v Sociale onrust in Spanje neemt toe Waarom Kissinger zijn neus stootte in Peking \l ti Overleg over Cyprus op verzoek van Denktash opgeschort Aanval op kibboetz Rosj Hanikra Stoffelijk overschot Oe Thant 'gegijzeld' Militairen in Ethiopië vervangen ministers U To in Tienduizend stakers - zware kritiek op bewind Spanning bij terugkeer van Makarios Strijd laait op rond Phnom Penh Pionier brengt Jupiter nader Brits Lagerhuis gaat woensdag over doodstraf praten Ulrike Meinhof in hoger beroep Wallace blijft 'in' voor presidentschap Overleg in Loesaka bemoeilijkt door interne geschillen Parlement in China nog dit jaar bijeen Groep, die coup in Portugal beraamde, kwam weer bijeen TROUW KWARTET ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 BUITENLAND MADRID (UPI) De Spaanse regering van premier Carlos Arias Navar ro wordt behalve door een steeds humeuriger oppositie ook steeds sterker on der druk gezet door de ondergrondse vakbeweging. Gisteren hebben tienduizenden Spaanse werknemers overal in het land het werk neergelegd. Uit bronnen bij de vakbeweging is ver nomen dat duizenden acties zijn uitgevoerd en dat daaraan door rond de 50.000 arbeiders is deelge nomen. De actie-centra waren naast Ma drid. Barcelona en Valladolid. De stakingen waren bedoeld kracht bij te zetten aan looneisen. Maar te vens werden de acties ook uit poli tieke overwegingen gevoerd. In het Spaanse 'Fasa-Renault-automobiel- concem werd door 9000 werknemers gestaakt. In Pamplona legden 8000 metaalarbeiders het werk neer. In Barcelona werd door 20.000 werkne mers geprotesteerd tegen de arresta tie van 25 werknemers die waren op gepakt omdat ze lid van de verboden communistische partij zouden zijn. In San Sebastian, in het opstandige Baskenland, heerst opnieuw onrust na de arrestatie van 20 personen die leden van de Baskische organi satie ETA zouden zijn. Volgens de politie waren de verdachten in het bezit van vuurwapens. De stakingsacties, die in Spanje verboden zijn. komen voort uit de diepe teleurstelling over de weige ring van de Spaanse regering ernst te maken met de liberalisering van het bewind. Premier Carlos Arias Navarro boog deze week opnieuw voor de ultra rechtse pressie en NICOSIA (AFP, Reuter, UPI) Het overleg tussen de Grieks- Cypriotische leider Glafkos Klerides en de Turks-Cypriotische lei der Rauf Denktash is voor onbepaalde tijd opgeschort, zo meldt het Grieks-Cyprische blad 'Agon'. dat de spreekbuis is van de par tij van de waarnemende president Klerides. Volgens dit bericht zijn de bespre kingen op verzoek van Denktash opgeschort in verband met de te rugkeer van president Makarios. Déze zal vanochtend in Nicosia aankomen. Klerides en Denktash hadden een bespreking met Luis Weckman-Munoz, de vertegenwoor diger van secretaris-generaal Kurt Waldhelm van de Verenigde Naties op Cyprus. Bij die gelegenheid ver klaarde Denktash. dat hij niet meer aan het overleg zou deelnemen zo lang hij niet op de hoogte was van de 'bedoelingen' van aartsbisschop Makarios. De Turkse Cyprioten hebben zich fel verzet tegen de- terugkeer van Makarios. Makarios heeft gisteren zijn laatste gesprek gevoerd met de Griekse president Karamanlis. voordat hij vanuit Athene naar het eiland zal terugkeren. Het gesprek duurde een uur en zou een privé-karakter heb ben gehad. Bij het vertrek konden Journalisten horen dat Karamanlis tot zijn gast zei: 'en vergeet niet. als u iets nodig hebt dan zijn wij er om daarvoor te zorgen.' Spanning Inmiddels is de spanning op het eiland erg gestegen. De troepen van de vredesmacht van de Verenigde Naties zijn in staat van verhoogde paraatheid gebrafcht, om op alle ge beurtenissen voorbereid te zijn. Makarios zal een grote menigte toespreken van het balkon van zijn palels ln Nicosia en rellen tussen voor- en tegenstanders van zijn terugkeer worden niet uitgesloten. Ook de op het eiland gelegerde Turkse troepen zijn waakzaam. Een woordvoerder zei echter dat men niet verwacht dat de Turkse troe pen ln actie zullen komen tenzij Griekse Cyprioten de Turkse gebie- PHNOM PENH (Reuter) De strijd om de Cambodjaanse hoofd stad Phnom Penh ls opnieuw in alle hevigheid opgelaaid nu troepen van de 'rode Khmer' proheren door de defensie-linie van het bewind van Lon Nol te breken, zo ls gis teren van gezaghebbende zijde in de hoofdstad meegedeeld. Het zuidoostelijk deel van Phnom Penh ls de afgelopen week met raketten bestookt. De troepen van Lon Nol hadden hierop geantwoord met een onafgebroken artilleriebe schieting. Van welingelichte zijde ln de hoofdstad is nog vernomen, dat de premier van de regering in Phnom Penh. Long Boret. in het geheim besprekingen voert met Afri kaanse functionarissen over de toe stand ln Cambodja. den onveilig zullen maken. In Ni cosia deden geruchten de ronde dat er een moordaanslag op de Turks- Cypriotische leider en vice-presi dent. Denktash gepleegd was. Maar de Turks-Cypriotische autoriteiten gaven een verklaring uit waarin deze geruchten werden ontkend. Mavros In Griekenland heeft de leider van de grootste oppositiepartij, George Mavros, zich uitgesproken tegen het herstel van de monarchie en het publiek opgeroepen Griekenland 'zijn grootste dienst te bewijzen' door zondag voor de republiek te stemmen. vermoedelijk de Ijzeren wil van de nu 82 jarige Franco door met een wetsontwerp te komen, dat pfolitie- ke organisaties zou toelaten naast de tot dusver enig toegestane partij, de Nationale Beweging. Het wetsontwerp werd door de oppositie onmiddellijk een 'farce' genoemd omdat werd geëist dat politieke verenigingen zouden gedogen dat zij door de Nationale Beweging worden gecontroleerd. Arias Navarro Het was de tweede keer dat pre mier Arias Navarro zwichtte voor de druk van ultra-rechts. Twee van zijn meest liberale ministers moes ten eerder al uit het kabinet ver dwijnen een van hen omdat hij de censuur op de pers lichtvaardig hanteerde nadat ultra-rechts zware kritiek op hen had geleverd. Van het kabinet Arias Navarro was veel verwacht. De premier had te kennen gegeven dat de tijd van veranderingen in Spanje begon aan te breken, vooral nadat in het na burige Portugal de democratische beweging overwinningen haa ge boekt. Een periode van liberalise ring leek nabij te zijn toen gene raal Franco enkele maanden gele den het ziekenhuis in moest en verwacht werd dat1 dit het einde van de dictator zou betekenen. Maar Franco herstelde en lijkt zijn greep op het Spaanse politieke ge beuren weer te hebben herkregen, dan wel een succesvol werktuig te zijn van krachten die van liberali seren niets moeten hebben. Tacito. een groep gematigde politici die geleid wordt door regerings functionarissen die vertrokken zijn wegens de recente verharding van het bewind, heeft inmiddels het wetsontwerp op de politieke vereni gingen ongrondwettig genoemd. Volgens' Tacito geeft het ontwerp het toezicht op de politieke organi saties aan een politieke partij, de Nationale Beweging, en niet aan een regeringsorgaan, zoals de grondwet voorschrijft. Met het ont werp, aldus Tacito, is een 'zware slag toegebracht aan de verwach tingen' die vele Spanjaarden waren gaan koesteren sinds de premier te kennen had gegeven dat de teugels zouden worden gevierd. Beurskoersen In Madrid is op de effectenbeurs, die als de meest stabiele van West- Europa wordt beschouwd, een koersdaling van vijf procent bin nen vier dagen gesignaleerd. De koersval ging van start na de be kendmaking van het omstreden wetsontwerp door premier Arias Navarro. RANGOON (Reuter) Een groep Birmaanse studenten heeft in de hoofdstad Rangoon het stoffelijk overschot 'gegijzeld' van Oe Thant. oud-secretaris generaal van de Verenigde Na ties. De studenten verstoorden hiermee de officiële plannen voor de begrafenis van Oe Thant. Volgens een officiële be kendmaking namen de studen ten het lijk mee naar de verga derzaal \an de universiteit in Rangoon. Oe Thants jongere broer had tevergeefs gepleit het lijk niet weg te nemen van de plaats waar het lag opgebaard, maar boeddhistische monniken wer den gedwongen het lijk af te geven. De studenten eisten een meer passende begrafenis en bo vendien een speciaal mausoleum dat ter ere van Oe Thant zou moeten worden opgericht. De autoriteiten ln Birma hebben Inmiddels in zoverre aan de eis van de studeAten voldaan dat ze een stuk grond voor het mauso leum beschikbaar hebben ge steld. Maar het schijnt dat de studenten ruzie hebben gekregen over de vraag waar het gebouw zou moeten komen te staan. De regering van Birma heeft ln een afzonderlijke verklaring laten weten dat vanaf gisteren alle studenten naar huls zijn ge stuurd en de universiteiten, col leges en scholen tot nader order gesloten zijn. BEIROET, TEL AVIV (AP, Reuter. UPI) Palestijnse comman do's hebben gisteren vijftien uur lang strijd geleverd met Israë lische troepen, tanks en helicopters. De foto's die de Amerikaanse ruimteverkenner Pioneer II van de planeet Jupiter maakte, worden één voor één met een computer van storingen ontdaan en gepubliceerd. Midden op deze 'opgewerkte' foto de 'rode vlek', een omvahgrijke wervelstorm die zich al duizenden jaren tussen de wolken- banen handhaaft. De opname werd gemaakt op ruim een- miljoen kilometer afstand, op 2 december. Later zou de Pioneer de planeet tot op 42.000 km naderen. ADDIS ABEBA (Reuter, AP) De militaire leiding van Ethiopië heeft gisteren de minister van buitenlandse zaken, Zewde Gebre Selassie, ontslagen en de ambassadeur in Washington, Kifle Woda- io, tot zijn opvolger benoemd, aldus is door radio Addis Abeba gemeld. De ontslagen bewindsman, een neef van de afgezette keizer Halle Selas sie. werd vorige maand teruggeroe pen uit New York. waar hij de zitting van de Algemene Vergade ring van de ,VN bijwoont. Tot dus ver heeft hij geen gehoor gegeven aan de oproep. Zewde heeft in New York een verklaring afgelegd, waarin hij de terechtstelling van de 60 leiders van het yroegere feodale regiem, had veroordeeld. Hiermee heeft hij zich het ongenoegen van de militaire leiders in Addis op^de hals gehaald. Zijn opvolger Kifse Wodajo werkt al vele jaren bij de buitenlandse dienst. Hij heeft o.a. gediend in de Sowjet-Unie en Zwitserland. Minister van defensie Verder is in Ethiopië een nieuwe minister van defensie aangesteld, de vroegere ambassadeur in Saoma- llë, Ayelew Mandefro. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Ethiopië dat een burger deze func tie bekleedt. Zijn voorganger, luite nant-generaal Amon Andom. de vroegere leider van het militaire comité, werd op 23 november ge dood tijdens een vuurgevecht dat ontstond toen militairen hem wil den arresteren. De militaire regering heeft voorts nieuwe opperbevelhebbers benoemd voor de luchtmacht en de politie, resp. brigade-generaal Taye Tila- hoen en brigade-beneraal Behane Tefefi. De eerste was verbonden aan het ministerie van defensie, terwijl de andere commandant is geweest van de politie in Harrar, in Oost-Ethioplë. De Ethiopische ambassadeur in Egypte. Malas Andom. heeft gewei gerd gehoor te geven aan het bevel van de militaire leiders terug te keren naar zijn land. Volgens het Egyptische blad Al Ahram heeft hij besloten om 'gezondheidsredenen' in Cairo te blijven. Hij zou de laatste jaren last hebben van hoge bloeddruk. Volgens het blad hebben ook andere leden van de ambassade besloten in Cairo te blijven. Dit gebeurde na een aanval op de nederzetting Rosj Hanikra in wes telijk Galilea vlak bij de Libanese grens. Volgens Israël raakten daar bij twee burgers gewond en werd een van de Palestijnse aanvallers gedood. Maar volgens het Palestijn se persbureau WAFA hadden de Pa- lestijnen tal van slechtoffers ge maakt onder de Israëlische troepen en waren bij de aanvallen op di verse doelen vitale installaties zwaar beschadigd. De dood van een guerrillero werd bevestigd. De ove rigen waren, aldus WAFA, veilig te ruggekeerd. De aanval kwam 24 uur nadat PLO-leider Jasser Arafat had ge dreigd de strijd tegen Israël op te voeren. 'Wij zullen de militaire ac ties tegen de vijand opvoeren, om dat wij geen andere keus hebben, willen wij onze nationale rechten heroveren', aldus Arafat op een grote betoging in Tripoli in Libië, die voor hem was georganiseerd door president Khadaffi. De aanval op de kibboetz Rosj Ha nikra was de tweede Palestijnse aanval op een Israëlisch doel bin nen een week. Sinds april zijn er bij zeven guerrilla-acties aan Israë lische zijde 58 doden en meer dan 120 gewonden gevallen. De Palestijnen zouden in de kib boetz een huis zijn binnengedron gen. dat later door Israëlische mili- atiren werd bestormd en ingeno men. Maar volgens de Palestijnen kregen de Israëli's de Palestijnen er pas na vele uren uit en moesten er LONDEN (AP) Het Britse Lager huis gaat woensdag een uitspraak doen over een voorstel de doodstraf weer in te voeren voor mensen die schuldig zijn bevonden aan terroris tische misdaden. Een motie om de doodstraf terug te halen was onder tekend door meer dan 100 Lager huisleden. meest Conservatieven. In een door meer dan 130 parle mentsleden ondertekende motie was gezegd dat executies 'slechts kan lei den tot nog meer geweld'. Minister van binnenlandse zaken Roy Jenkins heeft aangekondigd dat hij namens de regering tegen herinvoering van de doodstraf zal pleiten. BONN. STUTTGART (AP, DPA) Ulrike Meinhof, leidster van de Baader-Meinhofgroep, is in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van acht jaar gevangenisstraf dat zij heeft gekregen. De Westdultse rege ring heeft meegedeeld dat thans 89 leden van de Baader-Meinhofgroep in verschillende gevangenissen in de Bondsrepubliek hun 'straf uitzitten of op berechting wachten. Van de 59 die in hongerstaking zijn gegaan, hebben er 39 hun actie voortgezet. vele versterkingen worden opge trommeld om de aanvallers weg* te werken. Bovendien zouden zij er desondanks in zijn geslaagd op een man na te ontkomen. Het militaire commado van de PLO heeft zich verantwoordelijk verklaard voor de actie. Syrië heeft zich in zeer krachtige bewoordingen tegen Zwitserland uitgesproken, dat besloot de finan ciële bijdrage van het land aan de UNESCO te verlagen. Het Zwitserse parlement besloot daartoe wegens de recente uitslui- j ing van Israël uit de activiteiten van de Europese regio van de UNESCO, de VN-organisatie voor onderwijs, wetenschappen en cul tuur. Het Zwitserse parlement had besloten de bijdrage aan de UNES CO met tien procent te beknotten Arab World, een ln Beiroet ver schijnend nieuwsbulletin, heeft be richt dat de Iraakse president Ach- med Hassan al-Bakr ernstig ziek is. De president is al geruime tijd niet meer in het openbaar verschenen. De aard van de ziekte werd niet onthuld, wel dat al-Bakr door drie internationaal bekende artsen wordt behandeld. Makarios (links) neemt afscheid van Karamanlis. PRINCETON (AP) Blijkens de re sultaten van een recente opiniepei ling van het Gallup instituut is gou verneur George Wallace van Alaba ma de eerste keus voor de nominatie van de Democraten voor de presi dentsverkiezingen van 1976 in de VS. Uit de lijst van 31 mogelijke kandidaten werd door 19 procent voor Wallace gekozen. De overige kandidaten verwierven lagere per centages. Maar van het totaal aantal ondervraagden zei 29 procent dat Wallace voor hen de minst aan vaardbare kandidaat zou zijn. Na Wallace kreeg Hubert Humphrey met 11 pet. de meeste steun. Senator Henry Jackson verwierf tien procent. WASHINGTON Henry Kissinger heeft in Peking de kous op zijn kop gehad. Dat is onmiddellijk te zien aan het kortaf gehouden, nauwelijks beleefde communiqueetje dat wel heel ongunstig af steekt bij eerdere voorbeelden van gemeenschappelijk schrijfwerk. Hij vraagt zich nu nog af wat hem overkomen is. Kissinger ging naar Peking i met althans enige hoop dat hij werke lijke vooruitgang kon boeken ln de verstandhouding tussen China en de VS. Hij was ook bereid zekere tegemoetkomingen te doen in kwesties als Taiwan, uiteraard ln ruil voor Chinese concessies. Maar hij trof een gezelschap aan dat er niet aan dacht om op één punt Iets toe te geven. Er kwam dus niets van onderhandelingen. Waarom?. Het antwoord zou wel eens kunnen liggen in de ontwikkeling die de laatste tijd op gang Is gekomen naar een verzoening tussen Moskou en Peking. Wat Moskou vóór alles probeert te vermijden is dat Peking de VS nader zou komen. Door Kis singer zo koel te bejegenen laat Peking aan Moskou weten, dat Chi na best bereid is om meer afstand te bewaren van de VS op voor waarde dat het Kremlin daar de prijs voor betaalt. Dat ls: normali satie van de betrekkingen op de Chinese voorwaarden. Voorwaarden Wat zijn die Chinese voorwaarden? In een kortgeleden naar Moskou gestuurde boodschap wordt het Sowjet-voorstel voor een niet-aan- valspakt tussen beide landen aan vaard in ruil voor de erkenning van grensaanspraken van China. Het gaat hier niet om de aanspra ken op geweldige stukken Siberië, waarop Peking volgens Moskou het oog geslagen had: Het betreft klei ne maar strategisch belangrijke stroken aan weerszijden van de grens. Ofschoon Moskou herhaalde lijk tegen de Chinezen gezegd heeft dat het bereid was tot 'kleinere aanpassingen' van de grens heeft het nu deze aanspraken keihard verworpen. Het is zelfs niet bereid om over normalisatie te praten als de Chi nezen hun voorwaarden niet inslik ken. Deze nieuwe stoerheid van de Russen, die in het verleden juist altijd de eerste stappen hebben ge zet voor een toenadering, werd juist aan de dag gelegd toen de Chinezen voor het eerst waren gaan reageren op de uitgestoken voelhorens van de Sowjetleiding. Deze nieuwe taktiek van het Krem lin zou wel eens gegrond kunnen zijn op het geloof dat de voorstan ders van verzoening met de Sow- jet-Ünie in Peking zó sterk zijn, dat de Sowjet-Unie alleen maar hoeft af te wachten misschien totdat Mao dood is om veel be tere condities voor zo'n verzoening te krijgen dan nu mogelijk is. Als de Russen zulke berichten van hun inlichtingendiensten krijgen wor den die in elk geval tussen de regels bevestigd in de Chinese pers. Keizer Wang In een artikel in de ln Peking verschijnende 'Rode Vlag' het belangrijkste partijblad werden pas nog de Chinese leiders van tweeduizend Jaar geleden berispt omdat deze territoriale offers had den gebracht aan de 'satrapen' (despoten) 'van het Noorden', al léén maar om oorlog te' vermijden. Op dat artikel is nu een uitvoerig vervolg gekomen dat nog heel wat dieper op de zaken Ingaat. De Rode Vlag heeft het 'historisch debat' een stuk dichterbij gebracht naar een minder ver verleden, nl. nog maar duizend jaar geleden toen keizer Wang Ansjiu het land tegen de 'perfide' Noorderlingen wilde verdedigen. (Deze Noorderlin gen vertonen een onbehagelijke overeenkomst met ae Russen van vandaag). Keizer Wang had in zijn tijd grote tegenstanders op het thuisfront, die de grensgebieden wilden ontruimen ten behoeve van de vijand in de mening dat er 'geen andere weg' was. Met een felheid, die opmerkelijk is over een zaak die duizend jaar geleden speelde, valt nu de Rode Vlag de tegenstanders van Wang aan, die 'met de verraderlijke witte vlag zwaaiden'. Er was wél een andere weg: door gaan met vechten en andere ar tikelen beschrijven tot in details de winnende- strategie, die zou kunnen worden gebruikt. Dat is de bekende Mao-strategie van 'de vijand diep naar binnen lokken', zich terug trekken voor superieure machten, maar toch blijven vechten om de mankracht van de vijand te vernie tigen en op die manier bij te dra gen tot een geleidelijk omslaan van de machtsbalans. Deze strategische opvatting is opnieuw naar voren ge bracht in 'historische' beschouwin gen. die betrekking hebben op de jongste oorlog met Japan. Evenbeeld Maar nogmaals: het wordt met zo veel bezieling naar voren gebracht, zo driftig en zo vaak herhaald dat het wel duidelijk moet zijn dat de leiders die worden aangevallen vanwege hun oppositie tegen Mao's strategie ln een toch vrij ver verle den hun evenbeeld vinden onder de - Chinese leiders van vandaag. Andere artikelen kritiseren de mili tairen. die niet gehoorzaam zijn aan de partij, waarbij wordt volge houden dat het leger zichzelf 'abso luut' ondergeschikt behoort te ma ken aan het leiderschap van de partij en dat 'geen verandering kan worden toegestaan' in dit onwrik bare beginsel. Daardoor wordt dui delijk, dat de 'vredesgezinden' niet alleen te vinden zijn onder de politici, maar ook in de legertop. Het tegendeel van 'de vijand diep naar binnen lokken' is hen aan de grens te bevechten, maar er zijn geen aanwijzingen dat dit de ma nier is waarop de hier aangevallen Chinese leiders met de Russen wil len handelen. Wat zij duidelijk wil len. Is: oorlog ln het geheel vermijd den en de Russen in het bezit laten van de omstreden gebieden, tenein de een overeenkomst te bewerkstel ligen met veiligheidsgaranties op lange termijn. Zij gaan zelfs zo ver, aldus de Rode Vlag, te zeggen dat als deze gebie den onmiddellijk door ons zouden worden afgestaan, de 'hsihsia' (de oude vijand) zich dankbaar zou to nen en dat op die manier de toe komstige vrede zou zijn verzekerd. Maar het tonen van zwakheid,, con cessies doen om de vijand te sussen, zou alleen maar zijn eetlust vergro ten zo weerlegde Wang, aldus de Rode Vlag. Zij die 'door de knieën gingen' voor de agressor, konden slechts een 'tijdelijke vrede' be werkstelligen. 'Verzoening', aldus weer een ander artikel, 'baatte niet om de agressie door de Hunnen te voorkomen. En nog weer een ander artikel vaart uit tegen 'de illusie', dat er vrede had kunnen zijn na de dood van deze keizer, die in de Chinese pers zozeer is vereenzelvigd met Mao. De moraal De moraal van het verhaal, die ondersteund wordt door 57 histori sche voetnoten onder het artikel over Wang, is, dat 'van oudsher staten zijn ondergegaan omdat de mensen op vrede uit waren tegen vernederende voorwaarden en de overheersing van vreemde machten accepteerden'. Het artikel beschrijft de hevige worsteling tussen Wang en de vredesgezinden. Want, zo wordt gezegd, dit kan ook de lezers helpen ln het onderscheiden tussen een beleid van patriottisme aan de éne kant en van verraad aan het volk aan de andere kant niet alleen in historisch verband maar ook in de eigen tijd. Het blad kon óns nauwelijks een duidelijker uiteenzetting geven van de worsteling die thans in Peking gaande' is. Dit alles overwegende behoeft het geen verbazing dat het Kremlin meent er beter op te worden door af te wachten en Jat de reis van Kissinger naar Peking door deze ontwikkeling werd doorkruist. Ie mand had hem kunnen waarschu wen want de tekenen waren duide lijk. LOESAKA (Reuter, UPI, AP) Het overleg tussen de drie Afrikaanse presidenten en de nationalistische leiders om een oplossing te vinden voor het constitutionele conflict in Rhodesië, wordt bemoeilijkt door verschil van mening tussen de twee belangrijkste guerrillabewegingen, zo wisten bronnen in de Zambiaan- se hoofdstadLoesaka gisteren te melden. De besprekingen werden gisteren afgebroken en zullen vandaag wor den hervat, maar een Zambiaanse woordvoerder zei dat president Ju lius iNyerere van Tanzania en Se- retse Khama van Botswana, die sa men met de Zambiaanse leider Kenneth Kaoenda de besprekingen bijwoonden, vanmiddag naar hun land zullen vertrekken. Volgens de bronnen was de Zim babwe Afrikaanse nationale unie (ZANU) onder leiding van dominee Ndabaningi Sithole, niet genegen een einde te maken aan haar rede lijk succesvolle militaire campagne in Noord-Rhodesië in ruil voor één of andere regeling met het blanke bewind in Rhodesië, ook als daar een staakt het vuren bij in gesloten wordt. De Zimbabwe Afrikaanse volks unie (ZAPU) onder leiding van Joshua Nkomo die minder ac tief in het veld is, zou meer ge neigd zijn de wapens neer te leg gen als aan een aantal voorwaar den voldaan zou worden. Over de inhoud van de voorwaarden maak ten de bronnen in Loesaka niets bekend. Rechtse politici in Rhodesië hebben gisteravond aangekondigd dat ze een nieuwe blanke politieke partij zullen oprichten. Deze 'verenigde conservatieve partij', die onder voorzitterschap zal staan van Roy Buckle, zal zich verweren tegen een 'uitverkoop' van de blanke in Rho desië. Een Oegandese militaire woord voerder heeft gisteren de strijd krachten van Zambia en Tanzania opgeroepen de regeringen van Ka oenda en Nyerere omver te werpen omdat deze presidenten aan het onderhandelen zijn over de politie ke toekomst van Rhodesië. Radio- Oeganda noemde de conferentie in Loesaka 'schandalig en een verraad ftja trëA ^bbz op ubb TOKIO (AFP) De Chinese vice- premier Teng Hsiao-Ping heeft aangekondigd dat nog voor het eind van het jaar het vierde natio nale volkscongres (het. parlement) bijeen zal komen, aldus het Japan se persbureau Kyodo. Het volkscongres zou niet eerder zijn bijeengeroepen omdat de lei ders in Peking absolute voorrang wilden verlenen aan de campagne tegen Confucius en Lln Piao. De bijeenkomst was al aangekondigd op het partijcongres dat vorig jaar augustus in Peking werd gehouden. Het derde nationale volkscongres van China vond plaats van decem ber 1964 tot januari 1965. Men ver wacht dat het vierde congres in ieder geval een opvolger zal benoe men voor oud-minister van defen sie Lin Piao. Verder zou er een interim-premier kunnen worden benoemd in plaats van premier Tsjoe En-lal, die al geruime tijd ziek is en in een ziekenhuis ver blijft. dot too: liet foijn lang Mijn oorli aan lers le ifte van De ttad 'eer len. srijk Jol LISSABON (Reuter) Ongeveer 200 officieren van de Portugese Bewe ging van de strijdkrachten, die de coup van april hebben beraamd, zijn weer bijeen geweest. Dit gebeurde gisteren in een voltallige bijeen komst. die de eerste was sinds de staatsgreep die Caetano ten val bracht. President Francisca de Costa Gomez en premier Vasco Goncalves waren op de zitting aanwezig. Er zou onder meer zijn gepraat over een economisch noodplan, dat zou moe ten worden opgesteld en over de rol die de strijdkrachten in de toekomst zouden behoren te spelen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 8