Caravan-RAI: veel aanbod van lichtere en kleine modellen Carillon Utrechtse Dom kan in mei weer spelen Aankoop caravan heeft staartje Accent op klasse 6000-7000 h$l opleiding tot ziekenverzorgster Bouwers passen zich aan bij dure benzine caravan-rai 12t/m18dec. Restauratie een hele kluif voor de klokkenbouwer In gewest Helmond centraal nummer ambulancedienst In Gelderland meer werklozen dan landelijk Gelderse gemeenten willen af van de doorstromingspremie TROUW KWARTET WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 BINNENLAND f door Dick Ringlever AMSTERDAM Met veel lichte kleine modellen en nieuwe, eenvoudiger uitgevoerde series, heb ben de caravanbouwers zich te weer gesteld tegen de snel gestegen benzineprijzen. De Caravan- RAI, die van 12 tot en met 18 december in Amsterdam wordt gehouden, illustreert die ontwikke ling: juist in de sector van het beperkte vakantiehuis-op-wielen is het aanbod een stuk groter dan vorige jaren. Voor bouwers en Importeurs was die koerswijziging een commerciële noodzaak. Waar de oliecrisis veel automobilisten heeft doen over stappen op een kleinere wagen, is vooral de vraag naar de grote toer- caravans sterk gedaald. Dat het accent dus moest worden verlegd naar de eenvoudiger, wat minder brandstof en trekkracht vergende caravan, lag dus voor de hand. Die vereenvoudiging is trouwens ook in veel grotere modellen door gevoerd: met het doel de vrij forse prijsstijgingen te compenseren van de grondstoffen in de laatste jaren, waardoor de produkten binnen drie jaar zo'n 20 pet. duurder werden. Door wat luxe, die best gemist kan worden, weg te laten slaagden ver scheidene bouwers daardoor de prijs op ongeveer hetzelfde peil als vorig jaar te houden. Voor de koper betekent dit, dat de goedkoopste vouwwagen nog steeds 2400 gulden kost, de voordeligste sta-caravan 8000 gulden, terwijl voor de laagst geprijsde toercaravan nog geen 3000 gulden hoeft te worden neer geteld. Dit laatste model is een nieuw huifkar-achtig type van de firma De Roeck. Meer aanbod Hoewel de caravanbranche geen best jaar achter de rug heeft (de verkopen daalden met 5000 naar 30.000) is dit op de RAI niet merk baar. Integendeel: het aantal ge x- porteerde merken (waaronder ook kampeerauto's en bagagewagens) steeg tot 99. En onder de 580 typen zijn niet minder dan 100 nieuwe modellen. Vooral bij deze nieuwe modellen valt de toepassing vannieuwe bui tenbeplating op. Kunststof (veel te duur geworden) wordt steeds min- 0 De goedkoopste toercaravan op deze RAI: de Huifkar van de firma De Roeck. De prijs bedraagt nog geen 3000 gulden. der gebruikt en maakt plaats voor een gladde of geprofileerde alumi nium of plaatstalen buitenwand met gemoffelde laklaag. Voordeel hiervan is. dat de laklaag harder is en gemakkelijker schoongemaakt kan worden. In de sector toercaravans zijn er nogal wat tweepersoons langslapers met kopkeuken en toiletruimte bij gekomen: vooral geschikt voor ge pensioneerde echtparen, die tijd hebben voor lange reizen. In veel andere modellen in deze groep valt de vergroting van de was- en toile truimte op. Deze uitbreiding was nodig door het toenemend gebruik van chemische speoltoiletten, die omvangrijker zijn dan de eenvoudi ger toiletemmers. Stacaravans Dat de vraag naar sta-caravans de laatste jaren sneller groeit dan die naar toerwagens (in 1970 stonden er in Nederland nog 70.000 nu 160.000!) blijkt ook op deze RAI: voor het eerst is het aantal stands met stacaravans groter dan dat van de toerwagens (39 tegen 31). Vooral het aantal grote modellen neemt toe. waarbij de voorkeur van velen uitgaat naar de zogenaamde twins, caravans bestaande uit twee onder ling verbonden eenheden, soms in L-vorm (de goedkoopste stacaravan kost 8000. de duurste royaal boven de halve ton). Nieuwe blikvanger wordt dit jaar een stacaravan in de vorm van een boerderijtje (inklu- sief rieten dak). De grootste groei scoort echter de sector vouwwagens (20 pet. meer aanbod dan vorig jaar). De vraag naar kleinere en zuiniger auto's zal daar niet vreemd aan zijn. Vooral de Fransen hebben nogal wat nieu we modellen, waaronder wagens met scharnierende dubbele wanden. Uitgevouwen zijn deze vrijwel niet te onderscheiden van caravans met vaste opbouw. Onder de bagagewagens bevindt zich een voor Nederland nieuw Brits merk, waarvan de laadbak samenklpbaar is. In deze serie zit tevens de laagstgeprijsde bagage aanhanger van de tentoonstelling. In 60 uur in elkaar Door iedere doe- het-zelver in el kaar te zeten, zegt Houtbouw Ubachs in Kerkrade van haar nieuwe als bouwpakket op de tentoonstelling gebrachte vouw caravan Rodavo. Zo'n 40 a 60 uur timmeren, lijmen en schroeven en men heeft een handige caravan voor twee perso nen, die in dicht geklapte staat ge makkelijk achter de auto is mee te nemen. De primeur (voor Nederland) kost 3000 gulden, maar daarvoor heeft men dan alleen de buiten bouw en een caravan in onge remde uitvoering. Wil men een ge remde uitvoering dan kost dat 375 gulden meer. Accessoires, zoals een aanrecht kastje. zitbanken, bedden komen op bergruimten en zo'n 650 gulden. Wat is men per jaar kwijt aan een caravan? De organisato ren van de tentoonsteling hebben dat eens op papier gezet, i Hun conclusie getuige de uitkomsten: een jaarlijkse vlieg vakantie met z'n vier kost meer, maar voor niks heb je zo'n vakantiehuis-op-wielen toch ook weer niet. Bij de kostenberekening is uit gegaan van een vlerpersoons toercaravan van 8500 gulden. Bij deze aanschaffingsprijs moet een bedrag van 1500 a 2000 gulden worden geteld voor de verdere uitrusting van de wagen (kachel, koelkast, voortent en kleinere accessoires). Daarmee komt men dan op een totaal van 10.500. Wordt rekening gehouden met een vrij hoge restwaarde van 3000 gulden na acht jaar. dan bedraagt de afschrijving 950 gul den per jaar. Dat zijn de vaste kosten (als althans het rente verlies niet wordt meegerekend). Maar daarmee is men er natuur lijk niet. Wat er jaarlijks bij komt. berekenen de organisato ren zo: voor extra voorzieningen aan de auto 200,- voor grote- en smeerbeurten 75,- voor allrisk-verzekering 100,- voor belasting 20.- voor batterijen, gaskousje e.d. 35.- voor winterstalling 150.- en voor extra benzine voor de trekkende auto 120,- Staartje Dat maakt een totaal van 700 gulden. Samen met de vaste kosten komt men dus op 1650 gulden per jaar. Wat men daar naast kwijt is aan kosten voor een staanplaats of aan camping- geld varieert sterk. De tarieven lopen van 350 tot 1500 gulden per jaar. Houdt men het laagste tarief aan, dan bedraagt het totaal 2000 gulden; 'gaat men van het hoogste uit dan zit men op 3150 gulden. Ervan uitgaande, dat het gemiddeld aantal caravandagen (vakantie en weekends) 54 be draagt komt men bij het eerste voorbeeld uit op een dagprijs van 37,50 en bij het tweede op ƒ59. Duur of goedkoop? 't Ligt er maar aan hoe je het bekijkt. In ieder geval heeft elke aankoop een flink financieel staartje. t Voor wie opziet tegen een lange rit met een compleet huis achter de auto zijn er verscheidene vouwbare caravans met opklapbare voor- en achterwanden. Voordelig zijn ze echter niet. Deze "La Bohème" van Schip per kost zeven mille! Ook Kip is met de algemene trend naar lichtere modellen meegegai Hier de nieuwe G. 300 P, die maar 400 kg. weegt. De caravan, die pla; biedt aan drie tot vier personen, kost 5000 gulden. Hoewel er van de 436 bij de RAI-exposanten ver krijgbare toercaravans. nog altijd 14 zijn, die meer dan 20.000 gulden kosten, ligt het grootste lambod in de prijsklasse 6000 tot 7000 gulden (59). Direct daarop volgend komen de klassen 8000 tot 9000 gulden (54) en 9000 tot 10.000 gulden (50). Dit jaar is er maar één toercaravan voor minder dan 3000 gulden te koop 2990): de Huifkar van de firma De Roeck. De groep stacaravans idit jaar 8 pet. meer mo dellen) valt in twee cate gorieën uiteen: een popu lair geprijsde groep met prijzen tussen 8000 en 15000 gulden (46 pet. van het totale aanvod) en een belangrijke groep (bijna 23 pet.) met prij zen boven 25000 gulden. Ook hier is het laagstge prijsde model van de fir ma De Roeck (de Monaco voor 7990), Door-: de zware belasting door de fiscus zijn de kampeerauto's relatief veel prijziger dan de ca ravans. Ondernemers zijn er nogal boos over. dat op deze auto's een bij zondere verbruiksbelas ting van 16 pet. wordt geheven en over het to taal bovendien nog eens 16 pet. BTW. De gemid delde prijs komt daardoor op rond 24 mille te lig gen (goedkoper kan het natuurlijk ook als men zich beperkt tot een klei ne bestelwagen of micro busje met losse inbouw- set) De prijzen van de baga ge-aanhangers variëi van 595 tot 1675 guld De afmetingen, draagvermogen en de u voering van de bak (op of gesloten, verhooi met deksel of dekze zijn prijsbepalende fac ren. De voordeligste is Britse Tuckaway jpen laadbak 5959)1 Bij de tent- en vouwa gens variëren de prija van 2365 gulden tot I prijs van een gemiddel toercaravan. De goj koopste is de Erka C| vette van 2365 gulden.I Iclit zwaarste klokken deze ireek in toren geïnstalleerd Van een verslaggever UTRECHT Nadat het lang gezwegen heeft, zal over een paar maanden het grote carillon van de Domtoren in Utrecht zijn bronzen stemgeluid weer laten horen. In februari werden de 47 carillon- klokken uit de toren gehaald omdat ze nodig moesten worden gerestaureerd en 'herstemd'. Gisteren is men begonnen de acht zwaarste klokken weer in de toren te installeren. Men hoopt per dag twee klokken buitenom omhoog te kunnen takelen, "zodat het karwei waaischijnlijk zaterdag geklaard kan zijn. De kleinere klokken zijn de afgelo pen weken al binnendoor in de turen zelf omhoog gehesen. Als alle klokken 'hangen' aan de nieuwe klokkestoel. zal stadsbeiaardier Chris Bos het carillon waarschijn lijk in mei weer kunnen bespelen. Het carillon zal dan nog welluiden- der klinken dan voorheen, want de 47 klokken hebben er drie nieuwe collega's bljgekregen. grote bas- klokken die door klokkenbouwer Eysbouts uit Asten nieuw zijn gego ten. De grootste nieuwe lok, te vens de grootste van het hele caril lon, weegt bijna zevenduizend kilo en heeft een diameter van 2.20 meter. Het carillon was eigenlijk al in 1970 aan een grote beurt toe, aldus architect C. A. Baart de la Faille van openbare werken. Geldgebrek leidde er echter toe dat pas in september '73 met de restauratie kon worden begonnen en eerst in februari het carillon kon worden verwijderd. Toen was het wel hoog tijd want al in 1972 had beiaardier Bos het gemeentebestuur laten we ten dat hij ermee stopte omdat het bespelen van het carillon een le vensgevaarlijke zaak was geworden. De stalen klokestoel waaraan de klokken waren opgehangen was op tal van plaatsen doorgeroest zodat het niet denkbeeldig was dat er een klok naar beneden kon komen. Bo vendien liet hier en daar de na tuurstenen bekleding van de lok klokketoren los. Afgezien van het gevaar, het carillon klonk ook niet meer als een klok. Eysbouts heeft aan de restauratie een hele kluif gehad. Van de 47 klokken moesten er maar liefst veertien worden hergoten omdat ze vals geworden waren. Het aardige is overigens dat Juist de zeventien oudste klokken, in 1654 gegoten door de beroemde .carillonbouwer Hemony. nog het best 'bij stem' waren en dat uitsluitend de klok ken van veel recenter datum (1951) aan hergieten toe waren. Voorts kreeg de bronzen familie nieuwe Hele romp Natuursteen nu eenmaal met Zich meebrengt. Zo om de veertig tot zestig jaar moet de natuurstenen huid van de toren in feite worden vernieuwd omdat hij dan is verweerd. De laatste gro te restauratie aan de dom vond plaats in de jaren 1901 tot 1931 zodat het langzamerhand wel weer tijd wordt voor de volgende grote beurt. klepels en hamers en een grondige schoonmaakbeurt. Kosten van het hele karwei, de bouw van een nieu we (door De la Faille zelf) ontwor pen klokkestoel incluis, ongeveer een half miljoen gulden Al is dan straks de Domtoren weer helemaal goed bij stem, in feite is de hele romp van de toren aan restauratie toe. een miljoenenver- slindende zaak waarvoor het geld helaas ontbreekt. 'Het verdriet ons dat we de dom niet helemaal in stand kunnen houden zoals we zou den willen, maar dat is een kwestie van geld', verzucht architect De la Faille. Wel heeft het rijk toegestemd in incidentele 'operaties' op plaatsen waar uitblijven van restauratie werkelijk gevaar op zou kunnen gaan leveren. Zo staat de Dom nu weer in de steigers omdat men bezig is aan restauratie van de natuurstenen bekleding van de ba lustrade op zeventig meter hoogte, met name de natuurstenen stijlen van de balustrade waren sterk aan getast. Ook de stijlen in de galmga ten worden met deze incidentele restauratie meteen meegenomen omdat de brokstukken naar bene den dreigden te komert. De natuurstenen bekleding van de toren is niet zo goed bestand tegen de barre weersomstandigheden en de snelle temperatuurswisselingen die het klimaat in ons kikkerlandje Van een verslaggever HELMOND Op 2 januari zal in het gewest Helmond een centraal telefoonummer voor het ambulan cevervoer worden ingevoerd. Met ingang van die datum zullen alle ambulancehandellngen in de tien gemeenten van het gewest worden afgewikkeld via een centrale meld kamer in Helmond De invoering van het ambulance-alarmnummer is door het provinciaal bestuur van Noord-Brabant verplicht gesteld. De meldkamer in Helmond zal dag en nacht bezet zijn Op vrijwillige basis hebben negen van de tien gemeenten van het streekorgaan gewest Helmond be sloten ook ten aanzien van het feite lijk ambulancevervoer te gaan sa menwerken. De gemeenteraad Van Someren heeft Inmiddels besloten het ambulancevervoer op eigen ver antwoordelijkheid in handen te la ten van de particuliere firma, die het vervoer tot nu toe verzorgde. Ook in de gezamenlijke ambulance dienst van de negen andere ge meenten. nemen naast het Hel- mondse Lambertusziekenhuis twee particuliere firma's deel. De verant woordelijkheid van de 24-uurs pa raatheid van de ziekenauto's berust echter bij de centrale dienst. Van een verslaggever ARNHEM In november is in j Gelderland de werkloosheid bij I mannen met ruim 1900 gestegen I tot 14.500. dat is 4.3 procent van de afhankelijke mannelijke beroepsbe volking (landelijk 4.1 procent). Met uitzondering van de beroepsgroep kantoorpersoneel, waar een lichte daling optradt, gaven alle andere groepen een stijging te zien. Het aantal werkloze bouwvakkers steeg met bijna 950. In het rayon Nijmegen is de werk loosheid nog steeds het grootst: daar is 6.1 procent van de manne lijke beroepsbevolking zonder werk. Daarna komen Arnhem (5.3 pro cent). Zevenaar (5.2 procent). Doe- tinchem (4,7 procent) en Winters wijk (4,3 procent). Ook de terugkeer van Duitsland- pendelaars (in november 250 man) had zijn invloed op de stijging van de werkloosheid. Op het ogenblik staan 1080 ex-pendelaars bij de Gelderse arbeidsbureaus ingeschre ven. Van deze ex-pendelaars werk ten er 450 in de bouw. De vraag naar nannelijk personeel daalde verder en wel met 21 procent. ARNHEM B en W van Arnhem en Doesburg willen af van de door stromingspremie. die is bedoeld om relatief goedkoop wonende mensen naar duurdere huizen te laten ver huizen. Zij vinden, dat de premie weinig effect heeft. Beide gemeen tebesturen willen liever geld uit trekken voor woningverbetering en krotontruiming. De gemeenteraden van Arnhem en Doesburg moeten zich nog buigen over de voorstellen van burgemees ter en wethouders. In Arnhem, waar tot nu toe 2650 personen heb ben geprofiteerd van de doorstro mingsregeling. wil men de premies voor woningverbetering en krotont ruiming met ingang van volgend jaar verhogen van 1750 tot 2500 gulden. De afschaffing van de doorstromingsre- eling zou per 1 april 1975 moeten gebeuren. Gaat de afschaffing door. dan houdt Arnhem volgend jaar 350.000 gul den over. mmd In dit verpleeghuis met 200 bedden, bestemd voor 7 70 lichamelijk zieken en 30 geestelijk gestoorde bejaarden, begint op 10 februari 1975 de Wanneer u belangstelling hebt voor een verzorgend beroep, geeft deze opleiding veie mogeii]kheaen. De studieduur is twee jaar en omvat zowel praktijk (de verzorging van-de aan onze zorg toevertrouwde patiënten, samen met reeds gediplomeerde ziekenverzorgsters;) als-theorie. Aan het eind van de kursus kan het Staatsdiploma Ziekenverzorging worden behaald. Daarvoor is het nodig dat u minstens drie jaar voortgezet onderwijs na de basisschool hebt gévolgd en het diploma bezit van LH.N.O.-T, O.V.B.. INAS of M A V O.-3 en niet jonger bent dan 17 jaar. Wanneer u deze leeftijd nog niet bereikte, is er in beperkte mate de mogelijkheid als aspirant leerling-ziekehverzorgstér te worden geplaatst. In de gezondheidszorg bestaat een zeer aantrekkelijke regeling voor salaris en andere arbeidsvoorwaarden, die voor u van toepassing zijn. Als u tevoren nadere inlichtingen wilt, dan geeft de direktnce, mevrouw T. Spanjer. u die graag telefonisch. Ook is het mogelijk om - bijvoorbeeld per briefkaart - eerst even de Zonnehuisinformatiekrant aan je vragen. Daarin vindt li acht pagina 's informatie over verpleeghuizen m het algemeen en de Zonnehuizen in 't bizonder. Uw sollicitatiebrief kunt u sturen naar. HET ZONNEHUIS VLAARDINGEN t.a.v. mevrouw T. Spanjer Dillenburgsingel 5 VLAARDINGEN Tel.010-341922 Uitgaande van oe Christelijke Vereniging Het Zonnehuis, met verpleei te Amstelveen. Beekbergen. Doom, Viaardmgen. Zuidhom en Zwolle

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8