden er teveel be zwaren tegen het geven van voor schotten aan de boeren. De niet- geoogste oppervlakte, waarvoor ver goeding gegeven wordt, is gebonden aan een minimum van één hectare voor aardappelen en uien en een halve hectare voor gladiolen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de minister dat op zeven- a achtduizend bedrijven een deel van de oogst niet is geborgen. Op 9 december zaten er van de 32.749 hectare aardappelen nog 11.420 in de grond, van de 5.672 hectare zaai-ien nog 1.815 en van de 1506 hectare gladiolen nog driehonderd. De minister verwacht dat de ge wassen waarvoor de regeling niet geldt nog goeddeels oogstbaar zul len blijken. Uit de reacties van Zeeuwse bestu ren van landbouworganisaties bleek dat de vergoedingen, die de minis ter vastgesteld heeft aanmerkelijk lager liggen dan de landbouworga nisaties hadden gevraagd. Zij wil den ruim drieduizend gulden voor de aardappelen en de uien en acht duizend gulden voor de gladiolen. Een groot aantal boeren zal nu in ernstige moeilijkheden komen, rea^- geerde men in Zeeland. Teleurstelling was er ook over het ontbreken van een regeling voor schade bij suikerbieten en andere landbouwprodukten en over het 'ei gen risico' van twintig procent. 'Wij komen vleugellam uit deze strijd te voorschijn', zei de heer Verhelst. die ook meende dat de boeren set volgend jaar goedkopere produkten zullen gaan produceren: produkten als suikerbieten en aar dappelen vergen te veel investerin gen aan kunstmest en bewerking. Actie loopt af Tot degenen, die zijn vrijgelaten behoren de zwarte leiders Joshua Nkomo en Ndabaningi Sithole, de voorzitters van respectievelijk de ZAPU en de ZANU. Deze twee mili tante verzetsorganisaties zijn bij de wet verboden in Rhodesië, maar maken sinds zondag deel uit van de Afrikaanse Nationale Raad, die wel toegestaan is. Nkomo en Sithole waren vorige week tijdelijk op vrije voeten gesteld om deel te kunnen nemen aan de gesprekken in Loe saka. Zij zullen vandaag als vrije mannen terugkeren naar Rhodesië. Ian Smith noemde het begrijpelijk dat sommige Rhodesiërs zich onge rust zouden maken over de door hem aangekondigde ontwikkelin gen. Hij verzekerde echter dat zijn regering vast besloten was de rust en orde in Rhodesië te handhaven en niet van plan was 'af te wijken van onze maatstaven van bescha ving'. Smith gaf niet aan wanneer de vergadering van zijn regering met de zwarte oppositie over een Rho desische grondwet zou kunnen be ginnen. Hij maakte ook niet be kend hoe de guerrilla-strijders in Rhodesië op de hoogte worden ge bracht van de wapenstilstand. Vol gens officiële schattingen gaat het om een legertje van 350 a 400 man. De guerrilla, die ruim twee jaar geleden begon, heeft aan zeker 700 mensen het leven gekost. Smith waarschuwde zijn gehoor, dat er nog geen definitieve regeling voor het bestuur van Rhodesië is getroffen. Ook de economische boy cot. waaraan het land bloot staat, zal nog niet worden opgeheven. De ze internationale sanctie tegen Rhodesië volgde kort nadat de blanke minderheid in 1965 eenzij dig de onafhankelijkheid had uitge roepen. Sindsdien heerst een blan ke minderheid van een kwart mil- De massale oogsthulp loopt morgen af. Militairen, scholierfn en andere vrijwilligers hebben in zes weken voor tien miljoen gulden aan pro dukten uit de ggrond gehaald. Van de totale najaarsoogst in Zuid- West-Nederland zit nu nog veertig procent in de grond. (ADVERTENTIE) de vieux met z'n fluwelen karakter (ADVERTENTIE) Duidelijk Het sociaal beleid in de ondernemingen moet op de helling, vindt minister Boersma. Hij vraagt de SER geen advies over öf het moet, alleen over hoe het moet. Een duidelijke vraag, waarover u vast mee mag denken. Abonneer eens iemand. Terwijl u denkt NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER Q NIEUWE HAAGSE CRT.D NIEUWE LELDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Ik zie het niet meer zitten PubttcaVe van de LH.V. Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A dam Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Nkomo joen over de zwarte bevolking van meer dan vijf miljoen. De Zuidafrikaanse premier John Vorster heeft aangekondigd dat hij zijn politie-troepen uit Rhodesië te rug zal trekken zodra duidelijk is. dat er een eind is gekomen aan 'het terrorisme' in dat land. Zuid-Afrika heeft de Rhodesische regering steeds met mankracht ge steund in de guerrilla. LAATSTE NIEUWS TEL AVIV (UPI. Reuter) -- Bij een aanslag op een bioscoop zijn gister avond tenminste drie mensen om het ieven gekumen. Het aantal ge wonden bedraagt volgens radio Israël 44. De dader van de aanslag, vermoede lijk een Arabische guerrilla-strijder, is volgens de politie zelf ook om het leven gekomen. De politie zei, dat één van de slachtoffers een Brits paspoort droeg en pas woensdag het land binnen gekomen was. De dader gooide vijf handgranaten vanaf het balkon de zaal in. die op dat moment half vol was. Na de explosies probeerde iedereen, die nog lopen kon zo snel mogelijk naar bui ten .te komen, maar volgens oog getuigen was er geen sprake van pa niek. Onmiddellijk daarna reden de ambulances af en aan. Nadat alle doden en gewonden waren afgevoerd onderzocht de politie de zaal gron dig. Er werden verder geen explo sieven gevonden. De bioscoop ligt midden in het uit gaanscentrum van Tel Aviv. Door gaans worden bezoekers van Israëli sche bioscopen gecontroleerd op het bezit van wapens of explosieven. Volgens getuigen was gisteravond die controle achterwege gebleven. De vermoedelijke dader was vijf minu ten na het begin van de voorstelling binnen gekomen. De PLO heeft gisteravond in Beiroet een verklaring uitgegeven dat deze Palestijnse bevrijdingsorganisatie verantwoordelijk is voor de aanslag in Tel Aviv. De aanslag was bedoeld als vergelding voor de raketaanval- len op PLO-kantoren in Beiroet, die dinsdag werden uitgevoerd. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De 34-jarige Franse kelner Marc F. R. heeft gis teren in Keulen tegenover twee Vlaardingse rechercheurs bekend op 16 november de 67-jarige Vlaardin- ger J. van Capei met een vest te heb ben gewurgd. R.. die al direct samen met de nog voortvluchtige 20-jarige Duitser Giinther A. B. werd verdacht, bleek op 26 november in Keulen te zijn gearresteerd wegens illegaal verblijf daar. Pas gisteren hoorde de Vlaardingse recherche, die geen gebruik heeft ge maakt van het speciale recherche team van inspecteur Blaauw, via In terpol van de aanhouding. Beide ver dachten kenden het slachtoffer al drie jaar en kwamen tot hun daad na een hooglopende ruzie in diens woning. Inmiddels heeft de justitie bij de Westduitse autoriteiten een verzoek tot uitlevering van R. inge diend. ADVERTENTIE OPEN HAARDEN SCHOUWEN Rijswfjksewcg 282 - Den Haag. Telefoon 64141 - 118440. Donderdagavond koopavond. Folder gratis op aanvraag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1