Proef met verwarming huis door de zon afwijzen huurnota Berging slachtoffers van ramp Martinair verloopt moeizaam Regering verwacht geen loonconflict Man schiet broer dood Sterkste sleepboot ter wereld van stapel 'Mirage-zaak' voor rechter Spoedig ontwerp winkelsluitingswet Verplichte inenting tegen pokken ingetrokken OOK DAT WAS AMSTERDAM 'Prijsschieten' onwaarschijnlijk Veel ouderen voor eerdere Bejaarde verongelukt Politie reikt gele kaart uit Halvering van stookkostenrekening verwacht Werkloosheid zeker 350.000, zegt Heertje Huidige voorstellen zijn al een compromis Eerder deze week had de PvdA tij dens de openbare commissieverga dering over de nota huur- en subsi diebeleid reeds duidelijk gemaakt de verwerping van enkele punten uit die nota niet te kunnen accep teren. Tijdens een gisteren in Utrecht ge houden studiedag van het Neder lands instituut voor ruimtelijke or dening en volkshuisvesting zei Hans Kombrink, Tweede-Kamerlid van de PvdA, dat de nota een soort compromis is tussen verlangens van de confessionele partijen en de progressieve partijen De confessio nelen, aldus Hans Kombrink, zijn hier niet mee tevreden en willen, nu een compromis tussen hun ei gen standpunt en het compromis dat de nota is. Voor een aantal punten is dat voor de PvdA niet te aanvaarden. Het zwaarst weegt voor de PvdA het (dreigende) wegstemmen van het wetsontwerp, waarin wordt be paald dat in gebieden waar de hu ren vrij zijn buitensporige verho gingen moeten worden gemeld. Die verhoging kan dan In inderdaad buitensporige gevallen worden ver laagd (meldingsplicht en maxime ringsbevoegdheid). Ook zal de PvdA niet toestaan' dat wordt geknibbeld op het voorgestel- Hans Kombrink: compromis de systeem van subsidiëring van bewoners. Volgens'dit systeem (de individuele huursubsidie) steunt de overheid mensen die naar verhou ding tot hun inkomen in een te duur huis wonen. De PvdA zal evenmin genoegen nemen met 'een aanvaarding van een motie van het VVD-Kamerlid De Beer om het be- Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL/COLOMBO Reddingsploegen, die zoeken naar de lichamen van de 191 slachtoffers van de Martinair-luchtramp bij Colombo, ondervinden nog steeds grote moeilijkheden door de bar re terreinomstandigheden. staande systeem van huurharmoni- satie te handhaven. Klacht Van Dam Staatssecretaris Marcel van Dam zei tijdens de studiedag dat hij zich begint te realiseren dat het moei lijk is ten aanzien van de volks huisvesting beleidsmaatregelen over te brengen: 'Het is alsof je met een groot brandweerkorps bij het vuur bent aangekomen, maar dat dan niemand met blussen begint.' Zoe kend naar oorzaken wees hij onder meer op het feit dat het onduide lijk is wat nu de hoofd- en wat nu de bijzaken zijn en dat er veel discussie wordt gevoerd door men sen die andere belangen hebben dan de woningzoekenden. Verder wees hij erop dat voor 1974 ruimte is'voor 50.000 woningwetwo- ningen en dat er slechts 40.000 worden gebouwd, dat staatssecreta ris Schaefer er niet in slaagt alle begrotingsposten op te maken en dat er voor de. bouw van aangepas te woningen voor bijvoorbeeld in validen wel 35 miljoen ulden op de begroting staat, maar dat er slechts voor 2 miljoen gulden aan vragen zijn binnengekomen. Van Dam: 'Ik onderschat de problemen van de lokale overheden niet, maar het benauwt mij wel eens als wordt gevraagd om een regeling die al een half jaar bestaat.' iKoningin Juliana heeft gisteren op de scheepswerf De Merwede in Kardïnxvèld-Gifessendani de sterkste sleepboot ter wereld, de Smit-Rotterdam, te water gelaten. Op de foto het moment waarop zij de fles champagne tegen de boeg gooit. Rechts directeur H. J. Schlö-nan van De Mei-wec'c. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) U verwentér Uw vrouw Tot nu toe zijn nog maar 15 stoffe lijke resten geborgen en begraven. De andere lichamen heeft men al leen nog maar met helikopters vanuit de lucht gezien. Het oer woud is "zo ondroordringb.var en ligt op een zo steile helling, dat de ploegen er nog niet hebben kunnen bijkomen. Overwogen wordt nu een afdeling bergbeklimmers van het leger in te zetten. Samen met functionarissen van de Nederlandse en Indonesische rijks luchtvaartdienst heeft ook Martin air-directeur Martin Schroder gis teren per helikopter de plaats van de ramp bekeken. Vanmorgen vroeg zou hij uit Colombo op Schiphol terugkeren. De reddingsploegen hebben vooral belangstelling voor de zgn. 'black box' uit het. vliegtuig, waarin alle vluchtgegevens en gesprekken van de vliegers moeten zijn opgenomen. Tot nu toe is daar echter nog geen spoor van gevonden. Of de doos in tact is gebleven, valt overigens te betwijfelen nu gebleken is, dat er vrijwel niets mèer van het vliegtuig is overgebleven. Het wrak is letter lijk versplinterd en de lichamen van de inzittenden zijn vrijwel on herkenbaar In Colombo neemt men aan, dat identificatie van de lijken nauwelijks meer "mogelijk zal zijn. Souvenierjacht Intussen hebben inwoners van het dorp bij de plaats van de ramp ongeveer 70 kilometer van Colom bo een grootscheepse souvenier jacht ingezet op de overal verspreid Van onze Haagse redactie DEN HAAG In de zaak van po gingen tot omkoping van kamerleden in verband met de aanschaf van een nieuw type straaljager zal een ge rechtelijke vervolging worden ingè- steld. Minister Van Agt van justitie heeft dit de Tweede Kamer door middel van een brief meegedeeld. Premier Den Uyl vertelde gister avond na afloop van de ministerraad dat er geen reden was om de vervol ging in te stellen tegen kamerleden. In verband met de eventuele pogin<- gen tot omkoping, waarnaar een on derzoek is ingesteld, is genoemd de vertegenwoordiger van de Mirage- fabrieken in ons land, ing J. Botter- man in Amsterdam. Van een verslaggever GORINCHEM De ongeveer 50- jarige Arie Middelkoop uit 'Nieuw- land is gisteravond om het leven gekomen door een schot, dat werd afgevuurd door zijn broer uit Kedi- chem. Dit gebeurde aan de Achter- dijk te Kedichem, waar de broer woont. De dader heeft zich bij de politie gemeld. Tussen de broers be stond lang een vete. liggende wrakstukken. Ze worden zelfs verhandeld. 'De toestand is chaotisch. Het kost ons de grootste moeite, om te voorkomen, dat er wordt 'geplunderd', verklaarde eeh lid van de reddingsploegen. Uit het voorlopige onderzoek is vast komen te staan, dat het vliegtuig met een vleugel een bergtop heeft geraakt en daarna tegen een ande re berg is gevlogen. In het daartus sen gelegen ravijn'liggen eveneens veel wrakstukken. Als teken van rouw zijn gisteren alle winkels van mohammedanen in Sri Lanka gesloten geweest. Aan gebouwen wapperden witte vlaggen. DEN HAAG Staatssecretaris Ha- zekamp (Economische Zaken) ver wacht, dat spoedig de nieuwe win kelsluitingswet kan worden inge diend bij de Tweede Kamer. Het ontwerp van die wet en de daarbij behorende toelichting, zijn al in de ministerraad behandeld en worden thans door de Raad van State be sproken. Dit blijkt uit het ant woord, dat de bewindsman gegeven heeft op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Krosse (KVP) over het besluit vair de Am sterdamse gemeenteraad de weke lijkse koopavond af te schaffen. DEN HAAG - De ministerraad heeft besloten de inentingswet 1939 in te trekken. Dit houdt in, dat baby's niet meer tegen pokken behoeven te worden ingeënt. Dit besluit is gevallen op grond van een advies van de Gezondheidsraad. In dit advies wordt wel aanbevolen, dat bepaalde groepen, zoals het medisch personeel, zich laten inenten. Verder wordt aangedrongen op eeu speciale controle op reizigers die ons land binnen komen uit een gebied waar pokken heerst. De verplichtinglot inenting wordt ingetrokken, omdat het gevaar van epidemieën niet meer bestaat. nu in de boekhandel Dr. R. B. Ecenhuis deel IV De kerk der hervorming in de achttiende eeu.iv 'de grote crisis Prof. dr. C. Augustijn schreef vorige week zaterdag in Trouw: 'Wat een prestatie! In 1965 verscheen het eerste deel en nu ligt het vierde deel al voor ons. Ik hoop dat veel mensen dit boek zullen lezen, ook die mensen die geschiedenis maar een dorre en droge zaak vinden. Als één boek geschikt is om hen van dit waandenkbeeld af te breneen, dan wel dit.' Deel IV omvat 384 tekst- -f 32 illustratie- paqina's en kost gebonden 35,-- De delen I, II en III zijn noq verkrijqbaar a f 32.50. Er is een uitvoeriq prosvectus beschikbaar, dat u kunt aanvragen bij uw boekhandel of bij Uitgever" Ten l'ave h.v. Postbus J Baarn In zuivelindustrie: DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren besloten, dat na het pensionering mislukken van de onderhandelingen tussen werknemers en werk nemers over een Centraal Akkoord niet door de regering zal wor- Van een verslaggever c!en ingegrepen. Er zal niet worden voorgesteld de Machtigingswet, die dit jaar nog van kracht is. te verlengen. Even min wordt een beroep gedaan op de bestaande loonwet. Het resultaat van de loononderhandelingen wordt dus geheel vrijgelaten. Minister Boersma (Sociale Zaken) deelde gisteravond na afloop van het overleg in de ministerraad mee. dat de regering veronderstelt, dat er een reële loonsverbetering zal worden bereikt van 2,5 tot 3 pro cent. Dat wil zeggen, dat verwacht wordt, dat de stijging van de totale loonkosten niet meer zal bedragen dan 13 procent. De stijging van de prijzen moet dan beperkt blijven tot 9.5 procent. Binnenkort zal het overleg met het bedrijfsleven lover de prijzen weer op gang komen. Dat de regering de loonvorming op haar beloop wil laten, i§ gewoon een kwestie van vertrouwen, zei minister Boersma Als we zouden ingrijpen zou dat een blijk zijn van wantrouwen, aldus de bewlndsnjan. We verwachten dan ook in het geheel niet, dat de vakbeweging bij de onderhandelingen zal gaan 'prijsschieten'. Bij de onderhandelingen over de lonen zullen de partijen vooral moeten ietten op het blijven van de werkgelegenheid. Een basis voor het vertrouwen van de regering is ook. dat bij de onderhandelingen over het Centraal Akkoord er wei nig zakelijke verschillen bestonden* tussen de werkgevers en de werk nemers.' Slag om arm Minister Boersma hield overigens nog een slag om de arm met de opmerking, dat het sociaal-econo misch beleid niet voor een jaar Is uitgestippeld en dat op grond van de zorgelijke ontwikkelingen in de economie altijd weer maatregelen genomen moeten worden. Uit West-Duitsland waar de werk loosheid snel stijgt, komen vooral ongunstige ontwikkelingen. Premier Den Uyl had er daarom wel moed op, dat op de topconferentie van de EG-landan, die maandag en dins dag in Parijs wordt gehouden, ge meenschappelijke afspraken zouden kunnen worden gemaakt over de conjunctuur. Er Is reden om aan te nemenKdat ook Duitsland en België zullen overgaan op een beleid dat de economie moet oppeppen. De ministerraad heeft verder beslo ten, de verhoging van de WAO- premie op 1 januari 1975 van 8.4 naar 9.2 procent voor 0.6 procent ten laste van de werkgevers en voor 0,2 procent ten laste van de werknémers te doen komen. Deze verhoging is overeenkomstig het advies va.n de meerderheid van het bestuur van de Stichting van de Arbeid. GIETEN De 81-jarige H. Haaijer uit Wildervank is gistermiddag in Gieten om het leven gekomen, toén hij met zijn fiets de rijksweg wilde oversteken en werd aangereden door een auto. Van een verslaggever JOURE Inwoners van het Friese Joure, die de wet overtreden, maken kans als eerste waarschuwing van de rijkspolitie een gele kaart te krijgen. Met die gele kaart probeert de politie liondebezitters en automobilisten weer op het goede spoor te krijgen. Hondebezitters moeten erdoor aange spoord worden mee te werken aan het schoonhouden van de omgeving (dus geen hopen op het trottoir) en foutparkeerders moeten de kaart zien als een 'hint' om de auto uit de groenstrook en van het voetpad af te houden. Van onze redacteur wetenschappen EINDHOVEN r— Twee vakgroepen van de TH Eindhoven gaan proberen of ze een woonhuis voor een belangrijk deel met zonnewarmte behaaglijk kunnen houden. Prof. ir. C. W. J. van Koppen en prof. dr. J. Hamaker verwachten dat ze de helft van de stookrekening door de zon kunnen laten 'overnemen'. Van het begin af aan is het bovendien.de bedoeling, dat de daarvoor te bouwen installatie niet zo duur wordt dat bij de te verwachten gasprijzen niemand voor het systeem, belangstelling zal hebben. Het proefhuis zal er duide lijk anders uitzien dan an dere. Volgens het schetsont werp van architect ir. H. C. A. Hoekstra wordt de zuid gevel beheerst door hel zes tig vierkante meter grote donkere oppervlak dat door de zon verwarmd zal wor den. Het dak loopt onge woon .steil omdat bij de ge bruikte hoek van zestig gra den de meeste straling wordt opgevangen. De verzamelde warmte wordt door een luchtstroom langs de donkere metaalpla ten opgenomen en overge dragen aan water dat in een grote tank elders in het huis wordt opgeslagen. De tem peratuur in dat opslagvat zal zestig tot zeventig graden bedragen. Zowel de centrale luehtverwarming van het huis als de warmwatervoor ziening betrekken hier hun energ'e vandaan. Schijnt de zon onvoldoende en dat zal vooral in de winter vaak het geval zijn dan wordt de hoeveelheid warm water in het opslagvat door een gasboiler aangevuld. Ingewikkelder Het systeem is een stukje ingewikkelder dan een prak tijkproef die in Oss al in aanbouw is. Daar wordt een in het dak aangebrachte be tonnen plaat door de zon opgewarmd. De lucht die daar langs stroomt, wordt rechtstreeks het huis in ge blazen. Schijnt de zon on voldoende, dan wordt die lucht met een gasbrander naverwarmd. Doordat de be tonplaat een grote opslagca paciteit voor warmte heeft, werkt het systeem ook 'sa- vonds nog door, als de zon al lang weg is. De in Eindhoven bedachte installatie heeft in zijn warmwatervat een nog gro tere opslagcapaciteit, waar mee een of twee zonloze da gen overbrugd kunnen wor den. Prof. Van Koppen ver wacht dat daarmee de extra kosten goedgemaakt kunnen worden. Maar dat zal de praktijk moeten leren. Het Eindhovense project wordt met een subsidie van 350.000 mogelijk gemaakt door de ministeries van eco nomische zaken en volks huisvesting. Voor de meer kosten van het prototype van de installatie is 50.000 uitgetrokken, de rest dekt extra personeelskosten voor een proeftijd van vijf jaar. Een groot deel van het pro ject valt samen met het normale onderzoekprogram ma van de betrokken vak- snepen. Rendement Bij de voorbereidingen trof men merkwaardige gaten in Hel grote donkere dakoppervlak van liet verhoogde middenstuk moet in de helft van de stookbehoefte van het experimentele huis gaan voorzien. onze kennis aan. Zo is vrij aardig bekend hoeveel zon nestraling er gemiddeld op een vierkante meter Neder land valt. Maar voor hun berekeningen moesten de Eindhovense. tedhnicl weten welk deel daarvan directe zonneschijn was, en welk deel ongerichte straling uit de heldere hemel. Die twee soorten worden namelijk met verschillend rendement opgevangen. Maar de onder verdeling tussen directe en Indirecte straling was niet bekend, en wordt nu in sa menwerking met het KNMI alsnog bepaald. Goed geïsoleerde en groten deels door de zon warmee- houden huizen kunnen heel wat schaarse energie bespa ren. Maar bij een groot scheepse toepassing zouden nieuwbouwwijken er wel heel anders uit gaan zien dan we gewend zijn: alle huizen met grote donkere daken-gevels naar het zui den om zoveel mogelijk zon te vangen. En alle straten dus oost-west. Dat strookt bepaald niet met onze hui dige stedebouwkundige op vattingen, geeft ir. Hoekstra toe. 'Maar misschien moeten we dan maar de mensen aanpassen.' UTRECHT Van de oudere werk nemers in de zuivelindustrie is 68 procent ervoor iedereen op zestig jarige leeftijd te pensioneren. Acht procent wil de pensioengerechtigde leeftijd op 65 jaar handhaven en 25 procent is ervoor dan men indivi dueel kan kiezen op welk tijdstip tussen het zestigste en zeventigste jaar men met pensioen wil gaan. Van de betrokken werknemers voelt 39 procent ervoor na het zestigste jaar geleidelijk korter te gaan wer ken om alvast aan de pensionering te wennen. Dit blijkt uit een on derzoek dat de voedingsbonden van de drie vakcentrales, de Industrie bonden van NKV en CNV, de Unie van beambten, leidinggevend en hoger personeel en de Christelijke BedrijTsbond HBV gehouden heb ben onder hun leden van 45 Jaar en ouder die in de zuivelindustrie werken. Onder degenen die hun voorkeur uitspraken voor korter werken na het zestigste jaar waren de ouderen in de meerderheid. Van degenen die vóór korter werken zijn wil 57 procent een aflopend aantal dagen per week, dertig procent een aflo pend aantal uren per dag en negen procent een aflopend aantal weken per jaar. Vier procent heeft op dit punt geen voorkeur. Van een verslaggever AMSTERDAM Er zijn in ons land niet ruim 160.000 maar zeker 350.000 werklozen, meent de Amsterdamse hoog leraar dr. A. Heertje. Volgens prof. Heertje is er een grote verborgen werk loosheid: honderdduizenden werklozen staan niet officieel als zodanig geregistreerd hoe wel ze het arbeidsproces via de WAO of de ziektewet heb ben verlaten. Daartegenover staat dat er ook een verbor gen werkgelegenheid is door dat er 'officiële' werklozen zijn die clandestien werken. Per saldo komt volgens prof. Heertje het werkloosheidscij fer echter op zeker 350.000. Volgens Heertje zal dc huidi ge werkloosheid lang duren, wat het kabinet niet onder kent. Het kabinet schenkt volgens hem te veel aandacht aan de 'conjuncturele kop' van de werkloosheid. (ADVERTENTIE) 'n METZLER- bril: ieders oogmerk! RITA 'En nu de andere zak.. J TROUW/KWARTET ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 BINNENLANDT3_Ko UTRECHT De Party van de Arbeid verbindt ernstige politieke conse quenties aan een mogelijk afwijzen door de Tweede Kamer van een aantal punten van het door de regering voorgestelde huurbeleid. Van onze Haagse redactie

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5