f Commissie emancipatie bewust klein gehouden dichtbij de beste wensen zijn op tijd ationaal? v Jerste Kamer (1) erste Kamer (2) ejritse troepen na «179 weg van Malta Hagel en sneeuw ook man moet emanciperen weerrapporten vouwbrommer kerstbeer )UW'KWARTET WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5/K7 immentaar Drs. Paula Wassen-Van Schaverenniet 'afkomst' maar ïbeid Wc ilgende week zal minister-president i Uyl de Nationale Adviescommis- Emancipatie installeren. Taak van Tie commissie is de positie van de luw in Nederland te bestuderen en regering daarover beleidsadviezen geven. een vraaggesprek heeft de voorzit- van de commissie duidelijk uit gezet dat het hier gaat om een iesorgaan, uitsluitend bestaande uit Akundigen op dit in een aantal ichten achtergebleven gebied. vertegenwoordigers van de meer- ieid van de politieke partijen in de :de Kamer vinden dat de samen- ig van de commissie eenzijdig is. zouden graag zien dat alle fdstromingen op politiek en maat- ippelijk terrein in de commissie ;enwoordigd zijn. echter staat al vast dat minister Doorn van CRM niet op dit lek zal ingaan; want het is een iringsbesluit, zo heeft ook de voor van de commissie, Paula Wassen, igezet. komt ons voor dat de minister er wel verstandig aan zal doen de van de commissie te wijzigen, is dan geen nationale adviescom- ja#sie emancipatie meer, maar ge in de adviescommissie emancipatie. i Partij van de Arbeid en met wat verwante partijtjes ter linker- heeft gelijk als zij van haar in Eerste Kamer gekozen leden een laring eist dat die leden alles in werk zullen stellen om de Eerste ler op te heffen en elke poging in 'richting zullen steunen, it klinkt nogal bars, maar het is t wel verstandig gezien uit het punt van die partij. De Partij van Arbeid wil naar een parlement dat één kamer bestaat (en dat is een 1 legitiem standpunt) en in het lieden is maar al te dikwijls geble- i dat de Eerste Kamer de grootste jin-de-weg is om tot zo'n éénka- r-systeem te komen. Immers: de .en van de Eerste Kamer zelf bben het laatste woord over het jtaan van hun eigen kamer. Om die ■ste Kamer af te schaffen is zelfs twee-derde meerderheid nodig in. Kamers. is niet veel verbeeldingskrachtno- om zich voor te stellen hoe dat Pj/ji t: er is een bepaalde geestesge- ^"ïeid nodig om zitting te nemen in orgaan met de bedoeling dat in op te heffen. Die geestesge- dheid is een schaars goed (ook bij foei), maarboyendien geldt ook r dat al etende dikwijls de smaak it. Met andere woorden: er zullen wel eens mensen de Eerste Ka- r zijn ingestapt met de bedoeling w 'n eind te maken aan die club. om dra schik in hun werk te krijgen en us die Eerste Kamer van binnen uit andere ogen te bezien, zich daartegen te wapenen, stelt PvdA die regel voor al haar ididaat-leden van de Eerste Kamer. Partij van de Arbeid verdient dan bewondering voor de consequentie ege irmee zij haar standpunt in deze ik uitwerkt; dat betekent nog aller- ist dat men het met haar eens ïoort te zijn. er die Eerste Kamer zijn heus wel paar aardige dingen te zeggen, al js het alleen maar dat zij in de elopen tien jaar een weliswaar zeer arzaam, maar in de meeste geval- ook zeer verstandig gebruik heeft laakt van haar recht wetsont- rpen te verwerpen. zijn ook in de afgelopen jaren in de Eerste Kamer dingen gezegd, niet zo gemakkelijk in het brein een Tweede Kamerlid zouden zijn jekomen (in elk geval onuitgespro- zijn gebleven) en waarvan achter- loch ook die Tweede Kamerleden nensmonds moesten zeggen: ja zjt wej wat jn is gewoon een psychologische ver liging van de Eerste Kamer moge- namelijk dat door het bestaan van e Kamer het in Nederland moge een ander slag mensen, een Ier karakter-type dan waaruit 'eede Kamerleden worden gerecru- rd, aan de actieve en actuele poli- te binden. Brzoi1 Hikt niet veel, maar het argument toch van wezenlijke betekenis aire er voor mensen, die in politiek iets zakeer z'en clan een en Pra8" tisch te bedrijven beroep; die weet bet 'ben dat het ook in de politiek te lig is duizend bloemen te laten, eien. deskundigheid gaf doorslag bij keuze van de leden m< regi dal Si eve verb zelf r Id us j ove ard s Zi ven. ijke teed' Al dat den door Cisca Dresselhuys DEN HAAG Net op het nippertje het jaar voor de vrouw be gint al over een paar weken is er overeenstemming bereikt over de Nationale Adviescommissie Emancipatie, die zich de komende jaren zal gaan bezighouden met de bestudering van de positie van de vrouw in Nederland en het geven van beleidsadviezen aan de regering, waardoor deze positie op bepaalde punten verbeterd kan worden. Komende dinsdag zal de commissie, die uit veertien personen bestaat, in Den Haag worden geïnstalleerd door premier Den Uyl. Voorzitter van de commissie is de 32-jarige psychologe drs. Paula Wassen-van Schaveren, tot voor kort fractie voorzitter van D'66 in de Eerste Kamer. Deze Nationale Adviescommissie Emancipatie moet niet verward worden met het Nationaal Comité Internationaal Jaar van de Vrouw 1975. Deze laatste commissie is een instelling voor de periode van één jaar (1975 het Jaar van de Vrouw), terwijl de nationale advies commissie een Instelling is, die in ieder geval zo'n jaar of drie zal bestaan. Bovendien zal deze com missie rechtstreeks invloed kunnen uitoefenen op het beleid van de regering door het geven van (ge vraagde of ongevraagde) adviezen. Dat de Nationale Adviescommissie Emancipatie pas zo laat van de grond is gekomen, is onder meer te wijten aan moeilijkheden, die tot op -het laatste ogenblik voor deze commissie dreigden. Zo werden er vorige week door de oppositieleiders Wiegel, Kruisinga en Drees in de Kamer vragen gesteld over. wat zij noemden, het eenzijdige linkse ka rakter van de commissie, gvolgens deze heren de vragen werden overigens ook ondertekend door de vrouwelijke afgevaardigden van de AR en de KVP zitten er veel te weinig vertegenwoordigers van de niet-progressieve partijen in de commissie. Wat vindt de nieuwe voorzitter van de emancipatiecommissie. Pau la Wassen van al deze kritiek? 'Ik kan die kritiek best begrijpen, maar deze mensen moeten goed weten, dat het een principiële be slissing van de regering is geweest om van deze commissie geen 'af spiegelingscollege' te maken, maar een kleine groep van deskundigen, die allemaal zelf rechtstreeks te maken hebben met de positie van de vrouw. Wanneer je besloten hebt tot het vormen van een kleine groep, dan kun je het niet meer zo plooien, dat iedereen zijn inbreng heeft, dat is onmogelijk. Bij de keus van de commissieleden gaf 'hun deskundigheid de doorslag en niet de achtergrond, die ze hadden. Uiteraard is er toch wel gelet op de 'afkomst' van de mensen, maar de ze is niet doorslaggevend geweest.' Waarom wilde de regering een kleine commissie in plaats van een grote instelling, waarin vertegen woordigers van alle mogelijke par tijen en groeperingen zouden zit ten? Paula Wassen: 'De regering heeft, gelukkig vind ik, voor zo'n kleine commissie gekozen, omdat je zo tenminste een groep hebt. waarmee te werken valt. Als we aan een afspiegelingscollege waren begon nen zouden daar zo'n kleine hon derd mensen in hebben gezeten. Ik moet er niet aan denken. Daarmee was teslist niet te werken geweest. We hebben in Nederland zo'n vijf tien politieke partijen, tien eman cipatiebewegingen, 57 vrouwenorga nisaties en dan nog de verschillen de werkgevers- en werknemersor ganisaties. Maandagmiddag heb lk nog een laatste gesprek met minis ter Van Doorn gehad, waarbij ui teraard alle moeilijkheden van de laatste tijd ook ter sprake gekomen zijn. Hij is bij het regeringsbesluit gebleven, dat de commissie uit een kleine groep deskundigen moet be staan. Wel heeft hij gezegd maar dat was daarvoor ook al een logi sche zaak dat de commissie de kanalen open moet houden naar alle mogelijke groeperingen. Wan neer het in de loop van het bestaan van de commissie duidelijk zou worden, dat dit contact er niet meer zou zijn, moet deze zaak op nieuw onder de loep genomen wor den. De 'kleine' commissie moet tij dens haar bestaan nadenken over de volgende fase in het werk. Zij moet een advies uitbrengen aan de regering, hoe haar werk voortgezet gaat worden. Een mogelijkheid hier toe zou zijn een grotere commissie in het leven te roepen dit zou dan een instelling kunnen worden met vertegenwoordigers van aller lei partijen en organisaties die ons werk zal beoordelen en voort zetten'. Hoe zijn de kandidaten voor de emancipatie-commissie gekozen? Zijn die voorgedragen of uitge zocht? Paula Wassen: 'Ze zijn dus niet voorgedragen door politieke partij en of vrouwenorganisaties, omdat wij geen commissie van vertegen woordigers wilden hebben. Aan een aantal sleutelfiguren op het gebied van de positie van de vrouw is gevraagd of zij goeie kandidaten Paula Wassen-Van Schaveren: geen 'afspiegelingscollege' wisten. Nou, daar zijn deze veertien mensen uit naar voren gekomen, bij de emancipatie van de vrouw.' Ze zijn stuk voor stuk gekozen van wege een bepaalde betrokkenheid bij de emancipatie van de vrouw.' U bent nu voorzitter van deze commissie, maar ook nog bestuurs lid van de Willem Arntszstichting en daarbij hebt u uw gewone werk als psychologe bij het Instituut voor Preventieve Geneeskunde. Gaat dat allemaal? Paula Wassen: 'Nee, dat is inder daad veel te veel. Ik heb de laatste tijd eigenlijk heel weinig aan mijn gewone werk kunnen doen. Ik ga hier straks ook weg. Het is de bedoeling, dat ik per februari drie dagen per week voor de emancipa tiecommissie ga werken (ik word daarvoor betaald), de twee overige dagen besteed ik dan aan mijn werk voor de Willem Arntszstich- Drie leden van de Nationale adviescommissie Emancipatie: Links Ien van den Heuvel, in het midden mevrouw G. J. Strikwerda- Van Klinken, rechts prof. dr. W. Albeda. ting en het Nimawo (een maat schappelijke instelling), waarvan ik ook nog bestuurslid ben. Overigens krijgen alleen de secretaris Mar- greet Kolkman en ik, als voorzitter, een salaris voor ons werk bij de commissie. De andere leden krijgen alleen een onkostenvergoeding en een soort presentiegeld.' Tenslotte de volledige samenstel ling van de commissie: voorzitter: drs. Paula Wassen-van Schaveren, leden: dr. W. Albeda. hoogleraar Erasmusuniversiteit van Rotterdam (als deskundige over de positie van de vrouw op de arbeidsmarkt). Marjan Bakker-van der Aa, sociolo ge en lid Man-Vrouw-Maatschappij (heeft veel onderzoek gedaan over de positie van de vrouw), mevrouw A. van Dantzig-van Amstel, psychi ater (voor de psycho-sociale pro blematiek). ir. Rie Endert-Baylé, werkzaam bij de Shell (heeft een studie gemaakt over de inpassing van de vrouw in het bedrijfsleven, overigens lid van de WD), mr. H. Drion. raadsheer in de Hoge Raad (heeft een studie gemaakt van de wettelijke discriminatie van de vrouw), dr. J. van Dljck, hoogleraar in het belastingrecht in Tilburg to ver de positie van de vrouw ln het belastingrecht), mr. Vera Hamm- Rijsdijk (is. afkomstig uit katholie ke vrouwenorganisaties en heeft bij de Verenigde Naties gezeten), Ien van den. Heuvel (van de Rooie Vrouwen en lid van de reclame raad, waar ze veel gedaan heeft voor de strijd tegen de discrimna- tle van de vrouw ln de reclame), mr. Aad Kosto, afkomstig uit de Dolle Mina-beweging. en Tweede- Kamerlid voor de PvdA. (houdt zich al jarenlang bezig met de emanci patie van de vrouw), drs. Joke Kool-Smit (een van de oprichtsters van Man-Vrouw-Maatschappij, spe ciaal voor het onderwijs en de vor ming). mevrouw G. J. Strikwerda- van Klinken, voorzitter van de NCVB (al jarenlang werkzaam in de vrouwenbeweging). Elske ter Veld (werkzaam op het vrouwense cretariaat van het NW, voor werk nemersaangelegenheden) en W. de Vries Wzn (oud-directeur Gist-Bro- cades (voor werkgeversaangelegen heden). Ook kritiek op de commissie voor dierenbescherming DEN HAAG De PPR meent, dat de onlangs Ingestelde commissie die de besluiten over de dierenbe scherming moet herzien, eenzijdig ls samengesteld. In vragen aan staatssecretaris Meijer wordt de suggestie gedaan de commissie uit te breiden met onder meer ecolo gen. landbouwdeskundigen en ver tegenwoordigers van de commissie intensieve veehouderij van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. De PPR vreest dat de commissie, zoals die nu is samengesteld, min of meer een bestendiging betekent van het streven naar een onder- scheld tussen gezelschapsdieren en dieren die van nut zijn voor de mens. De PPR. die een initlatiefwet voor de behandeling van het dier voorbereidt, keert zich tegen een dergelijk onderscheid en meent dat ieder dier, of het nu een schoot hond of een kistkalf is, recht op eenzelfde behandeling heeft. NDEN (Reuter) In antwoord schriftelijke vragen uit het parie nt heeft de Britse staatssecretaris defensie. William Rodgers, ver- rd dat het niet in de bedoeling Britse soldaten te handhaven op Jta na 1979. genoemd jaar verloopt het ver- ig tussen Malta en Engeland dat legering van Britse troepen moge- i maakt. Dit verdrag dateert van '2 en het kost Engeland en zijn WO-partners 84 miljoen gulden r Jaar voor gebruik van bases op Élta. het ,weer Van onze weerkundige medewerker Zondag nog zacht met 10 tot 11 graden Celsius, nu toevoer van koiide lucht. Het doordringen ervan ging gisteravond gepaard met stormstoten tot 9 a 10 Beaufort, hagel- en sneeuwbuien en vooral tussen half zeven en zeven uur in midden Nederland, o.a. in De Bilt, felle onweersontladingen, ln Mar ken werden twee onweersneusjes geregistreerd. Geen wonder eigenlijk, voor wie de temperaturen in de bovenlucht be kijkt. Terwijl het boven het uiterste zuidoosten van Engeland gistermid dag op 5000 meter hoogte minus 25 gr. C. was, registreerde op dat mo ment de radiosonde iets noordelij ker boven de Engelse zuidoost-kust Hemsbyminus 32 gr. C. op dit niveau. Belfast gaf minus 30. boven de Hebriden was het zelfs minus 39 gr. C. Een zich nieuw vormende depressie van 980 millibaar boven het noor delijk deel van de Noordzee, is ver antwoordelijk voor de toevoer van maritiem arctische lucht: dat is lucht van de Noordpool die ons via de Oceaan bereikt. Het Azoren- maximum van 1040 mb neemt een iets noordelijker positie in dan voorheen. Vandaar de komst van onstabiele koudere lucht, die boven de Noordzee aware stormbuien uit lokte. In Embden, Bremen en Ham burg werd gisteravond gewaar schuwd voor een lichte stormvloed van 1 a 1,5 meter boven normaal waterpeil. Het maximum heeft uitlopers naar zuid-Europa, waar Sicilië gistermid dag nog tot 17 gr. C. kwam. De luchtdruk in Italië daalt zowel in de zuidelijke als noordelijke gebie den nog heel weinig, wat dus niet wijst op de vorming van een Mid dellandse Zee-depressie, die de wind op het continent in de oost hoek zou kunnen brengen. In Spanje en zuid-Frankrijk liepen de barometers gisteravond zelfs duide lijk vooruit. Wanneer de koude lucht, nu in west-Europa gerarri- veerd, er in mocht slagen tot de Middellandse Zee door te dringen, neemt de kans op de vorming van zo'n lage drukgebied in die contrei en wel toe. Onze vooruitblik kan niet anders luiden dan: de toestand met buien en wind uit west tot noordwest, tijdelijk lichte vorst in de nacht, daarna nieuwe regenstoring gevolgd, door buien en dat alles bij vrij koude omstandigheden. De lucht druk is eerst hoog in het uiterste noordwesten van Groenland te we ten 1025 mb. in de omgeving van de Amerikaanse basis Thule waar het gistermiddag 33 graden vroor. Op IJsland is het opnieuw sterk afgekoeld met minus 5 tot minus 7 gr. C. bij stijgende luchtdruk. De Far Oer meldde gistermiddag sneeuwval bij minus 0 gr. C. De meteorologen kijken met span ning uit naar wat er in de lucht drukverdeling wordt klaargebrou- wen. Proleet Pruiksma in het Frie se Boxum maakt zich daarover niet al te dik. 'Met al die onstabiele toestanden in de bovenlucht en on weer, wordt het toch niks met de winter', zegt hij. 'Er kan zo geen evenwichtige opbouw van een wat langer durende winterse hogedruk- stoestand plaatsvinden'. onder redactie van loessmil Wie het woord 'emancipatie' hoort, denkt in de eerste plaats aan vrouwenemancipatie. Die zal het misschien gek vinden dat er een blad is uitgekomen, gewijd aan de bevrijding van de man. 'Mannentaal' heet het, omdat het van a tot z door mannen geschreven is. Een paar mannen maar, die in Amsterdam bij een mannenpraatgroep zitten en nu proberen hun ideeën op andere mannen over te brengen. Want al zijn nog lang niet alle vrou wen overtuigd van de noodzaak tot emanciperen, bij de mannen leeft de emancipatie-gedachte nog veel minder. Dat komt natuurlijk constate ren de mannen zelf doordat we in een mannenmaatschappij leven, waar in het algemeen mannen het nog voor het zeggen hebben en mannen de wet voor schrijven. Vrouwen moeten nog een hoop inhalen, maar voor een deel komt emancipatie voor mannen op hetzelfde probleem neer als voor vrouwen. Want niet alleen vrouwen zijn van oudsher in een bepaalde hoek gedrukt, de mannen net zo goed. Ook zij moeten bepaalde richt lijnen volgen: ze moeten flink en sterk zijn, mogen niet huilen, horen niet achter de kinderwa gen naar zuigelingenzorg te lo pen, en alle jongetjes zijn vanaf de wieg al voorbestemd voor een leidende positie. Onzin, zegt 'Mannentaal''Het lijkt er vaak op dat het gedrag dat 'typisch mannelijk geacht wordt, voort komt uit een aangeboren man nelijke karaktereigenschap, ter wijl het meeste gedrag dat voor typisch mannelijk doorgaat door onze cultuur aan de mannelijke mensen geleerd wordt'. Precies zoals bij vrouwen dus. Die mogen zich wel van hun zwakke kant laten zien, omdat ze tot het 'zwakke geslacht' zou den horen. Zij mogen er nu voor vechten om de deur uit te ko men. maar een man die de deur ln wil om voor het huishouden te zorgen, wortit vaak voor niet helemaal vol aangezien. Vrou wen strijden tegen de onder drukking. hen door mannen aangedaan. 'De strijd voor de mannenemancipatie is een strijd tegen de onderdrukking, die de man in deze maatschappij zich zelf aandoet en aan moet doen om te kunnen leven, om te kun nen heersen, invloed te verwer ven of gewoon het dagelijks broctd te kunnen verdienen. Mannenemancipatie is de strijd tegen de zelf onderdrukking van de man, tegen de onderdrukking van die behoeften en kwaliteiten in de man. waarvoor in een maatschappij als de onze geen plaats is', eegt 'Mannentaal'. Die onderdrukte kwaliteiten en behoeften moet je wel weer willenontdekken om geëman cipeerd te worden. Dat doen ze in de mannenpraatgroepen, waar vooral mannen komen 'die met Weerraporten van gisteravond 7 uur (weer. max. temperatuur en neerslag 7—19 uur): Amsterdam onweer 8 4 De Bilt onweer 6 5 Vlissingen hagelbui 7 3 Zd.-Limburg regen 7 0.1 Aberdeen onbew. 4 0 Athene onbew. 12 0 Barcelona geheel bew. 12 0 Berlijn geheel bew. 6 0 Bordeaux mist 9 0 Brussel regenbui 7 0.5 Frankfort licht bew. 7 0.1 Genève regen 9 0.1 Helsinki regenbui 3 3 Innsbrück geheel bew. 5 0.1 Kopenhagen regenbui 5 2 Lissabon licht bew. 13 0 Locarno geheel bew. 9 0 Londen zwaar bew. 9 0 Luxemburg zwaar bew. 4 0 Madrid onbew. 11 0 Malaga zwaar bew. 15 0 Mallorca zwaar bew. 18 1 München regen 6 0.6 Nice zwaar bew. 14 0 Oslo zwaar bew. 3 0 Parijs half bew. 9 0 Rome mist 14 0 HOOG WATER VOOR DONDERDAG 12 DECEMBER Vlissingen: 0.39-12.57. Ha- ringvlietsluizen: 2.15-14.38. Rotterdam: 3.26-15.37. Scheveningen: 1.50-14.10. IJmui- den: 2.27-14.45. Den Helder: 6.29-18.55. Harllngen: 8.40-21.08. Delfzijl: 10.39-23.14. feministen bevriend of getrouwd zijn. Die hebben ze kennelijk de ogen geopend en trouwens: wat zijn geëmancipeerde vrouwen tussen niet-geëmancipeerde mannen, die niets van de eman cipatie-problemen begrijpen? •Mannentaal' wil zoveel mogelijk mannen bij de mannenpraat groepen betrekken en in het blad zoveel mogelijk mannen aan het woord laten. Namen staan er niet in, zodat niemand zich geremd hoeft te voelen. De redactie is bereikbaar op Oude- zijds Achterburgwal 119 in Am sterdam, tel. 020-65860. Over een paar maanden zal deze mini-bromfiets in West-Dults- land te krijgen zijn en daarna kan het niet lang meer duren of het ding zal ook hier te koop zijn. De Italiaanse firma die het vervoermiddel gemaakt heeft vindt het zelf een volwaardig brommertje, dat 35 kilometer per uur haalt en net als de vouwfiets opgevouwen kan wor den. Op die manier kan het ding in de kofferruimte van de auto meegenomen worden. Hooguit handig voor in de stad, want wie gaat er nou een eindje met de auto rijden om vervolgens op de bromfiets de natuur in te knal len? Dan kun je net zo goed in die auto blijven zitten, want als iedereen op de brommer de na tuur ln trekt blijft er niet veel frissigs voor de frisse neus over. Het safaripark Loch Lomond bij Glasgow in Schotland heeft der tig grizzly- en himalajaberen te koop. Het park heeft zoveel te lijden gehad van het slechte weer en zo weinig bezoekers ge kregen. dat het daardoor zegt eigenaar Patrick Telfer-Smollett tot z'n nek aan toe ln de schulden is komen te zitten. De ze week is het failliet verklaard, twee jaar na de opening, en nu zitten ze met de dertig beren in de maag. 'Als iemand soms een leuke beer voor de kerst wil', zegt de baas bij wijze van grap je, maar hij zal het toch van zijn collega-dierenparkdirecteu ren moeten hebben. 'Of lk je opslag in dat petje wil gooien? Hoe kom je daar bij?' (ADVERTENTIE)

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7