Swieb is het meer dan beu Joop Doderer wil gewoon vak uitoefenen Commentaar gevaarlijk (1) aevaarlijk (2) lectificatie "touw van brug over ft'esterschelde geeft irerk aan 1450 man irootste autokraan n gebruik genomen Nova Zembla minus 80 weerrapporten de jongens zijn weer dikker misbruik onwaarachtig kerstwens KrOUW/KWARTET ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 BINNENLAND T5-K7 witserland is eensklaps uit zijn tradi- fonele neutrale rol gestapt nu het ïrlement in Bern tegen het advies jan de bondsregering in besloten :eft de Zwitserse bijdrage aan de NESCO met één-tiende te vermin- [et is opmerkelijk dat dit land, dat in onder zijn sneeuwkap het gebcu- in de wereld bijzonder koel pleegt m te zien. ineens protesteert naar inleiding van het besluit van de stjgemene vergadering van de UNE SCO om Israël uit te sluiten van de itivitciten van het Europese regionale 1ireau. ru aar het ligt misschien wel juist op na. weg van een neutraal land om ternationale organisaties, zoals de e] NESCO. werkelijk internationaal te illen houden, welke politieke vijand- g happen daarbinnen ook mogen tie- VI v it heeft niet-neutrale westerse landen ak grote zelfbeheersing gekost: in n onderwijskundige, wetenschappc- D ke en culturele wereldorganisatie te 2°( tten met landen waar de vrijheid vpor deze disciplines totaal ontbreekt, ir< namelijk nogal vreemd. Het uitsto- 1 |n van die landen zou echtor tegelij- Lrtijd de UNESCO doen ophouden In internationale organisatie te zijn, werd daar tegenover gesteld. Dus £t men het erbij. [at van alle UNESCO-leden met gro en kleinere zondenregisters ten izichte van de nagestreefde doelein- nu uitgerekend Israël op dood ior wordt gezet, is inderdaad onzin- |g. Dat heeft het Zwitserse parlement óprecht onderkend. Het einde van deze ~<eg is bij lange na niet in zicht. :t is daarbij duidelijk dat de Arabi- :he landen en hun niet geringe aan- «kng in de' derde wereld hun politieke [keer van Israël hebben omgezet in in cultureel verwijt, namelijk over Jraëls opgravingen in het oude Jeru- ■^lem. Dit vonden de Zwitsers te gek. ag hun bijdrage hebben zij tot uitdruk- JÏJig gebracht dat daarmee deze orga- i^ïsatie voor hen gedevalueerd is. Mu is er een ander land. dat ondanks ook daar aanwezige sneewkap op r bergen, minder koel pleegt te rfea- 7 [ren: Syrië. Dat heeft in Bern zijn CTcpe afkeer van dit Zwitserse besluit kennen gegeven. Het argument van Syriërs laat zich raden: wat flauw ■3n je_ aan je verplichtingen te onttrek- ■Én als er met meerderheid van stem- I ien een besluk is gevallen dat j'e niet :iekvalt. hfifc is namelijk steeds weer het verwijt ft uit de derde wereld gehoord wordt z®Eens het Westen: nu wij de numerie ke: meerderheid hebben in de interna- zi male organen waarin jullie vroeger ic. toon aangaven, nu onttrekken jullie aan de daarin genomen meerdcr- iil idsbesluiten. Dat verwijt is in vele or (zichten terecht. w aar het is uiterst ongelukkig zoals het ogenblik door deze meerder- ej id in toenemende mate de uitstoting prf dreiging daarmee) als middel ordt gehanteerd. En dat, wie daar zwaar tegen maakt uit ernstige be- egirgdheid voor het karakter van de aJ ternationale instellingen, dan ook ej)g forse diplomatieke demarches uit- vJkt. ezelfde dwaasheid, die de Amerika an en hun NAVO-partners jarenlang hilhielden door China buiten de VN :s< houden, heeft nu de leidende niet- %ondcn landen bevangen. Het is l_ lemaal niet zo erg voor Israël en ik niet voor Zuid-Afrika (onthut- m nd. zo vaak als die twee in de erde Wereld tegenwoordig in één lem worden genoemd) maar het is el erg voor de Verenigde Naties. IDDELBURG Als ln de loop lOin volgend jaar wordt begonnen et de bouw van een vaste oever- trbinding over de Westerschelde, illen over drie vier jaar 1450 ïensen werk kunnen vinden, let economisch technologisch In- ituut (ETI) heeft dit berekend, e top van de personeelsbehoefte j de aanleg van deze verbinding alt dan precies in de jaren, dat de taag naar arbeidskrachten ln de Duw sterk zal verminderen, aldus it ETI. in REDA Stoof Breda heeft gisteren e eerste 280 tons autokraan in ge- ruik genomen. Dit is de grootste >o*lfrijdende kraan ter wereld, ht orspronkelijk was het de bedoeling or e eerste kraan van dit type eind eptember aan het publiek te tonen, laar toen brandde de loods, waarin e kraan met hulpstukken stond aags tevoren af. JTRECHT Door een misverstand er in de editie van woensdag een inderlijke fout geslopen. De kop *SP Statenlid keurt steun aan Gero f' is niet in overeenstemming met le inhoud. Uit het bericht blijkt na- nelijk dat de heer ir. R. T. Steinbuch >S van Utrecht heeft gevraagd of zij e stellingname van de gemeente -eist om aan Gero een financiële ajectie te geven ondersteunen. door Willem Schrama DE KAAG Eind april is het afgelopen. Een laatste duik in de befaamde koektrommel van Saar, en dan hangt Swiebertje zijn zwerverskloffie aan de wil gen. Jas en hoed hebben zestien seizoenen lang stand gehouden, alleen de broek is. in die periode enkele malen vernieuwd. Nu is het pakkie op. De motten mogen erom vechten. Swieb vindt het best. Want hij is het beu, meer dan beu in Nederland. Thuis, in zijn ordelijke nest op het Kaageiland, blijkt de pretvogel ge vlogen. Wat overbleef is een 53- jarige acteur. Joop Doderer ge naamd, met drang naar erkenning. Erkenning als volwaardig acteur, omdat hij meent die hier niet te hebben gekregen. Geen hupse schijnbewegingen naar zijn jonge echtgenote Esther, maar een beza digde blik, die een brokje teleur stelling verraadt. Hij zal dat niet ronduit zeggen, maar uit zijn woor den sijpelt zo nu en dan iets dat overduidelijk wijst op ontevreden heid. Omdat zijn publiek hem te veel Pfeeft verankerd in de rol van Swiebertje. 'Wat je ook doet, je krijgt hier gelijk een stempel op je hersens', is zo'n opmerking. En: 'Ze stoppen Je in een hok. en af en toe mag je er even uit om de mensen aan het lachen te maken', is een andere. Joops forse rondingen hebben zich genesteld in een klassieke stoel, om eens terug te blikken op zijn suc cesvolle, en zeker niet onrendabele zwerversbestaan. Af en toe kan er nog best een glimlach af, vooral als we praten over Riek Schagen, die in de figuur van Saar de ideale anti-feministe vlees liet worden. De heuse huishoudster, die haar be middelende tact zocht in het aan rukken van de immer gevulde kof fiepot. Derhalve een warm toe vluchtsoord in dreigende botsingen tussen de vlerkachtige vagebond en de mokkigc mens Bromsnor. 'Een best mens', zegt Joop. De begelei dende grijns is van korte duur. Joop vond het een prima tijd, maar er is geen plaats meer voor senti menten. Wanneer in mei alle va derlandse verplichtingen zijn afge werkt, steekt hij de Noordzee over. Een Londens impressariaat (Eric Glass Ltd.) heeft hem voor vijf jaar gestrikt. Tot zijn grote blijdschap overigens, want Doderer vindt het een buitenkansje ('dat doen ze niet zo maar'), waaraan hij drie jaar lang omzichtig heeft gewerkt. Door toedoen van een Engels regisseur geïmponeerd door Joop Doderers rol in de klucht 'De Grote Versier der' zijn aan de overkant van de ik ben ontdekt als een bruikbaar acteur woelige baren contacten tot stand gekomen, die uiteindelijk hebben geresulteerd in een contract, dat hem minimaal twee produktles per jaar alsmede een alleszins redelijk honorarium garandeert. Wat voor rollen de Engelsen voor hem hebben weggelegd. Is voor Joop nog een grote vraag. De gang van zaken daar is zo is hem verteld dat een "acteur zijn ma nuscript pas krijgt thuis gezonden als de hele produktie in kannen en kruiken is. Zo doet zich het curieu ze verschijnsel voor dat hij volgend jaar zomer geboekt staat voor de opname van een Amerikaans-En gelse film in Spanje, maar zijn aandeel daarin is nog niet bekend. .'Geeft ook niet', vindt Joop, 'want ik zie het als een uitdaging. Ik ben er dol op om voor iets te vechten'. Bruikbaar Of het andermaal een komische rol wordt, is al evenzeer in nevelen gehuld. Ook al weer niet erg. 'Per slot van rekening weet niemand, in Engeland dat ik kornak ben. Ik ben ontdekt als een bruikbaar ac teur. En dat vind ik fijn. Ik heb ook geen absolute voorkeur voor bepaalde rollen. Dat idee heb ik helemaal niet. Dit vak is mijn grote liefde, en ik wil gewoon spelen. Wat interesseert me niet, als ik maar bezig ben. Er bestaan trou wens geen kleine rollen, er bestaan wel kleine acteurs. Goed je best doen. je vak beoefenen, daar gaat het mij om. Of dat een automatisme wordt? Welnee, dit was automatisme. JHier in Nederland was je altijd afhanke lijk van één seizoen. En het was altijd hetzelfde. En op een gegeven moment zul je jezelf toch in iets moeten vernieuwen. Anders raak je zo vastgeroest dat je er nooit meer uitkomt. Nu ga ik iets doen waar van ik nog helemaal niet weet hoe het uitpakt. Je sociale zekerheid, zei iemand hier tegen me. Kom nou toch! Een stuk erkenning en een stuk herkenning is fijn voor een acteur, dat weet ik ook wel, maar dè uitdaging is voor mij nu juist. dat ze me in Engeland nog hele maal niet kennen. Ze hebben daar een onuitputtelijk arsenaal van ac teurs. Als je er niet voor werkt, staan er tien anderen klaar om je rol over te nemen. Om half tien repeteren betekent in Engeland ook werkelijk om half tien repeteren. Moet je dat hier zien. Hier komen ze om kwart over tien binnendrup pelen. Ja. de brug was dicht, of ik had een lekke band. Het wordt de mensen hier te gemakkelijk ge maakt. Al§ er om half tien camera repetitie is, en om kwart over tien is-er nog niet begonnen, dan man keert er voor mij wat aan'. Inmiddels zijn er in de omgeving van Hilversum pogingen gedaan een comité 'Swiebertje moet blij ven' op te richten. Net zoals in het geval Piet Keizer zal dat geen re sultaten hebben. 'Leuk', zegt Joop Doderer, 'maar ik denk er niet aan. Ik wens ook niet sentimenteel te worden bij mijn vertrek. Het is de afsluiting van een gelukkigé perio de. Een zeer gelukkige periode, mag ik wel zeggen. Het heeft zestien jaar geduurd en op een gegeven moment moet daar een einde aan komen'. De reacties van zijn medespelers variëren van leuk (Riek Schagen) tot niet zo leuk (Lou Geels;, Joop Doderer: 'Voor Lou Geels was het een soort shock zal ik niet zeggen, maar het is toch wel een beetje hard aangekomen. Tja, dat krijg je ervan. Als je je zo lang vereeenzelvigt met de figuur Brom snor, dan bestaat er opeens niets anders meer voor je. Maar aan de andere kant kan ik me ook wel voorstellen, dat de opinie, de waar dering, de kijkdichtheid van Swie bertje van dien aard was, dat je je afvraagt: waarom moetèn we daar nou mee stoppen?' Waren de burgemeesters verwissel baar in de afgelopen zestien jaar droegen achtereenvolgens Guus Hermus, Jan Blaaser, Jo Vischer, Rien van Nunen, Louis Borel en Bert Dijkstra elkaar de ambtsketen over de rakker zelf is natuurlijk niet te vervangen. Dat maakt dan tevens een eind aan de activiteiten De weerprocessen in Rusland kun nen in deze tijd van het jaar doorslaggevend zijn voor het al of niet doorgaan van ,een strenge win ter in Europa. Vandaar ook, dat de Russische weerkundigen met bij zondere aandacht de qntwikkelin- gen in 'hun' stratosfeer volgen. Wat zich daar voltrekt kan namelijk in een later stadium invloed uitoefe nen in lagere regionen van de at mosfeer. In dit verband is wel interessant een telexbericht van 5 december uit Rusland. Hierin staat, dat er daar sprake is van een ongestoorde wintercirculatie. Op een niveau van circa 9000 meter wordt een lage drukgebied aangetroffen boven Noord-Siberië (Taimyr-schier eiland) en een hogedrukgebied bo ven de Beringzee (ten oosten van Kamsjatka). De strato-koudepool ligt met minus 79 graden boven het noorden van Nova Zembla, en de 'warmte-pool' met minus 32 gr. bo ven Mantsjoerije. Er zijn geen indicaties, die wijzen op verwarming van de Russische bovenlucht en een een ander zou kunnen betekenen, dat midden- en West-Europa vooreerst niets kils te vrezen heeft uit het land van Breznjew. De circulatie in West- Rusland is veelal zuidelijk tot zuid westelijk en niets wijst op export naar het westen. Die zuidelijke stroming hangt sa men met een langgerekte hoogtetrog van de randstaten tot in Roemenië. De trog verplaatst zich weinig. Bo ven de Oekraïne is het op 5000 meter hoogte veel kouder dan bo ven Lapland, Kiew minus 38 graden Celsius tegenover Moermansk mi nus 28 graden. Op 9000 m is het boven Kiew 50 graden, maar Kirow een flink eind ten noordoosten van Moskou, dus dicht bij bovenge- Foto Dirk Ketting. van de schrijver John Uit den Bo gaard, die kans zag de NRCV zestien maal een dol avontuur aan te bie den. -Joop Doderer: 'M'n pet af. Maar ik geloof dat het voor hem niet zo ongunstig uitkomt. Dit sei zoen was hij al een beetje aan het eind van z'n latijn. We moesten hem al vaak helpen om bepaalde situaties in een aflevèring op te lossen. Daarbij komt nog zijn ge zondheid, die geloof ik ook niet zo geweldig meer is'. Deuk Het wordt even stil. Doderer door breekt het zwijgen daama zeer toe passelijk: 'Weet je. er wordt hier veel te weinig gelachen. Dat is een trieste zaak. Zet de tv maar aan. Weinig goed amusement. Alleen maar forums. Of allemaal sex, naakt en bloot. Het publiek is daar een beetje vol van, maar ik geloof niet zo in die dingen. Het is ook een klein beetje een degeneratie- verschijnsel, geloof ik. Er is nu een sexgolf. en iedereen moet zo nodig meedoen. Maar wat valt er nog verder te doorbreken? Ik ben van mening dat het hele toneelbestel hiel- een flinke deuk heeft gekre gen. Ik ben vóór vernieuwing, maar er moet wel wat uitkomen. Ik voor mij ben blij dat ik weer eens er gens aan kan gaan werken. Ik heb een harde leerschool gehad, jazeker. Mensen als Johan Kaart, Jan en Annie van Hees. Heintje Davids, daar kom ik vandaan. Die moesten carrière maken, die vochten wel'. De telefoon gaat. Keurig moment om er een punt achter te zetten. Een slabbetje op de salontafel richt onze belangstelling nog even op de gezondheid van zijn drie maanden oude zoon David. 'Uitstekend hoor, dank je wel' zegt Joop. 'We blijven hier trouwens wonen. Dit is het plekkie waar we altijd weer terug komen. Af en tóe lekker een maandje naar huis. Alleen als ik een jaar in het theater kom te staan, dan zal dat niet lukken'. Ook geen nood. want vrouw Esther vindt het Angelsaksische avontuur van Joop een mieterse onderne ming. Weerrapporten gistermorgen, maxi mumtemperaturen en neerslag 24 Amsterdam regen 8 9 De Bilt regen 8 1 Athene zwaar bew 15 0 Barcelona licht bew 15 0 Berlijn sneeuwbui 5 3 Brussel regen 8 2 Frankfort geh bew 6 2 Genève zwaar bew 0 Helsinki regen Innsbruck regenbui 10 0.2 Kopenhagen zwaar bew 4 0.3 Lissabon onbew 16 0 Locarno onbew 16 0 Londen zwaar bew 9 0 Luxemburg zwaar bew 5 1 Madrid onbew 15 0 Mallorca onbew 17 0 Munchen sneeuw 6 5 Nice onbew 15 0 Oslo onbew 2 0 Parijs zwaar bew 10 0 Rome mist 12 0 Split half bew 14 0 Stockholm geh bew 4 0 Wenen zwaar bew 9 2 Zurich geh bew 8 0.1 Casa Blanca mist 18 0 Las Palmas licht bew 21 0 New York half bew Tel Aviv regen Tunis zwaar bew 17 0 noemde koudepool, minus 62 gra den Celsius bij west-zuidwesten wind, 40 kilometer per uur. Dit weekend blijft het in de lage landen zacht in een vochtige, subtropische luchtstroming langs de noordzijde van een onverwoestbaar 1036 millibar-sterk maximum in de Golf van Biskaje. Een situatie dus met de traditionele donkere dagen voor Kestmis. Erg koud was het gisteravond in Noord-Zweden met Itvikkjokk op minus 21 graden na een maximum van minus 14 gra den. Rechtzetting: dc Londense weer kundigen verwachten een droge en koude periode in de tweede en derde week van december, en niet in de eerste en tweede week, zoals gisteren abusievelijk vermeld stond. Bovendien verwacht IJnsen te Wognum een vorstperiode rond 10 december in plaats van, zoals ver- meld stond, 1 december. HOOG W\TF.R VOOR ZONDAG 8 DE- MEBER. Vllssingen: 850-21.33. Harlngvlletslulzen 10.25-23.05. Rotterdam: 11.19-0.00. Sche- venlngen: 9.55-22.31. IJmulden: 10.44-, 23.23. Den Helder: 1.25-14 27. Harllngen: 3.40-16.54. Delfzijl: 6.13-19.12. HOOG WATER VOOR MAANDAG 9 DE CEMBER. Vllssingen: 10.07-22.48. Harlngvlletslulzen: 11.41-0.00. Rotterdam: 0.21-12.40. Scheve- nlngen: 11.15-23 50. IJmulden: 11.59-0.00. Den Helder: 2.46-14.59. Harllngen: 4.59- 18 14 Delfzijl: 7.27-20 22. onder redactie van loessmit Uit het pocketboek waarin hoogstwaarschijnlijk dc meeste cijfers van alle Nederlandse poc kets staan, het door het centraal bureau voor de statistiek samen gestelde 'statistisch zakboek 1974'. wordt duidelijk dat - het Nederlandse leger groeiende is. Er zijn tenminste weer 435 dienstplichtigen meer dan in 1973 die,met kop en schouders boven de rest uitsteken: vorig jaar waren er 5439 jongens van 1.90 meter of langer, dit jaar zijn dal er 5874. De gemiddelde lengte van alle dienstplichtigen samen is overigens al drie jaar precies hetzelfde: 1.79 meter. Van die soldaten moeten er 474 nu al een buikje hebben. Mis schien zijn die juist de langsten. maar die 473 wegen in elk geval honderd kilo of meer en dat is niet misselijk voor jongens van gemiddeld 18.5 jaar. Omdat er ook nog bijna 1800 van tussen de 90 en 99 kilo zwaar zijn, mag het geen verbazing wekken dat de dienstplichtigen wel in ge middeld gewicht zijn toegeno men. De paar honderd rubrieken en grafieken in het zakboek be staan uit zoveel cijfers dat we hoogstens kriskras een paar gre pen kunnen doen. Er blijken nog altijd wat meer vrouwen dan mannen te zijn (eind vorig jaar 1007 vrouwen tegenover el ke duizend mannen); op 10 mei 1972 waren er 332 KVP-burge- meesters (de meesten in Noord- Brabant), 148 waren de CHU toegedaan (de meesten in Zuid- Holland) en 133 de ARP. van wie ook het grootste aantal in Zuid-Holland. De PPR leverde het minste aantal burgervaders: Frankrijk moet z'n enorme wijn- produktie op een of andere ma nier kwijt en je kunt in dat land dan ook reclameleuzen aantreffen met deze tekst: drink wijn, want het water is vies en vervuild. Voor die reclame zorgt een door de Franse regering ge subsidieerde commissie, dezelfde regering die pas een onderzoek heeft laten instellen naar het drankgebruik in het land. Dat gebruik komt neer- op misbruik, want naar schatting blijken twee miljoen van de 55 miljoen Fransen bijna vier procent door diezelfde wijn alcoholist te zijn. In 1972, aldus het rapport, stier ven er minstens 4450 mensen door overmatig drankgebruik en nog eens 17.600 aan verschrom peling van de lever, veelal ver oorzaakt door hetzelfde euvel. De commissie die het rapport ln op dracht van het ministerie van volksgezondheid samenstelde, adviseert de regering een natio nale campagne tegen drankge bruik te beginnen en verder vooral schoolkinderen en arbei ders goed voor te lichten over de gevaren. Hoe ze de bevolking nu zo ver willen krijgen van wijn toch maar weer op het vervuilde water over te stappen, is nog niet duidelijk. Wie in Polen geen lid van een kerk is. moet zich in allerlei onwaarachtige bochten wringen of zijn nabestaanden tot on waarachtigheid dwingen om een nette begrafen-is te krijgen. Die moeten het dan maar met de kerkelijke autoriteiten op een akkoordje gooien, want voor niet-christenen bestaat er geen enkel begrafenisritueel. Enkele grote steden hebben wel een burgerlijke begrafenisonderne ming met een door' de staat betaalde ceremoniemeester, maar dat stelt ook niet veel voor. De lijkdragers worden zwaar onderbetaald met als ge volg dat ze er slonzig bij lopen meestal flink aangeschoten zijn en zelfs helemaal dienst weige ren als hun geen forse fooi ln het vooruitzicht wordt gesteld. Dat staat allemaal in het week blad 'recht en leven' van de Poolse juristenvereniging, dat pleit voor een passende ceremo nie voor iedereen, christen of niet. De regering moet er vol gens het blad niet alleen voor zorgen dat de Polen waardig kunnen leven, maar ook dat ze waardig begraven kunnen wor den. eentje maar, die zijn gezag in Limburg uitoefende (en waar schijnlijk nog uitoefent). Ons land bezit 169 klompenwinkels, .262 postzegelhandels, 305 win kels die dameshoeden verkopen, maar ruim 14.000 kruideniers- en bijna 19.000 textielzaken. Vo rig jaar stapten we samen 891 miljoen keer in bussen, trams en metro's en 177 miljoen maal op de trein. In 1972 werden er 1282 kinderen geadopteerd (in 1963 nog maar 357). Terug naar vorig jaar: we gaven met z'n allen heel wat meer uit dan in 1972, maar dat komt natuurlijk ook doordat alles heel wat duurder geworden was. Sa men aten we voor één miljard hondervierennegentig miljoen gulden brood op. aan banket, chocola en ijs nog wel voor drie kwart meer. voor tabakswaren gaven we bijna evenveel uit als voor de zoete lekkernijen, maar voor dranken (in de winkel ge kocht) wel weer zeshonderd mil joen meer. Ook vorig jaar ging 49 procent met vakantie: 3.6 miljoen bleven in eigen land en 3.5 miljoen gingen de grens over, vooral naar Spanje, Portu gal en West-Duitsland. Tot slot de achteruitgang in de stand van de gewervelde dieren. Van de tussen 1940 en 1970 ge telde veertien soorten amfibieën is er maar één op hetzelfde peil gebleven; de andere dertien zijn in aantal achteruitgegaan en Wat er aan reptielen is overge bleven is helemaal een raadsel: van alle acht soorten zijn er nu minder exemplaren. Over de vis stand kunnen we melden dat van de 43 soorten sinds 1950 er van de 43 soorten sinds 1950 er 31 achteruitgehold zijn en dat er bij maar drie soorten wat visjes bijgekomen zijn. Hoeveel dieren er nu over zijn en waardoor ze er zo slecht voor kivamen te staan vertelt het statistisch zak boek niet. sEtuwdo nusïfEirr, envsuheid ook VOOR GEVAN&HEM IN LAPJN5 AMERIKA Sinterklaas, de laatste halte voor Kerst, Is gepasseerd en dus wordt het de hoogte tijd om kerstwensen te versturen. Die zijn er ln diverse soorten en maten, en deze is er één van: een kaart waarmee je niet al leen je dierbaren een gelukkig kerstfeest wenst, maar boven dien de hoop uitspreekt dat alle gevangenen in Latljns-Amerika worden vrijgelaten, met name de mensen daar die zich voor hun vakbond inzetten, en door de regering 'lastig' bevonden wer den. Zij zijn in de gevangenis gegooid, verbannen, gedood of spoorloos verdwenen. Hun overkoepelende) vakorganisatie is de CLAT, de arbeiderscentrale, die al twintig jaar in Latljns- Amerika werkt, maar nog altijd (vooral ln Haïti, Guatemala, Ni caragua, Brazilië, Bolivia, Chili, Paraguay en Uruguay) sterk wordt tegengewerkt of zelfs offi cieel verboden is. CLAT houdt er een fonds op na 'FLAST' waaruit financiële hulp gege ven wordt aan de gezinnen van de opgesloten en vermoorde vakbondsleden en -leiders. Voor dit FLAST is het geld bestemd dat de wenskaarten opbrengen. De kaarten (de tralies zijn zwart, de rest is rood) kosten 50 cent per^stuk. Wie er 25 tegelijk bestelt betaalt 45 cent en maar 40 bij afname van 50 exempla ren. De kaarten zijn te bestellen bij CLAT-Nederland, Nieuwe Gracht 47 in Utrecht, tel. 030- 319675. 'Wie heeft deze patiënt behandeld?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7