Eigenaar Mebo 2 de wet Tentoonstelling over 'Wonen in Nederland' Uit de wereld van Maison de Bonneterie: Zoeken doen we allemaal Armonia zomerjurkjes. Eis verbeurd verklaring zender Radio Nordsee Ken je dat gevoel ook? Je vraagt je ineens af: wat ben ik eigenlijk aan het doen? Waar loopt het alle maal op uit, dat leven van mij? Ik ben onderweg, maar waarheen? Ik ben op zoek, maar waarnaar? Daar sta je dan. Dat zijn erg goeie momen ten. je wilt niet klakkeloos doorgaan. Je wilt weten waar je aan toe bent. Het gekke is dat je dan helemaal alleen staat. Ja, zoeken doen we alle maal. Maar toch moet je zelf kiezen. Niemand anders kan dat voor je doen. Je maakt uiteindelijk zelf de dienst uit. Je bent mens. Je zoekt je weg. Thuis. Op school. In de maatschappij. Of waar dan ook. Er zijn zoveel wegen. Veel omwegen. Veel over wegen en overwegingen. De vraag is: waar leiden ze naar toe? Streekvervoer is toegenomen Weer vrachtwagen gestolen in Italië Westduitse vliegers naar Gilze-Rijen Na oriëntatie geen onderzoek Proloog strafrechtelijk mmk Studieschuld kan door nieuw systeem veel groter worden 'Delftsche Deurzigten' ROUW KWARTET WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 BINNENLAND T9/K11 iADVERTENTIE) CT2 m een onzer verslaggevers [OTTERDAM De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr. B. de Hoogh wil dat de ■ndapparatuur van de Mebo 2, het schip waarmee Radio Nordsee International opereerde, verbeurd ordt verklaard. Volgens hem heeft de 37-jarige Zwitser Edwin Bollier, een van de drie directeuren in Mebo S.A., zich schuldig gemaakt aan overtreding van de telegraaf- en telefoonwet. van de officier weinig heel. Hi.i bepleitte vrijspraak, omdat de ten lastelegging mede gebaseerd zou zijn op bepalingen die dit jaar uit de wet zijn geschrapt. In zijn re pliek wees de officier erop dat de onderhavige artikelen pas volgend jaar, uit de wet zullen verdwijnen. Goeder trouw Subsidiair pleitte de raadsman er voor zijn cliënt schuldig te verkla ren zonder straf op te leggen, om dat Bollier geheel te goeder trouw zou hebben gehandeld. Mr. Geleijn- se bestreed de bewering van de officier dat Bollier heel goed wist wat hij deed, toen deze de Mebo 2 naar Ridderkerk liet slepen. Vol gens hem was het geen wonder dat Bollier als buitenlander niet op de hoogte was van allerlei wetswijzi gingen, waar zelfs Nederlanders die niet bleken te kennen. In dat verband wees de raadsman erop dat het bergingsbedrijf dat door Bollier was benaderd, aanvan kelijk had geweigerd de Mebo 2 naar Nederland te brengen, omdat het van mening was dat daarmee een strafbaar feit werd begaan. Twee dagen later had het bedrijf toch toegestemd, omdat het van zijn advocaat de verzekering had gekregen dat er geen vuiltje aan de luch twas. Volgens mr. Geleijnse had Bollier nooit de bedoeling gehad enige Ne derlandse wet te overtreden; hij legde er de nadruk op dat de uit zendingen onmiddellijk waren ge staakt. toen die strafbaar waren gesteld. De raadsman verbaasde zich erover dat de justitie pas in oktober was opgetreden en dat al leen Bollier strafrechtelijk wordt vervolgd. Onder anderen degenen die het schip hebben gesleept, zijn buiten schot gebleven. Mr. Geleijn se sprak in dat verband van 'rechts ongelijkheid' en discriminatie'. oilier, die gisteren in 'Rotterdam irecht stond, had opdracht, gege- }n de Mebo 2 naar Ridderkerk te ten brengen. In opdracht van een. nsterdamse officier van justitie, •last met de opsporing van pira- nzenders. werd het schip daar op oktober in beslag genomen, an januari 1971 tot augustus 1974 id de Mebo 2 op de Noordzee de tzendingen van Radio Nordsee iternational verzorgd. Deze uit- ndingen werden gestaakt, nadat 1 september de aan het Verdrag m Straatsburg aangepaste artike- n van de telegraaf- en telefoon- !t in werking waren getreden. De etswijziging voorzag in een con- ontatie van piratenzenders met rechter. adat de Mebo 2 al bijna een land in Ridderkerk had gelegen, bij de justitie het vermoeden t Bollier zijn illegale praktijken Iers wilde gaan voortzetten. De iteren als getuige-deskundige ge- orde PTT-er D. Neuteboom ver aarde dat op de Mebo 2 werk- amheden werden uitgevoerd die idelijk maakten dat het vaartuig nieuw als zendschip zou 'worden bruikt. Aangenomen werd dat de jbo 2 positie zou kiezen in de ddellandse zee en daarbij de zen- rs op Italië zou richten. it het oog op de verplichtingen ;ens de partners met wie het rdrag van Straatsburg was geslo- zo betoogde mr. De Hoogh giste- kon het openbaar ministerie et werkeloos toezien. Als het schip ar de Middellandse Zee zou varen daar zou gaan uitzenden, zouden belangen van de verdragspartners irden geschaad. een toestemming lgens mr. De Hoogh was het iidelijk dat Bollier de wet heeft ertreden. omdat zich zonder toe- pmming van de minister van ver- ir en waterstaat zendapparatuur i boord van de Mebo 2 bevond, tj verweer van Bollier dat die Dé eigenaar van het zendschip Mebo II, Edwin Bollier. apparatuur incompleet was. ver wierp hij, omdat al de aanwezig heid van onderdelen van appara tuur strafbaar is. De officier wilde er rekening mee houden dat Bollier het 'eerste slachtoffer' van de wetswijziging is. en daarom geen vrijheidsstraf of boete opleggen. De verbeurdverkla ring van de apparatuur, waarvan de waarde op een miljoen gulden wordt geschat, noemde hij al een 'gevoelige aderlating'. Mr. De Hoogh zei eraan te willen meewer ken dat-wel het schip, na ontman teling. aan Bollier wordt teruggege ven. Ook gaf hij de rechtbank in overweging Bollier een geldelijke tegemoetkoming te geven voor de derving van de apparatuur. De verdediger van Bollier. mr. N. J. Geleijnse. liet van het requisitoir El ADVERTENTIE Enkele kerken in uw omgeving Landtrilc adies: Postbus Baaia Niet bekend Dat Bollier van plan zou zijn ge weest het schip opnieuw illegaal te gebruiken, zoals de officier van jus titie had betoogd, stond volgens de raadsman allerminst vast. Zelfs de opvarenden wisten naar zijn zeggen volstrekt niet wat er met het schip zou gebeuren. De raadsman zei het billijk te vin den als de rechtbank duidelijk zou maken dat het in het licht van de bestaande wetsbepalingen niet ge oorloofd is zendapparatuur aan boord van een schip te hebben, maar er desondanks van zou afzien Bollier straf op te leggen De rechtbank zal op 24 december uitspraak doen. UTRECHT In het streekvervoer is een toeneming waar te nemen van het aantal passagiers. In de eerste acht maanden van dit jaar nam het aantal passagiers en pas sagiers-kilometers. vergeleken met dezelfde periode verleden jaar met vijf procent toe. Dit heeft mr. H. A. Dupuis. voorzit ter van het centraal overlegorgaan ESO. waarbij 26 streekvervoerbe- drijven zijn aangesloten, meege deeld. 'Hoewel de beoordelingsperiode nog te ort is om daaruit vergaande conclusies te trekken, zijn deze cij fers inspirerend genoeg om te trachten niet meer in de aflopende lijn terug te vallen', zo hield de heer Dupies de vervoerders voor op een vergadering van het overlegor gaan. DEN HAAG -- Maandagavond is voor de 64e maal in Italië een Nederlandse vrachtwagencombina tie gestolen. Het was deze keer een trëkker met oplegger ter waarde van 65.000 gulden, geladen met 24 ton kaas ter waarde van 117.000 gulden. De wagen, die in Milaan werd gestolen, behoort toe aan de firma Boon en Stam in Wormer- veer. DEN HAAG Het plan bestaat een aantal uit West-Duitsland afkom stige luchtmacht-militairen in de zomer 1975 te plaatsen in de omge ving van het vliegveld Gilze-Rijen. Dit was een van de redenen om het verzoek aan Gilze-Rijen voor 1975 een extra-bo.uwcontinge.nt van 100 woningen te geven te handhaven. Dit heeft staatssecretaris Van Lent Defensie) gisteren geantwoord op vragui van het Tweede Kamerlid Waltmann (PPR). Oorpsronkelijk was om het extra- contingei.t gevraagd in verband met de voorgenomen verplaatsing van een luchtmacht-squadron van Eindhoven naar Gilze-Rijen. In het midden van volgend jaar. De defi nitieve beslissing over de toekom stige status van de vliegbasis Eind hoven is echter uitgesteld tot uiter lijk 1 maart 1975 Een eventuele verplaatsing van het personeel van die basis zal dan eerst in begin 1976 geschieden Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De officier van juctltie in 's Hertogenbosch mr J Peijnenburg heeft na een oriënte rend onderzoek besloten op dit mo ment geen strafrechtelijk onder zoek in te stellen' naar mogelijke strafbare feiten, die de Eindhoven- se toneelgroep Proloog zou hebben gepleegd. Naar aanleiding van de beschuldi gingen van het DS'70-Kamerlid mevrouw S. van Veenendaal-van Meggelen en de daaruit voortvloei ende publiciteit heeft de officier zich nog eens nader op de hoogte gesteld bij de gemeentepolitie in Eindhoven en bij Philips, waar Pro loog een document zou hebben ge stolen. Nu uit deze oriëntatie geen GRONINGEN, ROTTERDAM De tentoonstelling 'Wonen in Ne derland - Groninger Museum voor Stad en Lande tot 30 december - laat in foto's zien hoe in een aantal plaatsen in ons land het ge staag verlopende democratiseringsproces in bouwen en wonen vorm krijgt. >t Hebt u het geluk onze gure winter te kunnen ontvluchten naar een warm en zonnig oord? Dan komt een zomerjurkje van Armonia u daar zeker van pas. Armonia jurkjes zijn er met V- en boothals, al vanaf f 298.-. In een keur aan fleurige dessins. Ze vallen u luchtig om de schouders en zijn nagenoeg onkreukbaar. U neemt ze dus gemakkelijk mee. Jurkjes, maar ook badpakken en bikini's uit de wijdvermaarde Armonia kollektie vindt u in de Amsterdamse Kalverstraat en op het Haagse Buitenhof. Bij Maison de Bonneterie. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het Universitair Studentenoverleg (ISO) heeft uitgerekend, dat de studieschuld van studenten in het door staatssecretaris Klein voor gestelde systeem van studiefinanciering aanzienlijk hoger kan oplopen dan nu het geval is. Het ISO (een concurrent van de studentenorganisatie LOG, die zich eerder tegen do plannen uitsprak) schrijft; 'In het voorgestelde systeem heeft iemand met een maximale toelage van vijfduizend en een lening van twee duizend gulden tegen acht procent per jaar na vijf jaar studie een studie schuld van ongeveer vijftienduizend gulden. In liet bestaande systeem zou dat ruim tienduizend zijn. Naarmate het geleende bedrag hoger wordt (maximaal ongeveer 4500 gulden per jaar) worden deze verschillen groter. Voor bepaalde groepen wordt de financiële drempel tot de universiteit dus hoger'. enkele aanwijzing voor onregelma tigheden is voortgekomen, ziet mr. Peljenburg ambtshalve af van een strafrechtelijk onderzoek. Dat betekent wider meer dat geen Proloog-medewerker voor verhöor zal worden opgeroepen. Desge- vraagdt heeft mr. Peijenburg ver klaard dat hij aanneemt dat indien mevrouw Van Veenendaal over be wijzen voor strafbare feiten be schikt zij zich in verbinding zal stollen met de justitie. Zoals bekend zal aanstaande maan dag voor de president van de recht bank in Den Bosch het kort geding dienen, dat Proloog heeft aange spannen tegen mevrouw Van Vee nendaal. Uitgangspunten waren o.m. de idee dat een bewoner zich met zijn huis moet kunnen identificeren, dat een goede vorm beter is dan een slech- te(!) en dat van de gebouwde vorm. waarbinnen en waartussen de mens leeft, een grote invloed uitgaat. Vandaar dat het accent van deze expositie niet is komen te liggen op het interieur van het huis alleen, maar op de totale woonom geving. Wonen in Nederland' stelt de pro blematiek aan de orde die in ons land werd opgeroepen door de ver anderde mentaliteit bij de bouw en het herstel van nieuwe en bestaan de steden en dorpen. De gebruiker wordt mondig. Hij wil meepraten over de manier waarop hij zal wo nen. Daarbij wordt het hem niet gemakkelijk gemaakt. Wat afwijkt van aanvaarde uitgangspunten of niet past in geijkte kaders krijgt bij de beslissers nog nauwelijks een kans. Toch. maar meestal nog wel als Kunstenaars: meer geld voor kunst UTRECHT De Algemene Organi satie van Uitvoerende Kunstenaars (ANOUK) blijft streven naar een grotere financiële participatie van de rijksoverheid bij de financiering van kunstinstellingen, waarin de lagere overheden in het exaloitatie- tekort bijdragen. Als uitgangspunt dient volgens de NVV-bond te worden genomen dat de rijksoverheid de salarissen van kunstenaars financiert en de lagere overheden de rest van de exploita tiekosten. D.t staat in een beleidsopdracht die het in Utrecht gehouden congres van de ANOUK begin deze week aan het hoofdbestuur heeft gege ven. Er wordt ook gepleit voor een plan matig kunstbeleid op langere ter mijn. afschaffing van de vermake lijkheidsbelasting en opheffing van de salarisonderwaardering van mu sici. vocalisten, dansers en andere employees van gesubsidieerde kunstinstellingen en de NOS. Ver der wil de ANOUK ook medezeg genschap in het beheer van kunst instellingen en het daarop be trekking hebbende onderwijs nastre ven. In de beleidsopdracht komen nog punten voor als het bevorderen van een wettelijke regeling tegen onge lijke concurrentie van niet-profes- sionele beroepsgenoten; verzet te gen onnodige of niet-acceptabel gemotiveerde toelating van buiten landse kunstenaars en overleg met de omroepverenigingen om de be geleiding van artisten via geluids banden te vervangen door het in schakelen van musici. Ere-tentoonstelling van Stauthamer (75) AMSTERDAM Ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van de Amsterdamse beeldhouwer Cephas Stauthamer is in het atelier van de kunstenaar in het huis Hendrik de Keyzer OZ Voorburgwal 57. waar hij al meer dan 40 jaar woont en werkt een tentoonstelling van zijn werken ingericht. De eerste werken van Stauthamer ontstonden rond 1930 en waren sterk religieus ge richt. Na de tweede wereldoorlog vervaardigde hij verschillende grote monumenteij. zoals het Pools mo nument in Axel en oorlogsmonu menten in Lisse. Vianen, Oldenzaal en Vinkeveen. Behalve monumen tale werken maakte hij ook kleine plastieke etsen en glas-in-loodra- men. Stauthamer. die nog steeds creatief bezig is. gaf van 1955 tot 1965 les aan de Academie te Arnhem. 'Speel allen mee'; al 15.000 gulden AMSTERDAM De Trouw-Kwar- tet-actie om twee Nederlandse cen tra voor kinderbescherming te hel pen aan twee speelplaatsen onder vond invloed van de campagne 'Geven voor leven'. Wij betreuren dit allerminst, maar menen, dat er alle aanleiding blijft bestaan om ook een 'kleine' handreiking, zoals wij die jaarlijks beogen, niet te vergeten. Graag vestigen wij ander maal de aandacht op onze actie, waarbij thans de stand van ƒ-15.000 is bereikt. Er is ongeveer een ton nodig om het kinderhuis van de hervormde gemeente in Rotterdam en het schoolinternaat van de protestants- christelijke kinderuitzending - Juliana' in Egmond aan Zee in januari een modern, goed uitgerus te en voor Egmond aangepaste buitenspeelplaats te kunnen aanbieden. We wekken allen, die sympathiek staan tegenover de ver werkelijking van deze voorziening, waarvoor geen subsidie aanwezig is. hun schouders onder deze actie te zetten. Nu de kersttijd nadert, bie den zich nieuwe mogelijkheden voor scholen, verenigingen, gezin nen en individuelen aan om méé te spelen. Giften zijn welkom via: Postgiro B.V. l)e Christelijke Pers 26 92 74, Gemeentegiro Amsterdam X 5UII. Nederlandse Middenstandsbauk \.V. Amsterdam bankrekening nummer: 69 73 60 768. Vermelden s.t.p.: speelplaatsen. randverschijnsel, ontstaan hier en daar woonwijken in laagbouw in de sociale sector met een redelijke huur (gemiddeld ca 250 per maand). Woonwijken, zo van 50 tot 500 woningen waarbij de bevolking tijdig werd betrokken, de woonom geving extra aandacht kreeg en een keuzemogelijkheid werd opengehou den voor de mensen die niet in de iraditioncle gezinsopvattingen kun nen en willen wonen. De foto-panelen op de expositie zijn onderverdeeld in een aantal kaders die ingeleid worden door teksten. De kaders zijn de randstad, nieuwe woonvormen, de polder, stadsvernieuwing en openbaar ge bied. Enkele panelen hebben het Monumentenjaar 1975 tot onder werp. Na Groningen begint de ten toonstelling de buitenlandse toer- nee waarvoor ze eigenlijk gemaakt werd. In Rotterdam. De Doelen is tot 7 Januari hetzelfde onderwerp aan de orde. Daar is een groep kunste naars bijeengebracht die zich even eens met een bepaald facet van het huis of het wonen bezighouden Naast een reeks werken van een twintigtal 'maassteden'-kunstenaars ook twee 'gasten': Martin Ruyter uit Midwoud met zijn project 'Schoner Wohnen' en Cecil Hessels (Den Haag) me een reeks aquarel len 'Uitnodiging tot huisbezoek'. Hoge prijzen voor apothekersantiek AMSTERDAM 'Het is ons gezien de economische ontwikkeling in de laatste tijd voor honderd procent meegevallen', zei een woordvoerder van het veilinghuis Mak van Waay na de deze week gehouden veiling van apothekersantiek, waarvoor prijzen betaald werden, die boven de verwachting lagen. De kopers, waaronder vele apothekers, toonden grote belangstelling voor de artike len. De topopbrengst. 44.000. werd be taald voor een bronzen vijzel met twee grepen uit de 17e eeuw. Een Franse microscoop, met leer be kleed, uit de 18e eeuw bracht 4200 op. Hoge prijzen werden ook betaald voor een paar bolvormige Delfts blauwe tuitkannen (ƒ3150). een Engelse geelkoperen microscoop, die het tot 3000 bracht, en een bronzei vijzel uit 1605 2800). DELFT Eén schilderij is de aan leiding voor een hele tentoonstel ling geworden die tot 20 januari 1975 gehouden wordt in het Stede lijk Museum 'Het Prinsenhof' te Delft. Rondom dit ene schilderij, een in terieur van de Nieuwe Kerk te Delft van Gerard Houckgeesi (1651) uit het Maurltshuis wordt in deze expositie 'Delftsche Deurzich- ten' getracht een overzicht te geven van de mogelijkheden en beperkin gen die de architectuurschilder kunst eigen zijn gewest. Omstreeks 1450 was het wiskundig perspectief nog een nieuwe en wat geheimzinnige uitvinding die maar aan een paar mensen bekend was. Voor die tijd moest elke schilder, die in zijn werk ruimte wilde sug gereren op eigen kracht een oplos sing proberen te vinden. De histo rische ontwikkeling van het per spectief is tamelijk gemakkelijk te volgen en een Havo-leerling van nu zou weinig moeite hebben met de inhoud van de toen gebruikelij ke boeken over dat onderwerp In een dia-programma bij de ten toonstelling wordt duidelijk ge maakt he de architectuurschilders van de 17e eeuw gewoonlijk te werk gingen. Houckgeest is als middelpunt genomen omdat zijn werk op diverse punten met dat van zijn tijdgenoten verschilde. Hij is kort voor 1650 begonnen met werkelijk bestaande Interieurs van kerken In tegenstelling b.v. tot zijn leraar Van Bassen, die alleen maar gefantaseerde interieurs afbeeldde Houckgeest was ook de eerst de het z.g. overhoekse perspectief toepaste Naast een uitgebreide foto-docu- mentatie. die dit onderwerp op een begrijpelijke manier aanschouwelijk maakt, zijn er nog ee n aantal schilderijen en tekeningen uit het Delftse gemeentearchief. Nederland adopteert twee dissidenten MAASTRICHT Het Nederlands PEN-centrum heeft twee Russische dissidente auteurs benoemd tot bui tengewoon lid van het centrum. De autoriteiten in de Sowjet-Unie zijn hiervan op de hoogte gebracht. Het zijn Anna Kekilova en Nikolai Braun. die in gevangenschap, op grond van een psychiatrisch onder zoek. verkeren. Eerder heeft de adoptie van de schrijver Maximow door het Franse PEX-centrum ertoe geleid, dat deze schrijver een beperkt uitreisvisum kreeg. Hij woont momenteel in Pa rijs. Het Amerikaanse PEN-centrum heeft bij monde van zijn voorzitter Jerzy Kosinski laten weten, de dich ter Wladimir Boekowsky te hebben geadopteerd, aldus PEN-centrum Ne derland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 11