Israël wil eerst akkoord Egypte Kankeronderzoek in nieuwe richtingen VS nu akkoord met verlod chemische middelen in oorlog Vrij na 66 jaar gevangenisstraf Spaanse oppositie roept tot staking Zeven oud-ministers in Italië van fraude beticht Stenen voor Sato in Oslo Smith geeft Tanzania schuld van mislukking Rabin: Oorlogshitsers dwarsbomen' Jacob en Fauve fundamentele stap verder Krijgsraad in actie in Addis Abeba Makarios weigert onderhandelingen Argentijnen mogen Eva Peron zien Mills verliest machtspositie in Congres VS TROUW/KWARTT WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 BUITENLAND T7/K9 TEL AVIV, BEEOET (UPI, Reuter, AP) De Israëlische regering Midden-Oosten .tapje voor stapje tot stand brengen en streeft nu met Egypte. wil een vredesregeling voor het eerst naar een nieuw akkoord Deze strategie irdedigde premier jitzak Rabin gieren in het Israë lische parlemen De rechtse Li- koed-partij, die.n de oppositie is, had Rabin aangvallen wegens zijn uitlatingen in ;en dagblad-inter view. Daarin bd Rabin uitgelegd dat Israël een ;roter deel van de Sinai-woestijn aan Egypte zou moeten laten, karmee zou kunnen worden voorkoien dat Egypte in het kamp vanSyrië en de andere militante Arabche staten terecht komt. In het arlement wilde Ra bin niet zonde meer toegeven, dat het dagblad Ha'artez zijn woorden goed had weergegeven. Hij ver klaarde wel, dat tussentijdse rege lingen passen in het beleid van zijn regering. Het ls volgens hem op dit moment van groot belang om de 'oorlogshitsers' onder de Arabieren te dwarsbomen. Dat zou onder meer kunnen met een 'gefaseerde regeling', zei Rabin. Rabins verklaring viel samen met berichten in de Israëlische pers dat Israël en de Verenigde Staten het eens zijn over de volgende fase in de onderhandelingen over vrede in WASHING'ON (Reuter) De Amerikaanse regering wil dat de Verenigde itaten zich nu gaan onderwerpen aan het internatio nale verbo op het gebruik van gifgas en andere chemische wa gens. De regerinj heeft bij het Congres aangedrongn. op snelle onderteke ning van K zogenaamde protocol van Genèv. waarin dit verbod is geregeld. Et verdrag dateert al uit 1925. maaide VS hebben zich er nooit bij ingesloten. Amerikaanse chemici hoben lange tijd betoogd, dat het .ebruik van chemische middelen i een oorlog menselijker zou kunna zijn dan het gebruik van vuuvapens en explosieve. Met chensche middelen zou een vijand tijelijk kunnen worden uit geschakeld zonder blijvend letsel op te lopen, zo werd dit standpunt verdedigd Amerikaanse regering staat nu op het standpunt, dat zowel traangas als plantenverdelgingsmiddelen als strijdmiddelen moeten worden ver boden. Zij is bereid om eenzijdig te verklaren dat de VS in oorlogstijd geen gebruik zullen maken van de ze middelen. Dit staat in een bood schap van Fred Ikle, directeur van het bureau voor wapencontrole en ontwapening, aan het Amerikaanse Congres. Daarin vertelt hij ook. dat president Ford het belangrijk vindt, dat het protocol van Genève nu zo snel mogelijk wordt ondertekend. Watergate Zware kritiek Tijdens e oorlog in Vietnam kwa men de 'S onder zware kritiek te staan w<ens het gebruik van che mische jiddelen. In de strijd tegen de gueilastrijders gebruikten de Amerikaen toen grote hoeveelhe den onbladeringsmiddelen. Viet- ijinam lüt nog ernstig onder de schade ie daarmee aan de begroei iug is angericht. Bovendien werk ten deAmerikaanse strijdkrachten Vienam veel met traangas. Daarmt werden verzetsstrijders uit mn spuilplaatsen verdreven. De Het Amerikaanse Congres heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat de vernietiging verbiedt van de ge luidsbandjes en andere documenten van ex-president Richard Nixon over het Watergate-schandaal. Het ontwerp is nu voor ondertekening doorgestuurd naar president Ford. Deze zal zijn handtekening met te genzin onder de wet zetten, want hij kwam eerder met zijn voorgan ger overeen, dat alle Watergate- materiaal desgewenst door Nlxon mocht worden vernietigd over vijf jaar. De meerderheid van het Con gres wil echter dat het historische materiaal bewaard blijft. MICHIGAN UPI) —De Ameri kaan Johnson van Dyke Grigsby is maandag vrijgelaten uit de staatsgevangnis van Indiana in Michigan Ciü. nadat hij 66 jaar had uit gezien na een veroor deling tot levenslang wegens moord. 'Ik voel me ils herboren', zei de 89-jarige Gigsby nadat de gc- vangenispoot achter hem was dicht gevaen. In 1908 had Grigsby tijdns een ruzie bij een kaartspel ca moord gepleegd en in novembe van dit jaar kreeg hij gratie an gouverneur Otis Bowen van 'ndlana. Bij het ver laten van gevangenis zei hij: 'De gouveneur had me geen gratie moeen geven, maar on- voorwaardajk ontslag na al die jaren die ik hier gezeten heb'. Grigsby poseerde samen met de adjunct-directeur van de gevan genis voor de toegestroomde persfotografen en grapte: 'Ik ben nu filmster'. Hij vertelde dat hij al lang gele den uit de gevangenis had kun nen ontsnappen, als hij had wil len meedoen aan een uitbraak, bedacht door de legendarische bankrover John Dillinyer. Maar Grigsby had geweigerd. Met 236 dollar op zak heeft hij zijn in trek genome.i in een naburig bejaardenteïLuis. Volgens een or ganisatie die zich inzet voor straf weiher vorming, heeft nie mand in de Verenigde Staten ooit zo lang in de gevangenis gezeten als Grigsby. het Midden-Oosten. Volgende maand zouden beide landen gaan praten over uitgewerkte voorstellen aan Egypte. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Jigal Allon heeft de afgelopen dagen langdurig onderhandeld met zijn Amerikaan se ambtgenoot Henry Kissinger. Het was vannacht nog niet duide lijk wie er verantwoordelijk was voor de raketaanvallen op de drie Palestijnse vestigingen in de Liba nese hoofdstad Beiroet. Volgens de Arabieren waren de aanslagen het werk van Israëlische agenten, maar dat is in Israël niet bevestigd. De woordvoerder van de strijdkrachten verklaarde in Tel Aviv dat de Is raëlische militairen er in elk geval niets mee te maken hadden. Het is goed mogelijk, dat de kanto ren van de Palestijnse verzetsorga nisatie onder vuur zijn genomen door Palestijnen. die het niet eens zijn met de huidige politiek van de overkoepelende organisatie, de PLO. De drie gebouwen, die gisteren werden beschoten, herbergen het hoofdkwartier, een onderzoekcen trum van de PLO en de dienst voor bezette gebieden van de guerrilla organisatie Al Fatach. De raketten werden afgevuurd Van geparkeerde auto's. Deze wagens waren in Bei roet gehuurd, volgens de Libanese autoriteiten door mannen met Amerikaanse en Engelse paspoor ten. Er werd bij gezegd, dat het hier waarschijnlijk valse papieren be treft, zodat op grond hiervan over de herkomst van de daders niets te zeggen viel. De Israëlische overheid heeft geen plannen voor de uitwijzing van aartsbisschop Capucci, die maandag tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens hulp aan Palestijnse guerrilla-organisaties. In de Israëlische en buitenlandse pers waren speculaties verschenen over een snelle uitwijzing van de Grieks-katholieke aartsbisschop. Door hem naar een Arabisch land te verbannen zou Israël een 'lastige gevangene' kwijt zijn. Verschillende kranten spraken zich gisteren uit voor uitwijzing van de prelaat. De veroordeling van Capucci is in Is raël met instemming begroet. NICOSIA (Reuter. UPI) Aarts bisschop Makarios. die op Cyprus is teruggekeerd, heeft geweigerd als vertegenwoordiger van de Grieks- Cyprioten te onderhandelen met Rauf Denktasj. 'de leider van de Turks-Cyprische gemeenschap. Ma karios zei op een persconferentie in Nicosia dat hij niet met Denktasj wilde praten omdat 'ik de president van het gehele volk van Cyprus ben.' Denktasj had rechtstreeks overleg met Makarios verlangd om een regeling voor het conflict op het eiland te vinden. Volgens Professor Francois Jacob zou best eens op weg kunnen zijn naar zijn tweede Nobelprijs voor ge neeskunde. Samen met zijn collega Robert Fauve lijkt hij namelijk iets te hebben ontdekt dat ons inzicht in het plaatselijk ongeremde groeiproces 'kanker' een fundamentele stap verder brengt. Zij zijn op het spoor van de stof die ervoor verantwoordelijk is dat gezwellen niet, zoals andere 'vreemde' verschijningen in het li chaam. door het natuurlijke verde digingssysteem woraen aangepakt en opgeruimd. We hoeven nog niet met de Franse publicaties mee te gaan, die in meer (Le Point) of minder (Le Monde) ingehouden juichtonen de ontdekking van de eeuw op dit gebied begroeten. Maar er is wel degelijk iets bijzonders gaande in het voortdurend bijna failliete Institut Pasteur in Parijs, waar beide onderzoekers werken. Zelf hebben zij< hun voorlopige re sultaten vrij onopvallend verpakt in een sobere mededeling aan de Amerikaanse Nationale Akademie van wetenschappen. Maar die re sultaten wijzen in de richting van een eenvoudig antwoord op een eenvoudige maar tot nog toe onbe antwoorde vraag. En dat wil nog wel eens het kenmerk van het ware zijn, ook in de biologische weten schappen. Afweer Het lichaam heeft tegen vreemde organismen (bacteriën, virussen) en in het algemeen tegen stoffen die als vreemd worden herkend, een uiterst effectief verdedigingssy steem. Lymfecellen uit het bloed be ginnen na zo'n herkenning anti stoffen te produceren. Andere witte bloedcellen worden te hulp geroe pen. die alle ongerechtigheden 'op eten' en verteren. De eenvoudige maar onbeantwoor de vraag was. waarom dat met kan kercellen soms niet. gebeurt, waar om die met rust gelaten worden, de kans krijgen om zich te vermenig vuldigen en tot een gezwel uit te groeien. We weten namelijk dat die kankercellen, ook al zijn ze uit gewone lichaamsceilen ontstaan, zodanig 'anders' zijn dat ze door het systeem wel degelijk als vreemd werden herkend. Gerichte antistof fen ertegen zijn in een groot aantal gevallen aangetoond. Voor dit falen van het immuun systeem zijn op grond van experi menten een aantal mogelijke ver klaringen aangevoerd. Zo kwam het echtpaar Hellstrom op het idee van een 'blokkerende factor' waar schijnlijk de gerichte antistof zelf. Die past. als een sleutel in een slot. precies op de onderdelen van de kankercelwand die als vreemd her kend waren. En die antistof zou daar in dit geval rustig blijven zitten, en door die omhulling ande re verdedigingsmechanismen op een dwaalspoor brengen. Die theorie bleek toch niet hele maal houdbaar, en er werden weer verfijningen op aangebracht, ter wijl de Hellstroms anderzijds vrij toevallig tegen een 'deblokkerende factor' aanliepen die bepaalde blok kades ophieven en het gezwel weer wél vatbaar maakten voor het na tuurlijke afweersysteem. Aanzwengelen? Intussen gingen andere, meer op de praktijk ingestelde onderzoekers er van- uit dat dat afweersysteem bij kankerpatiënten kennelijk onvol doende werkte, en dat het dus aan gezwengeld moest worden. Daar zijn maniertjes voor. en die hadden in een beperkt aantal gevallen merkbaar resultaat. Maar van een doorbraak kon je tot dusver nog niet spreken. Jacob en Fauve hebben in ieder geval voor die laatste (gedeeltelij ke) teleurstelling een heldere ver klaring verschaft. Zij toonden aan dat hun laboratoriummuizen, ook al hadden ze kanker, volkomen nor male afweerreacties op infecties vertoonden. Kanker kan dus niet samenhangen met een algemene malaise van het Immuunsysteem, er moet alleen op plaatselijk niveau iets mis zijn. Om een lang verhaal kort te ma ken: dat is ook zo. Kankercellen, onder een microskoop bekeken, blijken de witte bloedcellen die hen zouden moeten opeten, uit de' buurt te houden. Komt er een macrofaag te dichtbij, een speciaal soort cel dat een rol speelt oij de organisatie van de hele afweerreactie, dan gaat die dood. Kankercellen scheiden kennelijk een stof af die het im muunsysteem plaatselijk blokkeert, zij het niet op de manier die de Hellstroms zich dat voorstellen- Isolatie Dat het werk van Jacob en Fauve ons zoveel verder lijkt te brengen, komt omdat zij er met hun mede werkers bovendien in slaagden, die stof gedeeltelijk af te scheiden. Hun preparaat bleek, buiten aan- ROME (UPI) Een openbare aanklager in Rome heeft zeven voormalige ministers van fraude beschuldigd door aan duizenden hoge ambtenaren onredelijk gunstige pensioneringsvoor- waarden aan te bieden. Aanklager Franco Marrone kreeg zijn beschuldigingen in een rapport aan de voorzitter van het parle ment Sandro Pertini. Onder de Italiaanse grondwet moet het parlement beslissen of minis ters of voormalige ministers door een constitutioneel hof berecht zul len worden. In het verleden is het nog niet tot een berechting geko men. Volgens het rapport zouden de mi nisters van arbeid, buitenlandse handel, justitie, onderwijs, toeris me. industrie en gezondheid van het tweede kabinet van premier Giulio Andreotti in 1972 fraude hebben begaan en valse verklarin gen hebben afgelegd door een pen sioenwet op hun departementen toe te passen. Volgens de aanklager was de wet, die voorziet in speciale voordelen voor hoge ambtenaren die vroegtijdig met pensioen gaan, op zich niet illegaal. De wet was bedoeld voor het stroomlijnen van het ambtenarenkorps. De genoemde departementen hadden de wet ech ter illegaal toegepast. In een aantal gevallen waren ambtenaren bevor derd om diegenen te vervangen die met pensioen waren gegaan. Na hun bevordering gingen die ambtenaren echter op dezelfde gunstige voor waarden met pensioen. ADDIS ABEBA (Reuter) In Ethio pië is een uit vijf man bestaande krijgsraad begonnen met de berech ting van de eerste van naar schat ting 170 voormalige Ethiopische functionarissen en legerleiders, die gevangen worden' gehouden in de kelders van het Grote Paleis in Addis Abeba. De speciale krijgsraad heeft de bevoegdheid mensen ter dood te veroordelen. Tegen het von nis is geen beroep mogelijk. In Oslo hebben Noorse betogers gisteren stenen gegooid en met de politie gevochten toen een auto kwam aanrijden waarin naar de demonstran ten ten onrechte meenden de Japanse ex-premier Eisakoe Sato zat. Sato heeft gisteren met Sean McBride, Iers oud-minister van buitenlandse zaken en functionaris van Amnesty International, de Nobelprijs voor de vrede 1974 in ontvangst genomen. De twee heren kregen samen de prijs. De betogers luchtten hun woede op Sato, die volgens hen via manipulaties van Japanse industriëlen de helft van de prijs heeft gekregen. Nadat be kend werd dat Sato Nobelprijswinnaar was geworden was in Japan ont huld dat achter de schermen krachtige pressie op de Nobel-commissie was uitgeoefend door Japanse industriëlen om Sató kandidaat te stellen. In Stockholm zijn gisteren de Nobelprijzen voor de exacte wetenschappen en de literatuur 1974 uitgedeeld. Ook de literatuurprijs 1970 kwam. na vier jaar vertraging, nu in handen van de winnaar, de Russische schrijver Alexander Solzjenitsin die sinds zijn uitwijzing uit de Sowjet-Unie in Zwit serland woont. MADRID (UPI) Ondergrondse organisaties in Spanje hebben in twee provincies in Baskenland voor vandaag opgeroepen tot een algemene staking. Denktasj is Makarios niet langer de wettige president van Cyprus, doch slechts de leider van de Grieks- Cyprioten. Denktasj heeft laten we ten wel bereid te zijn met vice- president Klerides te praten als de ze door Makarios gemachtigd is. Op de persconferentie heeft Maka rios verklaard dat hij verwacht dat binnen tien dagen besprekingen tussen Denktasj en Klerides van start zullen gaan. Hij zei voorts een regeling van de problemen mogelijk te achten. In de twee provincies Guizpuzcoa en Navarre in noordelijk Spanje zijn politieversterkingen aangeko men in verband met de aangekon digde staking, die verboden is. Uit bronnen bij de Spaanse onder grondse vakbeweging is vernomen dat de actie bij velen gehoor heeft gevonden. De staking is door orga nisaties van de linkse oppositie ge organiseerd en bedoeld als protest tegen de behandeling van politieke gevangenen. Dit zijn ook de gevan genen van de Basklsche afschei dingsbeweging ETA. Volgens zegslieden van de oppositie wordt in geheel Spanje nu al door 50.000 werknemers gestaakt om po litieke redenen of om kracht bij te zetten aan looneisen. In Barcelona, Valladolid en El Ferrol del Caudillo. waar 'Caudillo' Franco is geboren, wordt al meer dan een week gestaakt. In El Farrol hebben de 6000 werknemers van de Astano- scheepswerven, die de grootste van Spanje zijn, het werk neergelegd. Zij protesteren tegen de arrestatie van een collega door de politieke politie. In Valladolid heeft de directie van de 9000 stakende werknemers op straat te zetten als het werk niet onmiddellijk wordt hervat. Blitse minister naar Afrika SALISBURY (Reuter) Premier Ian Smith heeft president Julius Nyerere van Tanzania de schuld gegeven van het mislukken van zijn onderhandelingen met Rhodesische nationalisten. wezigheid van de Kankercellen, de zelfde invloed op die opruimende cellen (fagocyten) te hebben. De stof heeft nog geen naam. hij is ook nog niet in zuivere vorm ver kregen. Maar bij filtreren van de oplossing door filters die stoffen met een bepaalde molekuulgrootte tegenhouden, bleek dat het mole- kuulgewicht tussen 1000 en 10.000 moet liggen. Dat betekent dat de stof wel ingewikkeld kan zijn, maar niet hopeloos ingewikkeld. Bij de huidige stand van de biochemische technieken betekent het dat sa menstelling en bouw over een paar maanden, hooguit een paar jaar. bekend kunnen zijn. En al «wanneer dat gedeeltelijk be kend is, kan het onderzoek op gang komen naar vragen als hoe maakt een kankercel die stof, en hoe is de werking ervan tegen te gaan. Het is duidelijk dat de antwoorden op die vragen van grote betekenis zouden kunnen worden, niet alleen voor het inzicht in kanker, maar ook voor de behandeling ervan. Opzienbarend daarbij ls, dat het door Jacob en Fauve gevonden ef fect heel algemeen lijkt op te tre den. Cellen van drie zeer verschil lende soorten kanke: bleken de be trokken stof af te scheiden en zich zo de afweerreacties van het lijf te houden. De onderzoekers ontlenen daaraan het vermoeden dat deze 'verdediging tegen de afweer' een algemener voorkomende mogelijk heid van lichaamscellen is. Onmisbaar In één situatie zou die mogelijkheid zelfs een onmisbare funtie hebben: te voorkomen dat een embryo door immuunreacties in de baarmoeder wand wordt afgestoten. Dat was een andere onbeantwoorde vraag in de biologie: waarom wordt de be vruchte eicel niet als 'vreemd' her kend en aangevallen, die immers de helft van de erfelijke eigen schappen van de vader meebrengt? Het antwoord lijkt hetzelfde te zijn. De embryonale cellen die in direct contact met de baarmoeder staan, blijken zich onder de microskoop op dezelfde manier witte bloedcel len en macrofagen uit de buurt te houden als kankercehen. En dat is voor het embryo maar goed ook. Men kan zich voorstellen dat deze eigenschap in andere cellen ls 'uit geschakeld', zoals in elke cel de meeste erfelijke eigenschappen al leen sluimerend aanwezig zijn. Als onderdeel van de ontregeling die van een gezonde cel een kankercel maakt, zou die eigenschap dan weer 'ingeschakeld' kunnen zijn. Hij deed dat in een gesprek voor de Britse onafhankelijke televisie. Smith werd gevraagd wat er mis gegaan was bij de onderhandelin gen in Loesaka. Hij antwoordde: 'In de eerste plaats was het jammer dat de president van Tanzania erbij was en als voorzitter optrad. Ik geloof niet dat hij erg geïnteres seerd is in het oplossen van het geschil hier. In de tweede plaats kraaiden in Loesaka extremistische elementen uit Rhodesië koning. Er waren er nog wal.' Op de vraag of hij doelde op de tweede nationalis tische leiders Nkomo en Sithole, die hij tijdelijk uit gevangenschap had ontslagen, antwoordde Smith: 'In derdaad.' De premier durfde niet te voorspellen of er binnenkort voor uitgang is te verwachten bij het streven naar een nieuwe bestuurlij ke regeling van Rhodesië. De Britse minister van buitenland se zaken James Callaghan zal tus sen 20 december en 11 januari zes Afrikaanse landen bezoeken om te praten over de toekomst van Rho desië en de politieke situatie in zuidelijk Afrika. Callaghan gaat naar Zambia. Botswana. Malawi. Tanzania. Kenia en Nigeria. Mozambique In New York is een rapport van de Verenigde Naties uitgebracht, waar in Portugese en Rhodesische mili tairen beschuldigd worden van het doden en martelen van burgers in het westen van Mozambique. In de laatste drie jaar van de onafhanke lijkheidsoorlog in Mozambique zijn zeker duizend Afrikanen gedood of gemarteld. Het onderzoek van de VN werd ingesteld naar aanleiding van berichten over door Portugezen aangerichte massamoorden. De vo rige Portugese regering verzette zich krachtig tegen dit onderzoek, dat de meeste beschuldigingen van destijds bevestigd. BUENOS AIRES (DPA) Voor het eerst sinds 1955 kunnen de Argen tijnen weer het opgebaarde, gebal semde stoffelijk overschot bezichti gen van Evita Peron. de tweede vrouw van de overleden president Juan Peron. De met zijde beklede kist met het lijk van Eva Peron staat naast de gesloten kist van de ex-president in de kapel van Onze Lieve Vrouw de la Merced, op het terrein van het huls van wijlen Pe ron in Olivos, een voorstad van Bue nos Aires. Eva Peron overleed in juli 1952 op 33-jarige leeftijd aan bloedkanker. Haar lijk werd na de val van dicta tor Peron in 1955 door de nieuwe machthebbers naar Italië overge bracht. In 1972 kreeg Peronhet lichaam weer terug in zijn toenma lige ballingsoord Madrid. WASHINGTON (Reuter) De in vloedrijke Amerikaanse politicus Wilburg Mills zal zijn sleutelpositie in het Congres uit handen geven. Hij zal aftreden als voorzitter van de parlementaire commissie, die zich bezig houdt met de wetgeving op het gebied van belastingen, handel, sociale zaken en volksge zondheid. De 65-jarige Democraat Mills heeft deze commissie bijna achttien jaar geleid. In deze functie bouwde hij zich een netwerk van relaties op. waarmee hij grote Invloed uitoefen de op het binnenlands bestuur. Bo vendien regelde zijn commissie al lerlei benoemingen binnen het Congres voor de Democratische partij. Wilbur Mills, die 36 Jaar zonder onderbreking lid is geweest van het Huis van Afgevaardigden, kwam in oktober van dit Jaar plot seling Ln opspraak. Hij werd toen in kennelijke staat gesignaleerd ln het gezelschap van een 38-Jarige nachtclubdanseres, die in het water sprong toen zij werden aangehou den door de politie van Washing ton. Het voorval bracht Mills her verkiezing in november ln gevaar, maar met een intensieve campagne in zijn staat Arkansas kon hij toch weer voldoende stemmen krijgen. Zijn relatie met de danseres 'Fanne Fox' raakte al weer op de achter grond maar ruim een week geleden verscheen hij plotseling met haar op het podium van een nachtclub te Boston. Mills liet zich kort daar na opnemen in een ziekenhuis .Hij heeft de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Carl Albert, nu laten weten dat hij om gezond heidsredenen het voorzitterschap van de belangrijke commissie niet weer op zich kan nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 9