ar tij en oneens ver werk en bekomst Senaat Broeken voor 25 piek. Bij Peek. Gesprek over economie en werkloosheid Partij en Bloemenhove beschuldigen elkaar Peek &Cloppenburg Bcussie herziening grondwet Vstandpunt VO ?T gastarbeiders ig in nota bekend Conferentie over leefbaarheid plant en dier in de Rijn Vele bezwaren van CH tegen statuten CDA Scherpe kritiek verdediger Rote Armee Fraktion Briefport duurder Sprake van steekpenningen en fraude Bonden praten weer met beroepsvervoer ^centrales voor tikelsluiting I zaterdagmiddag Beroep tegen besluit van overheid d NKV ziet ook winst in mislukken Centraal Akkoord Artsen praten niet met Hendriks maar over hun pensioen [^IW/KWARTET DINSDAG 10 DECEMBER 1974 BINNENLAND K5 1( onze parlementsredactie HAAG De Tweede Kamer voelt weinig voor directe ver eng van de Eerste Kamer en gelijktijdige inperking van de be- J.^dheden van deze Kamer, zoals de regering in de nota over de zj\tende grondwetsherziening heeft voorgesteld. >respeciale Tweede Kamer-com- jt(e voor de grondwetsherziening j gisteren zeer verdeeld over de ipfimst van de Eerste Kamer, en PPR willen de Eerste Ka- volgens hen een nutteloos '"tijdrovend instituut zonder B opheffen en dienden hiertoe motie in. S| ieerderheid van de Tweede Ka- is daarentegen, zoals de rege- d. vóór handhaving van de Se- Maar men verschilde wel van (ng over de manier van kiezen ,ve|e bevoegdheden. ARP en VVD ..tegen directe verkiezing en in- $ng van de bevoegdheden. De woordvoerder, dr. W. de ^Ads teniet, diende hierover een in, waarmee minister De Fortman 'niet gelukkig' zei te Anderzijds voelt de KVP wèl roor directe verkiezingen, maar tleze fractie is tegen verminde van de bevoegdheden of, zoals vaKamerlid uitdrukte: het uitkle- van de Senaat. wordt de Eerste Kamer gekozen, door de leden van rovinciale Staten. Provinciale ;o] n kiezen om de drie jaar de 'de van de Eerste Kamer-leden. ^Eerste Kamerlid wordt dis voor ilnjaar gekozen. De Tweede Ka- egjcommissie was het erover eens, °Öe Eerste Kamer beter in zijn ^erei om de vier jaar gekozen kan tgjen. Het meningsverschil bleef, t direct, dan wel via Provin- Staten moet gebeuren. ia de tijd 3 ter De Gaay Fortman vindt (indirecte verkiezingen uit de :ijn. 'De kiezer moet meer in krijgen op de samenstelling le Senaat', zei hij. De Tweede t.er-commissie vond het niet erg :h om enerzijds de kiezer meer ed op de senaat te geven, en ■zijds de bevoegdheden van Kamer te beperken, visie van minister De Gaay rorfoan is -de Eerste Kamer ón- •eli lar als een gezelschap dat intwerpen, die door de Tweede er zijn aangenomen, nog eens °°!g bekijkt en hér-overweegt. it het Eerste Kamer-lidmaat- vaak slechts een bijbaan van ,n{ den is. kunnen de Senatoren v° Verwerpen met meer politieke Ji idelijkheid beoordelen', voegde J an. hol/oorstanders van handhaving de Eerste Kamer waren het ui[iee wel eens, maar zij vrees- veL ;en verslaggever ECHT Een groot aantal Ne- t nders ziet buitenlandse werk je irs als concurrenten, vooral bij groeiende werkloosheid. Men 'l(:et dan echter vaak. dat ze be- zijn werk te aanvaarden dat p Nederlanders niet wensen om- iet te zwaar, vuil of vervelend n it zegt het CNV in het ver- 2 sblad 'De Gids' in een commen- op het rapport van de commis- ustitia et Pax Nederland over Nederlandse samenleving en de nlandse werknemers', it rapport verzoekt deze corn- on e de drie vakcentrales onder 0J op korte termijn te komen met ,ri(ibeleidsvisie en een uitgewerkte 5in ipuntbepaling ten aanzien van g 1 ütenlandse werknemers. CNV schrijft, dat de vakcentra- ngeveer een jaar geleden al een reet standpunt hebben bepaald iten opnemen in een nota aan R. Een standpunt dat erop imt, dat de vakcentrales de ing van buitenlandse werkne- zo mogelijk willen beperken, alle rechten en plichten van .erlanders willen toekennen, eenmaal hier zijn toegelaten. den dat deze politieke afstandelijk heid zal verdwijnen, als de Eerste Kamerleden direct gekozen worden en zich daarover dus ook in de politieke strijd moeten storten. De minister meende, dat dat nu al gebeurt en stelde voorts, dat niet van een echte inperking van be voegdheden kan worden gesproken, omdat de Eerste Kamer nu al nau welijks meer gebruik maakt van de in te trekken rechten. Hij kon de commissie echter niet overtuigen. Volgend jaar (ADVERTENTIE) De voorstellen van de regering voor de grondwetswijziging, die onder meer de positie van de Eerste Ka mer, de invoering van een distric tenstelsel en van een gekozen for mateur inhouden, zullen begin vol gend jaar nog eens door de hele Tweede Kamer worden behandeld. Dan komen ook de moties van PvdA. PPR en van de ARP in stemming. Van deze behandeling zal afhangen, welke voorstellen de regering in een later stadium per wetsontwerp concreet gaat indie nen. Momenteel lijken de belangrijkste regerim' orstellen voor wijziging van de .ondwet weinig kans te maken om uiteindelijk door eén tweederde meerderheid in beide Kamers te worden aanvaard. BILTHOVEN De kwaliteit van het Rijnwater, een oud probleem, wordt op een nieuwe manier beke ken door een kleine internationale conferentie op het Rijksinstituut voor de volksgezondheid (RIV) in Bilthoven. In het kader van de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) vragen 21 deskundigen uit zeven Europese landen zich af in hoeverre het Rijnwater leefbaar is voor de plaatselijke planten- en dierenwereld. Want zelfs als de Rijn weer een aanvaardbare grondstof zou leveren voor de bereiding van drinkwater, een van de eerste doelen, zouden we nog niet van een gezonde rivier kunnen spreken. Directeur-generaal van het RIV dr. J. Spaander bij de opening gisteren: 'De gevarengrens voor waterdieren en -planten ligt een factor tien tot honderd lager dan de grenzen die voor drinkwater worden gesteld.' De conferentie gaat zich beraden over een gecoördineerde aanpak van het onderzoek naar de biologi sche toestand in de rivier. Door veel instituten van de oeverstaten wordt geregeld deelonderzoek ge daan, maar een totaalbeeld ont breekt. De werkgroep zou het liefst zien dat er biologische proefvelden in de Rijn worden aangelegd. Bij elke verandering van de kwaliteit van het rivierwater kunnen dan de gevolgen voor de natuur nauwkeu rig worden nagegaan. Soortgelijke besprekingen zijn eer der gehouden over de Noordzee en de Oostzee. Volgend jaar komt de Donau aan de orde, en daarna de Middellandse Zee. Op de conferen tie in Bilthoven zijn Denemarken, West-Dultsland, Luxemburg, Neder land, Zweden en Zwitserland verte genwoordigd. AMSTERDAM Het Nederlands Vocaal Ensemble (NCRV Vocaal Ensemble) zal op vragdag 20 december (20.15 uur) in de Nieuwe Zijds Kapel op het Rokin een kerstconcert geven. Medewerking wordt verleend door de organist Albert de Klerk en het programma zal bestaan uit motetten en Christ mas Carols. Het Nederlands Vocaal Ensemble staat onder leiding van Marinus Voorburg. Minister de Gaay Fortman Van onze redactie Broeken bij P<SC Broeken met riem. Broeken zonder riem. Broeken met steekzakken. Broeken met vleugeizakken. Broeken van polyester/wol Broeken van polyester/viscose. Voor maar DEN HAAG Door de Uieraad van de CHU en de algemene ver gadering op 7 en 8 februari zullen waarschijnlijk ingrijpende wijzigin gen worden aangebracht in de voorgestelde statuten van het CDA. Het is zeer de vraag of deze wijzi gingen met name voor de KVP acceptabel zullen zijn. Uit de publicatie deze week in het CHU-ledenco; ctblad, blijkt dat de voorgeste, ae redactie van de grondslag, dat het Evangelie het richtsnoer is van het politiek han delen, onvoldoende weergeeft van wat in de CHU leeft. In de Unie vindt men de enkele aanduiding van het 'Evangelie' te vaag. Ook in de ARP leven deze bezwaren sterk. Verder vindt men. dat de CHU met 105 leden in het voorgestelde CDA- congres onvo.doende is vertegen woordigd. De KVP zou in dit con gres 280 léden krijgen en de ARP 185. Ook op dit belangrijke punt van de statuten wil de CHU een wijziging aanbrengen. Verder is men het niet eens met het artikel in de statuten, dat de gekozen afgevaardigde in de Twee de Kamer of ander lichaam een verklaring ondertekent, dat hij het eens is met het CDA-program. Hier tegen bestaan staatsrechtelijke be zwaren. Tot slot wil de CHU nog niet direct beslissen over een gezamenlijke candidatenlijst en pas later beoor delen of op grond van de politieke realiteit zo'11 lijst wel verantwoord is. Door de CHU-afvaardiging in het CDA-bestuur is vorige week op deze ernstige bezwaren tegen de statuten in de CHU al gewezen. Door de afwijkende mening is de kans. dat het CDA als federatie binnenkort vaste vorm krijgt, veel kleiner geworden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder verwijzing naar de situatie in Duitsland in de jaren 1933 tot 1945 heeft de West- duitse strafpleiter Kurt Groenewoldt gisteren op een persconferentie in Amsterdam scherpe kritiek geuit op het Duitse wetsvoorstel dat beoogt het verkeer tussen verdedigers en gevangen gezette leden van de Rote Armee Fraktion lam te leggen. Groe newoldt is zelf een van de verdedi gers van deze groepering, die beter bekend is onder de naam Baader- Meinhof-groep. Hij sprak van Tascistische tendenzen in Duitsland, waarop de omringen de landen scherp bedacht moeten zijn. Als het de advokaten van de Baa- der-Meinhof-groep onmogelijk wordt gemaakt hun cliënten te verdedigen, zijn dezen aangewezen op de ver plichte rechtsbijstand van staats- advocaten. Groenewoldt en zijn col lega's wordt verweten samen te spannen met hun cliënten: onder meer zouden zij de leden van de Rote Armee Fraktion hebben aan gezet tot de hongerstaking die sinds september wordt gehouden. Vervolg van pag. 1. dan ook van een oneigenlijk ge bruik van de post door bedrijf en overheid. Het is echter niet moge lijk twee tarieven (een voor parti culieren en een voor zaken) in te voeren. Overigens zal het tarief van de zogenaamde partijenpost per l januari met dertig procent worden verhoogd. De komende tariefmaatregelen werken niet nadelig voor de mensen met de lagere inkomens. Om sociale redenen is het tarief van de briefkaart 'bevroren', even als de kosten van telefoonge sprekken en abonnementen. Door dat in 1974 de telefoon eveneens niet duurder is geworden, betekent dit dat er sprake is van een feite lijke verlaging. Overigens zullen in 1976 verhogingen niet achterwege kunnen blijven, hoewel dan na tuurlijk niet de twee 'bevroren' jaren zullen worden' ingelopen. Dus de staatssecretaris onderstreept het sociale belang van de telefoon. Slechts negen procent van het briefverkeer is van particulieren, terwijl van alle telefoonsgesprekken die worden gevoerd bijna de helft (47 procent) zijn oorsprong bij particulieren vindt. Van alle be richten die particulieren doen uit gaan, gaat 77 procent per telefoon. Bij de gemiddelde uitgaven van een gezin neemt de telefoon een veel grotere plaats in dan de post. Een verhoging van vijf procent per postzegel, in combinatie met een bevriezing van het telefoontarief, zal dan ook nauwelijks merkbaar zijn. Buitenbus Het Tweede Kamerlid Van Zeil (KVP) pleitte voor onmiddellijke afschaffing van de buiten-brieven bussen. Van Huiten erkende dat de bussen slecht zijn gevallen, iets dat gezien de ervaringen in andere lan den geheel niet werd verwacht. Hij wees erop dat tachtig procent van het programma reeds is gereali seerd. De zwaarste tegenwerpingen komen, aldus de staatssecretaris, uit de sociaal hoogste kringen: de buitenbus zou te klein zijn voor de (vele) post en de post te gewichtig voor de buitenbus. Van een onzer verslaggevers HEEMSTEDE De lezingen over het conflict in de abortuskliniek 'Bloemenhove' in Heemstede, dat naar buiten gebracht is door vijf ex-medewerkers van de kliniek, lopen sterk uiteen. Dat bleek gis teren tijdens een persconferentie. Volgens het bestuur zou de groep van vijf in een vergadering op 2 december een aantal deels per soonlijke beschuldigingen heb ben geuit, waarbij ondermeer de term steekpenningen en fraude zouden zijn gevallen. De groep zelf ontkent dit te hebben gezegd. Vol gens het bestuur zou de groep on der bedreiging van openbaarmaking gevraagd hebben om vervanging van voorzitter-directeur Kause, de aanwijzing van een accountants kantoor. dat buiten de materie staat om de volgens het bestuur wèl, en volgens de groep nog nooit goedgekeurde jaarstukken te controleren. Tevens werd geëist dat de behan- delprijs en de artsenhonoraria zou den worden verlaagd. Dit is inmid dels gebeurd. De behandeling is van vierhonderd gulden naar driehon derdvijftig gulden gebracht en het artsenhonorarium van honderd gul den naar vijfentachtig gulden per behandeling. Ook heeft de heer Kause zijn voorzitterschap beschik baar gesteld. Afgelopen vrijdag besloot het be stuur alsnog de officier van justitie in Haarlem in te schakelen en te vens een breed samengestelde on derzoekcommissie in het leven te roepen. Reden daarvoor is volgens het bestuur, dat de groep een nieuw nog verdergaand pakket eisen op tafel heeft gelegd. De groep zelf zegt geen nieuwe eisen aan de oor spronkelijke te hebben toegevoegd. In een toelichting op de beschuldi ging zeiden de vijf geschorste me dewerkers van de kliniek gistermid dag, dat er regelmatig persoonlijke ongecontroleerde geldtransporten naar Engeland zijn geweest de termen belastingontduiking en de- viezensmokkel vielen dat er het afgelopen jaar een forse winst is gemaakt en dat er anders met het fonds voor minder draagkrachtigen is omgegaan dan in de informatie daarover werd gezegd. Verder werd gesteld dat er door de arts gemid deld anderhalf tot twee ton per jaar aan honoraria in ontvangst is genomen. De winst van de kliniek bedroeg aldus de groep vorig jaar 2.5 mil joen en dit jaar tot nu toe 1.3 miljoen gulden. De Groep van Vijf (drie artsen, een verpleegkundige en een sociaal me dewerkster) zal via een kort geding trachten de schorsing, die hun is opgelegd door het bestuur, onge daan te krijgen. UTRECHT De vervoersfederatie (NVV en NKV) heeft de contacten met de NOB-wegtransport genor maliseerd. nadat deze werkgevers organisatie de grootste van de drie in het beroepsgoederenvervoer had laten blijken bereid te zijn te willen meewerken aan een struc turele optrekking van het joon van de vrachtwagenchauffeurs. In de onderhandelingen over de cao voor volgend jaar, hebben de werkgevers een extra salarisverbe tering van 25 gulden per week ge boden. De vervoersfederatie vindt dat nog te weinig (zij meent dat een achterstand van 100 gulden per week moet worden ingehaald). Maar zij ziet dit toch als een ge baar van goede wil. [èen verslaggever ~CHT Het overlegorgaan VV. NKV en CNV heeft zich in Ires aan de Tweede Kamerle tter de actie gesteld die de bonden van winkelpersoneel voor een vrije zaterdagmid- roor het winkelpersoneel, 'akcentrales noemen het van belang dat de positie van de londerdduizend werknemers in 'inkelbedrijf ook ten aanzien /erktijd en de dagen waarop frkt moet worden zoveel moge- jelijke tred houdt met die van lemers elders in het bedrijfs- Een vrije zaterdagmiddag het winkelpersoneel is volgens ikcentrales alleen bereikbaar ien wettelijke verplichting tot tèlsluiting. Een sluitingsplicht iterdagmiddag na twee uur zou de meeste consumenten aan- ig nodig maken (de wekelijk- fooptijd bedraagt nu inclusief koopavond 53 uur) maar de entrales menen dat die aan- ing terwille van de verbetering de sociale positie van het win- ersoneel. van de consument ge- gd worden. Ervaring in landen Duitsland, Denemarken en Oos- ik leert dat de zaterdagmid- iluiting niet tot onoverkomelij- •roblemen leidt, hoewel deze len geen koopavonden kennen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Deze week komen in de Tweede Kamer de problemen van de na tionale- en wereldeconomie weer op tafel bij de behandeling van de begrotingen van economische zaken en sociale zaken. Een debat over het economisch en so ciaal beleid, zonder dat wordt ingegaan op de stagnatie in de economie en de sterk stijgende werkloosheid, is echter niet denkbaar. I LIL ie, De behandeling van de twee begrotingen brengt geen le vensgrote problemen voor het kabinet met zich mee. Die zijn meer volgende week te wachten, als wordt ge sproken over de volkshuis vesting en het huur- en subsidiebeleid. Wel kan er deze week een hartig woord je vallen over de sterke re gionale werxloosheid. Vorige week nam de Tweede Kamer een PvdA-motie aan. waarin om extra belastingvoordeel tjes bij investeringen buiten de randstad wordt gevraagd. Minister Duisenberg (finan ciën) maakte niet de in druk, dat hij ingenomen was met deze motie Misschien dat de ministers Lubbers en Boersma er anders over denken. BEPERKT Het debat over de grote werkloosheid zal deze week niettemin beperkt blijven. Onlangs sprak de maker nog over de tussentijdse nota. die minister Boersma uit bracht. Binnenkort kan men de definitieve nota. waarin vooral wordt geschreven over de blijvende oorzaken van de werkloosheid, ver wachten. Gelijk met de begroting van economische zaken komen reeds eerder ingediende mo ties aan de orde als die van De Ruiter (PvdA) over het versterken van de concur rentiepositie van de kleine ondernemer en van Noten boom (KVP) over financiële hulp aan jonge onderne mers. Voor de Kamer aan deze be grotingen begint, wordt nog gestemd over de wet gelijk loon voor mannen en vrou wen. Ook beantwoordt minis ter De Gaay Fortman eerst de betogen van vorige week over Suriname en de Antil len. Omdat, gezien de stand van zaken .bij de onderhan delingen over. de Surinaam se onafhankelijkheid,, vorige week vooral het accent viel op de Antilliaanse pro blemen Is gevolg van de eenzijdige economie en de geografische versnippering. Voor morgen staat op de agenda een voorstel van wet om de administratieve rechtspraak op het terrein van invoerrechten en ac cijnzen te yerruimen. AUTO'S Meer belangstelling zal het voorstel krijgen om de wet op de motorrijtuigenbelas ting te wijzigen. In de eer ste plaats zal de belasting ook worden geheven over auto's, die stilstaan. De ach tergrond van deze maatregel is. dat de controle ook door het invoeren van deel III van het kentekenbewijs, dat op de voorruit moet worden geplakt makkelij ker zal worden. Zo kan een stuk belastingontduiking worden achterhaald. Verder houdt het voorstel een ver hoging van de boete in bij het niet, of niet op tijd be talen van de belasting. Deze week is ook tijd uitge trokken voor de afhandeling van de wet, die een beroep van de individuele burger op de raad van state tegen be sluiten van de overheid re gelt. Een paar maanden ge leden is het debat hierover vastgelopen. omdat een groot deel van de Tweede Kamer het onafhankelijke rechtscollege voor' de bur gers, dat ondergebracht wordt bij de Raad van Sta te. meer bevoegdheden wilde geven. Een moeilijkheid was vooral, of het rechtscollege de overheidsinstanties zou kunnen dwingen door het opleggen van een sanctie (straf). Minister Van Agt vroeg, toen het debat op. dit punt was aangeland, gerui me tijd voor beraad met zijn adviseurs. De Kamer zal dan ook be slissen over de motie-Frans- sen. waarin wcrdt gevraagd de mogelijkheden van ne venfuncties voor leden van de Raad van State te beper ken. In een andere motie wordt gevraagd om het voor de burger duidelijker te ma ken hoe zijn rechten worden beschermd tegen onjuist handelen van de overheid. Van een verslaggever UTRECHT 'De werkgevers hebben met hun confrontatiepolitiek tegen over de vakcentrales een extra moti vatie gegeven voor decentralisatie van het vakbondsbeleid naar de on dernemingen. En dat mag gerust een winstpunt worden genoemd.' Aldus 'Ruim Zicht', het officiële orgaan van het NKV, naar aanleiding van het mislukken van het overleg over een Centraal Akkoord voor 1975. Het blad stelt vast. dat de werkge vers zich met hand en tand verzet ten tegen elke poging om de arbeids verhoudingen te democratiseren. Om die democratisering te bereiken, zal dan ook een 'aangepaste vakbonds strategie' nodig zijn. 'De werkgevers blijken niet de bereidheid te heb ben ook maar enige zelfstandige bijdrage te leveren aan een funda mentele verbetering van de arbeids verhoudingen.' aldus Ruim Zicht. 'Dit kan vergaande gevolgen hebben voor het centraal overleg in Neder land'. Van een verslaggever UTRECHT Het centraal bestuur van de Landelijke Huisartsen Vere niging heeft een 'confrontatie' tus sen de huisartsen en staatssecreta ris Hendriks afgelast. Op een daar toe belegde bijzondere ledenverga dering. vanavond in Utrecht, zou over de structuurnota gezondheids zorg worden gediscussieerd. De ver gadering gaat wel door, maar de artsen gaan nu spreken over acties tegen het wetsontwerp van staats secretaris Van Rooijen (financiën), dat een eind wil maken aan de fiscale aftrekbaarheid van het voor de waardevastheid van hun pensi oenen bestemde gedeelte van de pensioen premies. De pensioenkwestie zit hulsartsen en specialisten erg hoog. Ze vinden het wetsontwerp in strijd met af spraken met vorige regeringen en ook met dit kabinet en ze hebben al aangekondigd, dat hun tarieven aanzienlijk verhoogd zullen moeten worden als de plannen doorgaan. Volgens LHV-voorzitter S. van Randen is er sprake van een ver trouwenscrisis. 'In zo'n situatie heeft een gesprek met staatssecre taris Hendriks volgens ons geen zin'. 'We kunnen moeilijk met de strop om de nek met een bewinds man gaan praten over nieuwe af spraken voor de structuur van de gezondheidszorg, als dit kabinet volledig voorbijgaat aan eerder ge maakte afspraken', aldus de heer Van Randen. RITA 'U hebt een heel grappige babv. mevrouw'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5