Kabinet wil beurs voor studenten vanaf 18 jaar Regen verstoort telefoonverkeer Fransen en Russen verdubbelen handel Vervanging van kinderbijslag en -aftrek Dag Sinterklaasje Schmidt: crisis samen oplossen Zogezegd Volgend jaar Veiligheids-top Dorp houdt geld over Steeds meer verkorting werktijden Pessimisme over EG-top luwt iets In deze krant Nieuwe LeMse Coeraml CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 071-31441 ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 55ste jaargang no. 211 Gironr. 269274 t.n.v. BV De Christelijke Pers. Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 12.02 per maand, per kwartaal 36.05 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever DEN BOSCH Het district Den Bosch van de PTT heeft de af gelopen twee maanden een scha depost van een kwart miljoen gulden opgelopen als gevolg van het slechte weer. Door de aan houdende regen is de grond dp veel plaatsen verzakt, waardoor tientallen breuken in de kabels zijn ontstaan. De PTT registreerde als gevolg daarvan in oktober en november 260 meer storingen dan in de zelfde twee maanden van vorig jaar. Verwacht wordt, dat zich deze maand ruim 400 storingen meer zullen voordoen. Deze cijfers gelden alleen .voor het telefoondistrict Den Bosch, maar volgens de directie is de situatie in andere districten wei nig anders. De storingen doen zich vooral voor in interlokale kabels. Gevolg van deze storingen is. dat meer personeel voor het herstel ervan moet worden ingezet. Daar door dreigt ook de aanleg van nieuwe aansluitingen in het ge drang te komen. Motregen Meest zwaar bewolkt, met af en toe regen of motregen. Ma tige tot krachtige, mogelijk aan de kust tot hard toene mende westelijke wind. Temperaturen van 7 tot 9 gra den Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN. Perioden met regen: toene mende wind en weinig veran dering in temperatuur. zon op: 08.43-08.35 onder: 16.29-16.29 maan op: 02.30-03.48 onder: 13.25-13.49 WASHINGTON (Reuter) De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft tijdens zijn bezoek aan de VS de geïndustrialiseerde landen opgeroepen hun economi sche. sociale en politieke problemen gezamenlijk aan te pakken door de vraagstukken te coördineren en de maatregelen op elkaar af te stem men. Het geld dat de Arabieren uit het Westen toevloeit voor de duur dere olie moet naar de industrie landen terugstromen via leveranties aan de Arabieren. Ook moet over eenstemming worden bereikt over het gebruik van energiebronnen, aldus Schmidt., Schmidt heeft voorts aangekondigd dat West-Duitsland nu bereid is de binnenlandse vraag aan te zwenge len, om zo onder meer andere lan den in staat te stellen, meer naai de Bondsrepubliek te exporteren. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Iedereen van 18 jaar en ouder, die studeert aan een dagop leiding krijgt met ingang van 1 september 1977 een beurs. Deze toelage van het rijk loopt afhankelijk van het inkomen van de ouders op tot 5.000 gulden per jaar (op basis van de prijzen in 1973). Als de plannen van het kabinet doorgaan, wordt gelijk de kinder bijslag. die de ouders ontvangen, en de kinderaftrekregeling voor de be lastingen afgeschaft voor alle kin deren boven de 17 jaar. Verder heeft het kabinet besloten het pro bleem van het college- en school geld zo op te lossen, dat voor alle dagopleidingen hetzelfde bedrag als eigen bijdrage aari het onderwijs wordt afgetrokken van de beurs. Het kabinet heeft gisteren de Tweede Kamer in een brief van deze plannen op de hoogte gesteld. Het was de bedoeling, dat het nieu we systeem van studietoelagen in 1976 zou ingaan, nadat het al eens een keer was uitgesteld. Hier komt weer een jaar uitstel bij. Maar daar staat tegenover, dat er nu een ge lijke regeling komt voor iedereen, die studeert. Dat wil zeggen, dat de bevoorrechte positie van de studen ten aan de universiteiten wordt op geheven en er een sluitende rege ling komt vóór allen, die het be roepsonderwijs volgen. De financiële achtergrond van de nieuwe plannen is. dat het geld. dat nu bestemd is voor de kinder bijslag voor de inderen van 18 jaar en ouder en het geld, dat vrijkomt door de afschaf van de kinderaftrek, besteed zal worden voor de studietoelagen. Uitgerekend is. dat er zo een 1.085 miljoen gulden beschikbaar zal zijn. Het nieuwe systeem vraagt 1.075 gulden pér jaar. De nieuwe plannen kosten de belastingbetaler dus niet meer. Inkomenspolitiek Staatssecretaris Klein van onder wijs zei. terwijl hij het nieuwe plan toelichtte, dat er een redelijk stuk inkomenspolitiek wordt verwezen lijkt. Het effect is het grootst bij ouders met een lager inkomen. Dr. Klein rekende uit, dat een vader, die 20.000 verdient en een inwo- Minister Sclilesihger VS gaan wellicht meer hypermoderne kernduikboten maken WASHINGTON (AP, UPI) - De Amerikaanse minister van defensie James Schlesinger heeft verklaard dat het nieuwe Amerikaans-Russi sche kernakkoord 'een- belangrijke stap vooruit' betekent. De minister zei echter dat de VS wellicht als gevolg van het akkoord zullen moe ten overwegen meer Trident-kcrn- onderzeeboten te bouwen. Het Pentagon was aanvankelijk van plan tien van deze kernduikbo ten te produceren, tegen de kosten van een miljard dollar per stuk. Daarmee zou het de duurste onder zeeër worden die ooit werd ge maakt. Al eerder was erop gewezen dat het kernakkoord een verhoging zou betekenen van de Amerikaanse en Russische defensiekosten. Sommige mensen denken het woningprobleem op te lossen door iedere dag wierook te bran den op het altaar van Marx, an deren willen alles vrij laten en niets doen. Staatssecretaris Van Dam De Franse president Valéry Giscard d'Es- taing en de Russische partijleider Leonid Breznjew hebben hun besprekingen gisteren tijdelijk onderbroken voor een diner onder kaarslicht, waarbij de stemming zichtbaar goed was. Beide heren toastten met elkaar in het kasteel van Ram- ')ouillet op 64 km ten westen van Parijs, waar beide heren ook logeer den. De besprekingen worden vandaag afge sloten en hebben al ge leid tot een handelsver drag tusen de twee lan den. Gisteren werd door de pers ook ge vraagd of het waar was dat Breznjew na de Europese Veiligheids conferentie volgend jaar zou aftreden. Dit werd echter met de grootste stelligheid ontkend door Brez- njetvs woordvoerder Leonid Zamyatin. PARIJS (AP) Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben handelsver dragen ondertekend die de wederzijdse handel in de komende vijf jaar zullen verdubbelen en op 12 miljard francs (ruim 6,5 mil jard gulden) per jaar brengen in 1979. Partijleider Leonid Breznjew en president Valéry Giscard d'Estaing tekenden de akkoorden in het kas teel van Rambouillet, 30 kilometer buiten Parijs, waar zij de afgelopen twee dagen besprekingen hebben gevoerd. Frankrijk geeft de Sowjet-Unie op gunstige voorwaarden kredieten tot een bedrag van 12,5 miljard francs (7.5 miljard gulden) ter financie ring van de verkoop van machine rieën en andere kapitaalgoederen aan de Sowjet-Unie in de komende vijf jaar. De Sowjet-Unie zal de levering van aardgas aan Frankrijk uitbreiden. Voor 1980 is de levering van vier miljard kubieke meter per jaar voorzien. In een vandaag uit te geven slot communiqué zullen de resultaten (ADVERTENTIE) bekend worden gemaakt van de be sprekingen die Giscard en Breznjew hebben gevoerd over internationale vraagstukken als de Europese Vei ligheidsconferentie. Breznjews woordvoerder Leonid Zamyatin ver wacht dat de derde en laatste fase van de Europese Conferentie mid den volgend jaar in Helsinki zal worden gehouden. Of het een echte topconferentie wordt van de rege ringsleiders der 35 landen die aan de Europese veiligheidsconferentie deelnemen, kon Zamyatin niet zeg gen. Frankrijk is daar steeds tegen geweest. Verhuist U ol heeft u ander transport nodig? Opslag en verpakking Holwerda zonen Dokkum:Tel.05190-2292-2580 LELYSTAD: Tel.03200-21600-21400. ARNHEM Het dorpje Baten burg in het land van Maas en Waal (605 inwoners) heeft een begrotingsoverschot van ruim 111.400 gulden. Over dit opmerkelijke feit zijn burgemeester en wethouders zo voldaan, dat zij hebben voorgesteld in 1975 de gemeen telijke belastingen niet te ver hogen. Lezen of nicl Eén op de vijf voltvassen Nederlanders leest niet, leert ons een enquête. JammerVan die andere vier lezen er drie en een half geregeld een krant. Daar hoort u dus ook bij. Maar het mogen er best nog meer worden. En die niet-lezer blijft ook welkom. Abonneer eens iemand. Lezen is leuk. NIEUWE ABONNEE. STRAAT: PLAATS: GIRO: Betaalt p. maand/kwartaal Opgegeven door: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRTQ NIEUWE LEIDSE CRT. G DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J van Zutbem. Fraaie thermometer (goud- bedrukt op stevig kunstleer). Altijd paraatmap brief papier en pen). Schrijf op de envelop: De Chr. Pers. antwoordnummer 2792. A dam. Een postzegel Is niet nodig. 51c betalen wij. geen ongelijke financiële drempels leggen. nend lerend kind heeft, er onder het nieuwe systeem 1.400 beter van wordt. Verdient de vader 50.000 en heeft hij een studeren de zoon buiten huis. dan zal hij in het totaal 400 armer worden. Het nieuwe systeem maakt ook een eind aan het verschil, dat bestaat tussen loontrekkenden en zelfstan digen in het ontvangen van in- derbijslag voor kinderen boven de 17 jaar. Een belangrijk element in het nieuwe systeem is, dat wordt uitge gaan van een grotere zelfstandig heid van de studerenden boven de 17 jaar. Iedereen krijgt, dezelfde basisbeurs. Verder waarborgt, het systeem het principe van gelijke kansen voor iedereen beter. Op grond van dit principe heeft men daarom ook het scjiool- en college geld voor welke studie dan ook gelijk gesteld. Voor de verschillende studierichtingen wil het kabinet Gehandicapten Door de afschaffing van de kinder bijslag voor de 18-jarigen en ouder dreigen bepaalde groepen kinderen tussen wal en schip te raken. Voor de gehandicapte kinderen is in principe al een oplossing gevonden. Zij zullen uitkeringen krijgen vol gens de algemene arbeidsonge schiktheidswet. die op stapel staat. Dan zijn er de zogenaamde huis- houdkinderen: de meisjes en jon gens boven de 16 jaar. die thuis zijn en geen dagopleiding volgen. Voor deze groep, die niet zo groot zou zijn. is nog geen oplossing ge vonden. Maar staatssecretaris Klein verzekerde, dat ze niet vergeten worden. De nieuwe studietoelage geldt niet vpor alle studerenden aan de un^ versiteiten en bij het hoger beroeps onderwijs, die nog geen 18 jaar zijn. Voor deze kinderen blijft de kinderbijslag bestaan. Voor hen wordt nog een aparte regeling ont worpen voor de studietoelage. Het collectieve school- en college geld geldt alleen voor de grote grqep studerenden aan dagopleidin gen, die door de overheid wordt betaald. Voor de anderen blijft de bestaande regeling van de school geldheffing van kracht. if Basisbeurs In het nieuwe systeem bedraagt de basisbeurs voor studenten, die niet thuis wonen 2.500 (op prijsbasis 1973) en voor thuiswonenden 1.700. De maximumbeurs voor studenten buiten huis is vastgesteld op 5.000 en voor thuiswonenden 3.500. De studenten aan opleidin gen, die niet door de overheid wor den betaald krijgen alleen een ba sisbeurs van 3.000 (buiten huis) en van 2.200 (thuis). De bedragen, die worden genoemd zijn netto-uitkeringen. De studen ten zullen ook premies en belastin gen moeten betalen, Deze heffingen worden meteen ingehouden. Het kabinet heeft echter wel besloten de toelagen naar verhouding weer te verhogen. De mogelijkheid voor studenten om een studielening af te sluiten om zo geheel zelfstan dig te kunnen zijn blijft be staan. DEN HAAG Het aantal werkne mers. voor wie vërgunnlng voor werktijdverkortingen is verleend neemt van week tot week toe. zo blijkt uit navraag bij het Directo raat Generaal van de Arbeid. Eind oktober waren 356 vergunningen van kracht voor in totaal 13.339 werknemers in de week tot 8 no vember waren deze aantallen resp. 381 vergunningen voor 16.018 werk nemers. in de daaropvolgende week resp. 445 vergunningen voor 20.344 werknemers en in de week tot 22 november waren 486 vergun ningen voor werktijdverkorting van kracht voor in totaal 23.181 werk nemers. Dit komt neer op een toe neming voor wat het aantal betrok ken werknemérs betreft van onge veer 45 pet in drie weken tijds. BONN (Reuter) Het pessimisme over de resultaten, die moeten wor den verwacht van de Europese top. die maandag in Parijs begint, neemt wat af. Zegslieden bij de Westduitse regering hebben laten weten dat zij' 'een bescheiden succes' verwachten en dat de EG-top voor alle lidstaten wat zal opleveren. Volgens de zegs lieden zal vooruitgang worden ge boekt bij het Europese regionale ontwikkelingsfonds. Ook zou een goede kans bestaan op een akkoord over rechtstreekse verkiezingen voor het Europees Parlement in 1980. Eveneens zou een werkgroep van de grond kunnen komen dat in 1976 een rapport zal opstellen voor de in stelling van een Europees paspoort. De Belgische minister van buiten landse zaken. René van Elslande, heeft de EG-landen donderdag op geroepen een Europese wapenindus trie op poten te zetten. 'Onze landen zouden samen de wapens moeten standaardiseren en produceren.' zo had de minister in Parijs opgemerkt. Hij sprak daar de Algemene Verga dering van de Westeuropese Unie toe. (ADVERTENTIE) W. Smeenk Zonen PIANO'S - ORGELS WB STARINGPLEIN 7 TEL. 020-185151 AMSTERDAM. Kerk Boek van ds. Kuiper 2 De haan en de klok 2 Binnenland Crisis om huren?5 Swieb is het beu 7 Slopen in Sliedrecht 13 Lyceum 500 jaar13 Buitenland Rimmer Mulder zwierf voor de zuidelijke sta ten van Amerika die tien jaar geleden nog het toneel waren van gewelddadige onder drukking van de grondwettelijke rech ten der negerbevol king. Hoe is het er nu? Vandaag begint zijn serie artikelen daar over op pagina 11. Ethiopië kraakt 11 Kunst Ger van Elk: 'Verbeelding' 15 Aanklacht tegen riool- journalistiek 15 Economie Vraag naar paraplu's 23 Sport Alleen PSV telt voor Van Be veren 19 Common laar 7 Dlchlhij en verder 7 Pop-op-de-plaat. 13 rainillcbcrichten 14 Lezers schrijven 14 Denksport 17 Bloem en plant 17

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1