Alleen PSV telt voor Van Bever en Van der Meent: actie tegen NAC Theo Verschueren tussen hoop en vrees 'Desnoods blijf ik zelf een jaar op de achtergrond' Finales om Europa Cups in Parijs en Bazel Olympisch Comité in Finland steunt topsport Botwinnik 'Euwe slap' Afgelastingen Ruth treedt af als voorzitter KNSB OUW/KWARTET ZATERDAG 7 DECEMBER 1974 SPORT T23-K19 Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN De dag, dat Jan van Beveren weer terugkwam in de landelijke publiciteit, was de dag, dat PSV, de koploper van de eredivisie, een punt verloor bij Telstar (2-2), een ploeg die dit sei zoen nog maar weinig echt opvallende prestaties heeft geleverd. Jan van Beveren was schuldig aan één van Telstars doelpunten en ging bij de andere eveneens geenszins vrijuit. Jan van Beveren bewoog zich na zijn rentree tot die wedstrijd tegen Telstar vrijwel geruisloos door het vaderlandse voetbal. Zo als hij het ook in de wedstrijden erna weer deed. Als onderdeel min-of-meer van de PSV-machine, die dank zij de krachtige finan ciële injecties van het grote concern dit jaar dé favoriet voor de landstitel is. Jan van Beveren, is ook buiten de lijnen weinig opvallend bezig ge weest, terwijl hij toch de hem om ringende wereld zo nu en dan ver raste met uitspraken of zijn gedrag. Ooit dreigde hij onder Wiel Coerver om accuut met voetballen te stop pen; later kwam hij daar weer even onverwacht op terug. Van Beveren verbaasde luttele maanden geleden heel typerend door z'n kritiek op de begeleiding van het Nederlands elf tal. Maar aan de vooravond van FC Twente-PSV komt het woord 'O- ranje' pas na uren 'PSV-gepraat' aan de orde. En dan nog summier, genuanceer der. ook dan twee maanden gele den. Van Beveren zegt: 'Ik wil me rustig houden. Desnoods blijf Ik een jaar volledig op de achter grond, als PSV maar kampioen wordt. Oranje staat op de tweede plaats, wat dat betreft waan ik me in dezelfde situatie als Barry Huls- hoff bij Ajax. We zijn allebei aan BOEDAPEST CUPI) De finale van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen zal in mei 1975 in het Pare des Princes in Parijs wor den gesjjeeld. Het bestuur van de UEFA, dat gisteren in Boedapest deze beslissing nam, wees Bazel aan voor de finale van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars. De finale voor de Europa Cup 1 staat voor 28 mei op het programma, de eindstrijd van de Europa Cup 2 voor 14 mei. Het afgelopen seizoen vonden beide iinales in de Benelux plaats: Brussel de Europa Cup 1, Rotterdam de Europa Cup 2. Een poging van Am- f sterdam om dê finale van het Euro pa Cup-toernooi voor landskampioe nen in het Olympisch Stadion te la ten spelen (dit ter gelegenheid van de viering van Amsterdam 700 jaar stad) was daardoor bij voorbaat eigenlijk al kansloos. HELSINKI (SID) Op de begro ting van het Finse Olympische Co mité voor 1975 staat een post van 304.500 gulden, die ter beschikking zal worden gesteld van 85 topspor ters. Het bedrag van bijna een half miljoen Finse marken is bestemd voor voorbereiding op wedstrijden, reisvergoedingen en compensatie voor loonderving. Daarnaast trok het Finse Olympische Comité ruim 200.000 gulden uit voor de sport bonden ter financiering van oplei- dings- en trainingsplannen. De at- letiekbond (52.000 gulden), skibond (42.000) en ijshockeybond (22.000) kregen de ruimste subsidie voor hun programma dat voornamelijk gericht is op de zomer- en winter spelen van 1976. Finland zal met een ploeg van 21 mensen deelnemen aan de voor- olympische wedstrijden in Inns bruck. In de ploeg ontbreken de prominente skispringers. Zij komen rond de jaarwisseling uit in de vier- schansentournee. SKI Spede 'Pasanen, een ex-skl- sprlnger, heeft patent aangevraagd op een nieuwe manier van skispringen. De Pin wil de sprlngtorens vervangen door vlakke banen waarop de sprln ger hydraulisch voortgeduwd kan worden met een vaste snelheid tot de rand van de schans. Daardoor zou het gevaar bij het huidige manier tevens worden verminderd daar de skiër op elk moment zijn 'sprong' kan oniicrbreken. TENNIS De Australiër John New- combe zal wellicht niet kunnen deel nemen aan het 'masters toernooi' van 10 tot en met 15 detember In Mel bourne. HIJ heeft tijdens een tralnlgn men. VOETBAL Vijf maanden na het veroveren van de wereldtitel op Ne derland hebben pas vier van de 22 selectlespelers van het Westdultse elf tal hun winstpremie van 70.000 mark binnen. De achttien anderen, onder wie de zeven spelers van Bayern München. hebben de bond gevraagd het bedrag pas volgend Jaar over te maken. Dit om fiscale redenen. In dien de premie dit Jaar wordt overge maakt gaat daarvan 700 mark meer naar de belasting van In 1975. VOETBAL Ruch Chorzov, de Pool se voetbalkampioen. Is herfstkampl- oen geworden. Ruch. In het huidige toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen doorgedrongen tot de laatste acht en dit jaar nog tegen stander van Peyenoord ln het toer nooi om de UEFA Cup, won het laatste duel voor de wlnterpeuze van GKS Tychy met 4-0. De voorsprong op Stal Mlelec bedraagt vijf punten. VOETBAL Indien de situatie op Cyprus niet verergerd, zal de wedtrijd Cyprus-Enegland voor de kwalificatie- groep van het toernooi om het Eur opees kampioenschap gewoon door gaan. De secretaris van de Engelse vond (FA). Ted Crocker, heeft dat medegedeeld na een driedaags bezoek aan het eiland. De wedstrijd zal ln sen nieuw stadion worden gespeeld dat plaats biedt aan 21.000 mensen, sommige kleedkamers worden momen teel nog als voedselopslagplaats ge bruikt voor vluchtelingen. het terugkomen van ernstige bles sures. In grote lijnen mag worden vastge steld dat héél PSV er de voorkeur aan geeft, om zich op 'niets dan alleen PSV' te concentreren. Kees Rijvers. PSV's anti-praatgrage trai ner. verzoekt zelfs om te worden gespaard, als hem wordt gevraagd om over PSV te praten. Van Beve ren zegt daarover: 'Ik vind dat wel een beetje begrijpelijk. Rijvers geeft voor de competitie een ver haal weg en z'n tweède volgt pas als alles achter de rug is. Daartus sen-In praat hij alleen maar. als hij daar zin ln heeft. Niemand kan hem soms peilen en voor de spelers is dat helemaal geen probleem. Kampioen worden, dét telt; de rest is daaraan ondergeschikt.' Van Beveren gaat zelfs zo ver, om zichzelf weg te cijferen, als PSV daarvan zou kunnen, profiteren. Dat is een frappant verschil met de, tijd toen hij nog bij Sparta het doel verdedigde. Van Beveren speelde toen vaakeenzijdig voor zichzelf (tot irritatie van Wiel Coerver) en of Sparta won of verloor, dat maakte hem bar weinig uit. 'Wat dat betreft', zegt Jan van Beveren, 'ben ik inderdaad sterk veranderd. Als ik bij Sparta ruzie had. dan liep ik weg. Dan liet ik alles en ieder een afbranden. Nu bij PSV wil ik desnoods de schlemiel zijn. Als ik een slecht seizoen zou maken en PSV werd kampioen, dan zou ik daar vrede mee kunnen hebben.' 'Toen ik bij Telstar die fout maakte was ik kapot. Niet voor mezelf, maar voor die tien anderen, die zich wezenloos hadden geknokt. Ie dereen kan zich in Nederland die blunder nog herinneren als de dag van gisteren. Dat is voor mij een bewijs dat l>et zelden gebeurt. Als ik elke zondag zou schutteren, dan zouden de mensen zich dat éne geval niet meer voor de geest kun nen halen. Dan zou er verwarring zijn. Trouwens als ik elke zondag zo'n fout zou maken, dan zou ik er meteen mee ophouden.' Dat standpunt wordt door Van Be veren uitgelegd als een even nor maal als principieel stiik verant woordelijkheid tegenover PSV, de club die hem tot 1980 heeft ge contracteerd. Van Beveren is er ge lukkig mee, maar heeft aan de an dere kant een 'onmogelijke moeilij ke tijd' gehad, toen een mysterieuze blessure hem bijna een heel seizoen aan de kant hield. Dat was vorig jaar. absoluut het zwartste uit Van Beveren's loopbaan. Schimpend is MOSKOU (Reuter) De vroegere wereldkampioen schaken Mikhail Botwinnik heeft een aanval gedaan op dr. Max Eeuwe, de president van de wereld-schaakbond (FIDE). Botwinnik geeft de Nederlander de schuld van de huidige moeilijkheden rond de tweekamp om de wereld titel, die zou moeten gaan tussen Robert Fischer (titel houder) en Anatoli Karpov. de winnaar van het kandida tentoernooi. Op het ogenblik is de situatie zo dat Fischer weigert zijn titel te verde digen. Botwinnik noemt Eeu we 'slap' en vraagt zich af of ■de huidige problemen niet voortkomen uit een gebrek aan leiding. Henk Wullcms vraagt spoedarbitrage Van onze specale verslaggever AMSTERDAM Henk Wullems heeft spoedarbitrage aangevraagd bij de KNVB. Via zijn raadsman mr. J. L. Janssen van Raay eist de op staande voet als trainer van NAC ontslagen Wullems, dat hij in zijn werkzaamheden bij de Bredase eredivisievereniging zal worden hersteld subsidiair een schadeloosstelling van 25.000 gul den boven zijn rechtens toekomend loon tot het einde van dit seizoen. Programma Eredivisie HEDEN FC Twente—PSV (19.30 u.) ZONDAG TelstarFC Amsterdam WageningenRoda JC NACFeyenoord ExcelsiorCo Ahead SpartaFC Utrecht MVV—Haarlem FC Den Haag—AZ'67 AjaxDe Graafschap Eerste Divisie j§g^ SVV—FC VVV SC AmersfoortSC Cambuur PEC—NEC VeendamWillem II FC DordrechtFC Groningen FC Den BoschVitesse HeerenveenFortuna SC Helmond SportFC Viaardiugen EindhovenHeracles Jan van Beveren yIk heb er vrede mee als ik kampioen wordt' maandenlang beweerd, dat Van Be veren 'nooit meer zou kunnen voet ballen', in z'n directe woon-omge- ving werden zelfs weddenschappen afgesloten, met Van Beveren's li chamelijk ongerief als inzet. Aan het begin van dit seizoen (in september eigenlijk) kreeg de fit verklaarde Jan Van Beveren op nieuw een terugslag, uitlopend in drie weken non-actief. Opnieuw gaf dat toen voer voor weddenschappen en negatieve prognoses. Van Beveren is nu echter op de weg-terug, in positieve zin dan, maar in afwachting van zijn terug keer aan de top, wijst hij op de terugval van Ajax. om de reden van z'n voorzichtige formulering aan te geven. 'Ik heb het vertrou wen langzaam teruggevonden.' En met betrekking tot Ajax: 'Hier zit iets vreselijks in. Iets dat PSV moet Sporttoto een slecht seizoen maak en PSV wakker houden. Er zijn mensen die hopen dat PSV instort, precies zoals je momenteel een categorie ont waart, die lacht om de problemen bij Ajax.'Als je één keer moeilijk wint, zoals bij PSV-Haarlem (32) dan vragen die figuren meteen, of je eigenlijk wel een topclub bent. Daar word ik ziek van, in m'n hart tenminste'. Want ik heb geleerd, dat je dat niet teveel moet uiten. Dat had ik óók toen ik weer fit was verklaard en Jan en alleman bleef zeuren, of ik nog wel zou kunnen voetballen. Toen heb ik tegen m'n vrouw ge zegd: 'Er is maar één manier om het te bewijzen en dat is gewoon weer gaan kéépen'. Datzelfde geldt 'voor PSV. Je moet eerst kampioen worden- en daarn& pas zeggen hoe je dat presteerde.' JAN VAN DER KROON Uitslag toto zondag 1 december. Aantal deelnemers: 329.250. Inleg 899.214,-. Prljzenbedrag 427.120.-. Ie prijs: 2 winnaars, die elk bruto ƒ85.425 ontvangen: 2e prijs: 77 winnaars, die elk bruto ƒ1.386,- ontvangen: 3 prijs: 1.111 winnaars, die elk 134.- ontvangen. Uitslag lotto zondag 1 december: Aantal deelnemers 1.115.632. Inleg 4.207.909,-. Prljzenbedrag 1.998.756. Ie prijs: _1 winnaar, die netto ƒ500.000 ontvangt. 2e prijs: 3 winnaars, die elk bruto Q6.625 ontvangen: 3e prijs 175 winnaars die elk bruto 1.713 ontvan gen: 4e prijs: 9.470 winnaars, die elk ƒ42 ontvangen; 5e prijs: 12.136 winnaars, die elk 32.- ontvangen. ZEIST De volgende afdelingen van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) hebben alle wedstrijden voor zaterdag afgelast: Amsterdam, Arnhem, Drente, Fries land, Gouda, Groningen, Noord-Bra bant, Nijmegen, Rotterdam, Twente, Zeeland en Zwolle. Henk Wullems heeft in dit geding de steun van de WON, de Vereni ging van Oefenmeesters in Neder land. Méér solidariteit heejft het individualistisch ingestelde natio nale trainerswereldje tot nog toe niet kunnen opbrengen. Sociaal onrecht wordt er geaccepteerd, om dat de 'een z'n dood nu eenmaal de ander zijn brbod is'. De voetbaltrainer is ondanks zijn contract vaak rechteloos. Indien de prestaties van het door hem getrainde elftal tegenvallen, wordt hij veelal als schuldige aan gewezen door terzake niet-deskun- digen. Een ontslag dat de betrok ken trainer niet alleen rechtstreeks schade berokkent, maar hem ook voor de verdere toekomst tekent als 'de man die er daar niets van terecht bracht'. Enige solidariteit binnen de trai nerswereld zou daarom geen luxe zijn. In het verleden is daar niet eens sprake van geweest. Op het ogenblik hoe verrassend wél. Zowel FC Amsterdams trainer Pim van der Meent als Roda JC-trainer Bert Jacobs lopen met ideeën rond om als groep actie te ondernemen. Jacob zegt op dit ogenblik zijn denkbeelden liever nog even voor zich te willen houden 'totdat hij mogelijkheden ziet iets te kunnen concretiseren'. Een aantal gesprek ken zouden hem tot die conclusie moeten brengen. Pim van der Meent praat wél. Privé en volko men voor zichzelf als het 'opperen van gedachten', hoewel hij er al met enkele collega's over heeft ge sproken. Van der Meent wil een gezamenlijk trainersfront in dit soort situaties. Hij zegt: 'Het kan ieder van ons eens overkomen. Je krijgt er een klap van, alleen sta je machteloos. Je moet een zodanige actie op touw zetten, dat een verenigingsbestuur het wel uit zijn hoofd laat de trai ner voortijdig de laan uit te stu ren'. Van der Meent is daarbij terugge gaan naar de basis van het ontslag: het uitblijven van goede resultaten en het trachten deze op te voeren middels een andere oefenmeester. Van der Meent: 'Wanneer we er nu als trainers voor zouden kunnen zorgen, dat een club als NAC in dit geval geen punt meer zou behalen en toch degraderen, dan heeft het ontslag dus duidelijk geen nut ge had'. Omdat voetbal evenwel nog altijr voetbal is en de bal nog steeds rond. is een voetbalwedstrijd méér dan een simpele optelsom van kwa liteit per elftal. Van der Meent: 'Een mogelijke oplossing zou zijn, dat we als overige zeventien trai ners zouden afspreken om op de wedstrijden tegen NAC een extra premie te zetten om de spelers nog meer te stimuleren tegen deze ploeg tot het uiterste te gaan. Je benadeelt dan waarschijnlijk wél de spelers van dat te treffen elftal. Pim van der Meent meer solidariteit omdat deze nog maar weinig pun ten en dus ook nog maar weinig geld vangen, maar dat is een bij komstig verschijnsel wat niet voor op staat. Primair gaat het erom de clubbestuurders te overtuigen dat zij een maatregel hebben genomen, die geen enkele andere bedrijfstak kent'. Van der Mëeht hoopt dat de eredivisietrainers in dit geval het kunnen opbrengen in dit soort ge vallen een 'brok solidariteit op te brengen. 'Misschien kan het op de ze manier, misschien ook anders. Als het maar gaat gebeuren'. AMSTERDAM Wim Ruth heeft besloten nog voor de buitengewone bondsvergadering, die vandaag in Utrecht wordt gehouden, af te tre den als voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Schaakbond. Op 16 november, toen de bondsraad vergadering de structuurnota, waarin gestreefd wordt een grotere democratisering ln de bond te be reiken waardoor de verenigingen meer zeggenschap krijgen, met de kleinst mogelijke meerderheid had aangenomen (3736). kondigde de heer Ruth zijn aftreden „reeds aan. Er werd toen een buitengewone ver gadering uitgeschreven teneinde de mogelijkheid open te houden de problemen alsnog uit te praten. Tijdens een deze week gehouden be stuursvergadering is echter gebleken dat het huidige bestuur niet in zijn geheel de zienswijze van de voorzit ter met betrekking tot de verdere democratisering deelt. Voorzitter Ruth heeft daaruit de consequenties getrokken en zijn functie neergelegd. Tweevoudig wereldkampioen der stayers lijdt aan kwaal waardoor Peter Post moet stoppen Van onze speciale verslaggever BEVEREN-WAAS Het eerste de bc&te café van Beveren-Waas vanaf het station. De naam van de lokaliteit staat ruim bemeten op de ruit gecalligra- leerd: Tijl Uilenspiegel. In een aanzienlijk robuuster 'lettertype wordt evenwel gemeld, dat alhier de sup portersclub van Theo Verschueren gevestigd is. Bin nen leunt de klassieke uitgedijde man aan de tap over zijn al. even klassieke uitgedijde pint. Twee peuters leggen verbazingwekkende driebandenpatro nen op het knusse biljart waar ze nauwelijks over heen kunnen kijken. 'Theo Verschueren. meneer?' nerhaalt de patroon mijn vraag. Alzo. die woont hier juist bij. Voorbij de spoorbomen, dan loopt ge er vanzelf tegenaan.' En dan zonder verdere aan drang mijnerzijds: 'Een schone en eenvoudige mens. die Theo. Niks geen drukte ondanks al die titels van hem. Ze hebben hem hier graag.' Voorbij de spoorbomen, zoals gezegd. Driehonderd stappen door de flauw krommende Statiestraat in de Vlaamse motregen. Dan een lichtbak, waarop een regenboogtrui staat afgebeeld. Boven die trui staat: Theo Verschueren. Eronder: wereldkampioen. De hnkeretalage van de herenmodezaak bevat nagenoeg exclusief 'klakskens'. De rechter textiel van diverse pluimage. Vandaag hoort Theo Verschueren (32) tweevoudig wereldkampioen der stayers, zes keer officieus Euro pees kampioen achter de dernies en winnaar van twee zesdaagsen, of hij ooit nog als coureur het zadel van een racefiets zal mogen beklimmen. In Leuven zullen zes doktoren van naam en faam Verschuerens zitvlak en urinewegen onderzoeken. Er zijn drie mogelijkheden. De geneesheren schrijven een lange rustperiode voor, er wordt besloten tot een ingrijpende operatie, of de diagnose zal zijn. dat Verschueren nooit meer zijn rondjes zal mogen tollen over een wielerpiste. Goudkleurig behang met reliefdessin. Honingkleurige fauteuils. In de ene hoek van de kamer hangt een tekening van Theo Verschueren als cou reur, nageschetst van een foto door een Nederlandse fan. In een andere hoek een soortgelijk portret van Verschueren in burger. Met klak. In werkelijkheid lijkt de bruin en beige gestoffeerde Theo Verschue ren sterk op de Franse filmheld Jean-Paul Belmon- do Belmondo luidt ook zijn naam in het wielerwe- reldje. Met zijn tweede bijnaam, 'de stofzuiger', ooit eens bedacht door Peter Post, omdat Verschueren, wegens een krom neusbeen tijdens de koers exclu sief en duidelijk hoorbaar door zijn mond ademt, bevalt hem aanzienlijk minder, i'heo Verschueren lijdt aan dezelfde kwaal, die Zesdaagsenkeizer Peter Post, definitief uit het zadel lichtte en waarvoor Romain Deloof eergisteren is opgenomen in het Gentse ziekenhuis. Een verwaar loosde fistel op het zitvlak. Of zoals de Vlamingen het beeldend omschrijven: een etterklst. Post be landde er uiteindelijk door in het ziekenhuis van Theo Verschueren vandaag uitslag van de artsen Berlijn. Men heeft er zelfs voor zijn leven gevreesd, omdat de urinewegen dermate geïrriteerd waren tijdens het koersen, dat de nierfunctie was aange tast. Post waarschuwde zijn vroegere concurrent Verschueren, die met dezelfde aandoening kampte. Verschueren consulteerde daarop sportarts Rolink, die een operatieve Ingreep adviseerde. Na strubbelin gen tijdens de wereldkampioenschappen van 1973 in San Sebastian de beruchte gangmakersaffaire werd Verschueren voor zeven maanden geschorst door de UCI. In die periode liet hij zich opereren ln St.-Niklaas. De bindweefsels heelden niet afdoende en scheurden in het volgende winterseizoen vier maal opnieuw. Theo Verschueren doet zijn relaas: 'Het is een boroepskvaal denk ik. Omdat de stayers ln de tijd van bijvoorbeeld Dolf Verschueren maar drie maal per week reden, kwam het toen alleen nog niet zo naar voren. Het komt doordat wij steeds op de ->unt van het zadel rijden. Bij een snelheid van meer dan zestig kilometer per uur, heb je steeds weer de frictie van het zadel met die doorgezwete broek met ■zeemleer en zalf. En dan steeds weer dat accelereren. Het opnieuw aanzetten en het stoten tegen die rol.' 'Bij mij begon het eigenlijk al twee jaar voor San Sebastian. Mijn zitvlak was steeds gevoelig. Maar toen was het nog niet meer dan een klein kliertje, dat bij een goede soignering steeds weer wegtrok. Toch werd die 'kist' geleidelijk groter. Dat voelde ik wel. Toen ik tijdens die schorsing werd geopereerd. v:el de omvang van die fistel erg tegen. Het was ccn aiep gat. Normaal moet je na een dergelijk heelkun dig ingrijpen drie maanden rusten om het bindweef sel gelegenheid te geven tot herstel. Maar ja, als baancoureur moet je 's winters de frankskes en marken verdienen. Het grote geld pakken. Het leek van buitenaf ook allemaal keurig genezen. Maar van binnen was de zaak nog totaal rot. Als je je vinger erop legde, was het letterlijk vel over been op die plek. Je kon het waterkanaal zo voelen.' 'Ailemensen. wat heb ik een moraal getoond dat winterseizoen. Ik heb mijn tanden bijkans afge- knarst om de pijn weg te steken. Ik wist niet meer waar ik zitten moest. Ik ging van links naar rechts op het zadel. Dan toch weer naar die punt voor de demarrage. Want ik heb net als Post altijd fond' gereden. Spektakel geboden, gevlamd. Je moet de mensen iets laten zien voor hun geld. Daarin moet je meevoelen. Sinds het wegvallen van Post. moest ik voor het dernie-spektakel zorgen. Daarvoor huur den de inrichters me in. Cees Stam was mijn enige echte concurrent. De rest dacht zolang die dernies tn de baan waren: 'Het gaat wel weer voorbij. Wij draaien wel rond.' Toch kwam ook voor Theo Verschueren, de bijter, de beroepsrenner pur sang, het moment dat hij niet verder meer kón. In september in Londen. Bij de eerste zesdaagse van het lopende seizoen. Hij zegt: 'Peter Post was daar ook als sportafgevaardigde. Hij Kende mijn moraal. Hij wist, dat ik nooit combine rnet hem heo gereden en hem altijd eerlijke strijd heb geleverd. Hij stond maar steeds te roepen aan de rand van de baan: 'Allez, Theo, allez!' Karakter Maar het ging niet meer. Dat zag ook Post, die de story kende, wel in. Mijn bloedsomloop was ge stremd en mijn zitvlak drukte op mijn waterkana len. Mijn nieren begonnen dienst te weigeren. Toen ik na een avond koersen acht uur heb liggen kruipen' van de pijn met een buik die bol stond van de urine ben ik naar huls gegaan. Ik werd zenuw achtig. Ik wilde gewoon niet doodgaan op die fiets.' Theo Verschueren heeft de naam een redelijk 'scho ne' coureur te zijn. Maar toch.Speelde de dope ook een rol? Verschueren, kwaad: 'Onzin. Het uit schakelen van de nierwerking heeft zich uitwendig voltrokken. Dat geklets over doping wordt langza merhand een heksenjacht. Vooral bij jullie ln Hol land. Als wielrenner kun je de docteur tegenwoordig maar beter gans voorbijlopen. Ook ais je hem echt nodig hebt. Er werd me cortisone voorgeschreven voor het herstel van het bindweefsel aan mijn zitvlak. Als coureur mocht ik het niet pakken. Als je last hebt van de bronchiën. krijgt ieder gewoon mens efedrine voorgeschreven. Een coureur wordt ver plicht bijkans in zijn eigen slijm te stikken om 'schoon' te blijven. Ondanks die ctterkist mocht ik geen pijnstillende middelen slikken. Ik heb het toch gedaan. Ik moest mijn geld toch kunnen verdienen.' De onvoltooide van Londen was Theo Verschuerens laatste zesdaagse van dit seizoen. Vandaag wordt er m Leuven beslist of er ooit nog een Zesdaagse zal komen, voor de man. die door een val in Parijs- Tours een eind maakte aan zijn wegcarrière, door Jaques Anquetil ooit eens werd getipt als toekomsti ge Tour-winnaar en die alom wordt beschouwd als de beste stayer van dit tijdperk. Twee wereldtitels behaalde Verschueren (Varese 1971 en Marseille 1972). Het hadden er tenminste vier kunnen zijn. In Antwerpen en Leicester hielden list en intrige in het gangmakerswereldje hem nog juist van de regen- ooogtrui af. Verschueren: 'Mijn gangmaker Meule- man was onbetrouwbaar. Als er geld in het geding was deinsde hij voor niets terug. Maar die man staat nu waarschijnlijk ook nooit meer op van zijn ziek bed. Laat ik daar dus verder maar over zwijgen. Ik wil alleen wel zeggen, dat ik, als ik van begin af aan achter een man ais Noppie Koch had gereden, tenminste vier maal wereldkampioen geworden zou zijn.' Verschueren lijkt zich over zijn ergste mentale inzinking heen gezet te hebben. Ondanks dat hij de vorige week een nieuwe klap te verwerken kreeg toen zijn vader plotseling overleed, 's Morgens soig neert hij zich uitvoerig ('Als Je met 32 jaar stil gaat zitten frieten eten en pinten pakken is het onher roepelijk» met je gedaan'), 's Middags helpt hij een zwager in diens garage. Zoals hij zelf zegt: 'Om de vrouw die de modezaak runt niet voor de voeten te lopen.' 's Zondags is hij een trouw bezoeker van de eer&te afdeling-voetbalclub Sporting Lokeren, waar zijn jongere broer Marcel als libero een hoofdrol pleegt te spelen. Zo zeker voelt Ven- schueren zich zelfs weer dat hij na een telefoon tje van Jan Derksen voor het eerst sinds maanden weer zijn plakboeken tevoorschijn durft te halen. Theo Verschueren blijkt zichzelf daarmee overschat te hebben. Bij het omslaan- van de biadzljden met knipsels groeit de emotie ziehtbaar achter de getinte brllleglazen. 'Daarom durf ik ook niet naar een koers te gaan', bekent hij. 'Dan ben ik weer veertien oagen kapot Maar als ze me in Leuven ook maar een beetje hoop gunnen op een terugkeer in de noers, al is het maar over een jaar, dan kom ik naar de zesdaagsen van Antwerpen en Rotterdam. Dat is vast en zeker.' De afgelopen week kroop Theo Verschueren achter zijn huis voorzichtig op een damesfietsTnet gezondheidszadel. Het ging niet. COR SNEL

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 19