Record werkloosheid Brief duurder, briefkaart niet Parijs meldt vooruitgang op eerste dag van EG-top Betogers in iepen bij centraal station Strenge straffen tegen spijbelaars Nu 163.260 mensen zonder baan nieuws! tn deze krant 'Opstand tegen gezag' LO wil actie igen vonnis an Capucci Telefoontarieven 'bevroren' Vieux St. André 'Vernielzucht is echt Nederlands' Politie pakt 10 man sterke narcoticabende frtrk Vieux St. André Actie tegen de Amsterdamse metro Schoon, schoner, schoonst Nieuwe Leidse Courant '.i»j lü 1974 55ste jaargang no. 213 (IIISTEUJK DAGBLAD VOOR 1EIDEN EN OMGEVING Lnstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 „Stantvastich ia gheblavan mijn hart in taghenspoat i" Gironr. 269274 t.n.v. B V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 12,02 per maand, per kwartaal 36.05 Meer keui In paseende ^■«-omgeving BIJ VERDUYN INTEBIEl ^VERZORGING RIJNSBURG Afd Bezorging vanaf 08.30 uur l(ans op buien RJ'erioden met zon, maar ook lier en daar éen bui. In het va uidoosten nog enige tijd mot- in egen. Matige tot krachtige, [a an de kust af eu toe harde 1 estelijke wind. Minimum fmperaturen omstreeks 3, nl ïaxima ca. 6 graden. '4j I0RGEX EN OVERMORGEN: f en toe buien met middag- emperaturen van 4 tot 7 gra- en. porgen zon op: 08.38 onder: 16.29 maan op: 06.17 onder: 14.53 portaan bureau in vangenis FS Van een verslaggever VEENENDAAL Een groot aantal leerlingen van de Ichtus-mavo in Veenendaal dreigt van school gestuurd te worden, omdat ze vorige week spijbelden om het optreden van het Farce-Majeure team te kunnen bijwonen. rtsbisschop Hilarion Capucci tUZALEM, BEIROET (AP, Reu- UPI) De Palestijnse Bevrij- gsorganisatie heeft in Beiroet de eld opgeroepen actie te onder is nen om de 51-jarige Grieks-ka li lieke aartsbisschop Hilarion Ca- Éci vrij te krijgen. ucci is gisteren door Israëlische 4 iters tot twaalf jaar gevangenis- u f veroordeeld wegens smokkel 4 wapens voor de Palestijnse be- j^dingsbëweging. seen commentaar op het vonnis ;«jhet Palestijnse persbureau WA- Ïdat de straf 'een precedent t geschapen, omdat Capucci religieus iemand is'. Een derge- gevaarlijk precedent behoort rnationaal aangepakt te worden at dergelijke daden geen Israë- be routine-maatregelen gaan den', aldus WAPA. Israëlische dagblad Maariv be tte van betrouwbare zijde te »en vernomen, dat de regering wil pogen Capucci het land uit letten in plaats van hem in een 5/ische gevangenis op te slui- Nadat gisteren het vonnis over ucci was gevallen was een deel het aanwezige publiek niet in t de emoties te bedwingen, nen en priesters barstten in ïn uit. De aartsbisschop, die lelijk van de zware straf ok. kreeg gelegenheid een ver ing af te leggen en zei: 'Heer ïs. ik dien de vrede, ik geloof in Kefde en zal u navolgend ons are land het land dat de i Palestina draagt dienen'. 3e}ucci, die het hoofd is van de g.eveer 4500 grieks-katholieken in eIizalem en op de westelijke Jor- jj aoever. was op 8 augustus gear- eerd. Hij had toen een hoeveel- E,l wapens en explosieven in zijn bij zich. De aartsbisschop werd rop in staat van beschuldiging eld wegens wapensmokkel voor 'alestijnen. Ook werd hij ervan buldigd bij een reis van Beiroet e% Israël Katoesjaraketten, lan- 1 buizen, explosieven, granaten machinegeweren te hebben genomen. Directeur C. J. H. de Vries, heeft de ouders van de kin deren een brief geschreven, waarin hij het gedrag van de spijbelaars een 'bewuste op stand tegen het gezag noemt'. De directeur is van plan streng te straffen. In overleg met de leraren werd besloten, dat alle spijbelaars zaterdagmorgen van 8 tot 12 uur voor straf op school moeten komen. In de brief aan de ouders schrijft de heer De Vries 'leer lingen die daar zonder ernstige reden dit te onzer beoorde ling niet op tijd verschijnen, zal ik niet meer tot lessen toe laten terwijl lk het bestuur zal verzoeken hen definitief van school te verwijderen'. Hij roept de medewerking van de ouders in om de sfeer op school weer goed te laten wor den. De ieerlingen moeten be halve de straf -uitzitten ook hun excuses maken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een brief zal volgend voorjaar niet met 45 cent maar met 50 cent moeten worden gefrankeerd. Een briefkaart daarentegen zal niet duurder worden, terwijl ook de telefoon tarieven (wat betreft gesprekken en abonnementen) zullen wor den 'bevroren'. Volgens staatssecretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat), die dit gis teren tijdens een openbare com missievergadering in de Tweede Kamer meedeelde, is deze verho ging noodzakelijk door het snel stijgende verlies van de postdienst. Werd het verlies voor 1975 aanvan kelijk op 192 miljoen gulden ge schat, nu reeds wordt indien de tarieven niet omhoog gaan reke ning gehouden met een verlies van (ADVERTENTIE) z'n drie sterren meer dan waard (ADVERTENTIE) 262 miljoen gulden. Met de verho ging van 5 cent (waarschijnlijk per 1 april) wordt een meeropbrengst van 50 tot 60 miljoen gulden verwacht, voldoende om het ontsta ne gat te dichten. Tegengaan van het grote verlies van de postdienst moet volgens staatssecretaris Van Huiten niet geschieden door een verdere beper king van de dienstverlening. De op lossing moet vooral worden gezocht in de zakelijke sector: slechts negen procent van het briefverkeer gaat van particulier naar particu lier. 84 procent daarentegen ligt geheel in de zakelijke sector. Van Huiten wees erop dat een brief die de burgemeester van Den Haag ondertekent ongeveer 250 gulden aan eerdere handelingen kost. Een postzegel vormt dan slechts een fractie van de kosten. Hij sprak Zie ook pag. 5. Van onze sociaal- economische redactie DEN HAAG De werkloosheid is de afgelopen maand met bij na tien procent toegenomen tot 163.260. Daarmee is precies vier procent van de afhankelijke be roepsbevolking werkloos gewor den; een na-oorlogs record. Zo'n snelle stijging van de werk loosheid is in november gebruike lijk. Ongebruikelijk is echter de hoogte van de stijging nl. met 9.9 procent. Vorig jaar, toen er ook al sprake was van een onrustbarende stijging van de werkloosheid, be droeg het stijgingspercentage in november 7,5 procent. Die ongebruikelijke hoogte van de stijging blijkt ook uit de voor het seizoen gecorrigeerde cijfers; cijfers dus die ontdaan zijn van seizoens schommelingen. Er blijkt ook dan sprake te zijn van een flinke stij ging, namelijk met 2.500 tot 163.500. De werkloosheid nam het snelst toe onder de bouwvakkers, en wel met 7.900 tot ruim 36.600. Vorig jaar november bedroeg het aantal werk loze bouwvakkers 21.100. Daar naast verslechterde de werkgele genheidssituatie, vooral in de Oos telijke provincies en in het Zuiden. In het Oosten zijn naar verhouding veel werkloze bouwvakkers en in het Zuiden metaalbewerkers. Verschillen De werkloosheid verschilt per pro vincie aanzienlijk: Groningen, 5,5, Friesland 6, Drente 8, Overijssel 5.2, Gelderland 4,1, Utrecht 2,1, Noord-Holland 2.7, Zuid-Holland 2,6, Zeeland 4, Noord- Brabant. 5,6, Limburg 64 (In het gehele land is het percentage vier procent). Eind oktober waren bijna 2800 per sonen met een academische oplei ding werkloos. Onderscheiden naar studierichting zijn de belangrijkste groepen: rechten 480, sociologie 320 en economie 250. Daarnaast waren er nog eens 5.130 mensen werkloos met een hogere beroepsopleiding, waarvan 2.350 afkonjstig van peda gogische academies. 400 van kunst nijverheidsscholen of kunstacade mies en 350 sociale academies. Eind november waren 16.600 man nen en vrouwen tussen 6 en 12 maanden werkloos en 15.110 perso nen langer dan een jaar. Van de groep langdurig werklozen zijn 3.330 (10,5 procent) jonger dan 23 jaar en 9.190 (28.9 procent) 50 jaar of ouder. We staan weer voor hete vuren! In tien dagen tijd werden er tijdens de Sola pannen-aktie al zo'n 12000 pannen ingeruild. Heel wat winkeliers zitten nu zonder voorraad, maar we draaien op volle toeren. Vóór de Kerstdagen zullen we alle bestellingen afleveren. Daarom wordt de Sola pannen inruil-aktie verlengd tot 31 december a.s. Wilt U nog inruilen met 20% korting, doe het dan snel. U kunt dan profiteren tot wel 150,-, voordeel op een Sola pannenset met een mensenleeftijd garantie. DIRECTIE SOLA FABRIEK Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het vernielen van telefooncellen, postzegel automaten en brievenbussen is een typisch Nederlandse ei genschap. De overheid is ui termate verbaasd over dit vandalisme, dat in andere landen nauwelijks wordt aan getroffen. Volgens staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Water staat) komt in de Verenigde Staten, waar veel buiten bussen zijn die vaak ver van de woning af zijn geplaatst, het ontvreemden van post vrijwel niet voor. 'Het is triest', zo zei hij, 'dat dit eu vel in Nederland zo verbreid is. De PTT kan er weinig aan doen. Wel zullen in de tele fooncellen de apparaten, waar in het geld wordt ontvangen, worden vervangen door een soort kluisjes. De premiers en ministers van buitenlandse zaken van België, Luxemburg en Nederland hebben voor de EG-top in Parijs begon overleg gevoerd om tot een Benelux-standpunt te komen. V.l.n.r. de Belgische minister van buitenlandse zaken Renaat van Eislande. premier Den Uyl. de Belgische premier Leo Tindemans. premier Gaston Thorn van Luxemburg, die tevens minister van buitenlandse zaken is, en minister Van der Stoel. PARIJS (AP, ANP, Reuter, UPI) De leiders van de negen landen van de Europese Gemeenschap hebben op de EG-topconferentie in Parijs 'zeer concrete vorderingen' gemaakt op het gebied van de Europese instellingen, de inflatiebestrijding en de werkgelegenheidspolitiek. TERNEUZEN De politie van Ter- neuzen heeft samen met de bijzon dere opsporingsbrigade BOB uit België een narcoticabende opgerold. Deze maakte er een gewoonte van, om hard- en softdrugs vanuit Cen traal-Afrika naar het Brusselse Za- ventem te vervoeren. De drugs wer den in Terneuzen opgeslagen en van daaruit verkocht en vervoerd. De politie had de gangen van de bendeleden al sinds maart nage gaan. Toen zondagmiddag bij toe val één van hen kon worden be trapt op het bezit van vijf kilo marihuana, werden binnen enkele uren de overige zes medeplichtigen gearresteerd. In totaal legde de politie beslag op 15.5 kilo hasjiesj, 47 kilo marihuana en enkele monsters cocaïne, hero ine en hasj olie. Naast de zeven arrestaties te Ter- neuzen deed de Belgische BOB in deze zaak ook drie arrestaties. (ADVERTENTIE) de vieux met z'n fluwelen karakter Dit heeft de woordvoerder van de Franse president Valéry Glscard d'Estaing gisteravond bekendge maakt. Volgens de woordvoerder was Giscard, die gastheer en voor- ziter van de EG-top is, van me ning dat de vorderingen 'zeer inte ressant en positief' waren. Uit bronnen bij de Westduitse dele gatie is vernomen dat de EG-leiders het erover eens zijn dat drie keer per jaar een soort topconferentie moet worden belegd, die de naam van 'Europese raden' moet dragen. Deze vergaderingen zouden eens per jaar in het EG-hoofdkwartier in Brussel en twee keer in Europese hoofdste den worden gehouden. Ook was een akkoord bereikt dat het veto-recht in de EG-ministerraad alleen han teerbaar zou zijn bij 'vitale kwes ties'. Overige beslissingen zouden bij meerderheid worden genomen of via een of ander alternatieve methode. De EG-staats- en regeringsleiders, zijn gisteren geflankeerd door hun ministers van buitenlandse zaken, het tweedaagse overleg begonnen in het Franse ministerie van bui tenlandse zaken aan het Quay d'Orsai. Er werd vergaderd ln de zelfde zaal waar de Fransman Ro bert Schuman 24 jaar geleden voor het eerst voorstelde om een Euro pese Gemeenschap van naties te stichten. Van Nederlandse diplomatieke zijde in Parijs is vernomen dat Neder land niet met eigen initiatieven op de top zal komen. Premier Joop den Uyl en minister van buiten landse zaken Max van der Stoel hebben, voordat de top begon, gis teren vooroverleg gevoerd met hun collega's uit België en Luxemburg. Het was de bedoeling een gezamen lijk Benelux-standpunt te formule ren. Daarnaast is de EG-top bedoeld tot overeenstemming te komen over maatregelen ter bestrijding van de economische crisis: een energiebe leid, anti-inflatiemaatregelen en een werkgelegenheidspolitiek. Francois-Xavier Ortoli, de voorzit ter van de Europese Commissie, het uitvoerend orgaan van de EG, heeft de regeringsleiders ln Parijs giste ren opgeroepen tot onderlinge soli dariteit. De EG-top is volgens Orto li de laatste duidelijke kans voor Europa om te erkennen dat de ne gen lidstaten van elkaar afhanke lijk zijn. Het Europees parlement heeft er gisteren bij de EG-leiders op aan gedrongen concrete beslissingen te nemen. Binnenland Hulp aan jeugd meer positief dan negatief 7 Proloog eist excuses 9 Buitenland Zwarte Rhodesiërs niet terug naar gevang 8 Hoessein bevreesd 8 Kerk Wie klapte voor wie en waarom? 2 Sport Masopust gelooft in Tsjechoslowaaks voetbal11 Economie Voorraad bakstenen groeit13 Lezers schrijven 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Recept, puzzel 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Weer7 Beurs 10 mis natuurlijk wel m'n se- aresse'. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Bij een actie tegen de metro zijn gisteren vier leden van de actiegroep Nieuwmarktbuurt tijdens schermutselingen met de politie gewond geraakt. Wegens belemmering van de werkzaamheden werden later op de dag vier aanhoudingen verricht. De actie begon gistermorgen al om zeven uur. teen zes be- togers in de metershoge iepen voor het Stationsplein klom- men om te verhinderen dat deze voor de aanleg van de metro zouden worden gekapt. Ondanks hun aanwezigheid begonnen hoogwerkers van de dienst beplantingen omzichtig met het wegkappen van de takken. De betogers hadden zich met lange witte wimpels, die in de wind wapperden, hoog in de iepen genesteld, maar dit alles kon niet verhin deren, dat de bomen langzaam maar zeker werden gekort wiekt. Toen echter één van de boombezetters door de kou werd bevangen en zich wilde laten vervangen door een an der lid van de actiegroep Nieuwmarktbuurt, greep de po litie in. Er werd van de wapenstok gebruik gemaakt en hierbij raakten vier betogers gewond Eén van hen moest zich in het ziekenhuis laten behandelen voor een hoofd wond. Om half acht gisteravond kwam aan de actie een einde, toen een particulier bedrijf ertoe over ging de nog resterende stammen om te zagen, waardoor de zaak met de grond gelijk werd ge maakt. We willen schoon water in de Rijn. Maar hoe schoon is schoon? Het zou al heel wat zijn als er weer behoorlijk drinkwater van gemaakt kon worden. Maar een Euro-pees gezelschap gaat verder. Hoe gezond is de Rijn voor de vissen? Een maag die wij niet uit de weg gaan. Want een rivier hoort te leven. Abonneer eens iemand. Een schone 7.aak NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Naam; Wenst abonnement op: TROUW Q DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792, A'dam. Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1