eer zekerheid voor opers over kwaliteit an nieuwbouw-woning Doesburgs Martini blijft open Aanbevelingen voor worden niet stadsvernieuwing in vorm van meerspraak Antillen vastgeprikt DSM. Deventer Snijkoek Museum? garantiebewijs voor huizen komt er Carillon terug in Domtoren van Utrecht Siberië nu ook vakantieoord HHP Vierhonderd 'slordige' werkzoekers afgevoerd ,Argenta"SüperLux: de lamp met 30% meer licht op tafel Éi Geen duidelijke en harde conclusies DSM IjJ Bank beroofd Dreiging voor pas-gerestaureerde kerk afgewend Er was eens een man die zijn boot wilde verzekeren tegen zinken. Dus ging hij naar de AGO. DeAGO verzekert alles (en nog wat- ROUW KWARTET WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 BINNENLAND T3/K5 ran onze Haagse redactie )EN HAAG De Stichting Garantie-Instituut Woningbouw hoopt in de loop van het volgend jaar rollingen te kunnen voorzien van een garantiebewijs. Met een dergelijk bewijs hebben kopers van :n nieuw huis, waarin ze zelf gaan wonen, meer zekerheid over de kwaliteit. e stichting dié deze garantiebe- ijzen gaat afgeven, is gisteren, na en lange periode van voorberei- ïng. formeel van start gegaan. Wie en woning met het garantiebewijs an de stichting koopt, heeft de ekerheid dat de woningen voldoen an de technische eisen die zijn esteld. De bouwondernemer, die de oning heeft gebouwd, is verplicht e technische kwaliteit te garande- tn volgens de normen en geduren- de tijd die de stichting aangeeft. )ok zal de koper schadeloos wor- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wagon-Lits- Cook gaat volgende zomer Si berië als vakantieoord aanprij zen. Het wordt een geheel ver zorgde tweeweekse treinreis naar het Ijzige hart van de streek. Eerst gaat men per vliegtuig naar Moskou waar men in de trein stapt voor een 5200 kilometer lange monster- tocht met de transsiberië-ex- pres, waarin een luxe coupé wordt gereserveerd. Na drie da gen sporen wordt een bezoek aan Nowosibirsk gebracht; na nog eens twee dagen aan Ir- koetsk, net ver van het Baikal- meer. Tevens worden bezoeken ge bracht aan Nowgorod en aan de wetenschapsplaats Akadem- gorodok. De terugtocht wordt om tijd uit te sparen geheel per vliegtuig gemaakt. De reis kost ongeveer 2600 gulden. Utrechts arbeidsbureau: Van een vrslaggever UTRECHT Bijna vierhon derd mensen heeft het gewes telijk arbeidsbureau in Utrecht vorige maand uit de 'kaartenbak' van werkzoeken den gehaald, omdat zij hun inschrijvingsbewijs hadden laten verlopen. Het ging vooral om (zowel mannelijke als vrouwelijke) werkzoekenden in de handel, kantoren en de sociale ge neeskunde. "We zijn minder lankmoedig geworden ten op zichte van mensen, die hun inschrijvingsbewijs komen verlengen', zei de directeur van liet arbeidsbureau, de keer H. Becherer. Hij noemde het opvallend, dat maar en kele mensen aan wie bericht gestuurd is, dat ze uit de 'kaartenbak' afgevoerd zijn, zich opnieuw hebben gemeld. Dat wekt volgens hem het vermoeden dat zij zelf al Berk gevonden hebben. Werk lozen in deze sectoren moe ten over het algemeen een maal per maand hun in schrijvingsbewijs verlengen. Dat bewijs moet dan aan de uitkeringsinstantie (bedrijfs vereniging en dergelijke) overlegd worden wil men recht op een uitkering kun nen doen gelden. Het zijn ook de uitkeringsin stanties die moeten contro leren of de mensen nog wel terecht ingeschreven staan. De controle hoort niét tot de taak van het arbeidsbureau. De heer - Becherer gelooft overigens dat er in bepaalde gevallen alleen maar sprake is van slordigheid. Vandaar dat niet iedereen, die niet op de vastgestelde tijd komt ver lengen direct wordt afge voerd. De wegblijvers krijgen nu echter minder respijt dan vroeger: namelijk ten hoogste één week. (ADVERTENTIE) voor dezelfde stroomkosten 'Hebt u een juf met een hele stoet kinderen gezien, die naar mij aan het zoeken zijn?' den gesteld, wanneer de bouwon derneming de woning niet voltooit of. bijvoorbeeld door financiële problemen, zijn verplichtingen niet nakomt. De koper krijgt dan bij voorbeeld een uitkering om de ex tra kosten, die de afbouw vergt, te dekken of hij ontvangt het reeds gestorte geld terug met een vergoe ding voor de gederfde rente. Ook zullen de koopcontracten voor deze huizen worden gesloten aan de hand van een modelovereenkomst, die de stichting heeft opgesteld. Voor de bouwondernemer is het garantiebewijs zoals de voorzit ter van de stichting, oud-minister Schut, gisteren zei een belang rijk visitekaartje. De bouwonder nemer kan zich laten inschrijven bij het instituut, wanneer hij vol doet aan objectieve eisen wat be treft financiën, deskundigheid en vakbekwaamheid. Als de bouwon dernemer de verplichtingen niet nakomt, kan de stichting maatrege len treffen. In gevallen waarin koper en onder nemer het niet eens kunnen wor den, geeft het instituut een bin dend advies. Voor de koper betekent een garan tiebewijs, naast een brok zekerheid, ook extra kosten. Deze zullen ech ter niet meer dan duizend gulden bedragen. Gestreefd wordt naar on geveer een half procent van de stichtingskosten. Het Garantie-Instituut Woning bouw was reeds lang in de pen. In 1968 wilden twee groeperingen (e- nemijds de raad van bouwonderne mers, anderzijds de Consumenten bond en het Bouwfonds Nederland se Gemeenten) een dergelijk insti tuut in het leven roepen. Zij heb ben toen gezamenlijk getracht een dergelijk garantie-instituut te reali seren. hetgeen gisteren formeel zijn beslag kreeg. In het bestuur van de stichting zijn drie richtingen vertegenwoordigd: de bouwwereld (onder meer via het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en de Vereniging van Bouwonder nemers), de koper-bewoner (via de Consumentenbond en het Konsu- menten Kontakt) en de organisa ties die het algemeen belang die nen, zoals de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten en het Bouw centrum. as^aasi Na lange tijd te hebben gezwe gen zal over een paar maanden het grote carillon van de Dom toren in Utrecht zijn bronzen stemgeluid weer laten horen. In februari werden de 47 klokken uit de toren gehaald voor res tauratie en 'herstemming' en gisteren is een begin gemaakt met het herplaatsen van de 17e eeuwse klokken in de toren. Van een onzer verslaggevers ARNHEM De Orde van Nederlandse Raadgevende Ingenieurs heeft gisteren in Arnhem het vraagstuk van de stadsvernieuwing aan de orde gesteld en dat dit keer niet in de gebruikelijke vonn van een congres, vergadering of paneldiscussie, maar door de in troductie hier in Nederland van de 'meerspraak' een in Duits land ontwikkelde vorm van brainstorming met een groot aantal mensen. Om met het eindoordeel te begin nen: zo'n meerspraak is aardig en stellig ook wel leerzaam voor de betrokkenen, maar duidelijke en harde conclusies komen er niet uit kwamen er althans deze eerste keer op vaderlandse bodem niet uit. De Stadsvernieuwing is een sociaal probleem, waarbij de techniek on dergeschikt dient te zijn; de stads vernieuwing moet gedecentraliseerd (ADVERTENTIE) Dat DSM een museum is kan moeilijk lang worden volgehouden. Want DSM is een industriële onder neming waar de tijd bepaald niet heeft stilgestaan. Die vroeger staatsmijnen heette en zich met kolen bezighield. Die nu evenwel op grote schaal chemische produkten vervaardigt en in toenemende mate ook andere activiteiten ontplooi i Zodat wij u ook kunnen voorzien van dakpannen, werkschoenen, speelgoedauto's, vuilnisemmers, eengezinswoningen, regenjassen, draadbomen en computer programma's. Bijvoorbeeld. Dat is geheel andere koek, nietwaar? aangepakt worden ('geef elke ge meente zijn eigen bouwpotje voor stadssanering')zoek het vooral in kleine eenheden en betrek de men sen erbij (en biedt dan meteen een stuk of wat duidelijk onderscheiden alternatieven aan), aldus een paar van de aanbevelingen, waarin deze 'meerspraak' tenslotte resulteerde. Niet zo opzienbarend allemaal, maar belangwekkender was voor de organisatoren misschien wel de manier waarop die aanbevelingen tot stand waren gekomen. Er waren voor deze dag in de geweldige hal van het, Arnhemse gemeentehuis zo'n tweehonderd mensen uitgeno digd, die allemaal wat te maken hebben met stadsvernieuwing: aan nemers, opbouwwerkers, financiers, ambtenaren, gemeentebestuurders en zowaar ook nog bewoners van oude wijken en een handjevol jour nalisten. Er van uitgaande dat iedereen wat te zeggen had en dingen wist, die een ander niet wist, ieder heeft toch slechts deelkennis werd het hele gezelschap in kleine groepen opgesplitst om op die manier alle aanwezige kennis te inventariseren, waarbij na verloop van tijd (er was een strak tijdschema) de groe pen weer kennis konden nemen van wat elders uitgedacht en opge schreven was. Daarna kon in de groepen zelf weer een uitdunning van de zelf opgeworpen problemen worden ondernomen dat alles onder leiding van een leider, die voor deze gelegenheid de naam 'moderator' voerde. Stellingen Deze moderatoren tenslotte formu leerden uit al die uitgedunde gege vens een aantal stellingen, waaro ver ieder van de aanwezigen in de vorm van een stemming zijn me ning mocht geven. En dat vormde dan de conclusie. De stellingen, die de meeste stem men kregen, hebben wij al vermeld. Die zijn juist, maar allerminst op zienbarend. Daarom zijn wij over het spel maar wat uitvoeriger ge weest, want ieder die werkt in een wat groter bedrijf waar men met de inspraak tobt of woont in een ge meente met een wat ambitieus ge meentebestuur, heeft kans vroeg of laat nog eens kennis te maken met die 'meerspraak.' Een lezer van deze krant hoeft er zich dan 'niet meer door te laten verrassen. BUSSUM In Bussum is gister middag omstreekt half een een ge wapende overval gepleegd op een filiaal van de Bondsspaarbank in de Keizer Ottostraat. Een ongeveer 40-jarige man, met een zwarte pet op en een rode snor, stapte het bankgebouw binnen en eiste onder bedreiging van een pistool van het persoeel geld. Met zesduizend gul den is de overvaller verdwenen. Van een onzer verslaggevers DOESBURG Doesburgs imposante Martini, waarvan het silhouet het beeld van het stadje aan de IJssel beheerst, blijft open. Vele leden van de hervormde gemeente hebben zo royaal in de beurs getast dat de kerkvoog dij dit besluit kon nemen. Het heeft er door financiële moeilijkheden drei gend uitgezien voor het pas twee-en-een-half jaar na een uitgebreide res tauratie heropende godshuis. Door onvoldoende inkomsten en relatief ho ge uitgaven was sluiting een reëel gevaar. Het zou een bijzonder trieste zaak zijn geweest als Doesburg's Martini inderdaad voorgoed was dichtgegaan, zo kort na dat prinses Beatrix haar weer in gebruik had ge steld. Op 15 april 1945, één dag voor Doesburg's bevrijding, bliezen de Duitsers de machtige 95.5 meter hoge toren op, waardoor van de kerk niet veel meer overbleef dan een Grieks aandoen de ruïne. Kort daarop stond kongin Wilhelmina. die vaak in Doesburg had geschilderd, onaangekon digd in het koor. Toen zij de verwoeste, laat-gothi- sche basiliek aanschouw de. was zij diep ontroerd. Zij wandelde met verbit terde trekken tussen de puinhopen door. Daarop zei ze: 'Dit monument zal in oude luister herrijzen'. De laatste Het duurde lang, maar op 31 augustus 1972 ging de Martini dan toch open. De laatste kerk, die in Nederland de oorlogs schade was te boven ge komen. Meer dan tien jaar was er aan gerestau reerd. Kosten ongeveer acht miljoen gulden. Een half miljoen hiervan werd bestemd voor aan koop, plaatsing en aan passing van het beroem de Oscar Walcker-orgel, dat voorheen in de gere formeerde Zuiderkerk van Rotterdam-Centrum stond. Behalve voor kerk en orgel had Doesburg miljoenen nodig voor de restauratie van vele an dere panden in het stad je. Doesburg heeft 150 histo rische gebouwen plus een dubbel aantal krotten. Toen de Martini klaar was, wat burgemeester mr. H. W. van Walsum noemde de grote res tauratie van deze plaats tevens afgerond. De zoge naamde kleine restaura tie zal nog miljoenen vergen. Een tijdje geleden kwa men er alarmerende be richten uit Doesburg. De hervormde gemeente, waarvan het ledental slinkt, kampte met een groot tekort. Voor 1974 moest er honderdduizend gulden zijn. Er was ech ter nog slecht.? veertigdui zend gulden binnengeko men. Op een gemeente vergadering werden de moeilijkheden uiteenge zet. Hoewel het grootste deel van de inkomsten bestemd is voor salaris sen (predikant, koster, organist) is er toch ook een vrij fors bedrag no dig voor de kerk en het orgel. Beide liepen de kans in verval te gera ken. Het woord 'afstoten' viel, zij het dat het niet zozeer van de kerkvoogdij kwam. Er kwam een actie op gang en deze bracht in korte tijd dertigdui zend gulden op. Naar verwachting komt daar nog wel het een en ander bij. Muziekcultuur President-kerkvoogd G. L, Janssen: 'De Martini gaat niet dicht. We red den het dit jaar wel. En in januari gaan we op nieuw beginnen. We doen ook mee aan Kerkbalans '75. Hierdoor krijgen we vijftien procent extra in komsten. We hebben de moeilijkheden bovendien onder de aandacht ge bracht van gemeente, de provincie en het ministe rie van CRM'. De kerkvoogdij van de hervormde gemeente wil proberen de Martini de komende jaren ook veilig te stellen voor de ere dienst door het gebouw meer dan tot nog toe een culturele functie te ge ven. Een begin is daar al mee gemaakt. Hierbij wordt uiteraard vooral aan de muziekcultuur ge dacht. Zo wel NCRV als EO heeft er al een con cert opgenomen. Ook werd er een landelij ke Mozart-dag gehouden. Met name vanwege het Walcker-orgel kan de Martinikerk uitstekend een grotere rol gaan spe len in cultureel opzicht. Zo wast in Doesburg de ene hand de andere. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister De Gaay Fortman, die in het kabinet de portefeuille heeft van Suriname en de Antillen, wenst tot geen prijs een datum te noemen, waarop de Antillen onafhanke lijk zouden moeten zijn. Dat zou een typisch staaltje van neo kolonialisme zijn, zei hij giste ren in de Tweede Kamer. De Antilliaanse premier noemt ook geen datum voor de onafhankelijk heid. Hij wil, vóór de onafhanke lijke status wordt bereikt, de inter ne structuur van het eilandenrijk versterken. Het verwijt van 'neo-kolonialisme*. in navolging van de minister ook geuit door enkele Kamerleden, was bestemd voor ds. Knot. Dit Kamer lid van de PvdA had als mogelijke datum genoemd 1 januari of uiter lijk 1 januari 1980, waarop de An tillen onafhankelijk zouden moeten zijn. Later zei hij als toelichting, dat het toch niet aanging de Antil len in deze zaak geheel vrij te laten. In antwoord op opmerkingen van ds Knot gaf minister De Gaay Fortman toe. dat de ontwikkeling van de toeristenindustrie op St. Maarten voor het land niet zo ge lukkig is geweest. Maar dat wil nog niet zeggen, dat de toeristenindus trie voor de Antillen verwerpelijk is. Midden volgend jaar kan het over leg over de onafhankelijkheid van Suriname worden afgesloten. Daar na kunnen voorstellen over de on afhankelijkheid aan de parlemen ten worden voorgelegd. Mevrouw Van Leeuwen (ARP) en drs. Tila- nus (CHU) vroegen de minister het parlement regelmatig van de gang van zaken op de hoogte brengen. De minister beloofde de Kamer commissie maandelijks in te lich ten. Minirter De Gaay Fortman zei het eens te zijn met de kritiek (onder meer van zijn collega Pronk), dat ontwikkelingshulp in het verleden aan Suriname teveel gericht is ge weest op de aanleg van wegen en de bouw van bruggen (infra-struc- tuur) in plaats van op de toestand van de bevolking. We hebben, zei de bewindsman, te weinig kritisch gekeken naar de voorstellen, die van de Surinaamse regering kwa men. De minister, die overigens veel waardering uit de Kamer kreeg voor de verdediging van zijn beleid, verwierp het verwijt van mevrouw Van Leeuwen dat niets zou worden gedaan aan de regeling van de migratie van de Surinamers. Er zijn reeds besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van grote ge meenten over de mogelijkheid van de spreiding van de rijksgenoten uit Suriname over het gehele land. (ADVERTENTIE) Want de AGO heeft een speciale Goede Vaart Polis. Waarmee je van zelfsprekend verzekerd bent tegen zinken, maar ook tegen andere schepen, ondiep water, opstekende stormen, verloren ankers, kapende lolbroeken en verkeerde manoeuvres. Dat weet elke assurantie-adviseurV^J^ UW

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5