Groot priestertekort verwacht in vijftien jaar Gereformeerd predikant liet zich herdopen u Küng weet niets van uitspraak leerproces ilisMil Eurofest 75 voor jonge christenen Vandaag Conferenties Meer dan helft is ouder dan 50 jaar ra Vrijspraak Beyers Naudé nietig Trouw K wartet Revolutionaire marxisten richten nieuwe bond op Nieuwe boeken TROUW/KWARTET WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 KERK/BINNENLAND T2/R DEN HAAG Over vijftien jaar zal de helft van alle (1839) rooms-katholieke parochies in Neder land niet meer volledig over een eigen zielzorger kunnen beschikken. Deze prognose doet het ka tholiek sociaal kerkelijk instituut (KASKI) in een gisteren gepubliceerd memorandum over de ont wikkeling van het aantal priesters in Nederland. Enkele markante gegevens uit dit rapport: van de huidige parochiepries ters is 55 tot 60 procent ouder dan vijftig jaar; vooral op het platteland wordt de vergrijzing van de priester stand een nijpend probleem; vooral Jongere priesters leggen hun ambt neer; de piek van de uittredingen èn het dieptepunt van het geringe aantal nieuwe priesters schij nen echter voorbij te zijn. Per 1 januari 1974 waren er 11.200 Nederlandse priesters. Dat is een kleine twintig procent minder dan in 1965. Voornaamste oorzaak van deze daling is de uittreding uit het ambt. In deze periode traden na melijk vijftienhonderd priesters uit. Topjaren waren 1969 en 1970 met 244, resp. 243 uittredingen. Nadien daalde dit getal geleidelijk tot 156 in 1973. In dezelfde periode werden er slechts 1068 priester gewijd. Diepte punt was het jaar 1972 met 27 wijdingen. In 1973 steeg dit getal voor het eerst weer zij het nog zeer bescheiden: tot 35. Jongeren De priesters, die het ambt hebben neergelegd, zijn hoofdzakelijk na de oorlog gewijd. Van de seculiere priesters, gewijd tussen 1960 en 1964, heeft zelfs niet minder dan veertig procent ontslag gevraagd. Van de wijdelingen van 1965 tot 1969 is dit tot nu toe 20 tot 25 procent. Opvallend is de blijvende inzet voor de missie. Van de religieuze priesters (die niet, zoals de seculie re priesters, tot een bisdom beho ren, maar lid zijn van een orde of congregatie) werkt de helft in het buitenland, meestal in de derde wereld. Van de jongere lichtingen vertrok 56 procent naar de missie. In 1970 was op iedere 603 rooms - katholieken nog één als missionaris werkzaam. In België was dat één op 1500, in West-Duitsland één op 2810 en in Italië één op tienduizend. Nieuwe vormen Volgens het KASKI is het priester- vraagstuk minder een kwantitatief, dan een kwalitatief vraagstuk. Daarbij speelt onder meer de leef tijd van de priesters een belangrij ke rol. Het wijst erop, dat nieuwe vormen van betrokkenheid bij het kerkelijk en goedsdienstig leven zijn ontstaan. Van groot belang wordt onder deze omstandigheden de opleiding van de jongere pries ters en pastorale werkers, alsmede de wijze waarop zij ingezet worden. Het KASKI beklemtoont vooral de vraag, hoe het godsdienstig en ker kelijk meeleven van jonge gezinnen kan worden bevorderd. Dit klemt des te meer, omdat van een groot aantal Jonge gezinnen in Nederland een der ouders niet rooms-katho- liek is. In het westen is dit bij de helft van de rJc. gehuwden het geval. Voor de nieuwe vormen van deelneming aan het kerkelijk leven zal niet altijd een priester beschik baar behoeven te worden gesteld. Een pastorale werker zou daar zijn taak kunnen overnemen. In het kader van de verruiming van het ambt van kerkelijke bedie naar past evenzeer het tot priester wijden van zogenoemde 'beproefde mannen', die gehuwd zijn. Hoewel dit nog niet direct urgent is, sluit het KASKI niet uit, dat het in bepaalde gebieden of in bepaalde situaties gewenst kan zijn deze mo gelijkheid in overweging te nemen. In het licht van een pluriforme ambtsvervulling vindt het KASKI verder, dat het pastoraat gediend lijkt met de Inschakeling van die priesters, die wel uit de volledige ambtsbediening zijn i ontslagen. maar die zich nog duidelijk willen engageren met het werkelijke dienstwerk. Van een onzer verslaggevers BRUSSEL Tienduizenden jonge christenen worden de volgen de zomer (om precies te zijn van donderdag 24 juli tot en mét za terdag 2 augustus) op de wereldtentoonstellingsterreinen van Brussel verwacht om aan een massaal evangelisatiecongres, dat Eurofest 75 is genoemd, deel te nemen. Zij zullen daar aan bijbelstudie doen, bezig zijn met verscheidene studie-onderwerpen, zoals de chris ten en de pngelovige, de christen en de maatschappij, de sociale op dracht van Christus, om daardoor toerusting voor 'thuis' te ontvan gen. in hun pogingen om daar het zij individueel, hetzij in groepsver band evangeliserend bezig te zijn. De organisatie berust bij een stich ting, die wordt gesteund door de Billy Graham-organisatle, Youth for Christ, Campus Crusade for Christ, de Navigators en vele ker ken. De data van samenkomen zijn niet willekeurig gekozen: het is dan vakantie voor de meeste Europese scholieren en studenten. Atomium Vlak achter de bekende aluminium bollen van het Atomium zal voor de vele bijeenkomsten gebruik ge maakt worden van de tentoonstel lingshallen, de zg. eeuwfeest-palei zen, het stadion met 67.000 zit plaatsen ten behoeve van de dago peningen en de massale avondbij eenkomsten, waarvoor de deelne mers elke middag in en om Brussel propaganda zullen maken. Op het grote parkeerterrein zal een ten- tenstad verrijzen, waarin wel 40 tot 50.000 kampeerders ondergebracht kunnen worden. Eurofest 75 bouwt voort op ervarin gen die bij Expo 72 in Dallas Spree 73 in Londen en Explo 74 in Seoel in Korea zijn opgedaan. Jonge ge zinnen zijn ook welkom omdat er baby- en kleuteroppas is, terwijl groteren met allerlei kinderpro gramma's worden beziggehouden. Festo Kivengere Elke morgen UIT VAN LEZERS Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Boeken Ik ben het volkomen eens met uw artikel dat boeken zo duur worden dat het opbouwen van een eigen, kleine huisbibliotheek nauwelijks meer mogelijk is. Ik ben op be hoorlijk hoge leeftijd, maar vanaf mijn kindertijd heb ik grote be langstelling voor lezen. Het liefst lees ik goede romans en ook popu lair-wetenschappelijke werken. Wanneer ik zie dat er een nieuw boek uit is van bijv. dominee Bus- kes betreur ik het dat de financiën het mij niet toestaan, het aan te schaffen. Je kunt als oudere na tuurlijk lid worden van een open bare bibliotheek, maar in mijn ge val ligt dit nogal ver weg van mijn flatje. Bovendien, het is altijd wee moedig dat je na lezing van een goed boek, dat een vriend van je geworden is, dit weer weg moet brengen. Amstelveen L. J. van Poppel Winkelsluiting (2) Naar aanleiding van het ingezon den stuk van B. S. Gaastra, de hoop van een winkelier om rijksambte naar te mogen worden: Het woord staatswinkel heeft een nare bij smaak, maar als we er dan een coöperatie van maken: de winkel eigendom van allen die er werken en die er kopen, dan kan de winke lier zo niet rijksambtenaar, dan toch werknemer worden met be houd van zijn werk en meer zeker heid voor arbeidstijd, salaris en va kantie. Als het werk in acht uur per dag dan niet af kan. dan ne men we er nog een kracht bij. Zeker, misschien minder winst, maar we doen het dan ook samen. Dan hoeft de één geen slaaf te zijn voor de consumptie van de ander en voor het veilig stellen van 'eigen bezit'. Een extra voordeel is: min der overspannen mensen, minder bezorgde middenstanders en zelf standigen, en niemand behoeft meer te zeggen dat iets van zichzelf is, want dan hebben we alle dingen samen. Lijkt me bijbels! 's Gravendeel Werkloosheid 'Werkloosheid zeker 350.000' zegt de Amsterdamse hoogleraar dr. A. Heertje. Hij spreekt van een grote verborgen werkloosheid, doordat buiten de officiële 160.000 geregi streerde werklozen er via wao of ziektewet nog eens honderdduizen den het arbeidsproces hebben ver laten. Als wij de woorden van hoogleraar Heertje mogen analyse ren zijn huisartsen, medische speci alisten en de controlerend genees kundigen maar achterlijke lieden. De mensen, onder wie ikzelf ook, die door ziekte hun werk niet meer kunnen of mogen doen en vooral de groepen vanaf 45-jarige leeftijd die ontslagen zijn en moeilijk aan de slag kunnen komen, krijgen hier wel een trap. Heeft prof. Heertje wel eens aan de lijve ondervonden wat het betekent als iemand van 44 jaar door welke oorzaak dan ook zijn of haar werk niet meer kan vervullen? Werk dat je met plezier deed in een prettige werksfeer. Wat de psychische belasting hiervan is? En waar haalt hij de bewering van daan dat officiële werklozen 'clan destien' werken? Dan wel eens gaarne cijfers op tafel. Zaandam Zwier van Dijk investeren in de aankoop van nieu we machines. Een en ander kon met cijfers worden aangetoond en werd door de mensen van toen zonder meer geslikt. Ik hoop niet dat we nu weer zoiets beleven. Met cijfers is oppassen geboden, je kunt er zo enorm mee goochelen. Almelo W. G. J. Knol Wlersinga (12) Of wij nu theoloog of gewoon ge- meentelld zijn, laten wij allen maar veel vragen: Here, wat zegt u mij in uw woord, en niet te veel den ken: Zo zie ik het, maar ons laten leiden door de vele leringen die Jezus ons geeft in Zijn woord. Ver staan wij met elkaar wel wat wij lezen? Leest u nu maar eens Mar kus 9 vers 39 en 40 en ook Jeremla 32 vers 33. Het is Jezus die be schermend de armen om ons heen slaat, ook al zien wij het niet altijd. Laten wij elkaar blijven liefhebben en vasthouden en voor elkaar blij ven bidden. Vriezenveen mevr. T. ten Brlnk-v. d. Zwaag Studiebeurzen De nieuw-linkse staatssecretaris Klein is weer in het nieuws. Dit maal met een nieuw studiebeurs plan. Ieder vanaf 18 jaar, die dag onderwijs volgt, krijgt een beurs. De laagstbetaalden meer dan ande ren. Akkoord! Maar nu komt de polarisatie, in geld. ditmaal: Wie in de middengroepen zit met zijn in komsten, gaat er op achteruit! Dit is onverteerbaar! Wij hebben elke cent zelf door studeren en' hard werken verdiend. Zodoende zijn we in de middengroep terecht geko men. Dus niet vla een erfenis of onze politieke kleur (zoals sommige burgemeesters!). En wat gebeurt? Nu worden we gestraft omdat onze kinderen leren kunnen en willen! Dit is marxistische discriminatie! Rotterdam fam N. J. Struyk Praten over God met kinderen. Den Alerdinck in Laag Zuthem bij Zwolle (tel. 05290-541) belegt 1 en 2 februari en 10 en 11 mei wee kends over godsdienstige opvoe ding, bestemd voor ouders, opvoe ders, mensen uit het onderwijs, kerkewerkers, jeugdleiders en ieder die maar geboeid is door kind en geloof, m.m.v. mevrouw Eveline- Stern -Dooyeweerd te Amsterdam. O.a. liedzang met de kinderen, kin derbijbels, kind en kerk, kind en gebed, kinderen en de dood. Voor meekomende kinderen is er een eigen program. Emmanuel Levinas. De Leidse the- logische faculteit organiseert vrij dag en zaterdag 16 en 17 januari een congres over de filosofie van Emmanuel Levinas. Elke morgen komen de deelnemers om acht uur naar het stadion om te zingen, samen stil te zijn en te luisteren naar de dagopening van Festo Kivengere, Anglicaans bis schop in Uganda, een aanstekelijk spreker, die bij de Jeugd goed over komt. Daarna verspreiden de dui zenden zich over de studiezalen, waar allerlei onderwerpen worden behandeld, wat te volgen is in zes talen: Frans, Duits, Engels, Spaans, Italiaans en Nederlands. In de mid daguren gaan de jongelui Brussel in, om zoveel mogelijk mensen uit te nodigen voor de stadionbijeen komsten 's avonds, die bestaan uit zang, muziek van allerlei gospel groepen, getuigenissen en een boodschap van dr. Billy Graham. De voorbereidingen in de diverse landen er worden ook vertegen woordigers uit Noord-Afrlka en het Midden-Oosten verwacht zijn in handën van nationale comité's. Voor Nederland is de contactman^ Bouke T. Ottow, Ellemare 126, Rot-' terdam, telefoon 010809496. VERMOEIDHEIDSVERSCHIJN SELEN 't Wordt bijna banaal om een korte beschouwing te beginnen met de opmerking dat we in een tijd leven die op veel mensen als bijzonder verwarrend overkomt. Maar 't is er niet minder waar om.. Een mens in' verwarring kan zijn oriëntatie kor ter of langer tijd kwijt zijn. En dat kan dan weer tot gevolg hebben; dat hij de eerte de beste richting inslaat die hem een beetje lijkt. Hij hieeft de tendenties van zijn tijd zich zien ontwikkelen, hij is er niet meer klaar gekomen, het heeft hem plat geslagen en in feijn vermoeid-! heid grijpt hij naar de eerste de beste oplossing die hem lijkt te liggen. Die vermoeidheid doet zichj voor bij kerken die in de geweldige1 ontwikkeling van het denken op allerlei gebied niet langer het ge duld kunnen opbrengen om allerlei] standpunten te laten 'uitkristalllse-1 ren en dan de knoop maar door hakken en uitspraken gaan doen die opnieuw allerlei vragen oproe pen. Die vermoeidheid heeft zich ook in deze weken voorgedaan bij een aantal wetenschapsbeoefnaars die een soort stichting zijn begon nen voor objectieve wetenschap, vrij van politieke en réligieuse ach tergrond. Daar zijn zelfs mensen bij die hun leven lang betoogd hebben dat die wetenschap nimmer' waardenvrij kan zijn, maar altijd! bepaalde grondstellingen kent dié samenhangen met de levensbe schouwelijke of godsdienstige posi tiekeuze van de wetenschapper. Dit lijkt me ook een duidelijk teken van vermoeidheid. Men heeft eigen standpunt lang verdedigd bleet het onhoudbaar? of, verdedigde men het met de verkeerde stellin gen? maar men werd het möè en vervalt in een totaal verouderd standpunt. Men kan in dit verband vandaag om alles horen roepen. Maar de roepers zijn vaak zeer vermoeid. het meest verkochte boek in West- Duitsland is, heeft herhaalde ver zoeken van de congregatie voor de geloofsleer tot een samenspreking afgewezen, omdat niet wordt vol daan aan de door hem gewenste voorwaarden, namelijk volledig in zicht in de processtukken, een ver dediger naar zijn keuze en de mo gelijkheid tot beroep. Heilige koe De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Per# Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie. J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020-22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (relenr. 69 73 60 768). Gem.glro X500. Arjos-voorzltter Borgman verwijt de PPR dat zij door haar kritische houding ten aanzien van de kabi netsplannen tot bestrijding van de inflatie, de huidige werklozen in de kou laten staan. Deze mensen voe len zich als werklozen uitgeran geerd vanwege de nog steeds, ook door de confessionelen beleden, ar- beids- en prestatiemoraal. Hierdoor kunnen deze mensen zich onmoge lijk nog een volwaardig lid van de maatschappij voelen. Het maar steeds vasthouden aan de heilige koe van de economische groei drukt de werklozen van nu steeds verder in de put. De PPR heeft als enige partij deze koe bij de horens durven pakken. Ten tweede dicht hij de PPR de volgende ideologie toe: 'Verander de mentaliteit en we krijgen een betere wereld'. Dit is een valse voorstelling van zaken. Met het be nadrukken van de noodzaak tot mentaliteitsverandering heeft de PPR zeker niet het zicht verloren op de harde noodzaak van structu rele maatschappijveranderingen. Als juist de confessionelen deze noodzaken en hun samenhang eens wat duidelijker onder ogen zagen, zou dit kabinet heel wat construc tiever kunnen werken. Amstelveen Eppo Vroom Werktijdverkorting De toenemende aanvragen voor werktijdverkorting doen mij den ken aan de jaren dertig; toen de lonen alom verlaagd moesten wor den. Er was zelfs een bedrijf, waar van de werknemers aan de werkge ver vroegen, waarom de lonen ver laagd werden daar toch de order stand zeer ruim was. Antwoord: 'Ze doen het overal en jullie werk wordt door gevangenismensen voor veel minder gedaan' (dit is histo risch). De textielbedrijven meenden dat zij bij handhaving der toen geldende lonen niet genoeg konden BLOEMFONTEIN (ANP) Het vonnis van het hooggerechtshof van Pretoria, waarbij dr. Beyers Naudé werd vrijgesproken, is nietig verklaard door het hooggerechtshof van Bloemfontein. Beyers Naudé. directeur van het Christelijk Instituut in Zuid-Afrika, was vervolgd omdat hij niet wilde getuigen voor de zogenaamde Schlebusch-commissie. Deze parle mentaire commissie stelt een on derzoek in naar activiteiten van organisaties, die kritiek hebben op het apartheidsbeleid van Zuid-Afri ka. In eerste instantie werd Beyers Naudé veroordeeld. Tegen dat von nis ging hij in hoger beroep bij het hof van Pretoria, dat hem vrij sprak. Tegen die uitspraak ging de staat vervolgens in hoger beroep. De zaak is nu terug verwezen naar het hof in Pretoria, dat moet pro beren andere gronden voor zijn vrijspraak te vinden. Als het daarin zou slagen kan de staat opnieuw in hoger beroep gaan. TUEBINGEN (KNA) Prof. dr. Hans Küng, hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Tübingen, heeft verklaard, dat hem niets bekend is over een uitspraak van de Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer inzake zijn boeken 'De kerk' en 'On feilbaar? Een vraag'. De Frankfurter Allgemeine Zeitung had ge meld, dat de centrale Romeinse geloofsinstantie een beslissing had genomen in de zaak-Küng. Tegen Küng is een leerproces aan gespannen, omdat hij kritiek heeft op de definitie van de pauselijke onfeilbaarheid door het eerste Vati caanse concilie (1869-'70). De leer, dat de paus en de concilies met een beroep op de Heilige Geest van te voren onfeilbare uitspraken zouden kunnen doen, stemt niet overeen met de Schrift en met de katholie ke traditie, aldus Küng. Daarmee wil hij overigens niet het feitelijke bestaan van ware en bindende ge loofsuitspraken bestrijden en even min het recht van bestaan van het kerkelijk leergezag. Küng, wiens nieuwste boek 'Chris ten zijn' op het ogenblik op één na UTRECHT De Nederlandse revo lutionaire marxisten heben zich verenigd in de Internationale Kom- munisten Bond. Deze zal fungeren als de Nederlandse sectie van de Vierde Internationale. De 1KB, die voortkomt uit een fusie van de Kommunistenbond Proletaries Links en de Revolutionair Commu nistische Bond, zal haar strategie ontwikkelen in het kader van de internationale klassenstrijd en de rol daarin van de trotskistische be weging. De nieuwe bond zal het maandblad Proletaries Links gaan uitgeven alsmede het studentenblad Barrikade. NED. HERV. KERK Beroepen: te Ede (toez.) G. H. van Kooten te Delft; te Doom (toez.) J. M. D. v. d. Berg te IJmuiden; te Burbach (ev. ref. kirche) J. Panne- koek te Houtrijk. Aangenomennaar De Lièr -W...'G. Gerritsen te Nes en Wierum. v GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Ten Boer J. T. van Loo te Boornbergum; naar Ro den P. S. Veldhuizen te Diemen, die bedankte voor Geldermalsen. Bedankt: voor Zwartsluis L. L. v. d. Vliet te Hoogeveen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen: naar Axel J. Verkade te Groningen-Noord. GEREF. KERKEN (VRIJGEM B.V.) Bedankt: voor Emmeloord C. P. Plooij te Ede. Hans Küng Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De gereformeerde predikant G. F. Ch. Goslinga wens ook niet in. waarom wij de - - - - - doop z0 strafs ajs een eenmalig gebeuren moeten zien. Maar vindt u het niet wat griezelig, dat de waarde van de doop zo helemaal in het gevoel komt te liggen? Iemand kan zich over een paar jaar, als hij weer een ingezon ken geloofsleven heeft, nog wel eens laten dopen? blijkt zich in 1970 te hebben laten herdopen door onderdompe ling. Dit is eerst thans in breder kring bekend geworden door een artikeltje, dat hij geschreven heeft in het Kerkblad voor de gere formeerde kerken in de classis Amsterdam. Ds. Goslinga is 49 jaar. Hij is gees telijk verzorger van het gerefor meerd bejaardencentrum De Schut- se te Amsterdam-Slotervaart-Os- dorp en als zodanig verbonden aan de gereformeerde kerk aldaar. Dominee, kent u meer gereformeerde predikanten, die zich hebben laten herdopen? Ik weet niemand anders. Wel heb ben nog al wat gemeenteleden zich laten herdopen. Die worden nu wel geaccepteerd. Een gezamenlijke hervormd-gereformeerde commissie heeft de kwestie van de herdoop in studie, in opdracht van de synoden van beide kerken. Ik ben daar zelf niet bij betrokken. Hoe bent u er zelf toe gekomen, u opnieuw te laten dopen? Dat is heel onverwacht gebeurd. In 1970 maakte ik een reis naar Israël. In Jeruzalem vroeg iemand mij om raad, of zij zich zou laten herdopen. Ik zei toen: Als de Geest je dat zegt, moet je het doen. Tot mijn verrassing zei de Geest dat toen enkele dagen later ook tegen mij. Hoe staat u dan nu tegenover uw doop als kind? Ik geloof wel degelijk, dat de kin derdoop kan doorwerken en van kracht kan worden in iemands le ven. Maar bij mij was dat niet zo en bij vele anderen net zo min. Dat bewijst de praktijk van ons ge meenteleven ook wel. Ik zie trou- Dat zie ik niet. Ik heb, toen ik mij opnieuw met Christus liet onder dompelen, Hem ontmoet als de op gestane Heiland en de doop erva ren als het bad der wedergeboorte. Die aanvechting die u noemt, ken ik niet. Hoe is uw doop in zijn werk ge gaan? Heel vlug. 's Avonds kreeg ik de opdracht en de volgende morgen is het al gebeurd door dominee Jan Willem van der Hoeven. Ik wist namelijk, dat hij een meisje zou dopen. Twee mensen waren er maar bij, in een watertje bij de Dode Zee. De doop gebeurde in de naam van Jezus alleen, zoals we dat ook wel in het nieuwe testa ment lezen. Ik heb door mijn doop Jezus zoveel meer leren kennen in Zijn barmhartigheid en opstan dingskracht voor mij. En Hij heeft mij ook mijn ogen geopend voor Zijn eeuwige trouw aan het konink rijk van Israël en Juda, dat Hij aan het herstellen is. Hoe staat uw kerkeraad er tegeno ver? Wij hebben een zeer open gesprek gehad. Op mijn vrgag of ik mijn ambt zou moeten neerleggen, zei men: alstublieft niet. Ook hoef ik geen kinderen meer te dopen, om dat ik dat moeilijk met mijn gewe ten kan verenigen. En nu heb ik mijn gevoelen ook uitgedragen in het kerkblad. Ik geloof, dat de Heer haast heeft en dat Hij wil, dat wij, voordat het te laat is, onze kinde ren en volwassenen na onderwijs door dit waterbad laten heengaan. Nicholas Monsarrat De pastoor van Malta. Uitgave: De Boekerij, Baarn. Prijs: 24,50. De Engelse schrijver Monsarrat, wiens boek 'De wrede zee' tot de monumentale oorlogsherinneringen behoort, heeft zich met deze nieu we, lijvige roman gebogen over de pogingen van Duitsers en Italianen om destijds Malta, geallieerd steun punt in de Middellandse zee, te vernietigen. Het gold een strijdto neel, dat niet zo duidelijk in de gezichtskring van de West-Europe aan heeft gelegen. Het eiland is enige jaren achtereen door een dal van bloed en tranen gegaan, waar mee het overigens een turbulente, historische traditie volgde. De auteur heeft het verzet van de Maltezer bevolking, haar ontberin gen en haar eenzaamheid gesymbo liseerd in de persoon van Vader Salvatore, zoon van een Engelse marine-officier en een Maltezer ba rones. De ontroerende eenvoud van de kleine pastoor ten volle eèn man van het volk en dien6 barmhartige zorg voor weggebom bardeerde vluchtelingen, lopen als een gouden draad door deze roman. Monsarrat schetst in een meesle pende stijl de heldhaftige strijd van het eiland en geeft het verhaal een bijzondere dimensie door de ver twijfelden, die schuilen in de cata comben met opmerkelijke 'preken' verhalen te bemoedigen. Tel kens onthult de geestelijke op zijn wijze strijdtonelen uit de geschie denis van het eiland, van de Foeni- ciërs tot de komst van de eerste bommenwerpers in de tweede we reldoorlog. Monsarrat, die voor z'n naspeurin gen enige tijd op het buurelland Gozo heeft gewoond, besteedt onder meer veel aandacht aan de oprech-' te godsdienstige gedrevenheid van Vader Salvatore. Hij doet dat op een bijzonder aanspreekbare wijze, Het is een meesterlijk, bewogen relaas geworden, rijk aan kleurrijke figuren, bont volksleven, verkwik kende romances, niaar ook aan veel dood en veel hoop'. De vertaling; van dit verhaal over situaties waar in kleine mensen gróót kunnen; zijn, is van Ingrid NiJkerk-Pieters. Omvang 482 pagina's. RfJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2