Boniperti 'regeert' Juventus Positie Twente bij verlies uitzichtloos Amsterdam beslist over ontslag trainer Luckas Min. Van Doorn: wel overleg Resultaten in competitie en UEFA Cup tonen (nog?) gelijk aan RZ wil Cup-duels verplaatsen Teleurstellend debuut van Tiest Brosens Hockeyploeg voor Barcelona MEDEDELING aan de adverteerders in de rubriek Het Onderwijs vraagt donderdagmorgen Ie post TROUW/KWARTET WOENSDAG 11 DECEMBER 1974 SPOK T11/K10 (ADVERTENTIE) Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Als Carlo Parola, de trainer van Juventus, be weert dat het UEFA-Cupduel tegen Ajax, vanavond, óók voor zijn club van levensbelang is, rijzen er onmiddellijk twijfels. Want een vergelijking Juventus-Ajax gaat afgrijselijk mank: La Juve is een schatrijk instituut, op ingenieuze en knappe wijze verweven in een wereldconcern, Ajax en 'cluppie uit de Meer', incidenteel gesteund door wat rijkere zakenmensen; Juventus ook trekt gemiddeld zo'n 50.000 toeschouwers per competitiewedstrijd, Ajax komt soms met moeite aan 10.000 kijkers. Alleen daardoor al staat vast dat Juven tus een veel zekerder toekomst heeft dan Ajax, maar toch zegt ook Gianpiero Boniperti (46), de president van Juventus: 'Als wij hier van Ajax verliezen, dan krijgt onze kas een klap. Een klap die wij ons niet kunnen permitteren' Gianpiero Boniperti, in het FIAT- concern direct werkzaam onder de almachtige heerser Aquelli, bewijst in Amsterdam zijn invloed op de club. Gistermiddag, tijdens een training van de spelersgroep, be kijkt hij het gebeurde met een scherp observerende blik, terwijl de gigantische auto-met-privé-chauf- feur (beschikbaar gesteld door FI- AT-Nederland) op enige afstand staat. Begonnen als jong, talentvol voetballertje, ontdekt door de huis arts van de familie, is Boniperti nu tot miljonair geworden. Hij draagt een schitterend gesneden maatkostuum, heeft een wat ver wijfd aandoend gezicht. Een man die overal in Italië respect geniet, maar dan vooral vanwege zijn eens zo grote voetbalkwaliteiten: liefst 444 maal speelde hij voor Juventus, 33 keer in het nationale elftal, di verse malen in Europese selecties. SLIM Boniperti was slim tijdens zijn car rière. Hij gooide geen geld over de balk, hij legde vaak wat opzij voor later. Om, eenmaal gearriveerd op topniveau, nadrukkelijk zijn stem pel op het beleid van de club te drukken. Berucht in dat verband zijn de verhalen omtrent Boniperti en trainers als Vytcpalek en Parola waarvan de laatste de eerste opvolgde. Boniperti 'regeert' deze mensen, 'omdat ik nu eenmaal wat van voetbal afweet, mag de trainer dat ook best weten, zo zwakt hij dat af. Maar nog duidelijker bleek Boniperti's macht in de samenwer king met zijn manager Allodi. een fenomeen in de Italiaanse voetbal wereld. Boniperti bekibbelde Allodi waar mogelijk en dan vooral op het financiële vlak; Allodi. als echte Ita liaan gehecht aan nauwe contac ten met de sportpers, smeet met geld en werd tenslotte gewipt. Om dat Boniperti dat wilde, niet van wege een gebrek aan kwaliteiten van de ander. 'Ik heb wel het een en ander veranderd', bekent Boni perti 'maar dat moet ook, Juventus moet een topclub blijven.' Maar waar Ajax tobt met te weinig steun van werkelijk grote bedrij ven, daarheeft Juventus ene Agnelli directeur van een Italiaans finan- cietingsinstituut (IFI) waaronder inmiddels naast FIAT en Juventus vele andere grote firma's zich heb ben gebundeld. En Agnelli heeft Boniperti Juventus als 'opdracht' ROTTERDAM Rotterdam Zuid is niet geschrokken van het feit, dat in de kwartfina- legroep B van het toernooi om de Europa Cup basketbal voor landskampioenen moet worden aangetreden tegen Real Madrid, Maccabi Tel Aviv, TSKA Moskou, Berck en Alviks Stockholm. De Rotter dammers, die in de twee voorgaande ronden weinig moeite hadden met het En gelse Sutton and Crystal Pa lace en het Turkse Muhafiz Gücü, gaan er weliswaar van uit, dat de eerste of tweede plaats niet haalbaar is, maar volstrekt kansloos achten zij zich toch niet. Assistent- coach Kintor Ouwens: 'Het wordt natuurlijk erg Ewaar. Jammer dat Racing Mechelen niet bij ons is ingedeeld, want dat scheelt natuurlijk wel veel reiskosten. Voor' het overige maakte het ons wei nig uit wie onze tegenstan ders zouden zijn.' Hoewel hij geen van de te genstanders kent (op de naam na), wilde Ouwens toch wel enige opmerkingen plaat sen. 'Regen TSKA Moskou zijn we beslist kansloos. Mis schien dat wij thuis een klein kansje hebben, maar ik geloof niet, dat wij tegen het com pacte spel van de Russen op kunnen. Van de Zweedse kampioen Alviks echter moe ten wij toch kunnen winnen', aldus de rechterhand van trainer Jan Bruin. Ouwens slaat de Russen hoger aan dan Real Madrid. De Spaanse formatie die de Cup verde digt, speelt naar zijn mening te wisselvallig en wil de te genstander nog wel eens, on derschatten. 'Hopenlijk doen de Madrilenen dat ook tegen ons, maar zij zijn een te er varen ploeg om zich daardoor te laten verrassen.' De tien wedstrijden die RZ nu staan te wachten, zullen het competitieprogramma ex tra belasten. De Cupduels worden op donderdag ge speeld en twee dagen later moet dan voor de nationale competitie worden aangetre den. RZ overweegt dan ook om zo veel mogelijk beker wedstrijden naar de woens dag- of dinsdagavond te ver plaatsen om zodoende wat rust te hebben voor de com petitiewedstrijden. Ouwens: 'Het verplaatsen gebeurt na tuurlijk na overleg met de tegenstanders. Ik neem aan, dat onze cupopponenten hun competitie duels eveneens op zaterdag spelen. We zullen Ee echter allemaal eerst moeten vragen of zij op woensdag of dinsdag willen spelen.' Voorlopig ziet het programma er echter nog als volgt uit: 2. jan. RZ-Maccabi Tel Aviv, 9 jan. Maccabi-RZ: 16 jan. RZ- Berck; 23 jan. Berck-RZ; 30 jan. TSKA Moskou-RZ; febr. RZ-TSKA: 13. febr. Real Madrid-RZ; 20 febr. RZ-Real; 27 febr. RZ-Alviks Stock holm: 6 maart Alviks-RZ. De wedstrijden voor de halve finales worden op 20 en 27 maart gespeeld. De eindstrijd op 10 april op neutraal ter rein. meegegeven. 'Hij is net zo als toen hij voetbalde' weten Italiaanse journalisten (vanavond zijn er ruim 30), 'keihard. Hij wil alleen het allerhoogste.' Vandaar dat Bo niperti al jaren druk uitoefent op de verenigde Italiaanse clubs de grenzen weer open te krijgen, zodat Italië, in navolging van Spanje, bui tenlandse vedetten kan importeren. 'Je ziet aan Johan Cruijff en Bar celona hoe één speler het voetbali- image van 'n land kan veranderen', 'stelt hij, 'Italië heeft dat ook nodig. Wij adoreren het Engelse type voetbal met de Nederlandse inslag, maar wij kunnen dat in Italië niet spelen. Daar is een mentaliteitsver andering voor nodig en die zie ik niet zo zitten. Een Italiaan blijft een Italiaan, veel te gepassioneerd voor klinisch voetbal.' DEFENSIEF Juventus probeert zijn eigen systeem al jaren te veranderen. In Italië roept men dat La Juve het Catenaccio allang niet meer speelt, maar voor Europese begrippen is dat nog zeker wel het geval. Vana vond in het Olympisch Stadion zal de ploeg het Eónder Pietro Anastasi moeten doen; wat inhoudt dat er automatisch vanuit een zeer defen sieve instelling zal worden vertrok ken. Boniperti: 'Nederland zal wel lachen om onze offensieve ideeën, want wat wij offensief vinden, vindt men hier puur defensief. Maar toch, zoals Ajax in Turijn speelde, was toch ook niet het ou- de-Ajax.' Na die eerste wedstrijd was Gian piero Boniperti ervan overtuigd dat Italië's grenzen, acht jaar terug voor buitenlandse sterren gesloten, snel open moeten: 'Ajax kan niet zon der Cruijff dan stort zo'n club hele maal in elkaar. Juventus kan niet zonder grote sterren, want dan is het ook voorbij. We staan op het moment dat we oudere spelers moeten vervangen, dan moeten er nieuwe vedetten komen. Als die er in eigen land niet zijn, dan moeten er van buiten gekocht worden.' Maar tot dusver is het vooraan staande clubs als Inter, AC Milaan, Torino, Juventus en Napoli niet gelukt de overheid van hun gelijk te overtuigen: Italië vreest een nieuwe crisis rond de 'lire' als de voetbalclubs vele miljarden tegelijk aan' vreemde landen' gaan betalen. 'Economisch gezien moeten we voorzichtig zijn, 'vindt ook Boni- Trainer Kohn: 'Mogelijk bij hoge voorzetten kansen, maar 't is een gok ROTTERDAM (ANP) Tiest Bro sens had zich ongetwijfeld een beter debuut voorgesteld. De Bredanaar. die door zijn tweede plaats in het nationaal driebanden kampioen schap voor de eerste keer in zijn loopbaan mag deelnemen aan een Europees titeltoernooi, kwam in de openingsronde tegen de Deen John Korte voor een onaangename verras sing te staan. Brosens verloor in niet minder dan tachtig beurten met 57- 60. Rini van Bracht, Neerlands hoop op de Europese titel, deed het beter. Hij versloeg de Portugees Antonio Vinagre: 60-40 in 52 beurten. Tiest Brosens, die de laatste tijd een uitstekende vorm had gedemon streerd. zat tegen John Korte volko men vast. 'Het ging gewoon niet. Ik kon maar geen vat krijgen op het carotte-spel van mijn tegenstandei en begon steeds onzekerder te spe len. Gelukkig is het nog maar de eerste partij. Ik heb nog volop kans om mij te herstellen.' ATLETIKK De Amerikaanse stu dente Julie Brown heeft tijdens wed strijden In Los Angeles de drie mijl voor dames gewonnen ln 15 minuten en 43.3 seconden, een tijd die nog nooit door een vrouw ls gemaakt. De beste verrichting stond sinds 1969 met 15.48 6 op naam van de Italiaan se Paola Plgnl. Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Met de voor FC Twente uiterst belangrijke UEFA Cupreturn tegen Dukla Praag in het verschiet, heette het zaterdag, dat de afgelasting van de competitie-topper tegen PSV de oostelijke formatie best goed uitkwam. Evenals in het geval Ajax-De Graafschap werd er zelfs konkelend veronder steld, dat FC Twente het op an nulering had aangestuurd. Wanneer trainer Anton (Spitz) Kohn met een dergelijke, vrij onge nuanceerde gedachtengang wordt geconfronteerd, is zijn stellingname even tegensprekend als veront waardigd. Kohn twijfelt aan de ENSCHEDE Dukla Praag komt vana vond ln het tweede duel tegen FC Twen te met een gehandicapt elftal binnen de lijnen. Toen de Tsjechoslowaken gisteren ln Nederland arriveerden, bleken de mid denvelders Mlroslav Gajdusek en Jlrl Krumlch plus de verdediger Vaclav Sa- mek niet te zijn meegereisd. Het rlo was met koorts achtergebleven. Bovendien bleek Bendl een vaste eerste elftalspe ler. die er tijdens het eerste duel ook niet bij was nog niet hersteld van een spierblessure. Het ziet er naar uit. dat Dukla Praag nu met het volgende team zal aantreden: Viktor: Macela. Dvorak, Mlkus. Stamba- cher: Rott. Geleta, Fandel; Gergel. Bllsky en Nehoda. FC Twente, dat niet kan beschikken over de geschorste Kick van der Vall, speelt waarschijnlijk ln de volgende opstelling: Ardesch; Van Ierssel, Drost. De Vries. Oranen, Thljssen. Achterberg, Notten; Jeuring. Zuldema en Pahlplatz. De zaterdagavond afgelaste cómpetltie- wedstrljd tussen FC Twente en PSV wordt Ingehaald op dinsdagavond 28 Ja nuari 1975 (half acht). In verband met die datum speelt FC Twente de vooraf gaande thuiswedstrijd tegen AZ"67 niet op zondag 26 Januari 1975. maar een dag eerder. voordelen van een dergelijke afge lasting en maakt met nadruk ken baar, dat er geen enkele opzet in het spel was. De Luxemburger rea geert: 'Stel dat wij zo'n wedstrijd goed waren doorgekomen, dan had dat een enorme stimulans voor de wedstrijd tegen Dukla betekend. Inderdaad, ik kan nu over een vrij wel fitte selectieploeg beschikken, maar wie zegt me dat zoiets na een gespeelde competitiewedstrijd niet het geval was geweest? Maar het belangrijkste bewijs dat FC Twen te niet op een afgelasting rekende, is toch wel het feit dat wij voor het duel tegen PSV in De Lutte in een Anton 'Spitz' Kohn oorzaken bekend trainingskamp zaten. Dat kost han denvol geld en FC Twente kan zich zoiets onmogelijk permitteren, wanneer het niet wil spelen'. BESPEELBAAR Inmiddels lijken verontrustende berichten over een afgelasting van het duel tegen Dukla vrij voorbarig. Wie gisteren over het terrein van het stadion Diekman wandelde, constateerde een weliswaar zachte, maar zeker bespeelbare grasmat. Spitz Kohn: 'In vergelijking met zaterdag is het veld al stukken beter. Ik neem aan, dat er gespeeld zal worden'. Waarbij Kohn ook di rect aanvoert, dat de toestand van het terrein bij voorbaat in het na deel van Twente is Hij zegt: 'Ik zeg voor de wedstrijd al. dat de aanvallende ploeg hier in het na deel zal zijn. Natuurlijk is het mo gelijk dat er bij hoge voorzetten kamen komen, maar aan wordt het wel meer een gok. Tot goed voetbal kun je dan niet komen.' Kohn maakt vooraf wel duidelijk dat zijn formatie ervan doordron gen ls dat Dukla op dezelfde ma nier of tijdens de tweede helft in Praag aangepakt zal moeten wor den. In Praag immers zag FC Twente na een abominabele eerste helft (met een 3-0 achterstand af gesloten) in de tweede periode kans de tegenstander onder druk te zetten en iets van de opgelopen schade te herstellen Kohn. terugkijkend op die eerste wedstrijd: Het ls voor mij een van de meest vreemde wedstrijden in de Europa Cup geweest. Ik vond het overigens niet juist dat erna zo de nadruk werd gelegd op bijvoorbeeld een falende Willem de Vries. Het hele elftal had schuld. De fouten lagen niet alleen in de verdediging. Bovendien vind ik dat Dukla individueel knappe spelers heeft. Dat die ploeg in de tweede helft niet meer aan bod kwam, lag dan ook vooral aan Twente. Ik geloof er niet direct In, dat er sprake was van een onvoldoende conditie bij Dukla. De pressie van Twente was gewoon erg groot. Ge zien ook die tweede helft ln Praag, ziet momenteel ledereen in. dat er nog kansen zijn.' ONRUST Spitz Kohn geeft niet onmiddellijk toe, dat het duel tegen Dukla voor FC Twente extra waarde heeft, nu de ploeg in de competitie tot een bepaald minder toonaangevende rol dan vorig seizoen lijkt veroordeeld: sterker nog: nu al lijkt Twente opgezadeld met een vrijwel uit zichtloze positie in de competitie. Wel wil hij een en ander kwijt over de oorzaken van het dreigende ver val. Hij zegt: 'Ik heb de indruk dat er wel eens wordt vergeten met wel ke prbblemen we dit jaar hebben te kampen. Er is Twente onrecht aan gedaan door scheidsrechters, daar kan iedereen het over eens zijn. Een belangrijke speler als Jaap Bos viel vervolgens weg. En bovenal is er van buitenaf bewust onrust ge stookt binnen de selektiegroep'. Het is duidelijk dat Kohn doelt op een figuur als Cor Coster, die ln Enschede overigens begrijpelijk en terecht zeker niet getapt is. Kohn: 'Wanneer we voor een be langrijke wedstrijd stonden, ont stond er vaak onrust Van wie dat dan ook uitging, er werd dan ge sproken over geld en transfers. Denk overigens niet dat dergelijke praktijken nieuw zijn in de voet ballerij. Het gebeurt al jaren.' MATTY VERKAMMAN DEN HAAG Voor het internatio nale hockeytoernooi. dat van 3 tot 6 januari 1975 in Barcelona wordt gehouden, kan coach Cees Tania niet beschikken over Hans Kruize (HCKZ) en Jaap Kooreman (HGC), die dan examenzorgen hebben. Zij worden vervangen door Ad Boelaars (Bloemendaal) en Joost van der Heyden (Tilburg). De deelnemende landen in Barcelona zijn: Spanie, West-Duitsland, Engeland, Maleisië en Nederland. Het toernooi past in de voorbereiding op de strijd om de wereldtitel (in Nederlands bezit), die van 1 tot en met 15 maart in Kuala Lumpur wordt gehouden. De zestien spelers, die de reis naar Barcelona zullen meemaken, zijn: Doel: Maarten Sikking (HTCC), Derk Doyer (HCKZ), verdediging en middenveld: André Bolhuis (Kampong), Marinus Dijkerman (HGC), Coen Kranenberg (Amster dam). Ton Pierik (Hattem), Joost van der Heyden (Tilburg). Wouter Kan (HCKZ), Ron Steens (HCKZ), Ad Boelaars (Bloemendaal) en Hans Jorritsma (Amsterdam). Aan val: Paul Lunter (Amsterdam). Jan Boerma (Amsterdam), Ties Kruize (HCKZ). Wouter Leefers (HGC) en Patty Mundt (Hattem).1 Training in de regen. Juventus was gisteren direct na aankomst in Amsterdam al bezig op een van de byvelden van het Olympisch stadion. perti, 'ik zie dan ook weinig per spectief in het wel of niet openen van de grenfeen.' VOORZICHTIG En dus houdt Gianpiero Boniperti zijn centen op zak. Hij manoeu vreert voorzichtig met wat hij heeft, té voorzichtig volgens zijn kritici. Maar de resultaten van Ju ventus stellen hem tot dusver in het gelijk: in de UEFA-Cup scha kelde het achtereenvolgens Vorwarts (12, 40) en Hiberni ans (42, 40) uit daarna volgde de overwinning van 10 op Ajax en ondanks het gelijkspel tegen plaatselijke rivaal A CTorino (00) blijft het leider in de Italiaanse competitie. Boniperti over de 36- jarige José Altafini: 'Ik ben voor verjonging, maar als je 36 bent en je speelt nog zo goed als José doet, dan kan je hem niet vervangen.' En over Dino Zoff, de 32-jarige doelman: 'Hij heeft gezegd net zo lang door te gaan als Lev Jashin. Nog acht jaar dus.' Opmerkelijk is dat Juventus, na het voor Italië zo catostrofaal verlopen wereldtoernooi, eerder méér dan minder toeschouwers binnenkreeg. 'Mijn volk houdt van voetbal', zegt Boniperti. "We zijn niet afhankelijk van een slechte prestatie van het nationale elftal.' Wat dan wel in tegenspraak is met zijn allereerste uitspraak, toen hij repte over de wedstrijd tegen Ajax en het daar aan verbonden 'levensbelang'. Bo niperti zo is dan duidelijk, heeft Juventus op zijn manier, als 'een noodlijdende' club willen afschilde ren. Maar dé.t kon hij niet volhou den hij bleek er te trots voor. KEES JANSMA In verband met de grote hoeveelheid zet-dvertenties voor onze zaterdagbladen, dienen advertnties voor deze rubriek Het onderwijs vraagt uiterlijk ln het bezit van de advertentieorderafdelig van de Chr. Pers, Postbus 859 te Amsterdam te zijn U gelieve uw opgave derhalve tijdig in t zenden. Haatcampagne na nederlagen Van onze speciale verslaggever DÜSSELDORF De komende dagen zijn beslissend vor het lot van Heinz Luckas (54), trainer van Fortuna-Düsseldot Als zijn ploeg vanavond door FC Amsterdam wordt uitgeschakld in het; toernooi om de UEFA-beker en als Fortuna zaterdag tega de kop loper in de Bundesliga Kickers-Offenbach een onvoldoade pres tatie levert, is de kans groot dat Luckas bezig is aan zii laatste; week als trainer van Fortuna. Nu al wordt in de Duitse pers en door het publiek in Düsseldorf het hoofd geëist van Luckas. Vier ne derlagen op rij hebben van Fortuna een brok wanhoop gemaakt. Luc kas: 'De ellende is begonrten in de thuiswedstrijd tegen Bochum. Die verloren we en sindsdien hebben we geen kans meer gehad die bla mage in een andere thuiswedstrijd goed te maken.' Fortuna verloor achtereenvolgens uit van Amster dam (30). uit van Hamburger SV (21) en uit van Bayern München (4-0). Heinz Luckas weet dat de positie van trainer riskant, is. 'Als het goed gaat straalt het succes af op de trainer. De spelers voelen zich ook heel wat, maar in feite stijgt het succes hen naar het hoofd. En als het dan iets minder gaat, is de schuldige snel gevonden. De trainer is altijd de klos', zegt Luckas, die echter zelf niet zo bang is voor ontslag op staande voet. 'Het be stuur heeft mij nog niets gezegd. Er is een kleine groep, vooral in de Duitse pers, die mijn hoofd eist. Maar zolang ik van officiële zijde nog niets gehoord heb, ben ik ner gens bang voor.' Luckas is zelfver zekerd, omdat hij weet wat hij in vijf jaar bij Fortuna heeft opge bouwd. Omdat hij overtuigd is van zijn eigen kwaliteiten. 'Ik heb vier spelers in de B-selectie van Duits land gebracht. Ik heb drie spelers van Fortuna naar het nationale elftal geleid', zegt hij. 'D&èr moeten ze ook rekening mee houden.' Bo vendien stelt Luckas: 'Ik heb nu zoveel aanbiedingen van andere clubs, maar ik maakme niet zo druk.' ONKUNDE Luckas voelt zich Juist door de spe lers die hij groot maakte in de steek gelaten. Juist Rainer Geye en Dieter Herzog, de 'Natlonalrspieler' faalden de afgelopen weken afschu welijk. Al verdedigt hij Herzog door te zeggen dat die juist de afgelopen week weer iets van zijn oude vorm heeft getoond. Luckas: 'We hebben niet verloren door pech, maar door onkunde. Van mijn aanvallers, zelfs van mijn internationals, ik ben van me zelf overtuigd, dat ik die spelers goed op al die wedstrijden heb voorbereid, maar zodra het spel be gint, zet je een speler op het paard en dan moet hij zelf maar zien hoe hij er door komt. Je kan er dan niets meer aan doen.' Luckas reageerde wat nerveus, de avond voor het duel met FC Am sterdam. Hij doet alle moeite om zijn spelers zo sterk mogelijk te motiveren. Hij zelf zegt: 'Ik heb geen zenuwen, maar ik ben wel aan hen overgeleverd.' Luckas probeert zichzelf moed in te praten. Hij ziet nog kansen. 'Amsterdam blijft een middelmatige ploeg', zegt hij. 'In de vorige ronde tegen Raba Eto Györ verloren we uit met 2—0 en dat maakten we thuis ook goed. Waar om zou dat nu niet kunnen.' De nederlagen van de afgelopen weken hebben het voordeel dat Luckas zijn spelers nu wel goed an moti veren, al lijkt het vertmwen ln eigen kunnen van de gnp danig geschokt. Luckas: 'Ik hehnu kun nen zien wie er kerels aren en wie labschwanzen. Ik hb mijn maatregelen genomen.' Fortuna-Düsseldorf, dat z:h voor bereidde in Langefeld eve buiten Düsseldorf, verwacht n-t veel mensen vanavond. Het publiek heeft zich verzoend met deiitscha- keling. De slechte resultatei van de laatste weken heeft het puUek nog meer vervreemd van Fortua. Te gen Györ kwamen er nog twintig duizend mensen kijken, maè vana vond zullen er zeker niet mer dan tienduizend komen en zës die schatting is aan de hoge kar. Luc kas ziet het niet als een b<waar: 'We hebben nooit zo'n antrek- kingskracht op de mensen gehad Zelfs in onze goede period* kwa men ze niet'. Wat dat betpft is Fortuna enigszins te vergil j ken met FC Amsterdam. Düsselorf is de beste uitgaansstad in DuUland. De mensen hebben, evenals Am sterdam, teveel alternatieve; En als het, dan slecht gaat, dan bmen zij helemaal niet meer. FC Amsterdam beslist vanvond mede over het lot van wee: een trainer in de Bundesliga. Lckas betreurt dat omdat hij vindt dat alshij ontslagen wordt, he de schuld is van de Duitse pers. Luc kas: 'Eigenlijk is het een veade- ming om met Nederlandse jorna- listen te praten. De pers hier veet nergens van, ze zijn alleen ïaar negatief, als je met ze praat, stllen ze alleen maar domme vrager ze weten het antwoord allang, ze pan uit van een vooronderstelling ze hebben hun mening al gevormc en willen die alleen maar bevesigd zien'. SOCIAAL Dan pakt Luckas plotseling gewel dig uit tegen de Duitse mentalteit Luckas: 'De pers hier voert een haatcampagne. Ik zelf ben sodaal- democraat, ik stem SPD. maer als je ziet wat een blad als Bild kweekt tegen alles en iedereen die maai enigszins sociaal 'denkt, dat s on gelofelijk. Die mentaliteit neersl hier. Hier wordt een mening opge drongen die niet bun eigen nenine is, maar ze pikken het allemaal' Luckas is ongelolelijk operhartig hij is sociaal voedende trainer dif zich probeert af K zetten tegen d( verzakelijking in de maatschappij en ook in het voetbal. Toen, in de thuiswedstrijd van Amsterdam, Ge rard van der Leir geblesseerd o[ het veld lag, trape een van di spelers van Fortuia onmiddellijk de bal over de zijlijn. Een geste die Luckas en zijn pleg kritiek ople verde. 'Maar dat is )nzin', verdedigt hij zich, 'zodra het :eld meer waari wordt dan een menenleven, dan ii er iets volkomen fait in de maat schappij. Daar wil i niet aan mee werken'. JAN DEE DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM ontkent dat er bij de totstandkoming van de no ta Sportbeleid geen enkel overleg zou hebben plaatsgehad met de georganiseerde sport. Hij doet dit ln antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden mevrouw Langedijk-De Jong en Voogd (PvdA). De minister wijst daarbij t.a.v. de sportieve recreatie op het gesprek, dat hierover reeds in 1972 op ambtelijk niveau is ge houden met de Nederlandse Sport Federatie en de Nederlandse Ka tholieke Sportfederatie, alsmede op de door het ministerie van CRM in oktober 1973 georgani seerde discussiedag over dit onder werp, waaraan de georganiseerde sport actief heeft deelgenomen. Daarna is een, voor het merendeel uit niet-overheidsvertegenwoordi- gers bestaande, adviesgroep spor tieve recreatie ingesteld, die voor een periode van twee jaar de ex perimenten op dit terrein bege leidt. De georganiseerde sport en de gemeenten zullen daaraan deelnemen. Over dit overleg gaat de minister verder in het antwoord op de tweede vraag: 'In mei 1973 bestond de algemene overtuiging, dat na de nota 'Sport 70' van de georganiseerde sportwereld nu de rijksoverheid aan zet was. Er moest een eigen Nota Sportbeleid komen, waarvan in uni 1973 aan de Vaste Commissi voor CRM mededeling ls gedaa.. Na het ge reedkomen van de& eigen nota en het reeds gevoerle overleg is niet andermaal eer. breedvoerig en tijdrovend oveieg geopend met alle denkbare blanghebben- den, onder wie ook e ongeorga niseerden, doch is dze nota na behandeling in de Velzijnsraad en de Ministerraad aanstonds aangeboden. Op deze wijze is de Tweede Kamer beter n eerder ln de gelegenheid kenni te nemen van de wederzijdse Isies op de problematiek en kan ;ij haar ei gen standpunt bepaln aan de hand van de reacties >p de 'Nota Sportbeleid', aldus de iinister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10